GEMENGD NIEUWS [EIDSCH DAGBLAD - Tweede Bisd Naandag 24 Februari 1941 Strijd ter zee en in de lucht Zwaar ijs op het IJsselmeer FAILLISSEMENTEN Duitsche W eermachtsberichten Reizen en qvonturen van Mijnheer Prikkebeen Italiaansche Weermachtsberichten De oorlog ter zee Amerika's steun aan Engeland Verspreide berichten RECHTZAKEN VRAGENRUBRIEK Dagbladreclame is niet te vervangen SLEEPBOOT DEED 10 UUR OVER 1 KILOMETER. Het A.N.P. meldt van Urk: Hoewel er door de stormen van den laatsten tijd wel wat ruimte op het IJsselmeer was gekomen, is het ijs toch nog te zwaar om de postbooten te laten varen. De sleepboot „En Avant", die van Genemuiden naar Urk was ver trokken, is Zaterdag na een zware reis op Urk aangekomen. De boot heeft ruim twee dagen werk gehad en heeft een nacht tusschen het kruiende ijs door gebracht. Over een afstand van één kilometer voor de haven van Urk heeft de sleepboot 10 uur gedaan. Twee pas sagiers, die aan boord waren, konden het eiland loopende bereiken. De post wordt nog steeds met een bakfiets over den Lemsterdijk vervoerd. De kolennood. welke op Urk heerschte, is overwonnen, doordat de bevoegde auto riteiten toestemming hebben verleend, dat kolen van de Zuiderzeewerken onder de be volking worden gedistribueerd. KINDEREN STAKEN PLOTSELING DEN WEG OVER. Een doode te Rotterdam. Vrijdagavond omstreeks zes uur speelde Je driejarige L. Timmers met een broertje roor de ouderlijke woning in de Oranje- boomstraat te Rotterdam. Toen beide lan ceren onverwachts den rijweg overstaken werden zij gegrepen door een vrachtauto die bestuurd werd door een chauffeur uit Sijsoord. Beide kinderen werden tegen den •rond gesmakt. Zij werden naar het Zui- JerziekenhuLs vervoerd, waar de driejarige jongen moest worden opgenomen. Des :?.chts ls het ventje aan de bekomen ver wondingen overleden. VERDWAALDE DOLFIJNEN OP DE MAAS. De Maas te Lith herbergt sinds eenige dagen uitheemsche waterdieren. Het zijn drie dolfijnen, die verdwaald zijn geraakt va uit zee de rivier zijn opgezwommen. In tin ijver om de rivier nog verder op te wemmen, zijn de dieren gestuit op het ^chtige stuwcomplex te. Lith, .dat voor ten een onoverkomelijk obstakel blijkt te rijn. Immers, de .kolossen, die een lengte hebben van circa zes meter en een door- mee van. circa één meter, kunnen niet door de zgn. zalmtrappen, welke dienen om ie visch bezijden de stuw të laten passee- ïn naar hoogere gedeelten van de rivier. De drie enorme visschen waren dan ook ledwongen bij Lobith om te keeren en ver scheidene dagen vormden zij een beziens waardigheid van den eersten rang. De vis- schers trachtten de zeldzame visschen in hun netten te verstrikken. Dit ongewone en inderdaad zeer .gevaar- ijke werk hebben de gebr. v. d. Zanden, stammend uit een oud visschersgeslacht in het dorp aan de rivier, aangedurfd, doch ij hebben hun netten er tot driemaal toe bij ingeboet. Us Crt. BRAND TE AMERSFOORT. Gistermorgen omstreeks zes uur is brand uitgebroken in een perceel aan den Leus- derweg te Amersfoort, waarin gevestigd is «n kruidenierswinkel van den heer T. De brand was ontstaan in de schuur waarin, diverse waren lagen opgeslagen. De brand- veer rukte met volledig materieel uit en aijdde het eerst haar aandacht aan het voonhuis, diat door nat houden gespaard £on blijven. De schuur is geheel verloren fegaan. Dank zij het energieke optreden van de brandweer kon erger voorkomen vorden. De oorzaak van den brand is on bekend. BRAND IN MEUBELMAGAZIJN TE DEN HAAG. Gisteravond om ongeveer half elf werd de Haagsché brandweer gealarmeerd voor een «nstigen binnenbrand op de Amsterdam- Khe Veerkade. De brand bleek te woeden in het perceel no. 41, op de bovenverdie ping van het meubelmagazijn „De Bazar" Tan de firma D. Meyer. Door het inslaan van de glazen toegangs deur verschafte de brandweer zich toegang en spoedig daarna was men den brand meester. De brandschade is betrekkelijk gering, doch de waterschade aan meubels enz. is Trij groot. SLACHTOFFER DER DUISTERNIS. Vrijdagavond laat is de 51-jarige café houder A. van Roosmalen van de Prins Hendrikkade te Rotterdam aldaar, tenge volge van de duisternis in het water van de koningshaven geloopen. Hoewel de dren keling door enkele toegeschoten burgers het water werd gehaald, was de dood reeds ingetreden. WIELRIJDER DOOR VRACHTAUTO GEGREPEN. Zaterdagavond is op den Weerseloschen te Enschedé de heer H. Twente door vrachtauto van achteren aangereden. 