De strijd tegen Engeland Bekendmaking WOENSDAG 26 FEBRUARI 1941 No. 24823 De nieuwe Fransche regeering Verduisteren: 81ste Jaargang Het gebruik van gifgas De Engelsche blokkade De strijd tegen de Britsche scheepvaart Uit Engeland Een volksstemming in Roemenië Samenwerking met Duitschland 19.13 uur 8.33 uur EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad zijn gevestigd. Andere advertenties 37 ets. per regel. Minimum 5 regels. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. - Incassokosten volgens postrecht. „Kleine Advertenties" (hoogstens 30 woorden) uitsluitend bij vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets. berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden2.35 per week ƒ0.18 Franco per post ƒ2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) In de Duitsohe rijkshoofdstad volgt men aandachtig de discussie, die in Engeland reeds eenigen tijd aan den gang is over een mogelijk gebruik van gifgasstoffen in den Europeeschen oorlog. Naar het D.N.B. aan een referaat voor journalisten ont leent, vindt men in bevoegde Duitsohe kringen de Engelsche activiteit hoogst merkwaardig. In dit verband wijst men er te Berlijn op, dat Wendell Willkie bij zijn bezoek aan Engeland juist naar een der belangrijkste Engelsche fabrieken der che mische industrie is geleid en dat de be kende Amerikaansohe deskundige voor oor logskassen, professor James Conant, zich met een zijner medewerkers eveneens naar Engeland begeeft. Deze feiten, zoo verklaarde men gisteren te Berlijn, worden hier met de grootste aandacht gevolgd, vooral daar de Engel sche radio meldt, dat de pers in deze kwes tie de dingen zoo tracht voor te stellen alsof juist van Duitschland het gebruik van gas in den grootsten omvang is te verwachten. Van Duitsche zijde heeft men hiertegenover slechts vastgesteld, dat juist Engeland op dit gebied een activiteit ont wikkelt, die te denken geeft. (D.N.B.). Hugh Holohan, mededirecteur van een reederij, die een maand geleden is opge richt, en die door in het in de vaart bren gen van snelle wachtschepen tusschen Amerika en Ierland het gebrek aan levens middelen in den Ierschen vrijstaat wilde verminderen, heeft in een interview scher pe aanvallen gedaan op de „cynische hui chelarij" der Britsche regeering, die de Engelsche monopolistische positie in het zeeverzekeringswezen gebruikt om Ierlard te blokkeeren en het zoodoende iets af te persen. Hoewel de reederij, aldus verklaar de Holohan, voldoende scheepsruim te be zit om de 40.000 ton vrachtgoederen, die intusschen in Amerikaansohe havens aan den Atlantischen Oceaan zijn opgestapeld, te vervoeren, weigert de Londensohe ver zekeringsmaatschappij Lloyds, waarbij de Amerikaansche zeeverzekeringsfirma's her verzekerd zijn, polissen voor de ladingen uit te schrijven, die niet van Engelsche zijde zijn goedgekeurd. Toestemming wordt slechts dan verleend, als de reeders ermede accoord gaan, dat de vaartuigen na af loon van de reis aan de Engelschen worden af gestaan. Holohan zeide ten slotte, dat. na de vruchtelooze pogingen om aan alle eischen van het Britsche ministerie voor de blokkade te voldoen, aangenomen moet worden, dat Engeland drie millioen neu trale Ieren wil laten verhongeren om Ier- fend gewillig te maken en eindelijk de lang verbeide steunpunten in den Ierschen vrij staat te krijgen (D.N.B.). Het Duitsohe duikbootwapen heeft tus schen Zondagmiddag en Maandagavond 192.300 b.r.t. tot zinken gebracht, wanneer men de in den grond geboorde schepen voorzichtig berekent en bovendien geen rekening houdt met de schepen, die door torpedeering beschadigd zijn.In dezen grooten slag tegen de convooien hebben nieuwe duikbooten onder jonge gezagvoer ders en bemanningen den aanval onder nomen. Zij waren voor de eerste maal in contact met den tegenstander. Duitsche verliezen zijn niet ontstaan. Ten aanzien