Fuehrer ontvangt Hongaarschen gezant ZATERDAG 22 HAART 1941 No. 24844 Aanvallen op convooien Verduisteren: 82sfe Jaargang Vele schepen vernietigd Ierland vraagt Amerika graan en wapens Van den Balkan Uit Amerika Verspreide berichten Duitschland en Hongarije nauw verbonden 19.55 uur 7.38 uur 19.57 uur 7.36 uur EERSTE BLAD Feiten van den dag IS UW RADIO DEFECT? LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad zijn gevestigd. Andere advertenties 37 ets. per regel. Minimum 5 regels. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. - Incassokosten volgens postrecht. „Kleine Advertenties" (hoogstens 30 woorden) uitsluitend by vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55, ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets. berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maandenƒ2.35 per week ƒ0.18 Franco per post 2.35 per 3 maanden -f portokosten (voor binnenland ƒ.0.80 per 3 mnd.) Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelt mede: Aam de Westkust van Afrika opereerende duikbooten hebben uit een convooi, dat op weg was naar Engeland en krachtig beschermd werd, een aantal schepen met een gezamenlijken inhoud van 69.000 B.R.T. weggeschoten en tot zin ken gebracht. Voorts hebben Duitsche gevechtsvliegtui gen, naar het D.N.B. meldt, gisteren in de buurt van Kreta een krachtig beschermd Britsch convooi aangevallen, dat uit ver scheiden gewapende vrachtbooten bestond. Hierbij werd een groot tankschip van het modernste type (10 a 12.000 B.R.T.) door een voltreffer vernietigd. De tankboot stond enkele minuten na het uitwerpen van de bom in vlammen. Een tweede koopvaarder, een schip van omstreeks 8.000 B.R.T., kreeg midscheeps een bomtreffer van het zwaar ste kaliber. Na een hevige ontploffing brak het schip in twee stukken en werd enkele minuten na den aanval in zinkenden toe stand waargenomen. Van een derde boot van ongeveer 6.000 B.R.T. vloog na een bomtreffer het achterschip in brand en, toen het vliegtuig nogmaals naderde, nam dit een krachtige rookontwikkeling waar, terwijl het schip slagzij maakte. Een der speciale verslaggevers van Ste- fani seint: een eskader van onze bommen werpers heeft een zeer zwaren slag toege bracht aan de belangrijke Grieksche basis Prevesa, een handels- en marinehaven, die door haar strategische ligging de voor naamste basis is geworden voor de ravi- tailleering van den vijand. (Prevesa ligt aan den rand van de golf van Arta, 75 K.M. ten Z. van Karfoe). Deze aanval werd onverwacht ontketend. Tientallen tonnen ontploffingsstoffen wer den over Prevesa uitgestrooid, waardoor de havenwijk in verwarring gebracht werd en opslagplaatsen verwoest. Ontzaglijk he vige branden woedden in deze geheele havenwijk. Nadat de bommenwerpers hun taak ver vuld hadden, keerden zij alle onverlet in perfecte formatie naar hun basis terug. De branden waren op grooten afstand zicht baar. WEINIG KANS? De Iersche minister van defensie Aiken, heeft Donderdag te Washington een on- cretaris van buitenlandsche zaken, Sum- derhoud gehad met den onderstaats-se- ner Welles. Hij verklaarde na afloop, dat de Federal Shipping Board geen toestem ming geeft voor den aankoop van twee Amerikaansche vrachtbooten door Ierland. United Press meldt nog: In politieke kringen te Washington betwijfelt men of het streven van Aiken veel succes zal heb ben, daar waarschijnlijk al het thans in de Ver. Staten geproduceerde wapentuig noodig is voor de behoeften van Engeland en de Vereenigde Staten zelf. Het blad Washington Post meldt, aldus het D.N.B.dat de Iersche minister van verdediging, Frank Aiken, naar Washing ton gekomen is om voor- Ierland tegen contante betaling wapenmateriaal, vlieg tuigen en uitrustingsvoorwerpen voor een Iersch leger van honderdduizend man te koopen, met inbegrip van de voor het ver voer benoodigde schepen. Ierland zal, zoo heeft de minister ver klaard, tegen iederen indringer, onverschil lig of het een Engelschman of een Duit- scher is, vechten, wanneer het wordt