IN DEN VERGULDEN TURK" Joego Slavië tot Driemogendhedenpact toegetreden No. 24846 Zuid-Slavische ministers weer naar Duitschland Matsoeoka op weg naar Berlijn 82ste Jaargang DINSDAG 25 MAART 1941 In verband met drie-mogendheden-pact Ook Hitler in Weenen aangekomen Turkije wacht af De oorlog fer zee RESTAURANT Hierdoor deelen wij mede, dat onze bovenzalen weer ter beschikking van onze gasten gesteld kunnen worden Na ontmoeting met Stalin en Molotof Verduisteren: 20.00 uur 7.31 uur Uit Amerika EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad zijn gevestigd Andere advertenties 37 ets. per regel. Minimum 5 regels. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. - Incassokosten volgens postrecht. „Kleine Advertenties" (hoogstens 30 woorden) uitsluitend bij vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets. berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden2.35 per weekƒ0.18 Franco per post ƒ2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) De Zuid-Slavische premier, Tswetko- witsj en de minister van Buitenlandsche Zaken, Tsintsar Markowitsj. zijn in ge zelschap van den Duitschen gezant, von Heeren, gisteravond om tien uur plaatselijken tijd per extra-tréin uit de Joegoslavische hoofdstad naar Duitsch land vertrokken. Bij het afscheid waren talrijke leden der regeering aanwezig met den plaatsvervan- genden premier dr. Matsjek, aan het hoofd. Behalve de heeren van het Duitsche gezant schap waren nog de Italiaansche gezant, de Hongaarsche gezant en de Bulgaarsche zaakgelastigde verschenen. Hedenochtend zijn de ministers per extra-trein te Weenen aangekomen. De rijksminister van buitenlandsche zaken von Ribbentrop, verwelkomde de Joego slavische gasten op het perron en heette hen welkom in Duitschland. Ter ontvangst van de Joegoslavische staatslieden waren met rijksleider von Schirach vertegenwoordigers van staat, partij en weermacht aanwezig. Na inspectie van de eerecompagnie vergezelde de rijks minister van buitenlandsche zaken zijn Joegoslavische gasten naar hotel Bristol. Bij den rit door de straten van Weenen werden de Joegoslavische staatslieden door de Weensctie bevolking levendig begroet. Hedenochtend is ook de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, per^exfcra trein te Wee nen aangekomen. Ter verwelkoming was op het station aanwezig de rijksminister van buitenland sche zaken, von Ribbentrop. Na de eere compagnie te hebben geïnspecteerd, verge zelde de rijksminister van buitenlandsche zaken zijn gast naar het Grand Hotel. Op den rit door de straten van Weenen werd ook de Italiaansche minister door dë be volking hartelijk toegejuicht. In den loop van den ochtend is ook de Japansche ambassadeur te Berlijn, Osjima, in Weenen aangekomen. Vanu goed ingelichte zijde wordt ge meld: De Fuehrer is hedenochtend om 11 uur te Weenen aangekomen. Hij werd door de bevolking met storm achtig gejuich begroet. De Fuehrer-jheeft zijn intrek genomen in hotel Imperial. (A.N.P.) In politieke kringen te Belgrado wordt er op gewezen, dat na de reorganisatie van de regeering de positie van Joegoslavië op binnen- en buitenlandsche politiek gebied is definitief opgehelderd. Men juicht de thans genomen beslissing toe en verwacht van de toekomstige ontwikkeling een vérgaande ontspanning in het land. Joegoslavië heeft zoo verklaart men in vooraanstaande poli tieke kringen thans op ondubbelzinnige wijze de nieuwe ordening van Europa ge kozen en is trotsch als rechtgelijke partner met volle vrijheid van beslissing te kunnen medewerken. Volgens de Vreme geeft men in politieke kringen in Boedapest uitdrukking aan de overtuiging, dat er geen tegenstellingen meer aanwezig zijn, welke de samenwer king tusschen Duitschland en Joegoslavië zouden kunnen verhinderen. In dezelfde kringen voegt men hieraan toe, dat de houding van Joegoslavië definitief den vrede op den Balkan zal garandeeren. In het blad Politika schrijft de vroegere Servische gezant ln Petersburg