Ledenvergadering Leidsche Ambachtsschool Ons Kort Verhaal Gewichtig! LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Zaterdag 29 Maart 1941 Wanneer is het lichte maan? Uitreiking der diploma's Rede van ir. J. J. G. van Hoek Verduisterings perikelen In tegenwoordigheid van een aantal ge- noodigden o.w. de wethouder van onder wijs, mr. A. F. L. M. Tepe, directeur, leera ren, ouders en leerlingen Is gistermiddag de jaarlijksche algemeene vergadering van de Leidsche Ambachtsschool gehouden, waarin tevens de diploma's werden uitge reikt en de resultaten van den overgang bekend gemaakt. De voorzitter van het bestuur, de heer ir. J. J. G. van Hoek, hield een uitvoerige rede waaraan het volgende is ontleend: Het is mijn plicht als voorzitter hier de belangrijkste gebeurtenissen uit het leven onzer vereeniging te memoreeren en dan wil ik allereerst aanstippen het 25-jarig ju bileum, dat mr. W. de Clercq als secretaris onzer vereeniging op 8 April 1940 heeft ge vierd. Spr. wil hier in grooteren kring her halen, dat wij zeer dankbaar zijn voor al hetgeen door U in die 25 jaren voor onze vereeniging is gedaan en voor de buitenge woon prettige wijze waarop U met ons sa menwerkt. Wij hopen, dat U nog zeer vele jaren Uwe door ons en door vele anderen zoo hoog- gewaardeerden arbeid zult willen blijven verrichten. Over de zeer belangrijke uitbreiding en vernieuwing van ons schoolgebouw heb ik een maand geleden reeds uitvoerig gespro ken en zal ik dan ook nu niet verder uit weiden. Onze betere huisvesting zal zeker ons onderwijs belangrijk ten goede komen en de taak van onzen directeur en onze leeraren iets verlichten. Zwaar is die taak voorwaar geweest, hetgeen spr. nader uit eenzet. Het aantal leerlingen onzer dagschool be droeg op 1 Januari 1940: 448, op 20 Maart van dat jaar kon aan 160 leerlingen een diploma worden uitgereikt. 65 dezer jongens bleven ter verdere bekwaming nog een jaar op school. Van de 315 jongens, die zich voor den cursus 1940/41 opgaven, werden er 231 ge plaatst. Het totaal aantal leerlingen der dagschool was verdeeld over de volgende vakken: Timmeren 93; meubelmaken 21; schilde ren 24; machinebankwerken 258; electro- techniek 24; instrumentmaken 31; auto- en motorherstellen 53. Op 31 December 1940 bedroeg het totaal aantal leerlingen 470, waarvan 251 in Lei den woonachtig waren en de overigen uit 27 omliggende gemeenten naar onze school trokken. DE EINDDIPLOMA'S Het aantal leerlingen, dat een einddiplo ma ontvangt, bedraagt 165, het zijn de vol gende jongens: Timmerlieden, die in aanmerking komen voor een diploma van den 2-jarigen cursus 30, n.l.: Th. van Alphen, J. J. A. Berkhout, A. M. Blanken, J. H. v. d. Blij, J. L. de Boer, A. M. Döfferhoff, H. M. van Dril, H. van Dijk, J. A. G. v. d. Geest, W. van den Haak, C. de Jong, S. Kanbier, B. van Keppel, D. J. Kloos, J. Koning, A. J. de Later, A. Parle- vliet, G. Passchier, Th. J. Prins, N. A. M. Rodewijk, W. J. Th. Ruigrok, A. Schellinger hout, J. Slootweg, G. Spierenburg, J. Spie