OORLOGSSCHADE STADSNIEUWS f. 980.000.000.- f. 200.000.000.- roscH Zaterdag 15 Maart 1941 Eerste Blad Laatste Berichten Binnenland Ds. M. J. Punselie neemt afscheid van zijn wijkarbeid Buitenland Afd. A. Woningen, inboedels, enz. tot f. 50.000.- Afd. B. Andere risico's tot f. 1.000.000- Halfjaarl. Schade-uitkeering Uit de Rijnstreek BEURSO VERZICHT Ds. D. J. VOSSERS GEÏNSTALLEERD. Ds. M. J, Punselie, die ook na zijn emeritaat, dat hem in Mei 1940 werd verleend, de wijkbelangen in wijk IX der Ned. Herv. Gemeente nog is blijven behartigen heeft gisteravond in het wijkgebouw Levendaal afscheid genomen van zijn wijkarbeid. Zeer velen, w.o. het wijkbestuur, de hulppredikant, dr. G. Ubblnk en alle me dewerkenden In den wijkarbeid, hebben deze gelegenheid aangegrepen om ds. Pun selie te danken voor al hetgeen hij gedu rende een-en-dertlg jaar ln het belang tan wijk IX heeft mogen verrichten. Tegelijkertijd vond de installatie plaats van ds. D. J. Vossers als wijkpredikant. De heer Jac. Wilbrink, penningmeester ran het wijkbestuur, onder wiens leiding deze samenkomst stond, las aan het begin van den avond een gedeelte uit Hand. 20. Na een woord van welkom zette spr. uit een, dat het van groote beteekenls is, dat alle medewerkenden in het wijkwerk ken nis maken met hun nieuwen wijkpredikant. Is de kennismaking eenmaal geschied, dan zullen de liefde en het vertrouwen vanzelf wel groeien. Spr. hoopte, dat de geestelijke eensgezindheid ook onder en met den nieuwen predikant gevonden mogen wor den Moge al ons werk, aldus spr. uitloopen op het dienen van Hem, Die ook ons werk zoo rijk heeft gezegend. Hartelijk dankte spr. tenslotte ds. Pun selie voor al den arbeid, dien hij in het be lang aan „Levendaal" heeft verricht. De heer Wilbrink deelde hierna mede, dat het in de bedoeling had gelegen, dat de secretaris van het wijkbestuur, de heer p J, Fontein, die ook het langst met ds. Punselie heeft samengewerkt, het af scheidswoord zou spreken. Door ongesteld heid was de heer Fontein hiertoe echter niet in staat. Zijn toespraak die op schrift was gesteld, werd nu door den heer Wil brink voorgelezen. Na allereerst een herinnering te hebben gegeven van het afscheid van den apostel Paulus van de ouderlingen te Mllete, zeide hij. dat het wijkbestuur de bezieling van ds. Punselie als wijkpredikant zeer zal mis sen. De goede gang van zaken in het wijk werk ging U steeds zeer ter harte. Het is verblijdend te mogen constateeren, dat gij bij Uw afscheid het wijkwerk niet in een afgeleefden staat achterlaat, maar in vollen bloei. De heer Fontein herinnerde er verder aan, dat het huisbezoek altijd een zeer voorname plaats bij ds. Pun selie heeft ingenomen. Verder memo reerde hij, dat onder het voorzitterschap v. van ds. Punselie een kliniek tot stand is ge komen. Hadden wij wel een enkele maal met financieele zorgen te kampen, altijd was het ds. Punselie, die de problemen wist op te lossen al is hij dan een man, die, zoo als hij zelf zegt: niet bedelen kan. De heer Fontein eindigde met ds. Punselie nog vele jaren van welverdiende rust en goede gezondheid toe te wenschen. God ze- gene U en Uw huis, Hij doe Zijn aanschijn over U lichten en schenke U vrede. Namens