LEIDSCH mmm - Derde Blad Woensdag 2 April 1941 VISSCHERU-BERSCHTEN L. DEMMENIE&Zn. BEKWAAM VERVER DULLAAPT RECHTZAKEN Dit jaar geen Paaschvee-fentoonsfellingen BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Dagbladreclame is niet te vervangen C^jiS&jAisv Stalen Motorvlet Steno-Typiste, PROVINCIALE PUBLICATIE HAAGSCHE POLITIERECHTER. Oplichting. De stucadoor A. J. v. d. M. te Leiden was in een kosthuis gekomen bij A. N. aldaar en had verteld dat hij een goede betrekking had. Daarom kon hij ook goed kostgeld be talen. Men was met den nieuwen klant bij zonder goed ingenomen en gaf daarom in goed vertrouwen f. 6.40 mee, omdat v. d. M. zei boter en vet zonder bon te kunnen koo- pen. Maar de kostganger was met 't geld niet meer terug gekomen en hij stond nu terecht. De Officier deed de mededeeling, dat v. d. M. reeds twintig maal is veroordeeld, in verband waarmee hij zes maanden gevange nisstraf vorderde. De Politierechter veroordeelde tot vier maanden gevangenisstraf. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 2 April. Tarbot 4.70: Tongen 5.20—5.90 per k.g.; Groote Bot. 80; Kleine Bot 56; Kleine Schol 4235; Puïschol 24; Kleine Schar 25.50—14 (alles per 50 kg.). Zoetwaterbrasem: Brasem 7876; Blei 76 62; Karper 1.22 (per k.g.). VEEL SLACHTVEE OP CONTRACTEN VERKOCHT. (Van onzen deskundigen medewerker). Een groote verandering kunnen wij sedert het vorige jaar op de slachtvee- markt waarnemen. Het is thans de tijd van de Paaschvee- tentoonstellingen, doch deze moeten dit jaar, en bedriegen de voorteekenen ons niet, ook in de komende jaren verstek laten gaan. Wij zien onder de leveringskoeien en ossen nog wel enkele beste exemplaren, die op een Paaschveetentoonstelling een goed figuur zouden slaan, doch bij het tegenwoordige slachtvee domineert de mindere kwaliteit. Gelukkig evenwel was het aanbod, zij het dan niet van het beste gehalte, begin dezer week op de rayönmarkten wat grooter zelfs beduidend grooter dan de vorgie week zoodat er, zooals wij verwachten, tijdens de komende Paaschdagen nog wel een stukje vleesch bij den slager te koop zal zijn. Er wordt hard aan gewerkt, dat de boeren zooveel mogelijk vee leveren voor dien tijd, want hier en daar worden de stallen be zocht en het vee dat daarvoor in aanmer king komt, gemerkt met de order het in de komende dagen af te leveren. De weersgesteldheid is voor de weiden nog niet erg gunstig. Strenge nachtvorsten hou den den groei tegen, anders zou het magere weidevee zoo langzamerhand in het land kunnen en kon er weer vroeg wat slachtvee uit de weiden worden gehaald. Er is op de contracten al zeer veel ge kocht. Wij vernamen zelfs, dat voor Zuid-Holland alle contracten voor de eerste weideperiode zijn uitgegeven. Gisteren was te Rotterdam nog een rede lijk goede aanvoer van mager weidevee en zoo het niet op contract werd afgenomen, ging het voor eigen risico. De prijzen waren vrijwel onveranderd. Wij zagen voor op con tract, dus met bon besteden, van f. 190.tot f. 205.per stuk, terwijl buiten afgifte van een bon gemiddeld f. 120.tot f. 125per stuk meer werd besteed. Men neemt dus nog altijd het risico voor de toekomst. Ook het aanbod van kalf- en melkkoeien was over het algemeen wat ruimer en de vraag kon redelijk en prijshoudend worden genoemd. Vooral naar zware hoogdrachtige koeien geschikt voor export was vraag en men besteedde van f. 450.tot f. 560.per stuk. Goede melkkoeien varieerden van f400. tot f. 500.