1 del van zijn fiets en werd toen aange zien door een vrachtauto uit Delft. Met ^tige inwendige verwondingen is hij tiar het R.K. ziekenhuis overgebracht, waar «j eenige uren later aan de gevolgen van kwetsuren is overleden. BUITENLANDSCH GEMENGD. DS. NIEMÖLLER. Naar het D.NJ3. te Berlijn van betrouw bare zijde vernam, heeft de vroegere pre dikant van Berlijn-Dahlem, Martin Niemöl- ler, zich door de bevoegde katholieke in stanties religieuze geschriften van den meest verschillenden aard doen zenden, met de verklaring, dat hij ze voor studie doeleinden niodig heeft. De In aanmerking komende instanties hebben gevolg gegeven aan het verzoek van Niemöller. Zij weigeren echter eenigerlei verdere inlichtingen te geven omtrent het (geval-Niemöller", in het bijzonder over de vraag, of Niemöller toetreedt tot de katholieke kerk of niet. Tot dusver schijnt alleen vast te staan, dat de vroegere predikant van de Belijde- niskerk in briefwisseling is getreden met toonaangevende katholieke instanties, om trent welker inhoud door alle betrokkenen het strengste stilzwijgen in acht wordt .ge nomen. JOEGO SLAVISCH VLIEGTUIG NEERGESTORT. Een driemotorlg vliegtuig van de Joego Slavische marine is Vrijdag boven Bratsj in de Dalmatische zee omlaag gestort. Van de uit vier personen bestaande bemanning hebben drie den dood gevonden. De waar nemer wist zich met een valscherm in vei ligheid te brengen. METEOOR NEERGEKOMEN BIJ FIUME. Zaterdagavond om half elf is in de nabij heid van Fiume een meteoor neergekomen. Met een luid gedreun kwam het hemel lichaam, dat bij zijn val een helder spoor aan den hemel achtergelaten had. op een heuvel in de omgeving van de stad terecht. Terstond ging een groote masa nieuwsgie rigen op zoek, doch wegens de heerschende duisternis heeft men den meteoriet des nachts nog niet kunnen vinden. OVERSTROOMINGEN IN HONGARIJE. De Hongaarsche minister-president graaf Teleki heeft in een redevoering gesproken over de overstroomingen, die zich reeds uit strekken over ongeveer 250.000 HA. Graaf Teleki verklaarde, dat deze schade veroor zaakt is door -twee oorzaken: ten eerste heeft niemand zich in de af geloopen 22 jaar bekommerd om stroomreguleering en ten tweede is bij het nemen van bescher- ■mende maatregelen tegen hoog water ieder bedacht geweest op eigen belang. Daarom zal de geheele reguleering van het water thans door den staat ten uitvoer worden gelegd volgens een eenheidsprogram zonder ekening te houden met afzonderlijke be langen. H. H. Blöte, handel drijvende onder den naam Electro Technisch Bureau H H. Blöte, te Leiden. Hoogewoerd No. 173a. R.-c.: jhr. mr. P. G. M. van Meeuwen. Cur.: mr. M. B. Vos te Leiden. In de week van 17 t/m. 22 Februari wei-den in Nederland 22 faillissementen uitgesproken. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte Zaterdag bekend: Op den Indi- schen Oceaan hebben Duitsche zeestrijd krachten den gewapenden Britschen koop vaarder Canadian Cruiser, groot 7178 brt. tot zinken gebracht. Het schip had als camouflage de vlag der Vereenigde Staten geheschen en Amerlkaansche merkteekens op den scheepswand geschilderd. Een duikboot meldt het in den grond boren van èen koopvaarder van 4350 brt. Gevechtsvliegtuigen hebben gisteren Brit- sche koopvaardijschepen aan de Oost- en Westkust van Engeland aangevallen. Zij brachten een 4000 br. t. metend stoomschip tot zinken en beschadigden twee groote tankschepen en verscheidene andere sche pen zwaar. In den nacht van 21 op 22 Februari heb ben formaties gevechtsvliegers de haven installaties