STADSNIEUWS WEET U LEID5CH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag f April 1941 KERK- EN SCH00LNIEUW5 Officieele Kennisgevingen De Engelsche aanval op Fransch convooi Verspreide berichten De uitreiking der persoonsbewijzen Fransch protest neming van Italiaansche en Deensche sche pen in de Ver. Staten werd van gezagheb bende zijde verklaard: „Dat is mogelijk een gebeurtenis van historische beteekenis." De Duitsche houding hiertegenover zal later bepaald worden. „De geheele aangelegen heid moet eerst nauwkeurig onderzocht worden. Tot dat tijdstip kunnen wij niets over onze houding en over de mogelijkheid van represailles zeggen." In antwoord op een desbetreffende vraag werd gezegd, dat men niet kon verklaren of Berlijn den Amerikaanschen maatregel als een „oorlogs handeling" zou beschouwen of niet. Associated Press meldt nog, dat de onder staatssecretaris van het Amerikaansche mi nisterie van financiën, Herbert Gaston, heeft verklaard, dat deze stap een zuivere voorzichtigheidsmaatregel is, die voortge vloeid is uit het toepassen van de bepalin gen van de anti-sabotagewet, die uit den wereldoorlog dateert. Dientengevolge kan ieder schip, dat in een Amerikaansche ha ven door de eigen bemanningen wordt ver waarloosd, tot eigendom der Amerikaansche regeering verklaard worden. Roosevelt heeft dezen maatregel goedgekeurd. Senator Wheeler heeft over dezen maat regel van de Amerikaansche regeering ver klaard, dat er geen rechtsgronden voor deze inbeslagneming bestaan en dat dit feit een nieuwe oorlogsdaad van de Amerikaansche regeering vormt. United Press meldt uit Punta Arenas: De bemanningen van het Italiaansche schip „Fella" en het Duitsche „Eisenach" hebben hun schepen in brand gestoken. Men vreest, dat de vaartuigen verloren zijn. De haven politie heeft zich aan boord van de schepen begeven en de bemanningen in arrest ge steld. Het Journal Alliance meent te weten, dat de in beslag genomen Duitsche en Italiaan sche schepen onder Amerikaarisclie vlag in den dienst op Zuid-Amerika en in de vaart over den Stillen Oceaan gebracht zullen worden, terwijl het grootste deel van de Deensche schepen ter beschikking van de Engelschen zal worden gesteld, om de leem ten aan te vullen, die door het Duitsche duikbootoffensief veroorzaakt zijn. Het ministerie van Financiën heeft vol gens Associated Press medègedeeld, dat op twee Duitsche schepen in Amerika bij wijze van „beschermingsmaatregel" wachtposten zijn geplaatst. De schepen staan, zoo ver klaarde de plaatsvervangende staatssecre taris van het ministerie van Financiën, Gaston, hierdoor niet onder Amerikaansche hoede. De Duitsche bemanningen der sche pen blijven aan boord. De bemanningen van de 27 Italiaansche schepen in veertien Amerikaansche havens, die eergisternacht door gewapende af dee lingen van de Amerikaansche kustwacht zijn bezet, zijn volgens Associated Press naar het binnenland overgebracht, waar zij onder toezicht verblijf houden. Officieus wordt verklaard dat deze bemanningen waarschijnlijk onder de hoede der regeering zullen blijven evenals de aanwezige beman ningen van tot zinken gebrachte Duitsche schepen. STAF DE CLERUQ SlELT EEN BEVOL KINGSOPSCHUIVING AANGAANDE NOORD-FRANKRIJK VOOR. Staf de Clercq, de leider van het Vlaamsch Nationaal Verbond, heeft, aldus D. N. B., in een rede te Ieperen den eisch gesteld, dat Vlaanderen een levensgebied krijgt in overeenstemming met zijn behoeften. Met verwijzing naar het feit, dat in Frankrijk zeven miliioen hectaren braak liggen, stelde de Clercq-voor de bevolking van de Noord- Fransche departementen te verplaatsen naar het binnenland