ONS DAGELIJKSCH BROOD LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 15 Maart 1941 Derde Blad No. 24838 ^KtN/T (N UTHRP^j Ordening van het bioscoopwezen 82ste Jaargang Gemengd Nieuws Vijfjarig meisje Vermoord te Soest HOE LANG NOG BRANDHOET Fa. DE CLERCQ v. LENNEP Ontploffing te Sevilla Onderhoud met den heer Van Triet DE DADER NOG ONBEKEND. Het vijfjarig dochtertje van de familie Strumpel te Soest is gistermiddag het slachtoffer geworden van een Iaaghar- tigen moord. Omstreeks half vijf was het kind, dat op den Wieksloterweg woont, door haar moeder uitgezonden om melk te halen. Het meisje kwam met de boodschap niet terug. Te ongeveer zes uur vonden spelende kinderen in het bosch van Pijnenburg het lijkje van het vermiste kind, dat verborgen was in een drogen greppel. De politie werd onverwijld gewaar schuwd en deze ving terstond een uit gebreid onderzoek aan. Tot dusverre leverde dit geen resultaat op. NIEUWE UITGAVEN. Nieuwe Geluiden. In de reeks „Nieuwe Geluiden", een uitgave van den Nederlandschen Bond van Boerinnen en andere Plattelandsvrouwen, verscheen als tweede nummer een verhandeling van de hand van A. van der Heide, getiteld: „Hoe worden wfj een goed lid van onzen Bond?" In ongeveer 20 bladzijden druk wordt hierin het streven van den Bond en zijn organisatie nogmaals uiteengezet. Volk en bodem. Dezer dagen verscheen het eerste nummer van Volk en Bodem", uitgave van het Nederlandsch Agrarisch Pront, onder leiding van dr. F. E. Posthuma, Dit nummer bevat, na een inleiding van dr. Posthuma de bijdragen „Boerenland in boerenhand" door Roskam: ..Ontwatering" door J. H. Holm; „De Paardenfokkerij in den nieuwen staat" door W. Slob; „Wij en de pers" van D v. d. Bospoort: „Barbarenlied" door C. Kettmann; „De Duitsche productieslag en onze landbouw" door ir W. F. Gerhardt en ten slotte „De melkveehouderij in de toekomst" van de hand van G. J. Ruiter. Bovendien werd een aantal foto's opgenomen. BRAND IN DE „WERKPLAAT5" VAN KEES BOEKE. Gisteravond is een felle brand uitgebroken in de Hobbemalaan te Bilthoven, in de be kende school van Kees Boeke, genaamd de ..Werkplaats". De Bilthovensche vrijwillige brandweer tastte het vuur met vier stralen aan, waardoor voorkomen kon worden, dat de geheele school in vlammen opging. Nu brandden slechts twee schoollokalen uit, waardoor echter belangrijke schade ont stond. De oorzaak van den brand is onbe kend. TUSSCHEN TRAM EN AUTO BEKNELD GERAAKT. O zal onze brandhoutvoorraad toereikend zijn? - Wacht de beantwoording van deze vraag niet te lang af. Bestelt nog heden en vult Uw kolenvoorraad aan met tegen den vastgestelden prijs f.4.20 p. 100 kg. (50 hard hout 50 zacht hout). Alleen verkrijgb. bij Elec. Brandhoutzagerij Filiaal KORTE DEEFSTEEG 6a - TEL. 22332 Bij geen gehoor: le Binnenvestgracht 11 Telef. 22409. Gisteravond is de 40-jarige wielrijdster C. B. B. wonende aan den Feyenoorddijk te Rotterdam, in de Witte de Withstraat be klemd geraakt tusschen een stilstaanden vrachtauto en een rijdende tram. Mej. B. raakte haar stuur kwijt en viel tegen den bijwagen, waarbij zij een ernstige schedel- basisfractuur opliep. Zij is naar een hospi taalschip vervoerd. DEKSEL VAN STOOMKETEL GESPRONGEN. Werkman ernstig gewond. Bij de vleeschwaren- en conservenfabriek van de firma De N. aan de Kamperfoelie- laan te Ede werd Donderdag een nieuwe ketel gemonteerd en daarna onder stoom gezet. Plotseling vloog met een geweldigen slag het deksel van den ketel, waardoor de stoom ontsnapte en den 17-jarigen knecht B., die terzijde stond, trof. Door de hevige explosie werd een muur van het gebouw verwoest en stortte de fabrieks schoorsteen in. B., die ernstige brandwonden had opge loopen, is in zorgwekkenden toestand naar het Juliana Ziekenhuis overgebracht. Vad. KAAS IN EEN KAZEMAT. Een veehouder uit Vreeland had een vijf tal kazen opgeborgen in een z.i. zeer veilige schuilplaats. De man had n.l. een mitrail leurkoepel van een kazemat uitgekozen als bergplaats van de kostbare producten. Hij moest evenwel weldra tot de ontdekking komen, dat de vijf twintig-ponders waren gestolen. Uit het politieonderzoek bleek, dat personen, woonachtig te Bussimi, in de nabijheid van de betreffende kazemat hadden gewerkt. De politie toog daarom naar