Organisatie van het Vreemdelingenverkeer BINNENLAND VA LEID5CH DAGBLAD - Derde Blad Maandag 7 April 1941 De leiding bij het departement van Volksvoorlichting A.NoV.V. krijgt nieuwe bevoegdheid "NEERLMD'S TOEKOMST" Luit.-Gen. J„ de Vlaming overleden Voorschot op de rente uitbetaling Groolboek voor Wederopbouw Marschen der Nederlandsche S.S. Gemengd Nieuws Misdrijf te Renswoude? Sensationeele achtervolging van smokkelaars RECHTZAKEN IWTfHHKID Het A.NP. meldt: Ten departemente van Volksvoorlichting en Kunsten is een bijeen komst gehouden van belanghebbenden op het gebied van het vreemdelingenverkeer, die daartoe in breeden kring door den secre taris-generaaü, dr. T. Goedewaagen waren uitgenoodigd. Zeer velen- hadden aan deze uitnoodiging gevolg gegeven. Onder hen merkten wij op de secretarissen-generaal van de departe menten van Economische- Zaken en van Opvoeding, Cultuurbescherming en Weten schap, den oud-algemeen voorzitter van de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer. C. R. T. baron Krayenhoff, den alg. voorzit ter mr. dr. L. N. Deckers, den commissaris der provincie Groningen, mr. J. Linthorst Homan, den plaatselijk voorzitter van vreemdelingenverkeer, gep. generaal van de Kasteele, vele vertegenwoordigers van lan delijke gewestelijke organisaties op het ge- bied van verkeer en toerisme, van Kamers van Koophandel en eenige Duitsche gasten. De secretaris-generaal dr. T. Goedewaagen hield een toespraak. Wij beleven, zoo zeide spreker, een radi cale omwenteling in het maatschappelijk bestel. Deze omwenteling trekt ook de be steding van den vrijen tijd in haar kring: het spel in zijn ruimsten zin als verstrooi ing, versiering en verdieping. Dit brengt dus tot opvatting en'reorganisatie der ont spanning, en wel van den individueelen kapitalistischen gedachtengang naar den nationaal-socialistischen. Het belang van het volk staat voorop en dit wil zeggen, dat ieder zijn ontspanning moet hebben en dat deze niet door kapitalistische, maar door socialistische beginselen dient te wor den geleid, Het particulier initiatief wordt hierdoor niet uitgeschakeld, maar geor dend door den staat en terwille van het geheele Volle ingeschakeld. Dit geldt ook voor vreemdelingenverkeer, reizen en toe risme. Naar nationaal-socialistische beginselen behoort de ordening van vreemdelingen verkeer en toerisme thuis bij de bemoeiin gen van het departement van Volksvoor lichting en Kunsten. Ter behartiging van de belangen van den Nederlandschen Toe rist is daarom aan het departement de afdeelïng: cultureele ontspanning met een bureau: reizen, V. V. en Toerisme gesticht. Het bureau heeft onmiddellijk naast zich een voor tentoonstellingen en congressen, een voor cultureele verzorging en cultuur- uitwisseiingr een-.-voor - organisatie -en cul tureele verzorging van Nederlanders in den vreemde. Maar ook naar buiten gaan de verbin dingen: motoriseering en autowegen, ho telwezen, jeugdherbergen en schoolreizen, landschaps- en stedenschoon, monumenten zorg, reizen op het platteland, maatregelen op het gebied der wetgeving, meer vrijheid enz. Deze ordenende functie van de overheid beteekent evenwel niet een uitschakeling van wat tot nu toe zuiver particulier is 'gedaan. Van den voor-arbeid der vereenigingen zal een nuttig gebruik worden gemaakt en zij zullen worden samengebracht in één concentratie, culmineerend in een centra- len raad voor vreemdelingenverkeer. In dezen centralen raad komen alle lijnen van vreemdelingenverkeer en toerisme samen, als vertegenwoordiging der belangen van het reizend „publiek". In dezen centralen raad hebben de vertegenwoordigers- van alle belanghebbenden zitting. Er bestaan uit particulier initiatief in ons land voortreffelijke organisaties op dit gebied. Spreker bracht lof aan degenen, die hieraan bouwden en leiding hebben gege ven. Maar zij moeten nog meer gebundeld worden om de overheid in haar cultuur politieke leiding ten aanzien van