LEIDSCH DAGBLAD - Eerffe Blad Zaferdag 8 Maart 1941 EN SCHOOLNIEUWS KATWIJKF-RS De vredesconferentie te Tokio Voor Dammers Uit de Omstreken H M M W m ADVERTEERT IN HET LEIDSCH DAGBLAD W. VAN BEELEN Cz. LOSSE NUMMERS VAN ONS BLAD Dagbladreclame is niet te vervangen Uit de Rijnstreek BEURSOVERZICHT MARKT MIItUTW^; Het ophanden zijnde einde van de con (erentie te Tokio tot bijlegging van het conflict tusschen Thailand en Indochina wordt te Tokio begroet als een succes van de Japansche buitenlandsche politiek. Deze politiek is er in geslaagd, zoo wordt ver klaard, voor de betrokken staten een bevre digende oplossing tot stand te brengen. Al heeft Thailand ook niet al zijn wenschen kunnen verwezenlijken, de conferentie van Tokio heeft toch de voorwaarden in het leven geroepen voor het wederoprlchten van een „grooter Thailand". Vooral voldaan spreekt men te Tokio over het besluit van Frankrijk om met een duidelijk inzicht ii den toestand in de rechtvaardige aanspra ken van Thailand toe te stemmen in het voorstel van Japan. Verder wordt er in Japansche kringen op gewezen, dat de in gelijke richting gaande belangen van Tokio, Bangkok en Saigon verwezenlijkt zijn tegen alle storingsma noeuvres van Engeland en de Vereenigde Staten in. De in nauw contact met het departement van buitenlandsche zaken staande Japan Times meldt, dat het belangrijkste bestand deel van het eerste Japansche voorstel met geringe wijzigingen in stand is gehouden. Met Frankrijk's wenschen betreffende be veiliging zijner belangen in de nieuwe grenszone, ten aanzien van den handel, de vestiging en militaire grensproblemen is echter vergaand rekening gehouden. De door Frankrijk af te stane zones van Lam- bodja en Laos vormen slechts het kleinste deel van Fransch Indochina en komen slechts overeen met een vierde deel van de oorspronkelijke eischen van Thailand. (D.N.B.) DE ENGELSCHE ONDERHANDELINGEN MET TURKIJE. Een poging tot uitbreiding van den oor log tot nieuwe gebieden, zoo noemt de Deutsche diplomatisch politische Korres- pondenz het Èngelsche plan voor een over eenstemming met Turkije, waardoor Enge land zich voor zijn doeleinden zou kunnen meester maken van het Syrische gebied, De Korrespondenz verklaart, dat dit nieu we voorbeeld van „politieke arglistigheid" van Groot Brittannië jegens zijn vroegeren Franschen geallieerde geenszins verrassend is. Het afstaan van het Syrisohe man- daatsgebied aan Frankrijk, zoo schrijft de Korrespondenz verder, is de Èngelsche po litiek van het begin af zeer moeilijk afge gaan, Het is bekend, dat Engeland ten aan zien van dit gebied ai lang andere schik kingen had getroffen, toen het ten slotte met het Sykes-Picot accoord er in toestem de de Fransche aanspraken op Syrië te er kennen. Maar geenszins voor goed, want de voor Engeland gewillige emir Abdoella is tot nu toe in reserve gehouden en hem werd zelfs veroorloofd zijn kuiperijen in Syrië voort te zetten. Wat de moreele kwestie betreft, een der gelijke Èngelsche houding jegens