LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 25 Maart 1941 KERK- EN SCH00LNIEUWS Maatregelen in Amerika 'k De Britsche blokkade Duitsch weermachtsbericht Italiaansch weermachtsbericht Sovjetunie en Turkije wisselen verklaringen uit Uit de Omstreken Wijziging Italiaansche legerleiding in Noord-Afrika BEURSOVERZICHT MARKT gpffe GERICUTIN^n Volgens de „Army and Navy Journal", het orgaan der Amerikaansche weermacht, overweegt Roosevelt de neutraliteitszone uit te breiden tot aan den 25sten meridiaan. De Amerikaansche vloot zou dan convooien tot aan de Europeesche kusten kunnen be schermen, zonder dat zij de neutraliteits zone zou hebben te verlaten. Krachtens een beschikking van Roose velt is een gebied op de Philippijnen en een in Alaska tot verboden zone voor de bui- tenlandsche scheepvaart verklaard. Buiten- landsche schepen mogen niet zonder toe stemming van den minister van marine de bocht van Soeblc op de Philippijnen en de Kodiak-eilanden in Alaska aandoen. De minister van marine, Knox, heeft medegedeeld, dat opdrachten zijn verstrekt voor den bouw van 36 stalen duikboot) agers en 18 stalen mijnvegers De kosten dezer bodems bedragen .34.600.000 dollar, Het ministerie van oorlog heeft medege deeld, dat het 24.000 ton metende passa giersschip „Washington" gecharterd is en onverwijld in dienst zal worden genomen als hulptransportschap. De minister van handel, Jones, heeft in een onderhoud met International News gezegd, dat het Amerikaansche volk in den komenden tijd groote offers zal moeten brengen. Jones kondigde nieuwe belastingen en een verhooging der defensie-uitgaven aan. Hij drong er op aan. dat de Ameri- ,kanen een deel van hun spaargeld in regeerlngspapieren zouden beleggen. Het C.I.O. heeft gisteren een staking af gekondigd bij de staatfabriek der Bethle hem Steel Co. te Bethlehem in Pennsylva- nle. Reeds in den middag werden stakings- posten opgesteld. De vertegenwoordiger van het vakverbond verklaarde, dat bij het op komen van de nachtploeg talrijke posten de fabriek zouden afzetten en de arbeiders zouden verhinderen aan het werk te gaan. Bij deze fabriek zijn 18.000 arbeiders werk zaam. Zij heeft wapeningsopdrachten voor meer dan een milliard dollar. (D.N.B.) Het A.NP. meldt uit Berlijn: De laatste dagen heeft de Brltsch-Ame- rikaansche propaganda getracht de din gen zoo voor te stellen alsof er aanwijzin gen voor den goeden wil waren dat de in strijd met het volkerenrecht zijnde honger- blokkade ten minste jegens de bij den oor log in het geheel niet betrokken bevolking van het bezette en het onbezette Frank rijk zal worden verzacht. De met den rang van gezant bij de Brit sche ambassade te Washington aangestel de prof. Noel Hall heeft echter voor zijn vertrek op een persconferentie gezegd:Het Britsche blokkadeprogramma bestaat er nog steeds uit „den beproefden druk op het door Duitschland beheerschte conti nent in stand te houden." Op zijn hoogst zouden geneesmiddelen en vitaminen voor kinderen toegelaten kunnen worden tot het onbezette Frankrijk. Voor het overige kwam prof. Noel Hall tot de opvatting: „De blokkade van den aanvoer van levensmid delen naar Europa is een werk van mensch lievendheld. omdat het den dood van jonge menschen op het slagveld zal verhinde ren". De „Deutsche diplomatisch-politische Korrespondenz