En NU.... De Leidsche Bioscoop-Programma's LEIDSCH OMBLAD - Eerste Blad Zaterdag 8 Maart 1941 ADLÉR KI. 87 OFFICIEELE KENNISGEVING VISSCHERU-BERICHÏEN Uit Frankrijk Gaat Amerika convoyeeren Verspreide berichten SPORT STADSNIEUWS Alléén bij C. F. MEER POEL BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Laatste Berichten Binnenland De lijstencollecte van Winterhulp Werkliedenretours voor gezinshoofden Buitenland EDEN IN EGYPTE. Eden heeft te Cairo, naar het D. N. B. meldt, besprekingen gevoerd met de bevel hebbers van leger en vloot en had een on derhoud met generaal Smuts, die vergezeld was van den chef van den Zuid-Afrikaan- schen generalen stal van Rijneveld. DARLAN BRENGT RAPPORT UIT TE VICHY. Aan Pétain en kabinetsraad. Vice-president admiraal Darlan is gister middag uit Parijs te Vichy teruggekeerd. Terstond na aankomst had hij een lang durig onderhoud met maarschalk Pétain. Gisteravond is een kabinetsraad gehpuden waar vice-president Darlan rapport heeft uitgebracht over zijn jongste reis naar Parijs. Generaal Weygand heeft zijn besprekin gen met de regeeringsleden voortgezet en daarbij een langdurige conferentie gehad met den minister van Koloniën, vice-admi- raal Platon. (D.N.B.). DE ENGELSCHE BLOKKADE TEGEN FRANKRIJK. De Fransche ambassadeur te Washington, Henri Haye, heeft zich tot de minister van buitenlandsche zaken, Cordell Hull, gewend om te bewerkstelligen, dat een lading haver vlokken voor het onbezette Frankrijk werd vrijgegeven, ofschoon de Engelsche autori teiten dit transport weigerden. Haye ver zocht Huil zijn invloed bij de Engelschen te doen gelden, daar de lading uitsluitend voor kinderen in het onbezette gebied van Frank rijk bestemd was. (D.N.B.). De Amerikaansche Senaat heeft het voor stel van den democraat Omahoney, con- vooien voor Amerikaansch oorlogsmateriaal in de oorlogszone te verbieden, verworpen. Het voorstel werd zoowel door aanhangers als door tegenstanders van de wet tot hulpverleening aan Engeland verworpen. De democraat Clark heeft voor de stem ming tegenover de pers verklaard, dpt ook de tegenstanders van de wet tegen het voor stel zouden stemmen, daar bij het aannemen van dit voorstel de mogelijkheid zou be staan, dat de Amerikaansche vloot de be geleiding tot in de nabijheid van het oor logsgebied op zich zou nemen. (D.N.B.). Naar de „Deutsche Zeitung in den Nieder- landen" echter in een eigen bericht uit New York verneemt, heeft de Amerikaansche regeering een plan in voorbereiding om een convooieeringsdienst over tweederde deel van het traject over den Atlantischen Oceaan tusschen de Vereenigde Staten en Engeland in te stellen. Daarmede worden de grenzen van het Westelijk halfrond niet overschreden en de Atlantische Oceaan op dusdanige wijze verdeeld, dat tweederde deel van den zeeweg naar Engeland onder de Amerikaansche controle ter zee zal val len. Deze convooieeringsdienst zou de oplos sing van het trans-atlantische con- vooieeringsvraagstuk voor Engeland met 66 procent vergemakkelijken. Men vreest in de V. S., dat het grootste deel der leveranties aan Engeland nooit zijn bestemmingshavens zal bereiken, wanneer niet een nieuw sy steem van convooibeveiliging wordt inge voerd. Voorts heeft de Senaat het voorstel ver worpen van den republikein Johnson, waar in geëiscbt werd, dat voor de instandhou ding .van de Amerikaansche strijdkrachten buiten het Westelijke halfrond of in het oorlogsgebied geen