BINNENLAND GEMENGD NIEUWS 82ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 28 Maart 1941 Derde Blad No. 24849 Uitkeeringen ingevolge sociale verzekeringswetten De distributie Nieuwe bonnen aangewezen Öud-minister Aalberse 70 jaar De opheffing van den ópbouwdienst Geen loonbelasting meer voor deze uitkeeringen Verhooging van de Abonnementsprijzen in verband met de Omzetbelasting Moordaanslag op ouden man VELEN KWAMEN HUN GELUKWEISCHEN AANBIEDEN. Onder tal van blijken van belangstelling uit allerlei kringen der bevolking heeft gisteren oud-minister prof. mr. P. J. M. Aalberse te Den Haag zijn 70sten verjaar dag gevierd. In den loop van den ochtend verscheen te zijnen huize een afvaardiging van de katholieke organisaties van arbeiders, van boeren, van middenstanders en van de werkgevers. De leider van deze delegatie, mr. L. G. Kortenhorst, heeft den jarige op hartelijke wijze toegesproken en als waardeering voor al hetgeen prof. Aalberse gedurende zoo vele jaren op allerlei terrein voor het Ne- derlandsche volk heeft gedaan, een fraaie verzameling boekwerken in een kastje aangeboden. Behalve een zeer grooto aantal schrifte lijke gelukwenschen mocht prof. Aalberse zeer vele bloemstukken ontvangen, onder welke er waren van den mijnraad, den raad van state, de r.k. fractie van de Tweede Kamer, het college voor medisch tuchtrecht, de staatsmijnen, de centrale commissie voor de statistiek en den hoo- gen raad van arbeid. Gistermiddag heeft de jarige een receptie gehouden welke druk was bezocht. BEHOEFTE AAN BURGERKLEEDING. Officieel wordt medegedeeld: Door de inmiddels in werking getreden opheffing van den optxmwd lenst zal zich onder het afvloeiend personeel veelvuldig de behoefte aan burgerkleedlng doen ge voelen. Voor zoover de ontslagenen niet meer de beschikking hebben over werkkleeding of schoeisel en niet in staat zijn zich voor eigen rekening van een en ander te voor zien, kan hun door de zorg van de natio nale vereeniging tot steun aan miliciens „Stamll", Weteringschans 96, te Amster- dam-C. een tegemoetkoming in de kosten van aanschaffing worden verstrekt. De hulpverleening zal evenwel slechts in zeer dringende gevallen en op beperkte schaal kunnen plaatsvinden. Ontslagenen, die in aanmerking meenen te .komen voor een tegemoetkoming als bo ven bedoeld, dienen zich rechtstreeks, doch uitsluitend schriftelijk tot de „Stamll" te wenden. Betrokkenen zullen er goed aan doen hun verzoekschrift te doen voorzien van het advies van den burgemeester der gemeente, waar zij woonachtig zijn. Daar toe dienen zij zich te vervoegen bij de af- deellng militaire zaken ter gemeentesecre tarie. Prof. Dr. J. R. SLOTEMAKER DE BRUINE Naar de Christelijke Landarbeider mede deelt, is prof. dr. J. B. Slotemaker de Bruine ernstig ongesteld. DE HEER FR. J. JURGENS OVERLEDEN. Gisteren is op huize „Heyendael" bij Nij megen overleden de heer Fr. j. Jurgéns, die met zijn broeder zeer veel gedaan heeft voor den opbldel en de uitbreiding Van de bekende Jurgens' margarlnefabrleken in Oss, welke door hun vader gesticht zijn. De laatste jaren bracht de heer Fr. Jur gens op zijn landgoed Heyendael bij Nij megen in rust door. Hij maakte zich voor al verdienstelijk als beschermheer van ver schillende cultureele vereengingen voor het volk op het gebied van muziek, lichaams oefeningen en jeugdorganisatie. De begrafenis zai morgen om half een op de Heilige Landstichting plaats hebben. DE VOORJAARSBEURS TE KEULEN. Op de voonjaarsbeurs te Keulen, welke Zondag zal worden geopend en welke drie dagen zal duren, zal Nederland zijn verte genwoordigd door een Inzending van den economischen voorlichtingsdienst en van de stichting havenbelangen Rotterdam. N.