LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 5 April 194? Laatste Berichten Binnenland Uit de Omstreken Buitenland ^VN/TIM UTTIRE^j SPORT Uit de Rijnstreek Dagbladreclame is niet te vervangen Voor de Vrouw BEURSOVERZICHT MARKT PORTEFEUILLE MET f. 7000.— GESTOLEN. Een poelier, wonende in de Rustenburger straat te Amsterdam heeft aangifte ge daan, dat uit zijn winkel in de Albert Cuyp- straat een portefeuille, inhoudende f7000.—, is gestolen. t_ REDE VAN WHEELER. Binnen het kader van zijn tegen een deel neming van de Vereenigde Staten aan den oorlog gerichte campagne met redevoerin gen heeft de democratische senator Whee ler voor leden van het comité „America First" gisteravond zijn eerste rede uitge sproken. Zijn redevoeringen hebben ten doel. zoo verklaarde de senator, de propa ganda van Wallstreet voor het deelnemen van de Vereenigde Staten aan den oorlog tegen te gaan. Wie den oorlog ook moge winnen, zoo zette Wheeler verder uiteen, het eind van den oorlog zal zijn ernstige politieke, economische en sociale verande ringen. Een economisch systeem, dat op 20 tot 30 milliard dollar regeeringsopdrachten per jaar is ingesteld, moet onder alle om standigheden hard getroffen worden, wan neer deze opdrachten plotseling komen te vervallen. De deflatie zal gevolgd worden door een inflatie en de arbeidsmogelijkhe den zullen minder worden, De wet op de hulpverleening aan Enge land, zoo zeide de senator, behelst niets wat den president machtigt tot den oorlog of tot het uitzenden van convooien. Het Ame rlkaansche volk is door de phrase „short of war" dronken gemaakt en toegankelijk voor een eigenlijke oorlogsverklaring. De werke lijke oorlog, waaraan allen zich ter be schikking moeten stellen, zoo verklaarde Wheeler ten slotte, is de oplossing van de Amerlkaansche problemen der werkloosheid der sociale onzekerheid en der schuldenlas ten van den landbouw. (D.N.B.) DE BEVROREN ZUID-SLAVISCHE SALDI IN AMERIKA. De Amerlkaansche minister van buiten- landsche zaken, Huil, heeft gisteren in de persconferentie geantwoord op de vraag of de beschikking, waarbij de Zuid-Slavische saldi in de Vereenigde Staten werden be vroren, thans weer wordt opgeheven. Huil deelde niet de reden mede, waar-om de formeele opheffing van deze bepaling nog niet is uitgevoerd. Hij verklaarde echter, dat de aangelegenheid tot volle tevreden heid van de huidige Zuid-Slavische regee ring is geregeld. Zij kan opnemen, wat zij wensdht. Uit dit antwoord van Huil- concludeert men in Amerlkaansche klingen, dat de be vriezingeverordening voor de Zuid-Slavische regeering bulten kracht is gesteld, maar nog wordt gehandhaafd voor Zuid-Slavi sche particulieren (D.N.B.) DE AMERIKAANSCHE SCHEEPVAART I OP DE ROODE ZEE. President Roosevelt heeft in de gisteren gehouden persconferentie een bericht van de „Washington Post" bevestigd, volgens hetwelk hij zijn proclamatie betreffende de oorlogszone in de Roode Zee zal opheffen, zoodra de gevechten daar hebben opgehou den. Roosevelt voegde hieraan toe, dat dit waarschijnlijk „nog eenige dagen" zou du ren. In de eerste tien maanden van den oorlog mochten Amerlkaansche schepen door de Golf van Aden de Roode Zee bin nenvaren. Toen