het bestuur bood de heer Wil brink hierop ds. Punselie een boekwerk aan. De godsdienstonderwijzer, de heer Hak- kert, sprak vervolgens namens alle onderaf delingen woorden van dank en afscheid, terwijl ds. Vossers hartelijk werd verwel komd. Tenslotte voerde de heer van Dijk, die al meer dan 45 jaar het orgel in het wijkge bouw Levendaal bespeelt, het woord. Spr., die enkele persoonlijke herinneringen op haalde, dankte ds. Punselie voor al den ar beid en zegen hier ondervonden. Na een korte pauze, waarin ds. Vossers en zijn echbgenoote persoonlijk met een ieder kennis maakten,washetwoord aan ds. Punselie. Met gevoelens van groote dank baarheid, aldus spr., en tevens van verle genheid, neem ik hier thans afscheid. Na 31 jaar moet spr. thans „het recto raat" overdragen. Het afscheid nemen, al dus spr., zie ik als een exponent van het feit, dat wij een stervend leven hebben. Wij loopen als het ware eiken dag in den be grafenisstoet van onze idealen. Voor U is er vanavond, aldus spr., de spanning van het nieuwe, voor mij de her innering aan het oude. Spr, heeft niet het ocgenbllk willen afwachten totdat er ge zegd zou worden: Ga je nog niet? Het wijk- zerk moet frisoh en kerngezond blijven en daarom achtte spr. het beter, dat het door iongere krachten werd overgenomen. Als spreker afscheid neemt, dan over- heerscht bij hem de stemming vam groote dankbaarheid. Levendaal is voor mij, aldus ds, Punselie, een element van overheerschen- de beteekenis in het leven geweest. Leven daal heeft mij veel van menschen doen ge nieten. In Levendaal heb ik, aldus spr., een onbe- rekenbaren schat van liefde, waardeering offer en gebed gevonden. Mannen als wijlen, Uitenbroek, de Lange, Sasse, Couvée, De Baas, Bodewes, Eggink en Van Borselen trekken op dezen avond in sprekers ge dachten voorbij. In diepen eerbied denken wij aan hun nagedachtenis Spr. verklaarde, dat het verkeer in den Bevendaal-kring hem een voortdurende ver heuging des harten is geweest. In den loop der jaren is Levendaal meer en meer een duk van zijn leven geworden. Geworsteld heeft spr. steeds om Levendaal gaaf aan zijn opvolger over te geven. En alhoewel dit ■Msschien niet heelemaal gelukt is, toch heeft spr. zijn best daarvoor gedaan. Dit teemt echter niet weg, dat opbouw opnieuw toodlg is. Spr. is er van overuigd, dat als de ouder- Wetsche methoden al die jaren niet waren Whandhaafd, Levendaal allang op den mest hoop zou hebben gelegen. Ds. Punselie, die hierna het presidium van wijk aan ds. Vossers overdroeg, zeide dat het de taak van den nieuwen wijkpredikant B om het oude Levendaal aan den nieuwen eisch van dezën tijd te doen beantwoorden, «i Gods Naam, moet ik u echter zeggen: houdt de banier van het evangelie hoog ondanks alle grijpende handen, die in en buiten Levendaal lokken, om die banier los te laten. Spr. hoopte, dat ds. Vossers spoedig in de Levendaalsfeer zal zijn opgenomen en dat allen zich trouw en in liefde om hun nieu wen predikant zullen scharen. Als symbo lisch gebaar overhandigde ds. Punselie aan ds. Vossers ten slotte den sleutel van het wijkgebouw. Met een korte rede aanvaardde hierop ds. Vossers zijn nieuwe taak. Spr. zeide, dat hij in zijn kort