credieten ter beschik king zouden mogen worden gesteld. De democraat Connally, die voor verwer ping van het voorstel sprak, verklaarde, dat opnemen van een dergelijke clausule den Senaat er toe zou machtigen te beslissen, waar leger en vloot gebruikt zouden mogen worden. Daarmede zou de vergadering zich Luxor-Theater Hetgeen wij wel had den venvacht, is inderdaad geschied: de Noorsche film „Lajla" is voor de komende week geprolongeerd en de toekomstige be zoekers zullen, wanneer zij met dit voor treffelijke Scandinavische product hebben kennis gemaakt, de directie voor dit be sluit dankbaar zijn! Lido-Theater. „Moord in de villa Har den," geeft de gebeurtenissen weer, welke zich afspelen in de villa van een bekenden zanger, Matthias Harden. Hij leeft rnet zijn vrouw Vera op gespannen voet, hetgeen zijn grond vindt in het feit, dat Vera haar man ontrouw is. Zij heeft een uitge- breiden kring van vrienden om zich ver zameld. die niet de sympathie van haar man kunnen wegdragen, en in het bijzon der een zekere Ollmer, voor wieh Vera groote genegenheid koestert, staat niet in zijn gunst. Op zekeren dag verdwijnt Har den met een zijner leerlingen, Maria, ge-' durende eenigen tijd uit zijn villa, terwijl daar een feest plaats vindt. Als de gasten aan Vera vragen, waarom haar man niet in het gezelschap komt, weet zij niet an ders te doen dan te zeggen, dat hij zich niet wel gevoelde en naar bed is gegaan. Hij wordt echter later in de stad gesigna leerd. en over de onaangename situatie, die daaruit voortvloeit, windt Vera zich zoo danig op. dat zij besluit om hem een lesje te geven. Zij denkt namelijk, dat haar man haar ontrouw is. hoewel dit in het geheel niet in overeenstemming is met de werke lijkheid. Vera gaat naar Ollmer toe, doch voordat zij hem ontmoet, heeft Harden een gesprek met Ollmer. die hiervan Vera telefonisch in kennis stelt. Vera, die in het geheel geen scheiding echter de rechten van den opperbevelheb ber aanmatigen. In snelle volgorde zij vervolgens nog twee voorstellen der oppositie verworpen. Het eerste was afkomstig van den onafhanke- lijken senator Norris, die het opnemen eischte van een clausule, welke het onmo gelijk moest maken de wet zoo uit te leg gen, dat de president gemachtigd zou zijn Amerikaansche strijdkrachten op vreemd gebied buiten het Westelijk halfrond of de bezittingen der Ver. Staten met inbegrip van de Philippijnen te laten strijden Het tweede verworpen voorstel was af komstig van den democraat Maloney, die eischte, dat het den leden der Amerikaan sche weermacht zou zijn verboden reizen te maken in de door den president bepaalde oorlogszones. Daarentegen is met 65 tegen 24 stemmen het voorstel van den' democraat Ellender aangenomen, volgens hetwelk het wetsont werp geen wijziging van de reeds bestaande wetten omtrent het gebruik van land- en zeestrijdkrachten der Vereenigde Staten ten gevolge mag hebben. (DNB) ENGELSCHE TORPEDOJAGER VERLOREN GEGAAN. De Britsche admiraliteit heeft medege deeld, dat de Britsche torpedojager Dainty tot zinken is gebracht. De Dainty behoorde tot de Defender- klasse, die vóór den oorlog 8 schepen telde. Van deze acht schepen is de Duohess reeds eerder vergaan. Zij webden gebouwd ln 1932 en 1933. De Dainty was een 1375 ton me tend sohip, met een snelheid van 36 knoo- pen. De normale bemanning telde 145 kop pen. De bewapening bestond uit 4 kanonnen van 11 cm. en acht torpedo-lanceerbulzen. De