-HOLLAND8CHE BURGEMEESTERS BEZOEKEN DUTTSCHLAND. Gistermiddag is een gezelschap, bestaan de uit functionarissen van Winterhulp Ne derland en eenige burgemeesters van N.- Hollandsche gemeenten naar Witten in Westfalen vertrokken, om kennis te ma ken met het Duitsche Winterhilfswerk en het Frauenliilfswerk. Aan deze studiereis nemen deel de heeren D, G. Aaenarius, provinciaal directeur van winterhulp in N.- Holland, Tljdeman, directeur van winter hulp te Amsterdam, dr. Kalhorn, adjunct- directeur winterhulp in Z.-Holland, Have- man, chef van den propagandadienst van winterhulp in N.-Holland, J. Jumelet, chef van de instructieafdeellng van den propa gandadienst in N.-Holland, H. F. W. Kolb, burgemeester van Noord- en Zuid-Scher mer. D. Breebaart, burgemeester van Zijpe, W. R. Drost, burgemeester van Kwadjjk, T. Heikens, burgemeester van Monnikendam, D. Kaan, burgemeester Vali Widflnger- waard, J, Steert Jr., burgemeester Van Oosthuizen, J. van Dort, chef Van bureau winterhulp te Velsen en W. H. Bothertius Brouwer, chef van het kabinet van den al gemeen secretaris van winterhulp. HERBENOEMING BURGEMEESTERS, Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken is G. H. Post Cleveringa opnieuw tot burgemeester van de gemeente Nieuwolda benoemd. Verder zijn herbenoemd: D. E. Tofrin'ga. tot burgemeester Van Munten dam; C. F. A. M. van Horsingh tot burge meester van 's-Heerenhoek; J. H. Bogman tot burgemeester van Schimmert, DE COMMISSIE-POSTHUMA. Naar wij vernemen is de commlssie- Posthuma welke de opdracht heeft gekre gen de samenwerking van den Nederland sehen landbouw in het belang van een zoo groot mogelijke voedselproductie te organi- seeren, Woensdag haar arbeid begonnen. HET „IVOREN KRUIS" VERGADERDE. Te Rotterdam is de jaarlijksche algemeene ledenvergadering van het „Ivoren Kruis" gehouden. De voorzitter, J. J. Backer Dirks wees In zijn openingswoord op de verliezen, die de vereeniging heeft geleden. Toch heeft het bestuur het propagandawerk weer opgevat, want vele sociale maatregelen op tandheel kundig terrein blijven nog uit of ondervin den te weinig medewerking van de belang hebbenden door gebrek aan belangstelling en door onwetendheid. Hierdoor faalt b.v. nog steeds een algemeene invoering van schooltandverzorging. Een nieuwe kleuter plaat is ontworpen om te wijzen op de nood zakelijkheid van tandheelkundige verzor ging van kléuters en een vouwblad is ver schenen met raadgevingen voor jonge moe ders. Ook andere uitgaven zijn in voorbe reiding, terwijl het „Ivoren Kruis" zich In het komende jaar tevens zal gaan bezig houden met het vraagstuk der tandreini gingsmiddelen. Ten slotte zullen voor de verloren gegane films nieuwe worden sa mengesteld. In dit Jaar hoopt de vereeni ging haar nieuwen zetel te betrekken in het centraal gebouw voor de Volksgezondheid. Na het uitbrengen van de jaarverslagen van secretaris en penningmeester werd het bestuur als volgt samengesteld: J. J. Backer Dirks, voorzitter; P. Oh. Wlllemse, 1ste se cretaris; F. J. Nlnck Blok, penningmeester. o Naar wij vernemen heeft de secretaris generaal van het departement van finan ciën een zeer belangrijke beslissing geno men ten aanzien van de toepassing van de loonbelasting over de uitkeeringen ingevol ge de sociale verzekeringswetten. Bij gepleegd overleg met de organen, welke met de uitvoering van deze wet ten zijn belast, is namelijk gebleken, dat aan de inhouding van loonbelasting over bedoelde uitkeeringen