— en extra besten iets meer. Pin ken f.230.tot f. 260.per stuk. Het aantal nuchtere kalveren was reeds even terugloopend. Het drukste seizoen is dan ook overschreden. Toch waren op verschillende leverings plaatsen nog meer dan 1000 stuks aanwezig. Wolvee leverde men In hoofdzaak in de Noordelijke provinciën, doch overigens in den lande was het aanbod bijna uitsluitend voor de weiderij. De prijzen voor goede weidschapen zijn nog altijd 6 of 7 gulden hooger dan vóór den dood. Op de magere varkens- en biggenmarkten werden de betrekkelijk korte aanvoeren voor hooge prijzen geruimd. Lichte mestvarkens tegen prijzen van f. 25.tot f. 36.en biggen van 6 tot 10 weken oud f. 16.tot f. 24.per stuk. De paardenhandel was Dinsdag te Rotter dam weer zeer levendig. Ook Zaterdag te Utrecht zagen wij, zij het buiten het markt terrein om, weer wat paardenhandel ge beuren. Het gaat echter nog op bewijzen, dat het betreffende paard van eigenaar mag verwisselen. GEBOREN: Chrisfcianus. Z. van H. Boon en A. Willems Jan, Z. van J. Zandbergen en M. Rutert Jo- hann Jakob Bernhard. Z. van J. B H. Liebregt en L. Kriebel Imkje, D. van J. Dijkstra en H. Louwsma Johannes Cornells, Z. van A. C. Oole en A M. C. van der Basch Robert, Z. van P. J. Majolée en W. L. Blansjaar Wouter Jacobus, Z. van L. Wassing en J. de Bruin Francis James, Z. van J. F. ten Pierlck en A. Bailey Tom, Z. van C. van Beek en C. M. Vastenhout Jacob, Z. van J. Verkade en C. J. van den Berg Jan, Z. van T. N. Kerkvliet en J. M. Tuithof Cecilia Wilhelmina Maria, D. van A. Noordermeer en C. van Saasen Eliza beth Cat.harina Margaretha, D. van D. van Tilburg en M. A. van der Niet Johanna, D. van T. W. Gottenbos en G. A. Akerboom Carolina Maria Alberdlna, D. van J. J. Swaap. en M. A. Buurman Johanna Maria, D. van J. J. van Steenbergen en C. C. Compeer Jo hanna Maria, D. van P. C. van Zijp en W. C. Crama Pieter, Z. van P. Neuteboom en S. Hartevelt Martinus, Z. van L. Bouman en J. G. Oudshoorn Jannetje, D. van J. Bodljn en J. Seriier. David zn. van D. Sloos en E. B. J. de Jong. ONDERTROUWD: S. Platteel jm. 20 jr. en E. van der Linden JÖ. 19 jr. V. J. van Hove Jm. 24 Jr. en A. van der MeiJ jd. 21 jr. OVERLEDEN: B. J. Favier. M. 68 J. P. van der Pompe, M. 81 j. J. Oolthuis, Dr. 18 J. J. E. Smits, M. 55 j. J. H. Huisman gesch. vr. van M. van der Ha ven 28 jr W. de FeiJ wedn. 86 Jr. J. K. van Polanen m., 51 jr. J. Th. van Rossum, wedn. 71 Jr. A. Rietveld zn., 7 mnd. De fouten in de boekhouding zijn dikwijls het ge volg van een slecht - of in het geheel niet - onderhouden telma chine. Bespaar U zelf veel ergernis, moeite en onkosten door de verzorging vara Uw kantoormachines op te dragen aan onzen Onderhoudsdienst. Alle onderd'. voorradig Prima reparatielnrichting! Geschoold personeel HAARLEMMERSTRAAT 169 TELEF. 21400 - LEIDEN 1147 gevraagd voor één of meer dagen per week. Loon f.6. per dag. Omgeving Leiden. Br. Bur. v. d. BI. no. 1143. \h<h wvau&e&Av. o - oJl/oS i Ctfjfoo H 1368 145 TE KOOP 1 3247a pl.an. 25 ton. Te bezichtigen Donderdag te Wassenaar. Adrest W. VAN DIJK, Men- ninlkstraat 25, Scheve ningen. Voor directe of latere in diensttreding- gevraagd be kwame grondig bekend met stenogra- phisch opnemen en uitwerken van Duitse en Hollandsche Handelscorrespondentie. Uitvoerige sollicitaties, zo mogelijk met photo onder op gaaf van verlangd salaris, leeftijd en referenties Bur. v. d. Blad onder no. 1176. Waarin U ook adverteert, wélk ander reclame-middel U ook gebruikt, U kunt er slechts menschen mee berei ken, die vandaag de courant hebben gelezen en ze morgen evenzeer zullen lezen. Vandaar