Waar de Vrouw belang in stelt De eerste zomermantels Wie handwerkt er mee? GRIEP Vierde BSad No. 24838 Licht en zwierig, met een bizondere sfeer van blijheid Leuke slabbetjes, die weinig of niets kosten! Kleine wenken voor de huisvrouw Als de boter schaars is Teekeningen Ann Wagenaar. 3 Midden tusschen het geloei dér Maatsche vlagen valt telkenjare als een kleine ver rassing het eerste mode-bulletin, dat den stralenden zomer inluidt. Wilt u weten, wat we dezen zomer zullen dragen, als de hoo rnen heelemaal groen zijn en de lucht ver vuld is van bloemengeuren Veel, heel veel sluiertjes aan onze coquette hoedjes en dat van het voorjaar tot diep in den herfst toe. Sluiertjes, die met hun ragfijn weefsel een waas van mystiek zullen geven aan ons gezicht, m.a.w. of zakelijker gezegd: ons weer bui tengewoon zullen flatteeren. Verder zullen wij d.w.z. de „wij", die het zich permittee ren kunnen ons bij voorkeur hullen in de bontsoorten nertz, breitschwanz, Persianerdit n.l., wan neer het 's morgens in de vroegte wat kil is of we 's avonds, terugkeerend van het zomersche tuinfeest, een kleine huivering gevoelen. Wat de japonnetjes betreft: die zullen nog een lichte tolokneiging vertoonen, voor bakvisch jurken nog een tikje uitbundiger, voor dames op den meer statigen leeftijd een zeer 'kalme, golvende beweging. En.... dat is weer een verheugend nieuwtje voor de dames, die het zich niet zoo heel erg permitteeren kunnen! er zullen dit jaar in het geheel geen echte juweelen meer worden gedragen. Zijn die, in afwachting van rustiger tijden, veilig opgeborgen in de diverse safes, ofHoe 'net zij: dit brengt weer een stroom van origineele en kunstzinnige onechte sieraden, die mits goed gekozen nog veel flat teuzer dan de echte, onze schoonheid aan merkelijk zullen verhoogen. Het parool voor dezen zomer wordt dus: bij elke jurk een garnituurtje van broche, clips, oorhangers en wat dies meer zij. 2 Voorwaar een verkwikkende afwisseling na „bij alle jurken het antieke broche van tante Frieda". En nu we toch over luxe-kleeding spre ken, vertel ik u meteen, dat de avondjapon nen van boven zeer nauwsluitend zullen zijn en van onderen klokkend uitloopen. Van die ware tea-cosy modellen zijn er ook bij en een paar van die juweeltjes hoop ik u een volgenden keer in beeld te laten zien. Kleuren voor den zomer Alles, wat u maar wilt, doch zwart en donkerblauw zullen den boventoon voeren, waarmee echter niet gezegd wil zijn, dat de mode-1941 somber is. Maar zwart kleedt altijd zoo keurig, het verfijnt het silhouet en is voor in de stad buitengewoon prac- tisch, behalve misschien als het snikheet is. Voor 's avonds zullen zeer helle kleuren worden gedragen, b.v. felrood, naast veel wit satijn. Iets nieuws zijn de lange, flu- weelen avondmantels. En nu u dan, gelukkig voor uw gemoeds rust, weer eenigszins op de hoogte zijt van het komend modegebeuren, vertel ik u nog vlug iets over de drie nieuwe zomerman tels, die Alexander Federer voor ons ont wierp. Alle drie deze lichte mantels geven een sfeer van zomersche blijheid. Nummer 1 is gedacht in een lichte tweed of wollen stof: een echt keurige reisjas, weer met de vierkante schouders, die in- plaats van het minder flatteuze raglan- model zijn gekomen. Het meest opvallend aan deze jas zijn de royale stiksels, de for- sche zakken en de vrij breede revers in heerenfagon. In lichtgrijs met een dito hoedje wordt dit bepaald een succes Nummer 2 is van heel ander genre, een 20NDAG: Rolpens, roode kool, aardappe len, vanillerijst. Jus met melkpoeder. 