Matsoeoka ie Rome De spanning rond Zuid-Slavië groeit Amerika gaat voort schepen in beslag, te nemen 82sfe Jaargang WOENSDAG 2 APRIL 1941 No. 24853 Verduisteren: Toenemende anti-Duitsche gezindheid De besprekingen de Kroaten met Eden in Belgrado? Aanvalsplannen „Het Bulgaarsche leger houdt de wacht aan de grenzen" Besprekingen den Duce met Zuid-Amerika volgt Nog altijd incidenten 20.14 uur 7.12 uur EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ots. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad zijn gevestigd. Andere advertenties 37 ets. per regel. Minimum 5 regels. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. - Incassokosten volgens postrecht. „Kleine Advertenties" (hoogstens 30 woorden) uitsluitend bij vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ctsa berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DER ADVERTENTIES Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maandenƒ2.47 per weekƒ0.19 Franco per post ƒ2.47 per 3 maanden -f- portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) „De algemeen anti-Duitsche tendentie in Zuid-Slavie is sterk toegenomen", aldus hoorde men gistermiddag In politieke krin gen te Berlijn. In deze kringen verluidt verder, dat in Zuid-Slavië een mobilisatie heeft plaats gehad, die op het oogenblik nog voortduurt. Aan de uitlatingen, die tot dusver gedaan zijn, over de politieke vraag stukken en de gebeurtenissen in Zuid-Sla vië heeft men niets toe te voegen. De ont wikkeling in Zuid-Slavië staat in het tee- ken van oncrotoleerbare, van haat vervul de ophitsers, die dórpen in brand steken, vrouwen mishandelen, menschen vermoor den en Duitschers verjagen. In dezelfde politieke kringen constateert men, dat de Zuid-Slavische regeering steeds weer tracht berichten over demonstraties, die in het land gehouden zijn, tegen te spreken. Zoo heeft men van Belgrado uit b.v. het be richt verspreid, dat de pro-Duitsche Zuid- Slavische journalisten met aan het hoofd den hoofdredacteur van de Vreme, dr, Gre- goritsj, weer vrijgelaten zijn, terwijl in wer kelijkheid vaststaat, dat deze personen zich nog steeds in arrest bevinden. Van Zuid- Slavische zijde blijkt duidelijk de poging om wel bepaalde maatregelen te nemen doch in theorie een zekeren afstand daar van in acht nemen. Welke bedoelingen Bel grado hiermede heeft, Is voorlooplg slechts zeer moeilijk vast te stellen. Volgens be richten die gisteren in Berlijn zijn ontvan gen, zijn ook de leiders van de Duitsche volksgroepen gearresteerd. Het feit, dat de wederzijdsche gezanten naar Berlijn resp. Belgrado zijn gegaan, noemt men in poli tieke kringen alhier een bewijs voor den ernstigen toestand, waarin de Duitsoh- Zuid-Slavische crisis is geraakt. Italië neemt geheel hetzelfde standpunt in en heeft tot dusver volstaan met een protest togen de mishandeling van Italia nen. Het A.NP. meldt uit Berlijn Het li|ft voor de hand, zoo heeft men gisteren in de Wilhelmstrasse nog ver klaard, dat Duitschland in nauw con tact met al zijn bondgenooten staat ten aanzien van.al die gebeurtenissen welke een in gevaar brengen van de stabiliteit in het Europeesche Zuid- Oosten, bij welker instandhouding Duitschland in zoo hooge mate geïn teresseerd is, tengevolge zouden kun nen hebben. EERSTE VERORDENING VAN GENERAAL SIMOWITSJ. De Zuid-Slavische bladen publiceeren een eerste verordening- van don nieuwen mi nister president, generaal Simowitsjwaarin hij waarschuwt voor onrustbarende berich ten, welke door buitenlandsche agenten verspreid worden om onrust te zaaien. De regeering voert een politiek van vriendschap met adie naburen en onderneemt in dien zin alles wat binnen de perken der moge lijkheden valt. Het verlaten van de woon plaatsen en de huizen is verboden. De be langen van land en volk vereischen, dat elkeen zijn huis verdedigt. Leger, lucht macht en vloot zijn bereid hun plicht te doen. De bevoegde ministers zullen slechts de vastgestelde evacuatie, waarvan de voor schriften gegeven worden, toestaan. De minister van binnenlandsche zaken zal alle noodige maatregelen treffen, om alle ver gaderingen, welke niet door