De krant voor de Jeugd LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 15 Maart 194) CORRESPONDENTIE Uit het wonderboek der natuur De mannen met de twee zakken ANEKDOTEN Oplossingen Goede oplossingen RAADSELS Beste raadselnichtjes en -neefjes. Deze keer 'begin ik direot aan de beantwoor ding, opdat elk briefje een goede beurt krijgt. Paul Blangé Nog gefeliciteerd met je over gang. Wat brengt het vogeltje veel vrolijkheid voor jullie meel Truusje van Weizen Ik geloof, dat ieder, evenals jij, blij is, met de naderende lente, en het zien van de eerste bloemen. Pim van Weizen Wat een heerlijk werkje is dat op school! Nu moet je nog proberen. Je handen niet mee te verven! Ali en Koos Stikkelorum Ali, wat heb jij een mooi werk onder handen! Dat zal een ver rassend effect geven. Koos, bedankt voor je raadseltje. Nelly van Hoeven Geen wonder, dat Jij van de lente houdt, als Je zo heerlijk buiten woont. Gaat het drietal dan dollen in het gras? Hier een versje, dat bij jou past: Geniet van de zomer, Met volle teugen. Laat zo je leven lang. De natuur je verheugen. Annie v. d. Vos Dat is nieuw en practisch, wat je leert Hoe heb jij het er afgebracht Don derdagmiddag? Dient je Veendorp Ik hoop binnenkort dan ook met Bobbie kennis te maken. Een leuk speelkameraadje voor je. Ria en Nini de Nie Die rode hond legt overal bezoeken af. Te veel naar onze zin. Ko men je Grootouders nu met beter weer? Ria, bedankt voor je raadseltje. Nanny Nauta Je denken is beloond, zoals je ziet. Hoe meer moeite je hebt voor enig werk, des te groter is de voldoening, als het gelukt is. Jopie den Hartog De tweede brief was beter op tijd Nu beantwoord ik beide. Je onderwijzer was zeker echt in zijn schik met het mooie boek? Ik ken het. Je zusje weer beter? Bedankt voor je raadsel. Marianne Kleyn Ook een dubbele brief. Leuk, die sneeuwklokjes, een verrassing voor jullie. Ik feliciteer je alvast met je verjaardag. Prettige dag! Bedankt voor raadsel en anek dote. die ik nu dubbel heb! Ingeborg Rijsdijk Bedankt voor je raadsels. Ga je zo ver weg. dat je niet meer in kunt sturen? Dat hoop ik nog te horen, voor we af scheid nemen. Grietje Deegenaars Dan is je raadsel nog niet aan de beurt gekomen. Wacht maar af. Zusjes Schipper Allereerst van harte beter schap voor je broertje. Ik hoop. dat je wat goeds mee kunt delen. Prettig, dat je de avondcursus weer kunt volgen, Anny. Je wilt er nog graag veel van opsteken! Die 4e April wordt fijn! Lida Teeuwen Het was weer een echt thuis-Zondagje. Goed voor de raadsels. Stuur je voortaan met Willy in? Riekie Batist Alles goed: jt] kunt het! Bij nieuwe raadsels van jezelf moet je natuurlijk ook de oplossingen geven. Antoon van Gijzen HarteUJk welkom als nieuwe raadselneef. Nettie Boerendonk Het versje heb je alvast. En nu zorg jij, dat ik nog menig briefje van je te lezen krijg. Fini de Lange Zeg maar. dat ik erg boos ben op die Mijnheer V. Die stuurt de boel ook altijd in de war! Nog bedankt voor je geluk- V'Greetje Lips Ik dacht al, dat we nog oude bekenden waren. Nu zetten we de kennismaking weer prettig voort Je hebt een leuk vriendje aan Eddv. Ja, Inie is ook present. Maart je Schaart Het was echt raadsel weertje Zondag. Voor mij wel goed! Bedankt voor je aardig raadseltje. Maartje Stavleu Wat een pracht-cadeau kreeg jij! Aan deze brief zie ik, dat je er al goed mee overweg kunt. Marijtje van Rijn Leuk, dat jij een raad seltje over de zee instuurt. Je woont er ook zo dichtbij. Bedankt. Johanna v. d. Zwan Bedankt voor je raad sel, met