schrijft o.m.: De hongeroorlog is, hetgeen op zich zelf reeds een schending van het volkenrecht beteekent. verklaard aan de vrouwen en kinderen, niet alleen van Duitschland, En geland heeft volgens deze gezaghebbende uitlatingen het voornemen het geheele Europeesche vasteland met zijn geheele be volking uit te leveren aan verderf en ziekte in zooverre het daartoe op eenigerlei wijze in staat is. Vitamine en geneesmid delen moeten natuurlijk slechts een alibi zijn, waarschijnlijk ten believe van zekere helpende volkeren. Verkommering en dood van nietstrijders,-ja van menschen, die ge heel buiten den oorlog staan, komt dezen professor zelfs voor als een „werk van menschenliefde", wanneer de krijgslieden van dat Groot-Brittannië, dat den oorlog wilde, voorbereidde en deed uitbreken door deze opoffering van onschuldige vrouwen en kinderen gespaard en vrijgesteld kun nen orden van militair optreden. Van Britsche huichelarij, aldus de Diplo, is men in de wereld waarlijk van alles ge wend. Altijd reeds heeft Engeland voor zijn tegenstanders de toepassing geprefe reerd van een manier van sterven, welke het vermijdt de daad van geweld als zoodanig naar buiten in het oog loopend aan den dag te doen treden. Bloedvergieten, zooals pleegt voor te komen in den oorlog, ls „shocking" in ieder geval, wanneer het door den tegenstander wordt veroorzaakt. Enge land heeft derhalve, zooals ook in het on derhavige geval, een wijze van sterven bij geen kreet van pijn daad en dader verraadt, geen kreet van pijn daad en dader verraad, en honger en ziekte hebben voor den opzet- telijken verwerker stellig het voordeel, dat zonder pijnlijk opzien het nagestreefde doel eventueel bereikt kan worden. Zoo ver te gaan. dit proces van wreed wurgen van geborenen en ongeborenen nog te verheerlijken als „werk van menschen liefde" is het toppunt van die walgelijke Britsche huichelarij en blasphemie, waar voor zich eigenlijk iedere Britsche soldaat, die ook maar een spoor van ridderlijkheid in zich voelt ten dienste zou moeten scha- men. Tot zoo ver de Diplo. Men wijst er in ver band hiermede nog op, dat zelfs na het be ëindigen van den wereldoorlog nog 800.000 vrouwen en kinderen aan de gevolgen van de Engelsche blokkade ten gronde zijn ge gaan volgens Duitsche statistieken. (D.N.B DE VERNIELINGEN IN DE BRITSCHE HAVENS. De Duitsche bladen houden zich bezig met de bekentenis van den Engelschen mi nister voor de scheepvaart, Cross, die te genover een Amerikaanschen journalist verklaarde, dat Engeland thans een groot aantal kleine en zeer snelle schepen noo- l dig heeft, die hun lading in kleine havens kunnen lossen, aangezien de groote havens Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Op de Noordzee heeft een torpedoboot een vliegtuig van het type Bristol-Blenheim neergeschoten. Marine-artillerie nam scheepsconcentra- ties bij Dover onder krachtig vuur. Duitsche verkenningsvliegtuigen vielen in Zuid-Enge- land drie vliegvelden doeltreffend met bom men aan. In hangars, barakken en schuil plaatsen ontstonden zware branden en groote vernielingen. In scheervlucht werden op den beganen grond staande jacht- en bombardementsvliegtuigen met boordwape- nen beschoten. In de Middellandsche Zee bestreden Duit sche gevechtsvliegtuigen ten zuiden van Kreta een krachtig beschermd