100 gr. boter of margarine of 50 gr. boter en 50 gr. vet, 2 lepels melkpoeder, 2 dJ. water, zout, aroma. De boter en het vet in een vleeschpan goed heet laten worden. De melkpoeder er bij doen, de pan van het vuur nemen en het water er bij gieten. Wat zout en aroma naar smaak toevoegen en even door laten koken. MAANDAG: Dikke groentesoep, Br. lof in een schoteltje met bruine boter, aard appelen. DINSDAG: Havermoutlapjes, savoyekool, aardappelen, watergruel. WOENSDAG: Zuurkoolstamppot met witte boonen, drie in de pan. DONDERDAG: Witte boonensoep. rijst met bessensap. VRIJDAG: Gebakken mosselen, veldsla met biet, gebakken aardappelen, haver moutpap. ZATERDAG: Hutspot met klapstuk, sinaas appelen. Weinig of niets kosten deze vroolijke slabbetjes, omdat wij ze breien van restjes waschechte breikatoen in allerlei gezellige kleurtjes. Zij zullen zich dan prachtig in de wasch houden en dagelijks een genot voor het oog zijn, omdat zoo'n slabbetje er altijd even keurig uitziet en toch niet ge streken hoeft te worden, ook als wij ze na het spoelen maar netjes in het model trek ken en even „plakken". Hebt u wellicht een .halve knot licht blauwe breikatoen over en bijv. ongeveer 10 gram oranje en een even kleine hoeveelheid wit van hetzelfde materiaal? Dan kunt u hieruit het geheele jolige drietal van de foto maken en wij verzekeren het u reeds bij v.oorbaat „met succes", want het is een zeer eenvoudig en prettig werkje, dat ook een klein breistertje graag opgedragen krijgt! de halsuitsnijding worden daarna de mid delste 12 st. af gekant, zoodat het slabbetje in twee deelen verder gebreid wordt. Op dezelfde wijze als bij het eerste slabbetje wordt nu in de komende naalden wegge- minderd, zoodat hier tenslotte 18 st. aan iedere zijde overblijven, v/elke doorgebreid worden tot en met de 88e nld. Te beginnen aan de halszijde kanten wij, met één naald overbreien ertusschen, in deze volgorde de steken af: 3, 3, 4, 4 en 4 st. Daarna leggen wij dit uiteinde met een klein omslagje te gen de achterzijde, om het zoo vast te zoo men. I-Iet kleine witte picotje wordt nu langs de buitenzijde gehaakt en bestaat uit 5 lossen en 1 vaste. Onder het haken vou wen wij den zelfkant van het breiwerk een weinig om, v/elke daarna met de flanelsteek vastgezet wordt. De bescheiden klaver blaadjes in oranje kunnen nu uitgestrooid worden; zij bestaan uit steeds 3 maassteek jes, welke horizontaal 9 en verticaal 17 breisceken van elkaar verwijderd staan. Voor ieder blaadje wordt keurig netjes aan- en afgehecht. Als sluiting dienen bij dit slabbetje tv/ee 35 c.M. lange reepjes, welke wij in stokjes van de witte breikatoen haken. 1 mantel voor alle gelegenheden tot de meest „gekleede" toe. Ook hier stiksels, die aan den kraag een bizondei* interessante .gar neering vormen. Deze mantel kan zoowel in lichte kleuren als in marineblauw wor den uitgevoerd en zal altijd aardig staan. Zeer charmant voor een jong meisje is nummer 3, die we ons bij voorkeur in zacht- grijs of beige denken, al naar het type van de draagster het meebrengt. Vooral het geestige bubiikraagje zal het goed doen en de groote zakken, die bijna het idee van een schootje geven, zijn weer eens „iets heel aparts". Waarom het dan toch eigenlijk maar gaat, vindt u niet R. BESCHERM UW GEZIN TEGEN DE GEVOLGEN VAN VERKOUDHEID INFLUENZA Een receptje om zelf te maken. Dit receptje is werkelijk uitstekend: Neem een 'kwart liter kokend water, los hierin op een eetlepel suiker of stroop en 30 gram dubbel geconcentreerde Vervus (verkrijg baar bij Uw apotheker of drogist; vastge stelde prijs 76 cent). Even goed roeren en het is gereed. Neem na eiken maaltijd een eetlepel; kinderen een dessertlepel. Haal nu direct het 30-grams fleschje Vervus in huis 397 (Ingez. Med.) Wil men inplaats van deze jus, met min der boter een saus maken, dan moet de massa op