LAATSTE BERICHTEN IEIDJCH AGBLAD - Eersfe Blad Dinsdag 1 April 1941 Binnenland van Hef nieuwe deviezenbesiuit 1941 Prijs verhooging tabaksproducten treedt wèl op heden in werking Organisatiebesluit voedselvoorziening Duitsch weermachtsbericht Italiaansch Weermachtsbericht BEURSO VERZICHT Buitenland De. inbeslagneming van Duitsche en Italiaansche schepen AVONEEEKENSCHOOL NED. K. VOLKSBOND. Eindexjiens en overgang. Gisteravond ramen alle leerlingen van bovengenoemdeihool, zooals ieder jaar ge bruikelijk is, bijn, om de uitreiking van de diploma's en raporten bij te wonen. Deze uitreiking gescedde door den voorzitter van het Schoo^stuur, den heer J. H. Nij- huis, in tegertfordigheid van de overige bestuursleden, irecteur en leeraren en de ouders der leemgen. De voorzitte sprak er zijn voldoening over uit, dat .og zooveel leerlingen lust gevoeld hadde alle moeilijkheden aan de verduistering jrbonden, te trotseeren en trouw de lesh te volgen. Hij was ver heugd aan n gedeelte van hen een diploma te ügen uitreiken. Vervolgens dankte hij dècteur en leeraren voor de groote toewij óg, waarmede zij dezen win ter hun lesse:hadden gegeven en wendde zich hierop U de leerlingen van de lagere klassen, wiemij hun rapport van de afge loopen cursu uitreikte en tevens mede deelde wie va hen bevorderd waren. Daar na tot de p; gediplomeerden sprekende, wenschte hij om van harte geluk met het behaalde sues en drukte hun op het hart, nu niet te blven stil staan, maar van de gelegenheid jbruik te maken, die de*ver volgklassen hi bieden, om zich nog verder in het vak thekwamen. De directei der school, de heer P. J. J. van Weerlee,lankte allereerst den voorzit ter voor zij] waardeerende woorden aan het adres vi de leeraren en verzekerde hem, dat alli zich geheel gegeven hadden om de lessenoo vruchtdragend mogelijk te doen zijn, t ook de leeraren voor hun onmisbare ndewerking te hebben bedankt, wenschte tijden leerlingen geluk met het behaalde dipma en spoorde hen eveneens aan, geen gegenheid te laten voorbij gaan om zich veier te bekwamen. Hij hoopte, dat allen sptdig volop de gelegenheid zou den mogen brkrljgen om in de practijk te toonen, wate op de school geleerd hebben. Een der llirlingen dankte het bestuur en de leeraren oor het genoten onderwijs. Tenslotteeikte de voorzitter nog prijzen uit aan de brlingen, die zich in dezen cur sus door bjondere ijver en trouw school bezoek hacjen onderscheiden. Deze prijen bestonden uit diverse ge reedschappi. Bevorder-werden van de eerste naar de tnrpprlfl 1/-1 r, tA P. J. Dicioff, H. de Groot, Ph. v. d. Heij den, J. B. r. Kroon, C. J. M. van der Lin den, J v. d.vleij, Rijnsburg, A. J. Oudshoorn Rijpweterir; C. Pieters, P. L. v. d. Voort, Sassenhein G. J. Zwart, J. C. Siebert, C. C, Beij, GF. Knijnenburg, D. Galjaard, D. op den Drfst, W. H. Bodrij, J. Brouwer, H. J. Hensing Leiderdorp; W. Keijzer, J. Ko renhof, B.jambooy, P. W. Ranselaar, L. C. Snel, Leidrdorp; Th. H. van Stad, J. Tege laar, J. va Velsen, Warmond; W. F. Ver mond, H. d. Kwaak, Oegstgeest, C. J. de Groot, WH. v. d. Hoeven en A. M. v. d. Hoeven teSoeterwoude. Niet be^rderd werden 9 leerlingen. Van deweede naar de derde klasse: N. Brans; Th. F. J. Colïjn, Roelofarends- veen; G. an Delft, Rijnsburg; W. J. Dick- hoff; G. lieremet; W. F. Mulder; R. Ran selaar; WStikkelorum; J. Vermond; N. A. Barning; J. Bekooy; A. Braamzeel; E. FriedhoffW. van Hooven; J. v. d. Kwast; J. Lasschit; J, Laurier; J. P. A. Pegt; A. M. J. v. i Pluym; A. Tuithof; W. M. Uit- tenhout; V. Horree; D. Ouwerkerk; C. L. Seijn; HL. van Veen, Zoeterwoude; G. Willems, >ude Wetering; H. J. Blechstein; J. H. Cleients; M. Dreijhus; B. S. J. God- dijn; W. 5. Hoogduin; G. J. Huigsloot; A. P. G. de Her; J. F. Ramak. Niet beorderd 1 