konvooi. Hierbij werden twee groote vrachtschepen van elk ongeveer 8.000 b.r.t. zwaar bescha digd. Onder zeer krachtigen afweer onder namen Duitsche gevechtsvliegtuigen aanval len op de havenwerken van la Valetta (Malta). Talrijke bomtreffers op voor anker liggende schepen en haveninrichtingen wer den waargenomen. In het zeegebied ten Zuidwesten van Kreta werd een zware bom- treffer op een Britsch slagschip geplaatst en werd een vijandelijk patrouillevaartuig in een luchtaanval vernietigd. In het weermachtsbericht van 24 Maart Is gemeld, dat een tankschip van ongeveer 6.000 br.t. zich in zinkenden toestand be vindt. Men heeft thans vastgesteld, dat dit het tankschip „Sulheim" van 10.000 ton is. Boven Zuid-Engeland hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen zes versperringsballons vernield. De vijand vloog noch overdag noch des nachts naar Duitschland. bijna alle „gedeeltelijk onbruikbaar" zijn geworden. Engeland ziet zich dus gedwongen, zoo constateert de Voelkischer Beobachter, zijn toevlucht te nemen tot havens, die in het geheel niet beschikken over de noodige ha veninstallaties, loodsen, opslagplaatsen, kranen, losapparaten, docks, enz. Waarom echter deze kleine havens meer bescherming tegen luchtaanvallen zouden bieden is onbegrijpelijk. Ten slotte heeft het Duitsche luchtwapen ook daar toege slagen, zooals bijv. in Peterhead en Col chester. Het blad karakteriseert de uitla ting van Cross als een Britschen „Kater" na de buitengewone successen der Duitsche marine en luchtmacht. Het blad gaat ook nader in op het Ame rikaansche voorstel volgens hetwelk de V. S. Engeland in het bijzonder hulp zouden kunnen verleenen door de havens aan de Amerikaansche oostkust, zooals Baltimore, Orleans, enz. te verklaren tot thuishavens der Britsche vloot en haar een grootere mogelijkheid te geven tot het uitvoeren van reparaties. De „Voelkischer Beobachter" merkt in dit verband op, dat aan een ge detailleerd onderzoek moet worden overge laten vast te stellen in hoeverre de havens aan de Amerikaansche Oostkust in staat zijn om behalve het eigen scheepsbouwpro- gram eerst van 1 Maart af een bouwcon- gen. Het blad herinnert er aan dat het 200 vrachtschepen omvattende noodbouwpro- gram eerst vanaf 1 Maart een bouwcon tract voor een schip heeft opgeleverd. Van de 50 schepen die de V. S. naar het heet aan Engeland willen leveren, zijn 15 in re paratie, 9 zijn nog opgelegd. De rest. 26 schepen zijn kleine vaartuigen voor de kustvaart. Dat weet men ook in Engeland en aangezien men het weet, wordt van dag tot dag de roep luider om hulp in een steeds moeilijker wordenden toestand. (D.N.B.) DE JAPANSCHE LANDINGSMANOEUVRE. De Japansche legertroepen, die op 24 Maart op verschillende punten aan de Oostkust van Kwangtoeng zijn geland, ma ken snelle vorderingen naar het binnen land, waarbij zij de terugtrekkende Chi- neezen vlak op de hielen zitten, zoo meldt het persbureau van het hoofdkwartier der Japansche expeditietroepen in Zuidr-China. Een colonne heeft zich meester gemaakt van Swabue, een tweede is Noordwaarts opgerukt ter bezetting van Hakau, waarbij slechts weinig weerstand onderweg werd ontmoet. Groote hoeveelheden oorlogsma teriaal zijn te Haikau in beslag genomen. Ook de in Tsjaujang gelande troepen ma ken vorderingen. (Domei). HET ONDERHOUD