verblijf te dezer stede al heeft mogen ondervinden, dat hier een levende gemeente is. Spr. die thans voorzitter van Levendaal is geworden, hoopt, dat hij lei ding zal kunnen geven. In de eerste weken en maanden zal dat echter blijven bij een kennismaking om later al zijn tijd en kracht aan Levendaal te geven. Spr. hoopt, dat hij bij al den arbeid tot een steun moge zijn. Dankbaar is hij, dat hij een goede, niet ver waarloosde wijk heeft getroffen. Moge deze avond, aldus eindigde spr., een begin zijn van een prettigen, gezegenden werktijd. Met een kort woord besloot de heer Wil brink deze samenkomst, waarna ds. Punselie in gebed voorging. Aan het einde der samen komst werd ds. Punselie nog toegezongen: „De Heer zal U steeds Gadeslaan". RELIGIEUZE FEESTEN IN KASHMIR. Voordracht van dr. K. de Vreese. In de gisteravond alhier gehouden maandvergadering van het Oostersch Ge nootschap in Nederland heeft dr. K. de Vreese, uit Delft, een lezing gehouden over: .Religieuze feesten in Kashmir". Het vol gende is er aan ontleend: De folklore van het oude Kashmir heeft langen tijd ten gevolge van allerlei oor zaken op den achtergrond gestaan. Het ontbrak in de eerste plaats aan folkloris tisch materiaal. Tot voor korten tijd nog was Kolhana, de bekende kroniekschrijver uit de 12de eeuw, onze eenige bron, tot Bühler in 1877 in Kashmir het Nilamata ontdekte, zoo genoemd naar de voorschrif ten, die daaraan door Nila aan de bevol king Kashmir worden gegeven Niet minder dan 68 feesten worden ons hier in be- fcnopten vorm geboden. <Deze kunnen in hoofdzaak in drie groepen worden verdeeld, t.w. feesten welké een seizoen-karakter droe gen, zooals het Kaumudi-feest aan het einde van den regentijd, het feest op den vollemaan-dag van Cattra, de eerste lente maand, tot afscheid van den winter en het Ira-feest. het vroolijke bloemenfeest, tot voering van de komst der lente. Een tweede groep vormen die feesten, welke ter eere van de goden van het Kashmirisohe pan theon worden gevierd, waaronder vooral merkwaardig is het feest ter viering van den verjaardag van Buddha als avataar (incarnatie) van Vishnu. Tot de derde cate gorie behooren het Nieuwjaarsfeest ter herdenking van de schepping vam Kashmir, en het feest ter gelegenheid van het ploe gen en zaaien. Buiten het kader van den kalender vallen ten slotte nog de Konings wijding, die elk jaar moet worden her haald en met uitgebreide reinigingen ge paard gaat en de Devayatra, de plechtige godenprocessie, die voor eiken god eenmaal 's jaars moet worden gehouden en waarbij het godenbeeld in een tempelwagen op plechtige wijze door de stad wordt gereden. De religieuze opvattingen der Kashmiris, die in hoofdzaak Sevaleten waren, dragen een eenigseins apart karakter. Geloof in Bhutas (booze geseten), Yoginis (heksen) en soortgelijke wezens neemt er eèn groote plaats in, hetgeen ook bij de feesten tot uitdrukking komt. De Kashmiris waren en zijn eerder een „gens religiosa" dan een religieuze gens. LEIDSCHE AMATEUR FOTOGRAFEN- VEREENIGING. Lezing over „De fotografie en de wetenschap". Gisteravond hield de Leidsche Amateur Fotografen Vereeniging haar maandeüjk- schen clubavond. Na afdoening der huis houdelijke