vreem delingen verkeer en toerisme vlotter en sneller te doen werken. Een ordening in dien geest is reeds voor gesteld in het rapport van de commissie inzake het vreemdelingenverkeer baron Krayenhoff. Het Departement zal hiervan dankbaar gebruik maken om de daarin neergelegde beginselen tot verwezenlijking te brengen. Hoe de plannen zijn. De heer W. J. J. Noordijk, leider van het bureau „Reizen, Vreemdelingenverkeer en Toerisme" aan het departement van Volksvoorlichting, gaf hierna een uiteen zetting van de plannen. Het is de bedoeling in den Centralen Raad voor het Vreemdelingenverkeer een aantal lichamen bijeen te brengen, wier medewerking voor een krachtige bevorde ring en een goede organisatie van het vreemdelingenverkeer van belang wordt ge acht. Deze centrale raad zal onder de directe leiding staan van het hoofd,van het de partement van Volksvoorlichting en kun sten. Het is de bedoeling uit dezen raad een werkcomité aan te wijzen, dat als een soort van „dagelijksch bestuur" van het vreemdelingenverkeer kan optreden. Verder is besloten over te gaan tot de vorming van een centraal en stevig propa- ganda-lichaam. Het ligt daarbij in de be doeling de Algemeen Nederlandsche Ver eeniging voor Vreemdelingenverkeer een rol van grootere beteekenis te doen spelen dan tot nu toe het geval is geweest. Het is het voornemen de A.N.V.V. als publiekrechtelijk lichaam met verordenen de bevoegdheid te doen erkennen en het, met de in haar vereenigde provinciale- en plaatselijke V.V.V.'s, tot een groote en heclit-georganiseerde ontplooiing van krach ten te brengen. De A.N.V.V. heeft tot nu toe aan een chronisch geldgebrek geleden. Voorname lijk was. dit te wijten aan de weinige be voegdheden waarover zij beschikte, zoodat zij in onvoldoende mate de benoodigde mid delen kon losmaken. Er zal een geheel an dere budgetaire politiek gevoerd dienen te worden. Tot nu toe was de vraag: hoeveel geld is er toevallig in het laatje en hoe kunnen wij dat beetje het beste gebruiken? Thans zal ze luiden:- „Hoeveel is er noodig, opdat Nederland het vreemdelingenverkeer krijgt, wat het behoeft". Het bedrag, dat als antwoord op deze vraag genoemd zal worden moet er komen; dat is een axioma. De kóst gaat nu eenmaal altijd voor de baat uit. Het vele goede werk, dat door de circa driehonderd vereenigingen voor vreemde lingenverkeer in den lande verricht is, vindt in de voorgestelde maatregelen zijn erken ning en tevens zijn bekroning. Buiten de zorg voor de collectieve vreem- delingenverkeerspropaganda, zullen ook de wenschen van den individueelen toèrist onze aandacht vragen.- Ook op dit gebied is door particulier initiatief prachtig werk verricht. In het bijzonder hebben zich daar bij de A.N.W.B. en de K.N.A.C. onderschei den. Wat door deze lichamen is gepresteerd kan den toets van de critiek, ook in vér houding tot het buitenland ten volle door staan. - Samenwerking. Deze organisatie's kunnen dan ook bij hun arbeid op het gebied van de individueele toeristische propaganda op onze volledige medewerking rekenen. Maar ook op nog ander gebied is het particulier initiatief bijzonder groot. Zoo heeft de Nederland sche Reisvereeniging jarenlang groote groe pen van het Nederlandsche volk tot reizen opgevoed. Eenzelfde taaik is, zij het in be scheidener omvang, maar op nog ideëeler grondslag door de Nationale Reisvereeni ging verricht. Voor het jonge „Vreugde en Arbeid", dat de honderdduizenden van de in het N.V.V. georganiseerde werkers ach ter zich heeft, valt op dit gebied een enorm werk te doen. Wij hopen in de toekomst voortdurend nauw samen te werken met het onder het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart ressorteerende z.g. „Rijks- horeca", dat een gesloten organisatie van deze bedrijven voorbereidt. Ook het Reis bureauwezen behoeft een dringende orde ning. Het departementale bureau voor reizen, vreemdelingenverkeer en toerisme, zal de schakel vormen tussehen alle