renburg, J. Th. Strijk, H. A. Stuifzand, L. van Tol, J. Vink, H. E. v. d. Wijngaard. Timmerlieden, die in 1940 het 2-jarig di ploma verwierven, doch het onderwijs nog voor een derde jaar hebben gevolgd: 17, n.l.: J. Arnoldus, C. G. Bik, A. van Diemen, J. C. Graper, P. Th. M. Hagen, M. Karstens, A. G. Limburg, H. J. Mulder, A. H. J. Paar- dekooper, L. J. v. d. Pouw Kraan, D. C. Stigter, L. v. d. Voet, T. Vonk, S. v. Weeghel, B. van der Wiel, N. P. Winters, J. W. v. d. Zwet. Meubelmakers, die in aanmerking komen voor een diploma van den 2-jarigen cur sus^, n.l.: J. van Aken, P. W. van den Bosch, P. J. H. Dexel, M. Haasnoot, C. Ketel, L. N. J. de Kier, D. J. Koome, J. J. Meijer, A. L. J. van Zijp. Voor 1 leerling is het eindexamen wegens ziekte uitgesteld. Meubelmakers, die in 1940 het 2-jarig diploma verwierven, doch het onderwijs hog voor een derde jaar hebben gevolgd: 3, n.l.: C. A. de Haas, T. Peteri, J. Westhoek Schilders, die in aanmerking komen voor een diploma van den 2-jarigen cursus: 10, n.l.: J. K. v. d. Berg, C. D. van Coeverden, R. van den Heuvel, C. de Jager, C. Klinken berg, I. Kramers, J. C. v. d. Meer, M. van der Plas, W. H. Rietbergen, H. W. Schrama. Schilders die in 1940 het 2-jarig diploma verwierven, doch het onderwijs nog voor een derde jaar hebben gevolgd: 4, n.l.: L. J. van Kesteren, M. v. d. Weijden, J. Zaag man, W. Zaalberg. Machinebankwerkers, die in aanmerking komen voor een diploma van den 2-jarlgen cursus: 83, n.l.: A. Arends, P. Arnoldus, E. J. Bakker, J. Bavelaar, B. de Best, H. Th. Beij, Chr. Bierman, N. Bink, J. H. Blan ken, G. M. A. Bokern, M. W. de Bolster, P. J. Bon, C. P. Borsboom, M. J. Bredeveld, J. Brocaar, C. J. op den Brouw, P. G. J. van Dam, H. H. Didden, P. J. Driessen, P. van Duyvenbode, J. van Dijk, A. F. van Erkel, R. Geerlof, A. Goossens, J. L. Graven, A. Huysraan, A. H. M. de Jong, L. J. L. Beijer, L. de Groot, A. J. Hendriksen, J. Hermans, M. A. van der Horst, A. Janse, J. J. Jansen, H. J. van Kempen, D. de Kier, F. H. Klin kenberg, J. Klomp, G. L. J. Kloos, J. C. van den Kommer, M. W. Kulk, Th. A. Lamboo, A. v. d. Leeden, P. C. Leemans, L. S. van Leeuwen, W. A. C. Ligtvoet, K. van der Meij, F. Meijer, P. T. Mizée, A. Neuteboom, H. W. van Oosten, H. van den Ouweelen, T. Ouwe hand, H. Planje, J. Schipper. J. Simons. W. van Weeghel, J. van Dijke, T. Flaman, A. J. de Graaf, E. A. Th. 't Hart, S. J. Lind- hout, D. v. d. Niet, G. Pet, G. Piket, C. Pley- sier, H. v. d. Pol, M. M. J. v. d. Slegtenhorst, P. Smit, A. Souverein, P. A. G. Spierings, C. N. Spoelstra, P. G. M. van Velzen, P. van Vliet, A. de Vogel, D. v. d. Voort, Q. B. I. v. d. Voort, C. A. Vreeburg, M. Wassenaar, M. J. Wijsman,- J. P. Zandvliet, H. W. E. Ziens, J. van Zonneveld. Machinebankwerkers, die in 1940 het 2- jarig diploma verwierven, doch het ondér- wijs nog voor een derde jaar hebben ge volgd: 20, n.l.: H. Bloot, C. Bogerd, J. Brou wer, J. W. van Duuren, K. van Duyn, L. van Egmond, H. J. Hoogendoorn, C. v. Hoorn, B. Hulzebos, A. G. Kemp, J. Kromhout, P. Leemans, Th. van