Vredesconferentie te Tokio geslaagd. VRIJDAG 7 MAART 1941 No. 24831 Verduisteren: 82sie Jaargang Ook Frankrijk aanvaardt Japansche voorstellen. Rond den Balkan. Doodvonnis uitgesproken Weygand te Vichy. Uit Amerika Duitsch weermachtsbericht Consulaten in de Vereenigde Staten gesloten Verspreide berichten 19.29 uur 8.12 uur V. .J EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad zUn gevestigd. Andere advertenties 37 ets. per regel. Minimum 5 regels. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. - Incassokosten volgens postrecht. „Kleine Advertenties" (hoogstens 30 woorden) uitsluitend bij vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets. berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maandenƒ2.35 per week 0.18 Franco per post ƒ.2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) Het D.N.B. meldt uit Tokio: Een overeenkomst tussche^ Thai land en Fransch Indo-China, welke tot stand gekomen is door JapansMte be middeling, is in een gemeenschappe lijke mededeeling van de vertegenwoor digers van Japan, Frankrijk en Thai land hekend gemaakt. Verscheidene details, welke nog niet zijn opgehel derd, zullen binnen enkele dagen ge regeld worden. In die omstandigheden gelooft men, dat de wapenstilstand tnsschen Frankrijk en Indo-China wel ke hedenmiddag afloopt, niet meer verlengd behoeft te worden. De gemeenschappelijke mededeeling, wel ke door de afdeeling perszaken van de Ja pansche regeering gepubliceerd is vermeldt dat de Fransche ambassadeur tijdens zijn onderhoud van gisteren met Matsoeoka, den minister van buitenlandsche zaken, er kennis van heeft gegeven, dat de regee- ring te Vlchy de voornaamste punten van het Japansche bemiddelingsvoorstel aan neemt. De bijzonderheden voor de defini tieve bijlegging van het grensconflict zul len langs den weg van onderhandelingen in de komende dagen geregeld worden. Hiermede is het Japansche bemiddelings voorstel door beide betrokken landen aan vaard, daar Thailand reeds kort geleden met het Japansche voorstel heeft inge stemd. Gisteravond hadden Matsoeoka en Henry een nieuw onderhoud. Daarover meldt het D.N.B.; Minister Matsoeoka en de Fransche am bassadeur, Henry, zijn. naar verluidt, ook ten aanzien van de bijzonderheden tot volledige overeenstemming gekomen. In welingelichte kringen verklaart men, dat de conferentie daarom als geslaagd kan worden beschouwd. In de komende dagen moeten nog technische bijzonderheden worden besproken. Omdat vandaag de wa penstilstand tusschen Thailand en Indo- China afloopt, zijn gisteren, naar men ver der verneemt, nog besprekingen gehouden over de maatregelen welke noodig zijn tot de onderteekening van het vredesverdrag. Te dezen aanzien ls, zoo wordt medege deeld, een „vriendschappelijk accoord" be reikt. Koh Isjii, de plaatsvervangende woord voerder van de afdeeling perszaken te Tokio deelde voorts mede, dat de nieuwe grenslijn tusschen Thailand en Indo-China door een grenscommissie zal worden afge bakend, hoewel pas later beslist zal wor den in welke capaciteit Japan aan het com missiewerk zal deelnemen. Op de vraag, of alle mogelijke aanleidingen tot geschillen tusschen Thailand en Indo-China als ge volg van het resultaat der conferentie zijn weggenomen, antwoordde de woordvoerder bevestigend. DUITSCHE BEVELHEBBER BIJ KONING BORIS. Het D.N.B. meldt uit Sofia: De opperbevelhebber der Duitsche troe pen in Bulgarije, generaal-Veldmaarschalk List, is gisteren voor