82sfe Jaargang WOENSDAG 12 MAART 1941 No. 24835 Matsoeokcx's reis naar Berlijn en Rome De Amerlkaansche leen- en pachtwet in werking Verduisteren: Van groote beteekenis De regeling te Tokio Van de gevechtsterreinen Na bekrachtiging door president Roosevelt Italiaansch weermachtsbericht Uit Frankrijk Duitsch weermachtsbericht 19.38 uur 8.01 uur EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad zijn gevestigd. Andere advertenties 37 ets. per regel. Minimum 5 regels. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. - Incassokosten volgens postrecht. .Kleine Advertenties" (hoogstens 30 woorden) uitsluitend bij vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt' 10 ets. berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden235 per weekƒ0.18 Franco per post ƒ2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) Het A.NP. herinnert er aan, dat Mat soeoka de eerste minister van Japan is, die sinds de vredesonderhandellgen van Portsmouth in 1905 als actief minister van buitenlandsche zaken weer met een offi- cieele opdracht een buitenlandsche regee ring bezoekt. Arohief „L. D." Matsoeoka. Matsoeoka zal op zijn reis naar Europa geschenken meenemen voor de leiders van Duitschland en Italië, o.m. voor Hitier, Goering, von Ribbentrop, Mussolini en Ciano. Onder de geschenken bevinden zioh voorwerpen van Japansch lakwerk, bloem vazen, oude Japansche schilderijen e.d. In een interview heeft Matsoeoka ont kend, dat hij naar Berlijn en Rome gaat met een „geheime missie". Hij zeide: „Na tuurlijk heb ik een missie als Japansoh minister van buitenlandsche zaken". Hij wees er voorts op, dat hij nooit een ont moeting heeft gehad met Hitier, Goering of von Ribbentrop en al steeds den wensch gevoeld had met hen van gedachten te wisselen. „Wanneer ik in Europa kom, ben ik voornemens om niet alleen de samen werking van de spil nauwer aan te halen, maar ook een uiteenzetting te -geven van mijn theorie over den wereldvrede. Kort voor zijn vertrek naar Europa heeft Matsoeoka nog vertegenwoordigers van de Duitsche en de Itallaansche pers ontvan gen. De uitnoodiging, welke von Ribbentrop en Ciano bij het sluiten van het drie-lan- den-pact tot mij gericht hebben, aldus de minister, heb ik er van laten afhangen, dat de toestand In het Verre Oosten mij een langdurige afwezigheid uit Japan mogelijk maakt. Dit tijdstip is thans gekomen, nu ook de vredesconferentie van Tokio ge slaagd is. Ik ben voornemens zoo spoedig mogelijk weer naar Japan terug te keeren en hoop tegen den 20en April in Tokio aan te komen. Op deze reis naar Europa heb ik de zeldzame gelegenheid, den Fuehrer, Goering, von Ribbentrop en andere voor aanstaande mannen van Duitschland te leeren kennen en mijn kennismaking met Mussolini uit het jaar 1932 en mijn vriend schap met Ciano te vernieuwen. Juist aan deze persoonlijke kennismaking hecht ik de grootste waarde. De komende bespre kingen zie ik met de grootste belangstel ling tegemoet. Ten slotte wees Matsoeoka er op, dat hij bij zijn reis door Moskou een hoffelljkheidsbezoek zal brengen aan de Russische regeering. Wellicht zal hij op den terugweg opnieuw een bezoek aan Moskou brengen. (D.N.B.) de doeltreffendheid van het drie-mogend heden-pact op grond van zijn ontwikkeling nog eens overziet, kan men hierin slechts een versterking van de in dat pact vastge legde grondbeginselen zien, n.l. het vestigen van een rechtvaardige orde in de eigen levensgebieden, geen inmenging in vreemde gebieden en ondubbelzinnig verzet te- elke uitbreiding van den oorlog. In dit verband werd in politieke kringen te Ber lijn tTwijfel uitgesproken aan de eerlijkheid van de Noord-Amerikaansche leen- en pachtwet. Als van Amerlkaansche zijde wordt beweerd, dat deze wet een defensief karakter heeft is dit, zoo was men te Ber lijn van meening, een al te doorzichtige manoeuvre. Ten slotte vernam men, dat er op het ge bied der internationale politiek vele ac- tueele vraagstukken zijn, die naar aanlei ding ran het bezoek van Matsoeoka be sproken kunnen worden. Men