van deze actie verneemt het D.N.B. nog de volgende bijzonderheden: Duitsche duikbooten kregen in den mid dag van '23 Februari contact met een groot, beveiligd Britsoh convooi, toen zij patrouil leerden op de handelswegen der Engel schen ten Westen en Noord-Westen van de p:':tsche eilanden. De bemanningen v® deze duikbooten zijn buitengewoon zorgvul dig opgeleid en vertrouwd met alle moge ndheden van den duikbootaanval en de vermijding van den duikboctafweer. Met c°bruikmaking van alle vocrdeel°n namen onderzeeërs gunstige posities in en gin- tot den aanval over. die ook werd vcortgezet, toen de artillerie, der gewa ande koopvaarders en der convoyeerendë bewakers het afweervuur openden. Andere duikbooten werden door een r*eks ontploffingen van tornado's en bran- c*n aan boord van de getroffen schepen n^sr het. striidtooneel gelokt Ook zij gin- Ytot den aanval over. zoodat een groot deel van het convooi en een hulrvkruiser Jerden vernield. De rest werd uiteenge dreven. In de volgende uren konden de Duitschers nog eenige schepen in den Sfonü boren, welke overgebleven waren van bet uiteengeslagen convooi. In het Noorden bracht een Duitsche duik boot tezelfdertijd drie schepen van een ^nder convooi tot rirtken. Een andere duik- meldde uit ziin r^°ratieteêbied tra westen van Ierland 33 000 r.t. tot. zinken hebben gebracht. Een derde duikboot Jricht met" korte tusschenpcozen twee Inschepen van ruim 10.000 ton elk en Jee koopvaarders van ruim 7000, resp. hilm 4000 bx.t., die afteonderlijk varend trachtten den Atlantischen Oceaan naar Engeland over te steken, tot zinken. Dit succes van den in zijn begin zijnden duikbootoorlog, zoo wordt van deskundige zijde opgemerkt, laait geen twijfel meer over. De beste en in den oorlog meest er varen commandanten en duikboot-officieren vormen de gezagvoering en de manschap pen van het voortdurend toenemende aan tal in den strijd komende duikbooten en het resultaat zal overeenkomstig zijn. (D.N3.) EDEN IN TURKIJE. Eden ,de Engelsche minister van buiten- landsche zaken, is in gezelschap van gene raal Dill per vliegtuig te Adana aangeko men, vanwaar hij zijn reis per trein naar Ankara voortzette. (D.N.B.) SCHILDERING VAN LONDEN. De voorzitter van den Londenschen ste delijken raad, Davis, heeft gisteravond een radiorede uitgesproken, waarin hij zeide. dat men in Londen thans een „opmerkelijk jaar" achter den rug heeft, niet zoo zeer door de bombardementen, als wel door de resultaten, die deze 'bombardementen in het stedelijk bestuur van Londen zelf gewekt hebben. Vroeger werden binnen het kader van het stedelijk bestuur alle bepalingen strak en streng uitgevoerd, zonder dat men er verder over nadacht in hoeverre zij nog zin en beteekenis hadden. Op deze wijze sleepte men een massa overtollig bureau- cratisme met zich mee, waarvan men zich thans, met het oog op de omvangrijke ver woesting-en, heeft ontdaan. Het stedelijk bestuur van Londen zelf is de laatste maan den geweldig uitgebreid. Vroeger waren rond 10.000 brandweerlieden in dienst in het stedelijk gebied van Londen, thans be draagt hun aantal 20.000. Vroeger waren er 400 ambulances, thans 6.500. Het aantal reddingscolo-nnes bedraagt 10.000, terwijl men vroeger deze instelling in het geheel Er mag slechts met „ja'' of „neen" geant- niet kende. Bovendien, zoo merkte Davis ten slotte op, is het werk van den Londen schen gemeenteraad „menschelijker" ge worden, aangezien hij door de ingewikkeld heid der omstandigheden meer met de be volking zelf in aanraking komt. (D.N.B.) De president van de Star Journal, John Cowl es, begint met de publicatie van een reeks artikelen over zijn indrukken in Engeland. Cowles heeft, zooals bekend, Wendell Willkie naar Engeland vergezeld. Hij schrijft in zijn eerste artikel, dat de Engelschen vast rekenen op een poging tot invasie in het voorjaar. De burgers zijn