De spanningen op den Balkan ZATERDAG 5 APRIL 1941 No. 24856 De ontruiming van Benghazi Verduisteren: 82sfe Jaargang Naar beslissingen Matsjek beëedigd Besprekingen te Ankara Betaling van Roemeensche schulden gestaakt Matsoeoka Berlijn weer in De Fransche voedselvoorziening Groote Engelsche tegenslag Uit Amerika Verspreide berichten EERSTE BLAD 20.20 uur 7.04 uur 20.22 uur 7.02 uur Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad zijn gevestigd. Andere advertenties 37 ets. per regel. Minimum 5 regels, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. - Incassokosten volgens postrecht. „Kleine Advertenties" (hoogstens 30 Woorden) uitsluitend bij vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets, - Voor toezending van brieven wordt 10 ets. berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maandenƒ2.47 per week ƒ0.19 Franco per post 2.47 per 3 maanden -f- portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mud.) Omtrent den toestand in Zuidslavië is gisteren in de Wilhelmstrasse te Berlijn de opvatting uitgesproken, dat geenerlei wij- zieing is ingetreden in de tot dusver vast gestelde omstandigheden. Overigens ge droeg men zich gisteren in officieele even als ofifcieuze kringen te Beriijn buitenge woon gereserveerd bij de beoordeeling van de Zuidslavische gebeurtenissen. Op desbetreffende vragen wees men er van Duitsche zijde slechts op, dat, met uitzondering van het technisch nood zakelijke personeel alle leden van de Duitsche legatie uit Belgrado zijn ver trokken. Voorts beantwoordde men een vraag be treffende den termijn voor den terugkeer van den Duitschen gezant, Von Heeren, naar Belgrado aldus, dat van een dergelij- ken termijn in Berlijn niets bekend is. Met vrij 'groote stelligheid kon men ook zeg gen, aldus werd hier van Duitsche zijde aan toegevoegd, dat de Zuidslavische ge zant, Andritsj, niet in contact is getreden met den rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop. Ook het bericht omtrent het toetreden van Matsjek tot de regeering te Belgrado heeft geen wijziging gebracht in de meening van de politieke kringen der rijkshoofdstad. De achtergron den van het toetreden van Matsjek tot de regeering, zoo verklaarde men hier gis teren, zijn in Berlijn in bijzonderheden niet bekend, evenmin als de voorwaarden en de prijs voor zijn toetreding. In dit verband kan men van Duitsche zijde slechts op nieuw uitdrukking geven aan de bekende opvatting van Duitschland. dat de binnen- landsche politieke problemen van den Zuidslavischen staat voor Duitschland geen voorwerp van aanmerkingen kunnen vor men. Men kan in Berlijn slechts opnieuw vaststellen, dat het Kroatische volk nog steeds zijn sympathie voor de spil niet ver heelt. Aan de antipathie der Kroaten te gen de excessen op de straat in Belgrado en tegen de kuiperijen der kliek in Bel grado schijnt niets veranderd te zijn. 9 De Italiaansche Corriere della Sera zegt o.a.: dat Italië en Duitschland zonder on geduld, maar met groote vastberadenheid een opheldering afwachten, die nochtans' niet lang op zich kan laten wachten. Het is in het belang van de geheele wereld en van Joegoslavië zelf om met bedachtzaam heid een antwoord te geven op de talrijke vraagstukken, die zich voordoen. Italië kan er niet in toestemmen, dat het even wicht op den Balkan plotseling verstoord wordt in het voordeel van zijn vijand, wiens hand men kan opmerken in het dra ma, dat Joegoslavië in deze dagen beleeft. De strijd, die in Europa en in de wereld gestreden wordt, is van te ernstigen aard en te beslissend en men kan geen dubbel zinnige posities verdragen. Ieder, aldus be sluit het blad, moet zijn verantwoordelijk heden aanvaarden ten aanzien van den vrede, den oorlog en de geschiedenis. DE TOEDRACHT VAN DEN STAATSGREEP. Omtrent de toedracht van den staats greep te Belgrado deelt de correspondent van Das Reich te Sofia het volgende mede: De putsch werd hoofdzakelijk volbracht door het te Belgrado gestationneerde 4de vliegerbataljon, dat op 27 Maart om 2 uur in den morgen de openbare gebouwen be zette, tanks de straten op commandeerde en den leden van de regeering huisarrest oplegde. Men