BINNENLAND De hond en zijn verzorging 82ste Jaargang LEID5CH DAGBLAD, Woensdag 2 ApriS 1941 Derde Blad No. 24853 Nieuwe Jodenverordening fe Haarlem Voorloopïg geen nieuwe bonnen voor vaste brandstoffen De accijnsverhooging voor tabaksfabrikaten Rijksmark in Nederland geen wettig betaalmiddel Vleeschbon „09" moet worden vernietigd Taptemelk eil karnemelk zijn hoogwaardige voedingsmiddelen Nieuwe prijzen in verband mei de omzetbelasting Practisclie aanwijzingen voor het publiek Ter inleiding De uitkeeringen voor oorlogsschade VERBOD OM ZICH ALDAAR TE VESTIGEN, De regeringscommissaris voor Haar lem, S. L. A. Plekker, heeft een veror dening uitgevaardigd, waarin ter uit voering van de handhaving dór open bare orde wordt bepaald, dat het aan Jóden verboden is hotels, restaurants, café's, bioscopen, schouwburgen, open bare leeszalen, openbare vergaderloka len, openbare had- en zweminrichtin gen en openbare badhuizen binnen de gemeente Haarlem te betreden, of in deze inrichtingen te verblijven. Eige naren en exploitanten of bestuurders van deze inrichtingen zijn verplicht op een duidelijk zichtbare plaats biljetten met het opschrift „Verboden voor Jo den" aan te brengen. Inrichtingen, waar het verblijf aan Joden wel zal worden toegestaan, zullen nader wor den aangewezen. Voorts wordt in deze verordening bepaald, dat het aan Joden verboden is hun woonplaats binnen de gemeente Haarlem te vestigen, of daar hun hoofdverblijf op te slaan, voor zoover zij daar geen woonplaats of hoofdverblijf hadden. Joden, die zich na 25 Februari in Haar lem hebben gevestigd, zijn verplicht onver wijld op de gemeentesecretarie een ver gunning aan te vragen om binnen de ge meente te mogen wonen. Voorts is het aan Jodenverboden binnen de gemeente Haarlem te verhuizen, tenzij zij daartoe van den re- geeringscommissaris toestemming hebben gekregen. Het niet in acht nemen van deze voorschriften wordt gestraft. Naar het „Vad." van officieele zijde verneemt, zullen voorloopïg geen nieu we bonnen worden aangewezen voor het verkrijgen van vaste brandstoffen, zoodat men met zijn aanwezige voor raden erg zuinig zal dienen om te springen. Over een eventueele verlenging van den geldigheidsduur van de oude bon nen, die gisteren afliepen, is nog geen beslissing genomen. aanwezige winkelvoorw aarden tegen ouden prijs. Naar men weet is gisteren de vroeger reeds aangekondigde verhooging van den accijns op tabaksfabrikaten in werking getreden, als gevolg waarvan de winkelprijs voor sigaren, sigaretten en tabak hooger zal worden. Het zal echter velen rookers, die gis teren bun dagelljksche inkoopen deden, opgevallen zijn, dat de winkelier voor zijn artikelen nog den ouden prijs be rekende en zij zullen zich met verwon dering hebben afgevraagd, hoe dit mo gelijk was. De verklaring hiervoor is echter een voudig en is gelegen in het feit, dat vanwege het departement thans geen na vordering van accijns heeft plaats ge had, zoodat de thans nog bij grossiers en winkeliers in den vrijen handel aan wezige voorraden tegen de oude prijzen, kunnen worden uitverkocht. Als vanzelfsprekend zijn deze voorraden niet zeer groot, zoodat dan ook wel spoedig aanvulling van uit de fabrieken zal moeten volgen. De fabrieken echter mogen thans geen fabrikaten tegen de oude prijzen meer af leveren en bij verdere leveranties zullen de artikelen dan ook voorzien moeten zijn van de nieuwe banderolles en zal het publiek de daarop voorkomende hoogere prijzen moeten betalen. Een kwestie dus, naar wij