ge waarschuwd hun woonplaatsen niet te ver laten en niet door vlucht de wegen te verstoppen. En wanneer de Duitschers in zwermen uit de lucht zouden komen, zoo schrijft Cowles, zullen zij letterlijk op mil- lioenen burgers stuiten, die met geweren of zelfs met hooivorken en messen gewapend1 zijn, afgezien nog van de afweer door de geweren en mitrailleurs van de geünifor meerde strijdkrachten. (D.N.B.) NIEUWE RANTSOENEERINGEN. Naar Reuter meldt, heeft de Britsche minister van levensmiddelenvoorziening, Lord Woolton, gisteren medegedeeld, dat in alle restaurants en andere eetgelegenheden van 10 Maart af nieuwe beperkende bepa lingen inzake de verstrekking van spijzen in werking zullen treden. Lord Woolton verklaarde, dat hem volmachten verleend waren op grond waarvan hij alle levensmid delen kon controleeren, om de sociale ge lijkheid te kunnen waarborgen. Er waren nieuwe verordeningen op komst. (D.NJ3.) VOOR OF TEGEN ANTONESCU. Generaal Antonescu heeft de bevolking opgeroepen tot een volksstemming, die op 2 Maart gehouden zal worden. Het Roe- meensche volk moet beslissen, of het de wijze waarop generaal Antonescu regeert goed- of afkeurt.-Stemrecht hebben alle Roemeensche staatsburgers boven de 21 jaar. Joden zijn van de stemming uitgeslo ten. De stemming is openbaar en verplicht. Uit Vichy wordt aan het D.N.B. gemeld: Naar aanleiding van de kabinetswijziging heeft een woordvoerder van de Fransche regeering verklaard, dat het nieuwe kabi net besloten heeft een politiek van Fransch-Duitsche samenwerking te voeren. Dit, zeide hij, wordt alleen reeds hierdoor bewezen, dat voor het eerst een gedelegeer de voor de Duitsch-Fransche economische onderhandelingen, met zetel te Parijs, be noemd is. Hij zal daar zijn aandacht schen ken aan de geheele industrieele samenwer king. hetzij dat deze van de zijde der re geering, hetzij van particuliere zijde uit gaat, en ook met de delegaties der wapen stilstandscommissie te Wiesbaden contact onderhouden. De algemeene gedelegeerden hebben tot taak, alle economische onder handelingen namens de Fransche regeering voor te bereiden en te voeren. De woordvoerder verklaarde voorts: Pé- tain hoopt met zijn politiek den wederop bouw van Frankrijk te verwezenlijken op den grondslag van het gezin, een schrede verder te komen, door het instellen van een staatssecretariaat, voor gezin en volks gezondheid. De benoeming van een alge- meenen gedelegeerde voor den nationalen opbouw heeft ten doel, alle dpor de regee ring te nemen maatregelen tót bestrijding van de werkloosheid, in één hand te ver eenigen. Lehideux, die voor dezen post is uitgekozen, heeft tot dusver de campagne tegen de werkloosheid in Parijs georgani seerd. Een der talrijke nieuwe verordeningen, die gisteren in verband met de kabinets wijziging in het staatsblad zijn verschenen, heft den post van secretaris-generaal voor de voorlichting en propaganda, die tot nu toe door Portmann bekleed werd, op, In plaats daarvan zijn twee nieuwe staatsse cretarissen ingesteld, waarvan het eene toezicht heeft te houden op de pers en het andere op de radio. Op grond van een an dere verordening krijgt Darlan het toezicht over de bestuursdiensten van den presi- dentschapsraad. Darlan blijft evenwel slechts plaatsvervangend minister-presi dent. De wet op de benoeming van een hoofd gedelegeerde voor den nationalen weder opbouw bepaalt, dat de hoofdgedelegeerde voor de regeering het pi an voor economi- schen opbloei van het land opstelt. Hij verstrekt den betrokken staatssecretarissen de noodige richtsnoeren voor de uitvoering van dit plan, met name wat de verdeeling van de grondstoffen en arbeidskrachten betreft. De hoofdgedelegeerde kan op dracht krijgen de uitvoering van bepaalde onderdeelen van dit plan zelf te leiden. Het comité voor werkloozenkwesties en het co mité voor de staatswerken in het gebied