het laatst gebonden worden met wat sago of bloem. Men kan dan met de helft van de boter volstaan. Voedzame aardappelsoep met kaas. (2 a 3 pers.) V* k.g. aardappelen, 1 prei, 3/4 1. melk, 3/4 1. water, 25 gr. bloem, 25 gr. boter, zout, peper, 150 gr. geraspte kaas, een lepel fijngehakte peterselie. Bereiding: De gesnipperde prei in de boter lichtgroen bakken. De aardappelen in stukken gesneden toevoegen en een klein beetje water er bij doen met wat zout. De aardappelen fijn laten koken en ze fijn stampen. Heeft men de aardappe len niet geschild, dan worden op deze ma nier de schilletjes ook fijn verdeeld. De rest van het water en de melk er bij gie ten, de soep door laten koken en binden met de aangemengde bloem. De geraspte kaas en de peterselie er door roeren. Voedzame aardappelsoep met groente. (2 a 3 pers.)— V* k.g. aardappelen, 3/4 1. water, 1/4 1. melk, 1 winterwortel, 1 bosje prei, 1 bosje selderij, 1 kleine selderij knol, 40 gr. boter of vet, zout, peper, 2 bouillon blokjes, bloem of sago. Bereiding: De kleingesneden aardappe len en de schoongemaakte gesneden soep groente gaarkoken in het water met de bouillonblokjes. De aardappelen wat fijn roeren. Daarna de melk toevoegen, door laten koken en de soep binden met bloem of sago. Op het laatst de gehakte selderij en de boter er door roeren. Voor het slabbetje met de drie molens zetten wij 44 st. op, op aluminium naalden no. 3. In heen en weergaande toeren breien wij eerst 5 nld. recht, waarna wij overgaan in de tricotsteek (recht aan de goede en averecht aan de verkeerde zijde van het werk breien); echter, de eerste en de laat ste steek worden aan de verkeerde zijde recht gebreid. Wanneer het werkje 75 nld. telt, worden de middelste 8 st. afgekant en het slabbetje verder in twee gedeelten ge breid. Aan weerszijden van het halsuitsnij- dinkje wordt nu als volgt gewerkt: bij de le, 2e en 3e naald de twee buitenste 'ste ken samenbreien, 4e nld. overbreien, 5e nld. weer 2 st. samenbreien, 6e en 7e nld. overbreien, 8e als 5e nld., 9e en 10e nld. overbreien, 11e als 5e nld. Wij zullen dan nog 12 st. over hebben, welke doorgebreid worden tot het werk totaal 90 nld. telt. In vier keeren worden de 12 st. van ieder schoudertje met 3 stuks tegelijk afgekant, terwijl hiertusschen telkens een naald over breien valt en begonnen wordt aan de bui tenzijde van het werk, dus naar het halsje toe. Eerst worden deze stukjes1 netjes terug geslagen naar de achterzijde en tegenge- zoomd, waarna met de breinaald door alle langs de zijkanten liggende averechte ste ken aan de goede zijde wordt gestoken* zoo dat er 45 lusjes op komen te staan. Deze worden nu 4 nld. recht gebreid, terwijl aan de schouderzijde bij elke naald de twee bui tenste steken samengebreid worden. In de 5e nld. worden deze alle weer afgekant, waarna het reepje met stiksteekjes vastge naaid wordt voor het middengedeelte, ter wijl de uiteinden als sluiting dienen. De drie molentjes kunnen nu opgemaasd wor den; de romp ervan bestaat uit oranje- en hun wieken uit witte steekjes. De wieken sluiten steeds aan bij elk volgend molen- rompje, zooals ook het werkteekeningetje dit laat zien. De schuine kruisjes hierop zijn als wit, de rechte kruisjes als oranje bedoeld. Het pretentielooze slabbetje met de klei ne klaverblaadjes heeft een vorm aange nomen afwijkend van zijn beide buurtjes. Wij zetten ervoor op 20 st. en breiendeze meteen in de tricotsteek (zie slab I». Om den vorm te krijgen moeten wij steeds meerderen door aan het begin en eind van de naald om beurten één of twee steken er bij op te zetten, hetgeen dan telkens met één naald overgebreid wordt. Wij gaan zoo door tot wij 60 st. op de naald hebben ge kregen, welke