van Swansea doeltreffend met bommen bestookt. Aan de Britsche West kust zijn voor twee havens mijnen gelegd. In het gebied van de Middellandsche Zee zijn succesvolle aanvallen van het Duitsche luchtwapen gericht op de kade installaties in Benghasi, op het vliegveld Berka en op troepenconcentraties ten Zuiden van Ben ghasi. De vijand heeft in den af geloopen nacht op enkele plaatsen in Noord- en West- Duitschland brisant- en brandbommen neergeworpen. Slechts een boerenhofstede werd vernield. Marinegeschut heeft in de 'Duitsche Bocht een Britsch vliegtuig neergeschoten. En Zondag: Ten N.W. van de Hebriden zijn den 19den Februari, behalve de reeds in het weer- machtbericht van 20 Februari genoemde schepen, nog twee groote koopvaardijsche pen van den vijand door bommen zoo zwaar getroffen, dat zij als verloren kun nen worden beschouwd. Den 22sten Febr. werd in hetzelfde zeegebied een schip van 7000 br. t. door bommen tot zinken ge bracht en werden twee groote koopvaardij schepen beschadigd. Lichte gevechtsvliegtuigen hebben een vliegveld in Oost-Engeland aangevallen en een hangar alsmede vier op den grond staande vliegtuigen vernield. Vliegtuigen der gewapende verkemiing hebben een fa briek in Noord-Schotland gebombardeerd en met de boordwapens een troepenkam pement, verscheidene goederentreinen en gemotoriseerde colonnes in Zuid-Engeland aangevallen. In den af geloopen nacht hebben ge vechtsvliegtuigen, ondanks de ongunstige weersgesteldheid, de havenwerken en stra tegische doelen in Hull met goed gevolg met bommen bestookt. In het Middellandsche Zee-gebied heb ben Duitsche gevechtsvliegtuigen bommen van middelzwaar kaliber geworpen op een klein oorlogsschip, op een groot koopvaar dijschip en op de havenwerken Van Bén- ghasi. In het gebied ten. Zuiden van Age- dabia ten Zuiden van Benghasi zijn tvfee' vliegvelden en troepenconcentraties met succes met bommen eii boordwapens be stookt. De vijand heeft noch óp den 22sten, noch in den nacht van 22 op 23 Februari' bóven Duit-sch rijksgebied gevlogen. In het tijdvak, van 15 tot 22 Februari zijn in luchtgevechten en door luchtdoel- eh marine-artillerie 32 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten, terwijl bovendien talrijke vijandelijke vliegtuigen op den beganen grond vernield werden: In dezelfde periode bedroegen de Duitschè verliezen vijftien vliegtuigen. Een verslaggever van United Press, die, de stad Swansea Zaterdagmorgen na den derden Duitschen luchtaanval bezocht, vond daar groote huizenblokken geheel ver woest. Kort na het invallen van de duis ternis waren- Duitsche bommenwerpers in golven aangekomen. Van groote hoogte daalden zij met afgezette motoren neer en wierpen vele explosieve en brandbommen op de stad. De door de verwoesting van hun wonin gen dakloos geworden bewoners werden zoo goed als dat ging in onbeschadigd geble ven huizen en openbare gebouwen onder gebracht. Eenige veldkeukens van de Young Man's Christian Association zorg den in den nacht voor voedsel. Over de vernieling van de „Canadian Cruiser"' meldt het D.N.B. nog: Dit voorval is een teeken des tijds. De camouflage heeft het schip niets gebaat. De identiteit van het verkapte Britsche schip is vastgesteld en de Britsche koop vaardij werd een waardevol schip van ruim 7000 br. t. armer. De Canadian Crui ser behoort volgens Lloyds register aan de Canadian National Steamship Company en hoort thuis in Halifax in Nieuw Schotland. Het schip is onder Britsche vlag geregis treerd. De Britsche scheepvaart voelt zich op de wereldzeeën niet meer veilig en kruipt weg achter een neutrale vlag. Dergelijke mislei dingsmanoeuvres zullen de Engelschen nauwelijks kansvol achten. Daarom komt de vraag op, of de Engelschen een derge lijke vlaggenzwendelarij in scène zetten In de hoop, dat daaruit bij gelegenheid eeni gerlei verwikkeling tusschen Duitschland en een neutrale mogendheid voortvloeit. Wanneer het voorbeeld van de Canadian Cruiser school mocht maken, zou het een zaak der Amerikanen zijn om er zorg voor te dragen, dat het misbruik van de Ame rlkaansche vlag door Britsche gewapende koopvaarders de veiligheid van de vreedza me Amerlkaansche scheepvaart niet bena deelt. 