vernemen, van nog slechts korten tijd. de verbeurdverklaring van wapens enz, Het verordeningenblad bevat een veror dening van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, houdende wijziging en aanvulling van de verordening no, 220/1940 betreffende de verbeurdverkla ring van wapens, munitie en springmidde len. Zooals bekend werden In laatstgenoemde verordening de bepalingen over de ver beurdverklaring niet van toepassing ver klaard op wapens, welke voor de Jacht be stemd zijn. Volgens de thans van kracht wordende wijziging is deze uitzondering echter niet toepasselijk op voor de jacht bestemde wa pens, welke bij hieronder genoemde perso nen in beslag zijn genomen of aan zooda nige personen toebehooren: a. Personen, die op grond der verordening no. 6/1941 betreffende den aanmeldings plicht van personen van geheel of gedeelte lijk Joodschen bloede dienen aan te melden, met uitzondering van diegenen, die slechts van een naar ras voi-joodschen grootouder in den zin van bedoelde verordening stam men. b. Personen, die tot de Joodsch-kerkelijke gemeenschap behooren. De opheffing van de deviezengrens tus- schen Nederland en Duitschland heeft niet tengevolge, dat de rijksmark in Nederland wettig betaalmiddel wordt. Betaalmiddel in Nederland zijn uitsluitend de gulden en de Reichskj-editkassescheine. Uit het Duitsche rijk kunnen natuurlijk be talingsmiddelen naar Nederland worden overgebracht, die tegen den geldenden clea- ringkoers kunnen worden ingeruild. Iedereen kan derhalve marken in betaling aannemen, want zij kunnen bij iedere bank worden in geruild. De secretaris-generaal van het de partement van landbouw en visscherij maakt naar aanleiding: van iet feit, dat voor de loopende periode niet de met „09" doch de met „10" gemerkte bonnen van de vleeschkaart werden aangewezen, bekend, dat ook in de toekomst de met „09'.' gemerkte bonnen niet voor het koopen van vlessch en vleeschwaren zullen worden aangewe zen. Alle met „09 vlecsch" en ,09 worst en vleeschwaren" gemerkte bonnen van de vleeschkaart kunnen derhalve worden vernietigd. DE DISTRIBUTIE. Honden- en Kattenbrood. Hefc rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd deelt mede, dat van 1 tot en met 30 April op bon no. 8 van de voederkaart voor honden beschikbaar wordt gesteld: Voor groep 1, 10 kg. hondenbrood; voor groep 2, 10 kg. hondenbrood; voor groep 3, 8 kg. hondenbrood; voor groep 4, 5 kg. hondenbrood; voor groep 5, 4 kg. honden brood; voor groep 6, 3 kg, hondenbrood. Op bon no. 8 van de voederkaart voor katten wordt over dezelfde periode lVs kg. kattenbrood beschikbaar gesteld. Na 30 April is bon no. 8 van bedoelde kaarten ongeldig en mag deze niet meer worden aangenomen. DE M.T.S. NA PASCHEN WEER OPEN. De Middelbaar Technische School te Haarlem zal hoogstwaarschijnlijk dadelijk na Paschen weer opengesteld worden. verklaring van den voedingsraad Het Voorlichtingsbureau van den Voe dingsraad deelt mede: Van uit voedselocgpimt bezien zijn tapte melk en karnemelk een uitstekend voedsel en beboeren zij, vooral nu vleesch in be perkte mate verkrijgbaar en voor velen te duur is, meer in den maaltijd gebruikt te worden. Men is steeds .gewend de melk te beoor- deelen naar het vetgehalte en verliest daar door de andere belangrijke voedingsbe- standdeelen wel eens uit het oog. Afgezien van het vet en de in vet oplosbare vitami nes bevatten taptemelk, taptemelkpoeder en karnemelk alle overige bestanddeelen van de melk, zooals eiwitten, koolhydraten en mineralen, waarvan