OPENING JAARBEURS UTRECHT Binnenland HOEST ABDIJSIROOP 82sie Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 8 Maart 1941 Derde Blad No. 24832 Wijzigingen in de bloemencultuur Mercurius houdt er den moed in Wethouders uit hun ambt ontheven De textieldistributie toegelicht Binnenkort uitkeering van de oorlogsschade Gemengd Nieuws Saneering in de iuïnbouwbedrijven kinkhoest slijmhoest ONDERZOEK DOOR EEN COMMISSIE. Naar we vernemen wordt momenteel bij verschillende tuinders een onder zoek ingesteld omtrent de lasten, wel ke op de bedrijven drukken als gevolg van verplichtingen die vroeger zijn aangegaan. Een speciale commissie is hiervoor aan het werk, die zooveel mo gelijk ter plaatse een onderzoek instelt. De bedoeling hiervan is om na te gaan in hoeverre door saneering van bedrij ven, die gedrukt worden door een zwaren schuldenlast, verlichting kan worden gegeven. Deze werkzaamheden staan echter geheel los van die welke nu reeds eeni- ge jaren worden uitgevoerd door de Commissies voor Vaste Lasten. EXPORT-UITBREIDING EN MAXIMUMPRIJZEN. Voor het eerst deze week hebben in den bloemenhandel maximum-prijzen gegolden ten behoeve van export naar Duitschland. Hierbij is een vaste regeling getroffen voor de winstmarge ten behoeve van de koop lieden. Naar hierbij is gebleken, aoht men in de kringen van den handel de thans geldende marge te klein, zoodat getracht wordt hierin wijziging te verkrijgen. Voorts is thans een ruimer export van enkele bloemsoorten toegestaan, hetgeen ook de volgende week nog zal gelden. Veel gebruik is hiervan nog niet gemaakt, en over het algemeen is de handel aan de bloemenvei lingen niet bijzonder vlot. Ook voor het binnenland zijn de aankoopen momenteel niet zoo groot als zij eenigen tijd geleden waren. De nieuwe prijsregeling, welke thans is toegepast in den bloemenhandel, beeft dezelfde reden als die welke voor de groenten en fruit heeft gegolden, n J. om overeenstemming te brengen in de marktprijzen welke in Duitschland voor de bloemen gelden en die in Ne derland, welke laatste veelal te laag waren. Hierbij zijn nu kweekersprijzen gestéld voor de bloemen, die over het algemeen volkomen bevredigend ge noemd kunnen worden. Voor den ex port van de bloemen is nu de Ned. Sierteelt-Centrale volledig ingeschakeld die de noodige certificaten moet ver schaffen. Naar de „Deutsche Zeitung in den Nie- derlanden" meldt, heeft de Rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche ge bied, op grond van par. 3 van zijn vierde verordening Nr. 108/40 over bijzondere be rt imrsrechtehjike maatregelen van 20 Aug. 1940 de volgende wethouders der gemeente Amsterdam van hun ambt ontheven: Mr. G. C. J. D. Kropman, F. van Meurs, B. C. Franke en Walrave Boissevain. I Uit brieven, welke bij den economischen 1 voorlichtingsdienst zijn binnengekomen, I blijkt nog eenig misverstand te bestaan I ten aanzien van enkele onderdeelen der textieldistributie. fl Voor kleeding en benoodigdheden voor 1 kinderen beneden drie jaar is de regeling 1 olöus, dat deze goederen gekocht kunnen gorden op de stamkaart van het kind. Op 1 deze wijze kunnen dus ook wiegmatrassen, Negedekens, wiegelakens, sloopjes enz. en I boxmatrassen, benevens kinderwagen-arti- 1 kelen worden verkregen. Voor luiers is een uitzondering gemaakt. Deze kunnen slechts flop „speciale punten" worden gekocht, Iraartoe men zich moet wenden tot den I Plaatselijken distributiedienst. Ook aan- baande moeders kunnen bij den fl plaatselijken distributiedienst speciale pun- tcn aanvragen. Zij vragen daarvoor eerst «ven aan den dokter, vroedvrouw of wijk- 1 Verpleegster een attest. - I Ook is nog niet algemeen bekend, dat lv'ollen dekens en katoenen lakens niet op Efwone punten te verkrijgen zijn, doch slechts op speciale punten. Hij, die kan santoonen. een deken of laken werkelijk I yoodig te hebben, kan zich voor deze pun- B ten vervoegen bij den plaatselijken distri- fl biitiedienst. I Voor garens is de regeling aldus: hand- •ttrkgarens (b.v. borduurgarens, kelimwol, ?