IflDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 24 Februari 1941 De terugkeer van jhr. de Geer De wederopbouw Het autobusongeluk bij Moordrecht Geestelijken en kloosterlingen geen schoolhoofden meer Buitenland Duitsch Weermachtsbericht SPORT Italiaansch Weermachtsbericht RECHTZAKEN Stadsnieuws BEURSOVERZICHT Onderhoud met Saradjogloe MAIKT Naar het A.N.P. nader verneemt heeft ■g. De Geer niet tien dagen, zooals gemeld (men zie onder „Binnenland") doch sgeveer drie maanden te Lissabon ver bid, alvorens hij naar Nederland terug- srde. Hij heeft zich pas vrij laat in ver- idlng gesteld met Duitsche instanties, t hem geen moeilijkheden in den weg ibben gelegd. Aangezien de spoorwegver- iiding over Frankrijk zoo moeilijk was, de heer De Geer op 4 Februari met een jegtuig naar Barcelona gereisd, vanwaar den volgenden dag naar Berlijn is irgevlogen. Op 6 Februari is hij toen 'et den trein van Berlijn naar Nederland iieisd. Steun van rijkswege eventueel mogelijk. MATERIAALPOSITIE GUNSTIGER GEWORDEN. Kaar wij vernemen zijn de secretaris- -neraal van financiën en de algemeen ge- ^chtigde voor den wederopbouw tot over stemming gekomen inzake een regeling, •eüe het mogelijk maakt aan degenen, die o grond van de hyipotheekregeling 1940 en ói met een bouwpremie van 10 procent ;?tin die mate geholpen zijn, dat herbouw in hun verwoeste panden redelijkerwijze üi worden gevergd, op een bijzondere wijze orden geholpen. Voor hen namelijk, die een zoo ge ringe financieele draagkracht hebben, dat zij niet in staat zijn zonder steun tot herbouw over te gaan, is de moge- (dijkheid thans geopend dezen steun Tan rijkswege te krijgen, ten deele in den vorm van een bijdrage a fonds perdu. Deze bijdrage zal geval voor geval vast heid worden, al naar gelang de maat- :happelijke en financieele positie van den etroffene dit noodig maakt. Is de mogelijkheid van financiering van Sen herbouw op andere wijze, bijvoorbeeld cor rentedragende of rentelooze voorschot aanwezig, dan zal uiteraard dit jsteem .toegepast worden. Is deze wijze nn financiering echter niet mogelijk, dan in door een bijdrage a fonds perdu de jjging der bouwkoster^ opgevangen wor- ;n, zoodat deze geen rem meer behoeven zijn om tot een daadwerkelijken her- öuw te komen. Deze regeling geldt echter niet in vollen snvang voor Rotterdam en Middelburg. In rze beide gemeenten zal de bovenbedoelde reling slechts toepasing kunnen vinden die gevallen, waarin de omstandigheden dijk zijn aan die in de kleinere plaatsen. mogelijkheid tot verleening van stra-steun treedt eerst in werking, in- liTi andere oplossingen ondoenlijk zijn «bleken. In alle "gevallen, waarin de alge gemachtigde een redelijk voorstel dat niet boven de inkomsten- en rmogenspositie van den betrokkene ligt, i]ft de plicht tot herbouw bestaan. Naar wij vernemen, heeft een gun stige wijziging in de materiaalpositie het mogelijk gemaakt dat belangrijke hoeveelheden materialen speciaal voor den wederopbouw beschikbaar zijn en zullen worden gesteld. Er worden nu centrale aankoopbureaus voor bouw materialen opgericht, waar de zeker heid wordt verkregen, dat de materia len voor wederopbouwdoeleinden gere serveerd worden en zoo efficient moge lijk worden gedistribueerd. c. knigge overleden. Bekend figuur in landbouwkringen. een kortstondige ziekte is Zaterdag te lïlnis op 86-jarigen leeftijd de heer C. nlgge overleden. Op agrarisch terrein was een bekende figuur en kwam hij steeds voor de belangen der landbouwers in de lanisaties, waarin hij zitting had. Van ffscheidene vereenlgingen was hij be- "lurslld. Van 1909 tot 1939 was hij lid der 'ov. Staten van Utrecht. In het gemeen- 'bestuur van Wilnis bekleedde hij van 1919 1939 de functie van wethouder en loco- tfgemeester. Van 1922 tot 1925 pleitte hij de Tweede Kamer speciaal voor de agra fe belangen. Bij de oprichting in 1909 :rd de heer Knigge gekozen als bestuurs- I der stichting ongevallen- en ziekte-ver dring. In 1929 volgde hij dr. J. baron de l!ikerslooth op als voorzitter dezer verze ggen. De heer Knigge was ridder in de :<le van Oranje-Nassau. 1ibreiding van het automatisch interlocaal telefoonverkeer. 