123 Teekening van Aart van Ewijk Naar J. J. A. Gouverneur, (Reizen en avonturen van Mijnheer Prikkebeen). Maar plotseling ziet hij een poort, Die opent hij en haast zich voort, Het blok belet hem echter 't loopen. Hij durft nu bijna niet meer hopen, Dan met een Hinken, harden ruk Trekt hij de beide muren stuk. Het Italiaansche hoofdkwartier publi ceerde Zaterdag weermachtsbericht no. 260. Aan het Grieksche front geenerlei actie van belang. Onze vliegtuigen hebben doel treffend één der vijandelijke bases bestookt In Noord-Afrika bij Djaraboeb acties van patrouilles en artillerie. Op de Aege- ische Zee hebben onze vliegtuigen een vij andelijk mailschip aangevallen. Doeltref fend zijn Grieksche militaire installaties op het eiland Mytilenë gebombardeerd. In Oost-Afrika vuur van de wederzijd- sche artillerie bij Keren. In den Soedan zijn vijandelijke colonnes, die getracht had den onze stellingen te naderen met een snellen tegenaanval opgevangen en ge dwongen met ernstige verliezen terug te trekken Aan den beneden Djoeba gaat de vijandelijke druk voort, waartegen onze (roepen hardnekkig verzet bieden. De vij and heeft luchtaanvallen ondernomen op Massaoea en Diredaoea zonder belangrijke schade aan te richten. En Zondag: Van het Grieksche front niets belang rijks te melden. Onze formaties bommen werpers hebben verscheidene malen met goed gevolg een der vijandelijke vlootbases aangevallen. Eén vliegtuig is niet terug gekeerd. In Noord-Afrika van het front te land niets belangrijks te melden. Vliegtuigen van het Duitsche vliegercorps hebben aan vallen in duikvlucht ondernomen op sche pen, welke in een der havens van Cyre- naica lagen. Een schip werd door bommen van zwaar., en middelzwaar kaliber getrof fen. Op den 21sten overdag hebben Duit sche vliegtuigen een der vliegtuigbases en een der havens van den vijand hevig ge bombardeerd. Bovendien hebben zij troe pen-colonnes doeltreffend met mitrailleur- vuur bestookt. In Oost-Afrika is in het gebied van Cam- ceua (Erythrea) een vijandelijke aanval afgeslagen. In het gebied van de beneden-Djoeba is op een gemotoriseerde colonne, die ge tracht had onze stellingen te Tarba te na deren, een tegenaanval ondernomen door een onzer bataljons Amhara's, waardoor de vijand gedwongen was, zich met gevoe lige verliezen terug te trekken. Vijandelijke vliegtuigen hebben een plaats je in Godjam gebombardeerd zonder be langrijke schade aan te richten. Een vij andelijk vliegtuig is door het afweerge schut neergehaald. In het gebied van de beneden-Djoeba is nog een vliegtuig door onze jagers neergeschoten. Tijdens den luohtaanval op Massaoea, waarvaii in het weermachtbericht van gis teren sprake, was, heeft het afweergeschut twee Britsche vliegtuigen neergehaald. Op den Atlantischen Oceaan heeft een duikboot, onder bevel van korvetten kapi tein Riccardo Boris, een Vijandelijk tank schip van 6500 ton getorpedeerd en tot zinken gebracht. EDEN OOK NAAR GRIEKENLAND EN TURKIJE? Volgens een bericht van Svenska Morgen- bladet uit Londen verwacht men in de En- gelschehoofdstad, dat de minister van buitenlandsche zaken zich van Kairo ook naar Griekenland en Turkije zal begeven. (D.N.B.) EEN FRANSCH SCHIP DOOR EEN ONBEKEND OORLOGSSCHIP GETORPEDEERD. Een niet-geïdentlflceerd oorlogsschip heeft het Fransche stoomschip Quivinec (5100 ton) -dat zich van Nantes op weg naar Oran bevond, getorpedeerd. Dit geschiedde op 160 mijl ten Noorden van Pasajes, de handelshaven van San 'stastian aan de Golf van Biscape^ Het gelukte een Spaansehe visschersbo&t 22 man der bemanning van het Fransche schip te redden. 18 man worden vermist. Volgens een nader D.N.B.