LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 15 Maart 1941 Tusschen Arabische en Zuid-Chineesche Zee KATWIJKERS LOSSE NUMMERS Het Britsch-Indische Rijk, Thailand Fransch-Indo-China en Uit de Omstreken ADVERTEERT IN HET LEIDSCH DAGBLAD W. VAN BEELEN Cz. VAJN ONS BLAD Uit de Rijnstreek Voor Dammers r '(Van onzen bij zonderen medewerker). Meer dan eens was er aanleiding toe, om •het oog te vestigen op het groote koloni ale gebied, dat Engeland heeft opgebouwd tusschen de Arabische Zee en de Golf van Bengalen, doch zelden zal de wereld met zooveel spanning hebben afgewacht, wat daar in de naaste toekomst staat te ge beuren. De Engelsche Oost-Indische Compagnie was, evenals dat ook bij ons het geval was, de grondlegger voor deze koloniën, maai' indien Frankrijk beter op zijn tellen had gepast, was het geheele Voor-Indische ge bied voor hem geweest. Immers, in den ge weldigen strijd welken Engeland voerde om de hegemonie op koloniaal gebied heeft Albion profijt getrokken van enkele voor name factoren. In de eerste plaats wijdde Frankrijk al z n krachten aan den toen tertijd gevoerden oorlog met Pruisen, met volkomen verwaarloozing van zijn niet onaanzienlijk koloniaal bezit, terwijl ver der in Engeland William Pitt, „the great commoner", de groote burger) een open oog had voor het belang dat koloniën voor zijn land moesten meebrengen. Het ligt buiten het bestek van dit arti kel om te memoreeren, hoe Frankrijk al lerwegen het onderspit dolf, wij kunnen volstaan met het Voor-Indische gebied. Daar had de handige Franschman Dupleix die de kunst verstond om met de inlan ders om te gaan, het Fransohe gebied aan merkelijk uitgebreid, maar de Fransche Oost-Indische Compagnie interesseerde zich alleen voor geld en niet voor landbe zit. Men beging de dwaasheid om Duplex naar het moederland terug te roepen, waar door de Engelschen vrij spel kregen. Clive behaalde een schitterende overwinning in Bengalen en vandaar uit werden de Fran- schen van het geheele schiereiland ver dreven. Slechts een vijftal steden bleef in hun handen. De eerste gouverneur-gene raal Warren Hastings wist verscheidene Indische vorsten voor het Engelsche gezag te doen buigen ën het gebied tot een der- gelijken omvang te maken, dat het be stuur daarvan niet meer aan een handels- vereeniging kon worden overgelaten. In 1784 werd de „Inda-bill" afgekondigd, waarbij het bestuur werd opgedragen aan door den Engelschen koning te benoemen personen.hoewel het land eigendom bleef van de Compagnie. Ruim 60 jaar later wist de gouverneur-generaal Lord Dal- house de Pendsjab te onderwerpen. De staat Audh werd ingelijfd en ook de ge heele Westkust van Achter-Indië onder En gland's macht gebracht. Men ziet aan Frankrijk welke ramp zalige gevolgen de kortzichtigheid van staatslieden voor een rijk kan hebben. Trouwens, ook Engeland heeft flaters geslagen. Vooral bij den aanleg van het Suez-kanaal, hoewel het hier te elfder ure nog uit een lastig parket wist te ont snappen. Toen de geniale Fransohe in genieur De Lesseps concessie had gekregen voor het doorgraven van de landengte van Suez, werkte Engeland de plannen uit alle macht tegen omdat de eerste minister Palmerston bevreesd was voor Britsch- Indië, als de route niet meer om de Kaap werd genomen. Al intrigeeren de weigerde hij aandeelen in de Suezkanaalmaatschap