STADSNIEUWS LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 26 Maart 1941 Duitsche orders aan Nederlandsche industrieën VISSCHERIJ-BERICHTEN KERK- EN SCHOOLNIEUWS Droevig ongeval Verspreide berichten Duitsch weermachtsbericht Italiaansch weermachtsbericht Besprekingen te Den Haag Binnenland Buitenland Rede van Halifax BEURSOVERZICHT MARKT 15-JARIGE JONGEN DOOR AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Gisternamiddag omstreeks 6 uur heeft zich op de Botermarkt een droevig ongeval voorgedaan, waarbij de 15-jarige A.V. wo nende aan den Nieuwe Rijn om het leven is gekomen. V. kwam op zijn flets uit de Mosterdsteeg rijden in de richting van de Botermarkt; mede als gevolg van de vrij sterke helling ontwikkelde hij een tamelijk groote snel heid. Juist toen hij het einde van de steeg had bereikt, kwam uit de richting van het Stadhuis een zware vrachtauto rijden, be stuurd door M. P. uit Oegstgeest. V. trachtte door geheel links langs den trottoirband te rijden een botsing te voorkomen en dit zou mede doordat de autobestuurder onmiddel lijk het stuur naar links omgooide, waar schijnlijk zijn gelukt, wanneer de jongen niet op het laatste oogenblik gepoogd had toch voorlangs de auto te rijden. Een botsing was toen onvermijdelijk; de wielrijder kreeg een der wielen van de vrachtauto over de borst en is tijdens het transport naar het Academisch Ziekenhuis aan de bekomen verwondingen overleden. De auto reed door tot aan den waterkant en kwam eerst tot stilstand, toen de voor wielen reeds boven het water zweefden. De autobestuurder kon de cabine slechts ver laten door zich te water te begeven, doch bekwam overigens geen letsel. AANGEHOUDEN. Op last van den Officier van Justitie is door de politie alhier aangehouden de 31-jarige P. C., die' zich onlangs hier ter stede schuldig maakte aan oplichting door den verkoop van een vat boter, waarvan alleen de bovenste laag uit boter bestond en de rest was opgevuld met zand. 0 Voorts zijn aangehouden de 28-jarige D. S. alhier, wegens diefstal van een rijwiel te Leiden en te Voorhout, de 40-jarige J. B„ die op verzoek van den Leldschen commis saris van politie te Rotterdam werd gearres teerd wegens een alhier gepleegden rijwiel diefstal en de 18-jarige A. P. van der K„ die zich bij herhaling heeft schuldig ge maakt aan diefstal van lood. Tob lid van de commissie, belast met het afnemen van examens ter verkrijging van een acte van bekwaamheid tot het geven van les in handteekenen, is be noemd de heer A. J. M. van Dijk. leeraar aan de Meisjes H.B.S. alhier. moeilijkheden om dit te bewerkstelligen. De Amerikaansche vliegtuigbouwer Glennel Martin heeft hierover aan een correspon dent van de New York Herald het volgende gezegd: wij stellen ons over het algemeen niet duidelijk voor, hoe gecompliceerd en kostbaar het monteeren van een vliegtuig is en hoeveel bijzondere organisaties daar- vocr noodig zijn. De automobielindustrie kan daarmede niet vergeleken worden, en dit technische verschil doet twijfel opkomen, of de auto mobielindustrie binnen korten tijd in een vliegtuigindustrie kan worden omgezet. Het is te begrijpen, dat het den Engel- schen, die al hun hoop op de Amerikaan sche vliegtuigproductie gezet hebben, bij het hooren van deze critiek bang te moede wordt. De bezorgdheid is des te meer ge rechtvaardigd, daar Duitschland inmid dels niet stil zit, doch de eigen vliegtuig productie zoozeer heeft opgevoerd, dat het onmogelijk is de Duitsche productie te be naderen. (D.N.B.) ACHARD OVER DE VOEDSELVOOR ZIENING IN FRANKRIJK. De Fransche secretaris-generaal voor ver zorging, Achard, heeft voor Fransche en buitenlandsclie journalisten gesproken over de tegenwoordige