BINNENLAND Ons Kort Verhaal Nieuw gebouw van den Bioscoopbond geopend LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 18 Maar! 1941 Derde Blad No. 24840 S2sfe Jaargang De duurte-toeslag voor overheidspersoneel De boter- of vetbon De Rijksmiddelen Februari in Rede van dr Goedewaagen Henkie is verhinderd OOK VOOR PERSONEEL VAN DE VASTE KERN VAN DEN LUCHTBESCHERMINGS DIENST. Volgens een circulaire van het depar tement van Binnenlandsche Zaken is de voor de rijksambtenaren getroffen regeling Inzake de toekenning van een tijdelljken toeslag van 6% ook van toe passing op het personeel, behoorende tot de vaste kern van den luchtbe schermingsdienst. In verband hiermede kan aan de tot die kern behoorende personen, Indien zij ge huwd zijn, een tijdelijke toelage worden toegekend van zes ten honderd van het bruto-loon, voor zoover dit loon een bedrag van f. 1900.'s jaars niet overschrijdt. Hierbij moet er op worden gelet, dat het totaal aan inkomsten uit overheidsfuncties in aanmerking moet worden genomen, zoo dat bij cumulatie voor rijks- en/of gemeen tebetrekkingen, waardoor de limiet van f. 1900.wordt overschreden, de toelage niet mag worden toegekent. Verder moet voor personen, die in den overheidsdienst uitsluitend een nevenfunc tie vervullen, die aan deze nevenfunctie ver bonden wedde naar evenredigheid worden omgerekend, ten einde te bepalen, of deze al dan niet beneden f. 1900.blijft. Deze regeling wordt geacht ln werking te zijn getreden op 1 December 1940. Aan de personen, die op dien datum in dienst waren, kan dus van dat tijdstip af een duurtetoeslag worden uitbetaald, ter wijl aan de personen, die op een later tijd stip in functie zijn gekomen, de duurtetoe slag van den datum van indiensttreding af kan worden uitgekeerd. Thans wordt nog onderzocht, of het per soneel, dat behoort tot de vaste kern van den luchtbeschermingsdienst, valt onder de werking van de Ziektewet, de Kinderbijslag wet en eventueele andere sociale wetten. THANS OOK VOOR GEBAKKEN VISCH, CROQUETTEN, GEHAKTBALLEN, POFFERTJES EN ANDER OLIEGEBAK. De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt het volgende bekend met betrekking tot de distributie van boter en vet. Tot dusverre ontvingen vele verkoopers van gebakken visch, pommes frites, cro- quetten, gehaktballen, poffertjes, wafelen en ander ollegebak van de Nederlandsche Zuivelcentrale regelmatig toewijzingen voor vet of olie, zonder dat zij daarvoor consu mentenbonnen behoefden in te leveren. Hierin is thans verandering gebracht ln dien zin, dat de bovenbedoelde categorie van personen ln den vervolge uitsluitend toewijzingen, welke recht geven op het koo- pen van vet of olie zal ontvangen, indien zij een met de toe te wijzen hoeveelheid overeenkomend aantal consumentenbonnen van de boter- of vetkaart of daaraan gelijke bonnen inleveren. In verband met het bovenstaande dient het publiek voortaan bij het koopen van de bovengenoemde artikelen een met de daar in verwerkte hoeveelheid vet overeenko mend aantal bonnen van de boter- of vet kaart, c.q. bonnen voor „1/50 rantsoen bo ter, enz." (z.g. wisselbonnen) ln te leveren op dezelfde wijze, als dit in de hotels, café's, restaurants e.d. geschiedt. In een officieele publicatie zijn de voor de verkoopers van meergenoemde artikelen van belang zijnde bijzonderheden betreffen de de toewijzingen voor vet en spijsolie ver meld. BELASTINGOPBRENGSTEN MET 16 MILLIOEN GESTEGEN. Aan het overzicht van den stand der rijksmiddelen op ultimo Februari van dit jaar wordt het volgende ontleend: DE DIRECTE BELASTINGEN. Het zuiver bedrag der kohieren voor deze belastingen bedroeg op 28 Fe bruari f. 65.537.764 of bijna f 16.664.000 meer dan het vorig jaar. Hiervan biecht