Italië ging deelnemen aan den oorlog riep Roosevelt de Golf van Aden uit tot oorlogszone. De opheffing van -deze proclamatie zou het Amerikaanschen sche pen mogelijk maken om de Kaap de Goede Hpop heen naar de Roode Zee te varen. De Associated Press deelt mede, dat de federale soheepvaartoverheid beschikt over ruim 100 vrachtschepen, die er dan waar schijnlijk voor zullen worden gebruikt om wapentuig naar de Bi-itsöhe steunpunten dn Egype en in de nabijheid van Egypte te transporteeren. Van Egypte moet dan het materiaal met Britsche convooien naar Griekenland óf Noord-Afrika getranspor teerd worden. Een gevaar voor de Amerl kaansche schepen is natuurlijk gelegen In den mogelijken aanval van bommenwerpers mist grooten actieradius (D.N.B.) NIEUWE UITGAVEN. Verschenen bij: Leopold's Uitg.-Mij.: In de serie Weten en Denken: De Grenzen van het Machiavellisme, door F. van Warhielen. Kosmos, Amsterdam: Practisch Bezuinigen, Huis-, tuin- en keuken praatjes in dagen van distributie, door P. Guer monprez en A. Siegenbeek van Heukelom. Gebrs. Zomer en Keunïng's Uitg. Mij,, Wage- ningen. De kracht van ons Volk door dr. L. W. G. Scholten. Een Interessant boekje over de natio nale problemen van het Nederlandsche volk in historisch verband bekeken. Uitg.-Mij. Dishoeck, Bussum: Maak uw tuin productief en geniet van de v\ Een praktisch boekje voor den tuinier en natuurliefhebber, ingeleid door P. Teunissen. Tjeenk Willink, Zwolle: In de editie Schuurman en Jordens: Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering, door prof. mr. P. A. J. Losecaat Vermeer. Het bundeltje „Raadsels op rijm", uitgegeven door de Leidsche Kweekschool voor Voorberei dend Onderwijs, bijeengebracht door mej. T. Wartena en gemaakt door de leerlingen, is een kleine getuige van den Haanstrageest dier in richting. Haanstra, de paedagoog, die velen ge leerd heeft, FrÖbels uiting te verstaan: „Komt laat ons vóór onze kinderen leven", omdat hij AALSMEER. Burgerlijke Stand, Geboren: Gerardus Jozef, Z. van J. A. v. d. Geest en C. M, H. Kramer Helena Alida Maria, D, van G. P. v. Styn en A, M. Broekhui zen Johannes Albertus, Z. van N. P. v, d. Hoek en G. J. Haak Hendrik, Z. van W. Kooij en M. H. Borgman Pieternella Anna, D. van B. v. d. Reepe en J. P. de Klerck Pie- ter. Z. van P. Boom en B. C. v. d. Schilden. Ondertrouwd: J. de Groot 42 j. en G. Vrees wijk 44 j. J. C. Cligge 24 j. en A. v, d. Helder 21 j. K. Buis 27 j. en A. G. Harms 22 j. Getrouwd: H. H. Beumer 21 j. en E. Overdijk 18 j. J. Dragt 19 j. en C. J. Bol 19 j. Overleden: N. Jongkind 66 j., weduwe van J. d. Meer D. Boomhouwer 56 j., gehuwd met G. Schouten J. Vermeer 19 j. ongehuwd W. Colijn 63 j., gehuwd met J. Koningen. HILLEGOM. Gevonden voorwerpen. Aanwezig op het politiebureau en aldaar te bevragen alle werkdagen tusschen 7 en 8 uur nam. de navolgende als gevonden aan gegeven voorwerpengroene dameshand- schoeneen glacé handschoen; motohhand- sehoen; nummerbord G.Z. - 14911. Burgerlijke Stand. Geboren: Adrianus Johannes Hendrikus z. v. H. Caspers en A. E. Rusman Cornells Johan nes z. van W. A. de Groot en C. Goedemans Anna Theodora Cornelia d. van J. A, van Ton geren en G. M. Nederstigt Catharina