Achttien personen ter dood veroordeeld WOENSDAG 5 MAART 1941 No. 24829 Engeland verbreekt diplomatieke betrekkingen met Bulgarije Nieuwe burgemeesters van Amsterdam en Zaandam Sctbotageproces geëindigd Verduisteren: 82sfe Jaargang Von Papen bij Turkschen president De Duitsche motieven Van de gevechtsterreinen De heeren E. J. Voute en C. van Ravenswaay benoemd U'S 19.25 uur 8.17 uur EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad zyn gevestigd. Andere advertenties 37 ets. per regel. Minimum 5 regels. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. - Incassokosten volgens postrecht. „Kleine Advertenties" (hoogstens 30 woorden) uitsluitend by vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets. berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zyn: per 3 maanden2.35 per weekƒ0.18 Franco per post 2.35 per 3 maanden -f- portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) Het D.N3. meldt: De Engelsche berichtendienst heeft gemeld, dat Engeland de diplomatieke betrekkingen met Bulgarije heeft af gebroken. De Britsche gezant zal nog slechts voor de afdoening van de loo- pende zaken te Sofia blijven. Een speciale Duitsche koerier, die Maan dag met een speciaal vliegtuig op het vlieg veld van Istamboel was aangekomen, is gisteren te Ankara aangekomen. Volgens een bericht van het D.N.B., bericht radio-Ankara dat de Duitsche ambassadeur Von Papen door den pre sident van de Turksche republiek in rijn paleis te Tsjankai is ontvangen. Von Papen bracht een persoonlijke boodschap van den Führer over. De president hoorde de boodschap met de grootste opmerkzaamheid aan en ver zocht den ambassadeur om zijn dank voor deze hoffelijkheid over te brengen. Bij dit onderhoud, was ook Saradjogloe, de Turk sche minister van buitenlandsche zaken aanwezig. DE BULGAARSCHE SALDI IN DE VEREENIGDE STATEN. U. P. meldt uit Washington: Roosevelt heeft de verordening betref fende de blokkeering van de Bulgaarsche activa onderteekend. Het A.NP. meldt uit Berlijn: Gisteren zijn in Berlijnsche politieke kringen nogmaals nauwkeurig de motie- ren opgesomd voor het binnenrukken van Duitsohe troepen in Bulgarije. De Duitsche maatregelen in Zuid-Oost-Europa, zoover- nemen wij van welingelichte zijde, berus ten hoofdzakelijk op twee beginselen. Het eerste beginsel wordt gekenmerkt door den wil om in dit gebied een permanenten vrede en een stabiele orde voor alle tijden te ver krijgen en te waarborgen. Het tweede be ginsel wordt bepaald door den oorlog te gen Engeland, een oorlog, waarin Duitsch- land, zooals de Führer reeds gezegd heeft, Engeland zal verslaan waar het maar te verslaan ls. Duitschland zal, zoo verklaarde men gisteren van Duitsche zijde opnieuw, iedere poging van Engeland om den oorlog over te brengen naar gebieden, die Duitsch land beschouwt als te behooren tot zijn economisch gebied, verhinderen. Door deze beide elementaire beginselen van de Duit sche politiek worden de vriendschappen van het Rijk evenzeer bepaald als de orga nisatie van deze vriendschappen en de maatregelen van het Rijk wat betreft om vang, vorm en tijd. DUITSCHLAND EN GRIEKENLAND. Het A.N.P. meldt uit Berlijn: De betrekkingen tusschen Duitschland en Griekenland vormden gisteren, zoo verne men wij van welingelichte zijde, een voor werp van bespreking in de kringen der buitenlandsche journalisten. Van Duitsche zijde heeft men in dit verband gewezen op het feit, dat evenals voorheen tusschen Berlijn en Athene normale diplomatieke betrekkingen bestaan. De algemeene be trekking van Duitschland met dit land kunnen echter nauwelijks goed genoemd worden sedert Griekenland zich opgewor pen heeft tot gangmaker der Engelsche be langen. Naar aanleiding van de in buitenland sche bladen gepubliceerde bewering, dat de Duitsche gezant te Athene een vrij lang durig onderhoud met den Griekschen mi nister-president gehad heeft, vernemen wij van welingelichte zijde, dat men gisteren in Berlijnsche politieke kringen verklaard heeft dat hiervan in de rijkshoofdstad niets bekend is. KONING BORIS AANSCHOUWT OPMARSCH DER DUISCHE TROEPEN. Koning Boris heeft In den loop van Zon dag in burger op eenige opmarschplaatsen de voorbijtrekkende Duitsche troepen aan schouwd Op één plaats werd hij door een Duitschen soldaat herkend en door de troe pen geestdriftig