Duitsche troepen rukken Zuid-Slavië en Griekenland binnen Hitier tot zijn soldaten MAANDAG 7 APRIL 1941 No. 24857 Oproep van den Fuehrer aan het Duitsche volk Zij zullen hun plicht doen Geen publieke dans Verduisteren: 82sfe Jaargang Joego-Slavië moet getuchtigd worden Geen bijeenkomsten in den Paaschtijd 20.24 Een oproep tot ons volk EERSTE BLAD Feiten van den dag uur 6.59 uur LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad zijn gevestigd. Andere advertenties 37 ets. per regel. Minimum 5 regels. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. - Incassokosten volgens postrecht. „Kleine Advertenties" (hoogstens 30 woorden) uitsluitend bij vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets. berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden ƒ2.47 per week ƒ0.19 Franco per post ƒ2.47 per 3 maanden -f portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) De Fuehrer heeft den volgenden oproep aan het Duitsche volk uitgevaardigd: Aan het Duitsche volk. Sinds het Britsche imperialisme zich op gemaakt heeft om de wereld te veroveren, was het zijn streven Europa en zijn vol keren in steeds nieuwe oorlogen te wik kelen en ze daarmee te verzwakken. En geland eheft daarbij maar al te dikwijls ten deele verblinde, ten deete omgekochte staatslieden en volksleiders gevonden, die hun landen in diönst van deze Britsche wereldbeheersching stelden. Sinds eeuwen was tevens degene, die het meeste profijt trok van deze door Enge land aangestichte veroveringsoorlogen de Joodsche haute finance. Onder de leuze „democratie" heeft deze samenzwering van imperialisme en kapitalisme de wereld en vooral Europa, in tallooze verwikkelingen gebracht. In het jaar 1914 slaagden deze krachten er in het oude Duitschland te overvallen en tot den strijd te dwingen. Het doel was de vernietiging van het Duitsche, econo mische leven en de uitplundering van de Duitsche economische kracht benevens het weerloos maken van het volk tot dit doel. Destijds evenwel werd de strijd niet ger voerd tegen het nationaal-socialistische derde rijk, doch tegen den constitutioneel- democratischen Duitschen bondsstaat. Nauwelijks was het gelukt na een af schuwelijk verval van het Duitsche econo mische leven eri het Duitsche leven in het algemeen gedurende vijftien jaar het Duit sche volk door de kracht van de nationaal socialistische beweging op te heffen en tot nieuwen opbloei te brengen, toen dezelfde krachten terstond weer haar oude doelstel ling'proclameerden: 't onafhankelijke, zich weer oprichtende Duitschland moest op nieuw vernietigd worden en weer als destijds meende men daarbij het con flict het beste door veile krachten te kun nen ontketenen. Polert was uitverkoren zonder eenige aanleiding, den strijd met Duitschland op touw te zetten en op het streven om door een verstandig compromis een vreedzame samenwerking te verzekeren, met geweld te antwoorden. Op de kracht van de intusschen-ontstane nieuwe Duitsche weermacht van het derde rijk is deze aanslag in weinige weken ge strand. Nu poogde Groot-Brittannië via Noor wegen den aanval op de Duitsche rechter flank uit' te voeren. Met een voorsprong van weinige uren kon deze aanslag opgevangen en in een heroischen strijd van weken eveneens tot mislukking gebracht worden. Er staan Duitsche soldaten van Kirkenes tot aan de Duitsche bocht en zij beveiligen daarmee de Duitsche leefruimte. Deze nederlagen dwongen Churchill naar nieuwe mogelijkheden te zoeken. Zoo kwam hij tot het besluit door het met Engeland verbonden België en -Nederland een aan val te doen op het Roergebied als het hart van het Duitsche bedrijfsleven. Ditmaal was Frankrijk uitverkoren om den voor- naamsten last van den strijd te dragen. In