positie der voedselvoor ziening in Frankrijk, welke hij ernstig noemde. Men moet zich afvragen, zoo be gon Achard, zijn betoog, door welke rede nen een zoo rijk land als Frankrijk tot distributie moest overgaan. In dit opzicht draagt Frankrijk zelf een zware verant woording, want de ontvolking van het land, de toeneming der onbebouwde oppervlakte, de liberale invoerpolitiek der laatste vijftig jaar enz. hebben' Frankrijk genoodzaakt, steeds meer een beroep te doen op het bui tenland en zijn koloniën, om zijn bestaan te verzekeren. In 1938/'39 is 27 procent van de Fransche behoefte aan levensmiddelen niet op eigen bodem gekweekt. Dientengevolge heeft de blokkade de onmetelijke voorraadsbronnen voor Frankrijk gesloten. De uitwerking van dezen toestand is nog verscherpt door het ontbreken van voorraden in eigen land, door de verwoestingen van den oogst als ge volg van den oorlog en door den strengen winter van 1939/'40. Vervolgens gaf Achard eenige voorbeelden van het tekort in de voornaamste landbouwproducten, vooral in graan, en verklaarde hij: zelfs indien de transportkwestie volkomen zou worden op gelost, kan de verzorging van het onbezette Fransche gebied zonder graaninvoer niet gewaarborgd worden. Tenslotte deed Achard een ernstig beroep op de bevolking en vroeg hij om begrip voor de door de regeering ge nomen strenge distributiemaatregelen. Frankrijk, zoo voerde hij hieraan toe, mag een beroep doen op de volkeren, die in vo rige jaren zijn leveranciers waren, de on- menschelijke blokkade op te heffen, welke tot gevolg kan hebben dat het leven der Fransche gezinnen en kinderen dagelijks kritieker wordt. Hij deelde mede, dat van 1 April af in het onbezette Frankrijk het broodrantsoen en vervolgens in de maanden April, Mei en Juni de rantsoenen vleesch, eieren en gevo gelte nog verminderd zullen worden (DNB). ZUID-SLAVISCHE GEZANT TE MOSKOU AFGETREDEN. De Zuid-Slavische gezant te Moskou, Gawrilowitsj, heeft verklaard dat hij af treedt. Gawrllowitsj was behalve gezant te Moskou ook leider van de Zuid-Slavische oppositioneele agrarische partij. HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING. De laatste kookdemonstratie. De Commissie inzake Huishoudelijke Voor lichting en Gezinsleiding heeft gistermid dag de vierde en laatste van haar reeks kookdemonstraties Goede voeding in oor logstijd" gegeven. Na een openingswoord van mevr. van OerleNipper, waarin zij alle aanwezigen aanspoorde zich in te laten schrijven voor een kookcursus, daar dit juist nu voor het behoud van de gezondheid, spe ciaal van de opgroeiende kinderen, van het grootste belang is, sprak mevr. Schaper— Beukema enkele woorden over de komende cursussen in kinderverzorging en -opvoe ding, die meer voor moeders van jonge kinderen bedoeld zijn. De kookdemonstratie omvatte drie spi- naziegerechten, waarbij de leerares deze waardevolle groente, waarvan we binnen kort volop kunnen genieten, reeds nu door haar rauw in een stamppot te verwerken, binnen het bereik der kleine beurzen bracht. Zeer kort gekookte spinazie en spinaziesoep voltooiden het menu, dat de aanwezigen zich zoo goed lieten smaken, dat velen zich nog eens extra lieten opscheppen. Aan het eind gaven vele bezoeksters zich voor de cursussen op. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen J. M. Krol, Breestraat 149, Leiden. Schoen winkel. Overleden eigenaar: J. M. Krol, Leiden, d.d, 18 Maart 1941. Nieuwe eigena resse: Wed. A. M. Krolde Groot, Leiden. Firma L. van Dam, Lange Koppenhink- steeg 6, Lelden. Groothandel in kaas; expl. van kaaswinkels. Opheffing filiaal: Gen. Cronjéstraat 18, Haarlem. Agentuur- en Commissiehandel „Mexim", Laan van Oud Foelgeest 14, Oegstgeest. Procuratie verleend aan: R. Hilbrands, Oegstgeest. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Het luchtwapen vernietigde op 25 Maart in het zeegebied om Engeland 5.000 brt. en beschadigde 15.000 brt. vijandelijke koop- vaardijscheepsrulmte. Er werden tot zinken gebracht een koopvaardijschip van 2.000 brt. ten Oosten van Clacton on Sea door bom- voltreffers en een tweede van 3.000 brt. aan den ingang van het Kanaal van Bristol. Een schip van 8.000 brt. werd voor Great- Yarmouth In brand gebombardeerd. Een schip van 4.000 brt. bleef ten Noorden van Newquay met slagzij liggen na een aanval hi scheervlucht. Ten Zuiden van de Faroer- eilanden werd een ander koopvaardijschip van ongeveer 3.000 brt. getroffen. In Zuid- Engeland bombardeerde een gevechtsvlieg tuig met goed resultaat de gasfabriek van een industriestad. Bij luchtgevechten boven de Engelsche Zuidkust verloor de vijand een jachtvliegtuig van het type Spitfire. Op de Noordzee schoot een patrouillevaartuig een aanvallend vijandelijk torpedovliegtuig neer. De vijand is vannacht noch naar het Duitsche rijksgebied noch naar de bezette gebieden gevlogen. In zijn weermachtsbericht No. 292 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Grieksohe front: Normale activiteit van artillerie. Italiaansche luchtformaties bom bardeerden herhaalde malen aan den rech- ter-oever van de rivier Devoli vijandelijke steunpunten, opslagplaatsen en kampen. Noord-AfrikaItaliaansche en Duitsche vliegtuigen bestookten met bommen en niaohinegeweervuur vijandelijke concentra ties van gemechaniseerde strijdmiddelen. In tien nacht van 24 op 25 Maart ondernam de vijand een luchtaanval op Tripolis. Onze jachtvliegtuigen hebben nog eens de lucht basis Iraklion op het eiland Kreta -met mi trailleurs beschoten. Een vijandelijk vlieg tuig werd op den beganen grond in brand geschoten. Vijandelijke vliegtuigen deden aanvallen cp eenige van onze steunpunten in de Egeïsche Zee, waarbij eenige personen gewond werden. Oost-Af rika: De hardnekkige strijd om Keren duurt voort. Aan beide zijden zijn de verliezen aanzienlijk. In het Galla-Sidamo gebied is opnieuw een poging van den vijand om een over tocht o-ver de Daboes te forceeren afgesla gen. Tijdens luchtgevechten bij Keren heb ben onze jachtvliegtuigen een toestel van het type Hurricane neergeschoten. Onze lujhctformaties bombardeerden een der vij andelijke luchtbases en troffen talrijke op den beganen grond staande vliegtuigen. 486ste STAATSLOTERIJ (Niet officieel) Trekking van Woensdag 26 Maart 1941 lste klasse, 3de lijst Eooge Prijzen f 1000.— 4968 f 400 2609 20189 I 100.— 2071 7667 10603 16798 19602 1454 1607 3596 3699 56*22 5742 6566 6803 9230 9306 11057 1137G 12780 12843 14375 14727 16704 16804 17643 18120 19902 20475 21501 21693 Prijzen van f 20.— 1686 1967 2241 2391 4015 4510 4944 5146 5797 5836 6131 6221 7355 7849 7932 8207 9519 9717 10388 10481 11437 11712 12089 12120 13103 13165 13533 13699 15418 15498 15849 16293 16923 16929 16991 17062 18154 18897 18905 18918 20883 21083 21100 21149 21779 21958 2458 3571 5418 5543 6280 6325 8853 9078 10737 11029 12452 12692 14072 14197 16425 16661 17082 17242 19122 19271 21391 21431 Hedenmorgen had te 's-Gravenhage eon bijéénkomst plaats tusschen vertegenwoor digers van Nederlandsche en Duitsche in dustrieën, ten einde besprekingen te voeren omtrent vraagstukken, verband hou dende met het verstrekken van Duitsche orders aan Nederlandsche industrieën. De bijeenkomst werd door den com missaris-generaal voor financiën en economie, minister dr. Hans Fischböck geopend, die de aanwezigen welkom heette. Met voldoening constateerde hij dat de samenvoeging van bedrijfsver- wante