STADSNIEUWS En NU.... De Leidsche Bioscoop-Programma's UDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 22 Maart 1941 ADLER KI. 87 40 jaar in gemeentedienst De Leidsche IJsclub vergaderde ONE HOUR 1 CLEANING SERVICE I BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Alléén bij C. F. MEERPOEL Foto archief „L. D." CONTRIBUTIE-REGELING De heer J. Hettema. Maandag a.s. hoopt de heer J. Hettema, hoofdtimmerman bij den Dienst van Ge meentewerken afdeeling Bruggen en Water werken den dag te herdenken, waarop hij 40 jaar geleden in functie trad als timmer man bij bovengenoemden dienst. De jubilaris staat vanwege zijn uitne mende vakkennis en goede karaktereigen schappen in hoog aanzien bij zijn supe rieuren en collega's. Gisteravond tegen elf uur is de politie- brandweer uitgerukt voor een brandje ten huize van dr. E. E. aan den Haagweg 29, waar de 23-jarige zoon des huizes ten einde lichtuitstraling uit zijn zolderkamertje te voorkomen, een schemerlamp tusschen eenige kussens had gelegd. Toen hij na kor ten tijd bemerkte, dat de inhoud der kus sens ging smeulen, doofde hij het vuurtje, doch blijkbaar niet afdoende, want eenige uren later, toen hij het vertrek reeds lang had verlaten, begon het kapok weer te smeulen en ditmaal zoo erg, dat de brand weer er aan te pas moest komen om de blussching .te verrichten. De Mij. tot Redding van Drenkelingen heeft de bronzen medaille wegens het op wekken der levensgeesten bij een drenke linge door de toepassing van kunstmatige ademhaling toegekend aan onzen stadge noot, den heer A. J. van der Born. Casino-Theater. De bezoekers van bovengenoemd theater worden deze week onthaald op een programma, bestaande uit twee hoofdfilms, die ieder op zichzelf reeds een bezoek ten volle waard zijn. Voor de pauze draait er een expeditie film, die ons dwars door de oerwouden van Indo China leidt. Het doel van de expe ditie vormen de ruïnes van een zeer oude stad. die in vroegere tijden van groote be- teekenis was maar die later in verval raakte en bij aankomst der expeditie nog slechts bewoondwordt door verschillende diersoorten. Alvorens zij de stad echter be reiken is een zeer moeilijke en zware tocht door de wildernis noodig geweest, waarbij men gelegenheid krijgt iets te zien van het leven der wilde dieren. Gevechten met slagen, tijgers, krokodillen en andere en gevechten van de dieren onderling, dit alles kan men aanschouwen in de prach tige film ..Geheimen van het Oerwoud." Na de pauze boeit een film van geheel ander genre onze aandacht. In „Speculanten" worden de hoofdrollen vervuld door de twee komieken Theo Lin- gen en Otto Walburg. Deze beide artisten treden hierin op als groote zwendelaars en aanvankelijk lijkt het er op dat Theo Lingen nu eens niet in het gebruikelijke hoekje zit, waar de slagen vallen, maar dat hij die slagen zelf gaat uitdeelen. Tot dat hun strooman er echter de brui aan geeft en niets meer van hun zwendelzaken wil weten. Dit grapje kost de beide vrien den hun geheele kapitaal en geslagen ver laten zij de rechtszaal Dit is in het kort de inhoud van deze dol-amusante film, waarin men zich verlustigen kan in de geslepenheid van dit tweetal, maar waar in men zich ten slotte ook amuseert over de wijze waarop zij te pakken worden ge nomen 'door den aanvankelijk zoo bedeesd optredenden directeur van hun onderne ming; Lingen en Walburg zijn hier weer op hun best en dat zegt. véél! Trianon-Theater. Bismarck. ..de ijze ren kanselier", zooals hij veelal en volko men terecht genoemd wordt, mag wel de grootste staatsman heeten, dien