actieradius bedroeg 6000 mijl. VERTREK DER AMERIKANEN UIT HET VERRE OOSTEN. Gistermiddag zijn 320 vreemdelingen met de Tatsoeta Maroe uit Japan naar de Veree nigde Staten vertrokken. Onder hen bevon den zich 25 Amerikaansche zendelingen, w.o. die 25 en 40 jaar reeds in Japan werk ten (Domei). SCHAKEN. LEIDSCHE SCHAAKBOND. De uitslag van een wedstrijd, gespeeld voor de 2e groep, was de volgende: L. Gymn.Sch.Club I—L.S.S.F. II D; J. M. de HondtJ, A. Noordzij 10 E. de Witte—J. J. Seidel A. G, de Kier—A. Dekxx J. Ph-. van HamH Sleeboom R. M. Smits—J. v. d. Velde 1—0 A. van EsM. Poernomo Vi A. P. Schilp—S. B. Heydemann A. SchoutenH. W. Kastern R. LagaayV. Plaag 10 G. Laman—C. Deelder 1—0 Totaal 6^x—2%x Hoewel nog één partij uitgespeeld ^al worden, is de wedstrijd reeds door de Gymnasiasten ge wonnen. Deze jeugdige spelers hebben tot dusver alle gespeelde wedstrijden (5 ln totaal) glansrijk gewonnen en daarmede het kampioenschap der 2e groep behaald; ongeacht den uitslag van één nog te spelen wedstrijd. DE EERSTE GROEP. L.S.S.F. I wint met 5Yivan L.S.Q. II. Deze wedstrijd was in gelijken stand (44) afgebroken. De partij aan het 4e bord tusschen C. van Bergen (L.S-SF.) en J. M. Passtoors (L.S.G.) Is door den arbiter remise verklaard. Inmiddels is ook de partij aan het 8e bord uit gespeeld en dooi Matzinger (L.S.S.F.) gewonnen van Prins (L.S.G.)Daarmede werd tevens de wedstrijd door L.S.S.F. I met 5%4% gewortnen. wenscht van haar man, keert onmiddellijk naar huis terug, om verdere onheilen te voorkomen. Zij gaat naar huis, en wat zich daar af speelt blijft voorloopig nog duister. Als het personeel van een vrijen avond terugkeert, blijkt Vera vermoord te zijn. Het onderzoek verloopt aanvankelijk niet vlot. Er zijn vele verdachten, die stuk voor stuk grondige motieven voor dezen moord zouden hebben. Wie ten slotte als dader ontmaskerd wordt, zullen wij hier niet vermelden. Een spannende detectivefilm, die goed wordt gespeeld. De hoofdrollen worden ver tolkt door Louis Graveure, Gina Falcken- berg en Fritz Odemar. Op het tooneel verschijnt voor de pauze het danspaar Marja en Petar, dat o.m. de „Ges'chichten aus den Wienerwald" zeer verdienstelijk uitvoert. De humorist-confe rencier Arno Klein oogstte eveneens een verdiend'succes. Casino-Theater. De directie van bo vengenoemd theater wil de zaken deze week van den vroolijken kant laten bekij ken en brengt een programma, waarbij de lachspieren flink op de proef worden ge steld. Het voorprogramma bestaande uit een teekenfilmpjc en een amusante één- acter brengt de toechsouwers reeds in de juiste stemming om na de pauze des te meer te kunnen genieten van de dwaze invallen van Pat en Patachon, de vroeger onder de namen Watt en l/a Watt zoo be kende artisten. „Ridders in lompen". In derdaad gedragen ze zich als ware ridders, door het kind van hun gestorven collega een goede opvoeding te geven en haar te laten studeeren waarvan zij de kosten ge heel dragen. Als reizende muzikanten trek HET 75-JARIG BESTAAN VAN DE LEIDSCHE BROODFABRIEK. Receptie in Schuttershof. Gistermiddag recipieerden ter gelegen heid van het 75-jarig bestaan van de N.V. .Leidsche Broodfabriek de raad van com missarissen, bestaande uit de heeren dr. L. P. Krantz (voorz.), mr. H. R. Goudsmit (seci\), jhr. C. C. Roëll, dr. J. J. van Eek en T. van Draaven en de directeur van de fabriek, de heer J. Bosma, in ,,'t Schut tershof" alhier. De