den» toestand' vereischt worden, te verbieden, evenals alle samenscholingen van burgers in de onder scheidene plaatsen. (D.NP.) VERORDENINGEN VAN KONING PETER. De bladen te Belgrado melden, dat de vroegere minister-president Tswetkowitsj en de Servische ministers, die 28 Maart ter beschikking werden gesteld, thans gepen- sionneerd zijn. Krachtens een verordening van koning Peter II zijn de banussen van het Donau- banaat en van het Urbatsj ka-banaat afge zet. In een tweede verordening van den koning worden de senatoren van hun taak ontheven en worden nieuwe verkiezingen uitgeschreven. Te Agram zijn de besprekingen met de Kroatische leiders, in de eerste plaats dr. Matsjek, voortgezet. Hoewel over het resultaat geen authen tieke inlichtingen zijn ontvangen acht men het niet uitgesloten, dat een overeenkomst tusschen de boerenpartij van Matsjek en de naar getal zeer sterke nationale oppo sitie tot stand komt. Dit zou de eenwording van de Kroaten beteekenen. De nationale oppositie, waarvan de leider, dr. Ante Pa- welitsj, na den koningsmoord te Marseille naar Italië is uitgeweken, stuurt op een totale losmaking van Servië aan. In dit verband is het opmerkelijk, dat de anti- Servische stemming in Kroatië toeneemt. Eep gedeelte van de Kroaten, die zich in Belgrado ophouden, is naar Zagreb ver trokken, daar voor hun veiligheid niet kan worden ingestaan. De treinen naar Zagreb zijn zoo overvol, dat talrijke Kroatische reizigers moesten achterblijven. Stefani meldt uit Belgrado: Volgens inlichtingen uit Kroatische krin gen mag men wel aannemen, dat Matsjek vast besloten is volstrekt te weigeren zich door militaire kringen te Belgrado den oor log te laten opleggen. De Kroaten eischen waarborgen voor den binnenlandschen toe stand. In de eerste plaats eischen zij on middellijke demobilisatie om rust aan het land en vertrouwen aan aan de buren te hergeven. Voorts zou de buitenladsche pro paganda onmiddellijk gestaakt moeten worden. Het bewind te Belgrado bevindt zich adus voor een dilemma van enorm belang. Het DJNJB. meldit uit Berlijn: Naar in Bërlijnsehe politieke kringen verluidt, is de Britsche minister van buitenlandsche zaken, Anthony Eden, in Belgrado aangekomen. Men neemt hier aan, dat hij begeleid wordt door generaal Dill en men houdt het voor mogelijk, dat hij reeds voeling heeft met de Zuidölavische regeering. Het agentschap Stefani meldt, dat Eden's activiteit in Zuid-Slavië niet alleen ten doel heeft rechtstreeks contact tot stand te brengen met de vertegenwoordigers van het nieuwe Zuid-Sla/vische regime, maar vooial, zooals de aanwezigheid van generaal Dill bewijst, de militaire en strategische moge lijkheden van een gemeenschappelijk En- gelsch-Grieksch-Zuidslavische actie te on derzoeken. Het Zuid-Slavische agentschap Avala deelt echter mede, dat van een bezoek van Eden en Dill niets bekend is Stefani meldt uit Boedapest, dat volgens betrouwbare berichten de Zuid-Slavische mobilisatie op 24 Maart is begonnen en op 3 April gereed zal zijn. Een groot ge deelte van de Zuid-Slavische strijdkrach ten is op het oogenblik in den sector van Nisj geconcentreerd. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De militaire voorbereidingen in Zuid- Slavië, zoo meldt de Times uit Belgrado, worden voortgezet. Steeds meer reservisten worden opgeroepen. Gisteren zijn de scho len gesloten, hetgeen de Times-correspon dent te Belgrado de laatste voorbereiding noemt voor de algemeene mobilisatie. Tal van officieren zijn bevorderd. De correspondent te Belgrado van de New York Times Sulzberger, beweert in een uitvoerig bericht uit Bi tol j, dat de Grieken een offensief voorbereiden van het Ochrida- meer tot aan de Adriatische Zee. De Brit sche strijdkrachten komen Griekenland binnen, terwijl Zuid-Slavië een aanzienlijk leger heeft samengetrokken van de Griek- sche garens tot aan Montenegro. Van Zuid- Slavische zijde heeft men op Griekschen bodem gemotoriseerde Britsche eenheden in de nabijheid van Albanië gezien. De Zuid-Slavische strijdkrachten in deze streek zijn practisch op oorlogssterkte. Het tijd stip voor het offensief