Duitsch- land in de vorige eeuw heeft opgeleverd en men moet er zich dan ook bijna over verwonderen, dat zijn bij uitstek „dynami sche" loopbaan, voor zoover ons bekend, niet veel eerder de aandacht der filmin dustrie op zich heeft gevestigd. Thans is de film „Bismarck" uitgebracht door het Tobis-concern en gezien de waarlijk natio nale grootheid van deb naamgever, mocht men verwachten, dat alle krachten er op zouden zijn gericht zijn figuur volledig GEWIJZIGD. De gisteravond in „Zomerzorg" onder lei ding van den heer J. W. Henny gehouden buiteng. algem. vergadering v. d. Leidsche IJsclub heeft besloten tot wijziging der contributie-regeling. Ter inleiding van het betreffende bestuursvoorstel ^eiide de voor zitter. dat er allereerst melding moest wor den gemaakt van eenige voor de vereeni- ging gunstige factoren. Van het vroegere departement van defensie is namelijk een /bedrag van f500 ontvangen als vergoeding voor de kosten, welke de IJsclub heeft moe ten maken tot het herstellen van wat is beschadigd gedurende de maanden dat Hollandsche militairen in de ij stent waren gelegerd. Bovendien is pas bericht ontvan gen van den raad van beroep der directe belastingen alhier, dat de IJsclub in'het ge lijk is gesteld inzake de vermakelijkheids belasting. Wel zal de gemeente wel in be roep gaan, maar in ieder geval zijn de voor uitzichten voor de club dienaangaande gunstig. Spreker deelde mede, dat het hier gaat om een bedrag van f. 795,85 en bracht dank aan de heeren Wissenburgh en Gel derman voor hun bemoeiingen te dezer zake. Voortgaande wees de heer Henny er op, dat de exploitatie dit jaar niet slecht is geweest. Was er het vorig jaar een verlies van f.1800 (en het jaar daarvóór van f.1600), thans komt men ongeveer gelijk uit en is er zelfs, een behoorlijk saldo als het bedrag van f. 795,85 wordt gerestitueerd en de club over het afgeloopen jaar boven dien ook geen vermakelijkheidsbelasting zou hebben te betalen! Onder deze omstan digheden heeft het bestuur gemeend aan de jaren achtereen gehoorde stemmen tot verandering der contributieregeling gehoor te moeten geven en het heeft daarbij het voorbeeld gevolgd van Groningen, waar men DE VOLKS ZIG-ZAG NAAIMACHINE Zeer eenvoudige bediening. Sterke constructie DfT Lage aanschaffingsprijs. -□ recht te doen wedervaren. Wie deze week met dergelijke verwachtingen naar het theater aan de Br eestraat gaat, zal zich na de aanschouwing dezer film stellig niet teleurgesteld voelen, want Paul Hartmann geeft van den hoofdpersoon een sublieme vertolking, terwijl de régisseur Wolfgang Llebeneiner ook overigens geheel en al is geslaagd in zijn streven om de felle span ningen, heftige bewogenheid en politieke intrigues gedurende het tijdvak, waarin deze episode van Bismarck's leven speelt, op suggestieve wijze weer te geven. Het scenario behandelt de periode tusschen 1862 en 1865, een der belangrijkste tijd vakken uit Pruissen's geschiedenis, dat ge heel en al wordt beheerscht door de figuur van Bismarck. Als de „kroon op het werk" Is daaraan toegevoegd de onderteekening van het vredesverdrag in de Spiegelzaal van het historische slot te Versailles, waar in Bismarck's onvermoeid ijveren voor een eensgezind Duitschland zijn opperste be kroning vond. Toen Bismarck in 1862 door koning Wil helm I van Pruissen werd benoemd tot minister-president, scheen zijn taak wel haast hopeloos. De Landdag, de politieke partijen, de pers, ja zelfs de familie van den Koning, was hem vijandig gezind en een zijner allereerste maatregelen, de ont binding van den