vermoedt, dat de Jaoansche gast in het gebouw, dat de Duitsche regeering aan gasten ter be schikking stelt, n.l. het kasteel Belvédère, zijn intrek zal nemen. Matsoeoka wordt over 14 dagen te Ber lijn verwacht. Daarna gaat hij zooals ge meld, naar Rome. De Giornale d'Italia verwacht andere be langwekkende toetredingen tot het drie- mogendheden-pact. De Tribuna zoekt een groot deel der beteekenis van het bezoek in het tijdstip in verband met de aanne ming van de leen- en pachtwet en zegt o.a.: de besprekingen moeten de Ver. Sta ten te binnen brengen, dat het onmogelijk is in het Westen tusschen beide te komen zonder dit in het Oosten te'doen. Stefani schrijft het samengaan van de Latijnsche, Germaansche en Japansche be schaving aan gemeenschappelijk verzet te gen Britsche methoden toe. Dit is het begin van een nieuw tijdperk in de geschiedenis. Matsoeoka zal naar Europa komen om deze gebeurtenis te bezegelen. De moderne revo lutie heeft de kunstmatige slagboomen doorbroken, die ten onrechte Europa en Azië scheidden. Door middel van het drie- mogendhedenverdrag kent Europa aan Japan zijn rijpheid en beschavingsmissie toe. Er kan volstrekt geen gebrek aan be grip bestaan tusschen twee universeele geesteshoudingen, die de grootste, men zou kunnen zeggen de eenige beschaving ter wereld hebben geschapen. ALLE PARTIJEN TEVREDEN. Voor de onderteekening van het vredes verdrag te Tokio heeft Matsoeoka een kor te toespraak gehouden waarin hij zeide, dat het door de tegemoetkomende hou ding zoowel van Thailand als van Frank rijk en door de onvermoeide inspanningen van Japan na een maand van onderhan delingen gelukt ls, een grondslag voor een vreedzame verstandhouding te leggen. Daarmede zijn niet alleen de oude betrek kingen tusschen Thailand en-Fransch In- do-China hersteld, maar is ook een essen- tieele bijdrage geleverd voor de rust in Oost-Azlë, in het belang van alle landen van het Verre Oosten. In antwoord op Matsoeoka's rede heeft prins Vanvaidjakara Varavarn, de gevol machtigde van Thailand, gezegd: Ik breng mijn hartelijken dank aan de Japansche regeering voor haar bemiddeling, die een voorspoedige regeling van het grensgeschil tusschen Fransch Indo-China en Thailand ten gevolge heeft gehad. Charles Arsène Henry, de Fransche ge volmachtigde, zei: ik spreek mijn harte lijken dank uit aan den minister van bui tenlandsche zaken van de Japansche re geering voor zijn vriendschap en moeite op de bemiddelingsconferentie, daar hier uit een gelukkig slot van deze conferentie is voortgevloeid. Een communiqué geeft de hoofdpunten weer van het door beide partijen aangeno men voorstel, volgens hetwelk Frankrijk aan Thailand zal afstaan het gebied van Pakley, zooals nader bepaald in artikel 2 van de overeenkomst tusschen Frankrijk en Slam van Februari 1904, alsmede ge bieden in Noordwestelijk, Westelijk en Zuid westelijk Kambodsja, ongeveer zooals Siam ze in 1904 en 1907 afstond. De nieuwe grens raakt het groote meer enkel aan de Noordwestelijke punt. Alle afgestane ge bieden worden gedemilitariseerde zones, waarin staatsburgers van Frankrijk en Fransch Indo-China gelijke rechten en plichten geniet als Thailanders. Thailand verplicht zich de graven van het konings huls van Loeang Prabang, die in het af gestane gebied liggen, te beschermen en in stand te houden. Een ander artikei stelt de grens vast in de rivier de Mekong, waarbij naar men weet wordt bepaald, dat de beide eilanden Khong en Khone onder souvereiniteit van Thailand, gemeenschap pelijk door Frankrijk en Thailand zullen worden bestuurd. In verband met de onderteekening van de overeenkomst heeft een briefwisseling plaats gevonden tusschen Japan eenerzijds en Frankrijk en Thailand anderzijds, waar uit blijkt, dat een overeenkomst bereikt is ter handhaving van den vrede in Oost- Azië alsmede voor een nauwere samen werking tusschen de drie landen en dat Japan het onaantastbare karakter van deze overeenkomst garandeert. Behalve dat ze bevorderlijk is voor de rust in Oost- Azië draagt ze bij, aldus eindigt het D.N.B.