hen, die tot dusver bondgenOQten waren, is langza merhand gewoonte geworden. Evenals bondgenooten van Engeland als ware het vanzelfsprekend beschouwd worden als iioorig aan Engeland, moet klaarblijkelijk hun bezit, of het nu gebied, vloot of wat snaers betreft, aan Engeland hoorig geacht worden, Engeland wil zich klaarblijkelijk weer vergrijpen aan vreemd bezit, ook al Is dat ten koste van een vroegeren vriend. (DU.B.) MEXICO EN DE VEREENIGDE STATEN. Mexico heeft geen geheim pact met de Vereenigde Staten gesloten, zoo heeft de Mexicaansche minister van buitenlandsche zaken, Padilla, in den Senaat verklaard. „Wanneer echter ln het huidige conflict een crisistoestand mocht ontstaan, welke van Mexico de vervulling van zijn interna tionale verplichtingen zou eischen", aldus ie minister verder, „dan zal Mexico niet aarzelen met de Vereenigde Staten een mi litair bondgenootschap aan te gaan". Padilla noemde het inrichten van vloot- en luchtsteunpunten in Mexico noodzake lijk. Hij verklaarde, dat al deze bouwpro jecten met Mexicaansch geld door Mexi caansche Ingenieurs en arbeiders uitge voerd zouden worden. De souverelnitiet van Mexico zal nooit opgegeven worden. De minister heeft verder verklaard, dat Mexico eiken aanval op een Amerikaan- schen staat zal beschouwen als tegen Mexi co gericht. Op de vraag, of hij geloofde aan een aanval op Mexico, antwoordde Padilla, lat dit eerder mogelijk is dan een aanval op de Vereenigde Staten. Padilla gaf voorts uiting aan de meening dat Mexico als elk ander land het Pan- Americanisme, de vrijheid van het volk en ie internationale gerechtigheid moet ver- iedigen, en dat een samenwerking op het Amerikaansche vasteland voor den vrede boodig is. (D.N.B.) ROOSEVELT ZENDT AFGEZANTEN NAAR ENGELAND. President Roosevelt heeft gisteren een onderhoud gehad met den directeur van de Union Pociflc Spoorwegmaatschappij, Har- 'iman, die Maandag met een speciale mis fit naar Londen zal evrtrekken. In het introductie-schrijven aan de Èngelsche autoriteiten, dat Roosevelt bij deze gele genheid aan Harriman overhandigde, ver- Wart de president dat HaiTiman als zijn Persoonlijke vertegenwoordiger naar Enge- knd gaat om de hulp voor Engeland te c voedigen. De secretaris van Roosevelt, "riy. deelde mede, dat spoedig nog twee Persoonlijkheden met een soortgelijke taak Mar Londen zullen vertrekken. Het zijn de Plaatsvervangende voorzitter van den raad [Sn advies van het ministerie van oorlog, relonel Green, en een der meest promi- Mnte specialisten op het gebied van den Vsgtuigbouw Edward Warner (D.N.B.) Allo correspondentie betreffende deze rubrleK te zenden aan het Bureau van ons Blad of aan den Red., C. de Nie, Soestdykschekade 162, 's-Gravcnhage Oplossingen binnen drie weken na publicatie. Eartystand No. 4464. Zwart 5 sch. op: 1. 6. 7. 22, 35, dam op 50, Zwart. 1 J A 4 o fm «L 'Hf fü Wit Wit 8 sch. op: 20. 31, 32, 33, 36, 37. 39 en Partystand No. 4465. Zwart 11 sch. op: 8, 9, 12, 9, 21 en 23. Zwart 13, 14, 15, 16, 18, Wit Wit 11 sch. op: 27, 28, 30, :2, 43 en 48. 