en Parijs, die ook langen tijd staatssecretaris in het Joegoslavische ministerie van buitenland sche zaken was, Spalajkowitsj dat het be houd van den vrede het voortdurende stre ven van de Joegoslavische buitenlandsche politiek is geweest. Joegoslavië heeft sinds het begin van den oorlog een vastberaden neutrale houding tegenover de oorlogvoe rende partijen aangenomen. Inmidde s heeft de ontwikkeling steeds duidelijker getoond, dat deze houding niet tot het einde gehandhaafd kan worden. Beide oor logvoerende partijen hebben krachtig naar een besluit gestreefd. De Joegoslavische po litiek heeft voor het volgende besluit, ge staan: de eene oorlogsvoerende partij wenscht. dat Joegoslavië actief aan den oor lof zou deelnemen de andere Dartij daar entegen wenschte slechts, dat Joegoslavië tot het drlemogendhedenpact zou toetre den en aldus formeel blijk zou geven van zijn vreedzame bedoelingen jegens de as- mogendheden. (D.N.B.) Uit Belgrado meldt het-Duitsche Nieuws- In Amerikaansche journalistenkringen doet het betrouwbare bericht de ronde dat sir Ronald James Campbell de Engelsche gezant, gisteren op het Zuid-Slavische mi nisterie van buitenlandsche zaken een nota heeft overhandigd, die betrekking moet hebben op de buitenlandsche politiek van dit land. Maar deze stap is dan te laat gekomen en heeft geen effect gesorteerd! ITALIË EN ZUID-SLA VIE. In verband met den vierden verjaardag van het vriendschaps- en nietaanvalsver- drag tusschen Italië 'en Zuid-Slavië wijzen de Italiaansche bladen op de zegenrijke ge volgen van het verdrag. Dit heeft, alle En- gelsch-Fransche intriges ten spijt, den vre de in de Adriatlsche zee hersteld en in stand gehouden. Tevergeefs hebben Frank rijk en Engeland getracht, naar de „Popoio di Roma" schrijft, Zuid-Slavië door bewe ringen omtrent z.g. aanvalsplannen der spil aan hun kant te brengen. Zuid-Slavië heeft zich uitsluitend aan zijn eigen belan gen gehouden en de noch gevraagde, noch gewenschte bescherming afgewezen. Het is steeds nader gekomen tot het systeem van de spil, waarin Belgrado het steunpunt van de toekomstige Europeesche nieuwe orde ziet. Het Italiaansche volk begroet deze duidelijke en rechtlijnige houding van Zuid-Slavië in de vaste overtuiging, dat deze samenwerking tusschen de beide sta ten op economisch evenals op politiek ge bied in wederzijdsch belang steeds nauwer tot ontwikkeling zal komen. Zuid-Slavië heeft, naar de Messagero uit eenzet, een belangrijke bijdrage geleverd aan de opheldering op den Balkan door zijn betrekkingen met Bulgarije en vervolgens ook met Hongarije nog te verbeteren. Zuid- Slavië zal den eenmaal ingeslagen weg in zijn eigen belang evenals in dat van de Europeesche nieuwe orde verder volgen, een nieuwe orde, waarin Zuid-Slavië een fun damenteel element kan en moet zijn. De Zuid-Slavische pers uit zich geheel in gelijken geest. (D.N.B.) De medewerker van het te Belgrado ver schijnende blad Poltika meldt uit Istam- boel, dat men daar van meening is, dat in Turkije zal ontstaan. In toonaangevende kringen laat men het licht vallen op het streven naar het,;behoud van goede betrek kingen met Duitschland en Italië, benevens op het feit, dat Turkije door een verdrag met Engeland te sluiten geenerlei voorne mens tegen de spilmogendheden koesterde maar daarbij in de eerste plaats aan eigen de naaste toekomst een toenadering tus schen de opvattingen van Duitschland en veiligheid dacht. In het pact van Ankara was immers tot uitdrukking gebracht, dat het alleen dan van kracht zou worden, in dien een agressieve actie tegen Turkije werd ondernomen. (A.N.P.) De in het Duitsche weermachtsbe- richt van Zaterdag genoemde Duitsche slagschepen, die in den Atlantischen Oceaan opereeren, zijn, naar de „Frankf. Ztg." verneemt, de „Scharn- horst" en de „Gneisenau". De correspondent van het A.N.P. te Boe karest ontleend aan de Curentul: In scheepvaartkringen te Konstantza, die gewoonlijk goed zijn ingelicht' omtrent de