een historisch unieken zegevierenden opmarsch- heeft de Duitsche weermacht ook dezen aanval verijdeld en het Westen van Europa van de Engelschen gezuiverd. Churchill wees mijn hernieuwde vredes voorstel af en besloot thans de kracht van het Engelsche imperium tegen Italië te keeren en vooral de Noord-Afrikaansche kust met behulp van Nieuw-Zeelandsche en Australische troepen in zijn macht te krijgen. Ook deze poging kan reeds thans als mislukt gelden, dank zij de samenwer king van Duitsche en Itallaansche strijd krachten. Sedert het begin van dén obrlog was het het onmiskenbare streven van Engeland den Balkan als strijdtooneel te winnen. In derdaad slaagde de Britsche diplomatie er overeenkomstig het voorbeeld van den we- 'reldoorlog in, Griekenland eerst door het aanbod van een garantie te paaien, en daarna definitief voor haar doeleinden te misbruiken. De thans gepubliceerde documenten ver schaffen inzicht in de practijk van een procédé, dat volgens de oudste Britsche re cepten steeds weer trachtte anderen voor Engelsche belangen te laten strijden en doodbloeden. Daartegenover heb ik steeds betoogd, dat: 1) Het Duitsche volk geenerlei tegen stellingen tot het Grieksche volk kent. 2) Dat wij evenwel nooit zullen dulden, dat zich evenals in den wereldoorlog op Grieksch gebied een mogendheid nes telt met het doel van daar uit te zijner tijd uit het Zuidoosten een aanval op de Duit sche leefruimte te kunnen doen. Wij hebben den Noordelijken flank van de Engelschen gezuiverd, wij zijn besloten, ook in het Zuiden zulk een bedreiging niet te dulden. In den zin van een waarachtige conso lidatie van Europa was het mijn streven, sinds den dag, waarop wij de macht over genomen hebben, ook met Joegoslavië een vriendschappelijke verstandhouding tot stand te brengen. Ik heb bewust al dat gene vergeten, wat eens tusschen Duitsch land en Servië voorgevallen is. Ik heb daarbij niet alleen de hand van het Duit sche volk aan het Servische volk aange boden, maar daarenboven er naar ge streefd, als behoorlijk makelaar bij de overbrugging van alle moeilijkheden te te helpen, die bestonden tusschen den Joe- goslavischen staat en afzonderlijke, met Duitschland verbonden volken. Inderdaad De hoogere S.S.- en politie leider en commissaris-generaal voor de veiligheid heeft voor het tijdvak van 11 tot en met 14 April een Paaschrust voorge schreven, hetgeen beteekent, dat op Vrijdag, Zaterdag, Zon dag en Maandag a.s. in Neder land geen bijeenkomsten mogen plaats vinden. De Fuehrer en opperste bevelhebber der Duitsche weermacht heeft de volgende dag order aan de soldaten van het Zuid-Ooste lijk front uitgevaardigd Soldaten van het Zuid-Oostelijk front Getrouw aan het grondbeginsel, anderen voor zich te laten strijden, heeft Engeland met het doel, Duitschland in een nieuwen strijd definitief uit den weg te ruimen, in het jaar 1939 Polen uitverkoren den oorlog te beginnen en indien het mogelijk zou zijn de Duitsche weermacht te vernietigen. In enkele weken hebben de Duitsche sol daten aan het Oostelijk front het instru ment van deze "Britsche oorlogsophitsers neergeslagen en uit den- weg geruimd. Op 9 April, een jaar geleden, heeft Enge land vervolgens getracht zijn doel te berei ken door een stoot tegen de Noordelijke flank van Duitschland. In onvergetelijken strijd hebhen de Duit sche soldaten in den veldtocht in Noorwegen eveneens in enkele weken den aanval af geslagen. Hetgeen de wereld niet voor moge lijk gehouden had, was gelukt. D.e weer macht van het Duitsche rijk beveiligt ons Noordelijk front tot Kirkenes Wederom enkele weken later meende de heer Ohurchlll, dat het oogenblik was aan gebroken waarop hij over het met Enge land en Frankrijk verbonden