Leeuwen, J. v. d. Lucht, K. Neuteboom, W. v. d. Pol, A. M. van de Putte, D. van Staden, J. H. Vink, C. Vlaar- dingerbroek. Electriciens, die in aanmerking komen voor een diploma van den 2-jarigen cursus: 5, n.l.: J. W. C. Beke, J. Feenstra, A. C. J. Kooloos, J. Oosterveer, E. Quist. Aan 1 leer ling kan het diploma niet worden uitgereikt. Instrumentmakers, die in aanmerking komen voor een diploma van den 2-jarigen cursus: 11, n.l.: D. Bergman, D. v. d. Bos, A. J. Hansen, J. v. d. Heiden, A. L. van Heijst, C. A. de Jong, A. Noort, W. van Prui sen, W. van Rhijn, Th. W. M. Swaak, P. de Vries. Instrumentmakers, die in 1940 het 2-jarig diploma verwierven, doch het onderwijs nog voor een derde jaar hebben gevolgd: 7, n.l.: J. C. Hoek, M. Holl, A. Sjardijn, A. W. Ze venhuizen, instrumentmakers; N. v. d. Meij, electricien; Th. C. Nieboer en L. H. v. Rij singen, machinebankwerkers. Auto- en Motorherstellers, die in aanmer king komen voor een diploma van den 2- jarigen cursus: 17, n.l.: N._ A. Blom, J. J. Borst, C. G. Bull, C. Buurman, G. v. Duijn, H. B. Fontein, C. Gorree. H. C. F. de Greef, B. ten Haken, A. v. d. Klugt, G. Th. Kriek, G. Meester, W. M. Post, W. Smit, A. Vonk, J. Voorwinden, G. v. Woudenberg. Aan 1 leerling kan het diploma niet wor den uitgereikt. Auto- en motorherstellers, die in 1940 het 2-jarig diploma verwierven, doch het on derwijs nog voor een derde jaar hebben ge volgd: 6, n.l.: W. F. Devilee en A. de Vink, auto- en motorherstellers, N. J. J. Abspoel, J. J. A. van Berge Henegouwen, J. Boon- ders en H. Booy, machinebankwerkers. In aanmerking komen voor een prijs: J. C. v. d. Meer, schilder (glassnijder); R. Geerlof, machinebankwerker (passerdoos) F. Meijer, machinebankwerker (boekwerk). DE OVERGANGSEXAMENS. Tot de 2de klasse kunnen 197 leerlingen worden bevofderd, n.l.: Timmerlieden: bevorderd van de le naar de 2e klasse 31 leerlingen: W. Blok, P. Bour geois, C. W. v. d. Burg, A. Dietz, W. den Dubbelden, P. J. van Duijvenbode, C. Gulde- mond, G. Haasnoot, O, C. van Hemessen, N. van Klaveren, M. C. Kool, J. J. van Ley- den, J. van Maurik, J. A. C. v. d. Meer, D. Nasveld, M. G. Ouwehand, Th. Pauw, J. v. d. Plas, C. M. F. Pleyte, G. Prinsen, M. van Rijn, J. G. van Steijn, L. Stikkelorum, H. Stouten, N. Timmers, J. de Visser, A. van Vliet, C. J. Waardenburg, Th. A. Waasdorp, D. L. v. d. Willik, M. J. Zaalberg. Voorwaar delijk: G. A. de Lange, W. F. K. van Nood, en H. J. van Wetten. Niet bevorderd: 9 leer lingen. Meubelmakers: bevorderd van de le naar de 2e klasse 6 leerlingen: M. Bol, J. Dooye- waard, P. van Duijn, L. de Graaf, R. Moree en J. Schellingerhoudt. Niet bevorderd: 1 leerling. Schilders: bevorderd van de le naar de 2e klasse 9 leerlingen: J. E. Brakhoven, N. van Groeningen, J. J. Hoogenboom, A. G. Ober, J. van Rijn, N. Verboom, B. van Wen- del, H. G. Wetselaar, F. E. I. Zaagman. Niet bevorderd: 2 leerlingen. Machinebankwerkers: bevorderd van de le naar de 2e klasse, 91 leerlingen: J. Be- kooy, J. Benschop, J. v. d. Bent, G. G. v. d. Berg, J. v. d. Berg, J. K. v. d. Berg W. v. d. Berg, D. H. Beij, W. A. van Biemen, J. H. Bizot, N. Blankenstijn,. P. Blom, G. Beere J. Boom, C. Braesicke, J. Brouwer, D. G. de Bruin, J. Carton, A. van Dam A. Duk, J. W. Eigeman, D. J. Fasseur, L. J. L. Gor dijn, J. K. Heil, N. Franken, J. L. v. d. Geest, H. Greive, J. Th. de Groot, J. Guijt, A. H. v. d. Ham, H. H. J. Haverkort, C. Heemskerk, P. Hensen, J. Heilloo, H. Hum- me, G. de Jong, Leiden G. de Jong, Noord- wijk, J. de Jong, A. J. Jongbloed, H. E. den Hertog, H. Knetsch, J. Koppeschaar, M. H. Koreman, F. van Kouwenhove, J. Kuisen, H. Labordus, F. W. L. Landkroon, J. la Lau, G. Lingeman, D. A. Maagdelijn, W. le Mair, Ph. J. Maré, J. II. Medendorp, M. Meijers, W. Oudshoorn, M. A. J. Gordijn, J. v. Leeu wen, Th. Nieboer, L. Olivier, E. Ouwehand, Z. Ouwehand, Th. W. Pet, J. Petersen, W. L. C. Platteel, I. Pouw, G. H. Rotteveel, A. Rijsdam, L. W. Schaap, W. M. Schrijvers, J. Siebert, K. Spek, C. W F. Stork, W. F. Stij- ger, N. Teegelaar, C. Telle, W. v. Tongeren J. H. van Veen, E. M. de Veer, P. v. d. Velde, C. Verhoog, J. Verschoor, J. Verver, J. D. de Vroede, W. Vrolijk, J. Vroom, D. Vijl- brief, Chr. van Wingerden, H. van Zanten, A. van Zoest, J. Zwart, M. v. Zwieten de Blom. Voorwaardelijk: J. H. Driessen, K. Hollebeek, L. Hurkmans, C. van Kleef, A. Luiten, J. de Meij, A. J. Oudshoorn, C. Ouwerkerk, P. J. Schoonenberg, N. Smit, W. Voorzaat, M. J. v. d. Zeeuw, F. Zirkzee. Niet bevorderd: 20 leerlingen. Electriciens: Bevorderd van de le naar de 2e klasse 10 leerlingen: W. N. van Bee- len, M. van Berkel, S. M. Blonk, H. Fisser, C. J. Janssen, C. A. Luyk, J. H. van Schie, S. ter Schuur, H. M. Silvester, J. W. Win terkamp. Voorwaardelijk: B. Bauer (in ver band met langdurige ziekte) en A. C. Marks. Instrumentmakers: bevorderd van de le naar de 2e klasse 9 leerlingen: M. v. d. Laa- ken, P. J. Laporte, J. Limburg, A. v. Noort, J. Oudshoorn, W. F. Prins, J. A. Schild, C. M. Smittenaar en N. v. d. Wiel. Voorwaar delijk: J. A. Th. v. Schooten (in verband met langdurige ziekte). Niet bevorderd: 2 leerlingen. Auto- en motorherstellers: bevorderd van de le naar de 2e klasse 22 leerlingen: J. H. A. v. d. Berghe, J. D. Bons, K. B. H. Borre- man, Th. Brussee, H. Cornelisse, A. H. van Dorp, N. van Duijn, J. A. Duijndam, J. Geitenbeek, L. Guldemond, T. J. Heeren, L. Janse, D. de Jong, W. L. Kneijber, Chr. Kraaij, G. P. Mulder, J. C. Noort, A. V. Otto, A. Schaafstra, B. van Starkenburg, H. J. Vink, J. Th. C. Waaijer. Niet bevorderd: 2 leerlingen. DIPLOMA'S VAK AVOND SCHOOL. De Vakavondschool telde op 31 Dec. 1940: 373 leerlingen, waaronder: 55 timmerlieden, metselaars, steenhouwers en betonwerkers; 17 meubelmakers; 25 stoffeerders; 33 schil ders; 20 gasfitters; 84 machinebankwerkers en loodgieters; 58 lasschers; 29 electriciens; 52 auto- en motorherstellers. Hiervan woonden er 243 in Leiden, de overigen maakten de vaak moeilijke reis naar onze school uit 26 in den omtrek ge legen gemeenten. 