32, 34, 35, 37, 38. Probleem No. 4466. Zwart 4 sch op: 27, 33, 38 en 39. Zwart 46 47 NED HERV. KERK. Bsroepen te Vuursche ds. J. van Sliedregt Eemnes-Bujgen. Bedankt voor Pietersbierum cand. P. M. Ontzei te Amsterdam. DOOPSGEZ BROEDERSCHAP, Beroepen te Assen en Stadskanaal ds. H. de Wilde te Wieringen. 48 Wit AALSMEER. Burgeriybe Stand. Geboren: Wilhelmus Bernard Hendrikus, Z. van P. Piet en A. J. Kuite. Ondertrouwd: A. Spaargagren 25 j. en G. van der Laarse 20 j. Getrouwd: J. F. Kesting 24 j. en L. Jongkind 22 jaar. BENTHUIZEN. Burgerlijke Stand. Getrouwd: Martinus Huizer en Maria Johanna de Vrij. HAARLEMMERMEER. Burgerlijke Stand. Geboren: Josepha Maria Elisabeth, d. van C. Pyiman en E. H. Zoeteman; Johanna Cornelia, d. van'W. N. Bakker en E. C. van Berkel; Dirk, z. van D. Koningen en J. J. Staring: Pieter, z. van W. Stange en A. van Dongen: Hilda Jacoba d. van M. M. Schering en H. Horsman; Corne- lis, z. van W. Kroes en E. M. Benraadt; Leen- dert, z. van L. M. Koolhaas en H. Franke; Geeske, d. van F. Hamelink en M, Zeldenrust; Johanna Helena, d. van G. van Groeningen cn D. C. Verhoeven; Dingeman Cornelis, z. van A. A. Coiyn en D. Schutte; Magdalena Hillegonda, d. van A. C. Tensen en C. A. van Est; Christipa Francisca, d. van A. H. Luke en S. Rooks; Grietje Hendrika, d. van G. J. de With en 'G. van Someren. Ondertrouwd: Klaas Ewit Tanis, 23 j. en Ja coba Hendrika Koole, 19 j.: Barend van Groe ningen, 23 j. en Geertje Bokhorst, 17 j.; Cor- stiaan Oudshoorn, 25 j. en Cornelia Koole, 19 J. Getrouwd: Adrianus Johannes Proost, 29 j. en Kaatje Haaijer, 22 j. Overleden: Cornelis Kok, 54 jaar, echtg. van G. C. Bongers; Jozua Geluk, 79 j„ wedn. van C. Potter; Neeltje van Wieringen, 64 j., echtg. van C. van Maasdam; Cornelis Johannes Els- hout, 58 J., echtg. van A Crielaard; Wilhelmina Sophia Kleenc, 62 j., wed. van A. J. M. Bon; Coenraad Huisman, 29 jaar, ongeh.; Leendert Kranenburg, 58 j., echtg. van A. van Splunter; "Marijtje van Brugge, 69 j., wed. van J. Willemse. HILLEGOM. Varken van 100 pond ontvreemd. Uit een tuinschuurtje aan de Oosteinde- laan werd een varken ontvreemd van onge veer 100 pond. Een politioneel onderzoek leidde niet tot het gewenschte resultaat. Bij een naar aanleiding van deze diefstal in de gemeente Haarlemmermeer verricht onder zoek, trof de politie 3 varkens aan, die in beslag werden genomen, daar geen vergun ning tot het houden daarvan was verleend. De Chr. Zangveerenlging „Zingt den Heer", gaf een propaganda feestavond ln hotel bet Wapen van Friesland. Opgevoerd werd het blijspel „Haar laatste wil" van H. Bakker, dat uitstekend vertolkt werd en veel succes oogstte. De heer S. Visser sprak een dankend slot woord. Het Blad voor Katwijk en Omstreken Geeft Uw advertentiën en abonnementen op aan den agent die alle Inlichtingen verstrekt 49 50 Wit 5 sch. op: 18, 26, 28, 35 en 40. Nummer 4464 is een vermeldenswaardige partystand uit een lste-klusse-wedstrijd. Zwart