Matsoeoka te Berlijn De leerlingenschaal is verlaagd Pie Jaargang ZATERDAG 29 MAART 1941 No: 24850 JAPONNEN NAAR MAAT Verduisteren: Handhaving der orde onder de studenten De situatie in Zuid-Slavië nog onduidelijk De onderwijzersopleiding duurt 4 jaar Lunch bij den Führer I. J. v. EGMOND ZOON 20.07 uur 7.21 uur 20.09 uur 7.19 uur Rosenberg over het Jodenvraagstuk Uit Amerika Opgedragen aan den rector-magnificus Koning Peter beëedigd Meer oefening in de practijk van het lesgeven EERSTE BLAD Feiten van den dag IS UW RADIO DEFECT? LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 32-cts.^per regel voor advertenties uit Hielden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad zijn gevestigd. Andere advertenties 37 ets. per regel. Minimum 5,rogels. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. - Incassokosten volgens postrecht. „Kléine Advertenties" (hoogstens 30 woorden) uitsluitend bij vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending 'van brieven wordt 10 ets. berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden2.35 per weekƒ0.18 Franco per post ƒ2.35 per 3 maanden 4- portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) (Hoffmann) Telegrafisch overgebrachte foto van de ontvangst door den Führer van den Japan- schen minister van buitenlandsche zaken Matsoeoka. De Führer heeft gistermiddag ter eere van Matsoeoka, in zijn wonihg in de rijks kanselarij een lunch aangeboden, waaraan rijksmaarschalk Hermann Goring en rijks minister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop, groot-admiraal Rader, de ge- neraal-veldmaarschailken Von Brauchitsch, Keitel, Von Runstedt, Von Bock, Von Leeb, Von Reich en au, Von Khige en Kesselririg, de rijksministers dr.- Göbbels, Funk en dr. Laimimers, de rijksleiders Rosenberg; dr. Dietrich, Bouhler en Bormann, staatsmi nister dr. Meissner, staatssecretaris Von Weiszacker, ambassadeur Ott, onderstaats secretaris dr. Wömiann, alsmede de mili taire en persoonlijke adjudanten van dén Fü'hrer en de intiemste medewerkers van den rijksminister van buitenlandsche za ken, deelnamen. Van Japansche zijde namen eveneens vele leden der delegatie van Matsoeoka deel, be nevens de gezant en gezantschapsraad- personeel. In aansluiting op de lunch overhandigde minister van 'buitenlandsche zaken Mat soeoka aan den Führer een geschenk van den Tanno en wel een kostbaren Japan- schen bloemenwagen in symbolische uitvoe ring. De Führer nam het meesterstuk van Japansche smeedkunst, het z.g. Onhana Goeroena, dat in Japan een symbool voor macht en welstand beteekent, met harte- lijken dank en oprechte vreugde aan. Daarna nam de Führer zeer hartelijk' af scheid van zijn gast, die zich naar kasteel Bellevue begaif. Op de Japansche ambassade werd een receptie gegeven. Onze zaaJk is van Dinsdag 1 April as. af uitgebreid met deze nieuwe af dee ling. - Een chef-coupeuse met ruim 1'0-jarige ervaring staat U ten dienste. BREESTRAAT no. 173 BONTWERKERU KLEERMAKERIJ %5 (Ineez. Med.) van hedenavpnd tot morgenochtend en van Zondagavond tot Maandagmorgen De maan kwam heden op te 8.06 uur en gaat onder te 21.57 uur; voor morgen zijn deze tijdstippen: op te 8.34 uur; onder te 22.58 uur. Op de slotbetooging ter gelegenheid van de opening van het instituut voor onder zoek naar het Jodenvraagstuk; heeft rijks leider Rosenberg van Berlijn uit een radio rede gehouden over het onderwerp „Het Jodenvraagstuk als wereldprobleem". Spr. ging uitvoerig in op de Joodsche banden met .Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten vroeger en. thans en brandmerkte de pbging van de Joodsche financiers, die na den wereldoorlog trachtten tachtig miï- lioen Duitschers in slavernij te brengen. In 1933 is bereikt, dat Duitschland zijn eigen lot weer bepaalt. Rosenberg wees vervol gens met geschiedkundige voorbeelden op overeenkomstige afweermaatregelen tegen de Joden in andere landen, b.v. Hongarije en Roemenië. Het jaar 1940 zal steedis het ■beslissende jaar blijven, waarin de Joodsche troepen verslagen werden. Vervolgens legde Rosenberg den achter grond van de propaganda voor den Jood- schen staat bloot en verklaarde: In wer kelijkheid is er nooit een Joodsche staat ge weest en zal er ook nooit een zijn. In on derscheiding van andere volken van den aardbol is het Jodendom geen verticale geleding, die alle beroepen omvat, maar steeds een horizontale laag binnen het be stek van de verschillende volken geweest en wel de laag, waarin stoffelijke en gees telijke tusschenhandel werd gedreven. De droom, om in Palestina een zuiver Joodschen staat te vormen om van daaruit op te komen voor de Joden oVer de geheele wereld, een staat die tevens en asyl zou worden voor uit andere landen uitgewezen Joodsche avonturiers; deze droom is nu voorbij. De zuivering van de wereld heeft thans een aanvang, genomen. Deze zuivering zal ons ook meneer Roo sevelt met zijn Baruchs en zijn prutsfilm- joden niet vermogen te böletten. Neen, in tegendeel, juist de proclamatie, dat de Joodsche parasietengeest thans de vrijheid der wereld zou representeer en, zal eerst •recht allen tegenstand van het Duitsche karakter wakker roepen en het sterkste mi litaire instrument, dat de geschiedenis ooit heeft gezien, de Duitsche weermacht van Adolf Hitler, zal er voor zorgen, dat deze laatste woedende poging om nog eenmaal het blanke ras ten gunste van de finan- cdeele heerschappij der Joden tegen Europa te laten oprukken, voor goed haar einde vindt. (D.N.B.). DE STAKINGEN. Op. de opwekking van de federale regee ring om den arbeid in de Allis Ch&lmers fabrieken, die bewapeningsopdrachten ad 45 mil'lioen dollar hebben, te hervatten is een klein percentage van de 7800 stakende arbeiders aan het werk gegaan. De C.I.O. ■had bekend gemaakt, dat ieder lid, dat het stakingsparool overtreedt, uit de vakver- eeniging gezet wordt. (D.N.B.) Officieel wordt bekendgemaakt,dat de staking bij de Bethlehem Steel Corporation die reeds vier dagen duurde en die een ge vaar voor de Amerikaansche bewapening dreigde te worden, is bijgelegd. De bespre kingen tusschen de stakingsleiders en de afgevaardigden der bedrijfsleiding duurden den geheelen nacht. (UP.) RESOLUTIE VAN NYE. De republikeinsche senator Nye heeft, naar D.N.B. uit Washington meldt, in den Senaat een resolutie ingediend om hef zenden van Amerikaansche strijdkrachten aar overzeesche gebieden voor oorlogsdoel einden, afhankelijk te maken van een volks stemming. Mét den democraat Wheeler werkt hij thans plannen uit voor een cam pagne in het geheele land, met de strek king de' Véreenigde Staten buiten den oor log te hóuden. Nye begint heden met een reeks redevoeringen aan de Westkust. Wheeler begint hiermede de volgende week in het Midden-Wekten. VOORSTEL VAN ROOSEVELT AAN DE VALERA? De Portugeesche bladen hebben een be richt uit de „Daily Mail" overgenomen, waarin gezegd wordt, dat president Roo sevelt aan den president van Ierland, de Valera, voorstellen zou hebben doen toe komen om aan de Westkust van Ierland gelegen haven Foynes te mogen gebruiken voor oorlogsvliegtuigen. (D.N.B.) DUITSCHE GRAANLEVERANTIES AAN NOORWEGEN. De Noorsche staatsraad Johannessen heeft in een gesprek met een specialen correspondent van „la Corrispondenza" over het besluit van Duitschland om door het .zenden van graan de levensmiddelen voorziening van Noorwegen te waarborgen, verklaard, dat Duitschland inet deze leve- Tanties toon, wat de door de nieuwe Euro- peesch'e orde geschapen. Europeesche soli dariteit is en wat voor een groot gevoel van verantwoordelijkheid Duitschland in het kader van het groote Europa bezit. (D.N.B.) In het verordeningblad is opgenomen een besluit van den secretaris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming betreffende handhaving der orde onder de studenten, aan