België en Ne derland op kon rukken naar het Roergebied. Toen begon het historisch uur van onze soldaten aan het Westelijk front, In d.en meest glorierijken strijd der oorlogsgeschie denis werden de legers van het kapitalisti sche Westen verslagen en eindelijk vernie tigd. Na 45 dagen was ook in dezen veld tocht de beslissing gevallen Nu concentreerde de heer Churchill de macht van het Britsche imperium tegen onzen bondgenoot in Noord-Afrika. Ook daar is het gevaar door samenwerken van Duitsche en Italiaansche af deelingen be-, zworen. Het nieuwe doel van de Britsche oorlogs organisators bestaat thans in het verwe zenlijken van een plan, dat zij reeds bij het begin van den oorlog hebben opgesteld en slechts door de gigantische Duitsche overwinning steeds weer moesten uitstel len, lp de herinnering aan de landing van de Britsche troepen te Saloniki gedurende den wereldoorlog hebben zij eerst Grieken land gepaaid met hun garantie om het vervolgens geheel dienstbaar te maken aan de Engelsche doeleinden. Ik heb steeds weer gewaarschuwd tegen de poging van een landing van Britsche troepen in het Zuid-Oosten van Europa ter bedreiging van het rijk. Deze waarschuwing is helaas vergeefsch gebleven. Verder heb ik getracht met steeds gelijk blijvend geduld de staatslieden van Joegoslavië te overtui gen van een oprechte samenwerking van de mogendheden, welke belang hebben bij het herstel van den vrede in deze gebieden. Na dat het nu eindelijk was gelukt de grond slagen voor een dergelijke samenwerking te leggen door het toetreden van Joego slavië tot. het driemogendhedenpact, zonder dat hierbij iéts van Joegoriavië werd ge- eischt, behalve het deelnemen aan den wederopbouw van een op een verstandige wijze georganiseerd Europa, waaraan ook Joegoslavië en zijn volk aandeel zouden hebben, hebben in Belgrado dezelfde in Engelschen dienst .staande misdadige ele menten, die reeds in het jaar 1914 den wereldoorlog hebben doen ontbranden, de macht aan zich getrokken. Men heeft even als in Polen de wilde' instincten van min derwaardige individuen tegen het Duitsche - rijk gemobiliseerd. Onder deze omstandig heden ben ik genoodzaakt geweest, de Iftnt- sche kolonie onmiddellijk uit Joegoslavië terug te roepen. Want: leden en officieren van het Duit sche gezantschap en consulaire ambtena ren werden metterdaad aangevallen, onze vertegenwoordigingen werden vernield, de Duitsche scholen net als in Polen verwoest, talrijke volksduitschers werden weggevoerd, mishandeld of gedood. Boven dien heeft Joegoslavië, dat reeds weken in het geheim reservisten onder de wapenen riep, thans de algemeene mobilisatie afge kondigd. Dit is het antwoord op mijn acht jaar lange, steeds geduldige pogingen met dezen staat nauwe en vriendschappelijke betrek kingen tot stand te brengen Terwijl nu in Griekenland wederom even als in den wereldoorlog Britsche divisies landen, gelooft men in Servië evenals in den wereldoorlog tijd genoeg te hebben om een nieuwen aanslag te plegen tegen Duitschland en zijn bondgenooten. Soldaten van het Zuid-Oostelijk front I Thans is uw uur gekomen Gij zult thans de belangen van het rijk, evenals uw kame raden het een jaar geleden deden m Noor wegen en in het Westen, ook het Zuid-Oos ten van Europa in uw bescherming nemen. Gij zult hierbij niet minder dapper zijn dan de mannen van die Duitsche divisies, die reeds .in het najaar van 1915 op hetzelfde gebied, waar gij thans aantreedt, overwin nend streden Gij zult daar menschelijk zijn. waar u de begenstander menschelijk tegemoet treedt. Daar, waar hij de hem eigen wreedheid toont, zult gij hem zonder genade neer slaan De strijd op Griekschen bodem is geen strijd tegen Griekenland, doch tegen "dien algemeenen