VAN MATSOEOKA MET STALIN. Ofschoon de inhoud van de bespreking van Matsoeoka met Stalin nog onbekend is, hechten politici te Tokio, naar met nadruk wordt verklaard, aan deze onverwachte ontmoeting van den Japanschen minister van buitenlandsche zaken met Stalin, de allergrootste beteekenis. Men wijst vooral op het belang hiervan met het oog op de van beide kanten nagestreefde verbetering en ontwikkeling van de Japansch-Russi- sche betrekkingen. In de geschiedenis dei- beide landen is dit de tweede maal, zoo zegt men verder, dat een Japansche per soonlijkheid door Stalin is ontvangen. (D.N.B.) DE STRIJD TEGEN DE BRITSCHE KOOPVAARDIJ. Portugal en zijn Atlantische bezittingen zijn, naar het D.N.B. van bevoegde zijde verneemt, de laatste weken geworden tot verzamelpunt van schipbreukelingen van vernielde en uiteengejaagde Britsche con vooien Nadat in de tweede helft van Fe bruari meer dan 500 schipbreukelingen op Portugeesch territorium waren aangeko men, zijn de laatste dagen weer talrijke opvarenden van vijf vrachtschepen gearri veerd. welke deel uitmaakten van een ver nield Britsch convooi. De opvarenden, die een zeer terneergeslagen indruk maakten, meldden, dat het in den grond boren grie zelig vlug was geschied. In het convooi volgde slag op slag. Van- de schepen, die hierbij tot zinken werden gebracht, is tot dusver alleen de naam van het s.s „Anda lusia" bekend geworden. Het Italiaansche hoofdkwartier maakt bekend: Van het Grieksche front geen nieuws. Formaties van het Duitsche luchtwapen, door Italiaansche en Duitsche jagers ver gezeld, hebben opnieuw de haveninrichtin gen van la Valletta op Malta en aldaar lig gende schepen herhaaldelijk aangevallen. Behalve scheepswerven en opslagplaatsen van brandstof werden verscheidene sche pen en een kruiser getroffen. In Noord-Afrika hebben Britsche vlieg tuigen in de nabijheid - van Syrte onze troepen met bommen en machinegeweer vuur bestookt. Eenige manschappen wer den gewond. In het Oostelijke bekken van de Middellandsche Zee hebben onze vlieg tuigen door torpedo's een groot troepen transportschip getroffen en andere sche pen met bommen bestookt. Duitsche vlieg tuigen hebben een tankschip van ongeveer 10 000 ton alsmede een patrouilleschip tot zinken gebracht. In Oost-Afrika woedt de slag om Keren voort. In den sector van Djiggiga oefent de vijand sterken druk uit, waaraan onze troepen weerstand bieden. Het door ons ontruimde Neghalli werd door den vijand bezet. In den sector van Javello (Galla Sidamo) werd een vijandelijke aanval met groote verliezen voor den vijand afgesla gen. Britsche vliegtuigen ondernamen een vlucht naar Asmara, welke negen dooden, 23 gewonden en schade aan woonhuizen ten gevolge had. De Turksche en sovjet-Russische "regee ringen hebben, naar het Turksche tele- graafagentschap meldt, tegelijkertijd een officieel communiqué uitgegeven van den volgenden inhoud: „Tusschen de Turksche regeering en de regeering der sovjet-unie zijn kortelings verklaringen uitgewisseld. „Op grond van de in de buitenlandsche pers gepubliceerde berichten volgens welke de sovjet-unie, ipgeval Turkije er toe ge noopt zou worden aan den oorlog te gaan deelnemen, van de moeilijkheden, waarte genover Turkije dan zou staan, gebruik zou mdken om het aan te vallen, en in verband met een desbetreffende