STADSNIEUWS IEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 28 Maarl 1941 KERK- EN SCHOOLNIEUWS Uit Engeland Uit Amerika Italiaansch weermachtsbericht f Duitsche W eermachtsber icht en TOCNER NIEUW/ BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN J|l(tN/T IN LITTIRttj^J uitnoodiging aanvaard en beloofde ik hier heen te komen, zoodra de werkzaamheden mij zulks veroorloofden. In denzelfden zin beantwoordde ik de uitnoodiging van den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano. Lang heb ik het moe ten uitstellen, de reis naar Duitschland en Italië te aanvaarden. Thans echter, nu de bemiddeling tusschen Thailand en Fransch Indochina tot een gelukkig einde gebracht kon worden, heb ik terstond den dag daar op Tokio verlaten, om mijn hartewensch te volbrengen. Ik behoef nauwelijks te zeggen, hoe bij zonder belangrijk een persoonlijke kennis making, ja een vriendschap tusschen de leidende mannen van de zoo nauw verbon- deji volkeren is. Het ontbreken van dit per soonlijke contact tot dusver heb ik steeds als een gebrek gevoeld, en ik mag vermoe den, dat dit gevoel aan Duitsche zijde ge deeld wordt. Daarom is het begrijpelijk, dat ik sinds het sluiten van het pact ernaar streefde, deze gevoelige leemte op te vullen, en zoo ben ik. thans, dank zij de tot mij gerichte uitnoodiging, te Berlijn. En thans, nu ik hier ben, wil ik, neen moet ik, vooral den genialen schepper en leider van het Groot-Duitsche rijk alsmede zijn trouwe medewerkers, onder wie in de eerste plaats den rijksminister van buitenlandsche zaken, leeren kennen. Ik zou nog eens mijn op rechten dank willen betuigen voor de uit noodiging der rijksregeering en voor de vriendelijkheden welke ge mij temidden van een grooten- oorlog bewijst. Matsoeoka sloot met een welzijn op den Führer, den rijksminister van buitenland sche zaken en op het bloeien en gedijen van het nieuwe Duitsche rijk, in het geloof aan de veilige eindoverwinning van Duitschland en Italië in dezen grooten strijd. Op 31 Maart wordt Matsoeoka te Rome verwacht. In een interview verklaarde de Japan- sche minister nog: Mijn reis heeft reeds positieve resultaten opgeleverd, daar ik tijdens mijn kort op onthoud in de Russische hoofdstad gele genheid had voor een vrij langdurige be spreking met den ohef van de Russische regeering. Ik neem aan, dat ik op mijn te rugreis langer in Moskou zal kunnen ver toeven. Meer zou ik hierover thans niet willen zeggen, temeer daar ik in Berlijn met talrijke diplomaten van mijn land be sprekingen zal voeren, die hiertoe uit de verschillende hoofdsteden van Midden- en Noord-Europa ontboden waren". HERDENKINGSREDE CHURCHILL. De Britsche minister-president, Chur chill, heeft, naar de Londensche nieuws dienst meldt, voor de hoofdcommissie der conservatieve partij een herdenkingsrede gehouden ter gelegenheid van het eenjarig bestaan zijner regeering. Na woorden van nagedachtenis aan Cham berlain, verklaarde Churchill, dat hij een jaar geleden met de vorming der regeering de opdracht heeft aanvaard, het land door zijn donkerste uren te geleiden. Als hoop voor den tijd na den oorlog noemde de minister-president de vereeniging van alle partijen. De doorgestane gevaren moeten hun invloed op de Britsche politiek uitoe fenen en een krachtiger samenwerking hebben dan slagwoorden uit het verleden. Om zijn vertrouwen in de toekomst te onderstreepen, wees Churchill op het lot van het Engelsohe leger in Duinkerken. Sindsdien, zoo zeide hij, heeft Groot-Brit- tannië een geheele reeks opmerkelijke suc cessen geboekt. Nog zegenrijker dan alle Engelsche overwinningen is echter de nau we verbondenheid met de groote Ameri- kaansche natie. Groot-Brittannië zqu ook thans nog in staat zijn, zichzelf te helpen, maar het juicht toch de gemeenschappe lijke