Maria d. van J. P. van der Meij en A; Schoone Geertje d. van J. Blokker en M. den Dekker. Getrouwd: G. Bon en L. J. van Maris. Overleden: B. Schniedewlnd m., 65 jr. NÖORDWIJK. Burgerlijke Stand. Geboren: Dé, D. van J. Wassenaar en N. Imthorn Victor Jozef Maria, Z. van C, M. F. Zonneveld en J, v. d. Burg Quirinus Cornells Adrianus. Z. van Q. C. Caspers en M. C. Caspers Christiaan Cornells, Z. van J. J. Deurman en W. v. Gameren Evert Hendrik, Z, van E. H, v. d. Werf en A. X. G. Vogt Maartina Neeltje, D. van L. v. Rooijen en D. v. Rooijen Alida Helena, D. van J. v. d. Niet en C. M. en H. Bouwmeester Wouter Jacobus, Z. van L. Wassing en De Bruin. Sweers Pieter Johannes, Z, van D. Schrier Overleden: Aleida Lubberink, wed; van H. Blink 87 j. Ondertrouwd: J. Haasnoot en N. F. van Duin. Getrouwd: J. Kaptein en M. C. van Rijswijk. RIJNSBURG. Burgerlijke Stand. Geboren: Derkje d. van P. van Vlie en J. C. Glasbergen. Ondertrouwd: N. C. v. d. Gugten 33 jr. en C. O. v. d. Burg 26 jr. J. van Delft 21 jr. en M. C. de Best 18 Jr. Overleden: J. de Moog echtgen. van C. van Dijk 37 jr. SASSENHEIM. Burgerlijke Stand. Geboren: Elizabeth Katharlna, D. van A. Zui derduin en M. K. Brauer Maria Cornelia Jo hanna, D. van T, J. Lindaard en P. de Groot Juop, Z. van J. Bergman en F. Kobilza Theo- dorus Petrus Joseph, Z, van M. P. Kortekaas en A. C. J. M. van Gastel. Ondertrouwd: K. Grimbergen 26 j. en H. M. Smit 26 j. Getrouwd: H, F. Böchmann 23 j. en L. Buur man 20 j. VOORSCHOTEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Louis Petrus, Z. van G. G. van Bemmelen en G. G. Lamboo Trijntje Aafje Johanna, D. van A. P. van der Luit en M. A. J. Heuer. Overleden: Petronella Maria Macor 89 j., we duwe van J. H. Ch. Strang Helena Looije- stein 76 j., échtgenoote van Joh. Westerbeek. Ondertrouwd: Eldert de Jong 28 j. en Trijntje Snlppe 23 j. WASSENAAR. Burgerlijke Stand. Geboren: Petronella Emerentiana Johanna, D; van B. A. W. Snelderwaard en E. C. G. Rooij- akkers Johannes Leonardus, Z. van A. van Leeuwen en H. A. SchoordJosephus Theo- dorus Johannes, Z. van J. M. J. Tans en G. P. Gooskens Jan, Z. van A. H. Runge en J. C. S. van Iperen Wouter, Z, van W. v. d. Pol en M. de Roo Floris Cornells, Z. van J, C. W. H. Koelewijn en F. M. v. d. Haak Aarnout Ru- dolf, Z. van J. F. B. Vermaas en T. H. Stuvel Margarete Alwine, D. van R. Wlelders en C. M. HannuschkeCornells Teunts. Z. van H. P. de Wit en P. van Delft. Overleden: Wouter van der Pol 2d. Adriana Johanna Geppaart 59 j., echtgenoote van C. v. Breugel Adrianus, Verduijn 64 j., weduwnaar van A.'Dijkman Pieter Pillekers 65 J., echt genoot van E. Huijgens Everdina Luppes 3 j. Roelofjen Alberts 53 j., echtgenoot van A. Moes Anthonlus Maria Leonardus van Lochem 6 maanden. Ondertrouwd: A. v, d. Woude en J. Vermeulen A. C. M. van Haeren en A. M. A. Kerckhoff C. J. Altorf en R. Schriebl. Getrouwd: F. W. A. Keizer en C. A. v. Kuijen J. H. H. Zillinger Molenaar en A. F. G. Nieu- wenhuijs M, A. van Oosterhout en A. v, d. Stoel R. C. Reuhl en C. S. Burger. DAMMEN. RIJNSBURGSCHE DAMCLUB. De Rijnsburgsche Damclub speelde de 7de ronde van het tournooi om het kampioenschap met den volgenden uitslag: Eerste groep. Joh. SchoneveltA. Vletter 02 A. v. d. Mel)C. Heemskerk 20 Tweede groep. P. GlasbergenB. Bedeker 02 D HeemskerkL. Noort 02 J. KortJoh. Kromhout 02 D. v. d. MeijA. Ravensbergen02 J. d, HeljerW. v. d. Haak0—2 De stand na de 7de ronde is: Eerste groep: A. Vletter 7 gespeeld 11 punten; D. Schonevelt 7 gesp.