tot haar gerichte vraag, heeft de regeering der sovjet-unie de Turksche regeering het volgende mede gedeeld: 1. Deze berichten zijn geenszins in over eenstemming met de houding der sovjet unie. 2. Ingeval Turkije werkelijk het voor werp zou zijn van een agressie en zich genoopt zou zien, ten oorlog te trekken om zijn grondbezit te verdedigen kan Turkije overeenkomstig het tusschen Turkije en de sovjet-unie bestaande niet-aanvalsverdrag rekenen op volle dig begrip en op de neutraliteit der sovjet-unie. „De Turksche regeering heeft tegenover de sovjetregeering uitdrukking gegeven aan haar oprechten dank voor deze ver klaring en van haar zijde de sovjetregering te verstaan gegeven, dat de sovjet-unie, ingeval zij zelf zich in een soortgelijken toestand zou bevinden kan rekenen op de volledige neutraliteit en het volledig be grip van Turkije." (D.N.B.) ENGELAND EN IERLAND. De Londensche correspondent van de „New-York Sun" meldt, dat Engeland op nieuw naar de gunst van Ierland dingt. Whitehall heeft aangekondigd, dat men zich door bemiddeling van de labourpartij nogmaals tot Ierland zal wenden. De mi nister van arbeid, Bevin, zal, aldus zegt men, een bezoek aan De Valera brengen en hem een voorstel doen omtrent de wijze, waarop Ierland de „democratieën" kan on dersteunen! In een Londensch blad, welks naam niet genoemd wordt, heeft Jack Carney geschreven, dat „de dagen der Ier- sche neutraliteit geteld" zijn. (D.N.B.). HILLEGOM. Bijna verdronken. Toen Zaterdagmiddag eenige jongens speelden op een grinthoop aan de Jhr. Mockkade, had de 5-jarige C. K. het on geluk er af te rollen. Hij viel in het water van de Nieuwe Haven. Kinderen waar schuwden den vader, die het genoegen mocht smaken den kleine wederom op het droge te brengen. Bugerlyke Stand. Geboren: Wilhelmina, D. van H. van Tol en J. Harting Hermanus Petrus, Z. van A. G. Ruigrok en W. M. van Kessel Anna Johanna Elisabeth, D. van J. N. Assendelft en J. M. B. de Groot Hendrica Catharina. Petronella, D. van A. C. Heemskerk en A. C. Berbee Jo hannes, Z. van L. J. van der Lubbe en J. M. Schreurs Jozef, Z. van C. A. Slykennan en J. C. Gigengack. Ondertrouwd: G. Bon en L. J. van Maris. Overleden: H. Woltemath. M 73 j. Nieuwe kapelaan. Benoemd is tot kapelaan alhier de heer J. Koning, thans kapelaan te Hazerswoude. Voor het diploma machineschrijven systeem Mercurlus, slaagden onze plaats- genooten mej. H. H. Datema en de heeren P. Bode, E. v. d. Zande, G. Westerlaken, P. Hulsman en R. W. v. Dam. LEIDSCHENDAM. Vernieling van ruiten. De politie heeft aangehouden D. en Z. oud 17 jaar, beiden alhier woonachtig, welke in de villa Rozenrust aan den Veurscheh straatweg een aan tal ruiten hadden vernield. Na proces-verbaal zijn ze weer heengezonden. Op eigen verzoek is de maarschalk van Italië, Rodolfo Graziani, ontheven van de functies van chef van den generalen staf, gouverneur van Libye, en opperbevelhebber der gawepende macht in Noord-Afrika. Generaal Italo Garibaldi ls benoemd tot gouverneur van Libye en opperbevelhebber der Italiaansche gewapende macht in N. Afrika. De legercorpsgeneraal Mario Roatta, souschef van den generalen staf van het leger, is belast met de functie van chef van den generalen staf. De divisiegeneraal Francesco Rossi is be noemd tot souschef van den generalen staf. -(Stefani). ENGELSCHE