Bussum en daar konden vier van de vijf ontvreemde kazen in beslag worden genomen. De vijfde bleek te zijn opgegeten De Bussumers hebben den diefstal bekend. BUITENLANDSCH GEMENGD. VELE SLACHTOFFERS EN GROOTE SCHADE. In een der voorsteden van Sevilla, n.l. Cerro del Aguila, een van de drukste ar beidersbuurten der stad, is een groot kruit magazijn in de lucht gevlogen. Voor zoo ver men tot nog toe heeft kunnen nagaan is bij het verladen een kist met kruit op den grond gevallen en daarna tot ontbran ding gekomen. Vijftig a zestig huizen zijn. volgens de berichten, met den grond gelijk gemaakt, terwijl ongeveer 150 huizen in die mate vernield zijn, dat zij gesloopt zullen moeten worden. De helft van de woonwijk Santa Barbara en de voorstad Cerro del Aguila zijn vernietigd. Tot dusverre wordt het aantal doo- den op vijftig geschat, het aantal ge wonden op ruim vijfhonderd. De plek van de ramp is door militairen en politie afgezet. Dokter en brandweer lieden zijn met de bergings- en blusschings werkzaamheden bezig. De plaats, waar de ontploffing zich heeft voorgedaan, ligt drie K.M. van het cen trum van Sevilla verwijderd. De gevolgen van de ontploffing waren ontzettend, daar de slechts lichtgebouwde arbeiderswonin gen tot ver in den omtrek instortten en vele mensdhen onder het puin bedolven werden. Ook in de naburige stadswijk Car- monea zouden verscheidene huizen inge stort zijn. In het centrum der stad, de voornaamste straten en in de wijk Provenir werden deu ren en vensters ingedrukt, zoodat de stra ten met glasscherven bezaaid werden Voorts werd er in het tuinstadje Ciudad Jardin, dat onmiddellijk aan de wijk Cerro del Aguila grenst, een groot aantal gebou wen beschadigd. (Ingez. Med.) „Zoo menigeen lei den ploegstaart om, En deed het werk niet voort, Maar de leeuwerik zong hetzelfde lied, En de boer hij ploegde voort". (J. W. F. Werumeus Buning) Overal op de wereld waar aan Rheumatische pijnen geleden - werd., heeft Kruschen rijn weldadige werking bewezen. Neem toch óók Bü apoth. en drog. 1.62, 1.47, 0.76, 0.41. 290 (Ingez. Med.) HEVIGE REGENS IN JAPAN EISCHEN SLACHTOFFERS. De hevige regens, die de laatste dagen in geheel Japan zijn voorgekomen, hebben in de provincie Jamanasji (midden-Japan) 12 dooden geëischt. Er werden 22 arbeiders van een electrische centrale, die in een tunnel werkzaamheden verrichtten, door water massa's, die van dén berg komend de tunnel binnendrongen, verrast. Niettegenstaande onmiddellijk reddingspogingen in het werk werden gesteld heeft men slechts 10 der arbeiders levend kunnen bergen. (Van een A.NP.-verslaggever). Wanneer een groot deel van het publiek een vooroordeel tegen film en bioscoop koestert, dan bewijst dit slechts, dat het volk in deze aangelegenheid blijk geeft van een gezond instinct. Jarenlang heeft de internationale filmproductie op onze markt de grootste rommel en de minder waardigste rolprenten gespuid. Strekking, opvoedkundige waarde, ook in volkschen zin en wat dies meer zij, kwamen er veelal heelemaal niet op aan." Zoo vernamen wij tijdens een onderhoud, dat wij op het departement van volksvoor lichting en kunsten hadden met de heeren H. M. van Triet, directeur van den Neder landschen bioscoopbond en Alb. J. Richel, hoofd van het bureau voor filmzaken ten departemente. „Het spreekt vanzelf," aldus de heer Van Triet, „dat een van de belangrijkste voor lichtingsmiddelen van het volk, de film, in dezen tijd van corporatieven opbouw van Europa, waaraan ons land zelfstandig zal moeten deelnemen, binnen het bereik van de staatszorg moest vallen. Dit was de oor zaak van een verordening in October 1940, uitgevaardigd door de toenmalige secreta rissen-generaal dei departementen van on derwijs. kunsten en wetenschappen en 'oin- nenlandsche zaken, waarbij film- en bio scoopwezen uit handen van particulieren in casu den. bioscoopbond werden over gedragen aan het departement van OK. en W. Dit bleek noodzakelijk, omdat de bio scoopbond in zijn toenmalige samenstel ling bestemd was om dé materieele belan gen van een bepaalde groep te behartigen, terwijl het algemeene volksbelang secun dair was, of geheel werd veronachtzaamd. Hoofdbestuur en ledenraad van dit exploi tatie-instituut moesten dan ook op non- actief gesteld