van Frankrijk, zoodat Vlamingen zich kunnen vestigen in het al dus vrijgekomen gebied.. Daar mede zou te vens een maatregel zijn genomen tegen den slechten economïsehen toestand van Frank rijk zoowel als tegen den achteruitgang van den Franschen bevolkingstoestand. WEER ONLUSTEN TE DAMASCUS. Te Damascus hebben zich weer ernstige onlusten voorgedaan in verband met een nieuwe staking, waaraan ook het personeel van de verkeersbedrijven deelneemt. Tus schen de betoogers en de Fransche troepen, die ten deele uit Senegaleezen bestaan, kwam het tot hevige botsingen. Tot dusver zouden zes Syriërs gedood-en vrij velen ge kwetst zijn. De onlusten strekken zich over geheel Syrië uit. In Aleppo en andere plaat sen zijn overeenkomstige incidenten voor gevallen. Intusschen poogt de Fransche hooge commissaris van Syrië, generaal Dentz, met de politieke leiders van Syrië tot een compromis te komen omtrent den toekomstigen regeeringsvorm van dit Fran sche mandaatsgebied. (D.N.B.) COMMISSARIAAT-GENERAAL VOOR JOODSCHE AANGELEGENHEDEN IN FRANKRIJK. De Fransche ministerraad heeft on der voorzitterschap van maarschalk Pé- tain tot instelling van een commissariaat- generaal voor Joodsche vraagstukken be sloten. Tot commissaris-generaal is de voor malige afgevaardigde en secretaris-generaal van het legioen van frontstrijders. Xervier Vallat, benoemd. (D.N.B.) NED. HERV. GEMEENTE. Aangenomen: Naar Hengelo (O.) (vac.-ds. I. P van der Waal), ds. J. W. van Swigchum te Nieuwe Pekela. GEREF KERKEN Beroepen: Te Harlingen, ds. A. Oos te Hoo- gcrsmilde; te Enkhuizen ds. B. Timmer te Wa genborgen. Tweetal te Eist: J. Z. Potjer, cand. te Win schoten en E. Torenbeek, cand. en hulpprediker te Rotterdam-West. CHR GERFF. KERK. Bedankt: Voor 's-Gravenhage-Oost, ds D. Henstra te Haarlem-Noord. GEREF GEMEENTEN. Beroepen: Te Rijssen (Eschkerk), ds. W. C. Lamain te Rotterdam-Zuid. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP. Aangenomen: Naar Assen-Stadskanaal, ds. H. J. de Wilde te Wieringen. INGEZETENEN WORDEN EST ALFABE TISCHE VOLGORDE OPGEROEPEN. Gelijk reeds eerder gemeld, wordt bin nenkort een aanvang gemaakt met de uit reiking der persoonsbewijzen. Deze uitrei king heeft plaats in het Stadhuis, ingang Breestraat, deur onder de monumentale trap. In alfabetische volgorde worden de daarvoor in aanmerking komende ingeze tenen der gemeente opgeroepen om op een bepaalden dag en op een bepaald tijdstip te verschijnen. Men is verplicht op den aangegeven dag en uur het persoonsbewijs te komen halen, daar de organisatie dei- uitreiking zoodanig is, dat hiervan niet af geweken kan worden. Door op den vastge- stelden dag en uur te komen, voorkomt men lang wachten en dus ook teleurstel ling. In aanmerking voor het halen van het persoonsbewijs komen in het algemeen zij die vóór 1 Januari 1927 zijn geboren. Het persoonsbewijs wordt uitsluitend af gegeven na overhandiging van de uitge zonden uitnoodiging. Men beware de uit- noodiging dus zorgvuldig en netjes. Bij het afhalen van het persoonsbewijs moeten bovendien nog worden meegeno men: a. de distributiestamkaart en zoo men een afzonderlijk identiteitsbewijs heeft-, ook dat bewijs; b. 2 foto's, geheel voldoende aan de ge stelde voorschriften (dezen worden huis aan huis per strooibiljet medegedeeld); c. zij, die een z.g. beschermd beroep uit oefenen moeten het officieele bewijsstuk overleggen, waaruit blijkt, dat de persoon, krachtens aanstelling of diploma's afgege- vén door een wettelijk bevoegde of alge meen erkende instantie, tot de uitoefening van dat beroep in het bezette Nederland- sche gebied bevoegd is. Als beschermde be roepen