genoemde lichamen en de veelssoortige technische propagandamiddelen, die het in het depar tement ten dienste staan. Verder zal het de noodzakelijke wettelijke maatregelen doen voorbereiden en actief leiding geven, adviseeren, ordenen én zoo noodig ingrij pen, waar dat noodzakelijk moet worden geacht tot de bevordering van de doelstel lingen van het bureau, n.l. heel het volk op reis en Nederland een centrum van het West-Europeesche vreemdelingenverkeer. Nauwe samenwerking zal er verder die nen te bestaan tussehen dit bureau het departement van Waterstaat en de ver- Uw denkbeelden met hetgeen zegt in zijn brochure: :5o-DU!Z^ prüs Verkrijgbaar bij kiosken, op de stations en bij den Dienst Materiaal der NiS.B. Maliebaan 29 Utrecht., (17% ct postzegel bijsluiten voor franco toezending). VRAAGT OOK UW r BOEKHANDELAAR! 1-375 (Ingez. Med.) schillende particuliere en semi- overheids lichamen inzake de verkeerspropagandisti- sche kwesties, de bevordering van het auto- toerisme, de propaganda voor wegenbouw- en voor de motoriseering. Ook zal het bureau zich belasten met de propaganda voor die cultureele gebeurte nissen, die geacht moeten worden van na tionaal belang te zijn. Ten slotte zal het bureau Nederland in de toekomst in de internationale organisa ties op het gebied van het vreemdelingen verkeer, vertegenwoordigen en voor de in ternationale samenwerking, wat Nederland betreft zorg dragen. Ook op ander gebied valt er zeer veel te doen. Onder meer zal het departement uiterst krachtig stelling nemen tegen de tallooze belemmerende bepalingen die voor namelijk van gemeentewege in Nederland worden uitgevaardigd en die vreemdelin genverkeer en toerisme uiterst ongunstig beïnvloeden. Wij, zei spr., achten een drastische in perking van de gemeentelijke autonomie ten aanzien van het uitvaardigen van ver bodsbepalingen noodzakelijk. Nederland is thans in vele opzichten het verboden land van Europa. Van onze zijde zullen daarom krachtige stappen onderno men worden-y teneinde aah1 dien uiterst on- gewenschten toestand een einde te maken. Verder acht spr. het van het hoogste be lang, dat de aantrekkelijkheid van ons land in het algemeen door meer vertier dient te worden bevorderd. Het volk moet weer leeren wat feestvie ren in nationalen zin beteekent. Voorts dient te worden overwogen, in hoeverre bepaalde wettelijke regelingen gewijzigd kunnen worden, teneinde de aantrekkelijk heid van onze badplaatsen, onze groote ste den enz. te vergrooten. Het zoo bewonderenswaardige particuliere initiatief der Nederlanders dient thans, zoo eindigde spreker, te worden overkoepeld door een overheid, die doelbewust, gedra gen door dé bezielende gedachte Nederland weer groot te maken, de maatregelen treft die in het belang zijn van' de volksgemeen schap in haar geheel. Te 's-Gravenhage is, 98 jaar oud, over leden, de gepensionneerde luitenant-gene raal Leendert de Vlaming. Hij was ridder in de orde van den Ne derlandschen Leeuw en commandeur in de orde van Oranje Nassau. De bijzetting in het familiegraf zal mor gen geschieden te drie uur op de begraaf plaats te Buren (Gld.). Leendert de Vlaming is in 1842 te Brielle geboren. In 1863 werd hij aangesteld als tweede luitenant- bij het vierde regiment Infanterie. In 1871 werd hij gedetacheerd bij de Militaire Academie. In 1879 volgde zijn bevordering tot kapitein. Eenige jaren later werd hem de functie opgedragen van commandant" van de militaire school te Haarlem. Nadat hij in 1891 tot majoor was bevorderd, volgde zijn benoeming tot direc teur van de toen nog op te richten Cadet tenschool te Alkmaar. In 1896 werd hij op non-activiteit gesteld. In den rang van kolonel werd hij in 1898 gepensionneerd. In 1902 ontving hij den rang van generaal- majoor en in 1911 dien van luitenant- generaal. Ook voor het onderwijs buiten het leger had generaal De Vlaming groote belang stelling, hetgeen bleek o.a. uit zijn lidmaat schap van de commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs te Haarlem, waar hij ook lid en secretaris was van de commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs. In 1904 is hij benoemd tot lid-van de Maatschappij der Nederlandsche Letter kunde. De thans ontslapene was ook bekend om zijn groote militair-wetenschappelijke ken nis. Op dit gebied heeft hij ook publica ties uitgegeven. Aan deze kennis had hij ook te danken, dat hij eerelid was van de Vereeniging ter Beoefening van de krijgs wetenschap, welker voorzitter hij ook een aantal jaren is geweest. INDIEN OMSTANDIGHEDEN DIT DRINGEND NOODIG MAKEN. Zooals men weet worden de onteigenings vergoedingen en de Rijksbijdragen ter zake van schade aan onroerende goederen in geschreven in het Grootboek voor den Wederopbouw. Over deze inschrijving wordt aan den belanghebbende een rente vergoed van 4% per jaar. Indien de inschrijving is genomen ter zake van bijdrage in de oor- logsgeweldschade gaat deze rente in op den eersten dag van de maand volgende op die der verwoesting; de rente van de vergoeding wegens onteigening gaat in den eersten dag der maand volgende op die waarin onteigend is, doch zal ingeval van geheele vernietiging in het alge meen door den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw op hetzelfde tijdstip als van de bijdrage worden bepaald. Aangezien in bepaalde gevailen eigena ren van onroerende goederen die vroeger van de opbrengst dier goederen leefden, in moeilijkheden zijn geraakt, doordat zij ten gevolge van de verwoesting van hun pan den geen inkomen hebben, heeft het Departement van Financiën een regeling getroffen, waardoor het mogelijk is gewor den een voorschot op de rente-uitbetaling te geven. Hierbij zal er echter rekening* mede wor den gehouden, dat de hypotheekhouders het recht hebben tot op zekere hoogte hun vorderingen op de rente van de inschrijving in het grootboek te verhalen. De hypo theekhouders hebben nl. het récht om verhaal te nemen op de rente van de in schrijving, voorzoover die verkregen is ter zake van onteigening en op 3/4 van de rente der inschrijving, voorzoover die ver kregen is als bijdrage üi de oorlogsgeweld- schade. Dit verhaalsrecht van hypotheek houders zal door bovenbedoelde voorschot- verleening niet worden aangetast. De toepassing van deze voorschotregeling zal zich voorts beperken tot die gevallen, waarbij is komen vast te staan, dat het voorschot dringend noodzakelijk is voor levensonderhoud of bestaan van de be trokken personen. Bij het verleenen van het crediet kan den getroffene de eerste maal een voor schot worden verstrekt ten bedrage van de reeds loöpende rente der inschrijving. Zij, die meenen voor deze voorschotten in aan merking te komen, kunnen zich in verbin ding stellen met de stichtingen 1940. Volgens het AH.P. heeft dc S.S. der N.S.B. Zaterdag een marsch door Groningen ge maakt. Precies vijf uur werd onder stroomenden regen van het beginpunt in het Stadspark afgemarcheerd onder leiding van den plaatevervangenden voorman, S.S.-onder- stormleider J. P. Wolffram. Een achttal tamboers voorop, daarna de commandant en vervolgens de afdeellngen, waarvan als eerste standaard 1. der Nederlandsche S.S, (Groningen, Friesland, Drenhe) liep, ge volgd door de afdeelingen uit do andere dee- len van het land. In totaal namen ongeveer vijfhonderd man aan dezen marsch deel. Intusschen was het weer opgeklaard. Op de Groote Markt stond het vendel Gronin- gen van de W.A. opgesteld onder commando van opper-kompaan J. Kollee, terwijl tevens banleider Bresser aanwezig was. Een offi cieel défilé werd niet gehouden, doch de Duitsche autoriteiten sloegen den marsch gade van het balcon van het dienstgebouw van den gevolmachtigde van den Rijkscom missaris. Onder hen bevonden zich de hö- here S.S. und Polizeiführer Rauter en de gevolmachtigde van den Rijkscommissaris voor de provincie Groningen dr. Conring. Nadat in de Poelestraat de stoet was ont bonden, werd