een hartelijk gröetje er bij. Annie Boon Dit is een aardig raadsel; be dankt. Nel Boon Wat een tegenslag! Je moet maar denken: „na regen komt zonneschijn." Wie weet hoe onverwacht Je weer op de been bent! Ik wens je geduld, en beterschap toe. Krijntje Kinkel Wat zielig van die zeven konijntjes. Gelukkig heb je ook een prettig ^Marietje Lagerwij Zo heb jij alweer een prettig fietstochtje in het vooruitzicht. Heel nuttig en flink, dat je je zwemkunst ook in dienst van anderen gaat stellen. Ik heb genoten van je mooie postpapier, maar ben best tevreden met dit gewone velletje. Wat je op je papier schrijft, blijft voor mij toch de hoofdzaak. Hannie Brocaar Beterschap met die lastige verkoudheid. Lenie Brocaar Ik denk, dat je met dat mooie boek je verkoudheid helemaal vergat. Ik heb het vroeger meermalen gelezen. Het is een lievelingsboek van velen, en nu van jou mis schien ook? Gé de Jong Het „brief schrijven" gaat je best af. Jij geniet het hele jaar van de buiten lucht In deze weken met lijn twee! Je begrijpt wel, hoe het gaat? Ik geloof, dat die tweede ster ook gauw op je padvinderspet zal prijken. Beterschap voor Freddy. Thea Genemans Een ware verrassing, wat er uit je brief komt. Drie tekeningen tegelijk! Je hebt het mooi gedaan; je tekeningen doen me er naar verlangen, tussen die bomen en bloe men te wandelen. Als je weer zin krijgt, houd ik me aanbevolen! Bianca Horstmann Dat zal een heel prettig bezoek geweest zijn Woensdag. Loes Horstmaan Ik feliciteer jou dubbel met je beide prijzen. Wat een succes voor je! Koos Flemen Ik hoop. dat jij deze zomer veel in het water te vinden zult zijn. Dan heb ben wij het beiden goed. Loes van Veggel Jij hebt veel plezier in alles, wat je doet. Zo maak jij het leven goed, voor anderen en voor jezelf. Je hebt steeds iets, om je op te verheugen, en maakt elke dag prettig. t Drietal v. d. Pluym Alles spreekt van het naderende voorjaar; de tuin roept jullie ook. Hier iets voor Koos: Je werkt met ijver, Doe dat altoos. Houd er plezier in, Zo bereik je wat, Koos! Adie en Mijntje Mol Dat was weer een feestdag verleder, week Donderdag. Wie is er nu aan de beurt? Bedankt voor je raadseltje. Mijntje. Corrie en Dik van Weizen Ik kan zien, dat je ijverig studeert. Corrie. Dat gaat al gauw bij jou. Voor Dik een groetje er bij. Joke de Vos Ik geloof, dat jij weer bezig bent een rij achten voor je nieuwe rapport klaar te maken! Je hebt een aardig en prac tisch handwerkje onder handen. Rudolf David Bedankt voor je raadsel. Willy Tevn Als Lida en jij je briefjes in één enveloppe insturen, kunnen jullie in de krant steeds bij elkaar blijven. Simon van Meygaarden Met 7 oplossingen ben ik meer dan tevreden. Bij jouv^bof bofte ik niet! Nellie Braggaar ..Neeltje" was een druk fout. Elk blaadje papier is mij goed, als het I maar netjes is. Inie Meyer Hartelijk welkom in onze raad- selkring. Annie v. d. Hart Wat veel fijne nieuwtjes! En dat laatste, het echt zilveren horloge, is wel het allerfijnste! Nu voor je album: Een versje voor het kroonjaar, Dat schrijf ik je heel gauw. Wees steeds een vrolijk tweelingpaar, En mfj nog vele jaren trouw! Beppie v. d. Hart Voor Beppie nog een woord apart: Houd steeds het zonnetj' in je hart, Voor allen om je heen gereed. Dat geeft veel vreugde, En verzacht veel leed. Kora Key Het wordt nu een heerlijk bloe mentuintje bij jullie. Van de bloemen moeten de vogels verjaagd worden, daar is niets aan te doen. Olga Derksen Jij bent heus niet de enige, die pech heeft met de rolschaatsen. En