vijand, die evenals, een jaar geleden in het hooge Noorden van Europa thans in het uiterste Zuiden poogt een wen ding te brengen in het oorlogslot Wij zullen derhalve op deze plaats met onzen bondgenoot zoolang strijden, tot de laatsten Engelschman ook in Griekenland zijn „Duinkerken" gevonden heeft! Wie van de Grieken dezen wereldvijand steunt, zal met hem vallen- Wanneed de Duitsche soldaat bewezen heeft in het ijs en de sneeuw van het hooge Noorden de Engelschen te kunnen verslaan, dan zal hij thans nu de nood het eischt in de hitte van het Zuiden zijn plicht doen Wij allen hebben hierbij geen ander doel, dan ons volk de vrijheid en daarmee den Duitschen menscli in de toekomst zijn levensmogelijkheid te verzekeren De gedachten, de liefde en het gebed aller Duitsohers zijn thans weer met u, mijne soldaten w.g. Adolf Hitler. De commissaris-generaal voor het veiligheidswezen de hoogere S.S.- en politieleider S.S. Brigade- führer Router heeft op grond der verordening van den Rijkscom missaris Nr. 20 van 1941 veror dend, dat alle openbare dans- vermaak tot nader order verbo den is. Reeds uitgereikte ver gunningen vervallen hiermee. Handelingen in strijd hiermede worden naar den maatstaf der genoemde verordening bestraft. Deze verordening wordt door haar publicatie per radio en in de pers van klacht. is het schijnbaar ook gelukt in plaats van een ondraaglijke atmosfeer langzamerhand een ontspanning teweeg te brengen en niet slechts een politieke,' doch vooral ook economische vruchtbare samenwerking te entameeren. En welk ander doel had Duitschland ook kunnen hebben in een ge bied, waar het noch territoriale, noch po litieke eischen stelde of belangen verde digde? Om aan Joegoslavië elk gevoel te ontne men, dat thans of in de toekomst de door Duitschland ingeslagen politiek zich ten ongunste van dit land zou kunnen wijzi gen, had ik gepoogd, den Joegoslavischen staat in te lijven bij die groep mogendhe den, die besloten is, het vasteland van Europa in de toekomst op te bouwen vol gens beginselen, die rekening houden met de gerechtvaardigde belangen van allen in gemeenschappelijken arbeid, in rust en vrede. Ik meende daardoor ook de beste geruststelling te geven aan de vrees van Joegoslavië, dat tusschen Duitschland en Italië of Duitschland en Hongarije bij 'deze doelstelling tegenover Joegoslavië wellicht verschil bestond of in de toekomst te duch ten was. Ik heb dit gedaan, ofschoon de leidin van den Joegoslavischen staat zoowel als die van den Griekschen naar ons uit de Fransche docounienten bekend was op onverantwoordelijke wijze de belangen der westersche democratische oorlogshitsers ondersteunde. Den 25sten Maart 1941 nu trad Joego- ;iavië te Weenen plechtig tot het driemo- gendhedenverdrag toe. Ik en het geheele Duitsche volk voelden ons daardoor gelukkig, want daarmede scheen uitbreiding van den oorlog op den Balkan belet en wellicht ook een zwakke hoop gerechtvaardigd te zijn, het reeds be staande conflict ten slotte toch nog te kunnen oplossen door een verstandig com promis. Nauwelijks echter kwamen de ministers, die het verdrag hadden onderteekend, te Belgrado aan, toen de in Engelschen loon dienst staande elementen van een militaire clique, die eeuwig staatsgrepen organiseer de, zich gereed maakten om van repliek te dienen. De regeering, die naar vrede met Duitsch land streefde, werd ten val gebracht en wel met de uitdrukkelijke openlijke ver klaring, dat dit noodzakelijk was wegens haar houding tegenover Duitschland. Daarenboven echter voltrokken zich nu tooneelen, die in het leven der volken een scliande vormen en die het Duitsche rijk als gpDote mogendheid niet bereid is geduldig te slikken. De Duitsche gezant werd