leerling. Van deierde naar de vieide klasse: P. v. d.Burg; J. Hartevelt; C. G. Harte- velt; A. I Jansen, Hazerswoude; H. Kors- wagen; C F. Schoon; A. B. van Winkel, Leiderdor; N. Flanderhijn; P. Heineman; H. Klein;A. L. Akerboom, Oegstgeest, D. Bonnet; Filippo; Th. J. J. v. d. Pluym: R. Regeer B. J. van Stal. G. C Vis; Th. M. van Schar; P. Tekamp. Niet beorderd 3 leerlingen. Een diprnia ontvingen; E. Ph. Bisschops, Sassenheh; A. J. van Buuren; W. F. Buys; I. de Gra£; P Griffioen; G. J. Haamke; N. H. van Harlem; K. Hulsbos, Abbenes; J. D. Hulsbo, Zoeterwoude; H. P. v. d. Laan, Hazerswotie; J. v. d. Lucht; J. J. Mulder; J. Uiterdik; H. C. v. d. Voort, Hazers woude; C Th. van Wieringen, Alkemade; J. Mieremt; C. Willems, Oude Wetering; C. M. varBakel; A. W. Blankensteijn; A. J. Kok; A van Lienden; R. J. van Oosten; G. Rozler;L. J. van Schagen; A. Singeling; W. A. Verloogt L. de Bolster en Th. A. van Houten. 7 leerlingen uit de vierde klasse kwamen nog niet nor een diploma in aanmerking. Waar gen plaatsnaam is vermeld, is deze Leiden. HANDELSREGISTER KA-IER VAN KOOPHANDEL. Wijziginen: N.V. Aannemersbedrijf v.h, L. Verwatr, Haarlemmerstraat 218a, Lei den. De za.k is verplaatst naar Wirdumer- dijk 37b, Leuwarden. Leidsche Consumptie Handelsonderne ming „Mecurius", Levendaal 66, Leiden. Handel in margarine, vetten, koffie, thee. Door uittreding van den vennoot A. J. Heririg is di vennootschap onder firma per 1 Jan 1941 ?ntbonden en wordt het bedrijf voortgezet (oor T. Mol, als eenig eigenaar, onder den tuden naam. N.V. Visscherij Maatschappij „ArieLeen- dert", Weth Meerburgstraat 24, Katwijk- aan Zee. Neuwe Commissarissen: C. de Jong, Katwik aan Zee, en N. de Jong, Katwijk aan Zee. A. Maselaid, Raadhuisstraat 283, Alphen a. d. Rijn Hmdel in manufacturen en aan verwante aitikelen. Door uittreding van de comm. veanooten op 30 Dec, 1940 is de commanditaile vennootschap ontbonden. De zaak wordt thans voortgezet in den vorm van een vennootschap onder firma onder den naam: Firma A„ Maseland. (Be perkende Bepalingen). Vennooten: S. J.H. Breukel en A. J. A. Breukel, Alphen a. d. Rijn. Tot leden van de commissies, voor 1941c belast met het afnemen van examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid tot het geven van middelbaar- en middel baar of lager onderwijs in de lichamelijke opvoeding, zijn resp. benoèmd de heeren dr. S. Hoogerwerf en prof. dr. G. T. Bok, beiden alhier. TOELICHTING VAN PROF. MR. G. W. J. BRUINS. Prof, mr. Bruins, president-directeur van het deviezen-instituut heeft heden het nieuwe deviezenbesiuit toegelicht. De algemeene opzet van het hier te lande geldende deviezen regime is behalve op een punt vrijwel gelijk gebleven. Vergunning van het deviezen- instituut blijft vereischt voor alle han delingen, die direct of indirect de devie- zenpositie van het land kunnen be- invloeden, terwijl (naast de reeds plaats gehad hebbende aanbieding en verkoop van goud, edele metalen, enz., de aanmelding van buitenlandsche ef fecten en die van buitenlandsche vor deringen, waarvoor de termijn juist verstreken is) het besluit geen nieuwe soortgelijke verplichtingen oplegt, doch zich bepaalt tot een zekere verruiming van de bevoegdheden der secretarissen - generaal. De wijziging, waarop spr. doelde, is deze. Onder de oude verordening was het aan niet-ingezetenen in de meeste gevallen geoorloofd tegoeden hier te lande zonder vergunning voor binnenlandsche betalin gen te benutten. De gewijzigde verhoudin gen maken het thans noodig in dit opzicht een stap verder te gaan. In het nieuwe besluit worden dan ook alle beschikkingen over binnenlandsche vorderingen en an dere binnenlandsche waarden van niet- ingezetenen met uitzondering thans van ingezetenen van het Duitsche rijk in be ginsel