punten en de ballotage van een nieuw lid, gaf de voorzitter het woord aan den spreker van dezen avond, dr. H. M. Dekking, oogarts te Nijmegen voor het hou den van zijn causerie „Wetenschappelijke toepassingen van de fotografie". Allereerst bracht spreker naar voren hoe buitenge woon belangrijk de mogelijkheid van foto grafische vastleggingen voor de wetenschap geweest is en aan de hand van schetsen en projecties toonde de spreker aan hoe de aanvankelijk primitieve toestellen zich ont wikkelden tot de prachtige preclsie-came- ra's, welke tegenwoordig door de wetenschap worden gebruikt. Wel bijzonder duidelijk bleek dit bij de astrologie en met verbazing werd dan ook de projectie van een in Ame rika gebruikelijk toestel bekeken. Voorts lichtte de spreker nog uitvoerig toe de spec traal fotografie, fotografie van spiraalne vels, waarbij ook enkele prachtige opnamen werden geprojecteerd, de fotografie van atoombanen met de Wilsoncamera en ver volgens nog enkele toepassingen van de Röntgenfotografie, o.m. van de maag en in het bijzonder van het oog. Zeer mooie op namen toonden aan hoe belangrijk het is dat door middel van de fotografie het mo gelijk is geworden het verloop eener ziekte voor altijd vast te leggen en de ontwikke ling te volgen. Een hartelijk applaus van de talrijke aanwezigen beloonde den spreker voor zijn boeiende lezing, waarna de voor zitter dezen zeer mooien avond sloot, HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: H. Schooneveldt, Schoolstraat 23, Voor schoten. Schoenmakerij en kleinhandel in schoenwerk en fijne lederwaren. Overleden eigenaar: H. Schooneveldt, Voorschoten, dd. 7 Maart 1941. De heer mr. dr. H. D. M. Knol, direc teur van de Avondschool „Kennis is Macht" alhier, is benoemd tot lid van de commis sie, belast met het afnemen van examens ter verkrijging van een acte van bekwaam heid tot het geven van middelbaar onder wijs in het boekhouden of het geven van lager onderwijs in de beginselen der han delskennis. SCHIPPER VERONGELUKT. De 55-jarige schipper Brands is vanoch tend te Borne in het ruim van zijn schip „Christina" gevallen. De man was vrijwel onmiddellijk dood. MIJNWERKER VERONGELUKT. Te Lutterade is in den afgeloopen nacht de 26-jarlge ongehuwde P. J. L. Tholen in de ondergrondsche werken van de staats mijn Maurits door een vallenden steen ge troffen en gedood. ALGEMEENE BIDSTOND. De algemeene synodale commissie der Nederlandsoh Hervormde Kerk heeft, in overeenstemming met andere kerken, een bidstond op Zondag 23 Maart uitge schreven. VOOR BEROEP BEDANKT. Ds. C. Aalders uit Oudega (Fr.) heeft bedankt voor het op hem uitgebrachte be roep door de Ned. Herv. Gemeente van Lei derdorp. DE ITALIAANSCHE OORLOGSUITGAVEN. ■Bij koninklijk decreet is een nieuw be drag van 20 milliard lire ter beschikking van het Italiaansche ministerie van oorlog- gesteld. Het decreet, dat op 17 Februari is uitgevaardigd, is gisteren van kracht ge worden. (D.N.B.) ONDERLINGE VERZEKERING Ijjl MAATSCHAPPIJ GEVESTIGD TE "SGRAVENHAGE TELEFOON WgiM 11.30.41 Deze week werd voor ruim f. 70.000.000 bijverzekerd, zoodat de stand thans is: Ook de schaden van het op 1 Maart j.l. geëindigde le halfjaar der afd. B. werden reeds volledig uitbetaald, zon der dat eenige na-heffing noodig was |J F Bedrijfsschade en Huur- AlU. tderving als gevolg van molest. Van Staatswege wordt voor dit soort schaden niets vergoed Administratie-adres voor Afd. E. Firma Gebrs. van Buren - Rotterdam Minervahuis - Meent 106 - Tel. 34572 Gevolmachtigden voor afd. E. Fa. Tollenaar Wegener - Amster dam C - Rokin 75/79 - Telcf. 