de grondbelasting f. 4.307.776 op of f. 2.318.997 meer; de inkomstenbelasting f. 32.525.186 of plm. f. 999.353 meer; de vermogensbelasting f. 6.424.992 of f. 218.713 minder; de verdedigingsbelasting 1.3.032.418 of f. 410.573 minder; de opcenten op de gemeentefondsbclasting f. 10.903.702 of f. 4.631.156 meer en de nieuwe winst belasting f. 8.343.688. DE OVERIGE MIDDELEN. Ook het verloop van deze middelen over Februari in vergelijking met dezelfde maand var. het vorig jaar is niet onbevre digend te noemen. Bedroeg de opbrengst in Februari 1940 f34.740.055, thans is deze f. 44.341.916 of ruim f. 10 mlllloen hooger. Hierbij dient voorts in aanmerking te worden genomen, dat het vorig Jaar nog onder deze groep middelen voorkwam de dividend- en tantièmebelasting, waarvoor de maandeiijksche raming op 2 1/4 mlllloen was gesteld, doch toen in Februari ruim 1 millioen gulden opbracht, welk bedrag in het bovenvermelde totaal niet is begre pen. Verder kamen thans twee nieuwe be lastingen ln het staatje voor en wel de loonbelasting, welke in Februari f7.742.318 heeft opgebracht en de waardevermeerde ringsbelasting, welker opbrengst ad f. 21.181 echter geen invloed op de totaalopbrengst heeft. De opbrengsten der verschillende mid delen waren over Februari van dit jaar de volgende, waarbij die van het vorig jaar tusschen haakjes zijn vermeld: rechten op den invoer f2 033.362 (f9.653.604), sta- tistiekrecht f. 98.996 (f. 194.032), accijns op zout f 490.556 (f 229.666), acc. op geslacht f. 1.341.492 (f. 787.640), accijns op wijn f149.975 (f72.466), accijns op het gedistil leerd f3.535.4070 (f2.645.391), accijns op bier f 1.0208.923 (f 680.786), accijns op sui ker f5.879.707 (f4.851.292), accijns op tabak f6.736.396 (f. 3.356.328), omzetbelasting f. 7.463.227 (vorig J. f. 6.356.980)couponbe lasting f. 457.863 (f551.592), rechten van zegel f. 895.027 (f915.252), rechten van re gistratie f841.692 (f692.182), rechten van successie, van overgang bij overlijden en van schenking f. 6.023.350 (f. 3.506.598) en de belasting op gouden en zilveren werken f. 112.436 (f. 52.042). Over de eerdste twee maanden van dit jaar bedroeg de opbrengst van deze be- lastinggroep f. 89.429.982, tegenover plm. f. 76.602.225 het vorig jaar. Slechts drie middelen toonden een daling tot een to taalbedrag van ruim f. 15 millioen en wel de rechten op den invoer, het statistiek- recht en de couponbelasting. Alleen de daling van de rechten op den invoer be droeg over deze twee maanden reeds ruim 14'/i millioen. Het meest gestegen is de opbrengst van den acijns op tabak en wel met ruim 6.4 millioen. Daarop volgen de omzetbelasting met ruim 5 millioen, de ac- mijns op het gedistilleerd met 2.6 millioen, de rechten van successie van overgang bij overlijden en van schenking met 1 3/4 mil lioen, de accijns op suiker met ruim 1 mil lioen, en de accijns op bier met bijna 1 millioen. BETALING TEN SPOEDIGSTE. Voor prestaties ten behoeve van organen van het Duitsche burgerlijk bestuur. In een circulaire van het departement van Binnenlandsche Zaken aan de ge meentebesturen wordt medegedeeld, datln fawachting van de in het vooruitzicht ge stelde regeling voor de vergoeding voor leveringen of verrichtingen ten behoeve van organen van het Duitsche rijk, die niet tot de Duitsche weermacht behooren, de rijkcommissaris voor het bezette Neder landsche gebied heeft beslist, dat alle tot 1 April a.s., nog openstaande rekeningen voor praestaties ten behoeve van organen van het Duitsche burgerlijk bestuur ten spoedigste door de burgemeesters tegen qultantle aan de rechthebbenden dienen te worden betaald. De restitutie der aldus voorgeschoten be dragen zal door het departement aan de gemeente plaats