worden beschouwd elke functie in overheidsdienst, in alle rangen en onder alle benamingen, advocaat, apotheker, arts, candidaat-notaris, dierenarts, ingenieur, makelaar, notaris, predikant, priester, pro cureur, tandarts, verpleegster, verpleger, enz., d. zij, die in het bezit zijn van een aan stelling tot onbezoldigd rijksveldwachter, moeten medebrengen de akte van aanstel ling; e. zij, die werkloos zijn moeten het be wijs overleggen, dat zij bij de arbeidsbe middeling zijn ingeschreven. Zooals reeds bekend geacht mag worden, worden bij de uitreiking van het persoons bewijs vinger afdrukken genomen. Om dit behoorlijk te doen slagen en oponthoud te voorkomen, dient men met goed schoonge maakte vingers te verschijnen. Voor het persoonsbewijs is aan leges verschuldigd een bedrag van f.1.Bij on vermogen komt men in aanmerking voor een kosteloos bewijs. Bij minvermogen be taalt men f.0.50. Om voor een kosteloos be wijs of een bewijs tegen verminderd tarief (50 cent) in aanmerking te komen, moet men bij den bode aan het Stadhuis een formulier gaan halen, dit invullen en te rugzenden aan den Inspecteur der gemeen tebelastingen, die beoordeelt of men voor een kosteloos of een goedkooper bewijs in aanmerking komt. Zij die een geslachtsnaam, dragen begin nende met een der letters A, B. C of D en meenen voor het bovenstaande kosteloos bewijs of verlaagd tarief in aanmerking te komen, moeten dit formulier thans onver wijld halen en tevens onverwijld overgaan tot het laten maken van de benoodigde foto's. De foto gehecht aan de distributiestam kaart of aan een ander identiteitsbewijs kan in geen geval dienst doen om aan het persoonsbewijs te worden bevestigd. De Wethouder van Sociale Za-ken, de heer J. J. van Stralen, is verhinderd mor gen spreekuur te houden. TANDHEELKUNDIG INSTITUUT VOOR ZIEKENFONDSVERZEKERDEN. De officieele opening. In Maison Bruins had gistermiddag de officeele opening plaats van het Tandheel kundig Instituut voor Ziekenfondsverzeker den. Dit Instituut, dat thans de leden van alle ziekenfondsen hier ter stede behandelt, het aantal leden bedraagt omstreeks 60.000 is gevestigd in het pand hoek NoordeindeKort Rapenburg. Onder de aanwezigen bij deze officieele in gebruikne ming van de nieuwe inrichting bevonden zich o.a. de wethouders J. J. van Stralen en M. G. Verwey, dr. M. D. Horst, directeur van den Gem. Geneeskundige en Gezondheids dienst, en de heeren W. D. Veltman namens de Tandheelkundige Commissie, J. C. Mey- boom, voorzitter van de Leidsche Huisart sen Vereeniging; J. W. Happé, voorzitter van het departement Leiden van de Veree niging tot Bevordering van Pharmacie en Th. G. Kooreman namens de Ziekenfond sen, benevens vele Leidsche tandartsen. Als eerste spreker voerde dr. Lourens Bosch het woord, die na een begroeting van de aanwezigen er zijn voldoening over uit sprak, dat thans overeenstemming is be reikt onder de Ziekenfondsbesturen hier ter stede, waardoor een nieuwe regeling bereikt kon worden voor de tandheelkundige ver zorging van de verzekerden. Zoowel kliniek als huisbehandeling hebben voor- en na- deelenr doch na rijpe overweging is aan de eerste methode hier in Leiden de voorkeur gegeven. De financieele offers van de zie kenfondsen hebben het mogelijk gemaakt nu een uitstekende verzorging van de ver zekerden te waarborgen. Ten slotte dankte spreker in het bijzonder de heeren Velt man, Kooreman en de Rivière voor de vele hulp, tijdens den organiseerenden arbeid verleend. Namens de Tandheelkundige Commissie sprak vervolgens de heer Veltman, die er op wees, dat zoowel de ziekenfondsen als de tandartsen hetzelfde doel