VERLIESCIJFERS. Het aantal verloren gegane Engelsche schepen in de week welke eindigt op 18 Maart wordt te Londen opgegeven met 23 van te zamen 71.773 b.r.t. (D.N.B.) LISSE. Voor beroep bedankt. Voor het beroep der Ger. Kerk heeft be dankt ds. J. Vreugdenhil'te Rijssen, die dit beroep eerst had aangenomen. RIJNSBURG. Rekening 1940 der Groentenveiling. De rekening van de Groentenveiling over 1940 is als volgt samengesteld: Ontvangsten: Kas op 1 Jan. '40 f. 4.57; Provisie f. 17.570.58; Kistenhuur f. 5.246.62; Contributie f. 94.50; Boekjes f. 96.45; Stand- plaatsrecht f.5; Telefoon f. 47.97; Weegloon f. 6.10; Diversen f. 0.50. Totaal f. 23.072.20. Uitgaven: Bank op 1 Jan. '40: f.4.031.93; Commissarissen en bode f. 4.167.04; Veiling meester f.4.291.99; Huur, premie, contribu tie f. 1.565.50; Brandstoffen, licht, water f. 107.49; Loonen f. 3.102.95; Vracht f. 74.60; Telefoon f. 140.60; Bureaubehoeften f361.41; Reparatie kisten f. 131.38; Onderhoud f. 217.04: Kosten jaarvergadering f. 159.25; Reiskosten f. 8.06; Algemeene onkosten f. 1.225.49; Saldo Bank 31 Dec. 1940 f. 3.487.56 Totaal f. 23.072.29. Opbrengst collecte „Winterhulp". De collecte voor „Winterhulp" heeft f. 89.31'/2 opgebracht. Zilveren organistenjubileum. De heer D. Schoneveld Wz. herdacht zijn 25-jarig jubileum als organist der Geref. Kerk Rapenburg. In 1916 volgde hij als zoo danig zijn vader op. Namens denKerkeraad werd hij in zeer waardeerende woorden toegesproken door ds. Van der Loo. Een derde Ger. Kerk. In verband met plaatsgebrek in de beide Ger. Kerken, heeft de Kerkeraad besloten met ingang van 4 Mei a.s. het gebouw Concordia als 3e Kerk in te richten. Voor- loopig zal een hulpprediker worden aange steld. SASSENHEIM. In de R.K. Fröbelschool aan de Kerk- laan werd het werk der kleine en groo tere 1 eerlingen geëxposeerd. Het tentoon gestelde getuigde van het geduld der leidsters. Natuurlijk was de belangstelling van de zijde der ouders en anderen zeer groot. Aan de R.K. Vakschool van het St. Annagesticht slaagden voor het examen costumière de dames R. Buurman, G. Kap- tijn, B. Kiebert, T. Koot, B. Rietkerk, G. Piereweide, G. Spaan, B. Spierenburg en R. v. d. Voort. Voor het examen lingerie slaagden de dames A. de Boer, B. Buurman, H. Dreef. J. Molenaar, J. Regter, R. Riet kerk, N. Sikking, R. Otto, C. Wiering en E. Wijntjes. Het diploma van den 2-j. Alg. Tuin bouw Wintercursus werd met zeer veel vrucht behaald door onzen plaatsgenoot Aart Vliem. GEREK. KERKEN IN HERSTELD VERBAND. Aangenomen: Naar Oosterend (Texel) cand. D. van der Plas te Amsterdam. NED. HERV. KERK. Aangenomen: Naar Wartena en Warstiens, ds. J. Visser te Midsland op Terschelling. Bedankt: Voor Tolbert, ds. B. Peysel te IJhorst-De Wijk. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP. Beroepen: Te Bolsward, ds. E. H. Boer te Berlikum (Fr.). GEREF. KERKEN. Aangenomen: Naar Utrecht, ds. R. J. van der Meulen te Zaandam. Tweetal te Enkhuizen: ds. A. Adema te Ten Boer en ds. B. Timmer te Wagenborgen. AMSTERDAM. 