* 10 p.; Joh. Schonevelt 7 gesp., 8 p.; C. Zandbergen 5 gesp., 7 p.; A. v. d. Brink 7 gesp., 7 p.; C. Heemskerk 6 gesp., 6 p.; H. Verkuil 7 gesp., 5 p.; H. Hermans 6 gesp., 5 g?.; A. v. d. Meij 5 gesp., 4 p.; H Ravensbergen 5 gesp., 3 p.; S. Heemskerk 5 gesp., 2 p. Tweede groep: A. Ravensbergen 8 gespeeld, 12 punten; L. Noort 8 gesp., 12 p.; W. v. d. Haak 7 gesp., 9 p.; Joh. Kromhout 7 gesp., 8 p.; D. v. d. Meij 6 gesp., 6 p.; P. Glasbergen 8 gesp., 6 p.; H. de Koning 7 gesp., 6 p.; J. Kort 8 gesp.. 5 p.; B. Bedeker 5 gesp., 4 p.; J. d. Heljer 7 gesp,, 4 ps SCHAKEN. KAMPIOENSCHAP VAN LISSE. De uitslagen van de 4de ronde van het tour- nool om het kampioenschap van Lisse luiden: H. v. WamelG. Zeestraten J. G. Snel—H. T. Lamers 1—0 K. Rasenberg—G. Dekker i—o C. v. d. LipJ. Brauckman De stand is nu als volgt: C. v. d. Lip 3 gespeeld. 214 p^; K. Rasenberg 3 gesp., 2 p.; J. G. SneJ 3 gesp., 2 p.; M. van Wamel 8 gesp., 114 p.; J. Brauckman 4 gesp.. VA p.: G. Dekker 4 gesp., VA p.; G. Zeestraten 4 gesp., 114 p.; J. Th. v. Koppen 2 gesp., 1 p.; M, de Blieck 2 gesp., lp.; W. Sieverdïng 1 gesp., 3A p. wist, dat deze spreuk gedragen wordt door een liefde van de hoogste orde, die alle opvoeden licht maakt en het kind waard ls. Ook nu hebben de aanstaande leidsters haar krachten gegeven voor het .kind, dat daarbij zeker niet de liefde ontbroken heeft, getuige de raadseltjes zelf, die veelal in een goede rhyth- mische ligging, een heimelijk prikkelend en ver rassend karakter verbergen, passend bij het spontane kind. De mogelijke baten van den verkoop zijn be stemd voor de ongesubsidieerde Haanstra-kleu terschool in de Leliestraat. Het !x>ekje werd uitgegeven bü A. W. S|jt- hoff's Uitgeversmaatschappij; BODEGRAVEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Catharina Johanna Maria d, van B. van Velzen en C. J. Stolwijk. Overleden: Catharina Wllhélmina Warnaar wed. van F. Fopma 72 jr. BOSKOOP. Bnrgerlijke Stand. Geboren: Anna Maria d. van C. J. Pouw en A. M. de Jong Leendert Teunis z. van G. Geers en C. Schmidt. Ondertrouwdc. van de Vliet ,ea C. H. Rave- stein P. H. M. Gerta en M. G. RomUn. Getrouwd: H. van Delft 23 jr. en J. Huymans 26 jr. LEIMUIDEN, Jaarvergadering „Draagt elkanders lasten". De voorzitter de heer P. Rietdijk opende, waarna de secretaris de heer D. Hakker de no tulen en het jaarverslag las, welke goedgekeurd werden. Uit het verslag van den penningmeester den heer C. A. Beuk bleek dat op 1 Maart 1940 Ingeschreven waren 390 gezinnen, met een totaal van 1811 leden, waarvan 1185 betalende leden. Op 1 Maart 1941 stonden ingeschreven 394 leden met een totaal van 1824 leden, waarvan 1200 betalende leden. Gedurende het boekjaar werden voor rekening van het fonds 27 leden in een ziekenhuis ver pleegd. De uitgaven voor verpleging in- een zie kenhuis bedroegen f. 1620. Totaal der uitgaven f. 2038,01. De inkomsten bedroegen f. 