nastreven: het belang van den patiënt zooveel mogelijk dienen. Veelal denkt men, dat de fondsen en de artsen strijdige belangen dienen,doch niet de financieele kant, maar alleen het scheppen van een goede harmonische ver houding tusschen fonds en arts, is het stre ven van beide. Op deze basis slechts kan den patiënt worden geboden, waarop hij recht heeft. De heer Kooreman schetste vervolgens de vele pogingen, dië reeds vroeger ondernomen waren om de thans bereikte eenheid te vormen. Meer dan 10 jaar geleden groeiden de plannen, doch steeds weer strandden zij op nieuwe moeilijkheden. Langzamerhand is uit deze worsteling het gevormde Insti tuut voortgekomen. Spreker bood namens de Leidsche Zieken fondsen ten slotte een wandversiering aan, die reeds haar plaats in het gebouw heeft gevonden. Ten slotte sprak de directeur van de nieuwe polikliniek, de heer J. P. A. Brandt, nog den wensch uit, dat een goede samen werking, zooals tot op heden getoond, ook in de toekomst tot heil van de verzekerden zou plaats vinden. Wethouder J. J. van Stralen nam daarna het woord om in zijn openingsrede de be langstelling van het gemeentebestuur voor deze nieuwe kliniek uit te spreken. De tand heelkundige zorg heeft nog niet die plaats ingenomen in Nederland, waarop zij op grond van haar groote gewicht aanspraak kan maken. Op gezondheidsgebied is Neder land de meerdere van de meeste andere 'Europeesche landen, doch, vreemd genoeg, vormde de tandheelkunde hierop een uit zondering. Hier ligt een mooi gebied voor samenwerking tusschen overheid en parti culier initiatief. Wanneer de menschen reeds op jeugdigen leeftijd het belang zou den kunnen gaan inzien van een gaaf ge bit, zou dit een enorme vooruitgang betee- kenen. De oprichting van deze kliniek, als poging om dit doel te bereiken, is daarom een niet te onderschatten gebeurtenis. Hulde moet gebracht worden aamde initia- FOTO'S PERSOONSBEWIJZEN. De Burgemeester der gemeente Leiden maakt bekend dat de heer P. J. W. Slegten- horst, fotograaf, Nieuwe Rijn 46, alhier, zich bereid heeft verklaard, ten behoeve van de houders van vetkaarten, twee foto's ten dienste van de binnenkort uit te reiken „Persoonsbewijzen" te leveren voor den totaalprijs van 25 ets. De te leveren foto's voldoen aan alle eischen. Houders van vetkaarten, geboren vóór 1 Januari 1927, inwoners dezer gemeente, worden uitgenoodigd van dit aanbod ge bruik te maken en zich van heden af (ten spoedigste) bij den voornoemden fotograaf te laten fotografeeren. De distributiestamkaart moet worden ge toond. 1138 Leiden, 31 Maart 1941. De Burgemeester van Leiden, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. UITREIKING VAN MELK- EN CACAOKAARTEN. De uitreiking van Melk- en Cacaokaarten zal beginnen Donderdagmorgen 3 April om 9 uur en afgeloopen zijn Zaterdag 12 April as. om 1 uur. Op Goeden Vrijdag 11 April a.s. zal geen uitreiking plaats vinden. Zooals reeds bekend is gemaakt worden voor kinderen, die na 1 April 1937 geboren zijn vier melkkaarten en een cacaokaart uitgereikt, voor kinderen van 4 tot 14 jaar, na 1 April 1927 doch voor 2 April 1937 ge boren twee melkkaarten en een cacaokaart en voor de ouderen één melkkaart. Men wordt dringend verzocht de stam kaarten van het gezin in de bekende volg orde te overhandigen, Vader-en Moeder bovenop, de kinderen naar afdalenden leeftijd er onder. Afgekruist zal worden voor de drie cate gorieën het vakje U3. Ieder overtuige zich degelijk vóór het verlaten van het lokaal van uitreiking, dat hij het hem toekomende ontvangen heeft, want reclames zullen later in geen geval in behandeling genomen worden. Het publiek wordt weer opgeroepen in de alphabetische volgorde der familienamen en wel: Op Donderdag 3 April de familienamen, die beginnen met A en B. Op Vrijdag 4 April de familienamen, die be ginnen met C, D, E, F, G. wel, dat onze afd. „Kousen reparatie" U veel GELD en PUNTEN kan besparen - Wij fepareeren iedere kous. Belt U even op21954 SCHOENMAGAZIJN HAARLEMMERSTRAAT 67. 