aan zet speelde 2228, wit 32 x 23, zwart 3540 om een tweeden dam te halen. Wit berekende dat zwart dam zou nemen op 49 en daarna schijf 39 aanvallen door 4943. Hierop bouwde wit een aardige vangstelling. Wit: 31—36, 36—41, 41—46. Zwart: 4044, 4449, 4943. Nu won wit de partij. Probleem No. 4466 is een aardig miniatuurtje van Franschen oorsprong. Partijstand No. 4465 is weer een belangrijke centrumstand, die ten volle de aandacht waard is. Een stand rijk aan varianten. Men moeteen bekwaam positiespeler zijn om zoowel met zwart als met wit voor het bord de partij tot een goed einde te brengen. Wit is aan zet. Bij het beoordeelen van de theoretische, waarde van wit's positie zien wy, dat aan den linkervleugel weinig kans op succes is, by aanval van wit met schyf 37. Stond deze schijf op veld 33, dan zou de positie van wit overwegend sterker zijn, daar wit dan met meer succes den linker vleugel van zwart kan aanvallen. Het ontbreken van een schyf op 33 Is oorzaak, dat zwart zich aan dien vleugel kan verdedigen. Speelbaar zyn de schijven 14, 15 en 23. Het gaat er nu maar om, welke van deze drié de voorkeur verdient: Speelt wit 38—33 dan kan zwart niet zonder verlies schyf 14 opbrengen. Wit: 38—33, 30—25, 25—20, 35x24, 43x34, 28x30 Zwart: 14—20, 20—24 of 9—14, 24—30, 19x39. 15 x 24. Wit: 33—29, 43—38 en zwart verliest eer. schijf off er. Zwart: 9—14. 12—17 door 20—24, 29x9, 13x4; helpt niet want er volgt- Wit 34—29, 28—22, 32x3, 422—37. 48x30. Zwart: 23x34, 17 x28. 21x41, 41x43. Na den zet 38—33 heeft zwart keus in nog drie andere variaten. by v.: Zwart: 23—29, 14—20, 20x40.' 19—24 met zeer goed spel voor zwart. Wit: 33x24 gedw'. 3025 (de beste) 35x44. (Wordt vervolgd) zijn te KATWIJK verkrijgbaar bij Boekhandel „DE VOLHARDING". Voorstraat 18. Katwijk aan Zee. LISSE. Burgerlyke Stand. Johannes Albertus Antonius, z. van A. Th, Steyn en M. Witteman; Adriana Catharina He lena, d. van J. van Dijk en van H. J. v. Oosten; Franciscus Wilhelmus, z. van F. H. van den Berg en van A. R. van Steijn; Joanna Adriana Maria d. van W. L. Onderwater en van C. C. M, Lange- veld; Adrianus Hendricus, z. van Th. Goedemans en van A. P. Baak. Overleden: Sijtje Mastenbroek, oud 79 j.: Pe trus'Wilhelmus Verdegaal, echtgen. van C.Klyn, oud 69 j. Gehuwd: P. Bouma en R. den Butter. Rijkspostspaarbank. In Februari werd ingelegd f. 3455.37 en uitbetaald f. 20,211.96. OEGSTGEEST. Burgerlyke Stand. Geboren: Eric Jan Pius Theodorus z. van Th. Dofferhof en H, J. C. Kleinhans Paul z. van P. Segaar en A. F. v. d. Eikhoff Johan nes Jacobus z. van J. P. Zandbergen en Th. C. Zwetsloot Wilhelmina Hendrica Maria, d van A. J. M- van Opstal en. H A. M. Nuyten Wil helmina Pauline Tekla d. v. K. Kruizinga en C. van Osselen Hendrikus. z. van J Langenberg en J. Waasdorp. Overleden: H J. Brummelkamp 62 j G. Korthof 50 j. M. P. S. Ardesch van Hamei geb. Cool 77 j. Ondertrouwd; N Ryk en E. J. Lagro. RIJNSBURG. Burgerlijke Stand. Geboren: Anton, z. van W. Driebergen en A. van Egmond: Annetje, d. van P. Glasbergen en M. v. d. Spijk; Gerd, d. van G, v, ujjlen en A. Hogewoning; Jacob Gljsbertus, z. van L. de Mooy en P E. Star; Gerrit, z. v. M. Heemskerk en J. van Dam; Leuntje Dirkje, d. ven A. Krom hout en L. M. van Klaveren. nOdertrouwd: J. Zwaan jm. 25 jaar en J. Nagtegaal jd. 28 j. Overleden: J. Noort. 