altijd op een ongelegen ogenblik, dat schijnt er bij te horen! Kunnen ze nog gerepareerd? Jouw feest dag nadert. Plonie de Geus Een hartelijk groetje. Niek en Marti Bakker Het zal leuk zijn, je onderwijzer nog eens op te zoeken, en dan op zo'n mooie opgeknapte fiets. Jij bent goed af met je armbandhorloge, Niek. Koos en Wimmie Jagel Ik krijg keurige briefjes zo! Is het vrolijke vierspan op de foto goed uitgevallen? Koos telt de dagen afl Mieni is ook welkom. Gertje Braster Hartelijk welkom in onze kring. Jammer, dat de vorige brief te laat was. Nu weet je het van het insturen? Een groetje voor Tonnie er bij. Nelly Varkevisser Jij kijkt 's Zaterdags naai de krant uit, en ik 's Maandags naar jullie brief. Het oplossen gaat je ook best af! Nelly v. Duyvenbode Jij hebt elke Zaterdag twee prettige uurtjes; eerst op de Driehoek, en dan met de krant. Jaap Haasnoot Nog hartelijk bedankt voor je gelukwenschen. Even goed gemeend. Rie en Beb v. d. Laan Jullie maken aardige handwerkjes op Je clubje. Het is leuk, deze zelf te kunnen gebruiken. De orgelles geeft vorderin gen. Ik ben het met M. eens, en jullie ook, denk ik. Fietje v. d. Berg Jij wordt nog een echte waterrot. Nuttig en gezond! Wim Rienstra Paul heeft een goede neus voor een en ander. Ik ben blij, dat jullie zo'n prettigen dag hadden. Paul Rienstra Jij bent een bofferd. Bedankt voor je raadsel. Atze v. d. Kooi Ik begrijp, dat Oma een welkome logee is. Ik heb ook de tollen weer rond zien dansen op straten en wegen. Bea v. d. Kooi Gezellig, dat Je je nichtje nu geregeld spreekt. Jij mag wel een hulpje hebben bij al die Jongens! Eveline Doorn Ik geloof, dat jij veel van muziek houdt. Zo gaat het fijn met de sommen op school. Hoe ver ben jij? Tini Rekers Zó'n bloemengroetje zie ik graag Blijf maar uitkijken naar je raadseltje; ze ko men aan de beurt. Elly Bunt Vroeg opstaan Is gezond. Maar: nu ook vroeg naar bed! Jij maakte een gezonde, frisse wandeling met Je Vader. Rie Brandt Ik merk niet alleen aan je naam dat je ouder wordt, maar ook aan de boodschap pen, die je te doen krijgt. Ffjn, dat het je wordt toevertrouwd, en jij maakt er leuke fietstochtjes door. Bertus Wakka Hartelijk welkom. Nu heb je een dubbele neef aan Gerard. Je behoort nog een klein poosje tot de kleineren (711 jaar). Joop Schalks De poes had een goede ver jaardag. dat merk ik wel. En jij hebt ook wat fijns gekregen, een prettige bezigheid" ln hui.s Wim Nieboer Het wordt nu een moeilijke tijd voor jullie, vooral voor je Moeder. Mijn beste wensen voor allen. Lientje Vis Ik ben een Tante van veel nicht jes en neefjes, maar jij ook, merk ik. Ik denk, dat Tante Lien, bij al haar nichtjes en neefjes, graag wordt gezien! Ik hoor graag nog wat over hen. Leni v. Loeff Ik denk. dat M. zeer verrast was door jullie versje. Je broertje moet nog wen nen aan de school. Waar is Trineke? Nico v. Loeff Hartelijk welkom. Je schrijft keurig; dat past ook bij je mooie rapport. Ik hoop nog veel briefjes van je te krijgen. José Veldhuyzen v. Zanten Alwéér zulk moqi postpapier. Het oplossen gaat best. Groet je nichtje van mij terug. Ineke en Hans Kriek Jij bent erg verwend op je feestdag. Ineke. Wat heerlijk toch. dat die verjaardag elk jaar terugkomt! Ik zie mooi post papier. Aukje v. d. Walle Ik mis jouw wekelijks bab beltje liever ook niet. Nu kun je al weer prettig buiten spelen; het is lang licht ook. Ik tolde vroeger ook graag. Twee uitvoeringen in het vooruitzicht: heerlijk! Willy Wiggers Prettige dag Zaterdag, en fe liciteer Moeder van