pij te nemen. Engeland stond er naast en in de komende jaren bemerkte het tot zijn schrik, dat het „de bus gemist had", zoo als men dit tegenwoordig naar een histo risch geworden woord van wijlen Neville Chamberlain zou noemen. Na den dood van Palmerston in 1865, dus vier jaren vóór het Suez-kanaal werd geopend, kwam Disraëli naar voren. Hij was het. die met een vooruitzienden blik aan deelen van de Suez-kanaal-Mij. voor Enge land trachtte te verwerven. En het gelukte hem ook, doordat de heerscher van Egypte, Ismaël-Pacha, die in grooten geldnood ver keerde, maar al te gaarne bereid was om de „papiertjes" in klinkende munt om te zet ten. Tijdens het bewind van Disraëli (later tot Lord Beaconsfield verheven) ontving koningin Victoria van Engeland den titel van keizerin van Indië. De totaleoppervlakte van Britsch-Indië bedraagt niet minder dan 4.675.616 K.M.- (dit is bijna 11 pet. van de geheele opper vlakte van Azië). Het is een uiterst merk waardig gebied, waar de uitersten elkaar inderdaad raken. Rijke, vruchtbare gron den naast uitgestrekte woestijnen; een van de droogste streken der aarde, daarnaast heeft men in Assam een geweldige hoeveel heid neerslag. De plaats Tsjerrapoendsji is zelfs de regenrijkste van de geheele wereld. De cultures van Britsch-Indië zijn vele. Katoen, jute, thee, tabak, rubber, rijst, sui kerriet, gerst, zijde, enz. enz. maken het tot een begeerlijk gebied, waar bovendien nog bijkomt, dat de bodem rijk is aan olie, erts en edelsteenen. Voor- en Achter-Indië te zamen hebben een bevolking van ruim 350.000.000 zielen, waarvan de Engelschen met 115.606 slechts 0.03 pet. vormen. De Hindoes vormen met 217 millioen 68.5 pet. van de bevolking, op hen volgen de Mohammedanen, plm. 69 millioen, dan de Boedhisten (3.7 pet.), de Animisten (3.1 pet.), de Sikhs (1 pet.), de Katholieken (0.71 pet.), Jainas (0.37 pet.), Anglicanen en andere Christelijke kerkgenootschappen (0.79 pet.), Parsen (0.03 pet.) en Joden (0.007 pet,). Het regeeren over een dergelijk „mengel moesje" is geen gemakkelijke taak; dat hebben de Engelschen ook maar al te vaak ondervonden. Vooral de woeste bergvolken lieten zich niet gemakkelijk onderwerpen en herhaaldelijk braken opstanden uit, die strafexpedities noodzakelijk maakten, wilde de keizer (of te wel Kaisar i Hind) zijn ge zag handhaven. En dit „handhaven" moest dan geschieden met een Britsch leger van 66.000 man, een Indisch leger van 172.175 man, een uit Engelschen bestaand vrijwil ligerscorps van 32.000 man met een mili taire politiemacht van 25.000. De reserve yan het Indische leger omvat 83.000 offi cieren en minderen, waarbij nog komen 44.000 man te „leveren" door de Indische vorsten. Het keizerrijk streeft naar de instelling van een Britsch Dominion, maar voor het gebied zelfbestuur heeft gekregen, wordt het geregeerd door den staatssecretaris (een Engelsch minister) met den Indischen Raad. Onder hen staat de onderkoning, die vergaande bevoegdheden heeft wat betreft de werkzaamheden van de Britsch-Indische Kamer. Het parlement kent een „Council of State" met 60 leden (waarvan er 27 be noemd en de anderen gekozen worden) en de „Legislative Assembly" met 145 leden, waarvan er 41 door Engeland benoemd wor den. Van de millioenenbevolking is slechts 2 pet. kiesgerechtigd. Zooals men weet, is de groote strijdvraag tusschen