BINNENLAND En NU.... Onze Puzzle Rubriek LQ)$(H - Tweede Zaterdag 15 Maarf 194! ABLER KI. 87 Heden laatste dag van hengelseizoen Op vliegvelden werkzame bouwondernemingen AAMEMG BILJET De positie van den boer Alléén bij C. F. MEERPOEL Orïze telefoonnummers Directie en Administratie25041 Redactie No. 21507 Kruiswoord raadsel Oplossingen vorige week VERLENGING ALLEEN VOOR BEROEPSVISSCHERS. Het bericht van den secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij betreffende den „gesloten visch- tijd" heeft uiteraard in hengelaarskringen groote belangstelling gewekt. Vooral het gedeelte van het bericht, waarin gezegd wordt, dat de gesloten tijd voor vischtui- gen, met uitzondering van den zetangel of fleur, den sleephengel, den hengel geaasd met visch en de sleeplijn, zal ingaan op 1 April, in plaats van op 16 Maart heeft hen zeer verheugd. Hieruit zou n.l. blijken, meent men, dat het hengelseizoén met een halve maand verlengd is. Wij hebben, aldus „De Telegraaf", ten einde teleurstelling te voorkpmen, te bevoegder plaatse geïnformeerd naar de juiste interpretatie van deze depar tementale mededeeling. Hieruit bleek echter, dat bedoelde verlenging van den vïschtijd niet geldt voor de henge laars, doch uitsluitend voor de be- roepsvisscherij. Het is en blijft dus he den de laatste dag van het hengelsei zoen. EEN LOONREGELING GETROFFEN. Het college van rijksbemiddelaars heeft een regeling vastgesteld der loonen en verdere arbeidsvoorwaarden voor op de vliegvelden van het Duitsche luchtwa- pen werkzame bouwondernemingen. Deze regeling treedt in werking bij den aanvang van de loonweek, waarin Maandag 24 Maart a.s. valt. In de eerste plaats zijn er vier loonge- bieden ingesteld en wel: 1. De provincies Noord-Holland en Zuid- Holland. 2. De provincie Utrecht. 3. De provincies Limburg, Noord-Bra bant, Groningen, Friesland, Gelder land en Overijssel. 4. De provincies Drente en Zeeland Voorts wordt bepaald, dat de regeling voor alle werknemers geldt, die werkzaam zijn in dienst van bouwondernemingen, welke arbeid verrichten op de vliegvelden van het Duitsche luchtwapen in Nederland. Verder zijn drie loongroepen ingesteld; onder de eerste loongroep, waarvoor in de bovengenoemde loongebieden respectieve lijk wordt betaald, 66, 63, 60 en 56 cent per uur, vallen de volgende werknemers: Timmerman, metselaar, schilder, pan- nenlegger, tegelzetter, voeger, betonwerker, afwerker, vlechter--vakkundig werk, fun- deeringswerker, straatmaker, stukadoor, en daarmede in vakbekwaamheid gelijk te stellen werknemers. In de tweede loongroep bedragen, de uur- loonen voor de genoemde loongebieden respectievelijk 60, 58, 53 en 49 cent. Tot deze loongroep behooren: Opperman-metselaar, taludwerker, afma ker, spoorlegger, stukadoors-opperman, spijkerman, stortbaas, ritser en vlechter, bij asphalt-, beton- en teersteenslagwegen, voerder, menger en harker, bij oppervlakte behandeling van wegen, gieter, spuiter, uit- strijker, straatmaker-helper, en daarmede in vakbekwaamheid gelijk te stellen werk nemers. In de derde loongroep zijn onderge bracht: Grondwerker, veger en alle overige werk nemers. Deze ontvangen naar gelang van de loongebieden en uurloon van respectie velijk 56, 53, 48 en 44 cent. In alle bovengenoemde loonen zijn duur- Setoeslagen begrepen. Geldt echter volgens de landelijke col lectieve arbeidsovereenkomst voor de bouw bedrijven (water-, spoor- en wegenbouw) voor een week een hooger loon, inclusief duurtebijslag, of wordt ingevolge een wij ziging van deze c.a.o. een hooger loon vast gesteld, dan moet dit loon betaald worden. Wat den tariefarbeid