aan vergunning onderworpen. Een dezer dagen te verwachten deviezen-be- kendmakifig zal de noodige aanwijzingen en voorloopige nadere voorschriften be vatten teneinde de practische bezwaren van dit voorschrift zooveel mogelijk te onder vangen. Voor betalingen wegens onder- houds- en studiekosten van hier verblij vende gezinsleden, ondersteuningen, pen sioenen, levensverzekeringspremien, belas tingen e d. zal in den regel vergunning worden verleend. Woont de niet-ingezetene in Indië of een der andere overzeesche ge- biedsdeelen, dan is zoodanige vergunning niet noodig en kan hem, als tot dusver, bovendien zonder vergunning voor deze uit gaven crediet worden verleend. Verder kunnen met vergunning bijzondere reke ningen worden geopend, waaruit bovenbe doelde en andere betalingen zonder nadere vergunning kunnen worden verricht. Ook zal een vrije gulden worden ingevoerd. De afdeeling „effecten" bevat enkele nieuwe bepalingen, die echter voornamelijk op hier te lande aangehouden effecten van niet-ingezetenen betrekking hebben. Voorts zijn de voornaamste clearingbe- palingen thans in het deviezenbesiuit op genomen. Ook hier is een nadere uitvoe ringsregeling te verwachten. Het stelsel blijft ook hier in hoofdzaak ongewijzigd. De strafbepalingen zijn in enkele opzich ten verscherpt. Nieuw is dat het deviezen- instituut en het Nederlandsohe clearings- instituut in lichte gevallen een administra tieve boete zullen kunnen opleggen. De delinquent zal echter steeds bij den rechter in beroep kunnen komen. Ook zullen on dernemingen, in wier dienst een deviezen- overtreding wordt begaan, door een daartoe in te stellen commissie tot betaling van een geldsom aan het deviezeninstituut kunnen worden verplicht, tenzij de eigena ren of leiders aantoon en, dat zij het feit niet hebben kunnen voorkomen. Ds. R. K. M. HUMMELEN OVERLEDEN. In den ouderdom van 65 jaar is te Go- rinchem ds. R. K. M. Hummelen, emeritus predikant der Geref. Kerk aldaar, overleden. Ds. Hummelen werd in 1900 predikant te Langeslag en stond daarna te Kapelle-Bie- zelinge, Hoogkerk, Heerenveen en Gorin- chem, waar hem in 1933 eervol emeritaat verleend werd. Heden vierde onze stadgenoot, de heer B. Stouten, zijn zilveren jubileum bij de firma N.V. Stichtsche Glasverzekerings- Maatschapprf en Glashandel aan de Oude Singel alhier. LEIDSCHE SPAARBANK. Bij de Leidsche Spaarbank is gedurende de maand Maart 1941 ingelegd f. 206.589.01 en terugbetaald f. 230.660.04; ingeschreven zijn 142 nieuwe inleggers, terwijl 133 boek jes geheel werden uitbetaald.. Het te góed der 16685 -inleggers, hier onder begrepen 981 deelnemers aan den Afhaaldienst, bedroeg einde Maart 1941 f. 5.866.252.93. Door den Afhaaldienst is in deze maand f. 12.497.25 ontvangen in 4255 posten. In de biografie van den' afgetreden burgemeester, mr. A. van de S-ande Bak- huyzen, is tot ons leedwezen een kleine zet fout geslopen. De heer Van de Sande Bak- huyzen ving n.l. zijn consulaire loopbaan niet aan in 1911, doch in 1901. Donderdag as. herdenkt mej. J. C. van Kampen, klerke bij de Ned. Spoorwegen op het plaatskaartenbureau van het Station alhier, den dag, dat zij vóór 25 jaar bij de Ned. Spoorwegen in dienst trad. - Gisteravond is de 77-jarige B. R. op den Zijlsingel over een stoeprand gestrui keld, waardoor hij viel en den rechter- onderarm brak. De E.H.D. vervoerde het slachtoffer naar het Academisch Zieken huis. Ten gevolge van een misverstand is een onjuistheid geslopen in het giste ren gegeven bericht over uitstel van de prijsverhooging van tabaksproduc ten. Het blijkt thans, dat dit uitstel alléén betrekking heeft op de heffing van omzetbelasting en invoerbelasting, doch niet op de verhooging van den accijns, zoodat de aangekondigde prijs verhooging voor