een kort bezoek te Sofia aangekomen. Te zamen mej den Duitschen gezant Von Richthofen, is hij door koning Boris, door minister-president Filoff en door de ministers van oorlog en buitenlandsche zaken ontvangen. HET VERTREK VAN DEN ENGELSCHEN GEZANT UIT SOFIA. Het D.N.B. meldt uit Belgrado. De Engelsche gezant in Sofia heeft aan een verslaggeve'r van Politika na zijn be zoek aan den Bulgaarschen minister-presi dent Filoff verklaard, dat hij alles in het werk heeft gesteld om tot een samengaan tusschen Bulgarije en Engeland te gera ken. Hij moest echter tot zijn leedwezen zeggen dat zijn taak hier niet gelukt is. Naar alle waarschijnlijkheid zal hij Maan dag of uiterlijk Dinsdag vertrekken. Aan een verslaggever van Vreme verklaarde bij dat de Bulgaarsche minister-president bij de ontvangst verklaard heeft, van de over winning van Duitschland overtuigd te zijn. be gezant bevestigde, dat hij Filoff ver zocht had, hem tevens de diplomatenpas- teu te verstrekken voor de vertegenwoor digers der uitgeweken regeeringen van België, Nederland en Polen. Gemeenschappelijk zouden zij dan naar Londen vertrekken. DE REIS VAN EDEN. Stefani meldt uit Istdmboel: Volgens berichten uit Athene heeft Eden na zijn besprekingen met de Grieksch'e staatslieden te hebben geëindigd, een on derhoud gehad met den Turkschen gezant te Athene. Gisteren zijn Eden en Dill te Cairo aan gekomen, waar zij spoedig den Zuid-Afri- kaanschen premier Smuts zullen ontmoe ten. Naar eerst thans bekend ls geworden, Ls de Engelsche gezant te Belgrado, sir Ro nald Campbell, Maandag en Dinsdag te Athene geweest, vanwaar hij Woensdag middag met een speciaal vliegtuig ls terug gekeerd. Men neemt aan. dat hij van Eden nieu we instructies heeft gekregen. In Engelsche kringen te Belgrado is een duidelijke ze nuwachtigheid merkbaar. Prins-regent Uaul heeft gisteren den premier Tswetkowitsj en den minister van buitenlandsche zaken Tslntsar Markowitsj. in langdurige audiëntie ontvangen. De gis termorgen aangekomen Joegoslavische ge zant te Sofia, Milanowitsj, is tevoren door den minister van buitenlandsche zaken voor het uitbrengen van rapport ontvan gen. Ook de plaatsvervangende premier en leider der Kroaten, dr. Matsjek en de mi nister van staat, dr. Koelowitsj, zijn door den prins-regent in gehoor ontvangen. Men verwacht te Belgrado, aldus Uni ted Press, dat Yoego Slavië binnen 24 uur een verklaring zal afgeven, waarin wordt medegedeeld, dat de regeering overgaat tot nauwere samenwerking met Duitschland. HET IS GISTERMIDDAG VOLTROKKEN. Het A.NJ. meldt: Een Jood, die te Amsterdam biljetten, waarin tot staking werd opgewekt, aanplakte, werd op heeterdaad betrapt en gevangen genomen. Door het krijgs- recht te Amsterdam werd hij ter dood veroordeeld. Het vonnis Is gisternamid dag met den kogel voltrokken. De aansluiting van Sofia bij het pact van Berlijn en den doortocht van Duitsche troepen over Bulgaarsch grondgebied zijn gevolgen van de fouten van Eden. zoo schrijft de „Giomale d'Italia", die deze beide punten aan een beschouwing onder werpt. Het blad ontkent, dat Bulgarije zou zijn gezwicht voor druk. Integendeel, zoo verklaart het, het ls de Britsche politiek van het verleden en het heden, die de re geering van Sofia dwong de besluiten te nemen, waarmede zich thans de geheele wereld bezighoudt. Bulgarije is verraden door de bedriegelijke beloften van Lloyd George. Zijn wensch deel te nemen aan de nieuwe orde Ls Ingegeven door