de Engelsche en de inheemsche bevolking het tijdstip, waarop Britsch-Indië zelfbestuur zal verkrijgen. Engeland meent, dat het Rijk daartoe nog niet rijp is, de Indische nationalisten daarentegen willen dat zelfbestuur geen dag langer uitstellen, verschillende „ongehoorzaamheidsbewegin gen" zetten kracht bij aan deze politiek der Indiërs, van wie Mohandas Karamtsjand Gandhi wel een der bekendste leiders is. Den naam Mahadma (dat wil zeggen: groote ziel) Gandhi heeft iedere lezer vaak kun nen vinden. Is er dus een onophoudelijke inwendige spanning in het groote rijk, daar komt ver der nog bij, dat ook andere buitenlandsche mogendheden en wij denken hierbij aan Rusland dit gebied gaarne rijp willen maken voor de door hen aangehangen ideologieën. THAILAND. Toen de bladen voor het eerst melding maakten van het conflict tusschen Thai land en Indo-China zullen velen zich mis schien verbaasd hebben afgevraagd, waar toch het rijk Thailand wel mocht liggen, Voor zoover zij daar zelf nog niet achter zijn gekomen, moge hier worden vermeld, dat Thailand hetzelfde is als Siam, het rijk grenzende tusschen Britsch Opper- en Ne- der-Birma en Fransch Indo-China. De hier wonende volkeren noemen zich n.l. Lowas of nog liever Thai de 'heerlijken), van daar. de naam Thailand. Bij de Birmeezen worden zij Schan genoemd, waaruit later de naam van Siam is ontstaan. Het koninkrijk Thailand of Siam beslaat een oppervlakte van 518.162 K.M.1 (d.i. 1.2 pet. van Azië) en telt 12 millioen inwo ners. Het land is zeer vruchtbaar (stroom gebied van de river Menam Moeder der Stroomen) en staat verder bekend om zijn djatihout-bosschen. Jaarlijks wordt er voor millioenen aan deze kostbare houtsoort uit gevoerd. Evenals in Birma staat de olifant er hoog in eere. Dat blijkt trouwens ook duidelijk uit het wapen van dit interessante rijk, dat thans bestuurd wordt door een jongen koning, tien ministers, die allen familieleden van den koning moeten zijn en den Senaat. Bijna de geheele bevolking is Boedhist. Protestanten zijn er 17.000 en Roomsoh- Katholieken het dubbele aantal. De R.K. missie is in deze streken zeer actief. In de hoofdstad des rijks, Bangkok, is een Apos tolisch Vicariaat gevestigd. Dit land in opkomst was vroeger veel giroöter, maar in de 19de eeuw hebben zoo wel Engeland als Frankrijk herhaalde ma len Siameesche landstreken „onder hun bescherming" genomen. Dit deelen ging ten slotte zoover, dat beide landen inzagen niet op denzelfden voet te kunnen doorgaan. In 1896 sloten zij een overeenkomst om de grenzen van het koninkrijk niet verder te schenden. Thans, nu Frankrijk na een verloren oor log is uitgeschakeld, probeeren de Siamee- zen de grenzen eens in hun voordeel ge wijzigd te krijgen. Voor ons ligt een opgave van de Siamee sche strijdkrachten in 1932. Toentertijd tel de het land twee legercorpsen van ieder twee divisies en een zelfstandig infanterie- en cavalerieregiment, in totaal25.000 man sterk. De marine telde toen 4726 offi cieren en minderen. De vloot omvatte 6 kanonneerbooten, 3 torpedojagers, 4 tor pedobooten en 10 andere eenheden. FRANSCH INDO-CHINA. Een enkel woord over Fransch Indo- China, het Fransche gebied in AchJter- Indië. Het omvat de vazalstaten Cam- bodsja, Annam, Laos, Tonkin, de kolonie Cochin-China en verder ten Noorden van het eiland Hai Nan het pachtgebied