2529,65. Winstsaldo over 1940/41 f. 491,64. Tevens is f. 1477,68 tegoed op een spaarbankboekje, terwijl het reservefonds bedraagt f.1800. De Vereenl- glng staat er gunstig voor. De heer Wittebol had alles in orde bevonden. Den penningmeester werd dank gebracht voor zijn beheer. De aftr. bestuurleden de heerèn Beuk, de Rijk en Rietdijk werden herkozen. Een geheel nieuw reglement werd vastgesteld De voorzitter dankte den Eere-voorzitter burge meester Bakhuizen en den medischen adviseur dr Stapensea voor hun tegenwoordigheid. De eere-voorzitter feliciteerde den heer Riet dijk met zijn herbenoeming en wekte een ieder op, zich bij de vereeniging aan te sluiten. Burgerlijke Stand. Overleden: A. van der Mik 47 jr. wedn. van C. W. van Berkel. NIEUWKOOP. Burgerlijke Stand. Geboren: Hendrikus Adrianus z. van J. J. van Benten en A, G. Straathof Cornells z. van D. Pieterse en M. Leliveld Jacobus Johannes Joseph, z. van C. Bos en J. M. van Trigt Gerardus Petrus Cornells z. van J. Bs.zz en G. C. H. van Harteveld. NIEUWVEEN. Burgerlijke Stand. Overleden: J. Klos 85 jr.; R. van Vliet 83 jr. TER AAR. Burgerlijke Stand. Geboren: Cecilia Geertulda d. van A. H. Va lenten en C, C. M. van den Berg Francisca d. van G. J. Helling en M. Pieterse. ZWAMMERDAM. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: Johannes Gljsbertus Baars, 36 jr. en Maria de Roos 27 jr. te Haastrecht. Overtreding der prijsverordening. Tegen een 8-tal winkeliers is proces-ver- baal opgemaakt wegens overschrijding der voor verschillende merken yastgestelde maximumprijzen. AROMATISCHE KRUIDEN, DIE SPECERIJEN KUNNEN VERVANGEN OF AANVULLEN. Een tweetal bereidingswijzen van de ui. We leven in een tijd, waarin we niet-al tijd alles kunnen krijgen zooals we dat vroeger' gewend waren, we moeten leeren ons zoo goed mogelijk te behelpen met de dingen, die wèl verkrijgbaar zijn. Denk b.v. aan de specerijen, als nootmuskaat, peper, kruidnagelgruis, enz. Tot voor kort meen den we, dat deze spëcerijen bij de bereiding vanverschillende gerechten niet gemist konden worden. De smaak van het gerecht zou dus bij-gebrek aan specerijen achter uitgaan. Hoe kunnen we dit nu voorkomen? We zoeken natuurlijk naar een vervan gingsmiddel voor de gebruikelijke spece rijen en kunnen dit vinden in de versche tuinkruiden, die vroeger, voordat de spece rijen in ons land ingevoerd werden, alge meen gebruikt werden. Welke zijn deze tuinkruiden? In de eerste plaats de ui en de aan de ui nauw verwante sjalot, bies- en knof look, Verder kennen we dé tijm, boonen- kruid, lavas, mierikswortel, peterselie, blad en knolselderij. Hêt gebruik van vele van deze kruiden moeten we eerst weer leeren. Een kleine aanwijzing geeft het volgende lijstje, waar uit we kunnen zien, waarin de verschil lende kruiden gebruikt kunnen worden: Tijm als toekrutd bij vleesch in sausen en soepen; boonenkruid bij tuinboónen; la vas in verschillende soepen; mierikswortel bij vleesch; peterselie/selderij op verschil lende groenten, in soepen en sauzen; knol selderij in soepen; ui, sjalot, bies- en knof look bij vleesch, groenten, soepen, sauzen en aardappelgerechten. Natuurlijk heeft niet leder direct al deze krulden ter beschikking. Het