van Groot-Parijs komen onder de recht- streeksche leiding van den hoofdgedele geerde voor den economischen wederop bouw. De hoofdgedelegeerde is alleen aan het staatshoofd rechtstreeks verantwoor ding verschuldigd. Hij bezit den rang en de voorrechten van een staatssecretaris. i Over de nieuwe functionarissen meldt het D.N.B. nog: Tot toegevoegd secretaris-generaal aan het vice-presidentschap is Marion, de vroe gere propagandachef der partij van Doriot, benoemd. De nieuwe staatssecretaris voor nationale opvoeding en jeugd, Carcopino, is een der bekendste geschiedkundigen van dezen tijd. Hij heeft vooral gewerkt op het terrein van de Romeinsche geschiedenis. In politiek op zicht is hij tot dusver weinig op den voor grond getreden. Barnaud, de algemeen gedelegeerde voor de Duitsch-Fransche handelsbetrekkingen, is in 1893 geboren. Aan den wereldoorlog nam hij deel als kapitein. In het begin van 1939 werd Barnaud verbonden aan het ministerie van bewapening en belast met een bijzondere opdracht voor de Fransche inkoopen in Scandinavië. In Juh 1940 werd hij als economisch deskundige toegevoegd aan ambassadeur Noël te Parijs en belast met een opdracht in verband met Duitsche economische kwesties. Daarna werd hij tot chef van het kabinet van den toenmaligen minister van productie en arbeid Belin be noemd. Als zoodanig heeft hij een actief aandeel genomen aan de Duitsch-Fransche handelsbesprekingen te Parijs. Puchaux, de secretaris-generaal voor in dustrieele productie is een deskundige in sociale kwesties en industrieele organisatie. Francois Lehideux, de algemeen gedele geerde voor bestrijding van de werkloos heid. is 37 jaar oud. In dezen oorlog stond hij bij de gemotoriseerde troepen. Jaren lang was hij directeur van de Renaultfa- brieken. Na zijn ontslag uit het leger werd hij benoemd tot directeur der organisatie commissie voor de automobielindustrie en daarna tot commissaris-generaal voor werkloosheidskwesties. Daar de redevoeringen, achtereenvolgens door Mussolipl en Hitier uitgesproken, het gesprek van den dag zijn heeft, naar de Berlijnsche correspondent van het A.N.P. meldt, daar ter stede de herziening van de regeering te Vichy maar weinig de aan dacht getrokken. In politiek kringen hoor de men alleen de meening verkondigen, dat het klaarblijkelijk een reorganisatie betreft die in de politieke houding, gelijk ze tot dusver in de regeering te Vichy aan den dag trad, geen bijzondere wijziging zal brengen. 's-GRAVENHAGE, 26 Februari. 1. In overeenstemming met den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heb ik voor de provincie Noord- Holland, gezien den politieken toestand van het oogenblik, de uitvoerende macht op mij genomen. 2. De tenuitvoerlegging draag ik den luitenant-generaal van het luchtwapen Siburg, bevelhebber in den Luftgau Hol land op. Hij handelt volgens mijn aanwijzingen. 3. ik beveel: a. in alle openbare en particuliere bedrijven moet Donder dagmorgen de arbeid in vollen omvang weder begonnen worden. b. optochten, vergaderingen, samenscholingen en demon straties van eiken aard, in het bijzonder op openbare straten en pleinen, alsook in bedrijven, zijn verboden. c. aan de gezamenlijke Nederlandsche politieke partijen is met onmiddellijken ingang in de provincie Noord-Holland tot nader order elke activiteit verboden, in het bijzonder ook het dra gen van uniformen en insignes van eiken aard. 4. handelingen in strijd met deze lastgevingen en met alle maatregelen, die door den met de tenuitvoerlegging belasten bevelhebber genomen worden, zijn aan de Duitsche krijgswet ten onderworpen en worden door Duitsche krijgsgerechten berecht. Voorts wordt, in zoover niet nog ernstigere strafwetten over treden worden, in het bijzonder gestraft wie tot staking ophitst of daartoe uitlokt of den arbeid neerlegt, met tuchthuisstraf tot 15 jaren. Zijn voor de