De financieels positie van Leiden DINSDAG 11 MAART 1941 No. 24834 Frankrijk zal zijn koopvaardijvloot beschermen Opnieuw belastingverhooging voorgesteld Verduisteren: 82sfe Jaargang Graan van Amerika gevraagd De Britsche blokkade ijdel De Diplo over de blokkade Uit Amerika Nog 30 opcenten meer op de personeele belasting Uit het Verre Oosten Verspreide berichten 19.36 uur 8.03 uur EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad zijn gevestigd Andere advertenties 37 ets. per ïegeL Minimum 5 regels. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. - Incassokosten volgens postrecht. „Kleine Advertenties" (hoogstens 30 woorden) uitsluitend bij vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van'brieven wordt 10 ets. berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zyn: per 3 maanden /2B5 per weekƒ0UB Franco per post ƒ2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland 0.80 per 3 mnd.) Het D.N.B. meldt uit Vichy: Ben woordvoerder van de Fransche re geering heeft gisteren een toelichting ge geven op het communiqué over de bespre kingen van generaal Weygand met admi raal Darlan, minister van oorlog Huntziger, minister van koloniën Platon alsmede minister van luchtvaart Bergeret. In dit communiqué staat, dat Frankrijk krach tens de wapenstilstandsovereenkomst het Afrikaansche koloniale rijk tegen eiken aanval zal verdedigen. De woordvoerder der regeering verklaarde, dat deze bereid heid niet alleen betrekking heeft op de overzeesche bezittingen zelf, doch ook op de verkeerswegen, die het moederland met zijn overzeesche bezittingen verbinden. Hij zei vervolgens, dat admiraal Darlan niet meer duldt, dat Fransche koopvaardij schepen in beslag worden genomen en de Franschen van honger sterven. Indien de huidige protesten van de Fransche regee ring niet helpen en deze methoden niet veranderen, is Frankrijk besloten hieraan een einde te maken door zijn koopvaarders door oorlogsschepen te laten convooieeren. Admiraal Darlan, zoo besloot de woord voerder, heeft dit verklaard met goed keuring van maarschalk Pétain en van de heele regeering. Het staatshoofd maarschalk Pétain heeft gistermiddag in tegenwoordigheid van vi- ce-admiraad Darlan en staatssecretaris van bevoorrading Achard de vertegenwoor digers van de Amerikaansche pers ont vangen. Achard iegde een verklaring af, dat de Fransche regeering tot de Ameri kaansche regeering het verzoek heeft ge licht haar vijf millloen mud graan voor de behoeften van het onbezette gebied te leveren. Achard lichtte de Fransche graan- positie toe. Hij stelde de buitengewone gebrekkigheid van de graanverzorging der bevolking als gevolg van den oorlog en de verminderde aanvoergelegenheid in het licht. Na Achard keerde Darlan zich tegen de Britsche blokkade. Hij betoogde, dat deze blokkade geenszins de Duitschers bena deelt, zooals de Engelschen voorgeven. Maarschalk Pétain haalde, zoo vervolgt D.N.B., als bewijs voor de waarheid van Darlan's woorden aan, dat de Duitschers twee millioen mud graan, die gerequireerd waren, aan de Franschen in het bezette gebied hebben teruggegeven. Darlan ver klaarde voorts, dat de Duitschers groot moediger zijn en meer begrip hebben voor de plichten jegens de menschheid dan de Engelschen. (D.N.B.) Engeland is thans op de hoogte, onze marine zal onze koopvaardijschepen bege leiden. Wat de Britsche begeerlijkheid vooral te voorschijn roept, is niet- zoozeer de lading als wel de schepen zelf, schrijft de OeuvTe, waarna het orgaan er op wijst, dat het besluit van de Fransche regeering door admiraal Darlan aan den Amerikaan- schen ambassadeur te Vichy, admiraal Leahy, in een nota is medegedeeld. In Parijsche politieke kringen verklaart men. zoo vervolgt het blad, dat bijzondere beteekenis gehecht wordt aan het feit, dat de bescherming door oorlogsschepen niet mondeling maar in een nota ter kennis is gebracht. Engeland is duidelijk gewaar schuwd, schrijft de Paris Midi. Het was de hoogste tijd. Frankrijk heeft gesproken, zoo a Is het spreken moest, want dat kon voor zijn eer en zijn veiligheid niet lan ger worden nagelaten. (D.NB.) PÉTAIN