groepem in éen organisatorisch geheel reeds aanmerkelijke vorderingen heeft gemaakt.' Binnenkort kan een definitieve totstandkoming van alle aaneengesloten groepen in één, nauw aaneen gesloten verband, tegemoet wor den gezien. Thans gaat het er om, aldus spreker, met de practisohe werkzaamheden te beginnen. Hét is nu de taak, gemeenschappelijk te overleggen in welke mate Duitsche op drachten aan Nederlandsche industrieën kunnen worden verstrekt eai uitgevoerd. Op het oogenblik krijgt het Nederland sche bedrijfsleven een oorlogskans. In Ne derland immers kunnen in vele gevallen nog werkkrachten gevonden worden, die in staat zijn na een korte technische oplei ding in industrieeele bedrijven te werk te worden gesteld, zulks in tegenstelling tot Duitschland, waar zulks niet mogelijk is. Hierin ligt dan ook de oorzaak, dat een verschuiving van Duitsche opdrachten naar Nederland plaats heeft, waardoor in hoo- gen mate de bedrijfscontinuïteit der onder nemingen wordt verzekerd. Men moet echter in dit verband niet ver geten, zoo verklaarde dr. Fischböck, dat het verstrekken van Duitsche orders aan Nederland voor het Duitsche bedrijfsleven een offer be teekent. Tengevolge namelijk van de eischen, die de Duitsche oorlogsvoe ring stelt, heeft het Duitsche bedrijfsleven erin toegestemd, opdrachten, die het anders zelf te vervullen zou hebben gekregen, aan Nederlandsche industrieën af te staan. De oorlogsvoering stelt speciale eischen aan het gezonde verstand. Vandaar de verschuiving van, aan het Duitsche be drijfsleven verstrekte orders, naar Neder land. Dr. Fischböck sprak in dit verband den wensch uit, dat het Nederlandsche be drijfsleven de tenuivoerlegging van deze opdrachten met de dezelfde nauwkeurig heid en zorgvuldigheid laat plaats vinden, als door de Duitsche industrieelen zou ge schieden. In Nederland zal alleen datgene worden vervaardigd wat van oorlogsbelang is. Van oorlogsbelang is alles, wat? het Duitsche volk noodzakelijk gebruikt, en noodig heeft. Niet belangrijk is, wat de Duitsche bevolking niet noodig heeft. Dr. Fischböck deed een dringend beroep op de aanwezigen bij het tenuitvoerleggen van hun taak, zich steeds deze gezichts punten voor oogen te houden. De aan het Duitsche bedrijfsleven gestelde eischen zijn enorm groot en in geen enkel opzicht te vergelijken met de aan de Nederlandsche industrieën gestelde normen, niet in het minst wat er van de arbeiders wordt ge vraagd. Werkt allen mede aldus spreker aan de schoone taak, die u wordt opge legd, teneinde met de aan u verstrekte op drachten uw bedrijf of onderneming ook in de naaste toekomst aan den gang te kunnen houden! Hierna voerde de plaatsvervangende lei der van de Reichsgruppe Industrie, general directeur R. Stahl uit Berlijn het woord. Deze besprak met een enkel woord de taak die aan de Duitsche'industrieën in oorlogs tijd is opgelegd, en de daarmede gepaard gaande noodzakelijkheid, orders naar elders te verschuiven. Laten de Nederlandsche industrieën de haar toegestrekte hand aan vaarden, teneinde door haar medewerking de verstrekte opdrachten uit te voeren, al dus riep de spreker uit. De heer Stahl be sloot zijn uiteenzettingen met den wensch uit te spreken, dat de thans plaatsvindende onderhandelingen in een geest van goeden wil en vriendschap zouden plaats vindén. Vervolgens nam de leider van de Zentra- lauftragsstelle, ing. E. Nimtz het woord. Deze constateerde, dat in vele gevallen de Nederlandsche industrieën reeds tal van welkome orders hebben gekregen en tenuit- voer gebracht. Vooral de textielindustrie heeft daarvan in hooge mate geprofiteerd. Andere Industrieën 2ullen in het vervolg eveneens van werk worden voorzien. De