vinden. Ten aanzien van vergoedingen voor le veringen of verrichtingen ten behoeve van organen van het Duitsche rijk. niet tot de Duitsche weermacht behoorend, welke na 1 April a.s. hebben plaats gevonden, zal nog een nadere regeling volgen. COMMISSIE VAN ADVIES INZAKE CHEMISCHE PRODUCTEN. Ingesteld Is een comiqlssle van advies, welke den secretaris-generaal van het de partement van handel, nijverheid en scheepvaart en den directeur van het rijks bureau voor chemische producten kan ad- viseeren ln alle aangelegenheden, samen hangende met de werkzaamheden van het rijksbureau voor chemische producten en de secties daarvan, alsmede in alle overige kwesties op het gebied van de productie, de distributie en de vervanging van chemische producten. Benoemd zijn tot voorzitter: prof. dr. H. R. Kruyt; tot leden: C. H. Buschmann. J. W. Dekker, dr. W. A. van Dorp, F. B. J. Gips. ir. G. de Haas, G. Ha mer, P. H. A. Hofkamp, C. H. van den Houten, ir. C. van Loon, prof. mr. J. van Loon, drs. A. M. Mees en ir. F. G. Waller en tot secretaris: mr. A. Steinhauser. TEELT EN HANDEL VAN TUINZADEN. Van overheidswege regelen gesteld. Een in de Nederlandsche Staatscourant verschenen besluit van den secretaris-ge neraal van het departement van Land bouw en Visscherij, dat een verdere uit werking is van hetgeen reeds op dit ge bied bestond, stelt regelen vast ten aanzien van het telen, het verhandelen en afleve ren, het vervoeren en den export van tuin zaden. De hoofdzaken van deze teeltregeling zijn 1. De teelt van tuinzaden is verboden, tenzij met schriftelijke vergunning van de centrale; 2. De vergunning wordt gesplitst in een vergunning voor: a. tuinzaden; b. sluit- kool, spinazie, radijs en tuinkerszaad; en c. peulvruchten; 3. Teeltvergunning wordt verleend aan eiken teler, die in een of meer der jaren 1937, 1938 en 1939 tuinzaden teelde, ter wijl de grootte van de oppervlakten, welke hij met elk der onder 2. genoemde groepen mag betelen, gelijk is aan de oppervlakte, welke hij met de even bedoelde groepen gewassen beteelde in dat jaar van de ge noemde drie jaren, waarin hij de grootste oppervlakte met tuinzaden beteelde. De handel in tuinzaden waaronder te verstaan in- en wederverkoop is slechts toegestaan aan hen; die als zoodanig bij de Nederlandsche Groenten- en Fruitcen- trale zijn aangesloten. De afzet door telers van eigen geteelde tuinzaden is sleohts geoorloofd, indien zulks geschiedt aan han delaren in tuinzaden, tenzij de teler tevens zelf aangeslotene is. Voorts gelden bepaalde voorschriften voor het vervoeren of doen vervoeren van tuin zaden. Voor zoover niet over andere pa pieren beschikt wordt, moet het vervoer worden gedekt door een vervoerbewijs. door of namens de centrale afgegeven. De uitvoer van tuinzaden is slechts aan „aangeslotenen" geoorloofd. HANDEL IN KAAS. Krachtens een beschikking van den se cretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij kunnen „kaashan delaren met vergunning" onderling kaas, met uitzondering van Limburgsche en her- vesche kaas, verkoopen en afleveren zon der inlevering van toewijzingen. OUD-MINISTER POSTHUMA IN OVERHEIDSFUNCTIE? Naar het Nederlandsch Dagblad meldt, heeft de heer Roskam, de leider van het Agrarisch Front, in een rede, welke hij Zaterdagavond in het gebouw Hulp en Voorzorg te Naaldwijk heeft gehouden, medegedeeld, dat binnenkort de benoeming van oud-minister dr. F. E. Posthuma, thans adviseur van het Agrarisch Front, ln een belangrijke overheidsfunctie op landbouw gebied verwacht kon worden. DE HANDEL IN BEPAALDE ELECTROTECHNISCHE ARTIKELEN. Verkoop- en afleververbod. Krachtens een bekendmaking van den secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart ln de Staatscourant