betreft, is bepaald, dat de vaststelling van tarieven zoodanig noet geschieden, dat voor werknemers, die n verband met den aard van het werk een gemiddelde prestatie leveren de moge- -ijkheid is gewaarborgd een loon te verdie nen, dat 10 procent boven het vastgestèlde uurloon ligt. De bovengenoemde uurloonen mogen niet orden overschreden. De toekenning van prestatietoeslagen kan alleen worden toe gestaan, wanneer te voren schriftelijk ver gunning van het college van rijksbemidde laars is verleend. De werkgever kan even wel zonder vergunning per uur aan 30 pro cent der werkende geschoolde arbeiders 'loongroep 1) een prestatietoeslag tot Maximaal 10 procent en aan 30 procent ^er werkende geoefende en ongeschoolde arbeiders (loongroep 2 en 3) een prestatie- loeslag tot maximaal 5 procent van het "urloon betalen. Wordt langer gewerkt dan de gewone ar beidsduur, dan worden de volgende toe lagen op het uurloon betaald: voor het eerste uur 10 procent, voor het tweede uur '■5 procent en voor de volgende uren 50 procent. Voor Zondagsarbeid en arbeid op feest dagen wordt een toeslag van 50 procent betaald. Voor arbeid tusschen 22 uur en 6 uur en roor arbeid op Zaterdag na 13 uur wordt een toeslag van 10 procent betaald voor ;oover het niet betreft overwerk als hier boven bedoeld. Deze toeslag wordt niet ge loven voor zoover het regelmatigen ploe- lenarbeid betreft. Bij het samenvallen van meer dan één beslag wordt alleen de hoogste toeslag be laid. Werknemers, die na het einde van den dagelijkschen arbeidstijd naar hun woonplaats terugkeeren en wier woonplaats meer dan 10 kilometer van het midden van het werk is gelegen, ontvangen een ver goeding van 25 cent voor iederen arbeids dag, waarop zij om arbeid te verrichten op het werk zijn verschenen. Wordt om het werk te bereiken gebruik gemaakt van openbare middelen van ver voer, dan worden de vervoerskosten door den werkgever betaald. In dit geval wordt de vergoeding van 25 cent als hierboven bedoeld niet betaald. Ditzelfde geldt wan neer het vervoer heen en terug kosteloos geschiedt. Gehuwde werknemers of kostwinners, wier woonplaats meer dan 15 kilometer van het midden van het werk gelegen is en die na afloop van den dagelijkschen arbeid niet naar huis kunnen terugkeeren, ont vangen vrij onderkomen en f. 1.50 per ka lenderdag kostgeld. Kan geen vrij onderkomen worden ver schaft, dan wordt het kostgeld met 50 cent per kalenderdag verhoogd. De werknemers hebben recht op beta ling van de heenreis van hun woonplaats naar het werk en, na beëindiging van het werk, op betaling van de terugreis van het werk naar hun woonplaats. Er bestaat geen recht op betaling van de terugreis, wanneer de werknemer op eigen verzoek, zonder dringende reden, voordat 5 dagen sedert den aanvang van zijn arbeid verloopen zijn, vertrekt of op staanden voet ontslagen wordt, of wanneer den arbeiders andere in redelijkheid aanvaardbare ar beid in de omgeving aangewezen wordt. Ten aanzien van alle overige arbeids voorwaarden zijn van toepassing de bepa lingen van de landelijke collectieve ar beidsovereenkomsten voor de bouwbedrij ven, voor zoover zij met den inhoud van de onderhavige regeling niet in strijd zijn. MR. J. VAN PRAAG t In den ouderdom van 80 jaar is in Den Haag overleden mr. J. van Praag, oud-grif fier bij het hof van justitie te Suriname, oud-griffier bij. het kantongerecht te Kam pen. Ondergeteekende - wonende verzoekt zonder eenige -verplichting- zijnerzijds ingelicht te worden over de Propaganda en Verzekering voor Tand verzorging Verzoeke beleefd dit biljet te wil len invullen, uitknippen en op te sturen in een enveloppe, waarop adres: PROVETA, Turfmarkt te Leiden. 