59 leerlingen komen voor uitreiking van een diploma in aanmerking te weten: Bouwkundig teekenen: C. J. Borst, Oegst- geest; B. J. Disseldorp, Stompwijk; N. Dool, Leiden; G. A. v. d. Haar, Stompwijk; J. Kool, Warmond; C. L. Menken, Leiden; D. J. Plaizier, Hazerswoude; A. Quartel, idem; L. H. Rietveld, Leiden; C3> Teyn, idem. Meubelteekenen: W. Hannaart, Leiden; P. van Heijningen, idem. Stoffeeren: A. Marijt, Leiden; J. v. Rooyen, Noordwijk aan Zee. Hout-, marmer- en decoratieschilderen: H. Cornet, Leiden; H. Ladan, idem; F. v. Nierop, idem; J. G. Vreeswijk, idem. Smids- en werktuigkundig teekenen: C. P. Gijsman, Leiden; L. Korswagen, idem; G. R. E. Kuijntjes, idem; S. M. van de Visch, idem. Motorentechniek: B. Th. Abswoude, Oegstgeest; P. J. v. d. Akker, Katwijk a. d. Rijn; H. Boer, Oude Wetering; A. J. Bred- dels, Leiden; J. Döfferhoff, Oegstgeest; H. J. Glasbergen,. Leiden; S. A. Gokke, idem; L. J. Hug, idem; P. Huyskes, idem; A. P. Janssen, idem; J. W. de Jeu, Oude wete ring; A. de Jong, Leiden; G. J. v. d. Lans, Lisse; G. S. Maan, Katwijk aan Zee; A. Moeliker, Leiden; L. A. Plasschaert, idem; J. Tukker, Oude Wetering; B. Verberg, Leiden; W. D. van Weizen, idem. Autogeen lasschen: M. Daalmeijer, Lei den; J. A. C. Haverkorn, idem; C. P. Hoo- gendijk, Langeraar; J. Jansen, Leiden; W. P. van Tol, Langeraar; M. van Toren, Lei den; C. N. v. d. Weijden, Noordwijk Binnen. Electrisch lasschen: L. Bitter, Alphen a. De zon houdt ons tegenwoordig al weer zoo lang gezelschap, dat wij niet langer uit sluitend op het maanlicht zijn aangewezen, wanneer we ons 's avonds naar een verga dering of bioscoop-voorstelling begeven, maar na afloop is het, vooral in de dagen rond nieuwe dit uit en bewaar het maan, nog Knip dit uit en vaak een heele toer om heel huids en zon der stooten den weg naar den huiselijken haard te vinden. Daarom meenen wij er goed aan te doen door ook voor de Aprilmaand weer een staatje te ge ven, waarop men zonder moeite kan afle zen, wanneer en in welke mate de maan ons daarbij behulpzaam is. Wellicht ten over vloede herhalen wij, dat in bovenstaande grafiek de data in verticale en de uren van 0 tot 24 uur in horizontale richting zijn aangegeven. De uurvakken van 's morgens ongeveer 7 uur tot 's avonds circa halfnegen, geduren de welke er daglicht is, zijn wit gelaten. De gevarieerde arceering ter linkerzijde geeft den graad van helderheid aan gedurende de uren van middernacht tot 7 uur; rechts vindt men hetzelfde ten aanzien van het tijdvak van 's avonds half negen tot midder nacht. De laatste drie kolommen vermelden bovendien voor iederen dag afzonderlijk de tijdstippen van maans-op-en-ondergang. Wij hopen, dat ons staatje velen goede diensten zal bewijzen en wenschen u een behouden thuiskomst! d. Rijn; A. P. Janssen, Leiden; B. v. Maa- nen, Leiden; J. D. Mol, idem; M. F. Nie boer, idem; J. Roskam, Noordwijk aan Zee; G. Roubos, Abbenes; J. G. Tijssen, Lisse; M. G. Valentijn, Langeraar; A. F. Vrede- veldt, Leiden; R. Zv/an, Leiderdorp. De cursus voor