sigaren, sigaretten en tabak met ingang van heden, zooals was bepaald, in werking treedt. EEN VERORDENING VERSCHENEN. In het verordeningenblad is verschenen een besluit van den secretaris-generaal van het departement van landbouw en vissche- rij betreffende den opbouw van een orga nisatie voor de voedselvoorziening. Tot de voedselvoorziening worden ge acht te behooren de voortbrenging van den handel in en de. be- en verwerking van alle producten van de voedselvoorziening met inbegrip van genotmiddelen zoo mede van die producten van den Neder- landschen landbouw,, welke niet voor de voedselvoorziening zijn bestemd. Hierbij wordt onder landbouw verstaan: a. akkerbouw, tuinbouw of eenige an dere tak van bodemcultuur, met uitzonde ring van boschbouw, b. veehouderij en pluimveehouderij. Tot de voedselvoorziening wordt voorts geacht te behooren de handel in die arti kelen, welke als grondstoffen en hulpmid delen voor den landbouw en de visscherij van bijzondere beteekenis zijn. Ten behoeve van de organisatie voor de voedselvoorziening worden lichamen (or ganisaties) in den zin van artikel '152 van de grondwet ingesteld. De taak van die organisaties is advisee- rend, uitvoerend en besturend. Haar kan verordenende bevoegdheid worden verleend o.m. ter regeling van de voortbrenging, ves tiging, enz., alsmede de vaststelling van prijzen en tot verleenen van vergoedingen. Voor de coördinatie van de werkzaamhe den der organisaties worden vijf raden in gesteld, elk bestaande uit twee of meer le den en wel voor: a. de veehouderij, b. den akkerbouw, c. den tuinbouw, d. de visscherij, e. grondstof fen en hulpmiddelen. De nieuwe organisatie van de voedsel voorziening zal een behoorlijk prijspeil voor den landbouw als uitgangspunt hebben, ten einde op dien grondslag een behoorlijke voedselvoorziening op te bouwen. Het besluit treedt heden in werking. SIGARENFABRIEK TE KAMPEN UITGEBRAND. Hedenmorgen omstreeks zes urn is te Kampen brand uitgebroken in de sigaren fabriek van den heer Neervoort aan de Korenmarkt. De fabriek is geheel uitge brand. Een groote hoeveelheid sigaren ging verloren, terwijl de voorraad tabak in vei ligheid kon worden gebracht. De belen dende perceelen kregen waterschade. De geleden schade wordt door venzekering gedekt, doch ongeveer 25 sigarenmakers zijn door dezen brand werkloos geworden. HERZIENING OUDERDOMS- EN INVALIDITEITSVERZEKERING. Het opperbevel van de Duitsche Weer macht maakt bekend: Het luchtwapen heeft tijdens gewapende verkenningen in het zeegebied om Enge land een koopvaardijschip van duizend brt. deel uitmakende van een konvooi, tot zin ken gebracht, en een ander groot koop vaardijschip zwaar beschadigd. Bij den aanval in duikvlucht door gevechtsvlieg tuigen op een vliegveld -in Zuid-Engeland werden vier hangars zwaar getroffen. Zij geraakten in brand. Andere bomaanvallen waren gericht op de haveninrichtingen van Falmouth. Bij luchtgevechten boven het Kanaal werden twee Britsche vliegtuigen neergeschoten. Artillerie van het leger be schoot in de middaguren belangrijke mili taire doelen in Dover. De uitwerking kon worden waargenomen. Des nachts vielen formaties van het luchtwapen de haven werken van Hull en Great-Yarmouth op succesvolle wijze aan. Groote branden ver oorzaakten zware verwoestingen. In de ha ven van Great-Yarmouth geraakte een schip in brand. In Noord-Afrika bestreden Duitsche for maties duikbommenwerpers met goed re sultaat veldstellingen en concentraties Brit sche gepantserde afdeelingen. De aanvallen geschiedden met bommen van zwaar ka liber. De vijand liet vannacht met zwakke strijdkrachten brisant en brandbommen vallen in West- en Noordwest Duitschland. In een middelmatig groote stad van Noord- West Duitschland ontsond grootere schade aan