aan gevallen. Op de vraag; waarom Ierland zijn havens niet aan de Engelschen af staat. antwoordde Aiken, dat deze -havens het eigendom van Ierland zijn en dat Ier land zijn neutraliteit heeft afgekondigd. Wanneer het zijn havens aan de Britten afstaat, zou het daarmede via een achter deur in den oorlog geraken. Wanneer ech ter Ierland aan den oorlog moet deelne men, dan door de voordeur. In den we reldoorlog heeft Ierland 250.000 man ter beschikking gesteld, die onder Britsche vlag voor het zelfbeschikkingsrecht der kleine volken streden. Een van deze rech ten is het bepalen van oorlog of vrede. Het Iersche volk is voor 99.9 procent voor den vrede. De Ieren hebben besloten niet aan dezen oorlog deel te nemen, tenzij zij aangevallen zouden worden. Dan zullen zij echter strijden. Wanneer de Duitschers een inval zouden trachten te doen. zouderr de Ieren om Britsche hulp verzoeken. Op de vraag of in het omgekeerde geval de Ieren Duitschland om hulp zouden vragen tegen Engeland, antwoordde de Iersche minister ontwijkend, n.l. dat dan Duitschland wel uit zichzelf deze hulp zou aanbieden. Een andere vraag, n.l. of de Ieren pro-Engelsch zijn. beantwoordde hij met te zeggen, dat de Ieren pro-Iersch zijn. Een volksstem ming in Eire en'Ulster zou aantoonen, dat tachtig procent van de bevolking voor een Vereenigd Koninkrijk is. De minister ver klaarde, dat hij voornemens was drie we ken te Washington te blijven en met president Roosevelt na diens terugkeer nog een onderhoud hoopte te kunnen hebben. Volgens de Washington Times Herald zei- de Aiken nog, dat Ierland over voldoende mannen beschikt, doch niet over voldoen de materiaal. Bovendien heeft het graan noodig. Voor de betaling van zijn aan- koopen beschikt Ierland over driehonderd millioen pond, die in het buitenland lig1 gen. DE POSITIE VAN ZUID-SLAVIE. Prins-regent Paul vaii Joegoslavië heeft gistermiddag in het Witte Paleis den mi nister-president Zwotkowitsj, den plaats- vervangenden premier en leider der Kroaten, Matsjek, alsmede den minister van Staat en leider der Slovenen, dr.. Koelovetsj, in audiëntie ontvangen. Zij hebben den prins-regent verslag uitge bracht over de Donderdagavond gehou den kabinetszitting van drie uur en hem tevens verzocht zijn goedkeuring te hech ten aan de hierin genomen besluiten. (D.N.B.) U.P. voegt hieraan toe. dat deze beslui ten speciaal de buitenlandsche politiek betreffen. VOOR DE VERDEDIGING. De Amerikaansche minister van Marine, Knox, lieeft medegedeeld, dat opdrachten ter waarde van 100 millioen dollar voor den bouw van *239 kleinere hulpschepen der marine worden verstrekt, waaronder 180 houten en 19 ijzeren mijnenvegers, 10 sleepbooten en 30 houten duikbootjagers. Het Huis van Afgevaardigden heeft met 327 stemmen vóór en geen enkele stem tegen de voor leger en vloot der Vereenig de Staten gevraagde 4,1 milliard dollar ingewilligd. Tevoren had het Huis een voorstel verworpen, waarin geëischt werd, dat het zenden van convooien naar welke vreemde landen ook zou worden verboden. De republikeinsche afgevaardigde Bradley gaf tijdens de debatten uitdrukking aan zijn bezorgdheid over het bedrag van rond 550 millioen dollar, dat uitgetrokken is voor de oprichting van nieuwe munitiefa brieken, teneinde in geval van nood een leger van vier millioen man te kunnen be wapenen, blijkbaar ter vorming van een expeditie-corps. (D.NB.) DE HULP AAN ENGELAND. De begrootingssubcommissie van den Senaat heeft zonder wijziging de door de regeering gevraagde 7 milliard gevoteerd voor de uitvoering van de wet op de hulp- verleening aan Engeland. Een hooggeplaatst ambtenaar van de federale scheepvaartoverheid heeft volgens United Press verklaard, dat binnen enkele dagen ongeveer 50 koopvaardijschepen binnen het kader van de hulpverlening aan Engeland zullen worden afgestaan. De Engelschen hebben verklaard, dat zij de schepen dringend noodig hebben. Bij 75 procent der 50 eenheden betreft het oude schepen uit dén wereldoorlog. Men wacht nog slechts op