3 maanden: Angenieta Kralt, 5 maanden; Adriana P. M, v, d. Mslj, 7 maanden. Alg. vergadering Coöp. Boerenleenbank. Deze vereenlglng vergaderde in „Avond rust". De voorzitter, de heer T. Kralt open de en wees er op, dat de instelling krach tig weerstand geboden heeft aan de moei lijke omstandigheden De secr., de heer J. v. d. Eykel Wz. las de notulen, die onveranderd goedgekeurd wer den, In het jaarverslag van den secretaris werd o.a. gememoreerd, dat 1940 voor de Bank gunstig is geweest. De Vereeniging telt 498 leden Alles werd in orde bevonden Dank werd gebracht aan den voorzitter en den kassier voor hun vele bemoeiingen. De kassier, de heer Jac. Kromhout, ver meldde dat er 821 spaarders zijn met een tegoed van f. 323.924.075. De omzet bedroeg ruim 6 milUoen. Er is een winst van f. 6,506.99. Ook dit verslag werd in dank aanvaard. De vergadering keurde rekening en ba lans z.h.st. goed evenals het bestuursvoor stel om de winst bij de reserve te voegen. Deze stijgt daardoor tot ruim f. 67.000.—. Herkozen werd tot bestuurslid de heer Jac. v. d. Eykel en tot iid van den Raad van Toezicht, de heer W. v. Tilburg. Na. bespreking van diverse actueele on derwerpen, dankte de heer D, v. Egmond Nz. den voorzitter voor diens uiteenzettin gen, waarna sluiting volgde. VOORHOUT. GEMEENTERAAD. Behandeling Gemeentebegrootlng 1941 - Plannen verbouw Raadhuis. De raad vergaderde; afwezig de heer L. van Zanten. Na opening door den voorzitter volgde goed keuring van Ged. Staten tot het aangaan van een leening ii f23.700. Naar aanleiding van het verslag van den schoolartsendienst drong de heer Kruithof nogmaals aan op invoering van de schoolvoeding. Dit punt heeft de volle aandacht van B. en W. Een nieuwe verordening tot heffing van hon den belasting werd aangenomen evenals een voorstel tot uitgifte van volkstuintjes. De animo der gemeentenaren, voor de tuintjes is groot. Een perceel weiland werd verhuurd aan den heer Nic. v. Steln tot wederopzeggens toe voor f.89 p. j. Het voorstel jaarwedaeregeling van burgemeesters, secretarissen en ontvangers in Zuid-Holland werd aangenomen. De kinderby- slagverordening aan arbeidscontractanten, werd verdaagd, Eeplge- begrootingswijzigingen werden, na uit voerige dispussie aanvaard. Vaststelling gemeentebegrooting 1941, begroo ting water- en woningbedrijf. Het totaal der baten en lasten van het waterbedryf was voor 1941 f. 26.440,92 (v.j. f,26.365). De kapitaalsuit gaven en inkomsten f. 27.785,48 (v.j. f. 27.850). Voordeelig saldo thans f, 310,18 (v.j, nadeelig saldo f. 2,797,29), Wonlngbedryf. Baten en lasten f. 17.054,10. Nadeelig slot f. 1.600. Kapitaalsinkomsten en uitgaven f,8.094 95. Nadeelig