7572 (Ingez Med.) Door het garandeeren der prijzen is zij verbeterd. ONDERHOUD MET DR. F. E. POSTHUMA. In een onderhoud, dat een redacteur van het A.N.P met dr. F. E. Posthuma over den productietoesl^g had, heeft de oud minister van landbouw, nijverheid en han del, die een enthousiast propagandist van dezen productietoeslag is, enkele factoren genoemd en daaromtrent zijn oordeel ge zegd. Wanneer we meer willen produceeren, zeïde hij, zullen we ook over meer middelen moeten beschikken Nu speelt bij onzen landbouw de kunstmest een zeer belang rijke rol Kalimeststoffen zijn er naar mijn meening in voldoende mate. Wat stikstof betreft, is het op het kantje af. Hier kan de wijze van distributie van grooten in vloed zijn. Phosphorzuurmeststoffen zijn er waarschijnlijk te weinig, maar hier staat gelukkig tegenover, dat onze landbouw gronden over het algemeen een knappe reserve hebben aan deze meststoffen. Wat het mestvraagstuk in zijn geheel aangaat, speelt ook het scheuren van weiden een rol, omdat men door het scheuren grond krijgt, welke niet zoo erg behoefte aan meststof heeft. Van, groot belang bij een actie als de productieslag zoo ging dr. Posthuma verder zijn ook de prijzen, welke de boe ren voor hun producten krijgen. Voor de voeding van den mensch is het een geluk, dat de verbouwer van rogge thans meer met zijn collega, die tarwe verbouwt, is gelijk gesteld. Ook voor den rogge verbou wer zelf is dit een geluk, omdat hij over het algemeen tot de categorie van kleine boeren behoort. Wat den aardappel betreft, is de prijs blijkbaar gericht op het verbouwen van soorten, welke veel opbrengen en dit ten slotte toch ook. een goed ding, zoowel voor producent als consument. Over prijzen in het algemeen wilde dr. Posthuma op dit oogenblik alleen zeggen, dat naar zijn oordeel de positie van den boer door het garandeeren van de prijzen belangrijk betel: is geworden. Vroeger kon hij een kleinen of grooten oogst krijgen en dan kon de prijs, welke zich bij den we- reldprijs aanpaste, ook de heele oogst, wat hoeveelheid betreft, nog wel eens een slecht rendement geven, omdat de prijs veel te laag was. De toestand is nu echter zoo, dat wanneer de boer door een goede ver zorging van den grond en van de planten en door veel vlijt alles heeft gedaan wat maar mogelijk is om naar de hoeveelheid een zoo groot mogelijken oogst' te krijgen, dat weet hij, dat iedere H.L. welke hij meer oogst, hem ook meer in de portemonnaie zal geven. Want van iedere H.L., welke hij oogst, staat nu reeds vast, wat hij er voor zal ontvangen. De wereldprijs speelt' nu geen rol meer en kan den boer bij de gel delijke opbrengst van zijn oogst dus niet meer schaden. WACHTGELDERS. Bcpalingén inzake sociale verzekering. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken is het volgende bepaald: Wachtgeld wordt geacht te zijn loon in den zin van de Ziektewet, de Kinderbij slagwet, de Ongevallenwet 1921, de Land en Tuinbouw-ongevallenwet 1922, alsmede in den zin van de Invaliditeitswet. Tijdens den duur van het genot van wachtgeld duurt de verzekering van den arbeider ingevolge de Ziektewet, de Kin derbijslagwet en de Ongevallenwet 1921, onderscheidenlijk de Land- en Tuinbouw ongevallenwet 1922 voort. Voor den arbeider, die tijdens den duur van het genot van wachtgeld door ziekte wordt getroffen en deswege overeenkom stig de bepalingen der Ziektewet aanspraak op ziekengeld kan doen gelden, wordt het dagloon berekend naar reden van het wachtgeld. Dit laatste vindt overeenkomstige toe passing met