Landdag, droeg er niet bepaald toe bij om zijn populariteit te doen toenemen. Maar Bismarck was een man uit één stuk. wien zijn doel duidelijk voor oogen stond en die met een ijzeren wilskracht volbracht, wat hij zich eenmaal had voorgenomen. De hervorming van het leger, de invoering van een nieuw leger geweer, het pact van wederzijdschen bij stand met Rusland, het wordt alles tegen den wil en over het hoofd van den Land dag heen tot stand gebracht. Meer dan eens trachten zijn vijanden Bismarck's in vloed op koning Wilhelm te verkleinen, maar steeds weet de groote staatsman en vcortrekkelijke diplomaat, die Bismarck was. het dreigend onheil af te wenden en zijn wil door te zetten. Zoo weet hij ook, zij het te elfder ure, Pruissens deelneming aan het congres der Duitsche Bondsstaten te Frankfort te verhinderen, waar Oos- tenrij k dreigde de Duitsche staten tot hun vazallen te maken. Desondanks slaagt Bis marck er even later in Oostenrijk als zijn bondgenoot te doen deelnemen aan een succesvollen oorlog tegen Denemarken om vervolgens keizer Napoleon ni van Frank rijk te bewegen tot strikte neutraliteit, wanneer de verdeeling van het op Dene marken veroverde gebied leidt tot een krijg tusschen de vroegere bondgenooten. Den 3den Juli van het jaar 1865 wordt Oosten I Bij elk ontbijt behoort Standaard's brood. 692 (Ingez. Med.) alle rompslomp van bijkaarten (die zoo dik wijls bot misbruik aanleiding geven) met succes heeft afgeschaft. Voorgesteld werd nu voortaan slechts persoonlijke lidmaat schappen in te stellen. Seniores betalen f. 2,50, terwijl geen entree meer wordt ge heven.. Wie na 1 December komt, betaalt f 4. Juniores: f. 1,50 (na 1 December f. 2,50). Op de kaarten wordt ruimte gelaten om er een foto op te plakken. Doet men dat niet, dan is men verplicht bij controle op de baan zijn persoonsbewijs te toonen indien zulks gevorderd wordt. Of deze contributie-regeling groot voor deel zal opleveren, moet de practij'k leeren, doch met het voorbeeld van Groningen voor oogen, meent het bestuur van wel. Het ge looft bovendien op deze manier meerdere jongeren te trekken. Verpleegsters, die toch reeds aanzienlijke reductie hadden, betalen in het vervolg het juniorestarief van f. 1.50 (eventueel f.2.50). Een uit de vergadering gedaan voorstel om voor groote gezinnen een bepaalde limiet voor het lidmaatschaps geld in te voeren werd door het bestuur ontraden en verder niet ondersteund. Op een vraag van den heer Been antwoordde de voorzitter, dat tot de juniores -worden gerékend zij, die op 1 Juli nog niet den 18-jarigen leeftijd hebben bereikt. De heer Van Nes noemde het voorstel van het be stuur billijk en een proef waard, waarna de vergadering zich met de contributie-wijzi ging accoord verklaarde. Op verzoek van den voorzitter zal de heer Hoppe (in de plaats van den heer. Key, die bedankt heeft) met den heer Been de kas- commissie vormen. De heer Henny deelde vervolgens 'mede, dat in den volgenden winter een hardrij-baan (volgens de kleinst toelaatbare maat) zal worden uitgezet en dat de heeren Gentis en Ten Cate zich be reid hebben verklaard de jongeren te oefe nen. Bij wedstrijden wordt een grootere baan uitgezet. Verder komt er een vaste ijshockey-baan, een kunstrij-baan (die op verzoek van den heer Hoppe zoo mogelijk gróoter zal zijn dan tot dusverre), een baan voor schoonrijden en één voor het rijden op lange schaatsen. Aansluiting bij het Zuidhollandsch Meren- dlstrlct kwam hierna ter sprake en werd na eenige opmerkingen van de heeren Van Nes en Been goedgekeurd, in dien zin dat van