vooral de kalkzou- ten van een groot be/lang zijn en voor onze. voeding van groote waarde. Taptemelk wordt om de kleur door het publiek vaak beschouwd als melk, welke metr water verdund is. Niets is minder waar. De geringschatting voor dit product is geheel misplaatst. Men moet deze melk echter niet ails het uit sluitende voedsel voor zuigelingen ge bruiken. In alle andere gevallen is het vooroordeel ongegrond en is taptemelk een waardevol product. Taptemelk is te gebruiken in alle geval len, waarin men gewoonlijk melk gebruikt, zooals voor pap, in pannekoek, soep, stamp potten e. d. Bij het koken heeft taptemelk echter sneller de neiging om aan te bran den. Daarom moet men hiertegen maat regelen nemen. Heel geschikt is het om het vette papier van boter of margarine te bewaren en daarmede de panbodem even in te wrijven. De hoeveelheid vet behoeft slechts zeer gering te zijn en het zelfde papier kan driemaal dienst doen. Zoo mo gelijk gebruike men een pan met dikken bodem. Ook hebben sommige huisvrouwen een goede ervaring met het toevoegen van 2 theelepeltjes suiker per liter taptemelk. Karnemelk is. wat voedingswaarde be treft, vrijwel gelijk te stellen met tapte melk, maar door de wittere kleur, de groo- tere dikte en den frisschen smaak geniet ze bij velen de voorkeur. Karnemelk is te gebruiken als drank, als pap of pudding, maar vooral niet te ver geten als „hangop". In dezen geconcen- treerden vorm is deze als toespijs na een vleeschloozen maaltijd te gebruiken en van groote waarde. Door toevoeging van ver schillende versche vruchten, die straks weer komen, of door wat jam kan men bij „hangop" verschillende smaakveranderin- gen aanbrengen. 'Vermengd met wat ci troensap en diverse versche tuinkruiden geeft „hangop" een smakelijke en tevens voedzame slasaus, waardoor geen olie noo- dig is. Op grond van het „besluit op de omzet belasting 1940" mag de omzetbelasting niet meer afzonderlijk aan de afnemers in re kening worden gebracht. Dit houdt in, dat de leverancier den prijs inclusief omzetbe lasting moet vaststellen. In het desbetref fende persbericht van 8 Januari 1941 is voorgeschreven, hoe de nieuwe prijzen moe ten worden berekend. Een der voorschrif ten luidt, dat indien bij de doorberekening afronding der prijzen noodzakelijk is, deze afronding naar beneden moet geschieden. In afwijking van dit voorschrift mo gen de kruideniers met ingang van gis teren de noodzakelijke afronding naar boven uitvoeren voor zoover betreft ar tikelen met een verkoopprijs van 10 cent of meer, doch minder dan 20 cent. Bij de beoordeeling of een artikel behoort tot de prijsklasse 10 cent of meer, doch minder dan 20 cent, moet eerst de prijs in clusief omzetbelasting en zonder afronding worden berekend. De aldus berekende prijs is beslissend voor dei indeeling van het ar tikel in de genoemde prijsklasse. Een arti kel waarvan de nieuw berekende prijs vóór afronding uitkomt op 9.99 eent of lager valt er derhalve buiten en de afronding blijft voor dit artikel naar beneden ge schieden. Bij de berekening der nieuwe prijzen moet de kruidenier het volgende in acht nemen 1. In de betrekening mag als bruto-winst geen hooger geldsbedrag worden opgeno men dan het bedrag, dat op 9 Mei hiervoor werd gecalculeerd. 2. Zoowel de afronding naar boven als die naar beneden moet tot op een halven cent geschieden. 