zoodanige administratieve bezwaren zijn verbon den. dat een goede uitvoering der be treffende wetten daardoor in gevaar zou worden gebracht, hetgeen daarop zou kunnen neerkomen, dat de spoedige uitbetaling van de gelden aan de recht hebbenden niet meer gewaarborgd zou zijn. Bovendien is gebleken, dat het financieel belang, dat voor de staat aan de inhouding van de loonbelasting bij deze uitkeeringen is verbonden, niet zeer groot is. Immers in de meeste gevallen zijn de uitkeeringen zoodanig, dat daarop volgens de belastings tabel geen loonbelasting behoeft te worden ingehouden, waartegenover staat, dat toch in al deze gevallen de uitvoeringsorganen met allerlei administratieve beslommerin gen in verband met de loonbelasting zou den worden bezwaard, afgezien nog van andere bezwaren. Frljsverhooging toegestaan door het Departe ment van Handel, Nijverheid en Soheepvaart onder No. 14952 N.P. d.d. 22 Maart 1941. Met ingang van MAANDAG 31 MAART a.s. wordt de prijs van WEEKABONNEMENTEN op ons blad verhoogd van 18 tot 19 cent. De prijs van een KWARTAALABONNEMENT wordt met ingang van het 2e KWARTAAL 1941 (1 April1 Juli) ver hoogd van f 2.35 tot f 2.47). Een MAANDABONNEMENT kost met ingang van 1 April as. j 0.84. De prijs van POST ABONNEMENTEN wordt eveneens met f 0.12 per kwartaal verhoogd en bedraagt dus met ingang van het 2e kwartaal f 3.27. Een MAAND-POSTABONNE MENT kost thans f 1.09. (Deze laatste prijzen gelden alleen voor bestemmingen in Nederland). Onzen abonnes die het abonnementsgeld AUTOMATISCH GIREEREN zullen wij op verzoek gaarne een formulier voor wijziging van de desbetreffende opdracht toezenden. Deze formulieren stellen wij eveneens ter beschikking van abonnes die thans tot automatisch gireeren van het abon nementsgeld wenschen over te gaan. DE DIRECTIE. DE DADER ONBEKEND. In den nacht van Woensdag op Donder dag heeft een onbekende man een moord aanslag gepleegd op den 73-jarigen B. Huis m 't Veld, die met 08-Jai'igen broer samen in een huisje woont te Blesdijke, in de ge meente Weststellingwerf (Fr.) H. werd om half drie wakker, doordat iemand op het raam klopte. Op zijn vraag wie het was, werd geantwoord: „vader is ziek, Wilt u éven komen." H. kleedde zich aan eii spoedde zich naar buiten, doch zag niemand. Meénénde dat dé hulp Voor zijn buurman, die ziek is, Was ingeroepen, be gaf hij zich in dé Lichting van diéns Wo ning. Nauwelijks had hij eéhige stappen geddan of hij kreeg met een haïd voor werp eënige klappen op het hoofd. Op zijn hulpgeroep koos de aanvaller het hazen pad. Inmiddels waren omwonenden door het lawaai wakker geworden en toén 5ij op onderzoek uitgingen Vonden zij den ouden man badende in zijn bloed. Hij had ver schillende ernstige hoofdwonden opgéloo- pen. De verslagene kon slechts éen vaag signalement van den aanvaller opgeven. Omtrent de aanleiding van den overval kan men niets met zekerheid zeggen. Ver moedelijk is roof het motief, daar in de omgeving de meening had -post gevat, dat de broeders in goeden doen verkeerden; Dit is êVenwel In het geheel niet het geVah want beiden zijn steuntrekkers. VEEDRIJVER VERDRONKEN. Uit een van de grachten te Middelburg is gistermiddag het lijk opgehaald van dén 4S-jarigen ongehuwden veedrijver J. Hul- bregtsen, die sinds eergisteravond na een bezoek aan een café was vermist, Hij moet door de duisternis misleid te water aijn geraakt. DE ONREGELMATIGHEDEN MET TEGELS TE ROTTERDAM. Zooals gemeld heeft de politie te Rotter dam een onderzoek ingesteld naar het ont- vreemden van oude tegels, opgegraven in ae binnenstad, aldaar. Hieraan