NAAK SAVOYE. Naar verluidt, zal maarschalk Pétain binnenkort een reis maken naar Savoye en de naburige Zuidoost Fransche gebie den. (D.N.B.) In aanvulling op het Duitsche weer- machtsbericht van gisteren verneemt het DNB. nog het volgende: Bij de Engelsche oorlogvoering ter zee in de jaren 1914—1918 speeldw de afslui ting van Dover en de z.g. Northern-bar rage, een afsluiting in het zeegebied tus schen de Shetland eilanden en de Noor- sche kust, een beslissende rol. Door deze beide eenige uitgangen naar den Atlan- tischen Oceaan af te sluiten, sloot Enge- iand door dichte versperringslijnen, be staande uit Britsche oorlogsschepen en Mijnenvelden Duitschland van de wereld af. In hoeverre de oorlogspositie ter zee boor de Duitsche overwinningen in het afgeloopen jaar principieel veranderd is, blijkt uit het feit, dat deze beide punten van de Engelsche blokkadepolitiek in 1914 1918 waaraan ook in de eerste periode van dezen oorlog door de Engelsche oor logvoering ter zee dezelfde rol was toe bedacht, sedert de bezetting van Noorwe gen en de Kanaalkust door de Duitsche weermacht thans tegen Engeland zijn ge richt. Daar de voornaamste toevoerwegen via den Atlantischen Oceaan ten Westen van Ierland en de wegen door het Noor delijke kanaal of het St. George kanaal naar de West-Engelsche havens voor de Britsclie scheepvaart dood en verderf brengende routes zijn geworden, probeeren Engelsche convooien en afzonderlijk va rende schepen, met het oog op den steeds toenemend en ernst van de voorraadpositie, met de leuze buigen of barsten, de Duit sche blokkadelinies in het Kanaal en in het Noordelijk gedeelte van de Noordzee te doorbreken. Hoe duur deze pogingen tot doorbraak door het nauwe gedeelte van de Noordzee tusschen de Shetland-eilanden en Bergen, alsmede het varen langs de Engelsche Oostkust den Engelschen te staan komt, blijkt uit de zware verliezen van de Engelsche koopvaardij door duik- bootcn en luchtaanvallen in deze zeegebie den. Het schitterende succes van de Duit sche motortorpedobooten van 7 Maart, als mede de talrijke schepen, die door Duit sche gevechtsvliegtuigen tusschen de Scilly-eilanden en de Engelsche Zuidoost kust in den grond geboord zijn, en de in het weermachtbericht van 10 Maart ge melde beschieting van een Engelsch con- vooi, dat trachtte door te breken, toonen op ondubbelzinnige w-ze dat de marine, het luchtwapen en het verdragend geschut van het leger iedere doorvaart door het Kanaal voor Britsche schepen tot een doo- delijk gevaar maken. Gelijktijdig zorgt de zware bewapening van de Kanaalkust door middel van zware artillerie van het leger en de marine er voor, dat acties van Brit sche oorlogsschepen reeds in de kiem ge smoord worden. Het antwoord van den Britschen ambas sadeur te Washington op het plan van Hoover betreffende verzorging van de Bel gische bevolking, inhoudende, dat de Brit sche regeering niet kan toelaten, dat haar blokkade door den invoer van levensmid delen van overzee in de door den vijand bezette gebieden verzwakt wordt, noemt de Deutsche diplomatisch-politische Kor- respondenz een .grenzelooze miskenning van het recht, dat deze menschen hebben volgens het volkenrecht op hun bestaans zekerheid. Zij bewijst, zoo schrijft de Diplo, dat het lot van deze men schen de Britsche regeering volkomen on verschillig laat. Engeland moet weten, dat wanneer de bewoners van de bezette ge bieden niet van levensmiddelen voorzien worden, dit onder geen enkele omstandig heid den oorlog kan verkorten, daar de bevolking van het Duitsche rijk als ge volg van de voorzorgsmaatregelen van zijn leiding, voor onafzienbare tijden van zijn voeding verzekerd is. Ook moet Engeland wel weten, dat hiermede het gevolg van een meedoogenlooze blokkade slechts de uithongering kan zijn van hen, die eens tot Engelands vrienden behoorden. Vervolgens wijst de Diplo er op, dat de verontwaardiging over deze Engelsche hou ding vooral in Frankrijk, zienderoogen toe neemt. waarvoor de verklaringen van Dar lan een bewijs zijn. Deze verklaringen zijn een duidelijk teeken, hoe het Europeesche vasteland zich