hangt voornamelijk van Belgrado af. Onder de jonge Zuid-Sla vische officieren bestaat er geen twijfel over, dat men tegen Italië zal optrekken. Reeds bevinden zich verscheidene Grieken als verbindingsofficieren in Zuid-Slavië, terwijl Britsche waarnemers tusschen Bel grado en Athene op en neer reizen. Ten Zuiden van de Grieksch-Zuid-Slavische grens heeft dé correspondent zélfs een Engelschen -generaal aangetroffen, die de streek inspecteerde. POSITIES BETROKKEN. De vertegenwoordiger van Stefani te Boekarest meldt, dat langs de Roemeen- sche grens aan de Donau drukke Zuidsla- vische troepenbewegingen konden worden waargenomen, waarbij de Zuidslaviërs langs den oever werden opgesteld, terwijl zwaar geschut op de heuvels werd geplaatst, dat den oever van de Servische Donau be- heerscht. Er kan dus geenerlei twijfel be staan omtrent de doelstellingen, die de nieuwe Zuidslavische regeering in het oog vat bij deze alles behalve vriendschappe lijke houding, niet alleen jegens de spil- mogendheden, maar ook jegens de nabuur landen als Roemenië en Bulgarije, waar mede Zuidslavlë voorgaf goede betrekkingen te hebben. DE AMERIKAANSCHE TOEZEGGINGEN AAN ZUID-SLAVIË. De correspondent van International News Desider Geleji meldt uit Belgrado, dat Zuid- Slavië van de Vereenigde Staten opnieuw de toezegging van materieelen steun ge vraagd heeft. De minister van buitenland sche zaken, Nintsjitsj, heeft tweemaal met Washington getelefoneerd. De gezant te Washington, Totitsj, heeft daarop een be vestiging overgebracht van de officieele belofte, dat de Amerikaansche regeering bereid is Zuid-Slavië steun te verleenen in het kader van de wet tot hulpverleening aan Engeland. (D.N.B.) Het D.N.B. meldt uit Sofia: Naar de omroeper van de radio te Sofia verklaart, blijft Bulgarije in deze dagen van spanning volkomen kalm, aangezien het zich in de eerste plaats niet wil mengen in de internationale politiek en ten tweede omdat het bereid is zich tegen lederen aanval te verdedigen. De sterkte van Bul garije^ heeft steeds bestaan uit zijn kalmte en bereidheid tot verdediging. Het Bulgaar sche leger belichaamt de beste deugden des volks en houdt de wacht aan alle grenzen. Tegelijkertijd wordt door de regeering ge zorgd voor de familieleden der opgeroepen reservisten. Matsoeoka heeft zich gisterochtend met gevolg naar het koninklijk paleis begeven om de registers te teekenen. Vervolgens ging hij naar het Pantheon waar hij kran sen legde op de koninklijke graftombe. Bij het verlaten van de kerk werd hij warm toegejuicht, waarvoor hij met den Romein- schen groet dankte. Een andere krans werd neergelegd op het graf van den Onbeken den Soldaat en nog een op het Capitool bij het gedenkteeken voor wie vielen voor de fascistische revolutie. Na een bezoek aan het Capitool wachtte hem een noenmaal, waar o.a. aanzaten de duce en leden van de Italiaansche regeering. Na afloop daarvan heeft Ciano een rede uitgesproken, waarin hij wees op de betee- kenis van het driemogendhedenpact, welke bcóeekenis nog vergroot was door de toe treding van andere staten. Tot slot hief hij het glas op ter eere van den keizer van Japan en dronk op de gezondheid van zijn gast en diens land. Matsoeoka gewaagde in zijn antwoord van zijn dankbaarheid voor de ontvangst, die hem ten deel gevallen was en van de zekerheid van de overwinning der gemeen schappelijke zaak. Hij huldigde de Italianen die de geschiedenis van het Romeinsche Rijk voortzetten en bracht bij zonderen dank aan Ciano. daar deze, alhoewel hij 's konings rok droeg, naar Rome was terug gekeerd om de oude vriendschap met spi te hernieuwen. Hij bracht een dronk uit op de gezondheid van den koning-keizer, den Duce en Ciano benevens op den toenemen- den voorspoed van Italië en de aanstaande overwinning van Duitschland en Italië. Even over 17 uur is Matsoeoka naar het Pallazo Chigi gegaan, waar hij werd ont vangen door graaf Ciano, met wien hij een hartelijk gesprek voerde. Na dit gesprek volgde een bezoek aan het Palazzo Venezia. Toen de staatslieden het Palazzo Chigi ver lieten; juichte de menigte den Japanschen minister toe. Het