pogingen van de geheele Engelsch- sprekende wereld toe. De slag in den Atlan- tischen Oceaan zal een grimmig karakter dragen. Hij moet gewonnen worden, opdat de Amerikaansche hulp Engeland bereiken kan. Er bestaan moeilijkheden en gevaren en Engeland moet af en toe ook op een terug slag rekenen, maar Engeland moet zoo sterk van geest zijn, dat het zelfs uit het ongeluk grootere kracht put. Terloops ge waagde Churchill ook van een eventueele bekendmaking der Engelsche oorlogsdoel einden, doch hij verzekerde, dat een derge lijke verklaring thans toch slechts in heel algemeenen zin kan geschieden. (D.N.B.) LAGERHUIS AANVAARDT WET IN ZAKE OPROEP CIVIELE VERDEDIGING. Het Engelsche Lagerhuis heeft, naar de „New York Times" meldt, in tweede lezing de wet inzake de gedwongen oproepingen voor de civiele verdediging aangenomen. De minister van arbeid, Bevin, verklaar de, dat de wet ten doel heeft, mannen bo ven de dertig jaar op te nemen in het thuisfront, indien zij lichamelijk onge schikt zijn voor den militairen dienst. De recrutcering voor den vrijwilligen verdedi- gingsdienst is onvoldoende geweest. De wet is ook van toepassing op lieden die om ge wetensredenen militairen dienst weigeren. Dezen krijgen echter een bijzondere niet- militaire taak. De civiele verdediging wordt tevens uit handen genomen van de plaatselijke over heden en tot een staatsdienst gemaakt. On der de civiele verdediging vallen alle werk zaamheden, welke door den oorlog nood zakelijk zijn geworden. (D.N.B.) WET INZAKE 7 MILLIARD DOLLAR GETEEKEND. President Roosevelt heeft gisteren aan boord van zijn jacht „Potomac" de door het Congres goedgekeurde wet in zake een crediet van 7 milliard dollar voor de finan ciering van de hulp aan Engeland onder teekend. Hiermede is de wet van kracht ge- worden. (U. P.) VERKLARINGEN VAN KOLONEL DONOVAN. In een radiorede heeft kolonel Donovan, Roosevelt's afgezant naar den Balkan en omgeving, verklaard, dat het oorlogsmate- ttonal, hetwelk voor Engeland, krachtens de KEREN BEZET EVENALS HARRAR. In zijn weermachtsbericht no. 294 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend Grieksche front: activiteit van de artil lerie. Onze luchtformaties bombardeerden in duikvlucht vijandelijke concentraties. In den nacht van 25 op 26 Maart drongen aanvalsstrijdkrachten van de koninklijke marine baai Soeda Kreta) binnen en over vielen er vlootstrijdkrachten en voor anker liggende schepen, waarbij den vijand zware verliezen werden toegebracht. Een vijan delijk oorlogsschip werd tot zinken ge bracht. Britsche vliegtuigen bombardeer den eenige van onze steunpunten in de Egeïsche zee, waarbij eenige personen ge wond werden. Na zes weken van onophoudelijke en bloedige veldslagen hebben de vijandelijke troepen Keren bezet. De slag woedt voort in de onmiddellijke omgeving. In de zone van Harrar hebben onze troepen de stad Harrar ontruimd, teneinde te verhinderen, dat de plaats gebombardeerd werd. Onze formaties bommenwerpers bestookten met machinegeweervuur en granaten talrijke vijandelijke gemechaniseerde strijdmidde len ten Oosten van de stad. DE 5TRUD INDE ZONE VAN DZJIPZJIGA OZJlBOEri-QlPEQAOEA(DlREDAWA)3>55l<'M Dire daoea - Awasj M awas ua i s k" m Awasj - Addis -Abeba _2>okv 'hadatfa •aoagala' SOM AU BOEt?AMA u„-DiReDAOEKW.zJ>otJ,GR V "0ER5° ;»WraK 'JU1"' AV kV hargeisa Dagaboer® Oaggah-Bur)| 0 GADEN NIEUWE ACTIE TEGEN BRITSCHE KOOPVAARDIJ. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Het luchtwapen heeft ook gisteren den strijd tegen de Britsche scheepvaart voort gezet. Aan de Zuidwestkust van Wales de den drie gevechtsvliegtuigen een aanval op een krachtig beschermd vijandelijk kon vooi. Zij brachten drie vrachtschepen met te zamen 15.000 b.r.t. tot zinken. Vier an dere schepen van dit konvooi alsmede een vijfde schip dat in hetzelfde zeegebied werd aangevallen, werden door bomtreffers be schadigd. Verkenningsvliegtuigen bestook ten op succesvolle wijze haveninrichtingen fabrieken en spoorwegemplacementen in verscheidene steden van Zuid-Engeland met bommen. De vijand vloog des nachts met zwakke krachten naar West-Duitschland. In eeni ge plaatsen ontstonden door brisant- en brandbommen uitsluitend beschadiging aan woonhuizen. Eenige burgers werden ge dood en gewond. Bij de succesvolle aanvallen op het kon vooi aan de kust van Wales heeft zich hauptmann Mueller, die over de eenheid als plaatsvervangend ..Gruppenkomman- deur" het bevel voerde, bijzonder onder scheiden. In scheervlucht vernietigde hij alleen drie koopvaardijschepen. De in het weermachtsbericht van 27 Maart vermelde aanval op een fabriek der Britsche vliegtuigindustrie werd door een enkel gevechtsvliegtuig in een dapperen scheervlucht ondernomen en had de meest doeltreffende uitwerking. De bemanning bestond uit luitenant von Felde als com mandant, feldwebel Schoemhoff, feldwebel Janopa en feldwebel Ribic. De vijand verloor gisteren zes vliegtuigen waarvan drie bij de poging van vannacht om naar West-Duitschland door te dringen Deze toestellen werden door nachtjagers en luchtdoelartillerie neergehaald. Eén eigen vliegtuig wordt vermist. wet op de hulpverleening vervaardigd wordt, niets beteekent voor de eindoverwin ning, wanneer de goederen en de schepen het land van bestemming niet bereiken. Duitschland is een krachtige vijand, dien men niet mag onderschatten. Zijn overwin ningen hebben het nieuwe militaire en in- dustrieele kracht opgeleverd. Twee bepalin gen van de wet tot hulpverleening aan En geland kunnen als oorlogshandelingen be schouwd worden: de volmacht tot het bou wen van oorlogsschepen voor Engeland en de goedkeuring om Britsche schepen op Amerikaansche werven te laten repareeren. Men moet niet denken, dat Duitschland dit vergeten heeft. Amerika zal ervoor moeten betalen. Als volk met een eigen regeering moet Amerika zelf beslissen, wat te doen staat en nu het besluit gevallen is, moet men ook de gevolgen op zich nemen. In dit verband zegt de „Deutsche Allge- meine Ztg" o.a.: De regeering van president Roosevelt heeft zich niet alleen van den geest der neutraliteit verwijderd, doch heeft ook gezondigd tegen de letter der door Amerika aanvaarde neutraliteitsplichten. Volgens eigen bekentenis hebben de Ver- eenigde Staten dus den weg der neutrali teit verlaten en dragen zij daarmede de ver antwoording voor alle eventueele conse quenties. (DÜ.B.) Leidsche Schouwburg, JONG ROTTERDAMSCH TOONEEL. Candida, spel in 3 bedrijven van G. B. Shaw. Het goede doel, dat met de voorstelling van gisteravond voorzat, is, helaas, niet óf althans niet noemenswaard bereikt. De Schouwburg was slechts zeer matig bezet, zoodat voor de Rotterdamsche dakloozen weinig over zal blijvenHet is jammer, doch het is nu eenmaal niet anders. Het was een jong gezelschap, dat zich voor dit doel had gespannen, hoofdzakelijk bestaande uit amateurs. Of daarom de keus van het stuk gelukkig was, moet direct be twijfeld worden. De werken van Shaw be vatten nu eenmaal in doorsnee weinig actie en veel gepraat, iets, waarover amateurs gemeenlijk plegen te struikelen en zoo is het ook gegaan met Candida, hoewel in dit „praatstuk" tenminste de karakters der drie hoofdfiguren nog al zijn aangezet, zoodat zij houvast bieden. Zooals bekend, behan delt de groote Iersche auteur hierin het driehoek-vraagstuk op zijn eigen manier, we mogen het gegeven, dank zij herhaalde voorstellingen daarvan hier ter stede, als gemeen goed beschouwen. En trots de Shaw-sche humor en geestigheid bemerkt men toch al te zeer, dat Shaw aan het ver ouderen is, dat zijn tooneel niet meer zoo