de leden naast de contributie een dubbeltje zal worden geheven voor het lidmaatschap van dat district. Voorwaarden van aanslui ting zijn dat de IJsclub bij tochten fungeert als startbureau (gelijk vele andere ijsclubs in de omgeving doen), terwijl zij een deel van het ijswegennet (waarschijnlijk Lei den—Warmond) sneeuwvrij moet houden. Vijftig procent van die kosten wordt door het district weer vergoed. Voordeelen zijn dat alle leden slechts de helft van het inleg- geld (gewoonlijk f.1.behoeven te beta len bij het deelnemen aan ijstochten in Zuidholland, Noordholland en Utrecht. Be ien zij bovendien 25 cent in plaats van 10 rijk in den kamp bij Königgratz beslis-, send geslagen en wanneer ten slotte, 5 jaar later, ook Frankrijk moet capitulee- ren voor de Duitsche wapenen, staat niets meer de verwerkelijking van Bismarck's levensdoel: de vorming van een eensgezind Duitsch Rijk onder leiding van Pruissen in den weg. Dat is met weglating van alle interessante bijzonderheden, clie o.a. een blik geven in Bismarck's gelukkig huwe lijks- en gezinsleven, zeer in het kort de inhoud van deze voortreffelijk vertolkte film, die temeer merkwaardig is, omdat zij in meer dan één opzicht en de regis seur verzuimt niet zul'ks meermalen te accentueeren overeenkomst vertoont met den tegenwoordigen tijd. Paul Hartmann wordt in zijn uitbeelding van den „ijzeren kanselier" prachtig ondersteund door Friedrich Kayssler als koning Wilhelm I, wiens weifelende houding, zooals zij hier tot uitdrukking wordt gebracht, des te meer het volle licht werpt op Bismarck's sterke persoonlijkheid. Bismarck" is een film, die lang na de aanschouwing, in de herinnering zal blij ven voortleven. Rex-Theat«r. De hoofdfilm „Gier Wally" uit het Rox-programma van deze week, munt uit door verrassend mooie opnamen, waartoe het berg- en sneeuw landschap, waarin deze film zich afspeelt, dan ook wel bij uitstek geschikt is. Wally is het eenige dochtertje van een ouden rijken boer, die niets anders doet dan er over treuren, dat zij geen jongen is. Op een goeden dag wordt zij dit beu en zal eens toonen wat zij kan. Geheel alleen gaat zij de bergen in om het jong van een gier uit diens nest te stelen. Deze expe ditie zou noodlottig voor haar zijn afge loopen, indien een jager uit een naburig dorp, Jozef, geheeten, de oude gier niet had neergeschoten. Wally staat onmiddellijk in vuur en vlam voor dit heerschap, doch deze trekt, zich weinig van haar ongetwijfeld lieftal lig uiterlijk aan en bezorgt haar den bij naam Gier-Wally. Haar vader besluit in- tusschen dat zij moet trouwen met Vin- zens, die na hem de rijkste boer in de om geving is. Wally voelt hiertoe niet de min ste lust en het gevolg ervan is een breuk tusschen haar en haar vader. Zij wordt verbannen naar boven in de bergen, om daar te midden van de sneeuw en slechts in gezelschap van een ouden, stokdooven man haar koppigheid af te leeren. Het baat niet; haar hart blijft den jager, die haar eens het leven redde, begeeren. Als haar vader gestorven is, keert zij einde lijk v/eer naar het dorp terug en neemt de leiding van de boerderij op zich. Door tallooze oorzaken wordt de verhou ding tusschen Wally en Jozef vertroebeld en Vincens die nog steeds een oogje op haar heeft, zorgt er op de meest sluwe wijze voor, dat zij van elkaar verwijderd blijven. Vernederende scènes volgen voor beide partijen. Wij zullen echter van de rest van deze geschiedenis niet al te veel verraden en volstaan met te zeggen dat een gelukkig eindé de bekroning is van deze - uiterst boeiende film. Heidemarie