zaal bood een gezelli- gen aanblik door de zeer vele bloemstuk ken, die ter gelegenheid van dit jubileum waren ontvangen. Onder de talrijk velen, die hun geluk- wenschen kwamen aanbieden, merkten wij o.a. op wethouder J. J. van Stralen, na mens het gemeentebestuur, den heer J. J. Wijtenburg, namens de Leidsche Vereeni- glng van Industrieelen, mr. M. B.Vos secre taris van het departement Leiden van de Mij. voor Handel en Nijverheid, benevens vertegenwoordigers van de Vereeniging van Werkgevers in het Bakkersbedrijf, het Station voor Maalderij en Bakkerij te Wa- geningen, verschillende bakkerspatroons- vereeniglngen, rijksbureaux en officieele instellingen en een deputatie van het per soneel. Behalve ontelbae bloemstukken werden nog enkele andere geschenken aan geboden. VEREENIGING TOT VERZORGING VAN KLEINE KINDEREN. Jaarverslag over 1940. In de gistermiddag gehouden algemeene ledenvergadering van bovengenoemde ver eeniging werden de jaarverslagen van de penningmeesteres en secretaresse voorge lezen. Hieruit vernam men. dat de inkomsten in het afgeloopen jaar f. 2980,86 bedroegen (v. j. f. 3321,19) en de uitgaven f. 3331,19% (v. j. f. 3513,03). Het veel kleinere aantal kinderen, dat de instelling dit jaar bezocht, n.l. 8523 (tegen v. J. 10.425) en het verlaagde verpleeg- geld sinds 1939 was de oorzaak, dat de in komsten uit verpleeggeld inplaats van f.1200, zooals in 1939, thans slechts f. 932 bedroegen. Een mooie riftvloer is in1 de Kinderbewaar plaats aangebracht. In de samenstelling van het bestuur en personeel kwamen eenlge ver anderingen Mogen velen deze 'nuttige instelling blij ven steunen. B. en W. van Enschede bieden den raad ter benoeming van een hoofd *van de school voor voorbereidend lager onderwijs aan de Celebes- straat te Enschede een voordracht aan, waarop als nr. 1 voorkomt onze stadgenoote, mej. M. H. C. Pels. Donderdag slaagde aan de Amster- damsche Universiteit onze stadgenoot, de heer A. J. Vosselman, voor het doctoraal examen in de rechten. Het moet voor den heer Vosselman, oud directeur van de .Wasscherij „de Wittè", een groote voldoening zijn, de studie, onder zeer moeilijke omstandigheden begonnen, tot zulk een goed einde gebracht te hebben. DE VOLKS ZIG-ZAG NAAIMACHINE Zeer eenvoudige bediening. Sterke constructie m- Lage aanschaffingsprijs. BREESTRAAT 171. 189 (Ingez. Med.) FIETSBANDEN. In het vervolg zal men voor het verkrij gen van een bon voor een fietsband het nummer van zijn rijwiel moeten opgeven. Zij, die- in dienstbetrekking zijn en een rijwiel 'moeten gebruiken om rneer dan 5 kilometer af te leggen teneinde zich naar hun bezigheden te begeven, dienen een verklaring van hun werkgever over te leg gen. De Burgemeester, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Leiden, 8 Maart 1941. 195 STANDAARD'S brood is licht verteerbaar. 119 (Ingez. Med.) GEBOREN: Johanna Josephina, d. van G. J. de la Rie en T. Gressie Elisabeth Jacoba Wendelina Anto- nia, d. van N. J. A. v. d. Voort en H. M. van Schalk Johannes, z. van C. Zaal en K. J. Horsman Josephina Bardina Sophia, d. van J. de Krijger, en E. F. Breukhoven Maria Magdalena, d. van A. v. d. Lits en G. Kanbier Wouter Johannes, z. van J. Versloot en C. A. Moerkens Johannes, z, van W. A. F. Noppe en T. Sipma Hendrik Willem, z. van S. v. Wezel en A. H. v. d. Horn Constantla Margaretha, d. van J. C. Meyboom en C. M. Luinenburg Antonius Jacobus Jozef, z. van A. F. v. Engelen