van gisteren, is het ver boden. zonder een daartoe verkregen schrlf telljke vergunning van de sectie electro- technische industrie van het rijksbureau voor verwerkende industrieën, een aantal in die bekendmaking genoemde electro- technlsche artikelen, hetzij in het binnen land, hetzij naar het buitenland, te ver koopen of af te leveren. Tevens is het verboden, een aantal andere in die bekend making genoemde electrotechnlsche arti kelen naar het buitenland te verkoopen of af te leveren. Het eerstbedoelde verbod heeft o.m. betrekking op clectromotoren, genera toren, aanzetapparaten, transformato ren. schakelinrlchtlngcn, verwarmings toestellen, stofzuigers, accumulatoren, enz. Het verbod geldt niet voor bij ge noemde sectie ingeschreven installa teurs, die niet tevens uit anderen hoof de bij deze sectie zijn ingeschreven en deze artikelen uitsluitend en detail verkoopen. Aan de bij de sectie ingeschreven, daar voor in aanmerking komende ondernemin gen zijn Inmiddels algemeene vergunnin gen tot het verkoopen en afleveren van een deel dezer artikelen onder bepaalde voorwaarden verstrekt. De ondernemingen, welke nog geen algemeene vergunning mochten hebben ontvangen en meenen daarvoor ln aanmerking te komen, zullen goed doen deze terstond bij de sectie aan te vragen. Het verbod tot verkoopen en afleveren naar het buitenland heeft o.m. betrekking op stalen meterborden, meterkappen en ophanginrichtingen voor kilowattuur-me ters, isoleerende buis in speciale uitvoering en diverse verlichtingartikelen. KOSTELOOZE „BEWIJZEN VAN GOED GEDRAG" VOOR DEN ARBEIDSDIENST. De secretaris-generaal van het departe ment van binnenlandsche zaken heeft be paald, dat bewijzen van goed gedrag, wel ke moeten worden overgelegd door hen, die in aanmerking wenschen te komen voor de vrijwillige dienstneming bij den Nederland- schen Arbeidsdienst kosteloos worden ver strekt. Dit besluit wordt geacht ln werking te zijn getreden op 16 Februari j.l. Ten on rechte betaalde bedragen kunnen worden teruggevorderd. VERSPREIDE BERICHTEN. Tot burgemeester van Nieuweschans is met ingang van 1 April benoemd mr. A J. Drenth, advocaat en procureur te Groningen. De heer Drenth is 8 Jan. 1905 te' Groningen geboren. Gistermiddag is het nieuwe gebouw van den Nederlandschen Bioscoopbond, waar van de zetel thans uit Amsterdam naar 's-Gravenhage is overgeplaatst, geopend. In het nieuwe gebouw, dat gelegen is aan het Koningin Mariepleln 19, te Den Haag, waren met den secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kun sten, dr. T. Goedewaagen, die de opening verrichtte, o.a. aanwezig de heeren Ober- regierungsrat H. Hushahn, dr. Zimmer, filmreferent bij het rijkscommissariaat, ir. W. L. Z. van de Vegte, raadsadviseur aan het departement van volksvoorlichting en kunsten, tevens voorzitter van de centrale commissie voor de filmkeuring, mr. P. M. C J. Hamer, hoofdcommissaris van poli tie te Den Haag, N. Oosterbaan, directeur van het perswezen aan genoemd departe ment, zoomede de leden van den raad van bijstand voor het filmwezen en de heeren ds. J. L. Brinkerink en D. de Jongh, leden van de centrale commissie voor de film keuring. De secretaris-generaal van het departe ment van volksvoorlichting en kunsten hield de openingsrede. Het is zoo ving dr. Goedewaagen zyn rede aan met de film gegaan als met de belde andere organen der volksvoorlichting: de radio en de pers. Zij begon haar loop baan als een technische nieuwigheid voor beperkt gebruik, maar groeide snel uit tot een cultuurapparaat met massale werking, tot een werktuig van moeilijk te overschat ten beteekenis ten aanzien der voorlichting van een zich steeds uitdijend publiek. Met dit verschil echter, dat de drukpers