mij. Heb je mooi geschreven in het album van Tante R.? Nu weer oplossin gen er bfj! Riekje Wiggers De eerste zomerdag is Jouw feestdag; dat is gemakkelijk te onthouden. Jij kunt nu fijn met de poppen wandelen, de kap van Je wagentje naar beneden. Stientje de Ru Het ziet er feestelijk uit bij jullie thuis. Denk aan Je naam. Peter Westerbeek We genieten allen van de zomerse dagen. Hoe meer we die krijgen, hoe liever het ons is. Coba v. d. Meys Ik kan je geen toneelstukje sturen, maar Je er wel een of meer opnoemen, die dat meisje dan zelf kan bestellen. Schrijf maar, of dat de bedoeling is. Je beste raadsel komt het eerst aan de beurt. Houd je van naaien? Ans Voorma Dit papier is ook best. Een hartelijke groet. Kitty Los Hartelijk welkom, al zal het slechts voor korte tijd zijn! Leuk, dat je zusje je dan komt aflossen. Rudi Arkeveld De eerste sneeuwklokjes prijken dus al in jullie kamer. Heerlijk! Jopie en Freddy Susan Jullie zijn gelukkig al vei- op de weg van beterschap. Volgende week hoop ik het aan jullie eigen schrift te zien. Maai- we zijn Vader heel dankbaar voor zijn hulp in deze weken. Het beste er mee. Elsje Verhoef De natuur roept je nu weer. Heb je al veel mooie planten in je her barium? Bedankt voor dit raadsel. Marijke Verhoef Het woordje „goud" bracht je vlug op streek bij het 1ste raadsel. Het oplossen gaat best.. Jan de Moov Dat is weer een prettige gebeurtenis bij jullie thuis. Door de feestelijk heden schoten de goede oplossingen er zeker bij in? Coba v. Duyvenboden Nu kun Jij extra fijn „gymnastieken". Anny Bekooy Ik ben er van overtuigd, dat jij de handen uit de mouwen steekt en helpt, wat je helpen kunt. Ik hoop, dat Je weer goed bericht hebt over M. Vooral verdere be terschap voor haar. Het is een moeilijke tijd voor je Oom nu. Gelukkig, dat het helemaal beter worden kan. Coba Verlind In iedér geval is Herman nu een raadselneef van jullie; dus toch fa milie. J Elsje Verlind Gelukkig zie je niet tegen wat huiswerk op. Dat hoort er bij, als je veel wilt leren. Wim Verlind Je toekomstig speelkame raadje heeft je alvast lekker laten smullen. Lydia Botermans Dat is groot nieuws! Wat een vreugde voor jullie allen! Pas nu maar op, dat het kleine boertje niet door jullie, drie zusjes, verwend wordt. Wil je je Ouders har telijk van mij gelukwensen? Loesje Sloos Je hebt een lieve en trouwe speelkameraad aan Boy. Ansje Eichhom Aan de vele briefjes zie je wel, dat heteen echte Zondag was voor raadsels en briefjes schrijven. Piet Brussee Jack oefent zich al Jong. En gaat het al een beetje? Heeft Karei geen zin, pok de oplossingen op te schrijvn? Jullie ge nieten, en doen gezondheid op iedere Zaterdag. Gerda Teljeur Heb je de pop al in het nieuwe pakje gestoken? Dat staat natuurlijk leuk Nu zie je gauw bloemen in de tuin. Gerda Lina Het was nu een echte raad sel-Zondag. Maar ik hoop voor je, dat je ook nog vele Zondagen op je fiets er op uit kunt. Plonia Humme Beterschap voor Rietje. Het grote raadsel is niet geschikt voor de krant: wel jammer vannal. je werk. Corry de Roon Hertoge Je bent nog tijdig present. Je maakt ine nieuwsgierig naar het rapport. Jan Crama Nog hartelijk bedankt voor je wensen. Je mag gerust met potlood schrij ven. Probeer nu zelf .aari je raadsels te denken! Lientje Mokkenstorm Dat hadden we nu niet afgesproken, dat jij ziek zou worden! Nu maken we wel een afspraak: dat Je weer heel gauw beter bent! Schrijf het mezelf volgende keer. Ahnetje Mokkenstorm Probeer zo veel mogelijk, je briefjes wat vroeger in