1104 (Ingez. Med.) Op Zaterdag 5 April de familienamen, die beginnen met H, I, J. Op Maandag 7 April de familienamen, die beginnen met K, L. Op Dinsdag 8 April de familienamen, die beginnen met M, N, O, P. Op Woensdag 9 April de familienamen, die beginnen met Q, R, S. Op Donderdag 10 April, de familienamen, die beginnen met T, U, V, W. Op Zaterdag 12 April de familienamen, die beginnen met X, IJ, Z. De bureaux van uitreiking zijn van 9 tot 12 u. en van 2 tot 5 u. n.m. Cs Zaterdags van 9 tot 1 uur) geopend aan de volgende adres sen: Christelijk Militair Tehuis: Morsch- weg 34; vroegere Kweekschool: Oude Vest 36; Vroeger Bureau van Bevolking: Stille Rijn 3; Vroeger gebouw van de Burger wacht: Utrechtsche Veer 3; Bestuursge bouw Tuinstadwijk: Hyacinthenstraat 18; Bestuursgebouw van de Eendracht: Lom- bokstraat 49. 1137 De Burgemeester van Leiden, A. TEPE, Weth. loco-Burgemeester. Lelden, 1 April 1941. SCHOENENDISTRIBUTIE. De afdeeling Schoeisel van het Distributie kantoor is met ingang van heden tot nader order voor het publiek gesloten. 1137 De Burgemeester van Leiden, A. TEPE, Weth. loco-Burgemeester. Leiden, 1 April 1941. tiefnemers, die ondanks alle moeilijkheden hun streven met deze opening zien be kroond, De Tandheelkundige Vereeniging en de Leidsche Ziekenfondsen hebben een mooi werk verricht, dat moge leiden tot voldoende tandheelkundige zorg van alle Leidsche Ziekenfondsverzekerden. Spreker verklaarde vervolgens het insti tuut voor geopend. Het geheele gezelschap begaf zich hierna naar de nieuwe kliniek, om de apparatuur en inrichting in oogenschouw te nemen. Het Instituut maakt een keurigen Indruk, dank zij de modernste apparaten, de fris- sche inrichting en de vlotte organisatie van de te geven behandeling. Op eenvoudige wijze is b.v. bereikt, dat zij, die onder be handeling zijn geweest, weer vertrekken kunnen zonder door de wachtkamers te komen. De spreekkamers maken, voor zoover zulks in een tandartsen-spreekkamer moge lijk is, een aangenamen indruk, en over het algemeen kan gezegd worden, dat de pa tiënten, ongeveer 80% van Leiden's bevol king, zooal niet voor hun genoegen, dan toch met zoomin mogelijk ongenoegen hun weg naar en door het Instituut zullen vin den, om daarmede het gezondheidsbelang van Leiden te dienen. Na de bezichtiging vond, wederom in Maison Bruins, een gezellig samenzijn plaats, waar de belangstellenden nogmaals van gedachten konden wisselen over deze nieuwe pollkliniek. De Fransche regeering heeft, naar uit betrouwbare bron bekend wordt, door bemiddeling van de Vereenigde Staten ten scherpste doen protesteeren tegen den Engelschen aanval op het Fran sche convooi in de Algerijnsche terri toriale wateren. Volgens officieel nog niet bevestigde be richten zijn bij den aanval door het vuur van de Britsche oorlogsschepen vier per sonen gedood en verscheidene gewond. Voorts is men in kringen der admiraliteit verontwaardigd over het Engelsche optre den. Men laat doorschemeren, dat Frankrijk thans besloten is met overeenkomstige mid delen tegen de Engelsche zeeschuimerij op te treden. Voor den terugkeer van admiraal Darlan, die op het oogenblik te Parijs be sprekingen voert, is echter nauwelijks eeni- gerlei beslissing te verwachten. In Fransche regeeringskringen