onderhoud tusschen Matsoeoka en 'Mussolini is begonnen om 18 uur 05 in te genwoordigheid van graaf Ciano en den ambassadeur Korokiri Zembei. De menigte, die Matsoeoka op zijn weg naar het Palazzo Venezia "had toegejuicht bleef opeengepakt staan op het plein om het einde van het onderhoud af te wachten en den Duce en den vertegenwoordiger der verbonden natie haar geestdriftige gevoelens te doen blij ken. Even voor 19 uur, toen de hartelijke bespreking eindigde verschenen de Duce en de Japansche minister op het balkon en begroetten de massa, wier toejuichingen steeds in kracht toenamen. De betooging begon opnieuw, toen Matsoeoka vergezeld door graaf Ciano, het Palazzo Venezia ver liet om zich naar zijn verblijf, de Villa Madama, te begeven. De manifesteerende menigte bleef opeengepakt staan bij het Palazzo Venezia, waar het steeds weer juichte voor den Duce, die verscheidene malen op het balkon verscheen. (Stefani) DE JAPANSCHE AMBASSADEUR TE LONDEN WENSCHT MATSOEOKA TE ONTMOETEN. De Nitsji-Nitsji meldt uit Londen, dat de Japansche ambassadeur aldaar, Sjigemitsoe het voornemen heeft een onderhoud aan te vragen met den minister van buitenland sche zaken, Matsoeoka. Ingeval dit voor nemen verwezenlijkt kan worden, zal de ambassadeur per vliegtuig van Londen naar Lissabon reizen. (D.N3.) U. P. meldt uit Washington: Bekend wordt gemaakt dat ook 19 Fran- sche schepen die momenteel in Ameri kaansche havens liggen, onder bewaking gesteld zijn. Hiertoe behoort ook de Nor- manië. Van gezaghebbende zijde werd verklaard dat binnen de volgende 24 uur geen verdere schepen in beslag zullen wor den genomen., De Fransche ambassadeur heeft na een bezoek aan hst departement van buiten landsche zaken de pers medegedeeld, dat hy aanneemt, dat de Vereenigde Staten geen maatregelen zullen nemen met be trekking tot de in Amerikaansche havens liggende Fransche schepen. De Amerikaan sche regeering, aldus de ambassadeur, zal misschien alle buitenlandsche schepen on der bewaking stellen, doch de Fransche schepen zullen waarschijnlijk niet worden bezet zooals de Duitsche, Italiaansche en Deensche. Een kustwacht van het Amerikaansche leger is aan boord gegaan van het in San Pedro, in Californië voor anker liggende Roemeensche vrachtschip Prahova, dat kort na het overnemen der regeering door generaal Antonescu op het scheepsregister van Panama is geplaatst. De officieren van de kustwacht verklaarden, dat het niet gaat om een in beslag nemen, zij deelden echter niet mede, wat de redenen der be zetting waren. (D.N.B.) Op zijn persconferentie heeft Huil gewei gerd, den tekst van de Italiaansche en Duitsche protesten ten aanzien van de maatregelen tegen de schepen bekend te maken. Hij zeide nog geen tijd gehad te hebben om de Duitsche nota nauwkeurig te bestudeeren. Hull verklaarde niets te kunnen zeggen over het definitieve lot der Duitsche en Italiaansche schepen, omdat men in deze aangelegenheid nog niet ver der gekomen is. Washington heeft de Ibe- ro-Amerikaansche regeeringen onmiddel lijk na de beslagneming op de schepen daarvan in kennis gesteld. (D.N.B.) In de federale hoofdstad is men van meening, zoo melde de New-York Daily News dat het in dienst nemen van de in beslag genomen Duitsche, Italiaansche en Deensche schepen slechts een kwestie van tijd is. De schepen zullen varen in dienst van de Ver. Staten en Engeland. Roosevelt zal de aangelegenheid zelf ter hand ne men door den nationalen noodtoestand uit te roepen, welke hem absolute volmachten geeft. Diplomatieke gewoonten en het vol kenrecht zullen daarbij, naar het Ameri kaansche blad schrijft, in den vuilnisbak worden geworpen. (D.N.B.) Mexico en Peru zijn reeds gevolgd. Het blijkt, dat de volgende Duitsche en Itali aansche schepen In Mexicaansche havens door de autoriteiten in beslag zijn geno men: het passagiersschip Orinoco, het vrachtschip Hameln, de tankschepen Gior gio Fassio, Americano, Genoano, Vigor, Tuscania, Lucifero, Fede en de vrachtsche pen Marina en Stelvis. Het Italiaansche tankschip Atlas, dat te Tamplco lag, is tot zinken gebracht door de bemanning, die daarna gearresteerd