De tunnels onder het Noordzeekanaal LEIDSCH DAGBLAD - Tweede BEad Zaterdag 15 Maart 1941 Binnenkort aanbesteding van het eerste gedeelte KERK- EN SCHOOLNIEUWS Dagbladreclame is niet te vervangen Spoorwegtunnel wordt de langste onder-watertunnel van Europa Reizen en avonturen van Mijnheer Prikkebeen AGENDA Winterhulp Nederland (Van onzen correspondent) Op 15 April a.s. zal de aanbesteding plaats hebben van het eerste gedeelte van den tunnel onder het Noordzee kanaal bij Velsen en dit feit geeft thans eindelijk het antwoord op de vraag: komt de tunnel of komt hij niet? Het pad der tunnelbouwers is niet over rozen gegaan en zij, die met de uitvoering der plannen belast waren, hebben vele te leurstellingen moeten ondervinden. Maar zij hébben zich niet laten ontmoedigen; zij rekenden en teekenden door, reeds van September 1936 af, toen het bureau onder leiding van ir. A. Eggink met de werkzaam heden begon. De moeilijkheden, waarmede de tunnel- bouwers in den loop der jaren te kampen hebben gehad, waren feitelijk van tweeërlei aard: na het uitbreken van den oorlog in September 1939 kwam men voor het vraag stuk te staan of het met de noodige mate rialen niet vast zou loopen. Reeds spoedig deed het gerucht de ronde, dat de tunnel bouw niet door zou gaan en in de eerste helft van December van 1939 bleek uit een verklaring van den toenmaligen minister van Waterstaat, dat het vraagstuk van aanvoer en prijs der materialen zich reeds deed gelden. De Minister verklaarde, dat voor zooveel het in zijn vermogen lag hij zou bevorde ren, dat Waterstaatswerken zouden worden uitgevoerd. Dit gold ook voor den tunnel te Velsen. Hij moest er echter de aandacht op vestigen, dat het uiterst moeilijk is, zoo niet ondoenlijk, aan te geven, wat in de naaste toekomst op het gebied van uitvoe ring van groote werken zou kunnen worden verricht. Veel zou afhangen van den invoer van onontbeerlijke materialen en van den loop der prijzen. Voor een werk als de tunnelbouw te Vel sen, aldus de minister, zou het zeer groote technische bezwaren en zeer groote kosten meebrengen, indien het tijdens de uitvoe ring zou moeten worden stopgezet. Uit de op handen zijnde aanbesteding kan worden afgeleid, dat men dit vraag stuk heeft kunnen oplossen. De tweede moeilijkheid kwam van de richting Amsterdam. Het oorspronkelijke tunnelplan behelsde slechts het maken van een verfceerstunnel. Van een spoorwegtun nel was aanvankelijk geen sprake. Maar het gemeentebestuur van Amsterdam en niet het minst de Amsterdamsche reeders, waren van meening, dat als men toch een tunnel wilde bouwen, er dan ook maar een spoorwegtunnel bij moest komen. Dan zou dit groote hinderpaal voor het scheepvaart verkeer op het Noordzeekanaal, de Velser spoorbrug, kunnen vervallen. Men bracht in herinnering de stagnatie, die het verkeer reeds eenmaal had ondervonden, toen de spoorbrug door het Grieksche stoomschip „Amazon" was aangevaren, waardoor een aanzienlijke stagnatie was ontstaan. Reeds in December 1938 zeide de minister in de Memorie van 'Antwoord inzake de be grooting van het Verkeersfonds. dat een be slissing ten aanzien van de vraag, of het oogenblik gekomen is, de Velser spoorbrug door een tunnel te vervangen, nog niet ge nomen was. De minister meende, dat deze beslissing omtrent een werk, waarmede een belangrijk kapitaal gemoeid is en waarvan naar zijn oordeel niet vast stond, dat het economisch verantwoord was. niet genomen mocht worden, alvorens hij beschikte over het oordeel van den Economischen Raad. Aangezien een nauw verband bestaat