en Z. Koopman Maria Cecilia, d. van A. F. v. Engelen en Z. Koopman Cornells, z. van N. Vegt en H. C. v. d. Meij Susanna, d. van J. Zandvliet en B. C. Noest Neeltje, d. van K. Kraaijenbrink en A, J. Jongbloed Pieter, z. van J. Jongeleen en M. v. d. Linden Johannls, z. van Th. M. Budding en Th. v. Rossen Clasina, d. van J. Kooien en E. Chaudron. ONDERTROUWD: A, Kret, wedr, 58 jaar en J. R. v. Delden, gesch., 44 jaar. OVERLEDEN: P. M. Doeswïjk, d., 1 mnd. C. v. d. Maat, d., 14 jaar W. H. H, v. d. Loo, m., 85 jaar J. M. Breebaart, wed. van A. Mulder, 88 jaar W. H. de Goejj, wed. van C. Schmidt. 73 jaar P. J. Versluis, z., 28 jaar W. Eichberg, z„ 8 jaar. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 8 Maart. Middelschol 60—57. Zetschol 5343. Kleine schol 4120. Puf- schol 188. Groote schar 3832. Kleine schar 1810.50. Pufschar 4.801.75. Groo te bot 37—26. Kleine bot 23—16. Groote griet 74. Kleine griet 4235. Groote wij ting 33—22. Wijting 23—14.50 Kleine wij ting 16—12.50 (alles per 50 K.G.) Tarbot 4.60—4. Tongen 3.40—2 p. K.G. Kabeljauw f.126.60 per stuk. Besomming loggers: KW 163 f 3825. KW 123 f2219. KW 108, f2443. KW 107. f 2073. KW 52 f 1691. KW 40 f 4619. KW 3, f 6563. KW 38 f 1457. KW 49, f 2634. KW 130, f 1879 KW 59 f 2325. KW 154, f 3632. Het AJIP. meldt: Maandag over een week, 17 Maart is, zoo als bekend, de aanvangsdatum van de lijstencollecte van Winterhulp ^Nederland, welke duurt tot Zaterdag 23 Maart. Indien tijd zullen de reeds bekende figuren met de roode bus en de lijst weer over het ge- heele land in het straatbeeld verschijnen. Maar hoeveel er dit ook zullen zijn, teveel kunnen er nimmer aan den oproep voor collectanten gehoor geven. De behoefte aan collectanten is daarvoor te groot. Winter hulp doet nogmaals een dringend beroep op die landgenooten, die daarvoor in aan merking komen, om zich aan te melden als collectant. Het groote aantal dat noodig is behoeft geen verwondering te wekken, daar alle huizen moeten worden bezocht, niet alleen in de meer gegoede wijken, doch ook in de arbeiderswijken. De ervaring heeft trou wens uitgewezen, dat vooral in de arbei derswij ken de medewerking groot is, zoo goed als huis aan huis worden hier de giften ontvangen. De voorbereiding van de lijstencollecte is gereed. Thans is het woord aan het publiek om deze te doen slagen, zoowel door zich aan te melden als collectant, hetgeen iede- ren dag kan gebeuren, als door het gereed houden van de bijdrage, om oponthoud voor de collectanten te voorkomen. Voor gezinshoofden, die werken buiten de plaats, waar hun gezin vertoeft, zullen de spoorwegen eenmaal in de twee weken werkliedenretours 3e klasse beschikbaar stellen. De af te leggen afstand moet echter ten minste 50 k.m. bedragen en het gezinshoofd moet telkenmale tenminste 12 achtereen volgende dagen bij denzelfden werkgever werkzaam zijn. Het looninkomen mag bruto niet meer bedragen dan f. 158 per maand, f. 36.60 per week of f. 6.10 per dag. De retours zijn geldig van Vrijdag tot en met den eerstvolgenden werkdag der daar opvolgende week. Bij gelegenheid van Kerstmis, Nieuwjaar en Hemëlvaartsdag wordt de geldigheid afzonderlijk vastge steld. Ter verkrijging van een werkliedenretour moet de werknemer overleggen eén formu lier van een door de spoorwegen vastgesteld model, dat elke zes maanden vernieuwd moet worden en gewaarmerkt is door het gemeentebestuur van de woonplaats en van het gezin en