is. De Peruaansche militairen hebben het Duitsche schip Leipzig bezet en het Ita liaansche s-s. Montserrate in beslag geno men. Beide schepen werden daarop door hun bemanningen in brand gestoken. De leden der bemanning werden door de Pe ruaansche autoriteiten gearresteerd. Ook het in een Noord-Peruaansche haven lig gende Duitsche schip Friesland is door zijn bemanning in brand - gestoken en bevindt zich in zinkende toestand. De Peruaansche autoriteiten hebben voorts de werkplaatsen en vliegtuigen van het Peruaansche filiaal der Duitsche Luft hansa verzegeld. Ook hebben Peruaansche troepen het vliegveld der Lufthansa in Lijatambo bezet. Hier bevonden zich twee Junkers-vliegtuigen. Redenen voor dit op treden zijn tot dusver niet officieel bekend gemaakt. (D.N.B.) EEN JAPANSCHE PERSSTEM. Het in beslag nemen van Duitsche, Ita liaansche en Deensche schepen noemt het leidende Japansche economische blad „Tsjoegai Sjogyo Sjimpo" een drieste maat regel, die zelfs den schijn van een recht vaardiging mist. Wanneer de Ver. Staten onder het voorwendsel van zelfverdediging zich de rechten van een oorlogvoerende aanmatigen, beteekent dit slechts een oor logshandeling. De Ver. Staten moeten ver wachten, dat de spihnogendheden scherp terugslaan; wanneer de Ver. Staten zich ook aan Japansche schepen mochten ver grijpen, zou Japan vastberaden vergelding uitoefenen. De „Tokio Nitsjl Nitsji" noemt het op treden der Ver. Staten een uitdaging van de kalme houding der spilmogendheden. (D.N.B.) Het DNB meldt uit Szegedin: Betrouwbare berichten van de overzijde van de grens vermelden, dat de kreet „maakt jacht op de Duitschers" de politieke leuze geworden is van Servische studenten en militairen, wier optreden tegen de Duit sche en Italiaansche, doch ook tegen de Hongaarsche en Bulgaarsche volksgroep steeds gewelddadiger vormen aanneemt. Vooral de Duitschers en Italianen zijn in de steden en dorpen van het Servische en Sloveensche gebied op het oogenblik hun leven en bezit niet zeker. Daarentegen wordt in de berichten uit het Kroatische en Dalmatische gebied vermeld, dat de Duit schers en Italianen zich niet alleen onge hinderd iri het openbaar kunnen bewegen, doch dat in tal van Kroatische dorpen de betoogingen ten gunste van de spil worden voortgezet. De Servische politie en gendar merie probeeren echter betoogingen voor Duitschland tegen te gaan, terwijl zij de uitspattingen tegen de Duitschers laten gaan en niets ondernemen tegen de demon straties tegen de mogendheden van de spil, welke door den orthodoxen cler en Servi sche militaire kringen worden gesteund. Elfhonderd uit Belgrado geëvacueerde rijks-Duitschers zijn even na 9 uur gister ochtend met de stoomschepen Uranus en Schönbrunn in Boedapest aangekomen. In het begin van den middag zetten zij hun reis naar Weenen voort. Een groep volks-Duitsche vluchtelingen uit Zuid-Slavië heeft slechts dank zij het van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam hedenmorgen op te 10.10 uur en gaat van nacht onder te 1.51 uur. optreden van Roemeensche grensbeambten de grens van Roemenië kunnen passeeren, daar Servische soldaten hen wilden tegen houden. In den nacht van Maandag op Dinsdag zijn weer volks-Duitsche vluchtelingen uit Zuid-Slavië in het Roemeensche banaat aangekomen. In het nachtelijke duister was het hun op verscheidene plaatsen gelukt, de grens te passeeren. Onder de vluchtelin gen bevonden zich ditmaal ook vrouwen en kinderen, alsmede dienstplichtige mannen. Naar de vluchtelingen melden, heeft de Servische militaire overheid alle personen Dit Nummei bevat DRIE Bladen Binnenland Nieuwe Jodenverordening te Haarlem (3e Blad) Voorloopig geen nieuwe brandstoffen-bon nen (Binnenlan 3e Blad). Een bijzondere medewerker schrijft over „De hond en zijn verzorging" (3e Blad) Buitenland De overheid en het tooneel; één gezelschap voor het geheele land? (2e Blad). De spanningen rond Zuid-Slavië groeien (le Blad). Matsoeoka bij Duce en Paus (le Blad). Ook Mexico en Peru nemen Duitsche en Italiaansche schepen in besla» (le BI.) J ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1