saldo 1941 f. 794,21. Gemeentebegrooting: Inkomsten f. 182739,40; Uitgaven f. 209586,77; nadeelig tekort f. 26847,37. Ontvangsten en uitgaven gewone dienst; f. 11.6833,84 (nadeelig slot f. 14848,66). De heer v. d. Nauland verklaarde zich tegen verbouwing van het raadhuis daar hy dit een lapmiddel vindt. De heer Spierenburg sprak zloh vóór verbouwing uit. Na bestudeering der verbouwingsplannen werd het punt aangenomen. Een lange discussie ontstond over de ver pachting van het visehwater Dinsdagsche We tering aan den ouden pachter Yoor f. 10 per Jaar, den heer Starrenburg te Lelden. Dit voor stel werd tenslotte aangenomen. De begrooting werd vervolgens aangenomen. Na een korte rondvraag volgde sluiting der vergadering, die ruim 7 uur duurde, WASSENAAR. BugerlUke Stand, Geboren: Aafke, d. v. P. Pool en J J. de Kloe Hugo Jacobus Joseph, z. v. H. A. G. van Veen en A. P. van Leeuwen Maria Cornelia Alida, d. v. G. T. Looyesteln en C. A. M. Vogels Christina, d. v. M. Boomkamp en C. Reiner Elizabeth Cornelia Maria, d. van O. W. van den Barselaar en E. J. F, Venhuis Eveline Josepha Maria, d. van A. W. C. Spee en A. B. Okhuijsen. Overleden: Petrus Cornelis Overdevest 4 m.— Gerardus Franciscus Jansen, 42 j„ echtgenoot v. M. M. van Waas— Theodorus Wilhelmus Jaco bus Tetteroo, 10 m. Maria Christina Marga- retha Ovink, 50 j., echtgenoote van H. Hooyer Nlcolaas Jacobus van Kempen, 4 j, Theodorus Engelbertus Remmerswaal 6 j. Julie Scherer, 64 j., echtgenoote van J. M. K. Visser Carl Gaston Theodor Kroemer, 63 j„ echtgenoot van A. P. Franken. Christina Adriana Zandvliet, 3 m. Ondertrouwd: R. A. Baron van Heeckeren van Brandsenburg en C. H. Weise R. E. Witte en C. J. M. Rooyakkers R. L. A. Muller en Jkvr. A. M. L. Rendorp M. A. van Oosterhout en A. van der Stoel, ZEVENHOVEN. Zilveren jubileum. De heer H. Böe zal half Maart a.s. 25 jaar in dienst zijn bij den heer L. J. de Groot. Burgerlijke Stand. Overleden; J. de Graaf, echtgenoote van G. Compler, 73 jaar. ZOETERWOUDE. Burgerlijke Stand. Geboren: Petrus Cornelis Gerardus, Z. van P. A. Heemskerk en H. M. Hagen Martina Maria, D. van J. S van der Werf en J. M. C. Bakker Maria Margaretha, D. van P. Th. van der Krogt en M. A. Schakenbos Thomas Wilhelmus Jozef Antonius Maria, Z. van A. W. Lelieveld en J. M. van Veen Wilhelmus Theodorus, Z. van A, G. van der Wei-f en A. J. Coiyn Margje, D van A Blonk en H. Door- hoin Elbert Martinus, Z. van M. J. Ponte en J. H. de Koning Johannes Gerardus, Z. van J. G, J. Straathof en M. Th. van Amsterdam Anna Maria Joanna Martina, D. van E. M, J. van der Valk en C. J, M Fontyn, Overleden: M. Dr-eef, Vr. 76 j. J. de Vos 68 j., echtgenoote van J. G. J. Brands K. de Vries 74 j., echtgenoot van A. Zlelsti'a E. Kettenis 78 j„ wed, van G Verlind G. de Jonge 69 J„ wedr. van G. Snelleman D. Segaar 71 j., wedr, van P, van Gerwig J. A. J, Achterberg 7 m., Z. van H, W, Achterberg on M. W. Roestenburg is opgericht een afd. „Oud Verbond" waar van de bedoeling is oud-leden der verschil