is het dra len en de onzekerheid van de Engelsche autoriteiten bij de propagandistische uiteen zetting van de Engelsche actie opgevallen. Eerst hebben de Engelschen beweerd, dat het Fransche convooi wapens voor Duitsch land vervoerde, daarop werd plotseling van Engelsche zijde beweerd, dat de Fransche schepen rubber aan boord hadden. Van Fransche ziide heeft men op deze beweringen met een dementi geantwoord. Aan den anderen kant- verzet men zich in bevoegde klingen tegen de poging der Engelschen om den aanval op het Fransche convooi te rechtvaardigen door de noodzaak •van de blokkade. Wanneer Engeland, zoo verklaart men in genoemde kringen, in de laatste maanden alleen Fransche vracht schepen gekaapt had, dan zou men even tueel kunnen 'toegeven, dat de 'blokkade vol gens de regels van het oorlogsrecht doorge voerd werd. Het feit echter, dat Engeland sedert- maanden ongeladen Fransche sche pen kaapt, wettigt de conclusie, dat de blok kade van Frankrijk voor Engeland niet een beslissende factor is, doch uitsluitend den roof van scheepsruimte beoogt. Ten slotte wijst men in genoemde krin gen er op, dat de .beweringen van leveran ties oorlogsmateriaal van Noord-Afrika naar Duitschland eenvoudig belachelijk zijn, daar in Noord-Afrika in het geheel geen Fransch oorlogsmateriaal is. (D.-N.B.) U. P. meldt nog: In Fransche kringen wordt verklaard, dat het Britsche eskader door directe treffers van he't zware geschut der kustbatterijen zwaar beschadigd is. Onder de getroffen schepen bevindt zich een Britsche kruiser. Zoodra de Fransche schepen zich voor de haven bevonden, verdwenen de Engelschen. Het zeegevecht heeft op een afstand van nauwelijks 50 zeemijlen van Mers-el-Kebir plaats gevonden, waar Engeland destijds heeft getracht de Fransche vloot te ver nietigen. Zeer eigenaardig acht men het feit dat Engelschen den Franschen schepen veroor loofden ongehinderd de Straat van Gibral tar te passeeren en eerst, toen het konvooi op 50 mijlen van zijn bestemming was, ge tracht heeft het te onderscheppen. In Fran sche kringen verklaart- men dat de begelei ding der levensmiddelen-schepen door den torpedoboot jager Simoun symbolisch was. Het oorlogsschip heeft reeds eenige maan den levensmiddelen-transporten gekon- vooieerd, dus niet eerst als gevolg van de door Darlan uitgesproken bedreiging om levensmiddelen-schepen door de oorlogs vloot te doen beschermen. Zoowel de Fransche als de Duitsche pers laakt scherp het optreden der Britten. Dit nieuwe incident, zoo schrijf t de Berli ner Nachtausgabe, is 'n teeken, dat de Brit sche admiraliteit niet meer voldoende zenuw-beheerschlng heeft om pijnlijke in cidenten te vermijden, welke Engeland om propagandistische redenen op het oogenblik niet gebruiken kan. Welke houding Frank rijk zal aannemen ten aanzien van den aanval van Britsche schepen op zijn kon vooien. is zijn zaak. zoo verklaart het blad. Terwijl men in Londen groote redevoerin gen houdt over het beweerde Britsche oor logsdoel van de volkerenbevrijding en de gerechtigheid, bewijst de Britsche vloot, dat Engeland nog steeds de onderdrukking der zwakken ten gunste van zijn egoïstische belangen-politdek tot grondslag van zijn beslissingen maakt. De Berliner Börsenzeitung schrijft, dat de nieuwe recente piratendaad der Britten ver uitgaat boven het nieuwe kader van de Engelsch-Fransche verhouding of wanver houding. Zij bewijst niet alleen de leugen achtigheid van de Britsche propaganda, volgens welke Frankrijk's ravitailleering alleen wordt verhinderd om een voorziening van Duitschland tegen te gaan, want het door de Engelschen aangevallen levensmid