Kwand-tsjeoe-wan. De totale oppervlakte bedraagt 741,250 vierk. K.M. met een be volking van ruim 2'/ï millioen. De Franschen hebben Saigoen of Saigon tot hoofdstad verheven. Een zeer schilder achtig gelegen plaats met 130.000 inwoners. Hóewei het vestigen en vooral ook de uit breiding van deze kolonie niet geheel met medewerking van de betrokken staten plaats vond vooral het keizerrijk Annam heeft vele veeren moeten laten hebben de Fransche bewindvoerders toch kans ge zien door een krachtig en tegelijkertijd soe pel bewind de orde uitstekend te hand haven. Onder hun leiding is een voor een deel ongezonde en moerassig gebied be woonbaar gemaakt. Vele verbeteringen zijn ingevoerd. De rijstbouw was de laatste ja ren zeer aanzienlijk. Het aantal Katholieken in Indo-China is beduidend. Nietminder dan 5.7 pCt. van de bevolking behoort tot dit kerkgenoot schap. MALAKKA. Ten slotte de staart van Achter-Indië, Malakka of Maleisch schiereiland. Het Noordelijk deel hiervan behoort aan Siam. doch het belangrijkste is in handen van Engeland. Over den staatkundigen vorm kunnen we zwijgen, ook over de bodempro ductie, want van Malakka is slechts één ding in deze dagen van belang: de stad en havenbasis Singapore, waarover reeds eerder in ons blad is geschreven. De ont- HAARLEMMERMEER. Burgerlijke Stand. Geboren: Pieternella Helena d. van Q. Selis en M. C. Blokker Cornelia Gudula Christina d. van P. N. Zomer en V. J. Meegdes Geertje Harmke d. van A. Oudekerk en T. Koetje Willepje d. van C. Spaan en J. van der Voet Herman z. van H. Rabbers en H. Hain Jan, z. van J. Alderden en C. G. van Leeuwen Johanna Maria d. van C. A. Gehrels en A B. Hylkema. Ondertrouwd: Dames Marinus Goulooze 30 jr. en Suzanna Magdalena Baas 20 jr. Kornelis Visser 28 jr. en Eelkje van der Zaag 30 jr. Hendrikus Hofmans 34 jr. en Cornelia Dekkers 40 jr. Getrouwd: Zeno Jan Troost 22 jr. en Antonia Kulk 18 jr. Dirk Steegman 28 jr. en Martha Elisabeth van Schaik 21 jr. Jacob van Eenen- naam 19 jr. en Petronella van Os 20 jr. Jaco bus Paulus Polderman 23 jr. en Johanna Lam- bertha Griékspoor 20 jr. Abram Niezen 24 jr. en -Margaretha Voogt 26 jr. Jan Esselink 26 jr. en Catharina Jacoba Offringa 22 jr. Overleden: Johannes Oskam 84 jr. echtgen. v. N. Hogendoorn Lena Maliepaard 37 jr. ongeh. Jan Vreeken 83 jr. echtgen. van M. Kaars. LEIDSCHENDAM. Burgerlijke Stand. Getrouwd: H. van Beek en A. J. Kleywegt. LISSE. Burgerlijke Stand. Geboren: Jacobus Nicolaas Joseph, Z. van C. M. Koomen en J. A. Grimbergen Johan nes Jacobus Adrianus Joseph, Z. van J. J. C. Floor en C. C. v. Rijzen Casparus Hendricus Anthonius, Z. van C. H. A. Juffermans en C. A. v. d. Velde Jacobus Cornells, Z. van P. M. A. Oosterveer en M. A. Vreeburg Maria Appolonia Elisabeth, D. van F. J. v, d. Dam en M. A. v. d. Hulst. Overleden: Wouter Albertus Philippo, echt genoot van M. W. Jansen 58 j. Pieter van der Wel, echtgenoot van J. M. v. d. Erve Henricus Margaretha Maria Manshande 2 w. Clara Johanna van der Aart 3 j. Overleden: A. Berk geb. Wensveen. vr. 74 jr. Woensdag 19 Maart a.s. des middags van 2.303.30 uur bestaat in de R.K. Meisjesschool aan de Dr. Van Noortstraat, gelegenheid tot gratis inenting. NOORDWIJK. Ledenvergadering Noordwjjksche Reddingsbrigade. De voorzitter de heer C. H. Hermanides opende deze vergadering, in hotel ..Centraal" en besprak