universi teiten en hoogescholen in het bezette Ne- derlandsche gebied. Daarin wordt het volgende,bepaald: De handhaving der tucht en orde onder de studenten is opgedragen aan den rector-magnificus, voor zoover hier na niét anders is bepaald. Bij overtreding der orde of bij ander wangedrag waarschuwt of berispt de rector-magnificus. In ernstige gevallen is de rector-mag nificus bevoegd den overtreder den toe gang tot de universiteit of hoogeschool 'voorloopig voor den tijd van zeven dagen te ontzeggen. Het college van rector-magnificus en assessoren bepaalt binnen zeven dagen na de beslissing, door den rector-mag nificus genomen, of en voor hoelang de periode, gedurende welke de toegang is ontzegd, dient te worden verlengd. De overtreder mist de bevoegdheid om gedurende den tijd, dat hem de toegang tot een universiteit of hoogeschool is ontzegd, examen af te leggen of toege laten te worden tot het bijwonën van colleges en practica aan eenige andere universiteit of hoogeschool in het be zette Nederlandsche gebied. De uitspraak van het college van rector- magnificus en assessoren, waarvan onver wijld aan den overtreder, het college van curatoren en den secretaris-generaal schrif telijk mededeeling wordt gedaan, dient van een dagteekening te worden voorzien en met redenen te worden omkleed. Tevens wordt beslist of de uitspraak al dan niet openbaar zal worden gemaakt. De rector-magnificus en de belangheb bende kunnen binnen drie weken na dag teekening van de uitspraak bij de secreta ris-generaal in beroep komen. Het instellen van beroep brengt niet.mede, dat de uit voering van de opgelegde straf wordt opge schort. De voorzitter van het college van cura toren, gehoord den rector-magnificus, kan in het belang van de betrokken universiteit of hoogeschool of bij wijze van ordemaat regel bepalen, dat de universiteit of hooge school gedurende ten hoogste vier dagen zal worden gesloten. Hij doet van een hiertoe strekkend besluit onverwijld mededeeling aan den secretaris-generaal, die de sluiting voor onbepaalden tijd kan verlengen. Rechtsvoorschriften, welke met de bepa lingen van dit besluit in strijd zijn, treden buiten werking. Dit besluit treedt heden in werking. De situatie in Zuid-Slavië is nog steeds niet geheel opgehelderd. Koning Peter II heeft gistermorgA in tegenwoordigheid van de leden der regee ring den eed afgelegd voor den patriarch der Servisch-orthodoxe kerk en de hooge geestelij kheid. Bij zijn troonsbestijging heeft koninê Peter den rang van generaal bij het lucht- wapen gekregen. MINISTERRAAD. Te Belgrado is gisteravond, volgens een Avala-bericht in dit persbureau heeten diverse wijzigingen in pro-Engelschen geest te zijn aangebracht de ministerraad bij eengekomen, onder voorzitterschap- van mi- .J j In de Staatscourant van gisteravond is i een vijftal besluiten opgenomen, houdende belangrijke wijzigingen van de lager onder wijswet. Aan de nieuwe bepalingen ontlee- nen wij het volgende: Art 1 van het eerste besluit behelst de reeds aangekondigde verlaging van de leerlingenschaal. Bepaald wordt, dat aan elke school voor gewoon lager on derwijs het hoofd wordt bijgestaan door ten minste een onderwijzer, zoodra het aantal leerlingen 36, en door tenminste 2 onderwijzers zoodra het aantal leer lingen 76 bedraagt. Voor elke 45 leer lingen boven de 76 wordt één onderwij zer meer vereischt. Deze bepaling gaat in op den dag waarop in 1941 aan de school volgens het op 31 December 1940 geldende leerplan het school- of cursus jaar aanvangt. Art. 2 houdt in een. wijziging van de wachtgeldregeling voor onderwijzers, zoo dat deze meer aansluit bij de tegenwoordige wachtgeldregeling voor rijksambtenaren. In art. 3 zijn bepalingen opgenomen, dat in het vervolg school- en gemeentebesturen verplicht zijn de eigen wachtgelders voor herplaatsing in aanmerking te brengen. Art. 4 regelt de kosten van vervangingen. Deze kosten