geleidelijk aaneensluit tot een afweerfront tegen hen, die stelselma tig streven naar den ondergang der Euro peesche volkeren. Het blad herinnert er aan, dat Duitschland Hoover stellig be loofd heeft, dat noch de levensmiddelen, welke door de organisatie' Hoover geleverd worden, noch levensmiddelen van dien aard uit België ten gunste van het Duit sche rijk zullen worden onttrokken of ge vorderd. Duitschland was bovendien be reid zoo besluit de Diplo om de ver deeling ter plaatse te doen geschieden door een Amerikaansche commissie, teneinde zoodoende de hulp onpartijdig met uitslui ting van elk misbruik te verstrekken. Dat ook onder die omstandigheden de huma nitaire voornemens van den vroegeren Amerikaanschen president tot mislukking veroordeeld werden, getuigt van een hou- ding, waarvoor het door de Westelijke de mocratieën zoo miskende nationaal-socia- lisme geen begrip heeft. (D.N.B.) AMBASSADEUR DER VER. STATEN VOOR ALLE BEZETTE GEBIEDEN BENOEMD. De vroegere diplomatieke vertegenwoor diger der Vereenigde Staten in Polen, am bassadeur Biddlc, Is met het Chppertoestel in Lissabon aangekomen. Volgens mededceling van de „Seculo" zal Biddle de Vereenigde Staten in alle landen, die door Duitschland zijn bezet, vertegenwoordigen. Hij zal binnenkort naar Frankrijk vertrekken. (D.N.B.) NIEUWE AMERIKAANSCHE VLOOT- EN VLIEGTUIGSTEUNPUNTEN. De Senaat heeft zijn goedkeuring gehecht aan het inrichten van vloot- en vliegtuig steunpunten in de gebieden, die Engeland krachtens de overeenkomst, waarbij de Ver. Staten aan Engeland 50 oude torpedo jagers hebben afgestaan, aan de Ver. Sta ten heeft verpacht. Tegelijkertijd heeft de Senaat met al- gemeene stemmen een resolutie aangeno men, op grond waarvan de regeering der Ver. Staten nooit accoord mag gaan met het afstaan van gebied in het Westelijk halfrond door een niet-Amerikaansche mogendheid aan een andere niet-Ameri kaansche mogendheid. Debe resolutie, die de voorzitter van de Senaatscommissie van buitenlandsche zaken, de democraat George, heeft ingediend, bepaalt, dat de Ver. Staten terstond met de andere Ame rikaansche republieken overleg moeten plegen, als een dergelijke afstand mogelijk schijnt. De Ver. Staten zouden zich dan met de andere Amerikaansche republieken moeten beraden omtrent de stappen, die ondernomen moeten worden om de ge meenschappelijke belangen te beschermen. De resolutie, die door het ministerie van buitenlandsche zaken is goedgekeurd, wordt thans doorgezonden naar het Huls van Afgevaardigden. (D.N.B.) DE AMERIKAANSCHE DEFENSIE. De Senaat heeft gisteren een bedrag van ongeveer anderhalf milliard toege staan als aanvullende uitgaven voor de defensie. Daarvan is 169 millioen bestemd voor marinewerken op Guam, Samoe en de door Engeland afgestane bases. Het leger krijgt voor het aanleggen van mili taire installaties het grootste deel van het bedrag, n.l. 675 millioen dollar. De marine Donderdagmiddag zal in de Kleine Stads- zaal een gemeenteraadszitting plaats heb ben met bovenstaande als doel. B. en W. wijzen er reeds op, dat de door het Rijk genomen maatregelen op het be lastinggebied de financiën der gemeenten in hare grondslagen troffen en aan de financieéle verhouding tusschen Rijk en gemeenten haar basis ontnamen, terwijl nog niet bekend was wat voor de uitkeerin- gen uit het gemeentefonds en voor het verlies aan belastingopbrengst en belas tin gcapaciteit in de plaats zou treden, en evenmin in welke mate en onder welke voorwaarden het Rijk den gemeenten hulp zou verleenen bij het dekken van begroo- tingstekorten. Het intusschen verschenen besluit van de Secretarissen-Generaal van de Depar tementen van Financiën en van Binnen- landsche Zaken d.d. 4 Februari 1941 bevat de regeling voor het jaar 1941 van de ge volgen voor de provinciën, het gemeente fonds en de gemeenten van de vervanging van de tot dusver bestaande belastingen naar het inkomen door één enkele inkom stenbelasting. Bij schrijven van den Secretaris-Gene raal van het Departement van Binnen- landsche Zaken cLd. 17 Februari j.l. zijn nog nadere aanwijzingen verstrekt omtrent vorengenoemd besluit van 4 Februari, ter wijl daarin tevens wordt voorgeschreven, dat de begrooting 1941 onverwijld moet worden aangepast aan de nieuw gegeven voorschriften. Een van de belangrijkste wijzigingen be treft onderdeel a van volgn. 