de oprichting der vereeniging nu 20 jaar geleden. De heer E. de Groot dankte den voorzitter voor al het werk, dat deze met groote toewijding heeft verricht, alsmede den penningmeester, die zoo trouw de kas heeft beheerd. De heeren Hermanides en Den Hollander dankten, waarna de heer A. van Kan de notulen las die goedgekeurd werden. De heer A. van Kan las het jaarverslag. Het ledental is thans 206. De penningmeester bracht het financieel over zicht uit. Het kassaldo was f.414. Aan contri butie werd ontvangen f. 553,20. In totaal f. 1069. De uitgaven bedroegen f. 854.28; saldo f. 214,82. De verzekeringskas is f. 3903.63 en het Tom fonds f. 766,67. De begrooting werd vastgesteld op f. 680, waarbij een tekort van f140 werd ge constateerd. De he^r J. v. d. Bent deelde mede, dat alles in orde bevonden 'is. De Hoofdleider, Hoofdinstructeur en de Com mandant Strandwagen brachten hun verslagen uit. Het zwemmen te Leiden was zeer goed, den heer J. van der Bent werd daarvoor dank ge bracht. De heeren C. H. Hermanides, W. Wassing en H. W. van der Wilk werden als bestuurslid her kozen. Als nieuwe kascommissieleden werden ge kozen de heeren A. van Kan, J. Plaatser en A. Passchier. De leden der Commissie van de verzekerings kas werden herbenoemd, de heeren J. P, Nie- krk, M. van Wijk en J. v. d. Niet evenals de hoofdleider en leiders, resp. H. Lüscher, J. v. d. Bent, M. van Wijk, W. Wassing en W. Plug. De heer W. Plug werd tot benoemd instructeur. Hierna volgde sluiting. NOORDWIJKERHOUT. Burgerlijke Stand. Geboren: Henricus Johannes Franciscus. Z. van J. Heemskerk en M. Th. Wiertz Hen dricus Johannes, Z. van J, A. Duivenvoorden en M. C. A. van Woerkom Leonardus Adrianus, Z. van W. van der Slot en C. P. Brama Jack Christianus, Z. van P. C. Nulkes en G. J. van Leeuwen Johanna Maria. D. van P. C. de Haas en M. M. Dieben Johannes Gerardus Adrianus, Z. van G. A, M. Bruines en C. P. van den Berg Cornelis Adrianus, Z. van C. Kleverlaan en C. Bakker Alida Commeria Wilhelmina, D. van J. P. van der Klugt en A. A. Hoogenstraaten Anna Vevonica Maria, D. van A. J H. N. Blaauw en E. Meeuwenoord Maria Alida Helena, D. van C. J. Bergman en A. M. Remmerswaal Johanna Christina Maria, D. van J. P. Heemskerk en Q. H. van Noord Cornelis Nicolaas Jacobus, Z. van J. M. Lengers en E. M. Kaptein Stephen An- tonius. Z. van A Th. van Graven en W. M. Wright. Overleden: A. M. van der Eist 75 j., weduwe van F. de Groot A. J. van der Schrier, we duwe van J. Waaning D. Lenior 82 j., echt genoot van A. Appelman J. Brouwer 81 j., weduwnaar van B. A. van Montfoort L. L. N. Cortjens 87 j., weduwnaar van E. W. J. Matla C. J. Looijestijn 13 j. M. Th. van der Hut 71 j.. echtgenoot van C. Hoogduin E. L. C. M. Disseldorp 27 j. J. Bosman 63 j. L. W. Ermerins 64 j.. echtgenoot van H. W. Kersten J. Q. Olsthoorn 61 j., echtgenoot van J. H. Rimmelzwaan. Gehuwd: M. P. van der Linden 26 j. en J. Weijers 24 j, L. TOth 29 j. en A. Bakker 24 j. RÏJNSBURG. Burgerlijke Stand. Geboren: Hendrik. Z. van H. Post en H. A. Salomons Catharina Aurelia, D. van C. Mul der en J. den Heyer Johannes. Z. van G. v. d. Mey en G. v. d. Mey. wikkeling van de stad geeft een duidelijk beeld van die belangrijkheid. Van een klein en onbeduidend visschersplaatsje groeide Singapore in zestig jaren na haar ontdek king uit tot een stad van 100.000 inwoners. Dit aantal is inmiddels verzesvoudigd. Singapore is ongetwijfeld de belangrijk ste stad van geheel Achter-Indië, een stad en haven, waaraan John Buil veel waarde hecht. Maar.... Engeland niet alleen! .