worden niet meer door het rijk vergoed, wanneer de onderwijzer minder dan vijf achtereenvolgende dagen met ver lof is geweest. Hieronder is ook begrepen ziekteverlof. Art. 5 opent de mogelijkheid dat school besturen ook over 1941 vergoeding zullen krijgen voor de kosten van een vakonder wijzer in de lichamelijke oefening, wanneer in het jaar daarvoor de gemeente geen vakonderwijs heeft gegeven. De strekking van art. 8 van het eerste be sluit is het mogelijk te maken, dat zij, die studeeren voor een akte M. O. in het vervolg in de school zich kunnen oefenen in de practijk van het lesgeven. Voor scholen voor buitengewoon onderwijs is de mogelijkheid geopend, dat iemand, die zich speciaal op dit onderwijs wil toeleggen of een akte daarin wil behalen, zich ook kan oefenen in de practijk van het lesgeven. In art. 12 wordt de mogelijkheid geopend, dat bijzondere kweekscholen kunnen wor den opgeheven. De bedoeling van deze wij - ziging is, dat de productie aan onderwijzers geregeld kan worden naar de behoefte. Tenslotte bevat dit besluit een overgangs bepaling, waarin staat, dat de toelating van de bezitters van de bevoegdheid van onder wijzer tot kweekeling in de school, met in vang van 1 Januari 1943 vervalt. Het feit, dat de leerlingenschaal nu ver laagd wordt, en het feit dat in 1942 geen nieuwe examens worden afgenomen, brengt met zich mede, dat'naar verwacht wordt het overcompleet aan onderwijzers zal zijn weggewerkt. In 1942 zal alleen staatsexamen voor onderwijzer kunnen worden gedaan door degenen, die in 1941 zijn gezakt. Dit geldt zoowel voor de staatsexamens als voor de kweekschoolexamens en houdt verband met de omzetting van de drie jarige kweekscholen in een vierjarige. Het tweede en derde besluit hebben be trekking op een wijziging in de onderwij zersopleiding, in dien zin, dat de driejarige kweekscholen worden omgezet in vierjarige. Daarbij zal in het bijzonder er op gelet wor den, dat er veel meer uren worden gegeven om zich.ts oefenen in de practijk van het lesgeven. De besluiten 4 en 5 houden de volgende bepalingen in: 1. In het vervolg zal het schriftelijk werk bij de kweekschool eindexamens voor alle scholen gelijk zijn, en ook gelijk aan het schriftelijk werk voor het staatsexamen voor onderwijzer. 2. Bij de onderwijsexamens zal in het ver volg alleen bevoegdheid gegeven worden in het lesgeven in de lichamelijke oefening, wanneer bij het examen voor dat vak een voldoend cijfer is behaald.Wanneer deze bevoegdheid aan den onderwijzer niet ver leend wordt, wordt hij later in de gelegen heid gesteld deze akte te verkrijgen. nister-president generaal Simowitsj. De banus van Kroatië, Iwan Tjoebatsjitsj,' woonde de zitting bij. Nadat deze zitting was afgeloopen, heeft generaal Simowitsj aan de pers de volgende verklaring ver strekt: „In deze moeilijke dagen heeft Joego slavië zich verontrust gevoeld over de wijze, waarop de openbare zaak werd behartigd. Het wantrouwen openbaarde zich in de laatste dagen met een zoodanige kracht, dat er gevaar ontstond voor de openbare orde. Onder den druk van deze beroering in de openbare meening zijn de tegenwoor dige veranderingen tot stand gekomen. Op het oogenblik, waarop Zijne Majesteit Peter II de macht op zich genomen heeft en een regeerini van nationale eenheid van het Servische, Kroatische en Slovaaksche Dit nummei bevat VIER Bladen Binnenland Aan de Technische Hoogeschool te Delft worden met ingang van Maandag weer examens en tentamens afgenomen (Bin nenland, 3e Blad). Installatie van den nieuwen burgemeester van Assen (Binnenland, 3e Blad). Buitenland Nog onzekerheid over de situatie in Zui'~- Slavië (le Blad). Matsoeoka te Berlijn (le Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAGINA 2 VAN HET VIERDE BLAD. Bel 24244 De Radiotecbnische Dienst IE M C O n.v. NIEUWE RIJN 32. 5798 (Ingez. Med.|

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1