moet aannemen, dat de lijst van personen die deel uitmaken van het nieuwe kabinet reeds geruimen tijd was voorbereid. Om zich de deelneming van de Kroaten te verzekeren werd het hotel Bristol, dat buiten de omsingelde zone ge legen was door militairen ingesloten; van de daar wonende Kroatische ministers werd de belofte afgedwongen ook aan de nieuwe regeering deel te nemen. Op dit beslissende oogenblik bevond de plaatsver vangende minister-president de Kroatische leider, Matsjek zich niet te Belgrado maar te Zagreb. Na de actie militair verzekerd te hebben begaf generaal Simowitsj zich naar het koninklijk paleis en liet deh troonopvolger wekken. Toen hij hem met de woorden: „Gij zijt Koning van Zuid- Sla vië met alle rechten welke den heer- scher toekomen" begroette, had hij reeds een oorkonde in zijn tasch waarin de re- gentschapsraad zijn ..vrijwillig aftreden" bevestigde. Dat geschiedde tezelfdertijd dat een kolonel der vliegers, minister-president Tswetkowitsj die 36 uur tevoren zijn hand- teekening onder het protocol van Weenen gezet had, gevangen nam. WAT VLUCHTELINGEN VERTELLEN. Te Ternes var aangekomen vluchtelingen uit het Joego-Slavische banaat melden, dat in Janotsjowo. Karageorgewo en andere plaatsen wapens in alle huizen zijn uitge reikt. Dit feit heeft onder de Duitsche ko lonisten groote ongerustheid gewekt. De vlucht onder de volksduitschers wordt steeds algemeener., ofschoon zij door de Serven steeds sterker wordt onderdrukt. Zuiver Duitsche plaatsen zijn door af dee lingen militie omsingeld. Bij Tsjerne liggen verscheidene duizenden Tsjetniks met ma chinegeweren en springstofmateriaal, wel ker houding steeds dreigender wordt. Een uit de stad Neusatz aangekomen Hongaar- sche reiziger verhaalt, dat hij er ooggetui ge van is geweest, hoe drie Duitschers op straat ruggelings door een Serviër werden overvallen, waarbij twee met messteken werden gewond. Den derden was de hals doorgesneden. De Servische geestelijke van Mokrin heeft Zondag in zijn preek de Ser ven opgeroepen in geval van oorlog aller eerst alle Duitschers af te slachten. De vluchtelingen melden verder, dat de Servische bevolking intusschen tot den leeftijd van 60 jaar is gemobiliseerd. Ook gisteren zijn weer Roemeensche vluchtelingen uit het Joego-Slavische ba naat over de grens gekomen. De vluchte lingen deelen eenstemmig mede, dat de houding van de Serven tegenover hen drei gender wordt. Daar de Roemenen weigeren deel te nemen aan de uitspattingen der Serven tegen de Duitschers, hebben de Ser ven thans ook tegen de Roemenen een vij andige houding aangenomen. Herhaaldelijk is het tot ernstige botsingen gekomen. Vele vluchtelingen droegen duidelijke sporen van de ondergane mishandelingen. (D.N.B.) Stefani meldt uit Belgrado: Matsjek is gisterochtend bij zijn aankomst in Belgrado ontvangen door verscheidene ministers. Hij heeft den eed afgelegd. Er is een ministerraad gehouden, waarvan men voor den vrede gunstige resultaten verwacht. Zooals gemeld, zijn Belgrado, Zagreb en Ljoebljana tot open steden verklaard. De troepen en pantserwagens, die in de stra ten in Belgrado gestationneerd waren heb ben zich teruggetrokken op de omringende heuvels. Associated Press meldt .volgens den Brit- schen nieuwsdienst, dat generaal Wavell in Ankara is aangekomen voor het voeren van generale stafbesprekingen met Turk- sche officieren. Te zamen met hem zijn aangekomen lt.-generaal Marshall Corn wall, vice-luchtmaarSchalk Elmhurst en admiraal Kelly. Naar de „Daily Telegraph" uit Istanboel meldt, worden de Britsche ministers van buitenlandsche zaken. Eden, en den chef van den generalen staf, Dill, na den afloop van hun besprekingen op den Balkan op nieuw in Ankara verwacht (D.N.B.) DE DUITSCH-TURKSCHE BETREKKINGEN NORMAAL. Op de gisteren in de Wilhelmstrasse ge stelde vraag naar de uitwerking der Duitsck-Turksche notawisseling is van be voegde zijdegeantwoord.dat de verhouding DuitschlandTurkije als normaal kan worden beschouwd. (D.N.B.). MAATREGELEN DER TURKSCHE REGEERING. Stefani meldt uit Istanboel: De Turksche regeering heeft besloten tot vordering van alle katoen voorraden, die ge kocht