de aankomst van den Britschen onderstaatssecretaris, Salter, voor een begin zal worden gemaakt met de uitvoering der levering. NEW YORKSCHE BUSSTAKING BIJGELEGD. De staking der New Yorksche busbestuur ders, die elf dagen geduurd heeft en dage lijks omstreeks 900.000 New Yorkers dupeer de, is na herhaalde bemiddelingspogingen eindelijk bijgelegd. De chauffeurs en mon teurs hebben haast alle eischen kunnen doorzetten. PROTESTBRIEF TIJGEN HET ZENDEN VAN LEVENSMIDDELEN AAN FRANKRIJK. Vijfendertig bekende persoonlijkheden uit het Amerikaansche openbare leven hebben in een brief aan minister van buitenland sche zaken. Huil, geprotesteerd tegen de levensmiddelenleveranties aan Frankrijk, die een misleiding zijn van de gevoelens van menschelijkheid van het Amerikaansche volk. De brief is onderteekend door een groot aantal professoren en hooge geeste lijken. (D.N.B.). HET NIEUWE ARBITRAGEBUREAU IN AMERIKA. Van Deventer, redacteur van het Ameri kaansche tijdschrift The Iron Age, heeft in een redevoering voor de arbeidersorga nisatie in Hartford verklaard, dat de in- stellin gva narbitragebureau voor het be slechten van stakingen een waardeloos ge baar van pacificatie is jegens de open bare meening. Het bureau, zoo zeide de publicist heeft n.l. geen andere volmach ten dan het instellen van een onderzoek en het uitbrengen van rapport. Met zulke schijnmaatregelen en parade-instellingen als het tweekoppige bewapeningsbureau en het machtelooze arbitragebureau is Amerika beslist niet te verdedigen. Van Deventer waarschuwde voorts tegen een opblazen van de industrie door de bewapening en gaf als zijn opvatting te kennen, dat de regeering haar toevlucht zal moeten nemen tot in- flationnistische middelen op het gebied van de loon- en prijspolitiek. Het huidige streven in de Vereenigde Staten om de loonen om hoog te drukken, is het gevolg van de over tuiging, dat de regeering ondanks verzeke ringen van het tegendeel, prijsstijgingen binnen het kader van een gecontroleerde inflatie zal begunstigen. Men neemt aan, dat de nationale schuld van 80 tot 100 mil liard dollar zal stijgen en de politieke ge makkelijkste weg om schulden te doen ver minderen is nu eenmaal de inflatie. (D.N.B.) DE BENZINESCHAARSCHTE IN FRANKRIJK. De regeering te Vichy heeft besloten het autoyerkeer in het onbezette gebied als ge volg van de steeds nijpender benzine- schaarschte nog meer te beperken. De rij vergunningen zullen voortaan in de eerste plaats nog slechts aan transportonder nemingen en in beperkte mate aan de auto riteiten uitgereikt worden. Alle nog geldige vergunningen worden ingetrokken. (D.N.B.). CENSUUR IN ZWITSERLAND. De Zwitsersche bondsraad zal dezer dagen een verordening uitvaardigen betreffende de controle op de in Zwitserland verschij nende politieke geschriften voor zij gedrukt worden. Tot dusver bestond voor drukwerk alleen een controle door een speciale afdee- ling van den legerstaf, nadat het gedrukt was. Hieruit zijn moeilijkheden voortge vloeid. In het vervolg moeten aan de Uit München meldt het D.N.B.: De Führer heeft gistermiddag om 4 uur in den Führerbau aan den Königlichen Platz den Hongaarschen minister van Bui tenlandsche Zaken, Ladislaus von Bardossy in tegenwoordigheid van den rijksminister van Buitenlandsche Zaken von Ribbentrop, voor een vrij langdurig onderhoud, dat har telijk verliep, ontvangen. De Hongaarsche minister van Buiten landsche Zaken werd door den chef van het protocol van Hotel Regina naar den Führer bau begeleid. In het voorportaal van den Führerbau werd de Hongaarsche gast door den rijksminister van Buitenlandsche Za ken, von Ribbentrop, ontvangen. Een af- deeling van het wapen-- S.S. bracht den Hongaarschen minister de militaire eerbe wijzen. De rijksminister van Buitenland sche Zaken geleidde daarop den Hongaar schen minister naar den Führer, waarop in diens werkvertrek de bespreking begon. De bespreking duurde meer dan ander half uur. waarna von Bardossy door den rijksminister van Buitenlandsche