tus- sdhen den bouw van den timnel voor auto verkeer en den eventueelen bouw van een spoorwegtunnel, zou met den bouw van den tunnel voor autoverkeer niet eerder kunnen v/orden begonnen, zoolang niet ten aan zien van den spoorweg tunnel een beslissinj genomen was. En op denzelfden dag, waarop dit antwoord van den minister bekend werd, weigerden de motoren van de Hembrug den dienst. Deze storing heeft weliswaar slechts vier uren geduurd, maar toch was zij een prachtige steim in den rug van het spoorwegtunnel- idée. Amsterdam heeft er op gepaste wijze gebruik van weten te maken. „De kansen voor een spoorwegbunnel staan gunstig", kon men begin Maart 1939 in alle kranten lezen. De Economische Raad had zijn advies uitgebracht en zich in dit advies uitgesproken voor den bouw van twee tunnels. Er zou nog overleg gepleegd dienen te worden met de gemeente Am sterdam en het provinciaal bestuur van Noord-Holland, welke beide lichamen voor alle werken ten behoeve van de verbinding van Amsterdam met dë Noordzee vaste bij dragen verleenen. In Mei 1939 nam de gemeenteraad van Amsterdam het voorstel van Burgemeester en Wethouders aan, de door den minister van Waterstaat gevraagde bijdrage in de. toen op 10 millioen gulden geraamde kosten van den bouw van een spoorwegtunnel te verle°nen. Het aandeel vin de gemeente Amsterdam zou rond f. 2.800.000 bedragen. Des te gracer nam de gemeenteraad der hoofdstad het voorstel aan. omdat door den bcuw van een spoorwegtunnel kostbare voorzieningen aan en nabij de spoorweg brug en verbetering van het Noordzeeka naal ter plaatse, waarin Amsterdam ook zou moeten bijdragen, achterwege konden blijven. Van de provincie werd een „contrac- tueele" bijdrage verkregen en wel zoodanig, dat het Rijk.2/3 deel, Amsterdam en Noord Holland samen 1/3 deel in de kosten be talen. TWEE TUNNELS IN EEN BOUWPUT. Het is een grootsch werk, dat voor den boeg staat en de Nederlandsohe water bouwkundigen zullen, wanneer het eenmaal klaar is, met rechtmatigen trots er op terug kunnen zien. „Onze slappe Neder landsohe bodem is niet geschikt voor tun nelbouw" heette het vroeger altijd. Rot terdam heeft het bewijs geleverd, dat het wèl kon en thans gaat men ook in den slappen bodem van Velsen de graafmachi nes aan het werk zetten om den auto en den spoortrein inplaats van over het ka naal, daar onder door te kunnen leiden. De spoorwegtunnel zal naast de ver- keerstunnel worden gelegd, waardoor men voor beide tunnels met één bouwput zal kunnen volstaan. Deze bouwput komt op een diepte van 25Va M. onder water te lig gen. Voor het overige wordt de bouw ge heel verschillend, omdat de spoorwegtunnel een helling krijgt van 1 op 60, de verkeers- tunnel van 1 op 281/;. De spoorwegtunnel wordt dus veel langer dan de verkeers- .tunnel. De totale lengte van den spoorweg- tunnel met de open toegangsdeelen be draagt niet minder dan 3200 M. Het wordt de langste onderwater-tunnel van Europa. Het gesloten deel van den spoorwegtunnel wordt nog 2070 M. lang, zoodat bij een snelheid van 40 K.M. per uur de tunnelreis ongeveer 3 minuten duurt. Er komt een dubbel spoor. De verkeerstunnel krijgt een lengte van 1470 M. met een gesloten deel van bijna 770 M. De rijbaanbreedte wordt 7 M., de doorrijhoogte 4,20 M, De verlich ting zal zoodanig worden ontworpen, dat een geleidelijke overgang van het felle daglicht naar de kuristverlichting in den tunnel zal worden verkregen. De tunnel voor het verkeer met naast zich de spoorwegtunnel, zal onder den vaarweg van het ter plaatse tot ca. 300 - M. te