een levens belang. De aankomst van de Duitsche troepen, die de Bulgaren moeten helpen om alle eventualiteiten af te slaan is een gevolg van de Britsche manoeuvres, van de be dreigingen, dat de Roemeensche mijnen door de R.A.F. zouden worden gebombar deerd en de toeneming der Britsche troe penontschepingen op Grieksch gebied. Reeds is een Canadeesche divisie bijna in haar geheel in Salonlki gearriveerd. Om den slag te pareeren ls Eden op reis gegaan. Naar verluidt zou hij den Grieken talrijke divisies hebben beloofd, die van de Britsche strijdkrachten in Noord-Afrika zouden worden afgenomen. Niet alleen heeft de Britsche krachtsinspanning Italië na vier maanden strijd niet kunnen uit schakelen, maar bovendien moeten de En- gelschen thans de strijdkrachten van ge neraal Wavell verzwakken om de Grieken, die. naar zij vreezen, niet lang meer aan de militaire situatie in Albaniëweerstand kunnen bieden te steunen. Eden heeft zich dus vergist toen hij Wavell aanmoedigde om door te zetten om zich van Italië te ontdoen. Hy heeft zich reeds eens vergist omtrent de mogelijkhe den van Italië, toen hij meende, dat de sancties Rome zouden doen terugtrekken op den weg naar een imperium. Na de eer ste weken van moeilijkheden te boven te zijn gekomen heeft Italië zijn strijdkruch ten kunnen reorganiseeren en de cpntatw niqué's van het hoofdkwartier leggen van getuigenis af. Inmiddels komt de solidariteit van Duitschland dat het belang van de Itali- aansche bijdrage erkent op een wezenlijke manier tot uiting Eden jaagde een gevaar lijke illusie na toen hij een opzienbarend succes in Afrika wilde behalen Zijn per soonlijke strategie blijkt voor Engeland fataal, aldus besluit de „Giornale d'Italia Generaal Weygand, die gistermiddag te Vichy is aangekomen, zal daar een dag of drie, vier blijven Gisteravond heeft hij contact gehad met maarschalk Pétain en generaal Huntziger benevens met verschel den andere leden van de regeering. Heden heeft hij waarschijnlijk een ontmoeting niet admiraal Darlan, die dan uit Parijs te Vichy verwacht word. (D.N.B.) DE DEBATTEN IN DEN SENAAT. De Senaat is gisteren verder gegaan met de behandeling van Ellenders amende ment, volgens hetwelk het optreden van leger en vloot tot het Westelijk halfrond beperkt zou moeten blijven. De leider der democratische fractie, Barkley, sprak zich tegen dit amendement uit. Indien het zou worden aangenomen, zeide hy, zou de in druk gewekt worden, dat de Vereenigde Staten niet zouden optreden om hun bur gers en belangen ergens te beschermen, zoolang niet andere mogendheden de Phi- lippünen en andere Amerikannsche bezit tingen op het Westelük halfrond zouden bedreigen. Het amendement zou door de wereld worden opgevat als een verklaring van het congres over de buitenlandsche politiek der regeering. Taft interrumpeerde hier met de vraag, of een dergeiyke politieke verklaringeenig verschil zou maken met de verklaringen over de buitenlandsche politiek, door Roo sevelt voor zijn verkiezing afgelegd. Indien er geen verschil bestaat, kan men er ook geen bezwaar tegen hebben, dat deze poli tiek in de wet tot hulpverleening aan En geland bevestigd wordt. Barkley antwoordde, dat hij geen landen met name wilde noemen, doch de minis ter van buitenlandsche zaken is van oor deel, dat het aannemen van het amende ment zyn vrijheid van beweging aan zienlijk zou belemmeren. Wheeler wees er op, dat Roosevelt gedurende de verkie zingscampagne heeft