toegejuicht. Koning Boris onderhield zich met Duitsche officieren en soldaten en toonde voor manschappen en materaal levendige belangstelling. De koning heeft royaal autogrammen ver strekt aan de Duitsche soldaten. (D.N.B.) DE VERDEDIGING VAN DZJARABOEB. Luitenant-kolonel Castagna, de comman dant van het garnizoen in Dzjaraboeb, heeft op 2 Maart om elf uur des ochtends het volgende telegram verzonden, aldus meldt Stefani: „Van 7 tot 9 uur heeft de vijandelijke artillerie de stellingen der oase en de ver- sperringsposten gebombardeerd. Onze voor uitgeschoven stukken beantwoordden het vuur. Om kwart over negen en om kwart voor tien vloog een vijandelijk verken ningsvliegtuig boven Dzjaraboeb en wierp strooibiljetten uit, waarin werd gezegd, dat allo hoop op een terugtocht teniet gedaan was, dat de verbindingsweg reeds versperd was en dat bijgevolg geen versterkingen konden aankomen. Wij willen uw leven sparen, aldus de tekst, u goed behandelen en voeden. Geeft u thans over. Waarom een wanhopigen strijd voort zetten? Legt de wapens neer. Het antwoord is reeds gege ven door onze kanonnen, die sedert het aanbreken van den dag zonder ophouden gevuurd hebben. De vijandelijke artillerie heeft het vuur op onze stellingen heropend. Leve Italië. Leve de Koning-keizer. Leve de Duce!" ENGELSCHE AANVAL OP NOORSCH GEBIED. In de ochtenduren van den 4en Maart hebben lichte Britsche zeestrijdkrachten een niet versterkt eiland in de scheren van Cart. Bureau v. Pelt. (4108) De positie op den Balkan na Buigarije's bezetting door Duitsche troepen. Dr. De Vlugt en mr. In 't Veld met pensioen. Het rijkscommissariaat maakt be kend: De rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden heeft krach tens par. 1 van zijn verordening no. 3/40 over de uitoefening van de regee- r ings bevoegdheden in Nederland de burgemeesters dr. De Vlugt te Amster dam en mr. In 't Veld te Zaandam met ingang van gisteren gepensionneerd. Met ingang van denzelfden datum heeft de rijkscommissaris tot burge meester van Amsterdam benoemd den heer Edward John Voute te Amsterdam. Voorts heeft de secretaris-generaal van het ministerie van bïnnenlandsche zaken krachtens de hem bij de veror dening van den rijkscommissaris no. 108/40 over bijzondere administratief rechtelijke maatregelen verleende mach tiging den gepensionneerden kapitein Van Ravenswaaij te Nunspeet met in gang van gisteren tot burgemeester van Zaandam benoemd. Nadat door het decreet van den rijks commissaris nr. 37/41 de gemeenten Am sterdam, Hilversum en Zaandam aan de voorschriften van de nieuwe verordening no. 36/41 over buitengewone maatregelen op constitutioneel en administratief-rech telijk gebied waren onderworpen, heeft de rijkscommissaris met ingang van gisteren tot regeermgscommissaris voor de gemeen te Amsterdam den nieuwen burgémeester Voute en tot regeermgscommissaris voor de gemeente Hilversum den burgemeester aldaar, jhr. Ernst von Bönninghausen aan gewezen. Voorts heeft de secretaris-gene raal van het ministerie van binnenland- sche zaken op grond van de hem verleende volmacht, den nieuwen burgemeester Van Ravenswaaij met ingang van gisteren tot regeermgscommissaris voor de gemeente Zaandam aangewezen. E. J. VOÜTE. Edward John Voute is Amsterdammer van geboorte. Hij aanschouwde daar het levenslicht op 17 September 1887. Hij volgde Foto Polygoon 7 De heer E. J. Voute. te Arnhem de hoogere burgerschool en ver volgens het instituut voor de marine. Als luitenant ter zee tweede klasse ver liet hij den marinedienst om adjunct chef van den technischen dienst van de Hol- landsche Lloyd te worden. In 1923 werd de heer Voute procuratie houder van de pakhuismeesteren van de thee te Amsterdam. In 1928 ging hij in zijn kwaliteit van secretaris van het Nederlandsch Aardrijks kundig Genootschap als regeeringsafge- vaardigde naar het internationaal geogra fisch congres te Cambridge, in 1931 naar Parijs en in 1934 naar Warschau. Verder maakt hij als secretaris deel uit van het college van commissarissen van het matro- zeninstituut der Nederlandsche zeil- en roeivereeniging. De heer Voüte woont te Bergen in Noord- Holland, waar hij lid van den gemeenteraad is als vertegenwoordiger van het los van de politieke partijen staande „middenblok", dat speciaal is opgericht om de