eenige eeuwen noodlg heeft gehad om tot Konin gin der aarde te promoveeren en de film in den tijd van één generatie een vat op het menschdom verkregen heeft, die haar in staat stelt, zich op één lijn met haar oudere zuster te stellen, ja wellicht haar de loef af te steken. Radio, film en pers verhouden zich als gehoor, gezicht en gedachte of (anders gezegd) als muziek, beeldende kunst en litteratuur. De film is aanschou welijk, zij het dan ook op dynamische wijze. Zij heeft een evidentie, een onmiddellijk heid. een stille overtuigingskracht, die haar in de moderne techniek der massa-overtui ging en massa-overreding tot een instru ment zonder weerga maakt, vooral nu de muziek haar bewegelijke beeldenrhythme ondersteunt in de toonfilm. De film is geen passieve weergave van feiten, maar een actief strijdend orgaan en daarom heeft zij ook behoefte aan een or ganisatie en aan strenge leiding. Zulk een organisatie hebben wij hier sinds Jaren in den N.BJ3. Door de jaren echer waren ln den bio scoopbond misstanden binnen geslopen, waardoor enkele groepen, vertegenwoordigd in de verschillende bestuursorganen en door ABLOVA. Ik had dien ochtend vlug voortgemaakt om vóór twaalven klaar te zijn met mijn werk. Direct na de koffie verwachtte ik mijn neefje Henk, met wlen ik dien middag zou gaan vlsschen. De Jongen had mij al wekenlang aan het hoofd gezanikt totdat ik eindelijk beloofd had hem dezen Woens dagmiddag achter op mijn fiets mede te nemen. Hij was dolgelukkig geweest en hij had mij den eerenaam „Moord-oom" toe gekend. Het zou een prettige dag worden, had ik mijzelf voorgenomen en mijn rug zak volgepropt met reepen chocolade, ge vulde koeken, kogelfleschjes en andere din gen waar een tienjarige gezonde jongen veel van houdt. Eerlijk gezegd verheugde ik mij zelf ook op het vooruitzicht van het onschuldige uitstapje, daar mijn neefje een leul. jog was en ik mij ln zijn gezelschap zeker-niet zou behoeven te vervelen. Ik was eenigszlns verwonderd, toen er om kwart over twaalf gebeld werd en Henkie, natuurlijk zonder zijn voeten te vegen, mijn kamer binnenstormde, zijn tasch in een hoek keilde en zich met een plof ln een van mijn fauteuils liet vallen, zoodat een klage lijk gepiep ten hemel steeg. „Dag oompje," zei mijn familielid opge wekt. „Zet eerst eens je pet af en vertel mij dan waarom je niet direct naar huis bent ge gaan om te koffiedrinken. Je zoudt mij toch om één uur komen afhalen?" „Da's te zeggenvond Henkie aarze lend, „kijkt U eensweet U „Zanik niet," zei lk streng. „Wat is er aan de hand? Vertel op." ,3en verhinderd." antwoordde mijn neefje resoluut, terwijl hij mi) van terzijde aankeek. „Het spijt mij reusachtig, oompje, maar ik kan niet mee." „Aha, mag je niet van je moeder?" „Mag Je niet van Je moeder," smaalde Henkie. „Mag je niet van Je moeder stel Je voor. Niks hoor; ik ben verhinderd." „Luister jij eens even vriendje," zei ik kwaad. „Om Jou te plezieren heb ik mij vanochtend gehaast, een heeleboel lekkere dingen gekocht en nu komt meneer me heel eigenwijs vertellen, dat hij verhinderd is. Zit nu eens even niet meer aan mijn schrijfmachine te frunniken en vertel mij de reden." „Ga met een meisje uit." In de stilte die op deze woorden volgde overwoog lk koortsachtig of ik lachen dan wel een kwaad gezicht trekken moest, Ik koos voorlooplg het laatste. „Wel, wel, wel, m'n neef Henk gaat met een dame uit en laat daarom zijn oom ln den steek. Het staat je mooi, dat moet lk zeggen". „Maak je niet kwaad oom," zei Henkie op heel anderen toon dan zooeven. Hij keek mij met z'n bruine oogen smeekend aan zoodat lk alweer verzoend was. „Al ga lk dan niet met U. mee, Floris wel." „Florls wat? Floris wie?" vroeg ik ver baasd. „Een