- bericht, tot het herstel van de nagestreef de nieuwe ordening en rust in de wereld. DE AANVAL OP PORTSMOUTH. In aanvulling op het Duitsche weer- machtsbericht van gisteren verneemt het D.NB. nog het volgende: In den nacht van Maandag op Dinsdag is opnieuw een hevige aanval gedaan op de Engelsche oorlogshaven Portsmouth. Deze Met 31771 stemmen heeft het Ame rlkaansche Huis van Afgevaardigden de pacht- en leenwet aangenomen in den vorm, zooals de Senaat de wet goedkeurde en gisteravond heeft pre sident Roosevelt de wet onderteekend, zoodat de wet van kracht is geworden. VERKLARING VAN MINISTER KNOX. Knox, de Amerikaansche minister van Marine, heeft te New Orleans een rede ge houden, waarin hij, volgens United Press, het volgende verklaarde: „Na aanvaarding van de wet tot hulpverleening aan Enge land, moet elke Amerikaan aan de uit voering van déze wet medewerken. Deze wet beteekent de eerste opbouwende stap ter waarborging van den vrede voor Amerika, ingeval het nog mogelijk zou zijn, vrede en veiligheid voor de Vereenigde Staten te verzekeren. De minister noemde het noodzakelijk, de vloot en de lucht macht van de Vereenigde Staten tot de sterkste ter wereld te maken, en ook een groot landleger op te stellep. Persoonlijk gelooft hij dat de Vereenigde Staten „zeer zorgelijke tijden tegemoet gaan" en dat de toestand als „zeer critiek" beschouwd moet worden. ROOSEVELT ZAL ZEVEN MILLIARD DOLLAR VRAGEN. President Roosevelt heeft, naar Associa ted Press meldt, gisteren in een conferen tie van de voorzitters der credietcommis- ^ies van het Congres meegedeeld, dat hij hoeksteen versterkt. Wanneer men thans'.voornemens is, het Congres te verzoeken, De Duitsche bladen wijden in hartelijken toon gestelde artikelen aan het a.s. bezoek van Matsoeoka, waarin de gemeenschappe lijke doeleinden van de mogendheden van het drie-mogendheden-pact onder woorden worden gebracht. Niet een politieke conjunctuur, doch een belangengemeenschap, dezelfde vijanden in dezen tijd en dezelfde taken in de toekomst hebben de drie mogendheden tot elkaar ge bracht. Vastbesloten heeft Japan, zoo schrijft de „Angriff", zich aan de zijde van Duitsohland en Italië geschaard, zoodat thans het pact van deze drie mogendheden de uitdrukking is van een gemeenschappe lijk front der levenskrachtige volken van Europa en het Verre Oosten tegen de Brit sche wereldheerschappij. In de Wilhelmstrasse achtte men het tijd stip van het bezoek symptomatisch De Mogendheden van het wereldomvattende drie-mogend-hedenpact, zoo verklaarde men tan Duitsche zijde, kunnen juist thans oo nieuwe successen bij haar acties op het Sebied van de nieuwe orde terugzien. Ja- ban kan voor zichzelf als succes de Indo- Chineesche-Thailandsche overeenkomst boeken, die door zijn bemiddeling ondanks alle moeilijkheden van derden tot stand is gekomen. In Europa heeft de toetreding van Bulgarije tot het drle-mogendheden- Pact het blok der orde met een nieuwen 7 milliard dollar toe te staan voor de uit voering van het program tot hulpverlee ning aan Engeland. De voorzitter van de credietcommissie van den Senaat, dr. Glass, heeft na deze conferentie verklaard, dat Roosevelt het totale bedrag contant zal verlangen. Senator Byrnes heeft desgevraagd ver klaard, dat de 7 milliard gedacht zijn als totaal voor den geldigheidsduur van de wet en dat hierin ook begrepen zijn de 1.3 milliard voor de onmiddellijke levering van aanwezige voorraden. Zeven milliard is het grootste bedrag, dat het Amerikaansche Congres in vredes tijd ooit te voteeren heeft gehad. „ENGELAND HEEFT GOUD NOODIG" ZEGT DE HERTOG VAN WINDSOR. Het weekblad „Liberty" publiceert een interview van den hoofdredacteur Fulton Oursler met den hertog van Windsor. Deze •zou verklaard hebben: Wanneer de Ver eenigde Staten Engeland werkelijk willen helpen, moeten zij Engeland goud ter be schikking stellen, dat dringend noodig is. Op de vraag, of de gelden ooit terugbetaald zouden worden, antwoordde de hertog: Misschien niet, een vriend leent men geen