STADSNIEUWS VERSTERKEND Koortsig LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Bied 28 Maar! 1941 Openbare werkverschaffing in Nederland A AKKERTJE Filmvertooning door „Oost en West" Een uiteenzetting van den heer Jacob AGENDA Winterhulp Nederland „HET LAND AAN DEN OVERKANT". Gistermiddag gaf de vereeniging, „Oost en West", afd. Leiden, een filmvertooning, waarvoor buitengewoon veel belangstelling bestond, zoodat de groote zaal van ,,'t Sent tershof", te klein bleek te zijn en een aantal belangstellenden zich met een staanplaats tevreden moest stellen. Deze middag werd geopend door den plaatselijken voorzitter, den heer J. G. Slothouwer, die in zijn wel komstwoord speciaal den burgemeester van Oegstgeest, den heer A. J. van Gerrevink, den secretaris van het college van curato ren en den secretaris van den Senaat der Universiteit alhier, de heeren mr. P. J. Idenburg en prof. dr. B. G. Escher, en den voorzitter van het hoofdbestuur van „Oost en West", den heer F. van Peski, hartelijk dank bracht voor hun aanwezigheid. De af deeling heeft eenigen tijd door de om standigheden haar werkzaamheden moeten opschorten, zoo zeide spreker, doch thans kan de arbeid wederom ter hand genomen worden en deze middag is hiervan een be gin. Spreker uitte de hoop, dat ook bij ko mende gelegenheden de belangstelling voor de vereeniging van dusdanigen omvang zou mogen zijn. Vervolgens gaf de voorzitter het woord aan den heer Mannus Franken, die de film „Tanah Sabrang", welker vertooning giste ren plaats vond, vervaardigde. Tanah Sa brang, het Land aan den Overkant, be handelt de kolonisatie van Javanen naar de buitengewesten, en is oorspronkelijk bedoeld als propagandafilm voor de inlanders, als een poging, om de zeer aan' hun eigen om geving gehechte Javanen met het kolonisa tie-idee vertrouwd te maken. Dientengevolge is het naar Europeesche begrippen ook niet een normale film, die over Indië handelt, doch het is een docu ment, vervaardigd met, over en voor inlan ders. Dat de propaganda voor deze koloni satie naar de buitengewesten ter hand ge nomen moest worden, moge blijken uit den bevolkingsgroei van Java. Omstreeks 1800 telde dit eiland ongeveer 4y2 millioen zie len; reeds vijftig jaar later was'dit aantal tot 11 millioen aangegroeid, terwijl op het oogenblik ruim 45 millioen inlanders Java tot een sterk overbevolkt gebied maken. De ze tienvoudige vermeerdering binnen an derhalve eeuw Nederland's bevolking verdrievoudigde in dien tijd is niet het minst te danken aan de krachtige over heidszorgen, die aan het welzijn van de bevolking zijn besteed, zooals b.v. de zorg op gezondheidsgebied en het vertrouwen, dat de inlander in deze zorgen getoond heeft te bezittèn. Java kan thans niet meer bewoners herbergen. Het zou dan ook een groote catastrofe zijn, indien de aanwas der bevolking, die op dezen voet doorgaande in nog geen 60 jaar -116 millioen zielen zou tellen, niet op een of andere wijze te on dervangen is. In de buitengewesten vond men niet-ontgonnen vruchtbare gebieden, die voor kolonisatie buitengewoon geschikt waren. Ruim 400.000 Javanen moesten per jaar hierheen worden overgebracht om het gestelde doel te bereiken. En dank zij de intensieve propaganda, die voor deze plan nen werd gevoerd, is het gelukt, de kolo nisatie in werking te stellen. Waar over het algemeen steeds gesproken wordt over de baten, die Nederland van de overzeesche ge bieden geniet, ziet men in deze film eens iets, wat Nederland aan de koloniën heeft kunnen geven. Aangezien de film „Tanah Sabrang" in de eerste plaats bedoeld is voor den Javaan, die dikwijls nooit een film heeft gezien, be stond het streven, het gegeven en de uit werking daarvan tot het meest eenvoudige terug te brengen. De