verbreeden Noordzeekanaal, een horizontaal gedeelte van 150 M. ver krijgen, waaraan de opritten tot een lengte van ongeveer 650 M. zullen aan sluiten. De opritten, welke gedeeltelijk als tunnel, gedeeltelijk open zullen wor den uitgevoerd, vinden hun einde in een verkeersplein, waar nieuw aan te ïeggen wegen verbindingen zullen vor men met de bestaande hoofdwegen. DE UITVOERING VAN DEN BOUW Met de uitvoering vari de verruimings- werken van het Noordzeekanaal ter plaatse is gewacht op de uitvoering van het tun- nelbouwobject. Hierdoor kan de tunnelbouw op een bijzondere wijze ten uitvoer worden gebracht. Zooals men weet, heeft men op eenigen afstand ten Oosten van het pont- veer bij de verbreeding van het kanaal, een stuk overgeslagen. Het kanaal heeft daar ter plaatse dus nog zijn oude breedte, maar aan den Zuidelijken over moet nog een stuk van een ongeveer gelijke breedte v/orden weggegraven. Hierdoor is het mo gelijk, eerst het Zuidelijk gedeelte van den tunnel a double usage in een drogen bouw put ten Z. van het kanaal te bouwen. Ge durende dien tijd kan de scheepvaart van het oude gedeelte van het kanaal gebruik maken, zonder dat hinder van den tunnel bouw wordt ondervonden. Daarna wordt het kanaal verbreed boven het dan gereed gekomen gedeelte van den tunnel; her oude deel van het kanaal wordt dan af gedamd voor de Noordelijke helft van den tunnel. De scheepvaart kan dan gebruik maken van het nieuwe gedeelte, waaronder de bunnel reeds gebouwd is. De geheele uit voering kan dus in de droge geschieden. Het werk, waarvan de aanbesteding bin nenkort zal plaats hebben, omvat den bouw van 500 M. tunnel ten Z. van bet kanaal. Later komt dan het eerste gedeelte van het onder-water werk aan de beurt. Ten slotte zij nog vermeld, dat het wijlen minister ir. Kalff is geweest, die in 1934 opdracht gaf te onderzoeken, of niet aan een vaste oeververbinding de voorkeur ge geven diende te worden boven de construc tie van een nieuw pontveer. DE PONT BLIJFT. Inmiddels is de oeververbinding over het water- belagrijk verbeterd. Het pont- veer behoudt ook wanneer de verkeers tunnel gereed is gekomen een belang rijke functie, want het zal tot taak krij gen. het langzame verkeer te blijven bedienen. 140 Teekentag van Aart van Ewljk.. Naar J. J. A. Gouverneur, (Reizen en avonturen van Mijnheer Prikkebeen). Maar kijk, de brand verbreidt zich snel: i De gloed is echter niet te sussen, Men zoekt naar water, naar een wel, Dan, voor de hitte zeer beducht, Men wil die wilde vlammen blusschen I Slaan en broer en zuster op de vlucht. Zondag. Leidsch Volkshuis: Concert Reg. Wijnanda, Janny v. Wering en Jules v. Oven, 3% uur nam. Luthersche Kerk: Leidsch a cappella koor. 2uur nam. Dinsdag. Morschweg 59: Stadsevangelisatie te 7% uur nam. BIOSCOPEN. t 18 jaar; 14 Jaar; alle leeftijden. Luxor-theater: „Lajla". Dagelijks nam. 2 en 8 uur, 's Zondags 2—7 uur doorloopende voorstelling. Lido-theater: „Amor als doelverdediger" Dagelijks 7% uur nam.; 's Zondags te 2, 4.30 en 7% u., Woensd. en Zaterd. matinée 2.30 u. Trianon-theater: „Drie op de huwelijksreis" t Dagelijks 2 en 8 uur, 's Zondags van 2—6.30 uur doorl. voorstelling. Casino-theater: .Première" t. Dagelijks 8 uur; Zaterdags ook 2% uur, Zon dags te 2, 4en 8 uur. Rex-theater: „De laatste minuut" t. Dagelijks 2 en 8 uur nam.; 's Zondags van 26.30 uur doorl. voorstelling. Nova-theater (Katwijk aan Zee): nam. 7% uur (Zondags gesloten): „De Jantjes". De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 15 Maart 20 uur tot Zaterdag 22 Maart 8 urn- waargenomen door de Apotheek Boekwijt, Bree- straa-t 74, tel. 20552, de Haven-Apotheek, Haven 18, tel, 20085. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waar genomen door de Oegstgeestsche Apotheek, Wil- helmlnapark 8, tel. 26274, De geneeskundige Zondagsdienst te Leiden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandag morgen 8 uur waargenomen door de doctoren Bertel, Hartman. Van Leeuwen, Van der Meer en Verbrugge. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waarge nomen door dr. Leemhuis, tel. 22030. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 2 gr. C. (36 gr. F.). PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 16 MAART. Leiden Chr. Geref; -Gem. (Steenschuur) Voorm, 10 en nam. 5'uur ds. Joh. Jansen. Doopsgez. Gem.: Voorm. 10% uur ds. Ten Cate. Eglise Wallone*. a pres midi seize heures. mr. Michelin Moreau, pasteur la Haye. Evang. Luth. Gem.: Voorm. 10uur ds. Mak* kink; Patrimonium: voorm. 10% uur ds. G. Fafie van Stadskanaal. Geref. Kerk (Zuiderkerk)Voorm. 10 uur (HA.) en nam. 5 uur (Dankz.) ds. Weggemans. Geref. Kerk (Heerengracht): Voorm. 10 uur (H.A.) en nam. 5 uur (Dankz. en Bed. H.D.), ds. Wiersinga. Geref. Kerk (Oude Vest): Voorm. 10 uur (H.A.) en nam. 5 uur (H.A. en Bed. H.D.) dr. Westerink. Geref. Kerk: (Morschweg): Nam. 5 uur cand. v d Schaaf Geref. Kerk in H.V.: (Patrimonium): Nam, 4% uur de heer A. van Kampen. Rem. Geref. Gem.: Voorm. 10uur, ds. P. Elderingen van Oegstgeest. Ver. van Vrijz. Herv. (Volkshuis)Voorm. 10% uur dr. Boersema. Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstr. 19): Voorm. 10% uur gez. mis. Aalsmeer Ned. Herv. Kerk (Dorp): Voorm. 10 uur ds. H. v. d. Linde; nam. 3 uur, ds. Y. Alkema (Bidstond voor het gewas). (Oost)Voorm. 10 uur, ds. Y. Alkema; nam. 3 uur, ds. H, v. d. Linde. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 3 uur, ds. J. Knoppersen. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. J. P. Geels (H. Avondmaal); nam. 5 uur dezelfde (Dankz.). Doopsgezinde Kerk: Voorm. 10 uur, ds. R. C. de Lange. Aarlanderveen Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10.30 en nam. 3 uur ds. Van Beiisekom. Geref. Kerk: Voorm. 10.30 en nam. 3 uur ds. H. Moolhuizen. Alphen ad. Rijn Ned. Herv. Kerk (Juli- anastr.)Voorm. 10 uur ds. Stehouwer (bed. H.D.)nam. 3 uur dr. Scheers. Hulpgebouw Gouwsluis: Nam. 3 uur de heer Ned. Herv. Kerk (Oudsh.weg)Voorm. 10.30 uur ds. Cannegieter. Evangelisatie: Voorm. 10 en nam. 3% uur ds. Lans. Geref. Kerken: (HooftstraatV: Voorm. 10 uur leesdienst; nam. 3 uur ds. Hartkamp. Raadhuisstr.: Voorm. 10 uur ds. Mulder; nam. 5 urn- ds. Bosch. De Ruyterstraat: Voorm. 10 uur ds. Bosch; nam. 5 uur ds. Mulder. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5% uur leesdienst. Oud Geref. Gem.: (lokaal v. Mandersloostr.) Voorm. 10 en nam. 4 uur leesdienst. Benthuizen Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10% uur en nam. 3 uur ds. Bieshaar, Geref. Gem.: Voorm. 10% en nam. 2% uur leesdienst. Bodegraven Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 u. ds. Klüsener; nam. 4 uur ds. G. Huls van Ter Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 3 uur cand. C. W. P. den Boer. Evang. Luh Kerk: Voorm. 10 uur ds. C. Rie- mers van Den Haag; nam. 5 uur ds. G. J. Dulj- vendak van Utrecht (Jeugddienst). Geref. Gem.: Voomi. 10 en nam. 4 uur lees- sdienst. Evangelisatie Beursgebouw: Nam. 3% uur. de heer J. Pik van Zeist. Boskoop Ned. Herv Kerk: Voorm. 9.30 uur ds. Jacobs; nam. 6 uur ds. J. Stehouwer van Alphen. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 3 uur ds. Broekstra van Oegstgeest. Chr. Geref. Kerk Voorm. 10 en nam. 6 uur ds. Kleisen. Rem Kerk voor Vrijz. Herv.: Voorm. 10 uur ds. H. H. Riepma van Edam. Geref. Gem.: Voorm. 10 en nam. 3 uur lees dienst. Haarlemmermeer Ned Herv. Gem. Hoofd dorp: Voorm. 10 en nam. 3 uur ds. Salverda. Lijnden: Voorm. 10% uur de heer P. v. d. Berg. Aalsmeerderweg: Voorm. 11.15 uur de heer Koudstaal. Vijfhuizen: Voorm. 10 en nam. 3 uur, de heer Brörens. Badhoevedorp: Voorm. 11 uur de heer Boer lijst. Nieuwe Meerdijk: Voorm. 10 uur de heer Y. Kal van Amsterdam. Hazerswoude Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 2% uur ds. Kiehl. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 2% uur ds. Heuzeveldt. Hillegom Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 4 uur ds Eerhard. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 3 uur ds. Krabbe. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur ds. Albers van Vlaardingen. Hoogmade Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10% u. ds. Van Sinderen. De Kaag Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10% en nam. 3% uur ds. Van der Windt. Katwijk a. d. Rün Ned. Herv. Kerk: Voorm 10 en nam. 5 uur ds. E. Warmolts. Geref. Kerk: Voorm. 9.30 en nam. 5 uur ds. J. G. Aalders. Katwijk aan Zee Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur ds. Gilhuis. Geref. Gem. (Remisestr.)Voorm. 10 en nam. 5 um leesdienst. Koudekerk Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 2% uur ds. Van Binsbergen. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 2% uur ds. Haspers. Leiderdorp Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur ds. J. de Wit van Lelden; nam. 2% uur ds. Jacobs van Boskoop. Kinderkerk: Voorm. 10% uur de heer S. A. Reijerse. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 2% uur ds. Dijk. Ver. van Vrijz. Herv. (Lindelaan)Voorm. 10% uur dienst. Leidschendam Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam: 5 uur ds. Boukema. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 3 uur ds, Vermet. Leimuiden Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10% uur (Bidstond gewas), ds. Van Veenen. Geref. Kerk: Voorm. 10% en nam. 3 uur. cand. C. Moens van Den Haag. Lisse Ned. Prot. Boud (O.L. School): Vm 10.15 uur ds C. H. Brandt van Haarlem. Ned. Herv'. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. J. Th. van Veenen. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur leesdienst; nam. 4 uur, ds. R. C. Harder van Leiden. Chr. Geref. Kerk: Voorin. 10 en nam. 5 uur, ds. A. Ponstein. Geref. Gem.: Voorm. 10 en nam. 4 uur, lees dienst. Oud Geref. Gem.: Voorm. 9.30 en nam. 2.30 uur, leesdienst. Nieuwkoop Ned. Herv. Kerk: Nam. 2.30 u. ds. Geerling van Oude-Wetering. Rem. Kerk: Voorm. '10 uur ds. L. W. van Wijngaarden. Geref. Kerk: Voorm. 10.30 uur ds. Hartkamp van Oudshoorn; nam. 3 uur ds. Dam van Bode graven. Nieuwveen Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 u. ds. Kater. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 2.30 uur ds. Speelman. Evang.: Voorm. 10 en nam. 3 uur.de heer A. van Scherpenzeel. Nieuw Vennep Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10% en nam. 3% uur ds. Lazonder. Geref. Kerk: Voorm. 10% en nam. 3% uur ds. Smilde. Chr. Geref. Kerk; Voorm. 10% en nam. 4 uur leesdienst. Noorden Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10% uur de heer A. P. de Jong van Oudshoorn: nam. 2% uur ds. J. Treffers van Woerden. Geref. Kerk: Voorm. 