verdient daar om voor houders van tuinen of tuintjes aanbeveling, een kleinen kruidentuin aan te leggen, deze neemt weinig ruimte in en kan veel voldoening geven. Voorloopig zullen we ons moeten redden met de kruiden, die de groenteboer ons kan leveren, waarvan ui en sjalot wel de belangrijkste zijn. De ut heeft door de tijden heen steeds een voorname plaats bij de bereiding van onze gerechten ingenomen, denk maar eens aan „het gefruite uitje", wat aan veel saus jes en soepjes een lekkeren smaak moet ge ven, aan het rauwe gesnipperde uitje of sjalotje in vele sla-soorten; aan aardappel gerechten,-die zonder toevoeging van een uitje, weinig smaakvol zouden zijn, enz. enz. Maar bovendien wordt de ui nog op an dere wijze gebruikt, b.v. bij verwerking van restantjes vleësëh, in haché, in stamppot van uien en aardappelen, verder in, de min der bekende uiensoep en gestoofde uien. Hieronder volgende de recepten van de laatstgenoemde twee gerechten: Uiensoep (4 borden) 2 uien'(= 200 gr.), y2 liter water, >/2 liter melk of 1 liter water en 100 gr. taptemelk' poeder, 40 gr. boter 2 lepels (glad afge streken), 40 gr. (4 lepels) maizena of bloem, 5 lepels geraspte of gemalen oude kaas. zout en „aroma" naar smaak. Fruit de gesnipperde uien in de boter licht bruin, voeg het water toe. Dan binden we de soep met de maizena of de bloem, voegen de melk of het met een weinig lauw 'water aangelengde taptemelkpoeder toe en roeren er van het vuur af de geraspte kaas door en maken de soep op smaak af met zout en spijsaroma. Deze soep wordt als een bordje vooraf gegeven. Gestoofde uien (4 personen) Kies hiervoor J k.g. kleine uien of snijd groote uien in stukken. Schil en wasch ze en zet ze op met weinig kokend water en iets zóut. Na V2 uur zijn de uien gaar. Van het overtollige kooknat en melk, boter en bloem maken we een sausje op de volgende manier Roer voor een sausje van 2 dl., 2 lepels bloem en 1 lepel boter in een pannetje op het vuur door elkaar, voeg het mengsel van 1 dl. kooknat en 1 dl. melk toe en blijf roe ren tot het sausje, doorkookt. Maak het daarna op smaak af met iets zout en wat aroma. Het is ook zeer smakelijk, het sausje al leen van kooknat te maken, waaraan 2 le pels taptemelkpoeder en een scheutje azijn zijn toegevoegd; de bereiding is verder de zelfde. sche als Nederlandsche ingezetenen. Em waar voor Duitschers de Amerlkaansche fondsen als bultenlandsche waarden gelden wil men dezen maatregel ook voor Neder landers in toepassing brengen. De-beurs van heden, Het zakenverkeer op de eflffectenbeurs te Amsterdam was heden op zichzelf be schouwd van kalmen aard, maar rekening houdende met de gebruikelijke Zaterdag- sche verhoudingen vielen de omzetten toch mee, in zooverre in verschillende ru brieken, zij het op bescheiden voet, gere geld zaken werd gedaan. Bij de opening was de stemming gedrukt daar er klaar blijkelijk eenig aanbod te verwerken was, maar toen het aan de markt zijnde mate riaal was geabsorbeerd, bleek er toch weer kooplust te bestaan en onder beurstijd volgden de koersen over het algemeen een opwaartsdhe richting. Olie's werden geregeld in een open hoek verhandeld. Ter wijl bij het begin tegen 