Zaken weer naar zijn hotel werd vergezeld. Een talrijke menschenmenigte, die zich in den loop van den middag op den König lichen Platz verzameld had, juichte den Hongaarschen minister bij zijn vertrek hartelijk toe. Gisteravond woonde de Hon gaarsche gast, op uitnoodiging van von Ribbentrop, een opvoering van de Zare- witsch in het Staatstheater bij. Voor de ontvangst bij den Fuehrer had von Ribbentrop een dejeuner aangeboden. COMMUNIQUÉ. Na afloop van het bezoek verstrekte het D.N.B. een communiqué, waarin o.m. ge zegd wordt: De bespreking werd gevoerd in den geest van de traditioneele en hartelijke vriend schap, die Duitschland met Hongarije ver bindt. In aansluiting op de bespreking stel de de Hongaarsche minister van Buiten landsche Zaken aan den Fuehrer de heeren van zijn gevolg voor, t.w. den kabinetschef, 'gezant von Bartheldy, den leider van de politieke afdeeling, gezant von Ghyczy en den leider van de afdeeling pers en cultuur gezant Ullein-Reviczki. REDE VON RIBBENTROP. Op de receptie, die gistermiddag door den rijksminister van Buitenlandsche Zaken te München gehouden werd ter eere van den Hongaarschen minister, heeft von Ribben trop tot den Hongaarschen gast eenige hartelijke woorden van welkom gericht. De minister zeide o.a.: „De lijdensweg, dien het Duitsche en ook het Hongaarsche volk van 1918 af moesten gaan, was zwaar. In dezen tijd eerst van vernedering, daarna van onmacht en ten slotte van schijnbaar verval zijn Duitsch land en Hongarije, zooals het strijdmakkers uit den wereldoorlog betaamde, elkaar trouw gebleven. Ja, zij gingen nog nauwer samenwerken. Geen onwil en geen leed echter konden in onze beide volken, die beide in dezelfde mate door een gloeiend patriotisme bezield zijn, het geloof uitroeien dat aan het einde van dezen lijdehsweg de opbloei van onze naties zou staan. Toen het dan den'Führer in weinig jaren gelukte Duitschland uit zijn onmacht weer tot een van de sterkste mogendheden ter wereld te verheffen, toen was ook tijd stip gekomen om de ondraaglijke ketenen van de verdragen van Versailles en Trianon te verbreken. In deze jaren heeft de Hon gaarsche natie onder leiding van den rijks- regent von Horthy zich steeds nauwer met de As verbonden en uit de lotsgemeenschap van het lijden groeide de lotsgemeenschap van de daad. Dat het gelukte, het groote territoriale onrecht, dat Hongarije bij het verdrag van Trianon werd aangedaan, te herstellen, was voor ons een bijzondere vreugde. De Hongaarsche staatsman graaf Csaky, wiens vroegtijdig overlijden ons allen kort geleden in oprechten rouw heeft gedompeld is het gewéest, die met verstand en een hel deren blik de thans ingetreden Europeesche ontwikkeling heeft voorzien en voor Hon garije hieruit de consequenties trok. U als zijn opvolger in zijn ambt kunt er van ver zekerd zijn, dat u bij het volgen van deze politiek van nauwe vriendschap tusschen onze beide verbonden landen steeds op de rijksregeering en piijn hartelijkste onder steuning kunt rekenen. Thans zijn de ver bonden groote mogendheden, Duitschland, Italië en Japan met de bij haar aangeslo ten staten, waarvan Hongarije de eerste was, in den eindstrijd gewikkeld voor het verslaan van haar laatsten vijand Enge land. Dat de gebeurtenissen van 1940 dezen oorlog, die ons door Engeland krachtens zijn oorlogsverklaring van 3 September 1939 werd opgedrongen, reeds ten gunste van Duitschland en zijn bondgenooten hebben beslist, daar zijn wij van overtuigd. Het jaar 1941 zal het definitieve bewijs hiervoor le veren en de gebeurtenissen van dit jaar zullen onze tegenstanders dwingen hun ne derlaag te herkennen. Dat Hongarije, onze oude strijdmakker uit den wereldoorlog, thaws bij ons staat en opnieuw het zijne in dezen eindstrijd bijdraagt, is voor ons een bijzondere voldoening. BARDOSSY ANTWOORDT: De Hongaarsche minister van Buiten landsche Zaken, Von Bardossy, antwoordde hierep als volgt: »rAls voormalig student aan de Berlijn- sehe universiteit en als Hongaar strekt het mij