3. Het doorberekenen der omzetbelasting is niet geoorloofd: a. Ten aanzien van die artikelen bij wel ker verkoop de kruidenier gebonden is aan vaste of maxiumum-prijzen inclusief om zetbelasting, welke door of vanwege de overheid na 1 Januari zijn vastgesteld of goedgekeurd of alsnog worden vastgesteld of goedgekeurd. b. Ten aanzien van die artikelen bij 'wel ker verkoop de kruidenier gebonden is aan vaste of maximum-prijzen inclusief omzet belasting, welke door of vanwege den fa brikant of leverancier van die goederen na 1 Januari 1941 zijn vastgesteld of alsnog wordrn vastgesteld. duitschers mogen geen buiten- land5che effecten aanschaffen. Naar gisteren op de persconferentie te Den Haag werd medegedeeld Is de aankoop van buitenlandsche effecten door rijksduitschers niet geoorloofd. Hiervoor behoeft men de toestemming van het deviezeninstituut, dat deze volgens de thans geldende bepalingen geeft. c» f- 30 en -50 1146 (Ingez. Med.) (Van een bijzonderen medewerker). Aan wlen zouden wij toch de uitdrukkin gen „hondsche behandeling" en „honden weer" te danken hebben? Wellicht zijn zij destijds voortgekomen uit het quasi ver nuftige brein van iemand, die zich ken- telijk moeite gegeven heeft door originali teit op te vallen. Ieder verband tusschen deze uitdrukkingen en onzen trouwen vier voeter zal voor den hondenbezitter (men behoeft daarvoor zelfs geen honden-kenner te zijn) te eenen male zoek zijn. Een ieder kent toch, hetzij uit eigen er varing, hetzij van „hooren zeggen", de trouwe aanhankelijkheid van dit huisdier bij de gratie. Wélke verbluffende staaltjes van scherp zinnigheid worden niet door de z.g, „poli- tie-honden" ten toon gespreid; welk een bron van vreugde vormt hij niet als ge lelde-hond voor zijn blinden meester, die van hem zoo absoluut afhankelijk is. Wij zullen ons echter niet laten verlei den een diepzinnige beschouwing te geven over de hoedanigheden der honden in het algemeen, doch het doel van deze reeks zoo scherp mogelijk voor oogen houden: practische aanwijzingen te geven, waar door het bezitten van een hond ons eerst recht het volle genoegen daarvan zal doen smaken! Ter voorkoming van misverstand aller eerst dit: denkt niet, dat het houden van een hond u geen tijd zal kosten. Hebt u geen tijd disponibel voor de verzorging en opvoeding (ja lieusch, ook een hond moet opgevped worden!), schaft u er zich dan ook geen aan. U kunt dan veel beter een porceleinen hond voor dressoir of schoor steenmantel koopen en zich de ergernis van een niet-opgevoeden hond (u had daar immers geen tijd voor?) besparen. Wij zijn hiermede bij ons eerste onder werp aangeland: de aanschaffing. Een on getwijfeld zeer belangrijk punt, dat helaas maar al te vaak als oorzaak van latere teleurstellingen aan te merken is. Een heel eind in de goede richting komen wij, wan neer wij ons afvragenwelke soort hond past bij bij en mijn huisgenooten en welke hond past bij de omstandigheden, waarin wij verkeeren? Het eerste deel van deze vraag slaat in het bijzonder op ons karakter en dat van onze huisgenooten Houden wij van rust in huis? Voelen wij dit als een verkwikking na volbrachte dagtaak? Of beschikken wij over een zoodanig humeur dat wij na onze dagelijksehe werkzaamheden vroolijke ont spanning noodig hebben? Het behoeft geen betoog dat in het eerste geval een meer rustige hond ons de meeste voldoening zal schenken, terwijl u, wanneer u tot de laat ste categorie behoort, beslist moet overgaan tot de aanschaffing van zoo'n heerlijke on deugende rakker. Het tweede deel van onze vraag is echter minstens even belangrijk. Wat denkt u b.v. van een grooten hond (St. Bernhard. Herder, Bouvier, Deensche