zullen worden volgens de behoeften voor rekening van den staat. Bij hetzelfde decreet worden de kooplieden uitgenoodigd hun voorraden op te geven. Bevestigd wordt dat alle scholen, met inbegrip van de uni versiteiten, dit jaar op 15 April zullen wor den gesloten en dat de examens over een maand geëindigd zullen zijn. De regeering heeft bii het parlement een wetsontwerp ingediend, waarin zij machti ging vraagt om zoo noodig den opleidings tij d voor onderofficieren te verlagen van zes tot vier maanden. U.P. meldt uit Boekarest: Officieel wordt bekend gemaakt, dat Roe menië de betaling van buitenlandsche schulden heeft gestaakt. Deze stap wordt gemotiveerd met de huidige economische betrekkingen en het verlies van belangrijke gebiedsdeelen. Roemenië is, volgens deze verklaring, be reid, met het buitenland onderhandelingen aan te knoopen, zoodra de internationale betrekkingen dit mogelijk zullen maken. ONDERHOUD MET HITLER EN VON RIBBENTROP. Het A.N.P. meldt uit Berlijn: Van wel ingelichte zijde wordt medegedeeld: Naar in politieke kringen alhier wordt vernomen, zal de gistermiddag weer in Berlijn aangekomen Japansche minister van buitenlandsche zake, Matsoeoka, onge veer anderhalven dag in de rijkshoofdstad blijven. Vanavond zal hij via Moskou naar Tokio terqgkeeren. Matsoeoka is, naar men van over het algemeen welingelichte zijde verneemt, in den loop van gistermiddag door den Fuhrer ontvangen voor een bespreking. De bespre king werd bijgewoond door den rijksminis ter van buitenlandsche zaken, von Ribben trop. RUIL TUSSCHEN B£ZET EN NIET-BEZET GEBIED. Tusschen de Duitsche bezettingsautori teiten in Frankrijk en de Fransche regee ring is onlangs een overeenkomst gesloten, waarin door ruil voor producten uit het bezette en onbezette deel van Frankrijk een betere levensmiddelenvoorziening bewerk stelligd zal worden. In het kader dezer overeenkomst is be paald, dat van het bezette gebied naar het onbezette gebied in den loop van een jaar de volgende hoeveelheden geleverd zullen worden: 800.000 ton graan, 200.000 ton sui ker, 100.000 ton zemelen, 800.000 ton aard appelen. Uit het onbezette gebied naar het bezette gèbied zullen de volgende hoeveel heden worden uitgevoerd: 190.000 stuks groot vee, 565.000 klein vee, 600.000 stuks varkens en kalveren, 36.000 ton sla-olie, 100.000 ton zout, 60.000 ton versche groen ten, 8.000 ton kaas en 17 millioen hectoliter wijn. Verwacht wordt, dat ook op andere gebieden soortgelijke overeenkomsten ge sloten zullen worden. (D.N.B.) GEEN MEEL UIT AMERIKA. Het Amerikaansche ministerie van bui tenlandsche zaken heeft, zoo zegt men in gewoonlijk goed ingelichte kringen, dien tengevolge de bedoeling de uitvaart van twee schepen met meel voor het onbezette Frankrijk te verhinderen. (D.N.B.) United Press meldt uit Londen over den terugtocht van de Britsche troepen in Libye nog het volgende: De ontruiming van Benghazi heeft in Londen groote verbittering en mismoedig- De betëekenis van Benghazi als vooruit geschoven steunpunt voor den Middelland- schen Zee-oorlog ter zee en in de lucht zoo schrijft de Deutsche Allgemeine Zeitung, konden de Engelschen enkele weken geleden niet duidelijk genoeg verkondigen. Thans verklaren zij, dat zij Benghazi als haven in het geheel niet gebruikt hebben. Het nationaal-socialistische Duitschland maakt van de ontruiming van Benghazi geen heid gewekt. Hier-was men n.l. van meening,ophef, zoo schrijft de Nachtausgabë. Het dat de operaties der laatste dagen bij El i constateert nuchter, dat de Engelschen en- Agheila en Agedabia van geringen omvang kele weken geleden nog de inneming van waren en men herinnert zich nog, hoe de deze Libische havenstad „een schitterend Engelsche autoriteiten in den laatsten tijd van Duitsche troepenversterkingen naar Tripolis spraken. Ook de Londensche corres pondent van het Stockholmsche blad Afton- bladet bevestigt, dat de ontruiming van Benghazi voor het publiek in Engeland een ijskoude douche is geweest, want het En gelsche volk heeft generaal Wavell, den op perbevelhebber van de Britsche strijdkrach ten in Afrika als een afgod vereert. In vele kringen is men van