gebouwen. Bij Bielefeld werd de zie- keninrichting van Bethel voor de tweede maal gebombardeerd. Een voltreffer ver woestte hier èen ziekenhuis. Daarbij wer den talrijke personen gedood of gewond. Patrouillevaartuigen schoten met lucht doelartillerie een der aanvallende vliegtui gen neer. In den tijd van 16 tot 31 Maart verloor de vijand 55 vliegtuigen en elf ver sperringsballons. In denzelfden tijd gingen 24 eigen vliegtui gen verloren. In zijn weermachtsbericht no. 298 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Grieksche front: in den sector van het elfde leger zijn vijandelijke acties van plaatselijk karakter gebroken. Onze lucht- formaties bombardeerden munitiedepots en schoten granaten af op vijandelijke troe pen. Noord-Afrika: een onzer formaties bom menwerpers, vergezeld door Duitsche jacht vliegtuigen, bombardeerde vijandelijke luchtbases en militaire inrichtingen, waar bij twee vliegtuigen op den beganen grond vernield en zware branden veroorzaakt werden. Tijdens luchtgevechten schoten Duitsche jagers een vliegtuig van het type Hurricane neer. Britsche vliegtuigen deden een aanval op Misurata, waarbij eenige per sonen gewond werden en lichtè schade werd aangericht. Oost-Afrika: de strijd in den noordelijken sector tusschen Keren en Asmara woedt voort. Ondanks het steeds rtiimere gebruik van troepen en gemechaniseerde strijdmid delen door den vijand, bieden onze afdee lingen heldhaftig verzet. Een onzer forma ties bommenwerpers deed een aanval op het vliegveld van Djidjiga. Tijdens een gevecht tegen vijandelijke jachtvliegtuigen werd een vliegtuig van het type Gloster neergescho ten. Andere Italiaansche vliegtuigen bom bardeerden met succes Britsche gemechani seerde strijdmiddelen. e Stefani meldt uit Lissabon: Volgens officieele berichten uit Engelsche bron zijn meer dan duizend Italiaansche zeelui, die hebben deelgenomen aan den slag in het Oostelijk deel van de Middel- landsche Zee, tot dusver opgepikt en naar Alexandrië en Pyraeus overgebracht. die in gevangenissen zijn gebracht. Hij be hield zich alle rechten en eischen-voor. VRIJLATING VAN POLITIEKE GEVANGENEN IN SPANJE. Ter gelegenheid van den tweeden ver- Jaardag van de nationale overwinning pu bliceert het Spaansche staatsblad een ver ordening, op grond waarvan alle politieke gevangenen, die wegens verzet tegen de nationale beweging tot gevangenisstraffen tot 12 jaar veroordeeld waren, op vrije voe ten gesteld worden. De vrijgelatenen mogen zich echter niet weder vestigen in de plaat sen, waar zij hun delict gepleegd hebben; zij moeten hun woonplaats ten minste 250 kilometer van hun vroeger domicilie kiezen. Naar schatting vallen 35.000 tot 40.000 personen onder deze verordening. (MJ.) De heer Jacob, leider van de Geschafts- gruppe voor sociale bestuursaangelegenhe den bij het commissariaat voor financiën en economie heeft meegedeeld dat binnen kort tot een herziening van de ouderdomsr en invaliditeitsverzekering zal worden over gegaan. De uitkeerlngen van deze verzeke ring zijn thans zoo gering, dat zij den Ne- derlandschen arbeider in geval van inva liditeit of ouderdom in geen enkel opzicht de noodzakelijke bescherming schenken. Minister Huil heeft thans op zijn pers conferentie mededeelingen gedaan over de inbeslagneming der Duitsche en Italiaan sche schepen. Hij noemde dit een „zuive ren verdedigingsmaatregel", waarbij -hij liet doorschemeren, dat de bemanning der ENGELSCHE VLIEGERAANVALLEN. Geen dooden of gewonden. Het ANP meldt: Gistermiddag en in de afgeloopen nacht zijn eenige Engelsche vliegtuigen boven ons land verschenen. Een aantal brisantbommen werd omlaag ge worpen. Het grootste deel viel op het vrije veld, zoodat geen schade ontstond. Op een plaats bij een Noordzee-eiland werden bom men omlaag geworpen, die alle in het water vielen en eveneens geen schade deden. El- - ders werd door een vrij laag dalend vlieg- 5°8> dichter bij den oorlog gebracht had tuig met een machinegeweer op een veer-j ^en,_ e «Dhister zeide^slechts, dat de re- schepen door sabotage de Amerikaansche scheepvaart zou kunnen belemmeren. Op de vraag, of het departement van buiten- Nederlandsche staatspapieren profiteerden landsche zaken de regeeringen van Italië hiervan in de eerste plaats. -rN.