steeds tot oprechte vreugde, wanneer ik het gastvrije grondgebied van het Duitsche rijk betreed, waarmede Hongarije zich door ontelbare gevcels-, moreele, politieke en economische banden verbonden voelt. Ik kan met een rustig geweten beweren, dat de Hongaarsche politiek sedert het oo gen blik, waarop wij hand in hand met elkaar tegen het onrecht en de overweldiging van Ver sailles en Trianon zijn gaan strijden, steeds dezelfde gebleven is. De Hongaarsche re geeringen waren zich steeds bewust van de omstandigheid, dat slechts een .vér gaande en innige samenwerking met het Duitsche rijk aan het Hongaarsche volk herstel van de nationale catastrophe zou kunnen brengen en het land kon* helpen bij het bereiken v?n zijn rechtvaardig doel Ik kan Uwe Excellentie verzekeren, dat het Hongaarsche volk iederen keer van dezelf de levendige vreugde vervuld was, wan neer de groote Führer van het Duitsche volk, onzen ouden strijdmakker en bond genoot. met zijn geniale staatsleiding weer een van de hoeksteenen van het vredes- dictaat van Versailles had afgebroken. Het politieke geyoel van het Hongaarsche volk heeft hierin, de lotsverbondenheid van onze volken op de juiste wijze interpretee rend, ook vóór zichzelf gebeurtenissen en daden gezien, die een keerpunt in het 'ot medebrachten Ik beschouw het als mijn voornaamsten plicht het werk van graaf Csaky voort te zetten en de beproefde bui tenlandsche politiek van mijn land, in den geest van het driemogendhedenpact met Duitschland. Italië en Japan verder te voeren. Het kan voor iederen Hongaar schen minister'van Buitenlandsche Zaken slechts een verheven taak zijn. met. het Groot-Duitsche rijk,, dat voor de rechtvaar dige nieuwe ordening van Europa zijn he- roïeken eindstrijd voert, in den geest van een nauwe vriendschapspolitiek samen te werken. J controle onderworpen worden alle in Zwit serland vermenigvuldigde geschriften, di« betrekking hebben op politieke, militaire of economische problemen van het buitenland of de buitenlandsche politiek van Zwitser land. (D.N.B.). AANVAL OP MALTA. De speciale correspondent van het agent schap Stefani meldt van het luchtfront, dat een formatie bo mm en werpers van het Duitsche vliegercorps, geëscorteerd door Italiaansche jachtvliegtuigen, gisteren een aanval heeft ondernomen op de haven Valletta op Malta, ondaniks het felle optre den van den luchtafweer van den vijand. Een vijandelijke torpedoboot jager, die bui- tn de basis van la Valletta voer, kreeg vol treffers van bommen van groot kaliber. BARDOSSY UIT MÜNCHEN VERTROKKEN. Vanochtend is de Hongaarsche minister van buitenlandsche zaken, Bardossy, uit München vertrokken na - een hartelijk af scheid van zijn Duitschen ambtsgenoot, von Ribbentrop. - Een groot aantal vooraan staande mannen uit partij, staat en weer macht deed hem uitgeleide. Vooi' het sta tion was een eerecompaignie aangetreden. (D.N.B.) NIEUWE AANVALLEN OP ENGELAND. Voor den oorlog belangrijke doelen en haveninstallaties in het Zuiden en Oosten van Engeland zijn, naar het DN.B. ver neemt, in den loop van dezen nacht door vrij sterke Duitsche gevechtsformaties aan gevallen. Nadere bijzonderheden zijn nog niet ontvangen. van hedenavond tot morgenochtend van Zondagavond tot Maandagmorgen De maan kwam hedenmorgen op te 5 uur en ging onder te 14.26 uur; voor morgen zijn deze tijdstippenop te 5.36 uur; onder te 15.32 uur. J Dit nummei bevat VIER Bladen Binnenland De organisatie van het bedrijfsleven; groo- tere bevoegdheden voor de onderne mersorganisaties. (Binnenland, 3e BI.) Vergadering van tuinbouw-veilingen (Bin nenland, 3e Blad). Buitenland De Fuehrer ontvangt den Hongaarschen minister van buitenlandsche zaken. (Ie Blad). Weer twee Britsche convooien aangevallen en zwaar geteisterd. (Ie Blad). £1E VOORTS ..LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAGINA 2 VAN HET 3e LAD. Bel 24244 De Radiotechnische Dienst I E M C O n.v. NIEUWE RIJN 32. 5798 (Ingez. Med.)

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1