meening, dat de Duitschers en Italianen den zeeslag in de Oostelijke Middellandsche Zee bewust uitge lokt hadden om de aandacht der Engelschen af te leiden van belangrijke konvooien naar Tripolis. In militaire kringen had men reeds langen tijd aandacht geschonken aan de mogelijkheid dat de Italianen met den steun van Duitsche versterkingen zouden trachten het verloren gebied te heroveren. De Duitsche pers schenkt veel aandacht aan deze herovering. hoofdstuk in de Britsche historie" hebben genoemd, terwijl zij thans van de ontrui ming van Benghazi opnieuw een van hun bekende .zegevierende terugtochten" probee- ren te maken. De Berliner Börsenzeitung haalt de ver klaring van het Britsche hoofdkwartier aan, volgens welke de ontruiming van Benghazi een onderdeel zou zijn van de beproefde taktiek van de Engelsche legerleiding, om zelf de keus van het slagveld te hebben. Dit is dan ook de reden waarom de „lichte dekkingstroepen" zijn teruggetrokken. Het Engelsche volk mag zich het hoofd pijnigen met de voor de hand liggende vraag, zoo schrijft het blad, waarom de belangrijkste haven Benghazi" plotseling slechts door „lichte dekkingstroepen bezet" geweest is. En wat de keus van het slagveld betreft zoo meent de Berliner Börsenzeitung. de Engel schen zullen in dezen oorlog nog dikwijls gelegenheid hebben, het volgende slagveld in achterwaartsche richting te zoeken. VERKLARING VAN ROOSEVELT. President Roosevelt heeft op de perscon ferentie medegedeeld, dat hij van het hem toegestane fonds van zeven milliard dollar voor nieuwe, uitsluitend voor vreemde mo gendheden bestemde opdrachten deze week vijfhonderd millioen dollar beschikbaar heeft gesteld. Van dit geld moeten twee- honderdtwaalf nieuwe koopvaardijschepen en vijftig èi zestig nieuwe hellingen gebouwd benevens de kosten voor het herstel van beschadigde buitenlandsche vrachtbooten bestreden worden. Het' herstel van bescha digde buitenlandsche koopvaarders moet de Engelschen in staat stellen hun schepen in Amerika te laten repareeren en met brandstof vullen, daar de docks in Engeland zelf, naar Roosevelt zei, gedeeltelijk bescha digd en gedeeltelijk overbelast zijn. Roosevelt verklaarde voorts, dat de eerste der bestelde schepen naar hij aannam, aan het einde van dit jaar gereed zouden zijn. Op een vraag, of gemeenschappelijke be sprekingen met Engeland over convooibe- scherming gaande waren, antwoordde Roo sevelt ontkennend en voegde hieraan toe, dat de Vereenigde Staten waarnemers in de Engelsche havens hebben. Omtrent zijn conferentie van gisteren met den Joegoslavischen gezant zei Roose velt, dat deze hem den wensch van de Joe goslavische regeering om zeker oorlogsma teriaal te verkrijgen, had, overgebracht. Men is thans bezig të onderzoeken, of men dezen wensch kan inwilligen. DE SCHEPENKWESTIE. Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken publiceert den tekst van de Amerikaansche antwoordnota op de beide Italiaansche pro testnota's. Huil betoogt hierin, dat het vol gens Amerikaansch recht een misdrijf is, indien een kapitein in de territoriale wa teren vyan de Ver. Staten moedwillig zijn schip vernielt' of de drijfkracht daarvan in het ongereede brengt. Deze Amerikaansche wet, zoo heet het verder, machtigt den Amerikaanschen staat bezit van het schip te nemen en officieren en manschappen te verwijderen. Voorts wordt verklaard, dat de vraag van den ïtaliaanschen ambassadeur naar de bedoelingen van de regeering met schepen en bemanningen thans onderzocht wordt. De bemanning van 500 koppen van het Italiaansche schip Conté Biancamano is in het Panakanaal door militairen gearresteerd om aan boord van het troepentransportschip Leonard Wood naar New York overgebracht te worden. De autoriteiten weigerden zich uit te laten over rapporten omtrent aanmerkelijke sabo tage aan boord van het schip. DE FRANSCHE KRIJGSGEVANGENEN IN DUITSCHLAND. Teneinde het duidelijk merkbare gebrek aan geschoolde arbeiders in het bezette en onbezette deel van Frankrijk op te heffen, zullen pa de voorspraak van de Duitsche bezettingsautoriteiten nog meer Fransche krijgsgevangenen uit Duitsche kampen naar hun vaderland worden