cent, méér op hun contributie dan zijn zij verzekerd tegen alle ongevallen op het ijs in genoemde provincie. De leden 'kunnen zelf kiezen waaraan zij de voorkeur geven. Intusschen zal het bestuur nog nader met het district onderhandelen en is de aan sluiting nog niet definitief. De voorzitter deelde verder mede dat het in de bedoeling ligt een of twee sneeuw ploegen aan te schaffen om zwaren sneeuw val zoo snel mogelijk te kunnen weren en verzocht en verkreeg voor het bestuur machtiging om met den prijs der dagkaar ten naar bevind van zaken te handelen. Waar de rondvraag niets opleverde werd hierna de vergadering gesloten en ging men over tot het vertoonen van een aantal films Onder meer kreeg men te zien fraaie ver traagde opnamen van de oud-wereldkam pioene mej. Neumann, een uitstapje van een Nederlandsche ijshockey-team naar Ba zei en beelden van de Leidsche ijsbaan, terwijl ten slotte eenige films werden ge draaid van Amerika (opgenomen door den heer H. J. de Koster) en Venetië. LEIDSCH TANDHEELKUNDIG INSTITUUT VOOR ZIEKENFONDSVERZEKERDEN. Jan, op weg om. het jawoord te vragen Werd geschept door een steenkolenivagen Hij kwam bij ons aan Om na 'n uur tceer te gaan En zóó chic, dat hij zeker sou slagen Als gevolg van een overeenkomst tus schen alle zeven hier ter stede bestaande ziekenfondsen en de medewerking van alle totdusverre aan die ziekenfondsen mede werkende tandartsen zal met ingang van 1 April a.s. een nieuwe regeling in werking treden voor de bij deze fondsen verzeker den, die tandheelkundige behandeling van noode hebben. In verband daarmede zal ingaande dien datum de bestaande polikliniek der Tand heelkundige Vereeniging, Kort Rapenburg 19. v/orden omgezet in het Leidsch Tand heelkundig Instituut voor Ziekenfondsver zekerden. waarmede een aanzienlijke uit breiding gepaard gaat, zoodat het geheele hoekpand NoprdeindeKort Rapenburg daardoor in beslag zal worden genomen. Het nieuwe Instituut wordt volgens mo derne inzichten ingericht en voorzien van een geheel nieuw instrumentarium waar toe o.m. behoort een installatie voor het vervaardigen van Röntgenfoto's. De belangrijkste c^isequenties voor de verzekerden zijn, dat er zoowel des mor gens als des middags spreekuren worden gehouden zoomede, uitsluitend voor hen, die overdag onmogelijk kunnen komen in verband met hun werkzaamheden, ook in de avonduren. Voorts is voor hen van groot belang, dat de bedragen, welke zij totdus verre moesten bijbetalen voor vullingen en gebitten, aanzienlijk zijn verlaagd, het geen mogelijk is doordat de ziekenfondsen een belangrijke bijdrage in de daaraan ver bonden kosten zullen verleenen. In verband met de verbouwingswerk zaamheden zal ,de oude polikliniek gedu rende eenige dagen gesloten zijn. In ons verslag van de voordracht over de concentratie in de electriciteitsvoorzie- ning zijn gisteren eenige regels weggevallen, waardoor een verkeerde voorstelling van zaken wordt gegeven. De betreffende alinea luidde als volgt: Het Haagsche electrici- teitsbedrijf leverde in 1938 -een winst op van f. 5.640.000; Rotterdam van, rond f. 5V2 mil- lioen en Leiden van f. 1.399.160; de zes Zuid-Hollandsche bedrijven gezamenlijk f. 14.685.000.—. Chemisch reinigen en perser» Colbert costuums I f. 2.97 Regenjassen. f. 2.56 Japonnen'-vanaf- - f. 1.79 Mantels vanaff. 