delentransport was immers voor Algiers bestemd. Zij bewijst integendeel ook de vol strekte onduldbaarhed van een zeeschui merij, de niet terugschrikt voor welk bru taal ingrijpen ook in de elementairste rech ten van vreemde naties. De zeeroovers-over- val bij Nemours toont het gevaar, aldus de Berliner Lokal Anzeiger. waarin iedere Europeesche natie zich bevindt, zoolang Engeland zijn zeerooverij kan voortzetten. De nieuwe overval op den voor Engeland gevallen Franschen bondgenoot toont zoo duidelijk, wat Engeland verstaat onder het uitgeroepen volkenrecht. DE HEER G. A. H. KLUYTMANS OVERLEDEN. Inspecteur van Invoerrechten en Accijnzen Gisternacht is te Oegstgeest plotseling overleden de heer G. A. H. Kluytmans, in specteur van den dienst van Invoerrechten en Accijnzen alhier. De heer Kluytmans is geboren op 27 Sep tember 1883. In 1905 werd hij aangesteld als surnumerair bij den Belastingdienst. Met ingang van 1 Januari 1913 volgde zijn aan stelling tot inspecteur te Heerenveen, waarna hij te Roermond werkzaam was. Op 1 Augustus 1932 werd hij te dezer plaatse benoemd tot hoofd der inspectie der directe belastingen, inde afdeeling, waarna de heer Kluytmans op 1 December 1938 benoemd werd tot hoofd der inspectie invoerrechten en accijnzen alhier. De overledene was Officier in de Orde van Oranje-Nassau. AANBESTEDING VERBREEDING PELIKAANSTRAAT. De directeur van Gemeentewerken heeft hedenmorgen ten Stadhuize aanbesteed: het verbreeden van het Zuidelijk deel van de Pelikaanstraat (van Haarlemmerstraat tot Oude Rijn) en het vernieuwen van de Gepekte Brug, grootendeels in gewapend beton, een en ander met bijkomende wer ken. Er waren 16 inschrijvingen ingekomen, waarop als volgt was ingeschreven: N.V. Aann. Mij. v/'ih. v. Dongen en v. Hoven, Dordrecht, f. 69,870; fa. Looyman en Bul, Ridderkerk, f. 69.800; N.V. Beton- en Aan.Mij. Mondite, A'dam, f. 68,900; N.V. v. Splinders Aann .Mij., Ridderkerk f. 68,000; Key's Wegenbouw, Rotterdam, f. 67,950; G. Bartels, Haarlem, f. 65,680; Gebrs. Schouls, Leiderdorp, f. 62.400; C. Godschalk en Co., Leiden, f. 59,760; H. C. Heemskerks Leiden, f. 59,700; fa. Thijms, Sanders en Snepvan ger, Delft, f.59 310; W. F. Marcelis en Co., Leiden, f. 59,000; Wed. H. van Driel, Koude kerk, f. 58,900; Fa. v. Halem en Doornik, Leiden, f. 58.600; C. M. Deerenberg en gebr. J. en P. van Wijk, Alphen a. d. Rijn, f. 57.905; L. P, v. d. Geer en A. Th. Stuif zand, Leiden, f. 57,175; Th. L. J. Zitman, Zoeterwoude, f. 55,500. De gunning is aangehouden. UITKEERING UIT GEMEENTEFONDS. Blijkens een mededeeling in de gisteren verschenen Staatscourant ontvangt de ge meente Leiden krachtens artikel 3 der Wet betreffende de financieele verhouding tus schen rijk en gemeenten over het uitkee- ringstijdvak 1939—1940 een uitkeering van f. 954.040,60 uit het Gemeentefonds. DE KOOIPARKSCHOOL. Heden bestaat de Chr. School, Driftstraat 49. geopend 1 October 1928 met 134 leerlin gen, 121/- jaar. In dien tijd nam haar be volking met ruim 100 leerlingen toe. De tijdsomstandigheden verhinderen helaas aan dit jubileum eenige aandacht te schenken. Toch ging het feit niet geheel onopgemerkt voorbij. In elk gezin pronkt een mooie foto van de kinderen, die uit dat gezin de school bezoeken als blijvende her innering. CONDUCTRICES OP AUTOBUSSEN. Naar wij vernemen, zijn van gisteren af op de autobusdienstlijn BoskoopLeiden der N. V Citosa, gevestigd te Zoetermeer, conductrices in de bussen aangesteld. Voor zoover bekend, zijn deze de eersten, die als zoodanig op bussen in de provincie Zuid- Holland dienst doen. t-1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2