-li.--i.l_.- Cl J- .11_-I T»ö niflrann A til. .WK^v„ <X~, AMSTERDAM, 1 April. Op de effectenbeurs werd de aandacht heden in hooge mate in beslag genomen door de publicatie van het geblokkeerde markenbelastingbesluit 1941. Door het defi nitief vaststellen van een vaste verhouding tusschen den rijksmark en den gulden op een basis van 75,36 cent per rijksmark, wordt een vrijwel algeheele monetaire aan passing van Nederland aan Duitschland verkregen. De clearing tusschen Nederland en Duitsch land komt, voor zoover zich tenminste laat beoordeelen, door een en ander te verval len. Trouwens werden door het Clearing- Instituut heden geen nieuwe stortingen voor Duitschland geaccepteerd. Het clea ring instituut zal zich klaarblijkelijk in de toekomst dus bezig hebben te houden met de afwikkeling van de vóór 1 April plaats gehad hebbende stortingen. Behoudens de uitzonderingsbepalingen wordt het betalingsverkeer tusschen Ne derland en Duitschland geheel vrij en ten opzichte van de effectenbeurs werd dit he den in gunstigen zin geïnterpreteerd. Aan het Damrak bestond een vaste stemming, in het bijzonder voor de locale waarden en daarbij ontwikkelde zich een tamelijk drukke affaire. Voor de meeste aandeelen soorten bestond goede vraag en daar de bezitters blijkbaar niet erg toeschietelijk waren met het afgeven van hun materiaal, resulteerde dit in een hooger koerspeil. On der beurstijd liepen de koersen, behoudens kleine schommelingen, vrijwel regelmatig omhoog. Zooals gewoonlijk werd de beurs- tendenz het duidelijkst weerspiegeld dooi de toonaangevende aandeelen. Olie's, die op 2601A°/o werden ingezet, of verscheidene punten boven het vorige slot, liepen in een snel tempo naar boven en kwamen later op den middag een kleine 14-tal punten boven den aanvangsprijs te liggen. Van Indusbrieelen werden vooral Aku's druk verhandeld. Den geheelen middag werd in een grooten open hoek afgedaan en onder levendige omzetten steeg de koers tot in de nabijheid van 126%. Unilevers lie ten zich ook niet onbetuigd. Hier monteerde de noteering tot 130%, zoodat vergeleken met het vorige slot een koersverbetering van een tiental punten kon worden opgemerkt. Hoewel in de Philips-aandeelen niet zooveel omging, konden ook deze stukken een flink avance boeken. Voor de meeste incourante Industrieelen bestond eenige vraag, terwijl daartegenover het aanbod bijna geheel was verdwenen. Waar transacties werden afge sloten gebeurde dit in de meeste gevallen tot hooger peil. In de Scheep vaartrubriek ging het vrij druk toe. Scheepvaart Unies, monteerden ten opzichte van het slot van gisteren een tiental punten. Ook de aanverwante soorten, Japanlijnen aandeelen Holland Amerika lijn en Oude Booten waren niet onbelangrijk hooger, terwijl ook diverse outsiders zich konden verbeteren. Voor Indische Cultuurfondsen bestond een uitgesproken vaste stemming en HVA's gaven hiervan de helderste weerspiegeling. Bij een openingsprijs van 452% werd later in den middag tegen 465 afgedaan. Vor stenlanden en eenige minder gangbare Sui- keraandeelen waren hooger. In Tabakken ging vooral later op den middag wat meer om dan tegenwoordig gebruikelijk is. De Sumatra-aandeelen konden zich over de geheele linie flink verbeterep. Oude Deli's kwamen meer dan tien punten