Javaan wordt als het ware geleidelijk aan meegevoerd naar het land aan den overkant, zonder hiaten in den tocht en de gebeurtenissen. Hij ervaart hierdoor het besluit om den geboortegrond te verlaten en zich een bestaan te scheppen in het onbekende land. Voor Europeanen doet bet tempo van deze film, die oor spronkelijk niet voor hen werd samenge steld, Iets te tr^ag aan. Met het invoeren van drie Wajangfiguren Semar, Petroek en Gareng werd bereikt, dat de toeschouwer lichter over de ernstige oogenblikken van de film heen weet te komen, terwijl deze figuren tevens een per sonificatie vormen van het Javaansche volk zelf. De film, die 'vervolgens werd vertoond, geeft op eenvoudige, maar desniettemin uitvoerige wijze de geschiedenis weer van een Javaanschen boer, Sakrama, die het be sluit genomen heeft, naar den overkant te reizen om daar een bestaan als land bouwer te vinden. Zijn standvastigheid, om ondanks niet te vermijden tegenslagen zijn eenmaal genomen besluit te handhaven en zijn taak tot een goed einde te brengen en de belooning, die hij ten leste voor de be toonde volharding ontvangt, worden op zeer suggestieve wijze in beeld gebracht. De heer Mannus Franken gaf tijdens de vertooning een verklaring om hen. die de Javaansche taal niet machtig waren, in staat te stellen het verloop van de gebeur tenissen te volgen. In de pauze sprak de heer van Peski nog enkele waardeerende woorden over de afd. Leiden van Oost en West. Hij wees er op, dat in vrijwel alle af deelingen onder de huidige omstandigheden een groote groei van de belangstelling voor de vereeniging valt te constateeren. Nederland blijkt dus thans op den goeden weg te zijn, wat be treft het medeleven in het grootste gedeelte van het rijk, de overzeesche bezittingen. Vele jonge Nederlanders zullen in de toe komst naar Indië trekken om hun taak daar te vervullen, zoodat het noodzakelijk is een stevig contact te vestigen tusschen moederland en koloniën, hetgeen het stre ven is van „Oost en West". CONTACT-COMMISSIE STED. LICHTFABRIEKEN. Aan het verslag van de contact-commis sie voor de samenwerking tusschen de Stedelijke Lichtfabrieken en de erkende Installateurs te Leiden over het jaar 1941. is het volgende ontleend: In de samenstelling der commissie afd. gas k\yam in het begin van dit jaar wijziging door het uittreden van den heer H. Swaak, die sedert 1934 daarin zitting had namens de L.I.V. In zijn plaats werd tot lid der C.C. aan gewezen de heer W. J. Woestenburg, terwijl de heer Swaak als gedelegeerde in de Uit- voerings-Commissie (U.C.) werd opgevolgd door den heer E. Vocking. In de afd. Electriciteit kwam geen mu tatie voor. De vacature van neutralen voorzitter bleef dit jaar nog onvervuld. Het werk der C.C. leed zeer onder de tijdsomstandigheden; slechts in enkele drin gende aangelegenheden had het vereischte overleg tusschen bedrijf en installateurs plaats. Zoo werd in Juli opnieuw de aandacht der electr. installateurs gévraagd voor de kwes tie der verduistering, welke op het gebied der binnenverlichting nieuwe problemen stelde en voor de installateurs nieuwe mo gelijkheden schiep. De 'tijdsomstandigheden waren er niet naar om voor het electrische geschenk omstreeks St. Nicolaas de gebruikelijke campagne te voeren. Eerst in het laatst van het jaar kon er aan worden gedacht door het houden van U.C.