geld, men schenkt het hem. wanneer hij het onvoorwaardelijk noodig heeft, en En geland heeft thans geld noodig. DE OORLOGSSTERKTE DER CANADEESCHE WEERMACHT. WORDT VERDUBBELD. De Canadeesche regeering, zoo ontleent D.N.B. aan den Engelschen berichtendienst heeft besloten de oorlogssterkte te land, in de lucht en ter zee te verdubbelen. Britsche deskundigen zijn op weg naar Canada om van advies te dienen bij den bouw van torpedoboot jagers voor de Ca nadeesche marine. Het Itallaansche hoofdkwartier publi ceert weermachtsbericht no. 27B. Het luidt als volgt: Aan het Grieksche front zijn vijandelijke aanvallen in den sector van Vajussa af geslagen. De vijand heeft zware verliezen geleden. De Italianen hebben krijgsgevan genen gemaakt en hun zijn wapens in handen gevallen. Gisteren en vannacht hebben onze luchteskaders herhaaldelijk ra- vitailleeringsbases, Installaties en militaire Inrichtingen, batterijen en vijandelijke troepen aangevallen in ononderbroken ac ties. Tijdens luchtgevechten zijn twee vij andelijke vliegtuigen neergeschoten. Twee Itallaansche vliegtuigen zijn niet terug gekeerd. In den nacht van 11 op 12 Maart heb ben vliegtuigen van het Duitsche vlieger- corps militaire doelen op Malta gebombar deerd. In Noord-Afrika heeft het Duitsche vlie gercorps een Britsch kantonnement en Britsche gemotoriseerde strijdmiddelen be stookt. In den nacht van 10 op 11 Maart heeft de vijand een luchtaanval gedaan op Tri polls; er viel geen enkel slachtoffer, lichte schade. Op de Aegelsche zee hebben vijandelijke toestellen onze luchtbases op het eiland Rhodos aangevallen. Eén persoon werd gewond, eenige schade ontstond. In Oost Afrika hebben onze detachemen ten een positie van den vijand in den sec tor van Keren aangevallen en bezet en het garnizoen op de vlucht gedreven. In den sector van Somaliland heeft onze luchtmacht brandbommen geworpen naar vijandelijke troepen, waardoor hevige branden ontstonden. Britsche toestellen hebben plaatsjes 1-n Erpthrea gebombar deerd zonder noemenswaardige schade aan te richten. aanval duurde bijna vijf uur, van negen uur 's avonds tot even voor drie 's ochtends en hield met onverminderde sterkte aan. In de voor den oorlog belangrijke installaties van de havens en het industriegebied werden zware vernielingen aangericht. Na het ont ploffen van de bommen, die vlak na elkaar neerkwamen, volgden talrijke hevige explo sies. Uit de docks, de pakhuizen en arsenalen in het havengebied en de fabrieken in het centrum der stad schoten ontelbare vuur zuilen omhoog, die zich uitbreidden tot ge weldige met elkaar in verbinding staande brandhaarden. De werf- en docktnstallaties van deze groote staatswerf, waarin de groot ste en modernste oorlogsschepen kunnen worden opgenomen, behooren tot de belang rijkste installaties van de Engelsche marine. Behalve in de heele wereld bekende staatswerf zijn in Portsmouth verscheidene particuliere scheepswerven met een belang rijke productiecapaciteit ondergebracht, o.a. een speciale werf voor het bouwen van mo- tortorpedobooten. Daar alle Engelsche scheepswerven met reparaties voor de En gelsche marine- en koopvaardijvloot propvol zitten, beteekent de verwoesting van de groote reparatiewerkplaatsen een gevoelig verlies. Behalve deze voor den oorlog belang rijke marine-Installaties bevindt zich te Portsmouth ook een aantal vrij groote vlieg tuigfabrieken, voornamelijk montagehallen en fabrieken voor vliegtuigonderdeelen. DE BRITSCHE SCHEEPSVERLIEZEN. Naar de B'Hsche berichtendienst op grond van een communiqué van de Admiraliteit mededeelt bedroegen de verliezen ten ge volge van vijandelijke actie In de op 6 Maart geëindigde week twintig Britsche koopvaar dijschepen met een gezamenlijken inhoud van ongeveer 102 000 brt en acht geallieerde schepen met een tonnage van ongeveer 43.000 brt. Deze verliezen aan handels- scheepsruimte, zoo wordt verder medege deeld, zijn de zwaarste, die Engeland sedert het begin van den oorlog heeft geleden. Of schoon ook in de naaste toekomst met groote verliezen