25 Maart. Ter beurze van Amsterdam werd de aan dacht heden aanvankelijk sterk in beslag genomen door de mededoelmg in zake het geblokkeerde markenbelastingbesluit i94U Hét feit, dat de belastingplicht uit hoofde van dit besluit slechts betrekking heeft ")p dengene, aan wien tegenwaarde bij ver vreemding of delging van Duitsche beleg gingen of vorderingen wordt overgemaakt houdt klaarblijkelijk in, dat dus alleen aan sprakelijk is de verkooper van Duitsche waarden, die naar Duitschland verkoopt, dus die ten slotte zijn geld via de clearing of op andere wijze uit Duitschland krijgt overgemaakt. Men meende echter te moeten wachten met een begin te maken met den handel in Duitsche fondsen. Zulks omdat het ter beurze wenschelijk werd geacht, dat een en ander in breeden kring bekend is, zoodat de belanghebben de bij Duitsche fondsen zich de volle draag wijdte van de jongste bepaling kan reali- seeren en dienovereenkomstig zijn houding kan bepalen, respectievelijk de limltesvast te stellen, waartegen hij eventueel in Duit sche fondsen zaken wil doen. Voor zoover de toestand zich laat beoordeelen, kan dus dezer dagen een hervatting van den han del in Duitsche papieren tegemoet worden gezien. Alleen werd heden zaken gedaan in de Young-leening, echter alleen door degenen, die daartoe vergunning hadden. Op de locale markt ontwikkelde zich he den wederom de noodige affaire, maar de vaste stemming die de laatste dagen kon worden waargenomen, was verdwenen. Wel was de markt niet bepaald flauw, maar het vrij sterk verhoogde koerspeil had klaar blijkelijk verkoopers in de markt gelokt, zoodat er eenig aanbod te verwerken viel. Onder beurstijd brokkelden de koersen in vrij we] alle rubrieken dan ook af, en hoewel nadien hier en daar een klein her stel intrad, werd bij het scheiden van de markt toch beneden de slotprijzen van gis teren gehandeld, zij het dan ook, 'dat over het algemeen geen groote verhezen werden geleden. In Olies werd geregeld zaken gedaan; na prijshoudende opening zakte de koers een vijftal punten in, daarna kon een kleine verbetering worden geconstateerd. In hoofdzaak fluctueerde de koers tusschen 247 en 242% Op de afdeeling der Industrieelen werden Aku's wederom druk verhandeld. De koers schommelingen waren hier minder groot en voornamelijk werd afgedaan op een fractie beneden het laagste peil van giste ren. Unilevers kwamen iets lager te liggen. In de Philips-aandeelen was niet veel te doen. Hoewel de affaire in Scheepvaartpa pieren minder omvangrijk was dan de laatste dagen gebruikelijk, ontwikkelde zich in de toonaangevende aandeelen toch nog een tamelijk flinke affaire. De minder courante Industrieelen waren verdeeld, doch de innerlijke stemming voor deze fondsen bleef vast. Eenige specialitei ten waarin de laatste dagen geen noteerin gen tot stand waren gekomen en die dus van de vaste markttendens niet hadden ge profiteerd, werden thans, voor zoover trans acties mogelijk waren, niet onbelangrijk hooger afgedaan. Bij de opening was de stemming prijs houdend en de koersen waren meerendeels niet veel veranderd; doch langzamerhand trad toch een verzwakking in. Nederland- sche Scheepvaart Unie's daalden van 179 tot ca. 176%. Cultuurfondsen volgden de algemeene markttendens. Op de Rubber- afdeelïng liepen Amsterdam Rubbers ach teruit v"an 285% tot 281 De incourante soorten waren verdeeld, meerendeels iets lager. De affaire in Tabakken was van kal- men aard. Het meeste ging om in Oude Deli's, die achteruit gingen van 259 tot 255 Deli Batavia's golden iets lager. Senembah's kwamen wederom beneden de 200 %-grens. De Suikerrubriek