-bijeenkomsten (voor gas en electrici teit) het werk op de gebruikelijke wijze te hervatten. AVONDTEEKENSCHOOL NED. R.K. VOLKSBOND. Tentoonstelling en openbare les. Der gewoonte getrouw heeft de Avond- teekenschool van de afd. Leiden van den Ned. R.K. Volksbond een tentoonstelling ingericht; van werkstukken, die in het af- geloopen cursusjaar werden vervaardigd, welke expositie is overgebracht in het tij delijk schoolgebouw „Prediker" in de Jan- vossensteeg. De oorlogsomstandigheden met alle daar aan nu eenmaal noodzakelijkerwijze ver bonden ongerieven, zooals de verduLsterings maatregelen, e.d. hebben den energieken directeur, den heer P. J. J. van Weerlee vanzelfsprekend veel hoofdbrekens bezorgd De huisvesting en in het bezonder de ver lichting in „Prediker" is allerminst ideaal te noemen, omdat een teekenschool daar aan uiteraard andere eischen stelt, dan het doel, waartoe deze lokalitliten in normale tijden dienen, doch dat de school in het afgeloopen jaar desniettemin door onge veer 180 leerlingen werd bezocht., stemt alleszins tot voldoening. Het tentoongestelde materiaal geeft een goed overzicht van het onderwijs, zooals dat aan deze instelling wordt verstrekt. Langs.de wanden der verschillende lokali teiten prijkt een groot aantal teekeningen op het gebied der werktuig- en bouwkunde, rechtlijnig en' perspectief teekenen, recla me-ontwerpen. imitatie marmerstalen, ter wijl ook een aantal plastieken ligt uitge stald. Onder de velen, die gisteravond door een persoonlijk bezoek hun belangstelling voor deze expositie toonden, bevonden zich o.m. de gemeentelijke inspecteur van het onder wijs. de heer H. A. Vriend en de directeur der Ambachtsschool de heer G. E. E. Kuijn- tjes. Wie gisteravond verhinderd was, krijgt hedenavond de laatste gelegenheid tot een bezoek. N.V. KON. NED. FABRIEK VAN WOLLEN DEKENS V.H. J. C. ZAALBERG EN ZN. Vergadering van aandeelhouders. Bovengenoemd vennootschap hield gis teren onder voorzitterschap van den heer N. P. Landsman haar jaarlijksche alge- meene vergadering van aandeelhouders. Aanwezig waren 6 aandeelhouders, ver tegenwoordigende 1209 stemmen. Op een desbetreffende vraag werd van de zijde der directie geantwoord, dat de firma nu zij de oude kwaliteit van haar produc ten onder de huidige omstandigheden niet kan handhaven, voorloopig geen wollen de kens voor den handel zal vervaardigen. Reeds eerder maakte de N.V. een aan vang met het vervaardigen van wollen vlaggendoek en thans zou men dit met de fabricatie van tweed en andere wollen stoffen willen uitbreiden. Het ligt in de bedoeling, aldus de directeur de heer Schrandt, om dit voorloopig in de oude fabriek onder te brengen. Veranderen de toestanden dan gaat de N.V. zich ook weer uitsluitend op het ver vaardigen van wollen dekens toeleggen en zal de productie van andere stoffen in een nieuw gebouw moeten plaatsvinden. Het ligt echter in de bedoeling dat de nieu we N.V. een bedrijfskapitaal zal hebben van f. 300.000. De balans, verlies- en winst rekening over 1940 werden goedgekeurd. De directie stelde in overleg met de com missarissen voor een dividend uit te kee- ren van 50 waarvan reeds 20 als in terim-dividend is uitgekeerd. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen Mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen, die als commissaris periodiek aftrad werd herbe noemd. voor het geheele lichaam, kalmeerend voor de zenuwen, opwekkend voor den geest! (Ingez. Med.) „Een staatsleiding welke het voor lief neemt dat een deel van de bevolking van haar land buiten zijn schuld werkloos is en die niet haar geheele kracht en haar ganschen wil aanwendt, om aan dezen toestand een einde te maken, veronacht zaamt op de ernstigste wijze den op haar rustenden plicht om te zorgen voor de wel vaart en het geluk van het haar toever trouwde volk", aldus schrijft de heer Jakob leider van de groep Sozlale Verwaltung bij het Rijkscommissariaat. Aan zijn artikel onfcleenen wij, dat het nationaal-socialistische Duitschland, na de machtsoverneming in 1933, toen meer dan 7 millioen volksgenooten, die met hun vrou wen en kinderen ongeveer een derde deel van de natie omvatten, buiten hun schuld onder den geesel der werkloosheid leden, het vraagstuk der werkloosheid sedert eeni- ge jaren definitief heeft opgelost en zelfs gebrek aan geschikte arbeidskrachten heeft Het is teekenend, dat juist de groote en rijke democratieën dit probleem niet kon den oplossen. „Ook Nederland", aldus de heer Jakob, ..dat. eenige honderdduizenden werkloozen bij het begin van den oorlog had heeft getoond dat het het euvel der werkloosheid niet meester kon worden". Het feit, dat het het nat.