betrekking tot de tijdelijke uitkeering, waarop de arbeider, die tijdens den duur van het genot van wachtgeld door een ongeval wordt getroffen, inge volge de Ongevallenwet 1921 of de Land en Tuinbouwongevallenwet 1922 aanspraak kan maken. De ingevolge de Ongevallenwet 1921 of de Land- en Tuinbouwongevallenwet 1922 over het in de betalingsperiode uitbetaal de wachtgeld verschuldigde premie wordt berekend naar een nader vast te stellen gevarencijfer. Dit besluit is gisteren in werking getre den met terugwerkende kracht tot 1 Ja nuari j.l. ARCHITECT KOK OVERLEDEN. Op 68-jarigen leeftijd is te Rotterdam overleden architect A. J. Th. Kok, sinds vele jaren deelgenoot van de bekende ar chitectenfirma Granpré Molière, Verhagen en Kok,, welke firma zeer veel in Rotter dam heeft ontworpen, o.a. het in wijden kring, ook buiten Nederland, bekende Rot- terdamsche tuindorp Vreewijk. Tevoren was architect Kok bij den ge meentelijken technischen dienst werkzaam en in die functie ojn. belast, onder prof. Evers, met de uitvoering van den bouw van het Rotterdamsche stadhuis. SCHADE-ENQUÊte-COMMISSIE VOOR MILITAIREN TE VELDE. Reeds 40.000 aanvragen voor formulieren. Van bevoegde zijde schrijft men ons: Bij de schade-enquête-commissie voor militairen te velde zijn sedert begin Fe bruari meer dan 40.000 aanyragen om toe zending van invulformulieren binnengeko men. Deze aanvragen worden met zoo groo- mogelijken spoed en in volgorde van bin nenkomst beantwoord door toezending van een invulformulier aan de aanvragers. Het behoeft geen betoog, dat bij een zoo groot aantal aanvragen de toezending ~an het aangevraagdè invulformulier eenigen tijd kan uitblijven. Ter voorkoming van stag natie in de werkzaamheden van de com missie wordt daarom ieder belanghebben de verzocht eenig geduld te oefenen de commissie niet lastig te vallen met schriftelijke of telefonische mededeelingen betreffende het nog niet ontvangen van een invulformulier. Ieder, die een derge lijk formulier heeft aangevraagd, krijgt een invulformulier toegezonden, zoodra hij aan de beurt is! Aangezien voorts gebleken is, dat nog niet ieder belanghebbende op de hoogte is van het bestaan van d mogelijkheid, ver goeding te vragen voor te velde verloren gegane eigendommen, wordt nogmaals me degedeeld, dat militairen van land- en zee macht, die gedurende de oorlogsdagen par ticuliere eigendommen verloren zagen gaan in hun mobilisatiestandplaats (aan boord van hun schip) zich per brief of briefkaart kunnen wenden tot den secretaris van de schade-enquête-commissie voor militairén te velde, Javastraat 4 te 's-Gravenhage, waarin zij onder duidelijke opgave van naam en adres verzoeken om toezen ding van een invulformulier. In verband met het vorenstaande wordt de termijn, waarbinnen de aanvraag van invulformulieren dient te geschieden, ver lengd tot 1 April 1941. Ook de nagelaten DE VOLKS ZIG-ZAG NAAIMACHINE Zeer eenvoudige bediening. Sterke constructie DflT" Lage aanschaffingsprijs. 479 BREESTRAAT 171. (Ingez. Med.) betrekkingen van gesneuvelde militairen kunnen zich met een verzoek om toezen ding van een invulformulier tot boven staand adres wenden. DE NEDERLANDSCHE TUINDERSBOND. Vergadering te Utrecht. De Nederlandsche Tuindersbond kwam gisteren te Utrecht in het gebouw voor kunsten en wetenschappen in jaarvergade ring bijeen. De vergadering werd geopend door den bondsvoorzitter, den heer W. J. van Kam pen. die onder de talrijke aanwezigen in het bijzonder verwelkomde Ir. Ignatius, af gevaardigde van den directeur-generaal van den landbouw, ir. v. d. Plassche, in specteur van den tuinbouw, den