5 (uitkeering uit het gemeentefonds per inwoner) welk onderdeel, met gewijzigde omschrijving, nader als volgt kan worden uitgetrokken: lo. de uitkeering volgens art. 3 letter c der wet van 15 Juli 1929 voor het tijdvak 1 Mei/31 December 1941 op 68.89°/o van f. 643.090.27 is' f. 443.024.89. 2o. de garantie-uitkeering voor gelijk tijdvak op 3/4 van 3/10 van f. 470.267.89 f. 105.810.28. Totaal f. 548.835.17. Op de begrooting is dit onderdeel uitge trokken op f. 466.294. Alzoo een hoogere ontvangst van f. 82.541.17. Dit aanmerkelijk verschil is grootendeels een gevolg van de omstandigheid, dat thans kan worden uitgegaan van de op brengst van de Gemeentefondsbelasting over het belastingjaar 1940/41, in plaats van de aanmerkelijk lagere raming voor het belastingjaar 1941/42. De verder aan te brengen wijzigingen, waarvoor B. en W. volstaan met verwijzing naar den vast te stellen begrootingsstaat, verbeteren de begrootingspositie met f. 39.100.welke hoogere opbrengst voor namelijk een gevolg is van door den In specteur der Rijksbelastingen gegeven na dere ramingen van de belastingopbreng sten, over het belastingjaar 1940/1941. Zooals bekend, sluit de 24 Februari j.l. vastgestelde begrooting, voor wat den ge wonen dienst betreft, met een ongedekt tekort van f. 280.221. Dit tekort moet nog vermeerderd worden met den loontoeslag op den voet van het rondschrijven van den Secretaris-Gene raal van het Departement van Binnenland- sche Zaken van 14 Januari 1941, waartoe op 3 Februari j.l. werd besloten en waarvan de kosten kunnen worden gesteld op f. 60.000. Totaal tekort f. 340.221. Door de hooger geraamde ontvangsten van f. 82.541.plus f. 39.100 of totaal f. 121.641.daalt het tekort derhalve tot f. 218.580. In het vermeld schrijven van den Secre taris-Generaal van het Departement van Binnenlandsche Zaken van 17 Februari j.l. wordt verder medegedeeld, dat een bij drage kan worden verleend aan die ge meenten, die met de feitelijke heffing over 1940/1941 van het aantal opcenten op de Gemeentefondsbelasting niet meer uitko men en die nog de mogelijkheid gehad zou den hebben dit aantal op te voeren. Gemeenten, welke in deze omstandig heden verkeeren, kunnen voorshands zoo noodig een uitkeering uit het Gemeente fonds ter zake ramen, aldus dat schrijven, welke niet meer zal kunnen bedragen dan het verschil tusschen de opbrengst van 75 i opcenten op de Gemeentefondsbelasting 1940/1941 en de opbrengst van het werke lijk geheven aantal opcenten over dat jaar. Aangezien bedoeld aantal opcenten hier ter stede 55 bedroeg, zou deze uitkeering volgens door den Inspecteur der Rijksbe lastingen verstrekte gegevens, voor Leiden kunnen worden geraamd op f. 116.450. Om voor deze bijdrage in aanmerking te komen, is echter bepaald, dat de overige opcentenheffingen voor het jaar 1941 tot het maximum moeten zijn opgevoerd en, voor wat de personeele belasting betreft, zoodanige tarieven moeten gelden, dat een opbrengst wordt verkregen, gelijk aan drie maal de hoofdsom volgens het wettelijk tarief. Alleen voor zooveel betreft het aantal opcenten op de personeele belasting vol doet onze gemeente niet aan de gestelde voorwaarden. Daartoe zou alsnog een ver hooging met 30 opcenten moeten plaats hebben, immers bij besluit van 3 Februari j.l. werd dat aantal op 170 gebracht. Een verhooging tot 200 opcenten geeft een meerdere opbrengst van f. 68.200, zoo dat deze zwaardere belastingdruk voor de ingezetenen onder de gegeven omstandig heden voor de gemeentekas een meerdere ontvangst beteekent van f. 68.200 nlus f. 116.450 is f. 184.650. Hierdoor kan dus het nog bestaande on gedekte tekort van de begrooting worden teruggebracht tot f. 218.580 min f. 184.650 is f. 33.930. Hoezeer B. en W. nog steeds om de be kende redenen aan een geleidelijke verzwa ring van den belastingdruk voor de inge zetenen de voorkeur zouden geven, ach ten zij het