werkzaamheden van de Zentralauftrag- stelle zijn In de afgeloopen acht maanden uiterst nuttig geweest. In menig opzicht kon het Duitsche Rijk worden ontlast bij zijn moeilijkheden, die het ondervond in dustrieele orders ten uitvoer te brengen. Dit heeft voor Nederland beteekend, dat de Nederlandsche industrieën aan het werk zijn gebleven, waardoor de arbeidsmoge lijkheden voor de bevolking gewaarborgd bleven. Ontslagen hebben nauwelijks plaats gehad, wel in vele gevallen het tewerkstel len van duizenden arbeidskrachten. Ten slotte sprak nog mr. B. J. M. van Spaendonck, lid van de Tilburgsche ver- eeniging van fabrikanten. Deze wees op het brandende vraagstuk van het heden en voor de naaste toekomst: hoe kan ik er in slagen mijn bedrijf gaande te houden? De huidige bijeenkomst, aldus spreker, staat geheel en al in het teeken hiervan. De Duitsche autoriteiten waarborgen de voor zlening met ^grondstoffen, hetgeen van de grootste beteekenis is voor de handhaving der bedrijvigheid der Nederlandsche onder nemingen. De Nederlandsche industriëelen hebben nu een schitterende gelegenheid te profiteeren van de ervaringen van hun Duitsche collega's, die hier thans zijn bij eengekomen. Spreker sprak de hoop uit, dat de bijeenkomsten die'vandaag met de vertegenwoordigende bedrijfsgroepen plaats hebben, vruchtbare en goede resultaten voor beide partijen mogen opleveren. Hierna hadden afzonderlijke besprekin gen plaats tusschen de vertegenwoordigers van Duitsche en Nederlandsche bedrijfs groepen. DE HEER H. L. VAN BUNNINGEN f. Na korte ongesteldheid is te Zwammer- dam vrij onverwacht overleden, de heer H. L. van Bunningen, lid van den gemeente raad dier gemeente. De overledene die den leeftijd van 61 jaar bereikte, bekleedde in het R.K. kerkelijk leven een vooraanstaande plaats. Hij had o.m. zitting in het R.K. Parochiaal Kerkbe stuur, was penningmeester van de R.K. Jongensschool en liet zich ook op philan- tropisch gebied niet onbetuigd. Naar buiten genoot de heer van Bunnin gen vooral bekendheid als oprichter en eigenaar van een in de geheele Rijnstreek bekenden autohandel alsmede van den auto busdienst Alphen a.d. Rijn-Woerden-Gouda. De Britsche ambassadeur te Washington, lord" Halifax, heeft voor de Pilgrims' So ciety te New-York een uitvoerige propa- ganda-rede gehouden, waarin hij vooral nadruk legde op de noodzakelijkheid eener versterkte Amérikaansche hulpverleening aan Engeland. Halifax betoogde, dat deze oorlog een strijd op leven en dood tusschen twee wereldbeschouwngen beteekent. Enge land vecht thans voor zijn leven en zijn vrijheid, en de beginselen van vrijheid en democratie verkeeren thans ernstig in ge vaar. Halifax onderstreepte de noodzake lijkheid eener samenwerking tusschen En geland en de Ver. Staten, waarbij hij be weerde, dat de Europeesche oorlog ook het Amerikaansche continent bedreigt. In zijn strijd om de eigen vrijheid vecht Enge- VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 26 Maart. Bot 57.00, kleine schol 57.00, pufschol 28.00, wijting 45.00, kleine schar 28.00—25.00 (alles per 50 kg.) Tongen 3.60—2.50 per kg. Zoetwater- visch: Snoekbaars 1.60—1.52, zeelt 1.04. karper 0.84—0.68, brasem 0.56—0.55, blei 0.62—0.46, voorn 0.46, spiering 0.40—0.39 (alles per kg.). land, zoo meende de ambassadeur, ook voor de vrijheid van de andere landen. Overwint Duitschland, dan wordt Europa met knechtschap en slavernij bedreigd. Als voorbeeld van een toekomstge volksge meenschap noemde Halfax het Britsche rijk. De komende maanden brengen Enge land wellicht zware verliezen. Het is drin gend noodzakelijk met overeenkomstige snelheid en kracht de verdedigingsmaatre gelen uit te breiden. De komende maan den