421006 gedisponeerd. Niet alleen ontwikkelde zicfc wat meer affaire, en voor den laatsten dag van de week kon de handel zelfs vrij om vangrijk worden genoemd, maar bovendien bestond een vaste stemming. Bij de opening werd op de locale markt op de meeste afdeelingen op of boven de vorige topprijzen gehandeld en nadien kon allerwegen een flinke verbetering worden waargenomen. Omtrent de oorzaken voor het aanmerkelijk verbeterde marktsenti- ment verdiepte men zich in gissingen zon der er in te slagen, de juiste drijfveren op te sporen. Men is ter beurze echter wel de meening toegedaan, dat door het tamelijk langdurige liquidatieproces de koersen op een zoodanig peil zijn aangekomen, dat men afgescheiden van geheel onvoorziene omstandigheden voor groote realisaties niet bevreesd1 behoeft te zijn. Vandaag openbaarde zich in ieder geval voor diverse fondsensoorten eenige vraag en hoewel die vraag niet groot was, resulteerde zij toch in een behoorlijke koers- verbetering. Hierbij dient in aanmerking ge nomen te worden, dat de markt tegenwoor dig zeer eenzijdig is georiënteerd. Indien er aanbod loskomt, trekken de koopers zich terug, terwijl wanneer er vraag verschijnt, de verkoopers nergens te vinden zijn. De koersstijging kwam heden het helderst tot uitdrukking in de toonaangevende aan- deelen. Olies, die geregeld in een open hoek wer den verhandeld, stegen van 212% tot 216%. Van de Suikeraandeelen werden H.V.A.'s Ingezet op 397%, maar reeds spoedig werd de brug naar de 400% grens gepasseerd, terwijl later zelfs werd gehandeld tegen 408%, zoodat onder beurstijd een koers winst van een goede tiental procenten kon worden gemaakt, zij het dan ook dat tegen het slot een kleine reactie intrad. Vorsten landen waren eveneens belangrijk hooger. Op de Tabaksmarkt was weinig te doen; Deli Batavia's en Senembah's waren prijs houdend maar weinig veranderd. Voor Oude Deli's kwam echter een hoogere no teering tot stand. Ruberfondsen bleven niet achter, Amsterdam Rubbers avanceerden een vijftal punten; ook diverse minder cou rante soorten waren hooger. Voor de Scheepvaartpapieren bestond mede een vaste tendenz. Scheepvaart Unies stegen van 164'/!% tot 167'/!%, en trokken de aan verwante aandeelen mee naar boven toe. Oude Vaarten kwamen een drietal punten hooger te liggen. De Industrieelen onder vonden eveneens hun invloed' van de alge meen vaste beursstemming. De Philipsaan- deelen liepen op tot 188%, Unilevers avan ceerden van 101%% tot 1031/4%, terwijl Aku's naar boven gingen van 95 3/4"/» tot 971/4%. In de minder gangbare Indu strieelen was weinig te doen; de stemming was echter ook vast. De Amerikaansche waarden profiteerden van de algemeene marktontwikkeling, waarbij zich op bescheiden voet eenige af faire openbaarde in de Staalaandeelen, welke onder beurstijd