258"/« werd gehan deld werd later een prijs van 264"/o bereikt en na kleine schommelingen konden de topprijzen ongeveer gehandhaafd blijven, zoodat het Slot ongeveer gelijk was aan dat van gisteren. Van de Cultuuraandeelen werden H.V.A.'s eenige punten lager Inge zet, doch ook voor dit aandeel openbaarde zich onder beurstijd voldoende vraag om den koers naar boven te doen gaan en ten slotte werd afgedaan tegen 273% of een 5-tal punten boven den prijs, die gisteren bij het scheiden van de markt werd besteed Vorstenlanden konden zich na gedepri meerden inzet vrij goed verbeteren. De Ruibberaandeelen gaven een overeenkom stig beeld te zien, daar na gedrukte opening langzaam aan een herstel kon worden waargenomen. Voor Amsterdam Rubbers was dit herstel echter niet voldoende om het vorige .peil bij het slot van de maTkt te benaderen. De minder courante Ruhber- aandeelen waren door elkander genomen prijshoudend, de affaire was echter gering. Tabakken waren onregelmatig. Oude Deli's kwamen, vergeleken met het vorige slot, iets hooger te liggne. Senembah's waren prijshoudend. Deli Batavia's waren in door snee vrijwel onveranderd. Op de Scheep vaartmarkt werd vrij druk zaken gedaan' in Scheepvaart Unies. Ook hier; werd aanvankelijk iets lager afgedaan doch tijdens het beursuur kon een avance van een drietal punten worden behaald. Oude Booten golden Iets lager en eveneens was dit het geval met aandeelen Holland Amerika lijn. Japanlijnen liepen op van 150'U tot 154»/o De omzetten in Industrieelen waren van beperkten omvang. De affaire in Aku'swas aanmerkelijk Ingekrompen. In hoofdzaak werd gehandeld op ongeveer het peil van den vorlgen slotkoers. Unielevers betoonden zich prijshoudend, na wat lager te zijn in gezet. De Philips-aandeelen waren goéd ■van toon en konden zich zelfs boven den vorigen topprljs verheffen. De beleggingsmarkt was verdeeld. De Ne derlandsche staatspapieren uit de jongere emissie waren meerendeels wat lager. De nieuwe 3 pCt. obligatiën bewogen zich in hoofdzaak tusschen 97 3/4 en 97 5/8. De gestaffelde leening was oorspronkelijk zwak gestemd waarbij transacties werden afge sloten tegen 87 3/4; naderhand echter kon tegen 88 1/4 worden afgedaan. Obligatiën Nederl. Indië eerder iets lager, de Oude Schuld was echter prijshoudend. Voor Gem Prov. obligatiën bestond kalme belangstel ling, waarbij een prijshoudende stemming bestond. Pandbrieven bleven statlonnair. Voor Duitsche fondsen werden wederom biedprijzen opgegeven, maar tot affaire kwam het niet. (A.N.P.) Prolongatie 2 3/4%. AMSTERDAM, 6 April. De stopzetting van den handel in Amerlkaansche fondsen. De Amsterdamsche effectenbeurs sluit vandaag een veelbewogen week af. Was het eerst de afkondiging van het deviezenbe- sTuit 1941, vervólgens het opheffen van de deviezengrens tusschen Nederland en Duitschland, uiteindelijk wekte de grootste beroering het stopzetten van den handel in Amerikaansche certificaten. Van deze drie verordeningen wordt onze effectenbeurs door den jongsten maatregel wel het zwaarst getroffen, want, het belang •van het Nederlansche volk bij Amerikaan sche fondsen is dusdanig groot, dat het stopzetten van den handel hierin voor me nigeen een