door den werkgever. De prijs is die der eendaagsche retour- kaarten, zooals dit voorheen ook bij de weekeind-retours het geval was. Dit tijdelijk speciaal tarief voor gezins hoofden zal binnenkort worden ingesteld. GELUKWENSCH VAN KONING MICHAEL AAN ANTONESCU. Koning Michael heeft generaal Antonescu het volgende telegram doen toekomen: „Ik wensch U geluk met het volledige vertrou wen, dat het Roemeensche volk blijkens zijn stemming in U stelt, en met de geest drift, waarmede het aan dit vertrouwen uitng heeft gegeven. Mijn hart en mijn gedachten zijn bij mijn volk en bij U". (D.N.B.) Stelzer in een wat minder belangrijke, maar zeer goed gespeelde rol opmerkten. Ensceneering en muziek zijn een aparte vermelding waard. Truxa is een beroemd koorddanser, hij trad op in een program ma met de danseres Yester (La Jana) ter wijl als derde groote ster op het program ma stond, Garvin, zich noemende de „grootste illusionist". Zoowel Truxa als Garvin zijn verliefd op Yester. Zij schenkt haar meeste gunsten aan Truxa. Uit ja loezie bedenkt Garvin een helsch middel om Truxa in het ongeluk te storten. Hij ontwerpt een ingenieuze installatie, hoofd zakelijk met spiegels werkend, die maakt dat Truxa wanneer hij midden op het koord is in plaats van één, vijf touwen ziet en dus moet vallen. Truxa wordt hierdoor nagenoeg krankzinnig; hij geeft zijn con tracten, naam en alles aan een artist uit een derderangscafé. Zooals te begrijpen is gaat het drietal uit elkaar. Door toevallige omstandigheden komen echter in Berlijn Yester, Garvin en de nieuwe Truxa in één programma. Garvin en Yester merken onmiddellijk dat het de echte Truxa niet meer is, doch verraden hem niet. Thans ziet Garvin zijn kans schoon en tracht voortdurend Yester* over te halen met hem te trouwen. Yester heeft echter een afschuw van hém en vat sympathie op voor den nieuwen Truxa. Met groeiende jaloezie moet Garvin dit aanzien en voor de tweede maal besluit hij zijn installatie te gebruiken. De eerste maal ontsnapt Truxa als door een wonder aan den dood. De echte Truxa is inmiddels ook b> Berlijn aangekomen en wanneer Garvin voor de tweede maal poogt den nieuwen Truxa te doen neerstorten, wordt hij plot seling gegrepen door den van wraaklust bezielden en half waanzinnigen _0U^eiJ Truxa die hem van zijn hooge post in h«c theater, bij zijn installaties naar beneden gooit Dit is Garvins einde. Het slot brengt de vereeniging van Yester en den nieuwen Truxa. Het voorprogramma bevat behalve ne> omvangrijke wereldnieuws nog een inte ressant cultuurfilmpje over „Het Kranten* bedrijf." 2—1 ken zij door het leven en hoewel ze dik wijls gastvrijheid genieten in minder aan gename omgeving, weten zij zich toch door het leven te slaan en voor Kitty het be- noodigde geld bijeen te krijgen. Wanneer zij weer een brief van hun pleegdochter krijgen, vraagt deze hun om het laatste benoodigde geld te sturen. Teneinde aan dit geld te komen, gaat Pat een worstel wedstrijd aan op een kermis; een wedstrijd dien hij verliest, niaar niet dan na den z.g. „sterken man" bijna tot wanhoop ge bracht te hebben, waarbij de toeschouwers zich in duizend bochten wringen van het lachen. Tot zijn eigen stomme verbazing vindt. Pat in zijn zak een portefeuille met geld en zich er niet om bekommerende waar het vandaan komt, begeven zij zich vol moed naar Kitty's pension. Deze heeft zich intusschen verloofd met een zoon van een fabrikant en deze