langzaam maar zeker naar boven gingen. Koperaandeelen en ook Spoorwegshares waren wat beter. In tegenstelling met de aandeelenmarkt had de belegglngsafdeellng een ongeani meerd voorkomen en vooral werd dit weer spiegeld door de Nederlandsche Staatsobll- gatiën. De nieuwe 4% stukken zakten na op 97 1/16% te zijn ingezet, 4n tot 97 1/8%; de Oude Schuld daalde van 85% tot 84 3/4%, de obligatlën uit de andere jonge emissies en de Oude Schuld alsmede Obligatlën Neder- landsch-Indië waren eveneens iets luier. De gemeentelijke en pronciale obligatlën ge voelden hiervan den weeromslag en lagen wat zwaarder in de markt. Pandbrieven trokken nauwelijks attentie. Prolongatie 2 3/4%. LEIDEN, 15 Maart. Botermarkt: geen aan voer, LEIDEN, 14 Maart. Ter veemarkt aangevoerd 8 stieren: 133 kalf- en melkkoeien, f.248—500, t. vl.; 73 varekoeien e.a. f. 190—280, mat.; 16 pin ken f.170—240, tam.; 8 graskalveren; 387 nuch tere kalveren; 150 vette schapen; 676 weidescha- pen, f.3443, t, v.l,; 24 lammeren; 1 zeug; 195 mestvarkens, f. 2640, mat.; 78 biggen f. 1217, tam; 17 bokken en gelten, f. 15—25, mat. Op de kaasmarkt werden aangevoerd 11 par tijen Goudsche kaas. Prijs bepaald door de N.L.C. LEIDSCHENDAM, 14 Maart. Kropsla. 1ste srt. f 7t908,20, 2de soort f. 4,504,90; stoofsla 34— 36; andijvie per 100 Ko. f.24—24,40; spinazie p. 4 kilo f. 1291,34; prei f. 8.50; selderie 170190. RIJNSBURG, 14 Maart. Groentenveiling. - Gele kool f. 6,40; roode kool f. 7,50; boerenkool f. 4,506; witlof f.1820; knolrapen f. 1,80 2.30 per 100 KG.; kroten 68 ct.; uien f. 0,901,20; waschpeen f, 1,302. RIJNSBURG, 14 Maart, Bloemenveiling. - Tulper.: Bartigon 36—38; Pitt 3540; Copland 2832; v, d. Hoeff 2630; Peach Blossom 26 30; Electra 2834; Theeroos 26—32; Murillo 18- 26: Courorme d'Or 2430; Vuurbaak 3640; Rijzende Zon 3640; Prins van Oostenrijk 26— 30; Gele Prins 30; Cramoisie Brillant 1222; Couleur Cardinal 3034; Senobe 2044. Narcissen: Alfred 15—18; Helios 1214; Or- natus 913; Victoria 1417; Costers 12—16. Hyacinthen: Wit f.89; blauw f.7—8,50; rose idem; gemengd f. 7,508.50. Preecia's, geel 18 22; blauw 30; gemengd 2630. BOSKOOP 14 Maart. Coöp. Ver. De Bos- koopsche Vejlng: Forsytheatakken 0.85—1.00 ct.; Rhododendronbloemen (Pink-Pearl) 1.10 ct.; Cerasus Hlsakura fSierkers) 1.30—2.20 ct.; idem Rosöa 0.701.20; Deutzia's 9—16 ct.; Prunus- tri! iciatakken le srt. 75—85 ct.; idem 2e srt. 2634 ct.; Azalea-mollisoloemen le srt. 2.20 3.20; idem 2e srt. 1.501.90; Seringenbloemen 2532 ctBalrozen 75 ct.; Andromeda 28—30 ct.; Mahoniablad 10 ct.; alles per bos van 10 stuks. Jap. Azalea's in pot per stuk 3643 ct. HONSELERSDIJK, 14 Maart. Groentenvei- ling: Andijvie 33—79; Boerenkool 30—47 per bak Prei 8VI'Sn uiten 15—29; Witlof 15—21; Dun sel 71; Kroten 3^—4»^; Rapen 2; Spinazie 25— 31; peen 21—29; gr. komkommers 24—31; peter selie 0.801.50; seldery 0.55—1.50; kelen 1.10 2.80 per 100; nero 17; 2e 10.50 per 100 k.g. NAALDWIJK. 14 Maart Bond Wcstland: Spruiten 1530; Witlof 15—22; Dunsel 70—75; Spinazie 25—30 per kilo; Peen 21—31 per bos; Peterselie 0.80—1.60; Selery 0.50—1.40; Kelen 1.10—2.70 per 100 k.g.; Nero 17 per 100 k.g.; Andijvie 33—70; Boerenkool 3045 per bak. UTRECHT, 15 Maart. Totaal aangevoerd 1725 stuks vee. 400 stuks koeien. Vaarzen f.300—400 p. st.; Melkkoeien f.320— f.510; Kalfkoeien f.330—530; Varekoeien f.230— f.380; handel matig, onveranderde prijzen. 