zouden een wedstrijd te zien geven tusschen de toenemende Engelsche scheepsverliezen en de versterking der En gelsche verdediging en bewapening. Ten slotte gaf lord Halifax als zijn meening te kennen er niet aan te twijfelen, dat En geland met de hulp van de Ver. Staten dezen wedstrijd zal winnen, (D.N.B.) DE STAKINGEN IN DE VEREENIGDE STATEN. In het Huls van Afgevaardigden heeft d< democraat Randolph verklaard, dat als ge volg van de stakingen de uitvoering van wapeningsorders tot een bedrag van 1.195.000.000 dollar is vertraagd. Hij zeide, dat het congres zijn plichten niet kende en eischte onmiddellijke maatregelen. Met het oog op de verscherping van den toestand in de Bethlehem Steenfabrieken in Pennsylvanië heeft de politie hulp van de federale politie gevraagd, daar zij zich niet in staat acht de situatie meester te blijven. Een keten van stakingsposten heeft het groote fabrieksterrein letterlijk afgezet. Voor alle fabriekspoorten staan de stakers in dubbele en drievoudige rijen. Overal hebben zich meer of minder ernstige botsingen voorgedaan. Verscheidene sta kers zijn door traangasbommen tijdelijk van hun gezichtsvermogen beroofd. De ongeregeldheden hebben zulk een dreigend karakter gekregen, dat de gouverneur van den staat, James, de federale arbitragecom missie heeft verzocht eindelijk maatregelen te nemen om een einde te maken aan de vertraging in de uitvoering der wapen opdrachten. (D.N.B.) Bij de International Harvester Company, bij Chicago, de grootste Amerikaansche fabriek voor landbouwmachines, waar reeds sedert verscheidene weken gestaakt wordt, is het tot bloedige botsingen gekomen tus schen stakende leden van het C. I. O, eener- zijds en politie en arbeiders, die niet staak ten. anderzijds. De stakingsleider, Robert Travis van het C. I, O., zelde ln een massavergadering der stakers, dat men voornemens ls in alle 10 fabrieken der Harvester Co. de algemeene staking te proclameeren als vergelding voor de hervatting van den arbeid door de orga nisatie van vaklieden ln de Mac. Cormick- labrieken. Bovendien treft men voorberei dingen om het bedrijfsleven in Chicago zoo noodig geheel te verlammen door een sta king. Daardoor wil men de stakers bij de Harvester Co. steunen. (DiN.B.) NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Vuursche ds. J. van Slle- dregt te Eemnes-Buiten. AMSTERDAM, 26 Maart. In verband met de gisteren gedane me- dedeellngen inzake de geblokkeerde mar kenbelasting ging de belangstelling bij de opening vanzelfsprekend uit naar de Duit sche waarden. De handel ln deze fondsen kon aanvankelijk echter niet gemakkelijk op gang komen, aangezien nog de noodlge voorzichtigheid wordt betracht. Het beleg gende publiek neemt ten opzichte van de ontwikkeling van de situatie een afwach tende houding aan en gaat ln verband hier mede uiterst behoedzaam te werk. Dit verhinderde echter niet dat zich toch zij het op kalme wijze, ln de Duitsche pa pieren affaire ontwikkelde, waarbij globaal genomen werd gehandeld op of Iets boven de biedprijzen, welke verleden week wer den opgegeven. Het zakenverkeer op de locale aandee- lenmarkt was nog vrij driik, zij het dan ook dat de affaire, vergeleken met de laat ste dagen, een kleinigheid was Ingekrom pen. Bij de ojiening bestond een prijshoudende stemming, maar onder beursttjd kwam er regelmatig materiaal aan de markt, zoodat de koersen langzaam maar zeker afbrokkel den. Olie's, die kort na den Inzet tegen 244% werden verhandeld, zagen zich geleidelijk aan een 7-tal punten ontglippen. Op de Sul- kerafdeeling was het niet veel beter gesteld. H.V.A.'s werden in vaste houding ingezet, maar liepen eveneens achteruit, van 444 tot 437 Vorstenlanden