noodigt de heide pleegvaders uit om hem te bezoeken. Na vele komische situaties ten huize van den fabrikant vernemen zij, dat 'twee heeren hen wenschen te spreken. Niet anders den kende dan dat zij weer gepakt zullen wor den. slaan zij op de vlucht en dan ontstaat een jacht waarbij men tranen in de oogen' krijgt van het lachen en die eindigt met een onderdompeling in een sloot van de twee vagebonden. Tot hun groote verba zing hooren zij daarna dat zij niet gepakt zullen worden, maar dat. de heeren hen tegen een fabelachtig honorarium willen engageeren zoodat aan het eind alles op zijn pootjes terecht komt. Een film zóó vol met de meest dwaze situaties, dat het niet mogelijk is ze alle weer te geven! Trianon-Theater. „De misdaad van Fabreani" is een speurdersfilm met enkele slechte en vele goede eigenschappen! De eerste bestaan uit eenige onduidelijkhe den in het begin, waardoor het wat lang duurt voordat men inzicht krijgt in wat er eigenlijk gebeuren gaat. De goede eigen schappen worden daarna gevormd door de spanning, de reeks van verwarrende situa ties welke niet alleen de politie maar ook de kijkers in de zaal tot groote moeilijk heden brengen, het vlotte tempo en het opwindende slot.. Kort gezegd draait het verhaal hierom dat een musicus tij dens een pleiziervaart op een groot jacht plotseling ineenzakt, terwijl een zijner vrienden bijna gelijktijdig ernstig ziek wordt. Zonder moeite wordt vastgesteld, dat er mcord door vergiftiging in het spel is. Met het constateeren daarvan is het drama echter niet opgelost, maar stapelen de geheimzinnigheden zich zienderoogen op, ook voor den ijverigen politie-man Ki- lian (Harald Paulsen), die telkens weer andere personen ontdekt, die verdacht moeten worden. Dra kan men voor vier vrouwen bezwarende omstandigheden no- teeren en als zich daar dan nog meerdere mannen bijvoegen, vraagt men zich uitein delijk met verbazing af hoe er een uitweg moet worden gevonden. Ook degene, die hét minst verdacht is, gaat men op die manier wantrouwen, eh iederen keer als er weer iemand ten tooneele gevoerd wordt denkt men bij zichzelf: „Zo.u die't dan per slot van rekening nog gedaan hebben?" Hetgeen tevens duidelijk genoeg aanduidt dat de juiste sfeer bereikt wordt en de toe schouwers als het ware in den stroom van geheimzinnigheid worden ondergedompeld! Vlot spe* verhoogt nog de aantrekkelijk heid dezer film Een pluim allereerst voor de vrouwelijke hoofdpersoon: Karin Hardt, die zich volkomen in haar rol heeft inge leefd. De aandacht vragen verder Doro thea Wieck. Marl Martel en niet het minst Harald Paulsen, de energiekè en sympa thieke inspecteur van politie, die het ge heim ontsluiert en daartoe een bijeenkomst organiseert, waarin alle verdachten tegen woordig zijn! Trianon's vóór-programma bevat ojn. fraaie opnamen van het Zwitsersche land schap. van de bergen en dalen in zomer en winterkleedij en van het eenvoudige, maar dikwijls belangwekkende leven der i vriendelijke bevolking in haar met schil deringen en snijwerk versierde huizen. Rex-Theater. - Het is een uiterst boeien de film, die deze week onder den naam van „Truxa" ïn het Rex-Theater draait. De ge vierde danseres La Jana is de centrale fi guur in dit drama en ook in deze film wor den wij op tallooze van haar exotische dansen vergast. De titelrol wordt gespeeld door Peter Elsholtz, terwijl wij Hannes

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2