te zenden. Jannie v Kampenhout Jullie leren er nu nuttige dingen bij. die Je in je leven steeds van pas zullen komen. Nellie v. d Horst Wat stuur je mooi post papier! Daar moet Je ook keurig op schrijven! Dat hoort er bij. Ik ben de rij weer langs geweest. Nu is het jullie beurt van schrijven weer. Tot de vol gende week. Allen hartelijk gegroet, door jullie Raadsel tante, Mevr. M. J. BOTERENBROOD. KNOPJES IN „BONTMANTELS". Vele huisjes omgeven dit fijne kunstwerkje. Hes beschut de natuur zich tegen de koude? Wij mensen trekken dikke kleren aan, leggen veel dekens op ons bed en mis schien, als het erg koud is, nemen we nog een kruik mee. Sommige dieren hebben in de winter een extra dikke pels, andere houden een winterslaap, waarbij ze diep in de beschuttende aarde wegkruipen. Maar wat doen bomen en planten in de winterkou? We weten, dat ze geen uiter lijke bescherming dragen. En toch kunnen de meeste planten de winter zonder schade doorkomen. Laat ons eens nagaan, hoe dat komt. De meest opvallende verandering, die bomen en struiken in de herfst ondergaan, bestaat hierin, dat ze hun blad afwerpen. Waarom gebeurt dat? Wel, dit is een wijze voorzorgsmaatregel van de natuur. In de winter is n.l. zoals je weet het water in de grond bevroren en kan dus niet door de planten worden opgezogen. Zaten er nu bladeren aan de bomen, waardoor er veel water verdampte want hoe groter blad oppervlak, hoe meer vochtigheid in de lucht verdwijnt! dan. Zou de boom ge heel uitdrogen. Maar door de kale takken kan de boom geen vocht verliezen, wat ook maar heel goed is, want er komt geen nieuw vocht uit de grond bij. De takken en twijgen zijn kaal, alleen zie je kleine, keiharde knopjes zitten. Ze wach ten op de koesterende voorjaarszon om open te springen. Sommige van die knop jes zijn omgeven door een hard, houtachtig omhulsel, andere hebben echte „bontman teltjes" aan: een hele vracht fijne wolhaar tjes bekleden de jonge spruitjes, die er bin nen in zitten. Als je eens een keer zo'n winterknopje met een scherp mes overlangs doorsnijdt, kun je daarin een echt wonderwerk der natuur bekijken. Diep verborgen in de knop ligt al het nieuwe blaadje, dat je reeds in al.zijn fijne bizonderheden kunt onder schelden, gereed. Daaromheen bevindt zich een open ruimte, die met wollige haartjes is gevuld. En dan omgeven nog vele huisjes dit fijne kunstwerkje tot eindelijk de harde buitenknop het omsluit. Je zou zo'n knop eigenlijk het best met een handschoen kunnen vergelijken. Een paar weken geleden, toen het zo erg koud was, heb je gemerkt, dat een nauwslui tende Ieren handschoen niet voldoende warmte gaf, maar dat een ruime hand schoen, die bovendien nog met iets wolligs was gevoerd, reusachtig warm zat. Nu. zo gaat het ook met de knoppen: de ruimte tussen het buitenste omhulsel en het blaadje werkt als slechte warmtegeleider, d. w. z. het jonge blaadje mag al zijn warmte behouden en hoeft deze niet aan de ijzige buitenwereld af te staan. Maar er is nog veel meer interessants te vertellen. De plant neemt nog andere maatregelen om zich tegen de kou te beschermen. De watervoorraad in de bladcellen is veel ge ringer dan in de zomer. Reeds in de herfst beginnen die bomen en struiken, die hun bladeren behouden, het water uit hun bladcellen te laten weglopen, waardoor veel minder kans op bevriezen bestaat. Heb je wel eens gelet op een rhododen- dronstruik in de winter? De meeste bla deren hebben nu nog hun donkergroene kleur maar zijn geheel opgerold, zodat je op het eerste gezicht