«phyrwol e.d.) in handwerkopmaak, zoo- strengetjes, kluwentjes en spoeltjes, ;fn minder dan 25 gram en angorawol in Hoeren opmaak, vallen buiten de distri- B Ntieregeling. Festonneergaren, haakgaren, ^ndbreigaren, maasgaren, naaigaren, rijg- ^ren, stopgaren en tapijtwol worden Hechts tegen afgifte van punten verkocht. li BET EFFECTEN VERNIEUWINGSBUREAU. H BiJ beschikking van den secretaris-gene- hai van het departement van Financiën HlNn benoemd: tot voorzitter van het Effec- ■I -n-vernieuwingsbureau J. H. Dolman, H:'c[erndaris bij het departement van Finan- II lot bestuurslid van genoemd bureau J. F pu Lennep, administrateur van Broek- H pns administratiekantoor en mr. U. J. N. 11Graaff, secretaris van de Vereeniging ■tor den Effectenhandel te Amsterdam. EERST IS ROTTERDAM AAN DE BEURT, DAARNA VOLGEN SPOEDIG ANDERE GEMEENTEN. Naar het „Vad." te bevoegder plaatse verneemt, hoopt men nog in den loop van deze maand een begin te maken met de uitkeering van de oorlogsscha- devergoedingen. De organisatie is reeds geheel gereed. Weliswaar zijn de com missies, die de aanvragen moeten be handelen en de schadevergoedingen moeten vaststellen, nog niet met haar arbeid gereed, maar dit behoeft uiter aard geen belemmering te zijn om de reeds vastgestelde bedragen te gaan uitbetalen. Een belemmering is op het oogenbük echter nog de kwestie van de voorschotten. Er zijn namelijk door allerlei ambtelijke instanties o.a. door de gemeentebestu ren voor rekening van het herstelfonds door het fonds voor bijzondere nooden, door de afdeeling afvoer burgerbevolking aan de getroffenen voorschotten ver strekt en die voorschotten moeten natuur lijk bekend zijn bij de afdeeling oorlogs schade om ze bij de uitkeering te kunnen verrekenen. Aangezien de opgaven van deze voorschotten uit alle deelen van het land moeten komen, was hier vrij veel tijd mee gemoeid. Men hoopt intusschen nog in de maand Maart alle opgaven binnen te hebben, zoodat men dan onmiddellijk met de uitkeeringen kan beginnen. Het eerst is Rotterdam als de zwaarst getroffen ge meente aan de beurt; spoedig echter zal ook in andere plaatsen worden begonnen. Op het oogenblik kunnen er nog geen data worden opgegeven, ook al omdat de com missies haar werkzaamheden op verschil lende manieren hebben ingedeeld. Men weet nu echter dat er op uitkeeringen op korten termijn gerekend kan worden. De uitkeeringen geschieden door de ont vangers der directe belastingen. Een ieder moet afwachten tot hij een kennisgeving ontvangt om zich ten kantore van den ontvanger te melden. De uitkeeringen heb ben plaats in de tegenwoordige woonplaats van den aanvrager, wiens verzoek is inge willigd. Is men inmiddels van Rotterdam naar een andere gemeente verhuisd, dan zal men geen reis behoeven te maken naar de plaats, waar men eigenlijk de schade heeft geleden. De schadevergoeding wordt voorts uitgekeerd in twee gelijke termij nen van de bruto uitkeering. Zijn de voor schotten zoo groot geweest, dat het bedrag van de eerste uitkeering is overschreden, dan krijgt men pas bij de tweede uitkee ring het restant, waar men recht op heeft. Zooals bekend, worden de schadevergoe dingen gedeeltelijk in bonnen gedeeltelijk in geld