2.56 In EEN UUR- geïeedl Leiden, Breestraat 1 28 Teleloon 25885 Amsterdam - Haarlem - Den Haag - Hilversum - Beverwijk. B (Ingez. Med.) GEBOREN: Lijntje Anna dr. van B. Leenvaart en M. van Beek Helena Theodora dr. van J. C. Wels en H. Th, Markese Bernardus Cornells Johannes zn. van C. H, Strampraad en C. van der Heijden Johannes zn. van J. Achterberg en M. Hoogeduin Jacobus zn, van E. A. Favier en P. Siere Beatrix Irene Juliana dr. van J. Kleer en M. Bonte Klaas Roelof zn, van R. Ruiter en H. Zuidema Zacharias z. van J. Bink en F. Verbeek Nicolaas z. van H. van der Tuin en C. C. Onderwater Maria Adriana dr. van M. A. van Egmond en A. M. Dickhoff Wilhelmina Catharina dr. van B. van Weeren en C. de VoS Clasina Johanna dr. van P. Kasteel en C. J. Bouwman. ONDERTROUWD J. W. Hoogervorst jm. 29 jr. en C. F. Marsman jd. 31 jr. J. Montfoort jm, 27 jr. en L. Broek- veldt jd. 27 jr. J. H. Otto jm. 28 jr. en M. E. Otgaar jd. 24 jr. OVERLEDEN: C. Hendriks, m., 50 jr. M. E. Dorenstouter, wed. van S. WJjnandts 72 jr. S. Slier, m., 78 jr. Hattheyer vervult op voortreffelijke wijze de rol van de koppige en schoone Wally, terwijl Sepp Rist zich ontpopt als de vast beraden jager. Eduard Koek geeft een prachtcreatie van Fender, Wally's vader. Het uitgebreide voor-programma bevat behalve het gebruikelijke Tobis- en Ufa- wereldnieuws een Tobis-cultuurfilmpje Luxor-theater Zij, die zich voor het schoone Insulinde interesseeren, zullen on getwijfeld ten hoogste genieten van de film „Pareh, De macht van -de kris", waarin de cineast Mannus Franken een prachtige visie geeft op het leven, de gewoonten en de ge bruiken der Soendaneezen en op de groot- sche natuur van de Preanger, met de uit gebreide rijstvelden. Mannus Franken heeft met een bijzonder oog voor schoonheid talrijke beeldende op namen gemaakt, zoodat de sfeer van Indië, nog verhoogd door een suggestieve muzi kale illustratie van Paul Schramm met medewerking van Hans Brandts Buys, uit stekend tot haar recht komt. Als een be zwaar mag genoemd worden het te frag mentarische in de uitwerking van het ver haal, zoodat te weinig één geheel verkregen is, hetgeen de spanning en het onmiddel lijke begrip niet ten goede komt. Het betreft hier de liefde tusschen een dessameisje en een visschersjongen. Maai de dorpsgenooten van Wagini verzetten zich, onder leiding van Djahal, die, ofschoon zélf gehuwd, een oogje op haar hééft, tegen een huwelijk en beroepen zich daarbij op een oude overlevering, die zegt, dat een visscher niet trouwen mag met een meisje van het land, op straffe van den toorn der goden op te wekken. Voorts speelt een belangrijke rol de heilige kris van Wagini's vader Troeno, waarmee de regen bezworen kan worden. Djahal steelt de kris en vertelt, dat de goden deze hebben weggenomen, omdat zij zich verzetten tegen den omgang tusschen Wagini en den vis scher Machmoed. Troeno wordt thans door het ongeluk getroffen: een bandjir verwoest zijn rijstvelden en hij moet al zijn bezittin gen verkoopen. Machmoed besluit hem te helpen en gaat op een zeer gevaarlijke plek visschen. Een vervaarlijke storm overvalt hem, wrakstukken van zijn boot worden ge vonden. Djahal tracht nu zijn kans waar te nemen, verstoot zijn vrouw en kind, maar zijn euvele daad wordt thans verraden. Troeno is intusschen tengevolge van de on dervonden ellende gestorven en wordt juist begraven, wanneer de mare door het dorp gaat, dat Djahal de schuldige is en men Troeno dus verkeerd beoordeeld heeft. Machmoed die niet verdronken blijkt te zijn, vindt de kris inderdaad in het huis van Djahal, tegen wien de dorpsgenooten thans hun woede keeren. Djahal vlucht, maar vindt tijdens de achtervolging door ver drinking den dood. Uiteindelijk treft men dan op de rijstvelden een gelukkige Mach moed en Wagini aan: hij bewerkt