schoolvriendje. Ik heb hem gezegd, dat hij precies één uur bij U moet zijn." „Wel allemenschen," bracht ik met moeite uit. „Wacht U nog eens even, oompje," zei Henk. .Luister nou-es. Het is een zielig jog, die Floris en hij komt er nooit eens uit. Hij heeft geen vader meer en z'n moeder gaat uit werken. Als U eens wist hoe blij hij was, dat hij met V mee mochtMoet U van middag eens zien wat een bleek en mager ventje het is Het was even stil. Henkie plukte aan het tafelkleed en lk stak omslachtig een sigaar op. „Hij was zoo blijals U er bij geweest wasEn als jullie nu een heeleboel visch vangen dan hebben ze dagenlang lekker eten." Ik keek Henkie aan en kreeg een warm gevoel. Verdraaid nog-an toe, dat was fi deel van het jog. Offerde zijn fijnen mid dag voor een misdeeld vriendje op. Ik wist hoe dol hij er zich op verheugd had. Jam mer genoeg kon ik er niet twee achter op mijn fiets meenemen, anders „Je bent een kerel, Henkie," zei lk vrien delijk. „Ik vind je een reuze-neef. Hier pak eens aan." Ik grabbelde in den volgepropten rugzak en diepte wat reepen en gevulde koeken op. „De volgende week mag jij mee, dat is afgesproken, hoor. En ik beloof Je, dat Floris een fijnen middag zal hebben." „Moord-oom," glundert Henkie. „Maare.... hoe laat bent U vanmiddag terug? Toch niet zoo vroeg"? „Welnee," zei lk. „Floris zal best tevreden zijn; best tevreden, let maar eens op." „Vanmiddag tenminste wel," zei mijn neefje geheimzinnig, terwijl hij opstond. „Maar of hij morgen zoo tevreden zal zijn „Hoezoo?" vroeg ik verbaasd. „Dat zal ik U zeggen,' zei Henkie met vollen mond; hij was aan zijn derde reep bezig. „U weet wel, Mlentje, dat meisje waarmee lk vanmiddag uitga, heeft zooveel prachtige postzegelsgeweldig gewoon weg. Ze is met haar ouders uit Indlë geko men, weet U? Enne, nu gaat ze die post zegels vanmiddag verdeelen, begrijpt U? Tusschen mij en nog een jongen, maar dien moet ik nog een boodschap geven. Pracht- postzegels zijn het." „Zoo, zoo" Ik voelde twijfel bij mij op komen. Henkie hapte In een reep en aar zelde bij de deur. Hij had nog iets op zijn hart. „Zoo, zoo," zei ik nog eens. „En nu ga jij dien anderen Jongen zeker waar schuwen? Dat vanmiddag die eh.moord- postzegels van Mientje verdeeld worden?" „Oom," vroeg Henk op dringenden toon, „wilt u mij een plezier doen?" „Hm „Zegt u het hem danmaar vooral niet te vroeg. Als Jullie zitten te vlsschen. Wilt u?" (Nadruk verboden). (Auteursrecht voorbehouden). commissies, overwegende invloeden kregen en deze te eigener bate aanwendden. De bond diende niet meer het belang van het algeheele bedrijf, doch slechts het belang van enkele groote groepen, waarin volks vreemde elementen sterk vertegenwoordigd waren. Thans zij wij ln een nieuw gebouw getui ge van de intrede van een nieuwen geest in den NBB. De verwerpelijke elementen hebben zich zelf reeds gedeeltelijk terugge trokken en zullen verder verwijderd worden. Hiervoor in de plaats is gesteld de krach tige leiding van een nieuwen voorzitter, die den nieuwen tijd verstaat, bijgestaan door den raad van bijstand van deskundigen, die zullen zorg dragen, dat het filmbedrijf weer in dienst komt van de groote taak van volksvoorlichting, waarbij de film een groote rol speelt. In de eerste plaats dient de NBB. ge leid te worden in goede volksche banen en dienen maatregelen voorbereid te worden om het bedrijf, dat door de tijdsomstan digheden ln vele moeilijkheden geraakt is, wederom op een gezonde basis te brengen. In de tweede plaats dient bevorderd te worden, een eigen productie van films, die het Nederlandsche volk zal laten aan- sohouwen zijn eigen aard, züm eigen ge schiedenis en zijn volkswaarde. In de derde plaats moeten de thans nog bulten