uitgekeerd. Schadevergoedingen geba seerd op huurwaarden tot f. 420, in de groote steden, tot f. 360 in de kleine steden en tot f.315 op het platteland geschieden in den vorm van bonnen. Schadevergoedin gen gebaseerd op hoogere huurwaarden worden in geld uitgekeerd, evenals kleine bedragen beneden f. 100. De bonnen heb ben betrekking op aankoopen van alles, wat onder de schadevergoeding „huisraad" valt Dit is uiteraard niet alleen huisraad in den strikten zin van het woord, maar ook bijvoorbeeld een fiets. De formulieren voor de bonnen zijn reeds ter perse, hun vorm zal binnenkort bekend worden gemaakt. De winkeliers, die de bonnen in ontvangst moeten nemen, zul len op eenvoudige wijze bonnen kunnen verzilveren, o.a. door beschrijving op hun bankrekening, op hun postgirorekening of door inzending aan het departement. Hoe dat echter allemaal precies geregeld is, kan op het oogenblik nog niet worden meegedeeld. Nadere berichten volgen zoo spoedig als met de uitvoering een begin kan worden gemaakt. VERDUISTERING EN BESCHERMING VAN GLASRUITEN. Bepaalde houtsoorten mogen niet meer gebruikt worden. Ingevolge bekendmaking in de Neder- landsche Staatscourant is het zonder ver gunning van den directeur van het rijks bureau voor hout verboden gezaagd naald hout, gezaagd loofhout, triplex, vezelplaten (board) of kurkplaten te bewerken, te ver werken, te doen bewerken, of te doen ver werken voor verduisteringsdoeleinden of ter bescherming van glasruiten. Deze maatregel is getroffen in verband met de voorraadpositie van genoemde ma terialen. In het algemeen zal geen vergun ning kunnen worden verstrekt. DE PRIJZEN VAN DE AKKERBOUW PRODUCTEN VOOR DEN KOMENDEN OOGST. Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd deelt mede, dat de prij zen, welke de boeren zullen ontvangen voor door hen in het oogstjaar 1941 geteelde ak kerbouwproducten, zijn vastgesteld. Bij de prijsverhouding tusschen de ver schillende producten is er van uitgegaan, dat de teelt van die gewassen, welke voor de voedselvoorziening van ons volk onder de huidige omstandigheden van het groot stoe belang zijn, 't best wordt beloond. Aldus wordt de voortbrenging van de meest noodzakelijke producten gestimuleerd, zon der dat een teeltdwang bestaat. Hierdoor kunnen dus de telers binnen de zeer groote ruimte, welke de verbods- en beperkings bepalingen ten aanzien van den teelt van enkele gewassen hun gelaten hebben, hun teeltplan vaststellen naar eigen inzicht. Zij zullen dus, behalve met de prijsverhoudin gen en met de wenschelijkheid om dat gene te produceeren, wat voor de voedsel voorziening van het meeste belang is. te vens rekening kunnen houden met de bo demgesteldheid en andere speciale omstan digheden van hun eigen bedrijf. De vastgestelde prijzen worden in een afzonderlijke publicatie bekend gemaakt. ÉÉN NATIONALE OMROEP. Met ingang van morgen. Hoewel in feite de omroep reeds eenigen tijd in handen is der P.T.T. verzorgden tot- dusver de verschillende radio-omroepen, n.l. de A.VH.O., K.R.O., N.C.R.V., V.A.R.A. en V.P.R.O., hun eigen programma's. Met ingang van morgen zullen echter deze vereenigingen geen uitzendingen meer geven, zoo meldt „Het Ochtendblad". De Nationale Omroep verzorgt thans de programma's. Vanzelfsprekend zijn ver schillende medewerkers van bovengenoem de vereenigingen in dienst van dezen om roep overgegaan; terwijl de meeste ver eenigingen haa» eigen orgaan zullen blij ven uitgeven. De Christelijke Radio-stichting heeft de uitzendingen der orthodox-protestantsche uitzendingen voor hét algemeen program ma voorbereid. RANTSOENEERING VAN GEDISTILLEERD. In verband met de