in het Concerthuis'' een maal tijd gebruikt, waarna men zich tegen acht uur in formatie naar de Harmonie begaf waar een kameraadschapsavond werd ge houden, ter gelegenheid waarvan als pre mière voor Nederland de film „Kampfge- schwader Lützow" werd vertoond. Te Leeuwarden, Ook de inwoners van Frieslands hoofd stad hebben kennis kunnen maken met de S.S. van de N.S.B. Om ongeveer 10 uur kwamen gisteren de vert^enwoordigers van vier van de uit vijf standaards bestaande S.S., ten getale van ongeveer 300 man, met den trein uit Gro ningen te Leeuwarden aan, waarna de troep in gesloten formatie naar café Schaaf mar cheerde. Daar werd gezamenlijk koffie gedronken, waarna men een marsch door de stad maakte. Verschillende Duitsche autoritei ten waren ook hier aanwezig. DE M. T. S. TE HAARLEM. Naar wij vernemen, is benoemd tot ad junct-directeur, tevens leeraar aan de M. T. S. tc Haarlem ir. J, R. G. de Veer te Dordrecht, is benoemd tot leeraar in de electrotechniek aan die school ir. H. A. Reydon te Ara sterdam en is benoemd tot leeraar in de E.H.B.O. aan die school dr. A. Y. van der Meulen te Haarlem. Voorts vernemen wij, dat de lessen aan de M.T.S. morgen hervat zullen worden. ARBEIDSBEMIDDELING VOOR CHAUFFEURS. Bij Besluit van 24 September 1940 werd voorgeschreven, dat alle bestaande arbeids bemiddelingsdiensten een vergunning moesten aanvragen aan den secretaris generaal van het departement van sociale zaken. Ook de A.N.W.B. heeft begin Octo ber zulk een aanvrage ingediend. Bjj beschikking vara 1 April jl. is het verzoek afgewezen op grond van de over weging „dat in de behoefte van arbeidsbe middeling voor chauffeurs op voldoende wijze door de organen der openbare ar beidsbemiddeling kan worden voorzien". Hiermede is aan het bestaan van de arbeidsbeurs voor chauffeurs, waardoor de A.N.WH, zoowel werknemers als werkgevers jarenlang goede diensten heeft bewezen, een einde gekomen. ONDERZOEK VAN RASPROBLEMEN. In een rede te Amsterdam deelde dr. Goedewagen mede, dat aan het departe ment van volksvoorlichting en kunsten een bureau voor onderzoek van rasproblemen in verband, met de politi'eke taak van dit departement, zijn werk zal beginnen. Aan dit bureau zal naast het Jodenvraagstuk, ook het Indo-vraagstuk bestudeerd wor den. DE LEIDER DER DUITSCHE APOTHEKERS IN ONS LAND. Op uitnoodiging van den rijkscommissa ris, rijksminister Seyss-Inquart is dezer da gen voor een bezoek aan ons land te Den Haag aangekomen de reichsapothekerführer SA. Gruppenführer A. Schmierer. Het doel van dit bezoek is dr. Schmierer in de ge legenheid te stellen zich in het belang van de volksgezondheid op de hoogte te stellen van den toestand op pharmaceutlsch ge bied in ons land. Hij is vergezeld van dr. Luckenbach, leider van de afdeeling bui- tenlandsche zaken der Reichsapotheker- kammer, Pharmazierat Frey, leider van de Apothekerkammer Westfalen, en diens zaakwaarnemer Erckens. VERSPREIDE BERICHTEN. De heer O. Norbruis is met ingang van 1 Juni opnieuw tot burgemeester van de gemeente Zuilen benoemd; mr. M. M. Kwint is met ingang van 1 Mei 1941, op nieuw tot burgemeester van de gemeente Velsen benoemd. LIJK MET SCHOTWONDEN IN HET HOOFD GEVONDEN. Gistermorgen is in de Schans onder Renswoude het lijk gevonden van een on geveer 24-jarigen man gevonden. De politie steldé een grondig onderzoek in onder leiding van commissaris Hulsman uit Ede. Daar het hoofd van het lijk twee schot wonden vertoont, wordt misdrijf vermoed. E911 politiehond werd reuk gegeven, doch hiermede werd geen resultaat bereikt. Zaterdagavond hebben omwonenden wel eenige schoten gehoord, doch hieraan geen aandacht geschonken. De commissaris van politie te Ede ver zoekt dengenen, die inlichtingen kunnen ge ven, zich zoo spoedig mogelijk bij hem te melden. 