rekening moet worden gehouden, kan men toch zeggen, dat het zelfs in dezen omvang niet verder kan gaan. (D NB.). WEYGAND TERUG TE ALGIERS. Generaal Weygand is uit Vichy te Algiers aangekomen. Hij verklaarde, dat hij te Vichy volkomen solidariteit der Fransche regeering met het streven van Noord- Afrika geconstateerd heeft. De Fransche regeering en maarschalk Pétain zijn vast besloten, het Fransche koloniale rijk het koste wat het wil tegen alle aanvallen te verdedigen. De eenheid tusschen het moederland en Noord-Afrika zal daardoor worden onderstreept, dat enkele vooraan staande Mohammedaansche persoonlijk heden in den Franschen nationalen raad worden benoemd. Hiermede wil Frankrijk bewijzen, dat de geest van loyaliteit tus schen het moederland en het imperium ongebroken is. Tevens is het de belooning voor de trouw der koloniën aan Frankrijk. Deze trouw is nooit in twijfel getrokken. (D.N.B.) NIEUWE MAATREGEL TEGEN AANHANGERS VAN DE GAULLE. Het Fransche Journal Officiel publiceert een decreet, dat een aanvulling vormt op de wet van 10 September 1940 over het van de Fransche nationaliteit vervallen verkla ren van die personen, die de overzeesohe bezittingen verlaten. Deze wet ls thans ook van toepassin® op die Franschen, die zich) ZWARE BRITSCHE SCHEEPSVERLIEZEN. Het opperbevel van de Duitsche Weer macht maakt bekend: De handelsoorlog tegen Engeland heeft gedurende de vier wintermaanden van November 1940 tot en met Februari 1941 aanzienlijke resultaten opgeleverd. De vijand verloor in dien tijd 2.037.000 brt koopvaardijscheepsruimte. Daarvan werden 1.524.000 brt. door de marine en 513.000 brt. door het lucht- wapen tot zinken gebracht. Bovendien beschadigde het Iuchtwapen 175 vijan delijke koopvaardijschepen door bom- treffers ernstig. In deze cijfers zijn niet berekend de verliezen van den vijand als gevolg van mijnen. Formaties gevechtsvliegtuigen deden van nacht doeltreffende aanvallen met bommen op voor de oorlogvoering belangrijke ln- dustrieele installaties te Birmingham, als mede op de havenlnriohtlngen van Londen en Southampton. Een verkenningsvliegtuig bombardeerde voor de kust van Noord- Schotland een ln oonvooi varend gToot koopvaardijschip, dat een voltreffer kreeg en bleef liggen. Geslaagde aanvallen wa ren overdag gericht op vliegvelden in Zuid Engeland en op de haveninrichtingen van Portsmouth. Verdragend geschut van het leger be schoot vijandelijke oorlogsvaartuigen in het Kanaal. In het gebied van de Middellandsche Zee plaatsten formaties van het Duitsche Iucht wapen bomtreffers van zwaar kaliber pp mi litaire inrichtingen op het eiland Malta. Andere geslaagde aanvallen waren ge richt op Britsche colonnes voertuigen in Noord-Afrika. De vijand liet vannacht op eenige plaat sen in Noord Duitschland brisant- en brandbommen vallen. Behalve geringe ma- terieele schade werden eenige burgers ge dood of gewond. In den tijd van 6 tot 11 Maart verloor de vijand elf vliegtuigen, waarvan vier in luchtgevechten, twee door luchtdoelartillerie en een door marine- artillerie werden neergeschoten. Vier vlieg tuigen werden, naar met stelligheid kon worden waargenomen, op den beganen grond vernield. De vernietiging van andere op den beganen grond aangevallen vlieg tuigen kan met zekerheid warden aange nomen. Gedurende denzelfden tijd bedragen de eigen verliezen negen machines. zonder toestemming der regeering naar een dissidente zone hebben begeven. Het decreet ls te beschouwen als een nieuwe maatregel van de Fransche regeering tegen de aan hangers van De Gaulle ln de Fransche koloniën. (DJ4.B.1. van hedenavond tot morgenochtend De maan komt hedenavond op te 18.37 uur en gaat morgenoch tend te 7.52 onder. Dit Nummei bevat TWEE Bladen Binnenland De rijksbijdrage voor de extra-hulp aan gesteunden. (Binnenland, le Blad). Buitenland Matsoeoka's reis naar Europa. (Ie Blad). Roosevelt onderteekende de pacht- en leenwet tot hulp aan Engeland, (le BI.) ZIE VOORTS „LAATSTE EERSTE BLAD. BERICHTEN"

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1