gebeurtenissen op de Middellandsche Zee, verneemt men, dat het optreden van het Duitsche luchtwapen in de Middellandsche Zee veel scherper is geworden. Zijn aanvallen op schepen en havens in het oostelijke bekken zijn van beslissen de beteekenis voor de ontwikkeling van den zee-oorlog. Vooral krachtig is de actie der duikbommenwerpers, waarvan het voor naamste doel thans het Suezkanaal is. Het wordt dagelijks in zijn heele lengte van Port Said tot Port Suez gebombardeerd. De aanval duurt dan zes tot tien uur, zoodat er zoo goed als in het geheel geen scheep vaartverkeer is. Kort geleden was het ka naal geheel gesloten, daar niet minder dan vijf schepen, Britsche of in Engelschen dienst varende, deels zwaar werden, ge troffen. In dezelfde scheepvaartkringen wordt beweerd, dat de Engelschen belangrijke troepenbewegingen in de streek van Suez uitvoeren, waar men gebeurtenissen ver wacht, die voor een groot deel over den uitslag van den oorlog zullen beslissen. SPIONNAGE IN NOORWEGEN. Tien doodvonnissen uitgesproken. De Noorsche bladen publiceeren volgens het D.N.B. een verordening van den rijks commissaris, die o.a. inhoudt: Joegoslavië is hedenmiddag als vijlde slaat tot het driemogend hedenpact toegetreden. De onderteekening werd, evenals bij de toetreding van Hongarije en Bulgarije, weer op plechtige wijze verricht in het kasteel Belvedere te Weenen. Behalve de rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, en de Joegoslavische minister-president Tswetkowitsj alsmede de Joegoslavische minister van buitenlandsche zaken Markowitsj, waren als vertegenwoordigers der landen van het driemogend hedenpact aanwezig de Italiaansche minister van buitenland sche zaken, graaf Ciano, de Japansche ambassadeur, generaal Osjima, de Slowaaksche gezant, Cernak, de Hongaarsche ge zant von Sztojay, de Roemeensche gezant Bossy en de Bulgaar sche gezant Draganoil. Talrijke vertegenwoordigers van de binnen- en buitenlandsche pers waren eveneens bij de plechtig heid aanwezig. 834 DE DIRECTIE, (Ingez Meü.) De Japansche minister van buiten landsche zaken. Matsoeoka, is gister avond om 23.05 plaatselijken tijd met zijn gevolg na een verblijf van ander- halven dag, uit Moskou naar Berlijn vertrokken. Bij het afscheid waren talrijke autoritei ten tegenwoordig, o.m. de diplomatieke vertegenwoordigers der landen, die bij het driemogendhedenverdTag zijn aangesloten. Matsoeoka heeft gisteren, vergezeld door den Japanschen ambassadeur en den am bassaderaad Mijakawa. in het Kreml een bezoek gebracht aan Molotof, den chef van de Sovjet-Russische regeering en volkscom missaris van buitenlandsche zaken. Het be zoek duurde twee uur. Ook Stalin was daarbij aanwezig In tegenstelling tot an dersluidende berichten heeft Sir Stafford Cripps. de Engelsche ambassadeur te Mos kou, volgens het D.NJB. geen bezoek ge bracht aan den Japanschen minister. Ter eere van den Japanschen minister heeft de Duitsche ambassadeur Von der Schulenburg een noenmaal aangericht, waaraan van Japansche zijde de Japan sche ambassadeur te Moskou, Tatekawa. eenige leden van den staf van den minis ter en verscheidene leden der Japansche ambassade deelnamen. De tot het drie- mogendheden-pact behoorende landen wa ren door den> Italiaanschen ambassadeur Rosso en door de gezanten van Bulgarije Roemenië. Hongarije en Slowakije vertegen woordigd. Van Duitsche zijde waren aan wezig gezant von Tionelsklrch. ambassade raad Hilger. de drie militaire attaché's en andere leden van de Duitsche ambassade. De Japansche ambassadeur te Moskou heeft gisteren den chef van het protocol van het volkscommissariaat van buiten landsche zaken twee geschenken overhan digd voor de beide hoogste Russische staats lieden. Stalin en Molotof. die de Japansche minister van buitenlandsche zaken, Mat soeoka. heeft meegebracht en wel een wand- scherm met een jachttafereel en een lak- kastje. met zoud en zilver beschilderd. Matsoeoka heeft tegenover den olaatsver- vangenden