60 Magere kalveren f. 140—230, handel redelijk dezelfde prijzen. 950 Nuchtere kalveren; 200 Schrammen f. 20— f.35; 115 Biggen f.1420, handel redelijk, iets hooger. 250 K.G. Kaas f. 1.20—1.50 per k*. DE REIS VAN MATSOEOKA. De Japansche minister van buitenland- sche zaken, Matsoeoka, is vanochtend met het veerschip in de Koreaansche haven Foesan aangekomen. Hij reeds terstond met den trein naar Taikyoe verder, vanwaar hij waarschijnlijk per vliegtuig naar Hsingking zal gaan. (D.N.B.) ENGELSCHE KOUSENFABRIEKEN WORDEN GESLOTEN. De eerstvolgende weken zullen volgens be richten in de Engelsche bladen 900 Engel- sche kousenfabrieken moeten sluiten, daar al haar personeel wordt ondergebracht in de wapenindustrie. (DN.B.) FRANKRIJK EN DE BLOKKADE. Admiraal Darlan's dreigement, dat hij dé" Fransche oorlogsvloot zou gebruiken als be scherming tegen de Engelsche blokkade van levensmiddelentransporten naar Frank rijk, heeft, naar de Washington Post mede deelt, in het Witte Huis groote ongerust heid gewekt en Hull's standpunt^ dat men Engeland moet bewegen dergelijke tran sporten vrij te laten, aanzienlijk versterkt. Men noemt Engelands houding tegenover het overwonnen Frankrijk plomp en kort zichtig, want, wanneer Darlan mocht be sluiten tot convoyeeren, dan zou op een gegeven dag stellig een gevecht ontstaan tusschen de Fransche en de Engelsche vloot, hetgeen voor de thans reeds zoo in spanning werkende Britsche marine een tragischen tegenslag zou beteekenen. Aan den anderen kant, wanneer Engeland in de levensmiddelenkwestie zou toegeven, zou een geleidelijke voorbereiding van hetere betrekkingen tusschen Vichy en Londen, met den Amerikaanschen ambassadeur, ad miraal Leahy, als „briefbezorger", volko men mogelijk zijn. (DN.B.) DE AMERIKAANSCHE SCHEEPSBOUW. De Pittsburgsche groote fabrikant Wal ter Jones heeft medegedeeld, dat zijn fir ma in Jacksonville een groote werf zal bouwen, die voor de Amerikaansche re geering koopvaardijschepen op stapel zal zetten. Het plan behelst den bouw van in totaal 25 hellingen. De werf zal ongeveer 30.000 arbeiders in dienst nemen en jaar lijks meer dan 25 millioen dollar aan loo- nen uitbetalen. De totale kosten van het project dat in den eerstvolgenden tijd ter hand zal worden genomen, zullen 30 tot 40 millioen dollar bedragen. (D.N.B.) DE LUCHTAANVALLEN. Sterke formaties Duifcsche .gevechtsvlieg tuigen hebben, naar het D.N.B. verneemt, in den loop van gisteravond en in den afge loopen nacht talrijke belangrijke fabrieken in de Midlands en in Schotland' 'bestookt met brand- en brisantbommen van aller lei kaliber. Volgens de eerste berichten van teruggekeerde 'bemanningen is weer een goed totaalresultaat van den Duitsdhen aanval te verwachten, vooral daar de weers omstandigheden over het algemeen gunstig waren en alle doelen bij helder maanlicht en goed zicht duidelijk herkend konden worden. De R. A. F. Is in den afgeloopen nacht met geringe strijdkrachten West-Dudtsch- land binnengevlogen, waar op verscheidene plaatsen