belangen van Bergen te behartigen. C. VAN RAVENSWAAY. C. van Ravenswaay is geboren in 1897 en dus 43 jaar oud. Hij komt van den Arbeids dienst, waarin hij na den oorlog als reserve- kapitein van de artillerie was overgegaan. Hij was ingedeeld als technisch leider bij den staf van het vijfde korps en aangewezen als technisch leider van het kamp Water loo, dat tusschen Austerlitz en Oud-Leusden ligt. Voor den oorlog was de heer Van Ravens waay een vooraanstaande figuur in het zakenleven. Hij vertoefde te Warschau o.a. als procuratiehouder van de N.V. Philips en verbleef nadien in andere functies te Brus sel en Londen. In den Opbouwdienst geldt de heer Van Ravenswaaij als een officier met onbetwist baar groote leiderscapaciteiten. E. J. B. M. VON BÖNNINGHAUSEN. Jhr. mr. E. J. B. M. von Bönninghausen werd op 26 Juli 1900 te Heemstede geboren en is dus thans 40 jaar oud. Hij studeerde aan de R.K. Universiteit te Nijmegen, waar hij in 1930 tot meester in de rechten pro- Jhr. E. J. R. M. von Bönninghausen. moveerde. Na aanvankelijk lid te zijn ge weest van de R.K. Staatspartij, trad hij in 1935 toe tot de N.S3., voor welke partij hij de laatste drie jaren zitting had in de Eerste kamer. Jhr. von Bönninghausen was als advocaat en procureur werkzaam in Oldenzaal en later te Enschede, totdat hij in September j.l. werd benoemd tot burgemeester van Hilversum, van welke stad hij thans Regee- ringscommisriris is geworden. Het A. N. P. meldt: Het op 24 Februari voor een Duitsch krijgs- gerecht in Den Haag begonnen proces tegen leden van een terreur-, sabotage- en spionnage-organisatie is op Dinsdag 4 Maart met het uitspreken van de vonnissen geëindigd. Achttien beklaag den zijn ter dood veroordeeld, zes zijn vrijgesproken, de anderen kregen tuchthuis- en gevangenisstraffen. Noord-Noorwegen overvallen. Na een korte beschieting, waarvan enkele visschersvaar- tuigen het slachtoffer werden, werden sol daten aan land gezet, die enkele Duitsche en Noorsche visschers gevangen namen. Na een kort oponthoud verlieten de vij andelijke vaartuigen, teneinde zich aan de Duitsche tegenmaatregelen te onttrekken, in volle vaart de Noorsche wateren. Het betreft hier, naar het D.N.B. van des- 250.000 boete wegens prijsopdrijving De inspecteur voor de prijsbe- heerschin g te 's-Gravenha ge heeft gisteien in openbare zit ting uitspraak gedaan in een ernstig geval van prijs opdrij ving. De overtreder, een winke lier-grossier in textielgoederen te s-Gravenhage, werd bij tuchtbeschikking veroordeeld tot betaling van een boete van 250.000.—. kundige Duitsche zijde verneemt, zonder twijfel een Engelsche propaganda-actie, waaraan niet de minste militaire beteekenis moet worden toegekend. DE VERLIEZEN DER BRITSCHE KOOPVAARDIJ. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Voor de v/eek van 18 tot 24 Februari geeft de Britsche admiraliteit de verliezen der koopvaardij aan met 13 Britsche schepen van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam heden op te 11.33 uur en gaat van nacht onder te 2.08 uur. met in totaal 53.834 brt. en een geallieerd schip van 7.034 brt. Te Lissabon zijn 160 overlevenden van het Britsche convooi, dat Duitsche zee- strijdkrachten 12 Februari bij de Azoren tot zinken gebracht hadden, op Portugee- sche schepen aangekomen, een der booten had de rest van de bemanningen van zes schepen aan boord, n.l. 52 matrozen, die o.a. mededeelden, dat van de 36 man van een Britschen koopvaarder slechts twee werden gered. Een ander Portugeesch schip bracht 108 schipbreukelingen naar Lissabon. De Engelsche zeelui, die nog zichtbaar onder den indruk van de ramp verkeerden, ver klaarden, dat veertien schepen van het convooi in de diepte verdwenen waren. Reuter had slechts het verlies van zes schepen bekend gemaakt. Dit Nummer bevat DRIE Bladen Binnenland Persoonbewijzen voor hen, die geen vaste verblijfplaats hebben (Binnenland, 3de Blad). Vergadering van de veilingsvereenigingen in Zuid-Holland (Binnenland, 3e Blad), Buitenland Engeland verbreekt de diplomatieke betrek kingen met Bulgarije (1ste Blad). Schrijven van den Führer aan den Turk schen president door Von Papen over handigd (1ste Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE EERSTE BLAD. BERICHTEN"

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1