(Nadruk verboden). De bloemenhandel blijft matig. Aan de bloemenveiling was in het begin van de week de aanvoer vooral van tulpen groot door het zonnige weer. Daardoor daal den de prijzen. De laatste dagen wordt min der aangeboden, zoodat de noteering weer gestegen is. Ook de kwaliteit is weer beter. De eerste tulpen uit de koude kas zijn reeds aangevoerd; ook hyacinthen. De prijzen van narcisen en hyacinthen blijven in doorsnee goed. Na aanvankelijk in prijs gedaald te zijn stijgen ook de freesia's weer. De handel blijft matig. SASSENHEIM. Burgerlijke Stand. Geboren: Eduard Marie, Z. van M. Th. Schilp- zand en M. Siere Jozef Petrus Maria, Z. van R. P. A. Waasdorp en M. A. Kerkvliet Rudolf Anton Maria Siegfried, Z. van J. J. M. Kolper en G. A. M. van Dam Hendricus Joannes, Z. van H. Th. Slingerland en A. M. v. d. Berg. Ondertrouwd: H. F. Böckmann 23 j. en L. Buurman 20 j. VOORHOUT. Burgerlijke Stand. Geboren: Leonardus Petrus Johannes z. van L. F. Zonneveld en A P. de Klerk Cornelis Johannes z. van C. J. Floor en J. Hoogervorst Gudula Maria Cornelia d. van M_ van Emmerik en A. M. de Groot. Ondertrouwd: Johannes Sietze Kloet 23 Jr. wonende te Oude Pekela en Barbara Wilhelmina van Kampen 22 Jr. alhier. VOORSCHOTEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Teuntje. D. van I. van Egmond en T. Dompeling Jacob Pieter, Z. van P. W. van de Schraaf en S. W. Remens Wilhel mina Alida Josephina, D. van P. A. Warmen- dam en J. A. .Waaijer Marianne Meinanda Andrina, D. van W. de Ruyter en A. P. W. de Jong Dirk, Z. van F. J. Wassenaar en M. van Santen Willebrorda Petronella Ma ria, D. van W. P. Duijnisvcld en C. G. Th. Spigt. Krijn Hendrik, Z. van H. van de Wende en M. C. L. de Grauw. Overleden: Samuel Pieter Visser 42 j„ echtg. van V. B. Loven Willem Segaar 7 maanden, Z. van N. Segaar en J. E. H. Verdouw Hark Schooneveldt 66 j., weduwnaar var. A. C. Vijf- tigschild. Gevonden voorwerpen: een polshorloge een rijwielbelastingmerk, een handschoen, een bril, een handschoen, een sleutel, een zilver potlood, broodbonnen. Inlichtingen 'bij de politie. WASSENAAR. Burgerlijke Stand. Geboren: Johannes Gerardus. Z. van J. G. de Kievit en B. A. Grundeken Wouter, Z. van M. Leeuwenburgh en M. G. T. Nanning Theodorus Franciscus, Z. van W. J. G. Hendriks en W. van Gangelen Anthonle Johannes, Z. van A. Plak en C. Sterk Constantia Deliana Maria, D. van J." H. F. Umbgrove en H. M. Bauduin Gerardus Cornells Johannes, Z. van P. T. Dongelmans en C. P. Noordover Johan nes Hermanus Bernardus, Z. van C. J. Ockeloen en C. Zeinstra. Aafke. D. van P. Pool en J. J. de Kloe. Overleden: Bernardus Martinus Welling 55 j„ echtgenoot van C. A. A. Ruijs Baukje Postma 69 j., echtgen. van J. L. Vogels Adrianus Riem 73 j., echtgenoot van W. van Os. Ondertrouwd: P. J. Keukelaar en L. M. Schef- fers J. Koomen en M. la Bree. Gevonden voorwerpen. Pak textielgoederen: kinderwantje; muts, diverse handschoenen; dolk in scheede; passer doos; halsketting; paar beenkappen; 2 honden; schakelarmband; 2 portemonnales met inhoud; puthaak; schop: rijwielbelastingmerk. Te be vragen op het politiebureau. Het Blad vcor Katwijk