10% en nam. 3 uur dienst. Noordwijk Binnen Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur ds. Brinkman van Harmeien. Noordwijk aan Zee Ned. Herv. Kerk: V.m. 10 en nam. 5 uur ds. N. J. Cupédo. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur ds. B. Bouma. Geref. Kerk (H.V.): Voorm. 10 uur de heer A. van Kampen. Noordwijkerhout Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur ds. Den Hertog. Gironummer van de W. EL N. 5553. De Bank van de W.H.N. Is Kas- vereeniging N. V. Amsterdam, Postgironummer 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk In veler leven. Oegstgeest Groene Kerkje: Voorm. 10.15 u. ds. T. J. Jansen Schoonhoven. Pauluskerk: Voorm. 10 uur ds. Hoekert van Voorburg; nam. 3 uur ds. T. J. Jansen Schoon hoven. Ver. van Vrijz. Herv. (W. de Zwijgerkerk) Voorm. 10% uur ds. .J. P. C. Poldervaart van Naarden. Geref Kerk (W. de Zwijgerlaan): Geref. Kerk (Morschweg): Oude Wetering Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10% uur (Biddag gewas): ds. Geerling. Geref. Kerk: Voorm. 10% en nam. 3% uur ds. v. d. Bos. Remonstr. Kerk: Voorm. 10% uur de heer C. van 't Riet van Leiden. Rijnsburg Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur dr. Van Niftrik; nam. 5 uur dr. P. de Bruyn van Nieuw-Leusden. Kerkzaal: Voorm. 10 uur de heer de Bruyn; nam. 5 uur dr. Van Niftrik. Geref. Kerk (Rapenburg)Voorm. 10 uur ds. Post; nam. 6 uur Cand. Moolenaar.' Geref. Kerk (Voorhouterweg)Voorm. 10 uur cand. Moolenaar; nam. 6 uur ds. Post. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur prof. v. d. Meijde. Rijnzaterwoude Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10% en nam. 3 uur ds. De Vree. Chr. Gerf. Kerk: Voorm. 10 en nam. 3 uur leesdienst. Sassenheim Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 3 uur ds. KriJkamp. Geref. Kerk: Voorm. 9% en nam. 5 uur ds. Kuiper. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur leesdienst. Ter Aar Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10.30 uur ds. Huls. Geref. Kerk: Voorm. 10.30 en nam. 3 uur ds. Warner. Valkenburg Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6% uur ds. Veldkamp. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, cand. Breedveld van Leiden. Voorhout Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Biduur gewas), ds. Klomp. Voorschoten Ned. Herv. Gem.: Voorm. 10 en nam. 5 uur ds. H. P'. Fortgens. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur (Bidstond v. h. gewas) en nam. 5 uur ds. J. C. Houtzagers. Geref. Gem. (Leidscheweg 4): Nam. 4.30 uur leesdienst. Ver. der Vrijz. Herv. (Leidscheweg 66)Voorm. 10.30 uur ds. Pattist van 's-Gravenhage. Waddinxveen Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam, 4 uur ds. Vroeg in de wey. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 3 uur ds. Smit, Oud-Geref. Gemeente: Voorm. 10 en nam. 5 uur ds. Van der Kraats. Warmond Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 2% uur ds. De Bel. Wassenaar Ned. Herv. Gem. (Dorpskerk) Voorm. 10.05 uur dr. Ter Laak Post van Den Haag; nam. 5 uur dr. H. J. Honders. Kievietkerk: Voorm. 10.30 uur dr. H. J. Hon- ders. tt Ned. Prot Bond: Voorm. 10.35 uur ds. H. J- Mispelblom Beyer van Leiden. Geref. Kerk (Zijllaan)Voorm. 10 uur ds. Feringa'; nam. 5 uur dr. Wielinga. Geref. Kerk (Bloemcamplaan)Voorm. 10 uur dr. Wielinga; nam. 5 uur ds. Feringa. CHR. GEREF. KERK. Beroepen; Te 's-Gravenhage-Oost, ds- U. D. Henstra te Haarlem, N.; te Zwolle, ds. w. Heerma te Zeist. NED HERV KERK. Benoemd tot hulpprediker te Arnhem, cand. G. Julius te Doetinchem. 2—2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 6