weermacht belangrijke bedrijven, waartoe alle vitale bedrijven behooren, in geding, dan kan tot de doodstraf Veroordeeld worden. De bevelhebber van de weermacht in Nederland, FR. CHRISTIANSEN, generaal der vliegers. woord worden. Komt men met de stemming 2 Maart niet gereed, dan wordt ze op 3, 4 of 5 Maart voortgezet. Ter voorbereiding van de stemming worden op 1 Maart in het heele land volksvergaderingen gehouden. Gisteravond werden twee proclamaties van generaal Antonescu uitgegeven. In de eerste proclamatie wordt gezegd, dat de overleveringen van de Roemeensche geschiedenis alsook de geest van de nieuwe wereld van de leiders eischt, dat zij hun verantwoordelijkheid baseeren op den wil van het volk. Aan deze traditie getrouw heeft hij, Antonescu, een volksstemming uitgeschreven, te houden op 2 Maart, ten einde van het volk de goedkeuring van zijn regeeringsbeleid sedert 6 September 1940 te krijgen. Verder verklaart generaal Antonescu, dat hij de leiding van het land in uren van ho peloosheid en ineenstorting op zich heeft genomen. De tot dusver verstreken zes maanden van zijn regeering zijn buitenge woon moeilijk geweest. Teneinde dezen last verder te kunnen dragen, heeft hij een blijk van vertrouwen van de natie noodig. Generaal Antonescu legt er in de procla matie den nadruk op, dat zijn regeering zich gebaseerd heeft op eerlijkheid en ar beid. Hij heeft geen recht der natie ge schonden en alles gedaan om de natie, den staat en aan lederen Roemeen de eer, rust, veiligheid en het vermogen, alsmede het recht op arbeid te waarborgen. De tweede proclamatie geeft een uitvoe rige uiteenzetting van de tot dusver uitge voerde werkzaamheden der regeering en de prestaties van de regeering-Antonescu se dert haar benoeming op 6 September 1940. Generaal Antonescu heeft getracht, zoo wordt gezegd, het vertrouwen van de natie te herwinnen en haar en haar toekomst te waarborgen. Bij den onovertroffen stichter van de nieuwe wereld, den Führer van het Groot Duitsche Rijk, heeft hij het grootste begrip gevonden. De achting van den Führer voor het levensrecht en de eer van het Roemeensche volk, alsmede zijn wil om de Roemeensche boeren te helpen, zijn de grondslagen voor een oprechte overeen komst. Generaal Antonescu is trotsch een dergelijke overeenkomst te hebben geslo ten, want hierdoor garandeert hij het leven van de natie, de veiligheid van de sociale orde en den weg in de toekomst. Ook bij d~n Führer ven de lts]'-1----1-1- natie, den Duee heeft hij een groote tege moetkoming gevonden. Thans is Roemenië niet meer alleen. Zijn grenzen, zijn sociale instellingen en zijn toekomst steunen op een overeenkomst met deze groote Euro- peesche mogendheden en met Japan, d.w.z. drie groote mogendheden, die de grondsla gen voor de komende wereld vormen. Verder spreekt generaal Antonescu in deze proclamatie over de beteekenis van een nationale revolutie en stelt in het licht, dat dergelijke revoluties geen gewelddaden zijn, doch voortschrijdende ideeën. Wijzende op de voorbeelden van de leiders van Groot- Duitschland en Italië wijst Antonescu erop, dat alle werkelijke nationale revoluties zich gekenmerkt hebben door opbouw en niet door afbreken. In dezen geest moet ook de Roemeensche revolutie zich voltrekken. De proclamatie sluit met een beroep op de Roe meensche natie om eensgezind te zijn. vcm hedenavond tot morgenochtend De maan kwam hedenochtend op te 8.29 uur en gaat onder Ic 19.52 uur (Nieuwe Maan). Dit Nummer bevat TWEE Bladen Binnenland Bepalingen inzake het gebruik en verbruik van verf. (Binnenland, 2e Blad) De vleeschdistributie. (Binnenland, 2e Blad) Het aantal biggenmerkei. wordt verminderd (Binnenland, 2e Blad) Buitenland De duikbootoorlog. (Ie Blad) nieuwe Fransche regeering. (Ie Blad) ZIE VOORTS „LAATSTE EERSTE BLAD. BERICHTEN*'

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1