dat dagbladreclame onweersprekelllk de basis ls van iedere grondig gevoerde reclame-campagne. van het Departement van Landbouw en VIsschertJ. De Provinciale Voedselcommissarissen voor Noord- en Zuid- Holland maken den In hun werkgebied wonenden belangheb benden bekend met de navolgende Bestuursbesluiten van de Nederlandsche Veehouderij-Centrale BESTUURSBESLUIT No. 24. Het dagelijksch bestuur der Stichting Nederlandsche Vee houderijcentrale HEEFT BESLOTEN a. de voorwaarden, waarop leveringscontracten, bedoeld in ar tikel 1, lid 18 van het Varkensbesl. 1940 met de N.V.C. kunnen worden aangegaan, vast te stellen als in de hierbij gevoegde bijlage is vermeld; b. de Landbouw-Crisis-Organisaties, elk voor de provincie, waarvoor zij is ingesteld, te machtigen de onder a. bedoelde leveringscontracten namens de Centrale aan te gaan en met inachtneming van de voorschriften door de Directie der Cen trale te geven, al die werkzaamheden te verrichten, welke aan de levering van contractvarkens zijn verbonden. Dit besluit treedt in werking op 1 April 1941 en kan worden aangehaald als Bestuursbesluit No. 24 (N.V.C. condities voor levering van contractvarkens 1941). Voor het dagelijksch bestuur: w.g. P. J. VAN HAAREN, Voorzitter. Behoorend bij het No. 1672 bestuursbesluit No. 24 N.V.C.-CONDITIES VOOR LEVERING VAN CONTRACTVARKENS 1941. Artikel 1. In deze leveringsvoorwaarden wordt verstaan onder: a. ,,de Centrale": de Stichting Nederlandsche Veehouderijcen trale, gevestigd te 's-Gravenhage; b. „de contractant": de bij de Centrale aangesloten georgani seerde, die tnet de Centrale een koopovereenkomst aangaat, waarop deze voorwaarden van toepassing zijn; c. „de handelaar": de door de Centrale bij de levering van var kens ingeschakelde varkenshandelaar; d. „P.V.C.": de Provinciale Voedseloommissarls binnen wiens werkgebied de desbetreffende levering plaats heeft. Artikel 2. Tenzij hiervan schriftelijk nadrukkelijk is afgeweken ge schieden de aankoopen van varkens, aan de Centrale in een lateren termijn te leveren, alleen op schriftelijke overeenkomst, door de Centrale of varawege de Centrale door de Landbouw crisis-Organisatie te sluiten. Door de enkele vermelding, dat de koop en levering plaats heeft op „algemeene voorwaar den voor het leveren van varkens" zullen deze geacht worden in de koopovereenkomst in haar geheel te zijn opgenomen, tenzij op eenig punt nadrukkelijk van deze voorwaarden is afgeweken. Artikel 3. Alle aankoopeii zullen geschieden tegen prijzen, vast te stellen door het Dagelijksch Bestuur der Centrale. Prijzen zullen tijdig worden bekend gemaakt in de Landbouw- en Handelsvakbladen. Artikel 4. Levering zal slechts mogen gesohleden door tusschenkomst van een handelaar. Als handelaar wordt beschouwd de bij de Centrale georganiseerde, die op voordracht van een, door de Centrale te benoemen Commissie, daartoe door de Centrale ls aangewezen en die zich tegenover de Centrale verbonden heeft de bij dezen vastgestelde leveringsvoorwaarden na te komen. Bij wijze van overgangsbepaling zullen als handelaar kunnen fungeeren alle thans georganiseerde varkenshandelaren, voor- zoover zij de hierbovên bedoelde verklaring hebben onder teekend. De handelaar geniet een provisie van 114%, welke voor Tekening is van contractant. Hij heeft de verplichting van de diensten van de gebruikelijke tussohenpersonen gebruik te maken. Artikel 5. De handelaar, die door den contractant is aangewezen om namens hem een varken te leveren is mede aansprakelijk voor de juiste