denkt, dat ze stijf bevroren zijn. Dit is echter niet het geval. De cellen trekken zich samen en wel het eerst aan de onderkant van elk blad. Hier- dpor rollen de bladeren zich op. maar breng je zo'n blad of tak in een warme kamer, dan duurt het niet lang of ze rol- EEN LEUK VERHAALTJE UIT DE OUDE DOOS. Er was in de oude tijd eens een man, die van stad tot stad reisde. Hij droeg altijd twee zakken over zijn schouder: één hing op zijn rug en de andere op zijn borst. Waar denk je wel, dat die zakken voor moesten dienen? Ik zal het je vertellen: in de achterste zak stopte hy al de goede daden van zijn vrienden. En doordat die zak op zyn rug hing, keek hy er nooit naar om en was al die goede daden dus dadeiyk weer vergeten. Maar in de zak, die op zyn borst hing, verzamelde hy alle slechte da den, door zijn vrienden en kennissen be dreven. Die keerde hy steeds om en om en liep ze onder het wandelen van alle kanten te bekyken. Eens op een dag kwam dit wonderiyke heerschap tot zyn verbazing een man tegen, die er uit de verte precies zo uitzag als hyzelf. Ook deze man droeg twee zakken: één op zijn borst en één op zyn rug. Hij liep op hem toe en vroeg: „Wat heb je daar ln die zak. vriendje?" En meteen gaf hy de voorste zak een flinke stoot. „Pas op!" riep de man „je zou al mijn mooie dingen bederven!" „Wat voor mooie dingen zitten daar dan in?" vroeg de eerste zakkendrager. En de tweede zei: „In deze zak bewaar ik al mijn goede daden, Dat is gemakkeiyk: ik kan ze dan voortdurend bekyken en ze zo nu en dan eens luchten. Kyk, dit is het kwartje, dat ik Zondag in het collectezakje heb ge daan. Hier zie je de boterham, die ik aan een arm meisje gaf, en daar. „Houd maar op en vertel me liever eens. wat je in die achterste zak hebt". „Och, die zakDaar spreek ik eigenlijk liever niet over. Daar doe ik alles in, wat ik niet helemaal goed vind van mezelf. Ieder een maakt weieens een klein foutje, niet waar? Maar ik kyk nooit naar die zak om, ik wou eigenyik maar het liefst vergeten, dat ik die moet meeslepen!" „Zo, zo", zei de eerste zakkendrager, „maar toch lijkt het me toe, dat die achterste zak van jou heel wat zwaarder is dan de voorste" Daar werd de ander erg kwaad om en hij wou juist beginnen te schelden, toen een derde man op de weg verscheen, ook al be laden mét twee zakken. De beide eerste mannen schoten nieuws gierig op hem toe en riepen allebei tegelijk: „Vriend, laat eens zien, wat je in die zakken hebt!" „Met genoegen" zei de man. „Kük, deze voorste zak is zo zwaar als lood, zoals je ziet. Hierin stop ik alle goede daden van de mensen, die ik ontmoet. Het is wonderlijk en heeriyk om te zien, hoeveel goede men sen er nog op de wereld zijn! Steeds kom ik op myn weg mensen tegen, die me helpen, troosten en bemoedigen en daardoor wordt deze zak zo vol, dat er haast niets meer by kan!" „Maar is dat dan niet vreselijk lastig voor je, met zo'n volle zak te moeten sjou wen?" vroegen de anderen. „O nee" zei de man „helemaal niet. Want die zak is niet zwaar, integendeel. Weet je, hy voelt zo licht aan, dat hij eigeniyk het meest op een zeil lijkt, waardoor een schip juist zijn vaart krijgt. Nu ik deze zak draag en me steeds verdiep in de goedheid en vriendeiykheid van de mensen om me heen, hjkt het wel of ik vleugels heb. zo snel kom ik voourit!" „En de zak, die je op je rug hebt, wat zit daar in?" „O. die is helemaal leeg. Daar stop ik een enkele keer weieens een boze daad in, die ik van de mensen zie. Maar Ik heb een gat in die zak gemaakt, zoodat