zouden ver schillende opkoopers schuldig zijn. De ploegleider van de tegelploeg, C. A. G., werd op het hoofdbureau in bewaring gesteld en na verhoor in het huis van be waring opgesloten, Het onderzoek, dat stel selmatig werd voortgezet, wees uit, dat de verduistering van oude tegels op groote schaal had plaats gevonden. Hét gevolg was, dat een drietal arbeiders van de tegenploeg op het hoofdbureau van politie verscheen, n.l, de 37-jarige J. P.. de 43-jarige G. L. en de 36-jarige P. M., die reeds hebben bekend tegels aan opkoo pers te hebben verkocht, in plaats van in geleverd. Voorts werden énkele andërè arbeiders gehoord, die eveneens bekenden tegels aan opkoopers te hebben verkocht. Zij zijn, èvenaLs de andere drie, na het opmaken van proces-verbaal heengezonden. Bovendien ls dé tweede ploegleider van de tegenploeg, de 44-jarige P. B., gearfêS- Na afweging van het aan de inhouding van loonbelasting verbonden financieel be lang tegen de daaraan voor de uitvoerings organen de verzekerden en den fiscus ver bonden bezwaren is dan ook de secretaris generaal tot de conclusie gekomen, dat het wenschelijk is, in het algemeen de inhou ding van loonbelasting op de uitkeeringen, welke ingevolge de sociale verzekerings wetten v/orden gedaan, achterwege te laten Daarbij is bovendien de consequentie aanvaard, dat ook geen inhouding behoort plaats te vinden in de gevallen, waarin de ultkeerlng door tusschenkomst van den werkgever geschiedt. Op grond van het Voorgaande heeft de secretaris-generaal aan de uitvoe ringsorganen voor de sociale verzeke ringswetten doen weten, dat de uit keeringen, vergoedingen en verstrek kingen Ingevolge de ongevallenwet, de land- en tuinboiiwongevallenwet, de zee-ongevallenwet, de ziektewet en de kinderbijslagwet niet aan de loonbe lasting zijn onderworpen. Een uitzondering is echter gemaakt voor de zoogenaamde blijvende rechten en de renten aan de nagelaten betrekkingen, wel ke Ingevolge de genoemde ongevallenwetten worden uitgekeerd. Deze uitzondering is gebaseerd op het feit, dat in de gevallen, waarin zoodanige renten worden toege kend, er in den regel een duurzame be trekking bestaat tusschen den uitkeerder van de rente en den genieter, terwijl voorts in den regel de vroegere dienstbetrekking is verbroken, waardoor de in den aanvang opgesomde bezwaren, aan de inhouding van loonbelasting verbonden, nagenoeg ge heel wegvallen. In verband hiermede is bepaald.dat van 1 Juli 1941 af bij de uitbetaling van deze renten de loonbelasting zal be- hoofen te worden ingehouden. Voorts vernemen wij, dat bij de uit voering van de nieuwe inkomsten belasting zal worden overwogen, in hoeverre het wenschelijk is, dat een aanslag wordt opgelegd in de gevallen, waarin in een kalenderjaar aan den zelfden werknemer voor een belangrijk bedrag uitkeeringen, waarop geen in houding heeft plaats gevonden, zijn gedaan. Ten einde misverstand te voorkomen kan nog worden opgemerkt, dat de nieuwe re geling niet tot gevolg heeft, dat, Indien de eigenlijke werkgever bijv. tijdens ziekte nog aanvullende uitkeeringen doet, hierop geen loonbelasting behoort te worden ingehou den. Betaalt derhalve een werkgever, door wiens tusschenkomst de uitkeering inge volge de ziektewet wordt uitbetaald, bij ziekte het volle overeengekomen salaris uit, dan behoort dus inhouding van loon belasting plaats te vinden over het bedrag, waarmede het salaris de uitkeering inge volge de ziektewet overtreft. Van belang is ten slotte de bepaling.dat de thans getroffen regeling de werkgevers, die tot heden op de door hun tusschen komst