lende jongelingsvereenigingen in één ver band te brengen als onderafdeeling van de Jongelingsvereenlging „O.D.S.". HAZERSWOUDE. Burgerlijke Stand, Bevallen: W. P. NoordamHofman d. C. J. V. d. Lip geb. De Graaf d. Ondertrouwd: T. M. Noordam 29 j. en J. Noor- dam 31 j. Overleden: A C. v. d. Wiel, 44 j. geh. met J. Bly leven NIEUWVEEN. Burgerlijke Stand. Overleden: C. S. Kroon 82 j. M. Looyen 89 J. J de Koe 87 j. J. Muls 78 j. K. M. Kalkman 76 j. K. de Vries 62 j. C. Verwey 83 j Verweij 83 j. A. Hos 54 j. W F. Kesting 71 j. Geboren: Apolonia Jocina, D. van P. v. d. Berg en G Brouwer. Opbrengst Winterhulpcolleeto. De collecte voor Winterhulp „Nederland" heeft opgebracht f. 28,28. ALPHEN. Burgerlijke 'tand. AMSTERDAM, 8 Maart. De animo, die gisteren ten opzichte van de effectenbeurs flink om den hoek kwam kijken, had zich heden weer bijna geheel teruggetrokken. De handel had een stil verloop en aanvankelijk was de stemming weifelend. Op de meeste afdeelingen van de locale markt werd een kleinigheid be neden de vorige slotprijzen afgedaan, maar geleidelijk aan gaven de koersen toch weer teekenen van verbetering en Innerlijk bleek de beurs over een goed weerstandsvermogen te beschikken, zoodat de gisteren behaalde koerswinsten meerendeels gehandhaafd konden blijven. Voor Olies werd nogal belangstelling aan den dag gelegd en nadat de koers tot 215% was Ingezakt, viel tegen het slot weer een herstel waar te nemen, zij het dan ook dat op iets lager prijzen dan gisteren uit de noteering werd getreden. De Cultuurfond sen gaven bescheiden affaire te zien. H.V.A.'s werden iets lager Ingezet, doch konden zich nadien herstellen tot ongeveer het peil van de vorige topprijzen, Vorsten landen waren prijshoudend. De affaire in Rubberaandeelen was van kalmen aard. Amsterdam Rubber waren gemiddeld zoo goed als onveranderd. De minder courante soorten waren prijshoudend, eveneens zonder noemenswaardige afwijking. De han del in Tabakken stond vrijwel stil. Oude Deli's waren zoo goed als ongewijzigd. Voor Deli Batavia en Senembah's was het niet gemakkelijk om tot noteering te geraken. Ook voor Industrieelen was de onderne mingslust niet groot. Aku's werden tegen ongeveer de prijzen van gisteren afgedaan. Unilevers waren even lager en ook was dit het geval met de Philips aandeelen. In de minder courante soorten was weinig te doen. De koersbeweging was onregelmatig. De Scheepvaartrubriek gaf slechts geringe affaire te zien. De bekende hoofdsoorten werden meerendeels tegen ongeveer de vo rige prijzen verhandeld. Voor Amerikaansche fondsen was de on dernemingslust ook niet groot. Het koers verloop van Wallstreet was onregelmatig geweest en het feit dat de koersstijging al daar geen voortgang had gevonden, had een teleurstellenden Indruk gemaakt. Zelfs in de Staalaandeelen en Anaconda's ging maar weinig om. Bij de opening werd een kleinigheid beneden het vorige slot afge daan, waarna onder beurstijd geleidelijk aan een opwaartsche richting werd gevolgd De