die nare dingen er dadelijk weer uitvallen". De beide eerste zakkendragers waren ver wonderd en een beetje beschaamd, toen ze dezen man hoorden praten. Weten jullie wel waarom? Ingezonden door Gerda Teljeur. De buil „Hoe kom Jij aan die ongelooflijke buil op je voorhoofd?" „Van verkoudheid natuurlijk." „Dat is wat nieuws, dat je daar een buil van op je voorhoofd krijgt!" „Ik stond" bij een aanplakzuil om een veror dening te lezen en toen moest ik plotseling niezen!" len zich weer uit en het blad ziet er weer precies zo uit als in de zomer. Dit oprollen, of liever het samentrekken der cellen is een voorzorgsmaatregel van het blad, waar door het voor bevriezen wordt gevrijwaard. Behalve in de bladeren, voltrekken zich ook in de wortels, de stam en de knoppen veranderingen waardoor ze beter tegen de kou bestand zijn. In wortels en stam heeft bijna geen circulatie van sappen plaats. Bijna alle water is eruit verdwenen en ook daar zijn de cellen zodanig samenge trokken, dat ze niet kunnen bevriezen. In de lente, zoodra het water in de bo dem weer begint op te borrelen, is de plant alweer gereed om volop vocht op te nemen. De wortels beginnen direct uit alle macht te zuigen en de nieuwe levensstroom stijgt door de stam naar ieder takje en twijgje. Hoe sterk die waterzuiging wel is, kun je in het voorjaar zien, als je eens een ahorn takje afsnijdt. Je ziet het water er gewoon uitdruppelen. En hoe gaat het nu met al die kleine plantjes in de wei? Onder het sneeuwkleed hebben ze gedurende de koude tijd fijn warm gezeten. Maar sommige zijn toch nog stijf bevroren. Er is echter een groot verschil tusschen bevriezen en doodvriezen. De meeste van die plantjes leven nog en zodra de lente komt, zuigen ze weer water op en gaan er fris en groen uitzien. Die madeliefjes- en paardebloemplantjes schijnen al heel ongevoelig voor de kou te zijn. Hoe dat komt? Ja, dat is ook een na tuurwonder, dat we nog niet helemaal kun nen verklaren! der raadsels uit het vorige nummer. 1. De morgenstond heeft goud in de mond. de. gom, heer, oog, den. Sien, oud, do, mond, feest, tor, eend. 2. 1. Domburg; 2. Vianen; 3. Amersfoort; 4. Rolde. 3. Ergens, bergen, moeras, bederf, eerder. 4. Ierseke; Ier, kier, eer, Rie, s. 5. Dom, Tom, kom, gom, som. 6. Peer, reep. 7. Radijs, paradijs. 8. Stofwolken (rookwolken). der raadsels ontvangen van: Marietje Lagenvi), Sofietje Lagerwij, Lenie Brocaar, Hannie Brocaar, Gé de Jong, Thea Ge nemans, Bianca Horstmann, Loes Horstmann, Koos Flaman, Loes v. Veggel, Jannie v. d. Pluym, Koos v. d. Pluym, Nico v. d. Pluym, Tini de Goe deren, Adie Molj Mijntje Mol, Corrie v. Weizen, Anny Feynenbuik, Joke de Vos, Rudolf David, Willy Teyn, Simon v. Meygaarden, Nellie Brag gaar, Inie Meyer, Annie v. d. Hart, Beppie v. d. Hart, Kora Key, Olga Derksen, Plonie de Geus, Niek Bakker, Marti Bakker. Paul Blangé, Nellie Trap, Pim Metselaar, Truusje v. Welzen, Pim v. Welzen, Ali Stikkelorum, Koos Stikkelorum, An nie v. d. Vos, Nelly v. Hoeven, Henny Favier, Dientje Veendorp. Ria de Nie, Nini de Nie. Nan ny Nauta, Jopie den Hartog, Marianne Kleyn, Henny de Pree, Grietje Deegenaars, Anny Schip per, Adri Schipper, Lida Teeuwen, Antoon v. Gijzen, Riekie Batist, Nico Optendrees, Dickie Optendrees, Nettie Boerendonk, Flni de Lange, Greetje Lips, Maar tje Schaart, Maartje Stavleu, Johanna v. d. Zwan. Marijtje v. Rijn, Nel Boon, Annie Boon, Krijntje Kinkel. Evert v. DIJk, Johan v. Diik. Koos J&gcl, Wim Jfigel, Gertje Braster, Nelly Varkevisser. Nelly v. Duyvenbode, Jaap