worden. Bij de splitsing van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen kwam het bioscoop- en filmwezen vanzelf sprekend onder het departement van volks voorlichting en kunsten. En thans zijn wij zoover, dat de arbeid in positieven, opbou- wenden zin een aanvang kan nemen. „Welke rol zal de bioscoopbond daarbij spelen?" „Het departement zal de algemeene richt lijnen aangeven, welke door den bond ten uitvoer moeten worden gelegd. Daartoe heeft uiteraard een aantal wijzigingen in deze organisatie plaats moeten vinden. Op het oogenblik beteekent het aanvaarden van een functie in den bond dan ook, dat men bereid is mede te werken aan den opbouw in het kader van de nieuwe orde ning. Met het kapitalistisch-monopolisti- scliestreven van den ouden bond is dan ook voorgoed gebroken. Wij zoeken thans naar een harmonische samenwerking met het corporatief georganiseerde geheel. De tijd, dat een kleine theater-exploitant, die in conflict kwam met den bond, eenvoudig gevonnist werd en op zijn faillissement kon gaan zitten wachten, is hiermee voorbij. De hoogste instantie bij toekomstige geschil len is thans de secretaris-generaal van het departement dr. Goedewaagen, die boven de partijen staat, zoodat een appellant niet meer zooals vroeger, zijn belangen „behar tigd" ziet door eenige der grootste bio scoop-exploitanten, die de meerderheid van alle commissies in den bond uitmaakten." .Meent u, dat er veel te ordenen is in de Nederlandsche film- en bioscoopwe reld?" „Zeer veel zelfs. Hoewel de bioscoopbond zelf stevig georganiseerd was, is er tenge volge van zijn eenzijdig streven in 't film wezen ten onzent, nog al eenige verwar ring ontstaan, om niet te spreken van de reeds eerder genoemde algemeene vooroor- deelen waarvoor ook 'n groot gedeelte van het publick niet blind was. Een belangrijk punt zal bijvoorbeeld de import van films zijn. Op dat gebied moet zeer zeker nog veel geregeld worden. Wij hebben hier rond 350 bioscopen. Op zichzelf genomen, is dat in een dicht bevolkt land als het onze be slist te weinig, maar er komt nog dit na deel bij. dat sommige gebieden over te veel bioscopen beschikken en andere deelen des lands misdeeld zijn. Op deze beperkte markt werkten niet minder dan vijftig filmverhuurkantoren, die per jaar gemid deld 550 hoofdfilms importeerden. Dit aan tal is veel te hoog, maar er komt nog bij, dat het meerendeel van die films, zooals gezegd, cultureel waardeloos, om niet te zeggen demoraliseerend was. De onderlin ge concurrentie van dit absurd groote aan tal verhuurkantoren had allerlei wanorde tengevolge. Zoo kon het bij voorbeeld ge beuren, dat de filmverhuurders met zijn allen naar Parijs togen, daar tegen elkaar zaten op te bieden bij voorkeur voor die films, welke in een land als het onze zeker nooit hadden mogen worden vertoond, als men bij de filmkeuring eenige aandacht voor de waarlijk opvoedende en verwilde rende elementen, die de film beide in zich kan bergen, had gehad." Er was in ons land zelfs een aantal film verhuurkantoren. die bij voorkeur de twij felachtige producten der buitenlandsche filmindustrie opkochten en op grond van hun reputatie, nog kans zagen dergelijke „pikante" films toch door de keuring heen te sleepen. „Een ander punt, waaraan wij nog veel aandacht zullen besteden," aldus de heer Van Triet, „zal het verhuren van films zelf zijn. Er zal in de toekomst van wege den bond nauwlettend toezicht gehouden worden op de verb uurcontracten. Er heeft op dit punt namelijk zoowel aan de zijde der verhuurkantoren als bij de theater exploitanten een groote willekeur ge- heerscht, welke in economisch opzicht dik wijls zeer onaangename, verwarrende ge volgen heeft gehad voor beide partijen. Vooral de kleine exploitanten waren dik wijls slachtoffer." ,En hoe staat het met de mogelijkheden van een eigen Nederlandsche productie?", zoo luidde onze laatste vraag. „Er worden op het oogenblik besprekin gen over de mogelijkheden, die er op dit punt bestaan, gevoerd, maar zoolang deze hangende zijn, kunnen wij daarover nog geen inlichtingen verstrekken. In elke ge val heeft de mogelijkheid van een eigen, nationale productie de volle aandacht van het departement en den bond."

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 9