nu zonder meer doorgebreid worden tot het werk 62 nld. hoog is. Voor En dan rest ons nog het slabbetje met Moeder de Gans en één van haar kiekens, waarvoor wij 50 st. opzetten. Deze worden eerst geheel in de piquésteek gebreid (2 nld. 1 recht 1 averecht, en dan bij de volgende 2 nld. 1 steek verspringen). Vanaf de 13e nld. worden aan weerszijden de 7 buitenste steken in de piquésteek gehouden, terwijl de 36 binnensteken in de tricotsteek ge breid worden (zie slab I). In de 61e naald kanten wij de middelste 10 st. af, zoodat het werk vanzelf gesplitst is. Ieder schou derdeeltje breien wij gewoon door, terwijl aan de halszijde geminderd wordt als bij het eerste slabbetje staat aangegeven. Ten slotte resten dan nog 14 st., welke 6 nld. doorgebreid worden en daarna, te beginnen aan de armzijde, in 1 x 2 en 4 x 3 st. wor den afgekant, dit met een naald overbreien ertusschen. En nu komt ons oude vertrouw de spijkerklosje eraan te pas om het hals koordje op te breien. Wij „punniken" dit op 6 spijkertjes ongeveer 30 c.M. lang, waarna het langs de hals uitsnijding wordt genaaid De kleine uiteinden behoeven slechts in een eenvoudigen knoop vastgestrikt te wor den. Na de afgeschuinde schouderstukjes tegengezoomd te hebben, kunnen de leuke motiefjes aangebracht worden; pooten, sna vels, enz. borduren wij in oranje en de overige lichaamsdeelen in witte maassteek jes. Dan nog op de 2e rij piquésteken, na het opzetsel, een rijtje witte en op de 3e rij oranje maassteekjes, waarna ook dit slabbetje klaar is, op zijn kwastjes dan na, die van telkens twee dubbele draden blauwe katoen geknoopt worden. NORA HANA. Een witten vilthoed. die door de lucht geelachtig geworden-is, reinigt men door hem in te wrijven met een dik papje van heet aardappelmeel. Het papje erop laten zitten, den hoed in de schaduw laten drogen en afborstelen. Ook kan men op dezelfde manier een mengsel van tetra en magnesia gebruiken. Men moet echter niet hard wrijven, daar het vilt anders te veel zou slijten. Een roestig strijkijzer behoeft niet te worden weggedaan, doch kan nog zeer goed worden gereinigd. Men maakt het ijzer een weinig warm en be strijkt het ondervlak met was. Daarna be strooit men een dik stuk papier met zout en wrijft hiermee het ijzer stevig af. Tegels kan men gemakkelijk en vlug schoonma ken, wanneer men in het vette zeepsop wat gemalen puimsteen of fijn zand doet. Hiermee eerst flink afboenen. Naspoelen met schoon water, daarna met spons en zeem afnemen. De tegels gaan dan prach tig glimmen. Ten overvloede kan men nog na een uurtje als de tegels dus volko men droog zijn nawrijven met een schobnen katoenen doek, waarop men een wc-inigje spiritus heeft; gedaan. Alle stre pen. indien die er nog mochten zijn, ver dwijnen dan als bij tooverslag! Met koffiedik, liefst heet, kan men veel doen om den ster ken geur van gebakken uien of vet uit de koekepan te verwijderen. Men stort het koffiedik in de pan en wrijft het flink in het rond. Daarna met koud water uit spoelen. EEN NUTTIGE WENK: Gebruik voor het zouten van de spijzen alleen Jozo of Nezo, het hygiënisch ver pakte, sneeuwblanke keukenzout van Bbekelo. 3% (Ingez. Med.) Tomatenjus. 50 gr. boter of margarine, 1 uitje, 1 lepel dikke tomatenpuree, 1 lepel soya of 2 bouillonblokjes, 2 d.l. water, 1 lepel bloem. boter) het fijn gesnipperde uitje licht- Bereiding: In de boter ,of half vet, half bruin bakken. De bloem erin strooien en even mee bruin kleuren. De tomatenpuree toevoegen, dan water met soya of bouillon blokjes er langzaam bij schenken. De saus door laten koken gedurende 5 min., dan al of niet gezeefd over doen in de saus kom.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 13