teruggestuurd. Ambassadeur Scapini heeft voor de radio van Vichy laten mededeelen, dat binnen kort ongeveer 40.000 Fransche krijgsgevan genen naar Frankrijk zullen terugkeeren w.o. tienduizend vaders van vier en meer kinderen. (D.N.B.) WIJZIGING IN JAPANSCH KABINET. In het Japansche kabinet heeft een twee tal mutaties plaats gehad. Tot minister van Handel en Industrie is in de plaats van Kobayasji de plaatsvervangendè minister van Marine, vice-admiraal Teiantire Toye- da, benoemd. Voorts is luitenant-generaal Teisji Soezoeki, de president van het bu reau voor Chineesche aangelegenheden in de plaats van Hosjino tot president van het organisatiebureau der regeering benoemd. Kobayasji en Hosjino zijn, naar Domei meildt, tot leden van het Hoogerhuis be noemd. VERKLARINGEN VAN BEVIN. De Engelsche minister van arbeid heeft er in het Lagerhuis critiek op uitgeoefend, dat-het Engelsche parlement het heeft toe gelaten, dat in de laatste vijftie'n jaar werf na werf gesloten werd. Wat den slag op den Atlantischen Oceaan bemoeilijkt, zoo zeide Bevin, is het niet gebrek aan mannen, maar aan werf ruimte, waar de schepen zouden kunnen worden gerepareerd. (D.N.B.) CONSULS VERLATEN ZUID-SLAVHt. De Italiaansche consul-generaal is van daag met zijn geheele personeel uit Agram naar Italië vertrokken. De Duitsche consuls te Serajevo en Split zijn met hun personeel naar Duitschland vertrokken. (DN.B.) DE SITUATIE IN ZUID-SLAVIË. De Zuid-Slavische regeering heeft op den Zuidslavischen donausector, naar het Hon- gaarsche Telegraafagentschap meldt, het scheepvaartverkeer stop gezet. Hedennacht is een vergadering gehouden van den ministerraad, die verscheidene uren bijeen was. Men verwacht ieder oogen blik een officieele verklaring. LUCHTAANVALLEN. Duitsche formaties gevechtsvliegers heb ben in den loop van dezen nacht, naar het D.N.B. verneemt, de haveninstallaties van Bristol in een actie van verscheidene uren, doeltreffend met bommen aangevallen. Door groote branden ontstonden in de ha veninstallaties zware verwoestingen. Bo vendien bestookte een deel der formaties een havenstad aan de Oostkust doeltreffend met bommen. Eenige Engelsche vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht, naar aan het D.N.B. wordt medegedeeld, in West-Duitschland enkele bommen, weinige in getal, neerge worpen. Zij richtten geen schade aan. DE STAKINGEN IN AMERIKA. De onderhandelingen tusschen de U. S. Steel Corporation en het comité voor in- dustrieele organisatie zijn, naar de Asso ciated Press uit Washington meldt, op een dood punt aangekomen. De leiders der vakorganisatie bereiden voor Dinsdag a.s. een groote staking voor, waaraan niet minder dan 250.000 arbeiders zouden deel nemen. In een conferentie van drie uur heeft Roosevelt gisteren met het kabinet den huidigen stakingstoestand besproken. Deze is thans vooral verscherpt doordat de Ford Motor Company tot nader order haar 16 over het geheele land verdeelde fabrieken heeft moeten sluiten, omdat zij tengevolge van het uitblijven van materiaalleveran ties uit de in staking zijnde fabriek in Dearborn niet kunnen doorwerken. Tengevolge van het door het uitblijven van materiaal noodzakelijk geworden stil leggen van de River Rouge-fabriek zijn nog tweeduizend arbeiders buiten werk ge komen. Bovendien is in de rubberfabriek Schacht in Huntington in den staat In diana, welke gasmaskers vervaardigt, een staking onder het personeel uitgebroken. (D.N.B.) Dit nummer bevat VIER Bladen van hedenavond tot morgenochtend en van morgenavond tot Maandagochtend De maan kwam hedenmiddag op te 12.40 uur en gaat mor genochtend te 4.08 uur onder (Eerste kwartier). Zondagmid dag komt de maan op te 13.45 uur. J Binnenland De termijn van aanbieding der waarde bonnen Winterhulp Nederland verlengd tot 31 Mei. (Binnenland, 3e Blad). Uitgebreide kettinghandel in melkpoeder in vele dorpen in de Rijnstreek. (Ge mengd, 3e Blad). Buitenland Crisis op den Balkan. (Ie Blad). Matsoeoka wederom te Berlijn. (Ie Blad). ZIE VOORTS ..LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAGINA 2 VAN HET DERDE BLAD,

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1