spanning tusschen de hoogste en de laagste koersen bleef echter klein. Een vaste stemming bestond voor de Ne- derlandsche beleggingen, In het bijzonder voor de Nederlandsche staatspapieren. De obligatiëft uit de nieuwe 4% leening, welke in een open hoek werden verhandeld, kon den zleh niet onaardig verbeteren. De ge staffelde leening werd tot 50% afgedaan. Ook de obllgatiën uit de andere jongere emissies lagen stevig in de markt, evenals de Oude Schuld en de obllgatiën Nederl.- Indië. Gemeentelijke en provinciale obliga ties waren mede goed gedisponeerd. Pand brieven stil. Prolongatie 2 3/4%. Geboren: Engelina Alida Hendrika, d. van G. Hellema en Jantien Geerlings Ernst Willem, z. -van N. van Leeuwen en Jannetje Catharina Kammeraat Chrlstiaan Adriaan, z. van F, C. Rouwlt en Johanna Rook Jan. z. van Ryk 535, varekoeïen 230—:380. Handel kaïmTïeta la 'i,; LEIDEN, 7 Maart. Ter Veemarkt is aange voerd: 5 Stieren; 110 Kalf- en Melkkoeien f.260480, handel tam.; 45 Varekoeien e.a, f.200—360. tam.; 12 Pinken f. 160—240, mat.; 2 Vette kalveren; 388 Nuchtere slachtkalveren; 100 Vette Schapen; 590 Weideschapen f.30—38. tam. vlug; 249 Mestvarkens f.24-^0, tam.; 178 Big gen f. 1016, tam. 1 Veulen; 14 Bokken en geiten f. 15—35, mat. LEIDEN,, 7 Maart, Kaasmarkt: Noteering per 50 k.g.: prijs bepaald door de N.L.C., aanvoer 9 partyen. HONSELERSDIJK, 7 Maart. - Centr. Westl. Bloemenveiling. Anjers f. 2,808,60; Calla 9—18; Amerilly 5—8, wit 14—17 per 100; Plumosa 21 —47; Sprengerie 24—29; Freesla 12; geel 12— 21, blauw 16—28; Copland 16—25; rose 17—30; Bartigon 22—34; Pit 21—34; Albino 33; Mu- rillo 1219; Theeroos 23225; Irissen 53; Ane monen 2659; Lathyrus 45—51 per bos; Hor tensia 0,851,20; Azalea 0,851.25; Cineraria 32 —56; Primula 812; Aloë 1137 per pot. RIJNSBURG*. 7 Maart. Bloemenveiling. Hyacinthen wit f.7—8; blauw f.6—7,50; Nar cissen: Alfred 1418; Helios 1214; Costers 12 14; Ornatus 10—12; Freesia's 1822. Tulpen: Bartigon 38—42; Pitt 28—34; Everts 26—30, Ti- tlaan 24—28; Gele Prins 20—24; Goudvink 28— 30; Edith Eddle 34—38; Vivtoire 26—32; La Reine 16—20; Witte Valk 22—26; Albino 38— 40; Ibis 22—26. RIJNSBURG. 7 Maax*t, Groentenveiling Gele kool f. 5.506; roode kool f.7; boei'enkool f.2—8; knolrapen f.2,40—3; Witlof f.16—19; Schorseneren A f.17; Idem B f. 10—50 per 100 KG Kroten 68 ct.; uien 90130 ct.; waschpen f. 1.302 per kist. UTRECHT, 8 Maart. Veemarkt. Totaal aan gevoerd 1575 stuks vee. 300 runderen. Vaax :rx 300430, melkkoeien 320—520, kalfkoeien 3:e Ederveen en Tryntje van Dam SJoerd, z, van D. Tlemersma en Margaretha Maria van Gent. Getrouwd: Arie Pols, 26 jaar en Antje de Roode, 24 jaar. Overleden: Gerrit J. Spelt, 60 jaar. Na een daartoe gehouden vergadering pry zen. 35 magere kalveren 140—230, handel matig, onver, prijzen. 1000 nuchtere kalveren, 143- schrammen 2033, 95 biggen 1420, handel matig, onver, pry zen. Kleinhandel: 150 K.Q. boter 2.40, 300 K.G. kaas 1.20—1.50 per K.G. 3—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3