-soc. Duitsche rijk in korten tijd gelukte, allen volksge nooten arbeid en brood in toereikende mate te verschaffen, toont, dat het succes in de eerste plaats door den wil tot slagen en door de daad werd bepaald. Wat Nederland aangaat, kan worden vast gesteld, dat voor den tegenwoordigen oor log op het gebied van de werkloosheidsbe strijding reeds loffelijke bemoeiingen gaan de waren. Voor alles geldt dit ten aanzien der openbare werkverschaffing. Op dit gebied had de Rijksdienst voor arbeidsverschaffing een uitvoerende taak. De maatregelen, die getroffen werden, gol den verschillende werkzaamheden, zooals het in cultuur brengen van gronden, ont watering, het winnen van bouw- en wei land enz. Bijzondere beteekenis heeft de aanleg van kanalen en waterwegen, van wegen en straten en niet het minst het verkrijgen van grond. Ten aanzien hiervan zijn voorbeeldelooze prestaties, verricht. De heer Jakob wijst er op, dat om een ver gaande tewerkstelling van werkloozen mo gelijk te maken, het Werkloosheidssubsi- diefonds bijdragen verstrekte. Het maximum aantal der in Nederland tewerkgestelde werkloozen ligt tusschen 50 en 60.000. Dit aantal bewijst dat men ook in Neder land de groote voordeelen zoowel van ma- terieelen als van ideeëlen aard van deze productieve werkloozenzorg erkend heeft. Wat de materieele zijde betreft, wijst de heer Jakob er op, dat tewerkstelling van werkloozen op het gebied van de bodem cultuur, door uitbreiding van de opper vlakte grond voor voedingsgewassen, blij vende waarde heeft en voor de volksge meenschap van veel grooter nut is. dan een bloote ondersteuning. Van groot voordeel is eveneens, dat de werkloozen, zoowel lichamelijk als geestelijk, weder aan het verrichten van arbeid gewend worden. Discipline, arbeidszin en de wil om iets te presteeren, worden bij arbeiders die lang werkloos zijn, op de ernstigste wijze in ge vaar gebracht. Deze eigenschappen te be houden en aan te kweeken, zijn noodzake lijke eischen ten behoeve van de volksge meenschap. Wanneer men overweegt dat in Nederland afgescheiden van de tot nu succesrijke maatregelen op economisch ge bied en hoewel rond 130.000 Nederlanders in het Duitsche Rijk werk hebben gevon den indien men de onzichtbare werkloos heid er bij rekent, nog de arbeidskracht van een groot aantal Nederlanders „braak" ligt. dan komt men tot de slotsom, dat inzake de werkverschaffing nog niet alles gedaan is. Wel is er rekening mede te hou den, dat bij het voortschrijden van het jaar het aantal werkloozen aanzienlijk vermin deren zal, doch een krachtige intensivee- ring der openbare werkverschaffing is dringend noodzakelijk. Het komt er op aan, den arbeid weder in het middelpunt van het leven van den Nederlandschen mensch te stellen. Na de noodige voorbereidingen zijn aan den secretaris-generaal van het Dep. van Sociale Zaken uitvoerige richtlijnen ver strekt om de administratieve en organisa torische hinderpalen uit den weg te mimen die de noodzakelijke intensiveering in den weg stonden. De vereischte beschikkingen zijn door de Nederiandsclie instanties voorbereid. In verband met de practische uitvoering traden twee vragen op den voorgrond: 1. zijn er voldoende arbeidsobjecten