was kalm; H. V. A.'s schommelden tusschen 445 en 439, maar betoonden per saldo toch een behoorlijk weerstandsvermogen. Het zakenverkeer op de Amerikaansche markt was van kalmen aard. In doorsnee waren de koersen niet veel veranderd. Na prijshoudende opening trad ook hier onder beurstijd een kleine reactie in, waarbij de fluctuaties echter van geringe afmetingen waren. Voor de Nederlandsche staatspapieren was het sentiment verbeterd. Door elkander genomen waren de koersen niet veel gewij zigd, maar zij legden tijdens de beursuren toch een neiging tot oploopen aan den dag. De nieuwe 4% obligatiën Nederland ste gen van 95 1/8 tot 95 7/16. De gestaffelde leening liep naar boven van 83% tot 85 5/16 pCt. De Oude Schuld was goed prijshou dend. Obligatiën Nederl.-Indië weinig ver anderd. Gem. en prov. obligatiën bleven meerendeels op peil. Prolongatie 2 3/4%. BOSKOOP, 24 Maart. - Coöp. ver. De Bosk. Veiling". Rozen, August Noack 70120 ct.; ge mengde rozen 6080 ct. Diversen: Prunus- trilobatakken 35—58 ct.; Rhododendronbloemen Pink Pearl 70130 ct.; Forsythiatakken 7000 ct.; Azaleamollusbloemen 1ste soort f. 2,903,60 ct.; iderh 2de soort f. 1,40—1,80; Seringenbloè- men 80—100 ct.; Andrómeda 1829 ct„ alles per bos van 10 stuks. HONSELERSDIJK, 24 Maart. Groentenvei ling. Andijvie 5376; boerenkool 8283 ct. per bak; spruiten 26; spinazie 13—20; witlof 15; prei 8\i; rapen 3 ct. per KG.; peterselie 1,40 2,20; raapstelen f1,502,50; selderie f. 0,70— 1,50; sla f.3,603,90 per 100; bloemkool 22—31, 2de 16 ct. per stuk; peen 19—22 ct. per bos; gr. komkommers 37,50, B 28,20, C 22 per 100 stuks. NAALDWIJK, 24 Maart. Bond Westland. - Komkommers f. 37,50, B f. 28,20; sla f. 10,50, 2de f.9 per 100 stuks; rabarber f.27 per 100 KG.; Nero f.17, 2de f. 10,50; roode kool f.8; savoye f. 6,80; prei f. 8,50 per 100 KG.; spruiten 26; witlof 1517 ct. per KG.; boerenkool 80 ct. per bak. RIJNSBURG. 24 Maart. Groentenveiling Roode kool f. 7,50; gele kool f. 6.40; boerenkool f.24,50; knolrapen f. 2,lo!—2,60; schorseneeren A f.14; idem B f.6 per 100 KG.; kroten 50—63 ct.; uien f. 0,901,20; waschpeen f. 1,502,30 per kist. RIJNSBURG, 24 Maart. Bloemenveiling Tulpen: Rijzende Zon 38—43; Grand Due 30 42; Bartigon 3436; Rose Copland 32—36; idem blauw 3033; Van der Hoeff 3236; Peach Blossom 2332; Electra 3236; Theeroos 32 34; Murillo 26—28; Titiaan 28—32; Gele Prins 26—30; Le Nótre 23—32; Carrara 28—32; Prins van Oostenrijk 24—28. Narcissen:' Alfred 1618; Helios 1214; Victoria 16—18; Ornatus 9—12. Hyacinthen: Gemengd f.8—9; wit f. 7,508,50; blauw en rose idem; Anemonen f. 3,50—4; Con- vallaria f. 1,50—1,80; Freesia's 18—22. ROTTERDAM. 25 Maart. Heden werden ter veemarkt aangevoerd 3272 dieren, waaronder 124 paarden, 17 veulens. 450 vette koeien, 1050 gebruiksvee, 51 schapen. 1471 nuchtere kalve ren. 73 graskalveren. 25 bokken. 6 zuiglamme- ren. 5 biggen. Prijzen per stuk: kalfkoeien f.550, f.435, f 335: melkkoeien 545, 430. 330; varekoeien 345, 275. 225; vaarzen 330, 275, 190; pinken 280, 200. 160. De aanvoer van kalf- en melkkoeien was grooter; handel kalm, prijzen als vorige week. Varekoelen: aanvoer als vorige week, handel matig, prijshoudend. Vaarzen en pinken: iets korter aangevoerd, trage handel en onveranderd in prijs.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3