aanslaat als vroeger. De jeugdige Rotterdammers hebben hun best gedaan, maar trots goede momenten zijn zij niet geheel geslaagd in hun prij zenswaardig voornemen. Het gemis aan actie deed zich gelden en bovendien maak ten de bezoekers het moeilijk voor de execu tanten om in de sfeer te komen en te blij ven door daar te lachen, waar niet te lachen viel etc., hetgeen een zware handicap be- teekende. Het best voldeden ons nog de figuren van den geestelijke Morris en zijn concurrent Eugene, den dichter. Candida kon niet op dreef komen, al kwam het in het derde bedrijf tot goede accenten. In de bijfiguren lukte het over het algemeen beter en zij brachten de noodige levendigheid te mid den van den ernst van dit spel met diepe ren zin. Alles bij elkaar genomen, was het dus over de gansche linie geen bepaald succes te noemen. GEBOREN: Helena Henörica Cornelia. D. van L. J. Koek en C. M. Tuithof Willem Hendrik. Z. van W. A, Sirach en H W. Schmidt. ONDERTROUWD: H F. Visser jm. 23 j.ten E. Blikman jd. 21 j. J. van Strien jm. 22 j. en D. M. v. d Brink jd. 20 j. OVERLEDEN: N. van Wijk, M. 60 j. P. J. Olivier, M. 64 j. B. H. A. van BaveL Wed. van J. A. Schram 57 j, A. Verhagen, Z. 15 j. P. J. van der Waals, M. 76 J. UITVOERING „DE RAMBLERS". Een overweldigend succes! Dat het dansorkest „De Ramblers" waar over Theo Uden Masman de scepter zwaait, zich in een ongekende populariteit ver heugt, bleek wel uit de enorme opkomst: de Stadszaal was tot in de uiterste hoeken be zet met een meerendeels jeugdig gehoor, dat niet nagelaten heeft zijn favorieten uitbundig toe te juichen! Daartoe was dan ook alle reden, want een uitgebreid pro gramma van uiteenloopende nummers, voor het grootste gedeelte uit de radio-uitzen dingen vertrouwd, werd in een vlot tempo op werkelijk meesterlijke wijze gespeeld en bracht een ieder tot enorm enthousiasme. Men mag over „jazz" denken zoo men wil: feit is, dat vooral de jeugd er door in opwinding geraakt, sterk emotioneel en on gebreideld als zij is. Speciaal de „swing", rhythmisch pakkend, brengt het audito rium tot vervoering. De aantrekkingskracht is hoofdzakelijk physiek en vereischt in muzikaal opzicht weinig .geestelijke inspan ning. Het elementaire en meesleepende ka rakter, de meest uiteenloopende instrumen tale effecten, waarin de saxophoons, trom petten, trombones en niet te vergeten het voortreffelijk verzorgde slagwerk van Kees Kranenburg een overwegende rol spelen, oefenen een allerlevendigste suggestie uit, waaraan zich haast niemand kan onttrek ken. Zoo was 'het ook gisteravond weer: een stroom van nummers, waarin o.a. tevens de zang van Marcelle Thielemans, die zich als chansonnier, ook qua mimiek zeer gunstig ontwikkeld heeft, een belangrijk aandeel vormde, hlèld het auditorium volledig in spanning. Diverse „show"-nummers, som mige in de uitstekende bewerkingen van Jack Buiterman, zorgden daarbij voor de noodige variatie en wederom bleek, dat er zich onder de elf Ramblers, één voor één artisten op verschillende Instrumenten, ook uitstekende acteurs bevinden, die over veel humor beschikken. Zoo werd bijv. de declamatie van Wim Poppink in de geestig geïnstrumenteerde geschiedenis van Asschepoester tot een hoogtepunt, zoo amuseerde hij allen ook in de huwelijksscène van Pietertje Swing en Maria Banaan. Het is natuurlijk ondoenlijk alle num mers, w.o. foxtrots, tango's, voolsoli (o.a. de Kat en de Kanarie), de liedjes van Oharles Trenet, gezongen door Marcelle Thielemans en bekende radio-schlagers als Mood Indigo, de Steeple Chase voor drie trompetten, Fata Morgana, Kiss-Kiss-Kiss, Ramblersball en als daverende climax den Tigerrag afzonderlijk te bespreken. De Ramblers betoonden zich wederom rasartisten, zij vormden een verbluffende homogeniteit en speelden met een zooda nige