zware, ernstige slag betee- kent. De waarde van de. in Nederland aanwe zige certificaten mag men veilig op een be drag van meer dan een half milliard gulden ramen. Tengevolge van het 'ontbreken van juiste gegevens hieromtrent is het best mo gelijk, dat deze taxatie nog met eenige hon derden millioenen zou kunnen worden ver hoogd. Een officieele motiveering is tot dusverte hieromtrent nog niet bekend gemaakt. Het is -mogelijk, dat de autoriteiten' een uni forme regeling wenschen, zoowel voor Duit- BOSKOOP, 4 April. Coöp. Ver. De Bos- koopsche Velling; Rozen per bos van 20 stuks. Butterfly 1.201.60 ct.; August Noach 801.00' gemengde rozen 21—37 ct. Diversen per bos. yan 10 stuks: Pink Pearl 0.90—1.60; Rhododendronbloemen 0.95—i.20; Azalea mollisbloemen le srt. 2.40—3.30; idem 2e srt. 1.30—1.80; Balrozen 70—80 ct.; Cerasus Hisakura 1.80—2.00 ct.; Idem Rosea 1.30—1.70; Clematis Mevr. le Coultre 0.85—1.20; Seringen- bloemen 0.461.00; Prunus trlbolatakken 4757 ct.; Andromeda 16—32 ct.; Mahoniablad 10—15 ct.; Katjes 7 ct.; Forsytheatakken 1.101.50. Diversen 4471 ct,; Babyrozen 33—35; Gou denregen 1.00 ct.; Erika's 14 ct. HONSELERSDIJK, 4 April. Andijvie 38—59; boerenkool 42—47 per bak; spinazie 15—24; spruiten 19; witlof 14—20; prei 8%; dunsel 18 per k.g.; bloemkool 30—40; 2e 11—29 per stuk, peterselie 4.10—4.80; radijs 3.90—4.00; raapstelen 1—2.30; seldery 80—1.30; sla 5.40—10; 2e 2.80— 4.60 per 100; peen 11 per bos; gr komkommers -86; B 27; C 23 per 100. NAALDWIJK, Bond Westland, 4 April. Champignons 3.45—3.90; Spinazie 1318; Exp. 24; 2e 12—19; dunsel 13—18 per kilo; sla 13 kg. 10 9 k.g.; exp. 8.50, 7 k.g. 500; peterselie 2.40— 2.70; radijs 1.704.00; exp. 400; seldery 501.90 per. 100; spruiten 2.85 per bak, boerenkool 38 56 per 7 k.g.; andijvie 31—51 per 4 k.g,; kom kommers 27—33; bloemkool 37—39; 2e 16—27 per stuk; asperges wit 3.053.10; blauw 1.70; peen 18 per bos; kelen exp. 25 per 100 k.g.; prei 6.80—8.50 per 100 k.g. RIJNSBURG, 4 April. Groen tenveiling Roode Kool f.8; Gele Kool f. 6.80; Knolrapen f. 1.802.40; Brusselsch Lof f.6—13 per 100 k.g.; Kroten 74 ct.; Uien f. 11.20; Waschpeen f. 1.50 f. 2.25. RIJNSBURG, 4 April. Bloemenveiling: Nar cissen koude grond 60—75 ct.;. Convallaria f. 1.50 f. 1.80; Freelsa's 25—30; Anemonen f.33.50; Blauwe Druifjes 1.20—1.40; Hyacinthen: gem. f.8—10; Blauw f.7—9; Wit f. 7.50—8.50; Nar cissen: Oranje Phenix 26—28; Horrus 1618; Helios 14—16; Alfred 20—22; Golden Harvest 22—24; Tulpen: Sinobe 28—32; Rijzende Zon 4448; Cramoisie Brillant 2428; Oostenrijkers 2832; Couleur Cardinal 44—50; Van der Hoeff 4042; Couronne d'or 3436; Murillo 28—30; Electra 36—40; Theeroos 3842; Peach Blossom 4044; Pltt 3840; Copland 36—38; Bastigon 38—42. UTRECHT, 5 April. Totaal aangevoerd 2000 stuks vee, waarvan 900 runderen. Vaarzen f. 300 430 per stuk; pinken f.200285; melkkoeien f.330540; kalf koeien f.350560; varekosien f.220—380; handel redelijk, prijzen vrijwel ge lijk. 650 nuchtere kalveren; 360 schrammen f.20 36; 190 biggen f.1320; handel redelijk, prij zen gelijk. Kleinhandel: Aangevoerd 200 KG. kaas, f. 1,401,80 per KG.; 2000 eieren, f.l.Of per, KG. 3

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3