nakoming van deze leveringsvoorwaarden. Artikel 6. Levering zal geschieden bij afroep door de Centrale op een door haar vast te stellen plaats en tijd, nadat de gecontrac teerde varkens door den aangewezen handelaar aan den door den P.V.C. aangewezen ambtenaar schriftelijk ter levering zijn opgegeven, met gebruikmaking van daartoe door de Cen trale beschikbaar te stellen kaarten. Indien varkens als nood- of spoedgeval worden geleverd zonder dat de hierboven bedoelde voorafgaande schriftelijke opgaven ter levering hebben plaats gevonden, wordt behou dens het bepaalde in art. 10 lid 2 en 3 de daarvoor uit te be talen prijs met 2 cent per kg. verlaagd. De varkens dienen nuchter te worden geleverd. Artikel 7. De varkens worden bij levering levend gewogen door of ten overstaan van een door of vanwege de Centrale aangewezen ambtenaar dan wel van door de Centrale aan te wijzen erkende of beëedigde wegers. Bij wijze van overgangsmaatregel zullen voorloopig als we gers worden aangewezen degenen, die een aanvrage tot er kenning als georganiseerd beëedigd weger hebben ingediend of aan de han.d van overgelegde bewijsstukken kunnen aan- toonen, dat zij door eene Rijks-, Provincie- of Gemeente-in stelling als beëedigd weger zijn aangesteld, mits rij reeds ■thans als zoodanig zijn ingeschakeld. De kosten van weging, marktgeld en eventueel stalgeld ko men voor rekening van contractant. Artikel 8. De geleverde varkens worden, ter keuze van de Centrale, uitbetaald, hetzij naar levend gewicht, hetzij naar geslacht gewicht. Bij uitbetaling naar levend gewicht wordt op het vastgestelde gewicht een korting van 2 kg. toegepast. Indien echter bij de levering mocht blijken, dat in strijd met het bepaalde in art. 6 het varken niet nuohter mocht worden geleverd, zal door den ambtenaar, bij de levering aan wezig, de tarra nader kunnen worden vastgesteld. Deze hoo- gere korting moet op het weegbriefje worden vermeld. Artikel 9. Indien de uitbetaling plaats vindt naar geslacht gewicht, zal de vaststelling van het geslacht gewicht plaats vinden uiterlijk op den dag, volgende op dien, waarop de varkens zijn afgenomen. Indien slachting op een lateren datum plaats vindt, zal de prijs met 2 cent per kg. worden verhoogd. Onder geslacht gewicht wordt verstaan het koud gewicht Indien de varkens warm worden gewogen, wordt het koud gewicht berekend door het warm gewicht met 2% te ver minderen. Artikel 10. De te leveren varkens moeten zijn gezond en zonder eenlge gebreken. Worden varkens geleverd, die, naar het oordeel der Cen trale niet in goede conditie verkeeren, dan worden deze uit sluitend afgenomen voor risico van contractant. Wanneer varkens bedoeld in het vorige lid vóór de slach ting mochten doodgaan, of vóór of na de slachting geheel of gedeeltelijk worden afgekeurd, zoo komt de hieruit voort vloeiende schade voor rekening van contractant. De Centrale is gerechtigd de sohade in mindering te bren gen van hetgeen alsnog op eenigerlei wijze aan contractant verschuldigd mocht zijn. Artikel 11. Indien door contractant ten genoege van de Centrale is aangetoond, dat wijziging van den leveringstermijn noodza kelijk mocht zijn, kan aan contractant hetzij uitstel van le vering, hetzij vervroegde levering worden toegestaan. Eene overeenkomst zal op verzoek van contractant, die een zijner contractvarkens aan een vergunninghouder voor fok- materlaal verkoopt door de Centrale worden geannuleerd, In dien door dezen vergunninghouder, hetzij een nieuw contract voor zijn oude zeug met de