landmachinisten werd door 19 leerlingen bezocht. De het vorige jaar aangekondigde uit breiding van den typografencursus met een boekbindersopleiding, kreeg haar beslag; het aantal leerlingen van den typografen cursus verminderde ondanks de bij de an dere cursussen sterk waarneembare gevol gen der tijdsomstandigheden dientenge volge niet en bleef constant op 137. Een vermindering van het aantal leerlin gen der machinistenavondschool van 46 tot 42 is niet onrustbarend te noemen en zal zich ongetwijfeld herstellen, waar toch iedereen zal begrijpen, dat de vraag naar goede scheepsmachinisten binnen niet al te langen tijd sterk zal toenemen. De textielavondschool blijkt in eën be hoefte voorzien. Alleen al het feit, dat de leerlingen algemeen vormend onderwijs en wel in Nederlandsche taal en in rekenen krijgen is van belang, doch bovendien krij gen zij vaktheorie, toegepast op den dage lijks door hen te verrichten arbeid. Jam mer genoeg kwamen vele leerlingen, die het eerste leerjaar gevolgd hadden bij den aan vang van den cursus niet terug, waarschijn- Het was een gezellige boel bij Hans ge weest. Veel visite ondanks de verduistering, wat tegenwoordig een unicum genoemd kan worden nietwaar? Ik was er al om halfzeven. Hans had trouwens gezegd: „Kom vroeg anders is het zoo voorbij, nu we allemaal om twaalf uur binnen moeten zijn." En hij had gelijk. Hij moest me nog op straat zetten om kwart voor twaalf. „Smeer 'm nou ouwe reus," zei hij me nog, „het is bijna kinder bedtijd." Nu is h,et van Hans' huis naar mij maar vijf straten, dus het kan niet missen. Vier maal het stoepje op en viermaal er af, de laatste maal er weer op, direct rechts om de bocht, dan nog vijf stappen en ik ben thuis. „Neen," overdacht ik; „ik red dat wel." „Die verduistering doet mij niets." Wacht dit is de eerste straat. Laat ik nu goed opletten en tellen want het is zoo donker, dat ik geen hand voor oogen kan zien. De weg golft een beetje. Nou ja, één extra glaasje eens in het jaarIk doe een flinke haal aan mijn sigaar. Hans denkt toch ook aan alles. „Hier," zei hij mij bij het afscheid nemen, „plant deze sigaar in je hoofd, dan kunnen de tegen liggers je zien." Het helpt wel, dat moet ik toegeven, als ik ook maar iets hoor, voet stappen of iets dergelijks, dan geef ik een ruk aan mijn sigaar en de tegenligger glijdt zonder eenlg incident langs mij heen. Alleen de lantarenpalen zijn zeldzaam onhebbelijk, staan een ieder in den weg, hebben geen enkele verlichting en boven dien Staan zij maar en gaan niet opzjj. Hopenloos bestaan heeft zoo'n lantaarn paal tegenwoordig. „Hola, neemt u mij niet kwalijk, meneer of mevrouw of wel mejuffrouw misschien. Ik vergat aan mijn sigaar te trekken." Wat een lomp volk ls er tegenwoordig toch bij den weg, dat zegt geen boe of bah. Maar laat ik nu opletten, anders raak ik den tel ook nog kwijt. Eens kijken, dit is de vierde straat al. Het begint al aardig op te schieten. Voor twaalven ben ik wel bin nen. De duisternis omsluit me als Iets tast baars, ze