belee- digd, de Duitsche militaire attaché aange vallen, een officier als assistent van den militairen attaché gekwetst, talrijke amb tenaren, vertegenwoordigers onzer firma's enz. publiekelijk mishandeld. Duitsche eta lageruimten, winkels, kantoorgebouwen en firma's benevens scholen vernield en ver woest, tallooze vrouwen en mannén, vooral ook onze minderheidsduitschers afgeran seld, hun winkels en woningen ten deele uitgeplunderd en een aantal minderheids duitschers daarbij vermoord. Deze gebeurtenissen werd in scène ge- van hedenavond tot morgenochtend Winterhulp Nederland schrijft: Wij staan niet ver meer af van de derde lijstcollecte. die de stichting Winterhulp Nederland als voorlaat ste actie voor dezen winter zal hou den en wel van Dinsdag 15 tot en met Zaterdag 19 April a.s. Wederom zal een ieder een offer worden gevraagd, want de nood is nog steeds zeer groot. Nog steeds stroomen de aanvragen -binnen en in alle deelen van het land wordt nog armoede geleden. Daarvan moet ieder van ons zich bewust zijn, en dan zal ook niemand zich onttrekken om mede te werken aan de groote taak: het ongedaan maken van deze wan toestanden. Iedere landgenoot kan en moet hierin het zijne bijdragen, in welken vorm ook. Doet tenminste iets, eri blijft niet afzijdig door slechts toe te zien en uw daadwerkelijken steun te onthouden. Zoo gij niet over vrijen tijd beschikt om u in de rijen der col lectanten te scharen, offert dan spon taan, wanneer deze laatsten zich andermaal aan uw deur vervoegen. Doch ook vele helpende handen zijn nog noodig en daarom roepen wij- allen op, de enkele uren behulpzaam kunnen zijn bij het inzamelen. Meldt U' zoo spoedig mogelijk als collectant bij het plaatselijk bureau van de win terhulp in uw woonplaats. Ook op de werkgevers wordt ander maal gerekend, dat zij hun personeel in de gelegenheid stellen om voor de Winterhulp te collecteeren. Laat een ieder het zijne bijdragen voor de komende actie. Toont uw medewerking, in welken vorm ook. Helpt mede den nood in eigen volk te verzachten! zet door dezelfde creaturen, die reeds in 1914 door den aanslag van Serajewo de we reld in nameloos ongeluk hadden gestort en evenals destijds is deze militaire misda- digerskliek door den Engelschen geheimen dienst gefinancierd en georganiseerd. Als nu ook deze gebeurtenissen dezelfde zijn als destijds, dan is toch iets geweizigd: De thans aangevallen staat is niet het toenmalige Oostenrijk, maar het huidige Duitsche rijk! De nieuwe Servische regeering heeft de algemeene mobilisatie gelast. Zij heeft er kend, dat dit reeds sedert dagen in het ge heim het geval was. Zij heeft daarmee te kennen gegeven, dat zij meent, in stede van vredelievende betrekkingen tot het Duit rijk geweld te kunnen stellen. Het geweld, dat zij heeft geroepen, zal haar thans vernietigen. Het Duitsche volk koestert geen haat jegens het Servische volk. Dit Nummei bevat DRIE Bladen Binnenland Prof. dr. D. C. Hesseling, oud-hoogleeraar aan de Leidsche Universiteit is overleden (Stadsnieuws, (3e Blad). Luiten aait-gen er aal De Vlaming, 98 jaar oud te 's-Gravenhage overleden (Bin nenland, 3e Blad). Organisatie van het Vreemdelingenverkeer (3e Blad). Buitenland De maan kwam hedenmiddag op te 14.54 uur en gaat morgen ochtend te 5.18 uur onder. J Opmarsch van Duitsche troepen tegen Grie kenland en Zuid-Slavië (le Blad). De Führer tot het Duitsche volk en de Duitsche troepen (le Blad). Duitsche nota's inzake Griekenland en Zuid-Slavië. (3e Blad). Zuid-Slavische hommen op Bulgarije en Roemenië (le Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE EERSTE BLAD. BERICHTEN" Men zie voor Stadsnieuws pag. 4 van het Derde Blad.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1