Haas noot, Nel Meinema, Ella Meinema, Rie v. d. Laan, Beb v. d. Laan, Mientje de Water, Fietje v. d. Berg, Annie de Ridder, Wim Rienstra, Paul Rienstra, Atze v. d. Kooi, Bea v. d. Kool, Coba Heusen, Eveline Doorn, Tini Rekers, Bertus Wakka. Elly Punt, Joop Schalks, Rie Brandt, Wim Nieboer, Mientje Uitdenboogaard. Lientje Vis, Leni v. Loef, Nico v. Loef, José Veldhuyzen, Toni Neuteboom, Afke Neuteboom, Hans Kriek, Ineke Kriek, Aukje v. d. Walle, Stientje de Ru, Peter Westerbeek, Jacques de Geus, Suze de Geus, Coba v. d. Meys, Ans Voorma, Kitty Los; Rudi Arkeveld, Jopie Susan, Freddy Susan, Elsje Verhoef, Marijke Verhoef. Coba v. Duyvenboden Annv Bekooy, Coba Verlind, Elsje Verlind, Wim Verlind, Lydia Botermans, Loesje Sloos, Ansje Eichhom, Piet Brussee, Herman Verlind, Gerda Lina, Jo Harteveld (naam ook onder je oplos singen), Ank v. Klaveren, Bért v. Klaveren, Plo nia Humme, brief met 5 goede oplossingen zon der naam), Corry de Roon Hertoge. Nellie v. d. Horst, Jannie v. Kampenhout, Lientje Mokken storm, Annetje Mokkenstorm, Jan Crama, Ineke Boterenbrood, Hansje Boterenbrood, Marietje Laman, Willem Laman, Paulus Laman. Vorige maal te laat ontvangen van: Gertje Braster. Jopie den Hartog, Marianne Kleyn, Paulus Laman, Willem Laman, Marietje Laman. voor allen om uit te kiezen; de groteren vier, de kleineren drie goede oplossingen Ingezonden door Koos Flaman. De diamanten-dief. Karei de Grote bezat een prachtige spiegel. De lijst was bezet met diamanten; aan elke kant waren er twaalf, zoals op nevenstaande lijst te zien is. Een knecht, die de spiegel schoon moest maken, stal vier diamanten. En toch ble ven er aan elke kant van de lijst twaalf dia manten. Hoe heeft de knecht dat aangelegd? II. Ingezonden door Wim Rienstra. Mijn geheel is een plaats in Noord-Brabant van 15 letters. 6, 7, 8, 5 is iets, waardoor men kan zien; 5. 2, 3, 4 een product uit steenkool; 15, 3, 14 een afge korte meisjesnaam; 12. 6, 7, 1 ligt over een rivier; 1, 2, 13, 14, 5 is een jongensnaam; 9, 10, 13, 14, 11 een ander woord voor meisje. Hl. Ingezonden door Gé de Jong. Uit elke zin moet een woord worden gekozen. Deze woorden vormen, In een andere volgorde, samen een spreekwoord. 1. Vele menschen zijn ziek; laten wij hopen, dat zij spoedig beter worden. 2. Wij gaan een wandeling maken; ieder mag mee. 3. Ik verloor een "half centje; gelukkig geen gulden, 4. Wij eten alleen 's Zondags een ei. 5. Als je niet mee wilt, dan blijf Je maar thuis. 6. Wil Je een kopje thee of chocolade? 7. Die lege vaten moeten naar het pakhuis. 8. Ik heb de dop van mijn vulpen verloren. IV. Ingezonden door Willy Roest. Mijn eerste deel is aan een hand, mijn tweede draagt een man of vrouw. Mijn geheel gebruikt de naaister. V. Ingezonden door Dickie Optendrees. Wat is de vijand van de spinnen? VI. Ingezonden door Ineke en Hans Kriek. Verborgen vogelnamen. 1. Moeder koopt een kwart el fluweel. 2. Er was veel ijs ter plaatse. 3. Anna rende naar school toe. 4. Ik zie een koe; hoeveel zie Jij er? vn. Ingezonden door Leny Moraal. Zij loopt en blijft toch op haar plaats. Zij raakt opgewonden, zonder dat zij drif tig is. zy slaat, ofschoon niemand haar kwaad doet. VIII. Ingezonden door Tini Rekers. Mijn geheél van 10 letters is een stad ln het Zuidehjk deel van Nederland. 1, 2, 3, 4 is een rivier. 5, 2, 4 is iets, waarmee je naar school gaat, 5, 2, 3, 6, 5 is een lekkemu, 9. 7. 10 een klein paard, 8, 2, 4, 4, 3 is een ander woord voor kas. 3—3

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 11