naar boven. Voor Rubber waar den bestond goede be langstelling. Amsterdam Rubbers waren aanmerkelijk beter, terwijl ook de meeste incourante soorten hooger werden genoteerd. De affaire in Amerikaansche waarden was van kalmen aard. De vaste stemming, die zich op de locale aandeelenmarkt open baarde, sloeg echter ook over naar de Amerikaansche shares, zoodat deze onder beurstijd gestadig aan een opwaartsche richting volgden. Het meest ging om in de Staalaandeelen, Het vaste beurssentiment strekte zich eveneens uit tot de beleggingsmarkt en de en Duitschland van de inbeslagneming in kennis zou stellen, gaf Huil een ontwijkend antwoord door te verklaren, dat de door de Amerikaansche regeering getroffen maat regelen doeltreffender zijn dan woorden. Huil zeide, geen inlichtingen te kunnen geven over het definitieve lót der in beslag genomen schepen. Hij wilde zich ook niet uitlaten over de beschuldiging van senator Wheeler, die gezegd had, dat de maatrege len der regeering tegen de Duitsche en Italiaansche schepen de Vereenigde Staten boot geschoten. Gelukkig trof dit vuur op de uitsluitend met Nederlandsche civiele personen gevulde boot geen doel, zoodat wonder boven wonder geen dooden of ge wonden te betreuren zijn. Op een andere plaats werden door het omlaag werpen van brisant- en brandbommen vier woonhuizen verwoest en eenige andere huizen bescha digd. Een brisantbom trof een nieuw ge bouw, dat misschien voor een kazerne ge houden werd en richtte geringe schade aan. Daar het gebouw onbewoond was, vielen ook hier geen dooden of gewonden. Tot directeur van het gewestelijk arbeidsbureau te Haarlem is benoemd W. H. M. NIenhuis Ruysch te Bloemendaal. De heer Nienhuis is secretaris geweest van de Nederlandsch Baltische verecnigng. geering den koers volgt, die steun voor schrijft aan Engeland en aan staten, die zich in een dergelijke positie bevinden. (D.N.B.) DUITSCH EN ITALIAANSCH PROTEST. De Duitsche en de Italiaansche ambas sade hebben bij het Amerikaansche depar tement van buitenlandsche zaken gepro testeerd tegen de inbeslagneming van Duitsche en Italiaansche schepen en de in- terneering der bemanningen door de Ame rikaansche regeering. De Italiaansche ambassadeur diende het protest persoonlijk in en verlangde onver wijld in kennis te worden gesteld van de verdere' plannen en voornemens der Ame rikaansche regeering te dezen aanzien. Bo vendien verlangde hij dat onmiddellijk, een einde zou worden gemaakt aan de onwaar- dige huisvesting der Italiaansche zeelieden, I ztirich 43,59^-43,7öf De nieuwe 4 obligation werden zelfs tot 97 afgedaan, de gestaffelde leening klom op tot 87 9/16 waarna echter een kleine inzinking intrad. De andere jongere emis sies waren algemeen hooger. De Oude Schuld in obligatiën Nederlan-dsch-Indië lagen eveneens goed in de markt. Bij kal men handel'.waren de gem. prov. obligatiën goed van toon. Pandbrieven trokken mede profijt van de algemeens beursstemming. Er ontstond vandaag tamelijk goede vraag, waartegenover het aanbod bijna geheel was opgedroogd. Voor zoover notee ringen tot «tand kwamen lagen deze boven de vorige prijzen. Voor Duitsche fondsen kwamen geen no teeringen tot stand. Men nam een afwach tende houding aan, daar men er de voor keur aan gaf aan het geblokkeerde Mar- kenbesluit 1941 geen voorbarige conclusies vast te knoopen. Prolongatie 2 3/4%. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN OER NEDERLANDSCHE BANK. Valuta's (schriftelijke en teL transacties). New-York 1.88 3/16—1.88 9/16; Berlijn 75,36; Brussel 30,11—30,17; Helsinki 3|81—3.82; Stock holm 44,81—44,90; Zürich 43,63—43,71. Bankpapier: Berlijn 75,36; New-York 1,86 1/21,901/4* Brussel 30.08^30,20; Stockholm 44.76—44,94;

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3