-bericht is een Engelsche duikboot de schuldige. De duik boot bekommerde zich niet om de beman ning, waarvan er 17 zijn omgekomen. (U.P.) In den Amerikaanschen Senaat gaat de strijd om de pacht- en leenwet verder. U.P. verwacht dat deze week de wet zal worden aangenomen. De tegenstanders blij ven zich te roeren. DE REIS VAN W1LLKIE. Het D.N.B. meldt uit New York: Volgens Associated Press heeft Willkie zijn voornemen opgegeven om een bezoek te brengen aan het oorlogsgebied in China. Volgens berichten in de Argentljnsche pers zal Wendell Willkie binnenkort een reis naar Zuid-Amerika ondernemen, met de speciale opdracht van de regeering te Washington. EX-KONING ALFONSO. De toestand van ex-koning Alfonso van Spanje blijft zeer ernstig, maar de patiënt' is nog volkomen helder van geest. Hij heeft b.v. een gesprek kunnen voeren met den koning-keizer en de koningin-keizerin, die hem Zaterdagavond een bezoek brachten. Eiken ochtend ontvangt Alfonso XIII de communie, maar het oliesel ls hem nog niet toebediend, omdat men het ergste nog niet vreest. Het laatste communiqué over zijn toe stand luidt zelfs weer iets gunstiger. DE OORLOG EN DE DUITSCHE BEGROOTING. De minister voor de Rijksverdediging heeft een verordening uitgevaardigd be treffende de begrootingsleldlng in het rijk en de Tanden voor het Jaar 1941. Daarin wordt bepaald, dat de beveiliging van de voor de verdediging des rijks noodlge mid delen onvoorwaardelijk den voorrang moet hebben boven alle overige openbare uitgaven. De ramingen voor de rijksbegrootlng voor 1941 moeten derhalve volgens het gebod van de strengste zuinigheid opgesteld wor den. Verhoogingen van de voor de rijks- begrooting voor 1940 goedgekeurde gelden en het opstellen van nieuwe credieten mag de rijksminister van Financiën op de rijksbegrootlng voor 1941 alleen toelaten, in zooverre zij onvermijdelijk noodzakelijk zijn in het dringende belang van de rijks verdediging of naar aanleiding van de in schakeling van nieuwe gebieden sedert 13 Maart 1938. Hij moet derhalve een over eenstemming tot stand brengen met den lasthebber voor het vierjarenplan, met het opperbevel der weermacht, den alge- meenen gevolmachtigde voor het rijksbe stuur en den algemeenen gevolmachtigde voor de economie. De rijksminister van financiën wydt gemachtigd de algemeene begrooting voor 1941 bij verordening vast te stellen. Voor de landen treft de rijks minister van Financiën nadere regelingen, (D.N.B.), AMERIKAANSCHE CONSULATEN IN ITALIË. De Amerlkaansche consulaten in Napels en Palermo zullen 1 Maart gesloten wor den. De Italiaansche regeering heeft de Amerikaansche regeering een desbetreffend voorstel gedaan, omdat de beide steden in de tot oorlogsgebied verklaarde zone lig gen. De Amerikaansche regeering heeft dit voorstel aanvaard. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Een rare fotograaf! In alle rust begaf een inwoner van Lei den zich' in de Steenstraat aldaar naar de tram, toen zich daar ook drie straatfoto grafen bevonden. Om de èèn of andere duistere reden, meende èèn van het drie tal dat de man die voor hem in de tram stapte, een klap moest hebben, en hij gaf dien ook, en wel zoodanig, dat wegens mis handeling de fotograaf zich te verantwoor den kreeg bij den Politierechter. Er was een juffrouw uit Hazerswoude die het ge val had gezien, en daarna vorderde de Officier f. 15 boete subs. 15 dagen hechte nis. De Politierechter veroordeelde tot f. 10 boete subs.' 10 dagen hechtenis. Vervalsching. Een juffrouw te Leiden had zich bezig gehouden met vervalsching. Zij had een hoeveelheid distributiebonnen, die zij op zoodanige wijze had verknipt, dat zij gel dig waren, hoewel de termijn was ver loo pen. Voor dat feit stond zij nu terecht, en de Officier wilde in verband met de omstan digheden volstaan met een geldboete van f. 25 subs. 25 dagen hechtenis. De Politierechter veroordeelde conform dezen eisch van den Officier. Sch. te K. - U wordt ingedeeld in groep II. De loonbelasting bedraagt f.2,34 p. maand. Ook bij het bereiken van den 65-Jarigen leef tijd moet u loonbelasting betalen. 3—2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 7