aanwezig en 2. zijn er voldoende arbeidskrachten be schikbaar en bestaat de mogelijkheid de beschikbare arbeidskrachten bij deze ob jecten te gebruiken. De eerste vraag kan bevestigend worden beantwoord. Arbeidsobjecten, die voor voor uitvoering rijp zijn, zijn In die mate aanwezig, dat meer dan 100.000 arbeiders gedurende een geheel jaar aan het werk gezet kunnen worden. Voorts zijn projecten in voorbereiding, die eveneens talrijke menschen gedurende een jaar den noodigen arbeid verzekeren. In hoofdzaak bestaan de bewuste werken uit aanleg en verbetering van wegen, ont wateringen, grondwerken, bouw van kaden en dijken, enz., alle maatregelen van groot belang en van blijvend nut voor de volks gemeenschap. Ten aanzien van de tweede vraag merkt de heer Jakob op, dat in de streken, waar arbeidsprojecten zouden kunnen worden •uitgevoerd, meestal slechts een gering aan tal werkloozen ter beschikking staat, ter wijl in de centra der werkloosheid of in hun nabijheid slechts op beperkte schaal arbeidsmogelijkheden aanwezig zijn. Dit geldt in de eerste plaats voor de groote steden Amsterdam, Rotterdam en Den Haag Daar evenwel de bestrijding der werk loosheid in de groote steden in het bijzon der van dringenden aard is, streeft men er naar voor de werkloozen uit de groote AALSMEER. Eindles Tuinbouwcursus. Bevorderd werden naar de tweede klas: A. Arendsen, P. Batenburg, G. Blom, Corn. Bas, Joh. Bas, Math, de Gooyer, P. Lanser, W. Tas, C. v. Tol, G. Zandvliet, A. Verburg, J. Spaargaren, allen alhier; H. Hartlng en H. v. d. Meulen, Haarlemmermeer en C. T. Droogh te Ter-Aar. Niet bèvorderd 4 leerlingen. Een getuigschrift met zeer veel vrucht ontving: I. de Wilde, Uithoorn; met veel vrucht/. L. v. d. Berg. Hoofddorp, D. Kluis, Uithoorn, M. Piet, Aalsmeer, G. Buis id., P. Boomhouwer id., J. v. d. Laarse id.; met vrucht: D. v. d. Bijl, Uithoorn, mej. G. Brouwer, Amstelveen; G. Joure, Aalsmeer, D. Kindermans, Uithoorn, G. v. d. Linde, Mijdrecht, M. v. Langeraad, Aalsmeer, W. Tas. id., B. v. Tol id., J. A. v. d. Zwaard, Haarlemmermeer, Th. Bon Aalsmeer, C. de Kroes, id., P. Kniep, id., E. Vogelaar, id., W. Zandvliet, id., H. Schouten, id., H. van Dijk id. Afgewezen 1 leerling. BENTHUIZEN. Opbrengst collecte Winterhulp. De lij stencollecte voor de „Winterhulp" heeft alhier ruim f.94 opgebracht. HILLEGOM. Mooi succes der Collecte-Winterhulp. De collecte ten bate van Winterhulp Nederland, welke verleden week werd ge houden heeft alhier f. 479.22 opgebracht en overtreft daarmede alle voorgaande col lectes. KATWIJK. Burgerlijke Stand. Geboren: Nicolaas Dirk z. van B. Zandbergen en M. van Duyn Dirkje d. van A. Schaap en J. van Duyn Jan, z. van J. van der Plas en A. L. van der Plas Cornelis z. van K. van Beelen en L. de Mol Maarten z. van B. van der Zwaan en J. van Duyn Maarten z. van H. van Duyvenvoorde en M. Kuyt Willem z. van W. L. Kuyt en L. van Velzen Klaasje d. van W. dé Mol en K. de Vreugd Aria Dide- rika d. van K. Durieux en L. van Duyn Cor nelia d. van M. van der Plas en W. Schaap Adriana d. van A. Schaap en J. van der Plas. Overleden: Ilse Louisa Helmy, Christiana Bu- tenschön echtgen. van L. Parlevliet 38 jr. Tjitske Nauta wed. van K. L. Okma 72 jr. Johanna van den Oever wed. van L. van der Kwaak 77 jr. Getrouwd: J. Kort en J. B. C. Verdoes, Ka naalstraat 26 C. van Duyvenbode en J. Ver- does, R. van Limburgstraat 4. Ondertrouwd: N. Schuitemaker, Katwijk en M. J. Oudman, Borger W. van Rijn, Zuid straat 33 en L, Plug, 4e Kanaalstraat 24. KATWIJK AAN DEN RIJN. Bijeenkomst St. Barbaravereeniging. Deze vereeniging vergaderde onder leiding van den voorzitter pastoor Hesp. Het jaar verslag van den secretaris, den heer Caspers sprak van het van naastenliefde getuigende