betaalde uitkeeringen ingevolge do sociale verzekeringswetten loonbelasting behoorden in te houden, niet ontslaat van de verplichting om de ingehouden loonbe lasting af te dragen en dat deze regeling den werknemers geen aanspraak geeft op teruggave van loonbelasting, welke in het verleden op de genoemde uitkeeringen is ingehouden. TOILET- EN HUISHOUDZEEP. Gedurende het tijd Van Maandag 31 Maart tot en met Zondag 27 April ai. geeft de met „20" genummerde bon van de „bonkaart algemeen" recht op het koopen van 150 gram toiletzeep (nieuwe samen stelling) of 120 gram huishoudzeep of 200 gram zachte zeep (oude samenstelling van voor 1 Januari 1941) of 150 gram zachte zeep (nieuwe samenstelling van na 1 Ja nuari 1941) of 300 gram zachte zeeppasta of 250 gram zeeppoeder of 600 gram wasch- poeder. Volledigheidshalve wordt er op gewezen, dat waschpoeder niet gekocht kan worden door het publiek, doch uitsluitend wordt beschikbaar gesteld ten behoeve van was- scherijen. Voorts blijft de bepaling van kracht, dat de oude voorraden zeepvlokken, zelfwer kende waschmlddelen en vloeibare zeep, weike zeepsoorten thans niet meer worden aangemaakt, nog mogen worden uitver kocht, met dien verstande, dat elke bon recht geeft op het koopen van 125 gram zeepvlokken of 250 gram zelfwerkende waschmlddelen of 200 gram vloeibare zeep. ZEEP VOOR WA8SCHERIJEN. De bestaande regeling ten aanzien van de wasscherijen blijft onverminderd van kracht. De wasscherijen zijn derhalve verplicht voor elke twintig kilogram droge vuile wasch eeh zeêpbon van het publiek in ont- teerd. Het onderzoek tegen hem is in vol len gang. De 53-jarige opkoopèr L. van D., dien men in verband met deze affaire eveneens zoekt, is voortvluchtig. Voorts is verden king gerezen tegeh den 39-Jarigen opkoo- Per A. p., die eveneens Ls gearresteerd. Bij B, zijn circa Honderd tegels in beslag genomen en bij C. eenige honderden. Hij heeft toegegeven, dat hij deze ten deele heeft opgekocht van den voortvluchtlgdn Van D. OPLICHTER GARRESTEERD. Een 24-jarige „Vertegenwoordiger" te Den Haag, iemand van behoorlijke familie, met een behoorlijke schoolopleiding, die zich goed kan voordoen, bevond zich in geldver legenheid. Hij dacht Sluw te zijn: zocht in telefoon gids en adresboek adressen van in aanzien zijnde families. Speciaal oud-officieren van het voormalige Nederlandsche leger en van het Nederlandsch-Indische leger hadden zijn aandacht. Hij bezocht -hen, deed zich op zijn gunstigst voor en trachtte bij hen in de gratie te vallen. Dit gelukte hem wonder wel. Gewoonlijk vertelde hij, een rijksbe trekking te ktiniién krijgen maai' geen geld te hebben om goede kleeren te koopen. Ook paste hij de oude truc toe om het visite kaartje van den een als introductie bij den ■ander te gebruiken. Hij beweerde voorts een vrouw te hebben met een goed klinkenden naam en dfle kinderen. In waarheid leefcle hij Van den steun van Maatschappelijk Hulpbetoon. De mooiprater heeft weten los te kloppen tweemaal f. 25, een gift van f. 40, een van f. 50, zelfs een van f. 62,50. Inderdaad wist hij zich in een rijksbetrek king té dringen, doch na een paar weken verdween hij daar weer, na een voorschot van f. 100 te hebben bemachtigd. Geleidelijk kwamen verschillende klach ten bij dé politie binnen. De gelukzoeker ■werd opgepakt en Wegens oplichting in ver zekerde bewaring gezet. buitenlandsch gemengd. GROOTE BRAND BIJ OSLO. Een der gróótste houten gebouwen in het centrum van de stad Llllestroem bij Oslo ls gisteren door brand geheel vernield. Het gebouw diende hoofdzakelijk tot club- en fezelllghetdslokaal