grondstoffenpositie. Zooals de brouwerijen in ons land aan het eind van Januari uit eigen beweging tot een beperking van den afzet van bier heb ben moeten besluiten, zijn sinds eenigen tijd ook de distilleerderijen overgegaan tot een vrijwillige rantsoeneering van genevers en aanverwante producten. Naar de N.R.Crt. ter oore komt, zijn arti kelen als schenkcognac, een artikel, dat hier te lande vrij veel wordt vervaardigd en bessenjenever niet meer of althans zeer moeilijk te krijgen en zelfs de gangbare jeneversoorten worden in soms belangrijk verminderde hoeveelheden aan de geregelde afnemers geleverd. Van dïstillateurszijde hebben wij vernomen, dat de grondstoffen- positie de distilleerderijen inderdaad tot een rantsoeneering van het gedistilleerd heeft genoopt. De distilleerderijen passen de rantsoeneering, onder leiding van de dis tillateursorganisaties, gemeenschappelij k, doch overigens geheel zelfstandig toe. Ten aanzien van den kleinen handel in gedistil leerd heeft de Centrale Vereeniging voor den Handel in gedistilleerd bepaalde aan wijzingen gegeven. Tot dusver is het rantsoen, dat de distil leerderijen aan haar afnemers kunnen toe staan, nog niet op een algemeen geldend percentage vastgesteld. Een dezer dagen zullen de organisaties zich echter over een dergelijk quotum beraden. BESTEMMING DER MELK. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij heeft het zuivelbesluit 1941, vastgesteld. Dit besluit geeft eenige uitbreiding aan het crisls- zuivelbesluit 1940. Het verleent in artikel 2 aan de landbouwcrisisorganisatie de be voegdheid om aan melkveehouders op aan wijzing van den provincialen voedselcom- missaris voor te schrijven dat zij hun melk aan een bepaalde fabriek moeten leveren. Artikel 3 legt aan den producent van melk- en zuivelproducten de nakoming van de verplichting op om melk te betrek ken van de door den provincialen voedsel- commissaris aangewezen melkveehouders. Voort worden omschreven de verplichtin gen, welke de zuivelcentrale den producent kan opleggen. De aangewezen afnemer wordt verplicht de melk van een bepaal den producent te koopen en in ontvangst te nemen. VACANTIEBONNEN VOOR GEDEMOBILISEERD EN. De N.V.V. Persdienst meldt: Door het hoofd van het afwikkelingsbu reau is medegedeeld: a. dat aan werkers, die vóór Kerstmis uit den Opbouwdlenst ontslagen zijn, alsnog een schadeloosstelling voor gederfde va- cantiebonnen zal worden uitgekeerd. Deze schadeloosstelling is gelijk aan het aantal weken, dat de werker na 1 Augustus 1940 uit den Opbouwdi'enst ontslagen werd maal de waarde van één bon, doch zal niet hoo- ger kunnen zijn dan 3 maal het bedrag der laatstelijk aan de verwanten van den werker uitbetaalde kostwinnersvergoeding per dag; b. dat gedemobiliseerden in andere be drijven, waarin een soortgelijke vacantiere- geling geldt als in het bouwbedrijf, alsnog de vacantiebonnen voor de vacantie in Juni/September 1940 en voor Kerstmisver- goed kunnen krijgen. Deze belangrijke beslissing is genomen na een desbetreffend verzoek van het N.V. V. Belanghebbenden kunnen zich voor uit keering van de schadeloosstelling wenden tot den burgemeester van de gemeente hunner inwoning. IN DEN RIJN VERDRONKEN. De timmerman H. J. uit Huissen (bij Arn hem) is bij het overzettten over den Rijn bij Arnhem te water geraakt en verdron ken. Hij was ongehuwd. (Ingez. Med.) Gebruik toch Abdijsiroop, die de vastzittende sljjm direct zal doen loskomen, borst en keel verzacht en Uw hoest zal doen ophouden. Vanouds beproefd bij hoest, griep, bronchitis, asthma. AKKER'S

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 9