werk der leden. Op een uitzondering na zijn alle parochianen die hiervoor in aanmerking komen, iid der vereeniging. Het financieel verslag van den penningmeester, den heer M. J. Alkemade wees een totaal bezit der kas aan van f. 70.63. De begrooting werd goedgekeurd en de contributie vastgesteld als vorig jaar. Het bestuursvoorstel om het lidmaatschap voor jongeren van 16 jaar af verplichtend te stellen, werd met alg. st. aangenomen. Het periodiek aftredende be stuurslid de heer F. J. Luyten werd herko zen. Na een geanimeerde rondvraag volgde sluiting. LEIDSCHENDAM. De bouw van Middenstandswoningen. Voor den bouw van 44 kleine Midden- standswoningen aan de Koningin Emma- laan, verzoekt de N.V. Bouw- en Huizen- Maatschappij Het Raadhuispark een geld- leening onder hypothecair verband volgens de rijksregeling 1940 van 90% van f 338.000. B. en W. stellen den raad voor het rijk te verzoeken te verleenen een voorschot van ten hoogste f304920 a 2 3/4% met een jaarl. aflossing van f. lVa% en een rente- éi 2 3/4met een jaarl. aflossing van l>/i% en een renteloos voorschot van f. 26400, met een jaarl. aflossing van als eerste hypotheek en onder voorwaarde dat voldaan wordt aan de eischen van het uitbreidingsplan en de bebouwingsvoor schriften. LISSE. RIJSTUINBOUWSCHOOL BLOEMBOLLENTEELT. Diploma's en overgangsexamens. Het diploma der school werd toegekend aan: H. J. J. van Dlest, Sassenheim, me4; aanteekening voor Engelsch, Dultsch, steden de mogelijkheid te verschaffen om te werk te worden gesteld. Tot dit doel wordt er naar gestreefd in deze steden zelf of in haar nabijheid zoo veel mogelijk arbeidsprojecten gereed te maken. Desondanks zal een aanzienlijk deel van de werkloozen uit de groote steden hoofdzakelijk in verwijderde streken tewerk gesteld moeten worden, daar aldaar de groote objecten kunnen worden uitgevoerd. De inrichting van barakken enz. om de arbeiders te huisvesten is slechts in be perkte mate mogelijk. Daarom zijn er voor zieningen getroffen om de werkloozen in particuliere woningen te huisvesten. Verwacht wordt dat de bevolking van de desbetreffende streken daarvoor begrip zal toonen. zoodat men van het middel van gedwongen huisvesting kan afzien. Het doel der maatregelen is dat niemand in de toekomst meer zonder werk behoeft te zijn, die nog in staat is voor gezjn en gemeenschap te arbeiden. De verordening van den Rijkscommissa ris voor het bezette Nederlandschc* gebied van 28 Februari j.l. over de invoering van arbeidsdienstplicht en beperking van ten aanzien van het veranderen van betrek king, zal bovendien ook arbeidsonwilligen en a-soclale elementen gelegenheid tot nuttigen arbeid geven. Zaterdag. Stadszaal: Residentie-orkest. Solist Fernando Zepparoni, 3 uur nam. Zondag. Schouwburg: Charlotte Kohier „Frasquita", 2 uur nam. Stadszaal: LK.K. „Voor Allen". Nieuw Hol- landsch Strijkkwartet. 2% uur nam. BIOSCOPEN t 18 Jaar; 14 Jaar; alle leeftijden. Luxor-theatër: ,Kora Terry" t Dagelijks nam. 2 en 8 uur, 's Zondags 2—7 uur doorloopende voorstelling. Lido-theater: ..Het schandaal om Veronika" f Dagelijks 8.15 uur nam.; 's Zondags te 2, 4.30 en 7% u„ Woensd en Zaterd matinée 2.30 u. Trianon-theater: 'Mijn zoon de minister" Dagelijks 2 en 8 uur, 's Zondags van 2—6.30 uur door) voorstelling Casion-theater: Hobby trekt van leer" t Dagelijks 8 uur; Zaterdags ook 2% uur. Zon dags te 2, 4% en 8 uur Rex-theater: „Percy neemt vacantie" t Dagelijks 2 en 8 uur nam.; s Zondags van 26.30 uur doorl. voorstelling. Nova-theater (Katwijk aan Zee)Nam. 8 uur (Zondags gesloten): .Moord in de vilia Har den" t De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apo theken te Leiden wordt van Zaterdag 22 Maart 20 uur tot Zaterdag 29 Maart 8 uur waarge nomen door de Apotheek Herdingh en Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 20502 en de Apotheek Reijst. Steenstraat 35. tel. 20136. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waar genomen door de Oegstgeestsche Apotheek, Wil- helminapark 8, tel. 26274. O 0 LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 8 gr. C. (46 gr. F.). Gironummer van de W.H.N 5553. De Bank van de WHJJ. Is Kas- vereenlglng N. V. Amsterdam. Postgironmnmer 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt gelnk In veler leven 'n t 931 (Ingez. Med.) Zweedsch, Steno; J. H. C. van Dlest, Sas senheim, met aant. voor Zweedsch; J. Dreef Sassenheim, met aaoit. voor Engelsch, Duitsch, Zweedsch, Steno en Machineschrij- ven; J. Eigenbrood, Llsse, met aant. voor Duitsch, Fransch, Zweedsch en Steno; K. W. Eveleens Maarse, Aalsmeer, met aant. voor Duitsch en Machineschr.; G. L. de Graaf, Hillegom, met aant. voor Fransch en Zweedsch; W. C. Hendriksen, Zoeterwoude, met aant. voor Engelsch en Machineschr.; J. W. Klijn, Sassenheim, met aant. voor Engelsch, Duitsch, Fransch, Zweedsch, Steno en Machineschrijven; A. C. Lange- laan, Hillegom, met aant. voor Engelsch, Duitsch, Zweedsch, Steno en Machineschr.; J. M. J. Roozen, Heemstede, met aant. voor Engelsch, Duitsch, Fransch, Zweedsch, Steno en Machineschrijven; J. C. Spijker, Hillegom, met aant. voor Engelsch, Duitsch, Fransch, Zweedsch, Steno en Machineschr.; C. W. Zeestraten, Sassenheim, met aant. voor Engelsch, Duitsch, Fransch, Zweedsch, Steno; Chr. Duijn, Santpoort. D.w.z. dat de gediplomeerde ook het onderwijs in deze facultatieve vakken met succes heeft gevolgd. Aan de volgende vakleerlingen werd voor het met vrucht volgen der lessen een ver klaring uitgereikt; A. M. Arentshorst en R. Boot te Sassen heim en C. Wassenaar te Leiden. Overgangsexamen klasse I naar klasse 11: P. de Jager, Heiloo; W. Wltteman en J. van Zanten te Hillegom; D. Keisers te Hoofd dorp; C. Alkemade, G. A. J. Alkemade, J. R. Borggreve, H. v. d. Mark, C. J. L. v. d. Meer en J. J. de Mooy te Noordwijk; C. G. v. d. Veek te Noordwijkerhout; B. J. Lamboo, H. G. Strik en H. Vreeburg te Lisse; Th. M. Nijssen te Santpoort; J. P. Kaptein, A. Krouwel en H. Zwetsloot te Sassenheim. Klasse II naar klasse III: P. Sarneel te Eindhoven; D. C. van Egmond te Hillegom; C. J. de Haan, Chr. Segers, A. v. d. Vlugt en G. B. N. de Vroomen te Lisse; H. C. van Eeden. J. E. Kok en A. M. van Went te Noordwijk; J. Uittenbogaard te Oegstgeest; P. Esseveld, A. J. v. d. Voort en H. J. v. d. Voort te Sassenheim; J. Eggink te Voor schoten; niet bevorderd werden 3 leerlingen. NOORDWIJKERHOUT. Vergadering vreemdelingenverkeer. In café Brama vergaderde het voltallige bestuur van V.V.V. onder voorzitterschap van burgemeester A. van Iersel. Besloten werd om de contributie gedurende de oor logsjaren te verlagen tot f.1.p. j. Na een geanimeerde bespreking werd besloten lid te worden van de „Stichting V.V.V. Zuid-Holland", die speciaal de klei nere V.V.V.'s met waardevolle adviezen steunt. Besloten werd deel te nemen van het Handhoek der A.N. V. V. 1941, dat op groote schaal verspreid wordt. Hierin ko men uitvoerige gegevens over Noordwijker hout. De voorzitter legde er den nadruk op, dat men ook in dezen tijd, zij het op be scheiden wijze met het V.V.V.-werk moeten doorgaan, om, wanneer betere tijden mo gen aanbreken, paraat te zijn om de be langen van Noordwijkerhout op toeristisch gebied zoo uitgebreid mogelijk te beharti- i gen. De muziek-paedagoog de heer J. I Schouten, hield voor de K.J.M.V. een voor dracht over „De schopnheid van ons Ne- aerlandsche lied." De avond werd verder doorgebracht op amusante en leerzame wijze. 2—2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 6