hoofdredacteur van de Angriff. die hem tot Moskou tegemoet gereisd is, eenige verklaringen afgelegd, die het blad onder het opschrift „Een strijdhond" pu bliceert. Nadat Matsoeoka nogmaals zijn vreugde had uitgesproken over de uitnoodiging der rijksregeerlng om een bezoek aan Duitsch land te brengen, waarbij hij eindelijk al de mannen zal leeren kennen, wier namen thans in de geheele wereld, vooral ook in Japan, tot een begrip zijn geworden, ver klaarde hij: „Ook het Japansche volk heeft mijn reis naar Duitschland en Italië met de leven digste belangstelling, ja met vreugde -be groet. Geheel Japan is er van overtuigd, dat het driemogenheden'-pact zoowel in politiek, als in militair opzicht een machtsfactor, ja kortom het machtigste bolwerk is, dat ooit in de.wereld bestaan heeft". (D.NB.). van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam hedenmorgen op te 6.34 uur en gaat onder te 17.43 uur. J Rijkscommissaris Terboven heeft bepaald, dat in alle steden van Noorwegen aan het publiek een samenvatting zal worden ver- strekf van alle strafbepalingen en veror. deningen over splonnagemisdrijven. Bij verschillende gebeurtenissen van den laat- sten tijd hebben Noren zich laten verlei den om den Engelschen met raad en daad hulp te verleenen. In de gevallen van spionnage aan de Westkust, die onlangs voor het gerecht behandeld werden, zijn de bestaande strafbepalingen en verordenin gen welbewust overtreden. Deze overtre dingen waren zoo ernstig, dat de militaire rechtbank tien doodvonnissen heeft moeten uitspreken. SENAAT KEURT DE 7 MILLIARD DOLLAR GOED. De Amerikaansche Senaat heeft met 67 tegen 9 stemmen het voorstel van Roosevelt tot verstrekking van 7 mil liard dollar ter financiering van de leen- en pachtwet goedgekeurd. Zooals men weet, Is dit voorstel reeds door het Huls van Afgevaardigden goed gekeurd. —..(D.N.B.) CENSUUR? Zweedsche bladen melden uit Londen, dat de Britsche regeering te Washington een verzoekschrift heeft ingediend, waarin zij verlangt, dat de Vereenlgde Staten het voorbeeld van Engeland volgen en een censuur op de pers zullen instellen. (D.N3.) REPARATIE VAN ENGELSCHE SCHEPEN. In verband met de binnenkort te ver wachten aankomst van een Engelschen kruiser, die in Norfolk (Virginië) zal wor den gerepareerd het zou de 9800 ton ton groote kruiser London zijn meldt de Baltimore Sun. dat, naar verluidt, nog meer Engelsche oorlogsschepen naar de Veree nlgde Staten onderweg zijn om hersteld te worden. Een groot aantal Engelsche oor logsschepen komt voor herstel ln Amerika in aanmerking, omdat de schepen door den voortdurenden konvooidienst en de zeer lange tochten met hooge snelheid zeer veel te lijden hebben gehad. BESLUIT GEWIJZIGD. Het recente besluit van den Senaat, dat de marine van de Ver. Staten geen vleesch- conserven ln de Latijnsch-Amerlkaansche landen mag koopen, is thans ingetrokken. Dit besluit was met 32 tegen 32 stemmen genomen. Op voorstel van den leider der democratische fractie zijn de stemmen op nieuw geteld, waardoor een correctie tot stand kwam. zoodat het besluit thans luidt, "„dat het verbod tot aankoop van vleeschconserven ln Zuid-Amerika met 33 tegen 32 stemmen is verworpen." De wei gering had ln Zuld-Amerika veel kwaad bloed gezet. (D.N.B.) Dit Nummer bevat TWEE Bladen Binnenland Er komt één organisatie voor bloembollen kweekers. (Binnenland, 2e Blad). Drie Nederlandsche schepen tot zinken ge bracht. (Gemengd, 2e Blad). Moord te Dubbeldam. (Gemengd, 2e Blad). De Leidsche hoogleeraar dr. N. van Wijk is plotseling overleden. (Stadsnieuws, le Blad). Buitenland Joegoslavische ministers te Weenen. Blijk baar ter aansluiting bij het Drie- mogendheden-pact. (le en 2e Blad). Matsoeoka uit Moskou naar Berlijn ver trokken. (le Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE EERSTE BLAD. BERICHTEN" MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAGINA 2 VAN HET TWEEDE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1