verklaard, dat hij geen Amerikaansche troepen naar het bui tenland zal zenden. Indien de Japanners op de Philippljnen of elders Amerikaan sche burgers zouden molesteeren, aldus Wheeler, zou ik tot de eersten behooren. die ze er uit wenschten te drijven. De Ja panners moeten niet den Indruk krijgen, dat myn woorden beteekenen, dat Amerika in zoo'n geval niet zou vechten. Hierop antwoordde Barkley, niets In de wet te willen brengen dat by een andere mogend' heid de meening zou kunnen doen post vatten, dat de Vereenigde Staten welis waar belangen ln de geheele wereld heb ben. doch deze niet zouden verdedigen. Wij kunnen niet verklaren, aldus Barkley, dat bulten het. Westelijk halfrond andere mogendheden "oeheerscher derzeven zeeën zullen zyn De republikein Brooks zeide, dat de ver houdingen sedert den tijd van Theodore Roosevelt veranderd zyn en dat men de vloot niet meer de halve wereld rond kan zenden zonder dat zij beschoten wordt. De voorstanders van het wetsontwerp werken nu aan een compromis-voorstel, dat het amendement van Ellender zou moeten vervangen en zou bepalen, dat het wetsontwerp geen verandering zal brengen in de reeds bestaande volmachten van den president voor leger en vloot. (D.N.B.) Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Een duikboot heeft twee gewapende vijan delijke koopvaardijschepen tot zinken ge bracht, welke te zamen een inhoud hadden van 12.061 brt. In Noord-Afrika hebben Duitsche forma ties gevechtsvliegtuigen bij Derna colonnes voertuigen, troepenconcentraties en barak kenkampen met bommen van licht en mid delzwaar kaliber bestookt,. In de kampen ontstonden hevige branden. Tal van voer tuigen werden vernield, gebouwen werden door voltreffers verwoest of zwaar bescha digd. Een formatie Duitsche duikbommen werpers bombardeerde in de avonduren van gisteren de haven- en dokinstallaties van La Valetta op het eiland Malta. De aanval had een goede uitwerking. Bij aanvallen op verscheidene vliegvelden in Zuid- en Zuidoost-Engeland plaatsten gevechtsvliegtuigen verscheidene treffers op hangars en tusschen staande vliegtuigen. Verscheidene machines werden op den be- ganen grond vernield. Vliegtuigen der ge wapende verkenning bestookten in Zuid en Zuidoost-Engeland de haveninstalalties van verscheidene steden, daaronder ook "an Londen, op krachtdadige wijze met bom men. Een gevechtsvliegtuig ondernam een vermete scheervlucht naar de vliegtuig fabriek van Filton. Bommen van zwaar ka liber vernielden een groote montagehal. Verscheidene gereedstaande vliegtuigen werden beschadigd. De verkenning boven het op 5 Maart aan gevallen vliegveld Halfar op het eiland Malta bracht groote verwoestingen in de installaties van het vliegveld aan het licht. O.a. zijn drie zware gevechtsvliegtuigen, een montagehal en een barak vernietigd, terwijl bovendien verscheidene hangars en vlieg tuigen zware beschadiging hebben opgeloo- pen. Noch overdag noch des nachts is de vijand het gebied van het Duitsche rijk binnengevlogen. Bij den aanval op de vliegtuigfabriek van Filton heeft de bemanning van het aanval lende gevechtsvliegtuig, de eerste luitenant Hollinde, de oberfeldwebel Lebuda, de on derofficier Weber en de gefreiter Schilling zich bijzonder onderscheiden. De democratische senator Ellender heeft thans een ander voorstel ingediend in plaats van het oorspronkelijk door hem opgestelde amendement op de leen- en pachtwet. In dit nieuwe voorstel wordt ge- eischt, dat