het land zij brengt hem zijn eten en samen zitten zij op het smalle dijkje tusschen de rijst velden met als wondermooien achtergrond den rookenden vulkaan. Een film, die men vooral bewondert om de vele typische Indische tafereeltjes, waar door men dit schitterende land uitstekend leert kennen en die men dus tevens als uiterst leerzaam kan beschouwen. Voor de pauze gaan o.a. interessante journaals. Lido-theater Het geval, dat den toe schouwer in „Een.moderne Salomo" wordt voorgezet, is van vrij eenvoudigen aard, n.l. een ruzie tusschen huisbaas en huurder. Mack,, de huisbaas, ziet met leede oogen, dat zijn huurder- Schulze er ki slaagt, een kamer te verhuren aan een winkelmeisje, dat ook bij hem geweest is, om kamers te zien. Op zichzelf kan om zulk een kleinig heid moeilijk een ernorme opwinding ont staan, doch als de bewoners van het ge heele huizenblok zich er mee gaan be moeien, blijkt al spoedig, dat het geval niet zonder meer bijgelegd kan Worden. Mack, die verontwaardigd is over het triomfee- rende optreden van Schulze, besluit, hem de huishuur op te zeggen om hem zoodoende eveneens van zijn onderhuurster af te helpen. Het valt hem echter niet mee, dat de rechtzaak, die hieruit voortvloeit Schulze „neemt" het niet en laat het voor den rechterstoel uitvechten niet onmid dellijk in zijn voordeel wordt beslist. Het blijkt namelijk, dat alle bewoners van het huizenblok als getuigen tegen hem zijn opgekomen. Macks verdediger weet uitstel van de behandeling te verkrijgen, en nu begint een jacht op getuigen, die wel. eens zullen vertellen, hoe onaangenaam die Schulze altijd is, en hoe blij ze zijn, als hij eindelijk het huis verlaat. Dank zij het feit, dat Mack het geheele huizenblok verhuurt, heeft hij een zekere macht over de getui gen,, die Schulze opgeroepen had, en het lukt'hem, hen allen over te halen, zich aan zijn zijde te scharen. Dit gaat echter niet zonder vele draaierijen, die verschillende aanklachten wegens beleediging uitlokken. Ook deze worden voor den rechter ge bracht, en het dossier betreffende de een voudige Iiuuropzeggingskwestie begint lang zamerhand ontstellende vormen aan te nemen. Te langen leste vindt de behande ling van de zaak plaats. Schulze, geheel van getuigen verstoken, blijkt er allerminst goed voor te staan, doch vol vuur en ijver werpt hij zich met zijn verdediger ter rechtzitting op als voorvechter van zijn goed recht. Een van Macks getuigen echter, die een verklaring aflegt, staat op het punt een meineed te doen. Ongelukkigerwijs is juist deze getuige een van Schulze's beste vrienden, zoodat deze vindt, dat de zaak nu wel wat al te ver doorgedreven wordt. Ook hierover ontstaat ruzie. Mack wil doorgaan met het proces, Schulze wil echter toege ven en door beëindiging van het proces de meineed voorkomen. Als tenslotte de ge moederen dusdanig zijn opgewonden, dat moord en doodslag een niet onwaarschiin- lijk einde zullen vormen van bet drama, be sluit de rechter, een vergelijk te treffen, dat dankbaar door de partijen wordt aan vaard. Paul Kemp speelt op aardige wijze de rol ""m den onschuldigen Schulze. Vcor de nauze een uit-stekend optreden van Berny, die onder adembenemende spanning eenige knappe en gevaarlijke staaltjes van balanceerkunst ten beste geeft. 2—1 Tot lid van de commissie, belast met het afnemen van examens, vermeld in art. 55, tweede lid, der Middelbaar Onderwijs wet is benoemd de heer J. A. H. Cranssen leeraar aan de R.K. H.B.S. alhier. 768 BREESTRAAT 171. (Ingez, Med.)

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2