pakt me geheel in haar zwarte watten. Het ls nu doodstil op straat. De stilte en de donkerte lijken een taaie, slie- rige massa waar ik me doorheen moet worstelen. Ik tracht te neuriën, maar breng het niet verder dan wat gehum. Dit moet de vijfde straat zijn. Dus nu scherp rechtsaf. O kijk, daar komt iemand mij tegemoet. Hij is al niet verder van mij verwijderd dan een meter of tien. Maar wat ls dat. Mijn hart schijnt even stil te staan, doet vervolgens een grooten sprong, staat nogmaals even stil, die te genligger loopt niet gewoon, neen hij sluipt voetje voor voetje. Ik hoor niets, maar toch is daar iemand, want er gloeit een sigarenpuntje en het komt langzaam naderbij. Vooruit nou, je bent toch geen jongejuf frouw, die bang is in het donker. Geen muizenissen in je hoofd halen. Wat is dat nu voor iets bijzonders? Die man rookt ook een sigaar net als jij. Ik vat moed en doe een stap vooruit. Mijn tegenligger komt recht op mij af. Hij ziet mij zeker niet. Op deze manier botsen wij tegen elkaar. Ik geef een verwoeden ruk aan mijn si gaar. Fe! rood gloeit het puntje op. Lieve hemel, het helpt geen steek. De man gaat geen stap opzij. Wacht,' hij blijft stilstaan op het zelfde oogenblik dat ik dat ook doe. We staan nu vlak tegenover elkaar op nog geen meter afstand. Onverschillig doen! Gewoon doorloopen! Wat is er nu eigenlijk aan de hand? Ik zeg „Pardon" en wil verder gaan. Geen ant woord uit de duisternis. Er is slechts dat gloeiende sigarenpuntje, waar de wind kleine vonkjes van af doet spatten. De af stand is nog Iets kleiner geworden. „Neemt u mij niet kwalijk." Ik lach mijn vriendelijksten lach, maar kan toch niet voorkomen, dat iets van de angsttrilling in mijn beenen in mijn stem te hooren is. „Zoo gaat het niet," zeg ik: „doet u nu een stap naar links, dan doe ik hetzelfde naar rechts, want op deze manier botsen wij tegen elkaar." Achter het sigarenpuntje blijft diepe stilte heerschen. Ik doe ten einde raad een stap opzij. Goede hemel mijn tegenstander doet het ook en dus staan we weer pal te genover, elkaar. Opeens wordt mij iets duidelijk, zoo dui delijk, dat een kreet van ontzetting maar nauw onderdrukt kan worden. Die man heef het op mij gemunt. De angst schroeit mij nu in de keel, mijn geheele leven flitst voor de laatste maal ln enkele seconden voorbij en als laatste zie ik een klein be richtje ln de dagblad-pers: Jongeman om gekomen. Door de duisternis misleid en tegen een moordenaar opgeloopen De geweldige spanning wordt mij te hevig, maar op het zelfde moment komt het roode puntje voor mij in beweging, zwaait op mij toevlak bij is het nu. Mijn keel weet als een laatste noodkreet nog een gorgelend geluid te maken, een allerlaatste krachtsinspanning, ik weer af met beide handen Mijn vingers glijden af over de spiege lende ruit van den winkel op den hoek. R. DE NOOYER. (Nadruk verboden). (Auteursrecht voorbehouden). in hef voorjaar: 3e Inwendige organen, bloed en darmen zuP «/eren, VERSTOPPING, overtollig vet. aambeien rheumatische pijnen