de wet op de hulp aan Engeland niet zal mogen worden beschouwd als een wijziging van de reeds bestaande wetten op het gebruik van de Amerikaansche strijdkrachtert. Alleen de fabricage en de leverantie van bewapeningsmateriaal aan Engeland moet veroorloofd worden in te genstelling tot de tot dusver bestaande be palingen. Tot een levendige discussie is het geko men in verband met een voorstel van den voorzitter ier senaatscommissie van bui tenlandsche zaken die pleitte voor het op nemen in hel wetsontwerp van een clau sule die den president het recht zou ont zeggen eigener beweging oorlogsmateriaal aan Engeland over te dragen. Het kwam tot een bespreking van de vraag, of het wetsontwerp de Amerikaansche regeering de mogelijkheid geeft om voor haar leve ranties aan Engeland gebruik te maken van Amerikaansche schepen. De genoemde voorzitter. George, verklaarde, dat hij ge kant was tegen het gebruik van Ameri kaansche oorlogsschepen voor convoyee- ring. Hij persoonlijk vertrouwt er op, dat de president niets van dien aard zal doen. Direct daarop merkte George echter op, dat dergelijke problemen reeds lang zijn afge handeld aangezien de Ver. Staten reeds het risico voor de hulp aan Engeland op zich hebben genomen. Hij begreep niet, hoe men vrees kon koesteren voor de leverantie van materiaal, wanneer men de bedoeling heeft Engeland te helpen De democratische senator Omahony in terrumpeerde George hierop met de vraag, of hij met deze uitlating pleitte voor leve rantie van materiaal door Amerikaansche schepen. George antwoordde ontwijkend, dat hij steeds gekant is geweest tegen het gebrui ken van convooien. Wanneer echter de Ver. Staten Engeland willen voorzien van wa pentuig, dan is een debat in den senaat over de wijze, waarop men deze materialen wil leveren, overbodig. (D.N.B.) Het Amerikaansche ministerie van bui tenlandsche zaken heeft officieel medege deeld. dat men „uit overwegingen der na tionale politiek" besloten heeft tot het sluiten van buitenlandsche consulaten op bepaalde plaatsen. De Italiaansche regee ring is uitgenoodigd haar consulaten te Detroit en Newark te sluiten en het per soneel te doen vertrekken. Huil heeft in de persconferentie mede deeling gedaan van een nota, dit gisteren aan den Italiaanschen ambassadeur is overhandigd en die betrekking heeft op de mondelinge mededeeling van den ambas sadeur, gedaan op 12 Februari. Op dien dag verlangde de Italiaansche regeering, dat de consulaten te Palermo en Napels zouden worden overgebracht naar een plaats minstens zoo noordelijk als Rome en niet aan de kust gelegen. Huil deelde mede, dat daarom een consulaat-generaal te Rome wordt ingericht. Hij maakte van de gelegenheid gebruik om te verlangen, dat alle ambtenaren der Italiaansche re geering in de Vereenigde Staten hun rei zen beperken tot het gebied, waarin zij hun functie uitoefenen. Dit verzoek geldt niet voor het diplomatieke personeel van de ambassade te Washington. De regeering' zou het echter op prijs stellen, als de am bassadeur het departement van buiten landsche zaken voortdurend op de hoogte zou willen stellen van de reizen van het militaire en marinepersoneel der ambas sade. - (D.N.B.) JOODSCHE ARBEIDSKRACHTEN IN DUITSCHLAND. Den laatsten tüd zyn, naar de Boersen- zeilung meldt, ln toenemende mate Jood- sche arbeidskrachten, die zich by de ar beidsbeurzen meldden om werk te krijgen, in het arbeidsproces ingeschakeld, ten einde Duitsche arbeidskrachten