verve, precisie en technische begaafd heid, als wij ze nog zelden hoorden! De rus tige en zekere leiding van den pianist Mas man verdient een aparte vermelding. Iedereen heeft op dezen avond iets naar zijn gading gekregen, want velerlei genres waren vertegenwoordigd. Een fenomenaal succes oogstte boven dien de swing-accordeonist Johny\ Meyer, die waarlijk een duivelskunstenaar op zijn instrument is en wiens prestaties in waar heid bewonderenswaardig en ongeëvenaard zijn! Hij werd, evenals Theo Uden Masman, met bloemen gehuldigd. De toejuichingen waren als een orkaan en den ganschen avond niet van de lucht: slechts een door-en-door gefourneerde som - berkop weet zoodanige prestaties niet te waardeeren. De Ramblers hebben allen er eens heer lijk „uitgehaald"; zij waren dan ook op hun allerbest en zouden zelfs den meest verwoeden tegenstander van de jazz doen glimlachen! OPENSTELLING POSTAGENTSCHAPPEN. De directeur van het P.T.T.-kantoor te dezer stede verzoekt ons mede te deelen, dat de postagentschappen met ingang van Maandag a.s. op werkdagen zullen zijn opengesteld van 8 uur 30 tot 19 uur 30. ZESTIGJARIG JUBILEUM Yan den Beurtvaartdjenst Waddinxveen Leiden. In een der zalen van het gebouw „Na- thanael" is een druk bezochte receptie ge houden ter gelegenheid van het 60-jarig jubileum van den beurtvaardienst Wad dinxveenLeiden van den heer H. C. v. d. Akerboom. Aanwezig waren de jubilaris met zijn echtgenoote, alsmede diens zoon en echtgenoote. Voor de receptie deelde de 79-jarige krasse jubilaris het een en ander uit zijn 60-jarige loopbaan mede. Tijdens zijn 60-j. beurtvaartdienst was hij nimmer door ziekte verhinderd de reis naar Leiden te maken. Het is, aldus sp., alsof- het de dag van heden is. die 14de October 1881, toen hij met zijn trekschuit tegen een orkaan in. de reis naar Leiden moest on dernemen. Hij zag toen geen kans die reis te volbrengen en moest deze den volgenden ochtend voortzetten. Als bijzonderheid 'toonde de heer Alkerboom ons een cahier, waarin door zijn vader waren aangetee- kend de verschillende verzendingen van vóór 1881. Velen kwamen den jubilaris daarop de hand drukken, w.o. talrijke collega's en voorts een deputatie van de Leidsche Meu- belwinkeliersvereeniging, namens wie de heer W. F. Poptie het woord voerde. Spr. wenschte den jubilaris geluk en merkte op, dat de jubilaris steeds de belangen van de meubelwinkeliers heeft behartigd. De jubi laris leverde steeds de goederen zonder „krassen, deuken of brokken" af. Namens de meubelwintoeliers overhandigde spr. hem een prachtigen bloemenmand en twee kistjes sigaren, daarbij den wensch uit sprekende, dat de zoon van den jubilaris, de heer G. C. v. d. Akerboom, ook een maal hetzelfde vertrouwen moge hebben, dat zij ai vader steeds mocht genieten. Ook werd het woord gevoerd door den heer Dreef, namens een deel van den Leid- schen Winkelstand. Deze wees er op, dat de heer v. d. Akerboom zich heeft doen kennen als een soliden beurtschipper, wien men gaarne iets meer betaalde, wetende dat de goederen ongeschonden aankwamen. Namens de collega vrachtrijders en schippers wenschte de heer J. Vericerk uit Alphen, den jubilaris geluk en herinnerde aan de aangename samenwerking. Spr. hoopte, dat God hem ook in de komende jaren leiden en steunen mag. De eerewijn werd rondgediend, waarna de jubilaris ailen hartelijk dankte, die blijk gaven van hun erkentelijkheid. Ook de broeder van den jubilaris, de heer B. v. d. Akerboom, uit Hilversum, dankte voor de belangstelling, zijn broer bij diens jubileum- bewezen. Gisteren vond ook te Waddinxveen in het gebouw „Centrum" een receptie plaats, waarbij een groot aantal belangstellenden den jubilaris kwam gelukwenschen, waar bij in het bijzonder de nadruk gelegd werd op de aangename en zorgvolle behandeling bij den dienst van den heer v. d. Akérboom, Een groote bloemenschat getuigde eveneens van veler sympathie. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: W. Haasnoot, Sluisweg 81, Katwijk aan Zee, haringinleggerij en haringhandel. Bij voeging uitgeoefend bedrijf: reederij. Swart en Co. Hoofdstraat achter nr. 169, Sassenheim, bloembollenhandel, -kweekerij en export. De commanditaire vennootschap is door uittreding van den comm. vennoot omgezet in een zaak met één eigenaar en zal worden voortgezet onder den ouden naam: Swart en Co. Eigenaar: J. H. R. Swart, Sassenheim. S. van Ruiten Hzn., Roelofarendsveen B 265, Alkemade, commjssionnair in groenten. Bovengenoemde zaak is omgezet in een ven nootschap onder firma onder den naam: Firma Simon van Ruiten Hzn. (Beperkende Bepalingen). Vennooten: S. van Ruiten, N. W. van Ruiten en S. F. van Duiten, Roelof arendsveen. Men zie voor verder Stadsnieuws pag. 2 van het Tweede Blad. AFSCHEID Dr. H. E. VAN GELDER. Als directeur van d®n Haagschen dienst van kunsten en wetenschappen. Gistermiddag is in tegenwoordigheid van talrijke autoriteiten dr. H. E. van Gelder in de aula van het Haagsche gemeentemu seum aan de Stadhouderslaan gehuldigd, ter gelegenheid van het feit, dat hij op 1 April a.s. wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd zal aftreden als directeur van den dienst van kunsten en wetenschappen der gemeente 's-Gra- venhage. Voor deze huldiging had zich onder voor zitterschap van den oud-burgemeester van den Haag jhr. mr. dr. H. A. van Karne- beek een eerecomité gevormd, dat een borstbeeld van dr. van Gelder had laten vervaardigen door den beeldhouwer Ter- mote. Het woord werd gevoerd door prof. Ir. C. L. v. d. Bilt, jhr. van Karnebeek en dr. G. Knuttel, als opvolger van dr. v. Gelder. Namens het genootschap Pulchri Studio overhandigde de heer Willy Sluiter dr. van Gelder een portefeuille met tachtig teeke- ningen, vervaardigd door leden van Pulchri De voorzitter van den Haagschen Kunst kring, de heer N. H. Wegerif, bood den heer van Gelder het eerelidmaatschap dezer ver eeniging aan, alsmede een boekwerk. Hierna dankte dr. van Gelder in gevoel volle bewoordingen. tevens in staat is de uitvoering van sym- phonische werken of composities voor strijkorkest op zich te nemen. De leiding berust bij drs. j. van der Griend, die se dert eenigen tijd gèregeld met het orkest repeteert. NEDERLANDSCHE ARBEIDSDIENST. NED. HERV KERK. Beroepen: Te Stavenissen, ds. E. R. Damsté te Sluipwijk; te Harderwijk ds, J. J. Timmer te Ermelo. Bedankt: Voor Kimswerd cana. P. M. Mentzel te Amsterdam. Drietal te Harderwijk: ds. J. J, Timmer te Ermelo, ds. G. L. Koolhaas te Huizen en ds. J. Spelt te Rijssen GEREF. GEMEENTEN. Bedankt: Voor Vlaardingen, ds. H. Llgten- berg te Kampen. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Sloten (Fi\), cand. J. C. Eve raars, thans hulpprediker aldaar. DS. D. F. BARTLEMA OVERLEDEN. In den ouderdom van 58 jaar is te Bus- sum overleden ds. D. F. Bartlema, predi kant bij de vereeniging tot evangelisatie te Bussum. Ds. Bartlema is verschillende jaren pre- De Nederlandsche arbeidsdienst beschikt j dikant geweest in Nederlandsch-Indië en over een staforkest van beroepsmusici, op 1 April 1925 werd hij benoemd tot vloot- grootendeels afkomstig uit de voormalige i credikant met standplaats Soerabaja. Ir. korpsen van de weermacht. Het orkest, res- Juni 1934 vestigde ds. Bartlema zich te sorteerend onder het centraal muziek-ln- stituut van den Nederlandschen arbeids dienst, is zoodanig samengesteld, dat het 'als harmonie-ensemble kan optreden, maar Bussum, vanwaar uit hij de functie van vlootpredikant in Den Helder vervulde. De overledene was ridder in de orde van Or an je-Nassau.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2