het bedrijf staande enkelingen, voor zoover zij voor den opbouw van een gezond Nederlandsch filmbedrijf van waarde zijn, organisatorisch ingeschakeld worden. Voorts dient er nog op gewezen te wor den, hoe de rijksfilmkeuring, die een compromis vormde tusschen de vele stre vingen om de sohadelljke kanten van de film zooveel mogelijk weg te werken en waarbij de mogelijkheid geopend werd om plaatselijk de fllmvertoonlngen aan ban den te leggen, een bewijs was van een vol komen onbegrip van den factor „film". Filmkeuring werd door bepaalde groepen slechts gezien als een Instrument ter be vordering van de goede zeden en maat schappelijke orde, wat ook tot de uitdruk king komt in den naam, die aan de wet gegeven werd, n.l. „wet tot bestrijding van zedelijke en maatschappelijke gevaren van den bioscoop". Uit dezen naam blijkt reeds, dat de vroe gere filmkeuring haar taak zag als een zuiver negatieve. Hierdoor werd de beheersóhende tendenz van een film, die soms ln hooge mate schadelijk was voor de voorlichting van het volk en een verkeerde meening vormde omtrent sociale en staatkundige toestan den, echter voorbijgezien. Een groot aan tal films heeft medegewerkt om bij het volk een totaal vorkeerden Indruk van de problemen van dezen tijd te scheppen. Het Is thans de taak van de filmkeuring en ook van de leden van den NB.B. om mede te werken deze slechte invloeden van de afgoloopen Jaren te niet te doen en posi tief alles te bevorderen, wat kan medewer ken om bij ons volk een gezonde, organi sche .levensopvatting en beschouwing te doen groeien, die aan bodem en geschiede nis gebonden is. Spreker verklaarde hierna het gebouw voor geopend. Hierna was het woord aan den heer H. M. van Trlet, als voorzitter van den bio scoopbond, die zelde dat de bond heden een nieuwen mijlpaal ln zijn bestaan heeft bereikt en dr. Goedewaagen dank bracht voor zijn bereidwilligheid de openingsplech tigheld te willen verrichten. Spreker ver zekerde, dat hij en zijn medebestuursderen alle hulp zullen verleenen bij de verwe zenlijking van de nieuwe plannen. Gestreefd zal worden naar een verzeke ring van de harmonie der diverse belan gen van filmverhuurders, exploitanten, theaterbezltters, prducenten, enz. Het mag niet voorkomen, dat, om enkele voorbeel den te noemen, wanneer alle bioscopen in een stad ln één hand zijn, of door één lichaam worden gecontroleerd, de verhuur der overgeleverd is aan de willekeur van dien practlsch éénen exploitant, of omge keerd, dat een verhuurder uit hoofde van een monopolie-positie, huurvoorwaarden voor de exploitanten decreteert of exploi tanten van de levering uitsluit. Het mag ook niet voorkomen, dat theater- bezitters aan exploitanten buitensporige huren vragen, omdat de vraag naar thea ters groot en het aanbod hiervan gering is. Het destijds genomen besluit, het ln exploitatie brengen van nieuwe theaters te verbieden, hoe goed ook bedoeld, had het groote nadeel, dat aan nagenoeg ongeli miteerde huuropdrljving geen aandacht werd geschonken. Een ander punt, waarvoor nieuwe rege len dienen te worden nagestreefd, vormt de belastingkwestie. Vermakelijkheidsbe lasting tot 20 pet. van de recette wordt thans geheven. Spreker meent echter dat een dergelijke belasting hier volkomen mis plaatst is. Ontspanning na verrichte dagtaak is een recht, dat onder ieders bereik moet worden gebracht, zonder dat daarvoor een cijns moet worden opgebracht. Aan allen, die in het filmbedrijf werk zaam zijn, wilde spreker tot slot het vol gende zeggen: schort uw oordeel omtrent het werken van den N.B.B. in zijn nieuwe gedaante voorlooplg op, tot de daden van den bond uw beoordeeling rechtvaardigen.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 9