bommen werden geworpen. De ontstane branden werden door de luchtbe scherming in korten tijd g<e!bluscht. Eén vijandelijk vliegtuig is neergeschoten. (D,NF OOSTERSCH GENOOTSCHAP IN NEDERLAND. In de gisteravond onder voorzitterschap van prof. dr. Ph. S. van Ronkel gehouden algemeene JaarliJksché ledenvergadering is prof. dr. F. M. Th. Böhi, die aan de beurt van aftreden was, als bestuurslid herkozen. Voorts werd medegedeeld, dat de 10de huishoudelijke bijeenkomst van het Oos tersch Genootschap in Nederland op 17 en 18 Ajpril as. in het gebouiw van het Oos tersch Instituut alhier zal worden gehouden. Wendt U tot Uw ASSURANTIE-BEZORGER. 391 (Ingez. Med.) DISTRIBUTIE IN ENGELAND. Uit Londen wordt gemeld, dat van 17 Maart al marmelade, confiture, stroopen vruchtensappen onder den naam „inge maakt fruit" gerantsoeneerd zullen wor den. (D.N.B.) WADDINXVEEN. GEMEENTERAAD. Vergoedingen Bijz. scholen De salaris sen De huizen aan de Kanaalstraat. De raad vergaderde onder voorzitterschap van weth. Herfst. De termijn voor ontruiming der onbe- woonbaarverklaarde woningen werd ver lengd met 6 maanden. Daarna werd een besluit genomen strek kende te bepalen dat een plan tot herzie ning van het uitbreidingsplan ln voorbe reiding is voor den hoek Kerkweg-Oranje- laan. Aan de besturen van de bijzondere scho len werden de voorschotten op de vergoe ding verleend voor ,1941, school Oranjelaan f, 2386.56, school Kérkweg f. 2219.17, school Onderweg f. 3047.35 en school Kanaalweg f. 1462.59. Aan de gehuwde ambtenaren wier bruto- jaarwedde lager Is dan f. 1900— werd een tijdelijke toelage verstrekt van 6% terwijl de minimumkindertoelage werd gebracht van f.40.op f.50. Op verzoek van den Commissaris dei- provincie werd de verordening regelende de elschen van benoembaarheid en de be zoldiging van de veldwachters gewijzigd. Goedgekeurd werd de balans en verlies- en winstrekening van de landarbeidersver. „Eigen Haard" alhier over 1940. Volgde voorstel van B. en W. om te her zien het raadsbesluit van 20 November j.l. tot het openen van de mogelijkheid hui zen te bouwen aan de Kanaalstraat. Was eerst besloten, dat voor het wegnemen van iedere strekkende meter hek een vergoe ding aan de gemeente verschuldigd zou zijn van f. 100.thans stellen B. en W. voor dit bedrag te bepalen op f.30,per strekkende meter. Voorts werd een blanco crediet gevraagd voor het ontwerpen van een rioleeringsplan. Het voorstel van B. en W. werd na discus sie aangenomen onder bepaling dat voor de gronden in het besluit genoemd, géén vrijdom van rioolbelasting zal gelden. Hierna sluiting. ZOETERMEER. Bugcrlfjkc Stand, Geboren: Marinus, Z. van A. Verhejj en M, Zwijnenburg Petronella Johanna, D. van J. Westhoek en M. Bal Cornelia. D. van J. Kuiper en A. Hoogendoorn. Overleden: Jan Verheul 89 j., echtgen. van J. v. d. Sterre. ZWAMMERDAM. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornells z.-van Pieter van Rijsdam en van Jannetje Zaal Johanna d, van Jacobus Gardenier en van Johanna Hoeksel. AMSTERDAM, 15 Maart. Terwijl de effectenbeurs des Zaterdags doorgaans een stil en kleurloos verloop 'heeft, was de markt vandaag echter goed

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3