Dog, om maar eenige der meest bekende groote honden te noemen), gehuisvest op een bo venhuis? Een dergelijk beklagenswaardig dier kan ons onmogelijk ten volle genoe gen verschaffen, omdat het een kwijnend bestaan leidt. In een kleine behuizing zal een groote hond, verkeerstechnisch bezien, voortdurend een obstakel vormen, met alle voor u en hem vervelende gevolgen daarvan. Een vanzelfsprekend voortvloeisel daarvan is een voortdurend brommen (misschien zelfs snauwen) op uw te goeder trouw zijn- den hond. En daarmede begaan wij juist een van onze grootste fouten: U bederft uw hond tot in den grond omdat hij dit soort brommen als een onverdiende te rechtwijzing aanvoelt. Bezit u echter een ruime woning en liefst nog een tuin, dan bestaat er, van honden-standpunt bezien, geen enkel be zwaar tegen het houden van een grooten hond, Hij zal de voor hem zoo noodzake lijke „beweging" hebben, hij zal zich kun nen uitleven en u daardoor zijn zuivere karakter kunnen toonen. Voor den etage-bewoner zal de kleine hond dus verre te prefereeren zijn. Hij vraagt slechts heel weinig ruimte en weet zich zóó vlug „uit de voeten" te maken, dat hij u niet zal hinderen. Bij de kleine rassen zult u trouwens zoo'n groote ver scheidenheid aantreffen, dat u zonder twij fel zult slagen in het vinden van den voor u meest geschikten hond. Een volgend punt van overweging is: een langharige dan wel een kortharige hond; Hier gaat onze „smaak" een woordje meespreken; echter zijn ook tactische over wegingen tot het stellen van deze vraag in het geding. Als hoofd van het gezin is u wie'twijfelt daaraan? vanzelfspre kend de baas in huis. Maar het hoofd is nog steeds geplaatst op den nek, in casu uw betere helft, Nu doet zich het feit voor dat de hond sinds zijn schepping de eigen schap vertoont op gezette tijden te „ver haren". In het voorjaar zal hij zijn duf- felsche jas uittrekken en zich o geluk kig schepsel, gevrijwaard van textiel-pun- ten een zomerpakje aanmeten. Zonder extra-toewijzing of speciale AA-kaart werpt hij in het najaar zijn luchtiger gewaad af en trekt een costuum met gratis centrale verwarming aan. Wanneer een dergelijke gedaante-verwisseling nu slechts in enkele dagen zich zou voltrekken, dan zou uw eega (dieren-vriendin als zU is) hiertegen niet de minste bezwaren maken. Maar vooral de zijde-achtige haren van onze langharige rassen kunnen het mevrouw, omdat de „rui" soms zoo'n doorloopend ka rakter draagt, vrij lastig maken. Indien u dit niet wilt gelooven, moet u eens 's Maan dags bij het afschuieren van uw Zon- dagsche plunje, uw oor te luisteren leggen. Het heelo probleem lost zich echter op met het antwoord op de vraag of onze liefde voor den hond dit overigens kleine ongemak licht telt. Wij meenden u, die zich heer des huizes noemt, hierop toch éven te moeten wijzen, opdat onze hond niet de aanleiding zal worden van echte lijke conflicten. Overigens kunnen wij ter geruststelling nog vermelden, dat geen on zer rechters het „verharen" van een hond In een vijf- a zestal artikelen zal een honden-kenner op po pulaire wijze onzen lezers aan wijzingen geven over den hond en zijn verzorging. Van de aan schaffing, het onderhoud, de opvoeding, enz. enz., zal hij in onderhoudenden trant vertel len, met weglating van techni sche details over rassen, erfe lijkheidsleer, e.a. en waar vele honderden onzer lezers in het bezit van een hond zijn of al thans belangstelling hebben voor den trouwen viervoeter, vragen wij er gaarne aller aan