voor dringende, in staatspolitie!; opzicht belangrijke, werk zaamheden vrij te maken en van alle ar beidsreserves ten volle gebruik te maken. De Joden worden in beginsel ln gesloten groepen te werk gesteld en kunnen by ge schiktheid ook met belangryke werkzaam heden belast worden, zy ontvangen, onder voorwaarde, dat zy vohvaardigen arbeid leveren, het volle arbeidsloon. Daar zq niet de lasten behoeveh te dragen, die voor de Duitsche volksgenooten voortvloeien uit het feit. dat zij tot de volksgemeenschap behoo ren wordt van de Joodsche arbeidskrach ten. ten einde te vermijden, dat zy tegen over de Duitsche arbeiders Ln het voordeel zqn, een sociale compensatie-belasting ge heven. (D.N.B.) ENGELSCHE S.S. ANCHISES VERLOREN GEGAAN. In de verllesUjst van de Britsche koop- vaardq voor Februari, die het Duitsche opperbevel op 1 Maart publiceerde, werden zestien schepen als beschadigd vermeld. Deels waren de beschadigingen zoo ernstig, dat de vaartuigen als verloren beschouwd moesten worden. Hieronder bevond zich ook, naar thans bekend wordt, het door zqn koelinstallaties byzonder waardevolle Engelsche s.s. Anchlses (10.000 ton), dat met een lading bevroren vleesch op weg was naar Engeland., Dit vrachtschip werd op 28 Februari op 400 km. ten westen van Ierland door een Duitsch vliegtuig waarge nomen en met bommen bestookt. De scheepswand werd opengescheurd, er drong water binnen en het vaartuig vertoonde slagzq. Herhaaldeiyk verzocht het schip dringend om hulp, totdat de seinen plot seling ophielden. Voor de Engelsche voor ziening van levensmiddelen beteekent het verlies van de Anchlses die ongeveer 14.000 ton bevroren vleesch aan boord had, een zware slag, aangezien daarmede vijf dag rantsoenen vleesch voor de Engelsche be volking verloren gegaan zyn. PANAMA EN DE VEREENIGDE STATEN. De president van Panama, Arlas, heeft ln een manifest medegedeeld, dat tusschen Panama en de Vergenlgde Staten solidari teit bestaat ten aanzien van aUe kwesties betreffende de verdediging van het Pana ma-kanaal. Er ls een overeenkomst geslo ten, krachtens welke de Vereenigde Staten ook buiten de kanaalzone luchtbases en stations voor de opstelling van zoeklichten en luisterapparaten mogen Inrichten (DNB) EINDRESULTAAT VAN ROEMEENSCHE VOLKSSTEMMING. De voorlooplge definitieve cyfers der Roemeensche volksstemming, die gister avond besloten werd, lulden: ja-stemmen 2.887.758, neen-stemmen 2672 (D.N.B.). BITLGARIJE DOOR BRITSCH-INDIË ALS VIJANDELIJK GEBIED BESCHOUWD. De Britsch-Indische regeering heeft ln een communiqué bekend gemaakt, zoo wordt uit New-Delhi -gemeld, dat Bulgarye voortaan als vyandelijk gebied beschouwd zal worden. (D.N3.) BRITSCH VICE-LUCHTMAARSCHALK - OMGEKOMEN. De Britsche vice-luchtmaarschalk Breese, ls, naar Reu-ter meldt, op een dienstreis door een ongeluk om het leven gekomen. van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam heden op te 12.59 uur en gaat vannacht onder te 4.49 uur. Dit Nummei bevat TWEE Bladen Binnenland Samenwerking tusschen K. N. A. C. en K. N. M. V. (Binnenland-. 2e Blad). IVI^prdere bevoegdheid voor den secretaris generaal van justitie. (Binnenland, 2e Blad). Buitenland De vredesconferentie te Tokio is geslaagd. Zoowel Thailand als Indo-China aan vaarden Japansche voorstellen. (Ie BI.) Zuid-Slavië in nauwer contact met Duitschland? (Ie Blad) ZIE VOORTS ..LAATSTE EERSTE BLAD. BERICHTEN"

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1