thans niet verantwoord een Rijksuitkeering van niet minder dan f. 116.450 voor de gemeente verloren te doen gaan. Zij zien zich daarom genoodzaakt in het financieel belang van de gemeente voor te stellen, het aantal opcenten op de per soneele belasting voor 1941 alsnog te ver- hoogen tot 200, ten einde aan de gestelde voorwaarde voor het verkrijgen van de hier besproken uitkeering te voldoen. Bij deze verhooging van opcenten hebben B. en W. opnieuw de vraag overwogen, of er aanleiding bestaat een progressieve re geling in te voeren; zij kwamen echter ook thans tot de conclusie, dat dit geen aan beveling verdient. Immers in deze gemeente wordt slechts een in verhouding betrekkelijk klein aantal perceelen met een hooge huurwaarde aan getroffen, zoodat de progressie, om een ge middelde opbrengst van 200 opcenten te verkrijgen, zoodanig zou moeten worden gesteld, dat reeds bij lage huren met een hoog aantal opcenten moet worden aan gevangen. Voor de lage huren zou een progressieve regeling derhalve zeer weinig effect sor- teeren, daartegenover zou het aantal per ceelen met hooge huurwaarde onevenredig zwaar worden belast. Ook de Commissie van Financiën is van oordeel, dat een uniforme verhooging van het aantal opcenten op de personeele be lasting voor het jaar 1941 de voorkeur ver dient. ontvangt 202 millioen dollar voor den bouw van schepen en geschut. Het Huls van Af gevaardigden moet de posten nog goedkeu* ren. (D.N.B.) HET AMERIKAANSCHE LEGER. Officieel is medegedeeld, dat het per soneel van het Amerikaansche leger voor het eerst sedert de demobilisatie na den wereldoorlog de millioen man heeft over schreden. De Vereenigde Staten beschik ken thans over 685.000 actieve soldaten en 935.000 opgeroepenen. (D.NB.) DE VREDESCONFERENTIE TE TOKIO. Gisteravond is te Tokio volledige over eenstemming bereikt tusschen de de legaties van Thailand en Fransch Indo China over het Japansche bemidde lingsvoorstel tot regeling van het grensconflict. Domei meldt uit Tokio: De overeenkomst, waarin het succesrijke resultaat belichaamd zal zijn van de be middelingsconferentie tusschen Thailand en Fransch Indo China, zal hedenmiddag om 4 uur geparafeerd worden in de offi- cieele residentie van den minister presi dent door de gedelegeerden van Japan, Frankrijk en Thailand. Eenige wijzigingen in de bewoordingen van den tekst der over eenkomst zijn voorgesteld door Charles Arsène Henry, den Franschen ambassadeur in het onderhoud van 90 minuten, dat hij gisteren gehad heeft met den minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka. Bij dit onderhoud waren aanwezig de secreta ris-generaal van de vredesconferentie, Saito, en de directeur van de afdeeling voor de verdragen in het departement van buitenlandsche zaken, Matsoemoto. De be sprekingen begonnen gisteren om 12 uur. De kwestie der wijziging in de bewoordin gen werd echter later geregeld door Mat- soemiya, den Japanschen ambasasdeur, en prins Varavarn, den Thailandschen gede legeerde, tijdens een onderhoud, dat van 16 tot 17 uur duurde. Na de onderteeke- ning van de overeenkomst zal een gemeen schappelijk communiqué van Japansche, Thailandsche en Fransche zijde worden gepubliceerd, te zamen met een verklaring van Matsoeoka en de bepalingen van de overeenkomst. IRAK BLIJFT NEUTRAAL. Uit Ankara meldt A.NP.: In Irakeesche regeeringskringen is Za terdagavond de verklaring afgelegd, dat de besprekingen, die de minister van buiten landsche zaken te Kaïro met Eden heeft gevoerd geenerlei wijzigingen hebben ge bracht in de betrekkingen tusschen Enge land en Irak. Irak blijft onder alle om standigheden onzijdig. van hedenavond tot morgenochtend De maan komt hedenmiddag op te 17.20 uur en gaat morgen ochtend te 7.22 uur onder. Dit Nummei bevat TWEE Bladen Binnenland Installatie van den heer Plekker als burge meester van Haarlem (Binnenland, 2e Blad). De Jaarbeurs te Utrecht geopend (le Blad) Buitenland Frankrijk en de Britsche blokkade (1ste Blad). ZIE VOORTS .LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. Z VAN HET TWEEDE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1