en was op het oogen- llk onbewoond. De materleele schade wordt geschat op ruim loo.ooo kronen. De oorzaak van den brand wordt geweten aan onvoorzichtigheid van spelende kinderen. vangst te nemen. Zooals reeds voorgeschre ven is dienen de wasscherijen eerst een bon van haar klanten in ontvangst te ne men en pas daara een hoeveelheid van 20 kg. waschgoed, hetzij Ineens, hetzij bij ge- deqjten in behandeling te nemen. De wasch van kantoren, hotels, café's enz., voor zoover het handdoeken, poets en stdfdoeken, servetten, tafellakens e.d. betreft, kan ter behandeling worden gege ven, zonder dat daarbij bonnen behoeven te worden afgegeven. BROOD EN GEBAK. Gedurende het tijdvak van Maandag 31 Maart tot en met Zondag 6 April a.s. geeft elk der met „10" genummerde bon nen van do broodkaart recht op het koo pen van ongeveer 100 gram brood. Voorts geeft elk der met „10" genummerde brood- bonnen recht op het koopen van een rant soen gebak, Dit omvat voor de hierna ge noemde bakkerijproducten telkens ten. minste het daarachter geplaatste aantal grammen Beschuit 75 gram; biscuits en wafels 90 gram; speculaas 140 gram; andere koekjes 200 gram; koek 160 gram; cake 300 gram; gevuld klein korstgebak (b.v. amandel broodjes) 400 gram; gevuld groot korst gebak (b.v. boterletter) 500 gram; taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hierbo ven niet genoemd zijn, geldt, dat een rant soen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 6 April nog niet gebruikte bonnen blijven voorts nog geldig gedurende de Week van 7 April tot en met 13 April a.s., met dien verstande, dat zij gedurende laatstgenoemde weck niet mogen worden gebruikt ln hotels, restaurants e.d. BOTER EN VETTEN. Gedurende het tijdvak van Maandag 31 Maart tot en met Zondag 6 April a.s. geeft de met „10" genummerde bon van de bo- terkaart recht op het koopen van 250 gram boter. De met „10" genummerde bon van de vetkaart geeft gedurende bovengenoemd tijdvak recht op het koopen van 250 gram boter of margarine naar keuze. De met „10" genummerde bonnen, die op 6 April nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog geldig tot en met Zondag 13 April a.s. EIEREN. Gedurende het tijdvak van Maandag 31 Maart tot en met Zondag 6 April as. geeft de met „83" genummerde bon van de „bon kaart algemeen" recht op het koopen van één el. De bonnen, welke op 6 April nog niet gebruikt zijn, blijven geldig tot en met Zondag 13 April a.s., met dien ver stande, dat zij gedurende de week van 7 April tot en met 13 April niet gebruikt mo gen worden in hotels, restaurants e.d. YLEESCH. Gedurende het tijdvak van Maandag 31 Maart tot én met Woensdag 9 April a.s. geeft elk der vier met „10 vleesch" ge mérkte bonnen van de vleeschkaart recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbegrepen, of een rantsoen vleeschwaren. De met ..10 worst, vleeschwaren" gemerkte boll gdeft uitsluitend reeht op het koopen van een rantsoen vleeschwaren. De bonnen, welke op 9 April as. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Zondag 13 April as. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht, bedraagt 75 gl'am voor gerookt of gekookt varkens-, rund-, kalfs-, paarden- eh schapenvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor ge kookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, tongenworst en nierbrood en 150 gl'am voor bloedworst. PEULVRUCHTEN. Omtrent de distributie van peulvruch ten zullen zoo spoedig mogelijk bij een af zonderlijk bericht nadere bijzonderheden worden bekend gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 9