heer Bar- tels, rijkstuinbouwconsulent, en den heer Veth, afgevaardigde van de „Hollandsche Maatschappij van Landbouw." In de financieele commissie 1941 werd in de vacature-Kalverdijk (Oudkarspel) geko zen de heer Bouters (afd. Amsterdam), terwijl de leden van het hoofdbestuur allen werden herkozen. De bestuursvoorstellen, inhoudend de opneming van een extra percentage boven de gewone afschrijvings kosten in den kostprijs en voorts het aan dringen op ontheffing voor den tuinbouw van de verhooging der opcenten op de grondbelasting werden na eenige discussie ongewijzigd goedgekeurd. Ten slotte werden de talrijke afdeelings- voorstellen behandeld. GEEN CACAOPOEDER VOOR FABRICAGE VAN PUDDINGPOEDERS. De Nederlandsche meelcentrale heeft thans ook de aflevering van cacaopoeder voor de fabricage van puddingpoeders ver boden. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij besluit van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied is aan mr. J. A. Stoop wegens het bereiken van de wettelijke leeftijdsgrens met ingang van 1 April a.s. eervol ontslag verleend uit zijn ambt van president van het gerechtshof te Leeuwarden. (2 lijnen) Gevraagd wordt de volgende woorden in de figuur in te vullen. HORIZONTAAL: 10 letters: residentie, verre gaand. 9 letters: barometer, braad spit, edelsteen, pan tomime. 6 letters: .Armand, bannen. Brasem, dapper, dee- ler, ketter, modern, moraal, nadien, pa raat, perron, regent. 5 letters: banen, kilte, renet, uiten. 4 letters: adel, beek, data, edel, gouw, kaal, Kats, leeg, leek, lied, maan, mare. mede, naad, Óran, over, plek, Rita, toon, tram, veeg, weer. 3 letters: Ank.' Ansl' bus, kei, lot, nar, pil, Pim, rol, set, tik, wat. 2 letters: An, ba, GG, Ka, le, le, 11, mr, Nd, ne, NI, nn, Ok, ÓL, pa. RD, RS, SS, vg. vr. VERTICAAL 10 letters: broodplank, tegen staan. 9 letters: ambulance, pasto rale. rentenier, satelliet. 6 letters: genaak, gereed, kui pen, legaal, nadeel, overal, paneel, Petain, rommel, ruiend, sirene, verder 5 letters: drama, meter, ogive, vaalt. 4 letters: Aart, bark, bres, even, gaap, gong, idem, kans, Kees, meer, Odin, Oran, raad, raat, rede, slap, stad, stek, toen, veil, week, wenk 3 letters: Ans. dra, end, IRA, kol. lam, mee, rel, rot, tel, tor, wil. 2 letters: ar, ar, AT, BB. de, DP, ek, ik, ma. m.n. Nd, ne, nm, nm, nr, NT, ps, re, rp, TT. fNadruk verboden) HORIZONTAAL 1. scalp 56. eendracht 5. verstek 57. totem 10. broer 59. stoep 14. parket 60. nap 16. legaat 63. sen 18. Uw 64. keg 20. Maris 66. een 21. fraai 67. ale 22. GD. 69. darm 23. iep 71. logee 25. tol 73. snel 26. Tom 74. reef 28. nar 75. Tollens 29. koe 76. song 30. knap 77. Aden 32. samen 79. koord 34. Arno 81. Maas 35. klam 83. gek 36. verweer 84. lak 37. prod. 86. mot 38. veel 87. bar 40. trant 89. mat 42. koek 90. en 44. ent 91. maand 45. mom 93. Oeral 47. alt 95. Lo 48. rak 96. Candia 50. sla 97. dragen 51. riool 99.thans 53. Leros 100. kroniek 55. bominslag 101. eiber VERTICAAL 1. sluik 48. rente 2. Ap 49. koren 3. lam 51. rit 4, prat 52. lam 5. veil 53. les 6. ets 54. sap 7. stoomwals 58. wegloopen 8. elf 61. aarden 9. kern 62. preek 10. baar 64. kolom 11. R.A.I. 65. Geert 12. Ot 67. Annam 13. rodeo 68. legaal 15. krom 70. men 17. gaaf 71. lok 19. wenken 72. end 22, gondel 73. som 24. palet 77. agent 26. tarra 78. zaad 27. meent 80, Vara 29. kroos 82. stoer 31. pal 84. lans 32. set 85. knik 33. net 87. berk 34. ark 88. rage 38. verbond 91. man 39, rooster 92. dar 41. pardoes 93. ode 43. kanteel 94. lei 45. Minos 96. c.a. (circa) 46. molen 98. n.b. 3—2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 7