Centrale wordt aangegaan, hetzij aan hem, indien hij nog recht kara doen gelden op een ver gunning voor fokmateriaal, bedoeld in bestuursbesluit No. 25 op aanvrage een dergelijke vergunning wordt verleend. Het zelfde zal ook gelden, indien een contractant, hetzij een oude fokzeug door een jonge fokzeug uit eigen aanfok vervangt, hetzij hij voor een jonge fokzeug, indien hij nog reóht kan doen gelden op een vergunning voor fokmateriaal, deze ver gunning op aanvrage verkrijgt. Artikel 12. Contractant is verplicht om, tegen aflevering van een regu het met de Centrale gesloten contract bij de levering in te dienen bij den door de Centrale aangewezen ambtenaar. Artikel 13. De betaling zal plaats vinden door of namens de Centrale binnen 14 (veertien), dagen na levering. Artikel 14. Contractant zal door het enkel verloop van de in het con tract gestelde leveringsvoorwaarden geacht worden ln ver zuim te zijn, zonder dat daartoe eenige in gebreke-stelling noodig zal zijn. BESTUURSBESLUIT No. 25. Het dagelijksch bestuur der Stiohting Nederlandsche Vee houderijcentrale, in aanmerking nemende het bepaalde in artikel 4 lid 2 en 4 van het Varkensbesluit 1940 HEEFT BESLOTEN de richtlijnen én aanwijzingen voor het voorhanden en in voorraad hebben van varkens van meer dan 60 kg. te bepalen als volgt: Artikel 1. Onder vergunningen voor fokmateriaal worden verstaan: Vergunningen voor het voorhanden en in voorraad hebben van stamboekbeeren, fokzeugen, oude zeugen of zeugen, be doeld in artikel 4 lid 3 van het Varkensbesluit 1940 (voor zoover zij uitsluitend voor fokdoeleinden worden gebruikt), sterzeugen en daarmede door de Commissie van Toezicht op de Selectlemesterijen gelijkgestelde uitheemsche zeugen. Onder vergunningen voor huisslachting worden verstaan: Vergunningen voor het voorhanden en in voorraad hebben vara varkens, bestemd om met in achtneming van de bepa lingen van het Huisslachtingsbeslult 1940 (varkens) in huis slachting te worden geslacht. Artikel 2. Vergunningen voor fokmateriaal zullen slechts worden uit gereikt aan houders van varkens, die voldoen aan de bepa lingen van artikel 3 van het Varkensbesluit 1940 en zulks voor varkens boven 60 kg. voor zoover zij deze vooihanden of in voorraad hebben en deze varkens voldoen aan de hieronder vastgestelde vereischten. Een uitreiking van een vergunning voor fokmaterUwfl kan geschieden: a. aan een houder van een stamboekbeer, Indien door dezen een verklaring wordt overgelegd van een inspecteur vara het stamboek, waarin de beer is opgenomen, dat aanhou ding van den beer gewenscht is. b. aan een houder vara sterzeugen, fokzeugen, oude zeugen en zeugen bedoeld in artikel 4 lid 3 van het Varkensbe sluit 1940, tot het aantal, dat de varkenshouder in zijn be zit heeft, doch ten hoogste tot het aantal, waarop de be trokken varkenshouder op grond van zijn toewijzingen recht heeft of, indien deze nog niet mochten zijn uitge reikt, tot ten hoogste het aantal, waarop hij, naar het oordeel van de Landbouw-Crisis-OrganisatJe recht zou kunnen doen gelden. c. aan een houder van jonge zeugen, die bestemd rijn om als fokzeug te worden verkooht, tot een aantal door de Land- bouw-Crisis-Örganisatie voor ieder geval afzonderlijk te bepalen, doch ten hoogste tot het aantal, dat deze houder naar het oordeel der L.C.O. gebruikelijk was voor verkoop als fokzeug aan te houden, mits deze houder zich schrifte lijk verbindt deze jonge fokzeugen slechts te verkoopen met inachtneming van voorschriften nader door of vanwege de Directie