dacht voor. een voldoende reden tot echtscheiding zal noemen. O zool Als voorloopig slot van dit onderwerp nog de vraag; nemen we een rashond dan wel een bastaard? Deze vraag is van ver schillende factoren afhankelijk. Wij noe men u b.v. slechts aanschaffingskosten, on derhoudskosten, (een wel zeer prozaïsch woord voor een hondenliefhebber!), eischen die wij aan den hond stellen. Een rashond (niet te verwarren met den z.g. „ras"-hond, die in feite een bastaard is, hoewel hij eenige gelijkenis toont met den rashond) doet bij de aanschaffing uiteraard een grooteren aanval op onze portemonnaie dan een bastaard. Doch de prijzen zijn zóó verschillend en ook zóó aan „hondenmode" onderhevig, dat terzake geen richtlijnen te geven zijn. De onderhoudskosten van rashonden zijn in het algemeen ook hooger dan van bastaarden: tot behoud van hun speciale eigenschappen moeten wei eens kasten ge maakt worden. Een teer punt Is: welke eischen stellen wij aan den hond. Bestaan onze eischen uitsluitend uit trouw en eerlijkheid, dan heeft het geen zin om een groot bedrag daarvoor uit te geven, want heusch. de bastaard kan deze eigenschappen ook in hooge mate bezitten. Gaan uw eischen daar echter bovenuit en staan uw finan ciën dit toe, neemt dan een rashond. Het zou ons te ver voeren u, van de verschil lende rassen, deugden en ondeugden te noemen, te meer daar het geen Wet van Meden en Perzen is dat alle individuën van een bepaald ras die algemeene eigen schappen bezitten, noch minder alle in ge lijke mate. Slechts' dit: bestaan er geen financieele bezwaren, koopt dan uw hond van een als eerlijk bekend staanden fok ker; tv;ij felt u daaraan of is u op dit ter rein nog niet voldoende bekend, vraagt dan zoo noodig inlichtingen bij den Raad van Beheer op Kynologisch gebied, Hee rengracht 270 te Amsterdam. In ons volgend artikel zullen wij over dit onderwerp nog behandelen het aanschaf fen van een jongen hond (pup) en/of ouderen hond, waarna wij overgaan tot de huisvesting. IN WAARDEBONNEN OF IN CONTANTEN. Nu men te Rotterdam is aangevangen, met de ultkeering van de bijdragen in de door oorlogsgeweld geleden schade aan huisraad enz. en ook verschillende andere rayons reeds uitkeeringen hebben gedaan, heeft een verslaggever van het AJLP. een onderhoud hierover gehad met den heer mr. A. J. van Soest, hoofd der afdeelng oorlogsschade aan het departement van financiën. Deze deelde o.a. mede, dat de uitkeeringen in twee gelijke deelen zullen worden betaald. De genoten voorschotten moeten in beginsel op de eerste helft ln mindering worden gebracht. De uitkeering geschiedt in contante^ of- in waardebonnen. In waardebonnen wor den uitgekeerd de bedragen hooger dan 100 gulden, indien de huurwaarde, welke als maatstaf gold bij het vaststellen van de bijdrage, minder bedroeg dan f. 420 in de gemeente, waarvoor tabel A geldt (Amster dam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht), f. 360 in gemeenten waarvoor tabel B geldt (steden en stedelijke gedeelten van ge meenten) en f. 315 in gemeenten waarvoor tabel C geldt (de overige genteenten). De bonnen worden uitgegeven in coupu res van f. 25, f. 10 en f. 1. De coupure van f. 1 komt echter ln een gering aantal in omloop, omdat deze aflieten zal worden ge bruikt tot aanvulling van de' uitkeeringen, waarvan het bedrag niet op een 0 of een 5 eindigt. Het is niet noodzakelijk, dat steeds het volle bedrag van den bon wordt besteed. De leverancier kan een gedeelte van de waarde in contanten teruggeven. Indien