golden eveneens ln door snee iets lager. De affaire in Rubberfondsen bepaalde zich voornamelijk tot Amsterdam Rubbers. Ook hier was de opening prijshou dend, maar reeds spoedig werd een beneden waartsche richting gevolgd en kwam de koers weer beneden 280 De incourante soorten waren onregelmatig, waarbij kleine nadeelige koersverschillen in de meerder heid waren. De affaire ln Tabakken was gering. De koersen konden hier overigens voor de Su- matra-aandeelen gehandhaafd blijven. Van de Industrieelen waren het wederom Aku's, die een drukke affaire te zien gaven. Onder beurstljd liep de koers een drietal punten achteruit tot omstreeks 112'/, Unilevers werden tegen ongeveer de prij zen van gisteren afgedaan, maar terwijl gisteren het slot prijshoudend was, was de stemming bij het scheiden van de markt vandaag aan den gedrukten kant. Philips-aandeelen daalden tot in de on middellijke nabijheid van de 200%, incou rante soorten werden op onsystematische wijze genoteerd. Het verloop van de Scheep- vaartafdeeling was in overeenstemming met de algeheele koersbeweglng. Scheepvaart unle's zakten onder beurs tljd een kleinigheid in, maar waren ten slotte toch niet veel veranderd. Ook voor de overige soorten kwamen geen groote mutaties voor. De Amerikaansche markt was kalm zon der groote verschillen, ook hier liepen de koersen langzaam aan een kleinigheid naar beneden. Voor de Nederlandschebeleggingsfond sen bestond een vaste stemming. Bij de opening werd voor de nieuwe 4»/» obligatiën en de gestaffelde leening beneden de vorige slotprijzen gehandeld, maar reeds spoedig openbaarde zich goede kooplust met het gevolg, dat de koers aanhoudend naar boven ging en tegen het slot op bijna de beste prijzen van den dag werd afgedaan. Dit gold zoowel voor de jongere emissies als de Oude Schuld en de Indische obliga ties. Gemeentelijke en prov. obligatis waren prijshoudend. Prolongatie 2 3/4%. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. Valuta's 'schriftelijke en teL transacties). New York 1,88 3/16 (1.88 9/16); Berlijn 75.28 (76.43); Brussel 30.11 (30.17); Helsinki 3.81 (3.82); Stockholm 44.81 (44.90); Zilrlch 43 63 (43.71). Bankpapier: Berlyn 75.19 (75.34); New York 1.8614 (1.901/4); Brussel 30.08 (30.20); Stockholm 44.76 (44.94); ZUrlch 43.59 (43.76). KATWIJK a. d. RIJN, 25 Maart. Knolseldery A 8.108.50, Schorseneeren A 16.0017.00. Roode kool 7.107.50, Gele kool 4.506.40, Groene kool 3.005.10, Uien 5.80-7-6.00 per 100 kg. Waspeen 1.302.00, Kroten 0.580.68 per 20 kg. LEIDSCHENDAM, 24 Maart Kropsla le srt 1.6.608.10; Stoofsla 2428; Spinazie per 4 kg. 77—85 ct.; Raapstelen f.88.80; Prei f. 8.50; Seldery f 1.60—1.80. RIJNSBURG, 25 Maart. Groentenveiling. Roo de kool 8.00, Gele kool 5.006.80, Groene kool 4.505.50, Boerenkool 3.00—6.00, Knolrapen 2.20 2.60, Schorseneeren A f. 14.0016.00, Prei 4.00 8.50, Spruiten 8.0015.00 per 100 kg. Kroten 0.68, Uien 0.801.20, Waschpeen 1.702.80 per kist. RIJNSBURG. 25 Maart. Bloemenveiling. Freesla 1822 ct., Convallaria 1.501.80, Ane monen 3.504.00, Hyacinthen: wit 7.508.50, ge mengd 8.509.00, blauw 8.009.00, Narcissen: Ornatus 9—12 ct„ Victoria 16—18 ct., Helios 12— 14 ct., Alfred 1618 ct„ Tulpen: Prins van Oos tenrijk 2428 ct., Carrara 2832 ct., Le Nótre 30—32 ct.. Gele Prins 26—30 ct., Titlaan 28—32 ct., Murillo 26—28 ct.. Theeroos 32—34 ct.. Electra 3236 ct., Peach Blossom 2832 ct.. Van der Hoeff 32—36 ct., Copland rose 32—36 ct., idem blauw 3038 ct.. Bartlgon 34—36 ct., Grand Due 3842 ct., Rijzende Zon 4044 ct. ZOETERWOUDE, 24 Maart Elerenveiling ,.Ik leer nog". Aanvoer 2500 eieren tegen den door het bestuur vastgestelden prijs.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3