en Omstreken Geeft Uw advertentiën en abonnementen op aan den agent: die alle inlichtingen verstrekt zijn te KATWIJK verkrijgbaar bij Boekhandel „DE VOLHARDING", Voorstraat 18, Katwijk aan Zee. NIEUWKOOP. Uitvoering „Oefening Kweekt Kunst". De gymnastiekver. „Oefening Kweekt Kunst" gaf in hotel „Sportlust" een goed ge slaagde uitvoering. De oefening op rekstok en brug alsook de rhythmische oefeningen werden door groot tot klein keurig uitge voerd. Met een gezellig samenzijn werd deze mooie avond besloten. WADDINXVEEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornelia, D. van P. de Bruin en H. A. van der Boom Maria, D. van G. C. Kortlever en C. M. Spek Neeltje. D. van J. de Pater en W. van de Braak Cornelia, D. van J. Brand en A. Mudde Matthfjs, Z. van M. Vink en W. van Dijk Adriana Jacoba, D. van J. Peters en J. J. Hooogendoorn Cor nelia, D. van G. Flies en C. Grootendorst. Overleden: P. Oudijk, weduwnaar van S. Zegwaard 70 j. Ondertrouwd: J. Appel en N. van Ejjk. Getrouwd: A. van dei- Kraats en M. Hofman, Alle correspondentie betreffende deze rubriek te zenden aan het Bureau van ons Blad of aan den Red., C. de Nie, Soestdljkschekade 162, 's-Gravenhage, Oplossingen binnen drie weken na publicatie. Partijstand No. 4467. Zwart 11 schijven op: 8, 9, 12, 13, 14, 15, 16, 18,19, 21 en 23. Zwart. 46 47 48 49 60 Wit Wit 11 schijven op: 27, 28/ 30, 32, 34, 35, 37, 38, 42, 43 en 48. Partijstand No. 4468. Zwart 10 schijven op: 12, 13, 14, 16, 18, 19, 21, 23, 24 en 26. Wit 10 schijven op: 22, 25, 27, 30, 32, 33, 34, 35, 37 en 38. Probleem No. 4469 (Stams). Zwart: dam op 28, een schijf op 35. Zwart 12 8 4 6 46 47 48 49 50 Wit Wit 5 schijven op: 26, 34, 40, 44 en 49. Vervolg partijstand No. 4467. Wit: 43—39, 30—25, 34—30, 28—23 (A), 30x10, 32 x 34. Zwart: 15—20, 20—24, 23—20, 19 x 28, 9—14, 21 x 41, 10x19, 42—37, 34—30, 30x19, remisestand. 13x24, 41x43, 43x34, Wit: A 39—33, 37—31, B 27—22, 22 x 11, 31-27, 2722 Zwart: 12—17, 18—23, 8—12, 16 x 7, 21—26, 12—17: 42—37, 48—43. 1711, 1116. Wit heeft geen goede zet meer. Op 43—39 volgt 29—14, op 12—17, 21x12, 28—22, 12—18 enz. B. Inplaats van 1823, zwart 2126, zou volgen Wit 2823, zw. 26x39, wit 23x3. Men zie nu den volgenden spelgang, waardoor zwart in het nadeel zou komen. Wit: 38—33, 30—25, 42—38, 43—39, 48—43. 3429 39 x 30 Zwart: 15—20, 20—24, 12—17 (1), 8—12. 21—26 of? 23x34. Nu wit de centrumschijf heeft afgeruild heeft wit meer spelruimte en zwart gedwongen zetten 17—21 of 18—23. Wit: 43—39, 39—34 ,28—22, Stand No. 4468. Zwart: 17—21, 18—23 gedw., 13—18, 9—13. Wit: 33—28, 34x23, 22—17, 17—11, 27x 16, met gewonnen stand. Zwart: 23—29, 18x29, 12—18, 16x7. (1) Inplaats van 1217. 35x24, 28x 10, 32x23, 10—5, 5x46 wit wint. Zwart: 24—30, 19x39, 39x28. 21x41, 18x29. Wit: 37—31, 38—33, 42x31, 30—25. 34—30. 43—39, 31—26. Zwart21—26, 26x37, 15—20, 20—24, 12—17, 4721 2329 26x17, 32"x"43, 27x18, 43—39, 48—43. 29x38, 18—22. 13x44, 44x38. Zwart wint. Inplaats van 21—26, 4842. Wit: 48—42, 42—37, 39—34, 27x16, 34x23. 28—23, 30x17. Zwart: 21—26, 8—12, 16—21, 23—29, 18x36, 19 x 28. Met gelijkwaardigcn stand. Uit deze varianten blijkt voldoende hoe on berekenbaar deze standen voor het bord zijn m de partij, temeer daar men aan tijd gebonden is betreffende het aantal zetten. 4—3

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 12