bijv. iemand goederen koopt voor een prijs van f. 8 kan hii een bon van f. 10 ln beta ling aanbieden en f. 2 ln contanten terug ontvangen. Hiervoor geldt, dat de winkelier ten hoogste in contanten mag teruggeven Op een bon van f. 25 een bedrag van f 7,50, op een bon van f10 een bedrag van f3 en op een bon van f. 1 een bedrag van f. 0.30. De winkeliers kunnen de ontvangen bon nen op verschillende wijze te gelde maken. Indien zij bij den postcheque- en giro dienst zijn aangesloten is de eenvoudigste methode, dat zij1 het bedrag der bonnen storten op hun eigen postrekening en de bonnen als betaalmiddel voor deze storting bezigen. Hebben zij een bankrekening, bij een bankier, die tot de desbetreffende regeling is toegelaten (van de belangrijkste veree- niglngen van bankiers is de toezegging van medewerking verkregen), dan kunnen zij het bedrag van de bonnen ook storten op hun eigen bankrekening ter crediteering. De provisie, welke de banken hiervoor ver langen, brengen zij aan het Rijk in reke- niTcn slotte kunnen de winkeliers de bon4 nen ook inzenden aan het Centraal Ver- rekenkantoor van de afdeeling oorlogs schade van het departem'ent van financiën (Groentoovenstraat 1 te 's-GraVenihage), dat voor de overmaking der gelden zorg draagt. Een korte duidelijke aanwijzing van het gebruik der bonnen is in elk bonboekje op genomen. openbare nutsbedrijven. Blijkens een beschikking van den secre taris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart is bij het rijksbureau voor verwerkende industrieën ingesteld een sectie voor openbare nutsbe drijven. Als directeur van de sectie is aan gewezen mr. J. Reinders. De sectie openbare nutsbedrijven van het rijksbureau voor verwerkende Industrieën is ingesteld voor alle ondernemingen, die zich als hoofd- en nevenbedrijf bezighouden met de openbare gas-, electrlcltelt- of wa tervoorziening. telen van zilveruien is verboden. Maar er zijn uitzonderingen. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij heeft re gelen gesteld ten aanzien van de productie en den afzet van zllveruien. Het telen van zllveruien is verboden. Dit verbod geldt echter niet; a. Voor zoover betreft het telen op gron den gelegen in andere deelen des lands dan de provincies Zeeland en Noord-Bra bant, Indien het telen geschiedt anders dan op contract. b. Voor zoover betreft het telen op gron den gelegen in de provincies Zeeland en Noord-Brabant, indien de teler in het bezit is van en de teelt geschiedt overeenkom stig een met een outer aangegaan teelt contract, waarop de schriftelijke goedkeu ring is verkregen van de stichting Neder landsche Groenten- en Fruitcentrale, ge vestigd te 's-Gravenhage. c. Indien het telen geschiedt tot hoeveel heden, waarvan aannemelijk is, dat zij be stemd zijn voor eigen huishoudelijk gebruik Voorts bevat het besluit beperkende be palingen inzake het inzouten van zilver- uien. verspreide berichten. Dezer dagen viert de bond van Nederland sche architecten een merkwaardig jubileum. Het zal dan namelijk een halve eeuw geleden zijn, dat de ledenvergadering besloot om examens ln te stellen voor bouwkundig opzichter. Naar wij vernemen is mr. B. V. a. Röling een der directeuren van het crimonologisch instituut te Utrecht en rechter plaatsver vanger in de Utrechtsche rechtbank, met ingang van gisteren benoemd tot rechter in de rechtbank te Middelburg. Mr. Röling is In het Utrechtsche arrondissement te vens politierechter en kinderrechter.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 9