der Centrale vast te stellen. Artikel 3. Een vergunning voor fokmateriaal zal moeten bevatten naam, adres en organisatienummer van den varkenshouder, voorts de vermelding van soort, oormerknummer, tatoueer- rnerk en het stamboeknummer," voor zoover het varken in een stamboek is ingeschreven. De vergunning blijft van kracht zoolang het varken, waar voor de vergunning is uitgereikt kennelijk voor fokdoelein den wordt gebruikt. Hieronder wordt niet alleen verstaan het tijdperk, gedurende hetwelk de biggen bij het varken zijn, doch ook het tijdperk, dat het varken als oude zeug naar het oor deel van de Landbouiw-Crisis-Organisatie tijdelijk ongedekt wordt gelaten. In het laatste geval zal de varkenshouder door de Landbouw-Crisis-Organisatie verplicht worden de zeug, binnen een door haar te bepalen termijn, te doen dekken en ten bewijze daarvan een dekJbewijs onverwijld aan de Land- bouw-Crisis-Organisaitie over te leggen. Indien naar het oordeel van de Landbouw-Crisis-Organi satie het varken niet meer kennelijk voor fokdoeleinden wordt gebruikt, zal de vergunning voor het varken moeten worden ingetrokken. Artikel 4. De machtigingen, bedoeld in artikel 3 lid 2 van het Huis- slachtingsbesluit 1940 (varkens) zullen niet worden verleend vóór 1 November 1941 behoudens aan instellingen, die lief dadige of andere onbaatzuchtige doeleinden nastreven. Artikel 5. De vergunningen luiden op naam en zijn niet voor over- draoht vatbaar. Artikel 6. De Directie der Centrale is bevoegd in door haar te bepalen gevallen ten aanzien van het verleenen van vergunningen af te wijken van de te dezer zake geldende voorschriften. Dit besluit treedt in werking op 1 April 1941 en kan wor den aangehaald als Bestuursbesluit No. 25 (Vergunning-stel sel varkens). Voor het dagehjksoh bestuur: w.g. P. J. VAN HAAREN, Voorzitter. BESTUURSBESLUIT No. 26. Het dagelijksch bestuur der Stichting Nederlandsche Vee houderijcentrale, HEEFT BESLOTEN tot nadere kennisgeving op de „N.V.C.-condities voor con tractvarkens 1941" slechts varkens aan te koopen van tenminste 95 kg.^evend gewicht of tenminste 70 kg. ge slacht en de prijzen voor deze varkens vost te stellen als volgt: I. voor varkens met een levend gewioht van tenminste 95 kg. of een geslaoht gewioht van tenminste 70 kg. (met uitzondering van beeren, borgen en oude zeugen) een prijs van 70 cent per kg. over het netto'gewicht, indien zij naar levend gewicht worden uitbetaald en een prijs van 90, 89 en 88 cent per kg. netto geslacht gewioht, resp. voor de klasse A, B of C, indien deze varkens naar geslacht ge wicht worden uitbetaald; II. voor varkens, waarvan bij levering mocht blijken, dat zij de onder I. bepaalde minimum gewichten niet hebben bereikt, 'n nader door of vanwege de Directie der Centrale te bepalen prijs op basis van de onder I. genoemde prijzen; III. voor oude zeugen, welke naar het oordeel' van de Centrale als vetgemeste zeugen .kunnen worden aangemerkt en welke alleen naar geslacht gewicht zullen worden uitbe taald, 88, 86 en 84 cent per kg. netto geslacht gewicht, resp. voor klasse A, B of C; IV. voor beeren, borgen en andere zeugen, niet vallende on der de onder III. bedoelde, een door of vanwege de Directie der Centrale nader te bepalen prijs, op basis van de onder III. genoemde prijzen. Dit besluit treedt in werking op 1 April 1941 en kan worden aangehaald als Bestuursbesluit No. 26. Voor het dagelijksch bestuur: W.g. P. J. VAN HAAREN, 1164 Voorzitter. 2—3

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 10