1 BELGISCHE GENDARMEN ARRESTEEREN SMOKKELAAR TE MAASTRICHT. Een sensationeele achtervolging van een Belgischen smokkelauto door de Belgische mobiele brigade, belast met het toezicht op het smokkelen en den clandestlenen handel, vond Zaterdag een onverwacht einde In den Heksenhoek te Maastricht, aldus het Hbld. Te Bastonge aan de Luxemburgsche grens hadden de Belgische gendarmes een berucht smokkelaar, die een grooten vracht wagen vol contrabande bc-stuurde, ontdekt en met een auto een achtervolging inge zet. Dwars door de Ardennen waren zij via Luik, Tongeren de Nederlandsche grens bij Woenhoven gepasseerd en in de richting Maastricht verdwenen. Een der gendarmes was het gelukt om van den personenauto op den vrachtauto over te stappen. Hij had van Luik uit, den rit hierop meegemaakt en op den Tongerschen weg te Maastricht gelukte het hem op de treeplank te komen en zoo de bestuurder te benaderen. Toen de poli tieman den smokkelaar met zijn pistool sommeerde te stoppen, greep deze onver hoeds het wapen, trok het uit de hand van den gendarme en wierp het weg. Op het zelfde oogenblik naderde de achtervol gende auto. De gendarme moest van de treeplank ln den vrachtauto springen, maar kwam daarbij in aanraking met den per sonenauto waardoor hij werd aangereden. Hij bleef bewusteloos op den grond liggen. De gendarmes zetten evenwel de achter volging voort. In een snelle vaart ging het door de stad en de vrachtauto draaide den Heksenhoek in, een straat welke doodloopt. Hier moest de smokkelaar stoppen, maar ten einde raad trachtte hij nog met zijn vrachtauto den achtervolgenden politieauto te ontsnappen. Toen de gendarmes tot arrestatie wilden overgaan, ontwikkelde zich een gevecht van man tegen man. De smokkelaar ging een der gendarmes met een bandensleutel te lijf, maar deze trok zijn pistool. Met een schampschot In de nek werd de smokkelaar buiten gevecht gesteld. De andere inzittenden van den vrachtauto wisten van de ontstane verwar ring gebruik te maken om te ontvluchten. Bij onderzoek bleek de vrachtauto een rijken buit te bevatten. De wagen was bela den met niet minder dan 3700 kg aardap pelen ln zakken van 50 en 75 kg, 17 zak ken haver van 50 kg, 10 zakken tarwe van 50 kg, 10 zakken rogge van 50 kg en een zak gerst van 100 kg. Deze geheele lading werd in beslag genomen. VERVALSCHING VAN AFREKENINGS BONNEN. Arrestatie op de veemarkt in Den Bosch. Door controleurs van den centralen con trole dienst werd op de veemarkt te 's-Her- togenbosch een man gearresteerd, die even te voren aan twee veehandelaren ver- valschte afrekeningsbonnen van aan de Nederlandsche veehouderijcentrale gele verd vee had verkocht. Hij bekende deze bonnen, welke den vee houders als bewijs moesten dienen dat door hen voldaan was aan hun leveringsplicht van slachtvee, zelf te hebben vervalscht. Een bedrag van f.2300 dat hij voor de waardelooze vervafschingen had ontvan gen, werd op hem gevonden. Op last van den officier van justitie is hij Ingesloten, waarmede aan zijn winst gevend bedrijf voorloopig een einde ls ge komen. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Loopjongen ging met geld op den loop. De loopjongen van de fa. van D. te Lel den kreeg van zijn patroon opdracht een bedrag van f. 75.op de giro te gaan stor ten. Die opdracht voerde hij niet uit, maar hij ging met het geld aan de zwier. Hij tracteerde in café's de vrienden zoodat er een flink bedrag was zoek geraakt, toen de politie hem aanhield. Wegens diefstal moest de loopjongen terecht staan en de Officier vorderde tegen verdachte een maand ge vangenisstraf. De Politierechter veroordeel de conform dezen elsoh. DE Mr. H. G. VAK DER VIES-PRIJS. ■Het bestuur der vereeniging van letter kundigen heeft, op advies der commissie, die daartoe met alg. st. besloot, den mr. G. van der Vies prijs voor 'het beste oor spronkelijke tooneelstuk in de laatste twee jaren, toegekend aan Joh. W. Broedelet voor zijn inzending „Waarom lacht u?" Ingezonden was een veertigtal werken, w. z. ongeveer de helft van de vorige maal. 3—3

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 11