doen verdwijnen, slakken en giftstoffen uit het lichaam verwijderen dooi een grondige kuur met Dr. Schieffer'i Stofwlssellngzout. De weldadige wen ting Is verrassend. Wacon I f.85, Dubbele flacon f f.75 bij apothekers vakdrogljten 988 (Insez. Med.) lijk doordat velen, door de tijdsomstandig heden gedwongen, inmiddels van vak veran derd waren. Wij twijfelen er echter niet aan, dat deze textielavondschool zich op gezon de wijze zal ontwikkelen en binnen eenige jaren, naar wij hopen met steun van de Leidsche textielfabrikanten, belangrijke uitbreiding zal ondergaan. Verleden jaar moest ik constateeren, dat de resultaten van onze leerlingenopleiding in het bedrijf nog niet onverdeeld gunstig waren. Nu kan ik gelukkig zeggen, dat ook deze opleiding een succes wordt; de voort varendheid waarmede de directeur ook deze instelling tot gunstige ontwikkeling brengt is voor het bestuur verheugend en voor het algemeen belang van groot nut. Het aan tal leerovereenkomsten steeg in 1940 van 15 tot 50 en sterk toenemende vergrooting van dit aantal is als zeker aan te nemen. Aan het einde van zijn toespraak richtte spr. een woord van gelukwensch tot hen, die met het diploma de school verlaten en hij spoorde hen aan hun theoretische en practische bekwaamheid op de avondscho len of elders verder te ontwikkelen. Weest ervan overtuigd, aldus spr., dat de vakopleiding in Nederland buitengewoon goed is, weest er daarom trotsch op, dat je Nederlander zijt en, God geve het, zult blijven. Moogt gij allen de voordeelen van deze goede opleiding ondervinden en too- nen, wat een jongen van de Leidsche Am bachtsschool waard is. O O Toen de diploma's waren uitgereikt, hield de directeur, de heer G. E. E. Kuyntjes een korte toespraak. Spr. wenschte de gediplo meerden en hun ouders hartelijk geluk. De twee afgeloopen jaren waren moeilijk, maar gelukkig is men deze moeilijkheden te boven kunnen komen, Spr. hoopt dat de jongens met het diploma in hun zak veel zullen bereiken. De meerderheid der gedi plomeerden heeft reeds werk gevonden. Degenen met wie dit nog niet het geval is, kunnen weer bij spr, en de leeraren aan kloppen om hulp en raad bij het zoeken naar werkgelegenheid. Spr. vestigde ook de aandacht op de leerlingen-opleiding in de practijk, door middel waarvan de jongens zich verder ln de practijk kunnen bekwa men. Zij werken dan bij een patroon en ontvangen verder onderwijs op de avond school. Daarna krijgen zij opnieuw een di ploma als bewijs, dat zij ln de practijk goed hebben voldaan. In het algemeen raadde spr. den jongens ook aan zich verder door avond-onderwijs in hun vak te bekwamen. Ook wekte spr. de jongens op om lid te worden van de Vereeniging van Oud-leer- Hngen. Namens de gediplomeerde leerlingen dankte M. Holl het bestuur, den directeur en de leeraren voor het genoten onderwijs. Nadat de vergadering gesloten was, kon den ouders en andere belangstellenden de school en het werk der leerlingen bezich tigen. 2—4

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 14