'Ppeling districten Zwolle en Leeuwarden. automatiseering van de telefoon gaat, In dezen tijd, voort. Na-st de geleide rs lnaienststelling van nieuwe locale Somatische centralen, worden ook de gelijkheden van het automatisch inter val verkeer nog zooveel mogelijk uitge lid. zullen met ingang van Woensdag 26 foruari a.s. des morgens te 8 uur de rieten Zwolle en Leeuwarden worden ioppeld, hetgeen beteekent, dat de tele- jnabonné's van de geautomatiseerde net- in het district Zwolle die van de ge- fomatiseerde netten in het district Leeu- 'ten automatisch zullen kunnen berei den omgekeerd netnummers zijn in de naamlijst voor :3 interlocalen dienst vermeld. ^ngelsche luchtaanvallen. S A.NP. meldt: het afgeloopen weekeinde hebben de Het nog niet geïdentificeerde slacht offer van het autobusongeluk bij Moordrecht is thans herkend als de 54-jarige Adriana Stam, huishoudster te Den Haag. ONTSLAG GAAT OP 1 MEI IN. De staatscourant van heden bevat de beschikking van den secretaris-generaal van het departement van opvoeding, we tenschap en cultuurbescherming betreffen- on- erwijs door geestelijken en klooster lingen. Hierin wodt o.m. bepaald: Artikel 1. Geestelijken of kloosterlingen zijn niet benoembaar tot rector, directeur of hoofd van een instelling van onderwijs in den meest uttgebreiden zin des woords. Dit verbod geldt niet voor scholen die door onderwijsgevende congregaties worden be heerd, of die het onderwijzend personeel uitsluitend of voor het grootste deel uit leden van een kloosterorde betrekken. Bij twijfel of al dan niet van een school als in het eerste iid bedoeld sprake is, be slist de secretaris-generaal van het depar tement van opvoeding, wetenschap en cul tuurbescherming. Artikel 2. Geestelijken of kloosterlingen, die bij het in werking treden van deze be schikking in een functie, als in artikel 1 bedoeld, werkzaam zijn, worden uiterlijk met ingang van 1 Mei 1941 van deze func tie ontheven. Artikel 3. Deze beschikking treedt in wer king op den dag harer afkondiging. DE BESPREKINGEN TE BATAVIA. Domei meldt uit Batavia: Men verneemt, dat een serie besprekin gen wordt gevoerd tusschen den heer Van Hoogstraten, hoofd van het economische departement te Batavia, en den Japanschen consul-generaal den heer Isjizawa. Men meent, dat de beide heeren in de afgeloo pen week zes besprekingen hebben gehad en ten aanzien van de algemeene punten op bevredigende wijze tot overeenstemming zijn gekomen. Uit dezelfde kringen wordt vernomen, dat de conferenties werden ge kenmerkt door een openhartige gedachten- wisseling. Zij zouden vandaag worden voort gezet. -■«ischen slechts aanvallen met afzonder- opeveerende vliegtuigen op Neder- ^isch grondgebied gedaan. Een woonhuis '•'gebrand door een brandbom. Voorts is glasschade. swansea een tweede coventry. Het D.N.B. meldt uit Stockholm: Svenska Morgenbladet meldt uit Londen, dat Swansea een tweede Coventry is. De centrale gedeelten dezer Industriestad in Zuid-Wales zijn door de heftige bormbar- dementen der laatste nachten vrijwel ge heel verwoest. Drie nachten achtereen heeft de Duitsche luchtmacht de luchtbe scherming van Swansea geen rust gelaten. De oudere gedeelten van de stad zijn ech ter door ae Duitsche bommenwerpers ge spaard. DE REGEERING PÉTAIN. De aartsbisschop van Lyon en primaat van Gallie, kardinaal Gerlier, heeft giste ren een mis voor de gevallenen gecele breerd, waarin hij de aanwezige oudstrij ders opwekte, maarschalk Pétain bij de we deroprichting van het vaderland te helpen. Iedere Franschman moet van ganscher harte en met diep geloof de taak, die hem is toebedeeld, vervullen, ook al Is deze nog zoo klein. Staatschef Pétain zal as. Woensdag ver trekken voor een Inspectietocht naar St. Etienne. (D.N.B.) MATSOEOKA'S ANTWOORD AAN EDEN. In de Japansche Kamer heeft de plaats vervangende minister van buitenlandsche zaken. Ohatsji, verklaard, dat ten aanzien van Matsoeoka's antwoord aan Eden geen afspraak met Duitschland gemaakt ls. Hij deelde verder mede, dat de Inhoud van het antwoord binnenkort bekend gemaakt zal worden. Japan is niet voornemens ln het Verre Oosten een crisis uit te lokken. De Britsche bewering over een dreigende ont wikkeling ln de Stille Zuidzee zijn dus zon der grond. (D.NB.) DE EERSTE BIJEENKOMST AAN DEN RASSEMBLEMENT NATIONAL. Gisteren heeft te Parijs de „Rassenem- blement National Populaire" zijn eerste massavergadering gehouden in de Wagram zaa'.. Ongeveer zesduizend toehoorders van de jonge revolutionnaire beweging vulden de zaal, terwijl duizenden niet meer kon den worden toegelaten. In een rede eischte Desphilippons waar deering voor den arbeid en voor den arbei der bij den opbouw van de nieuwe gemeen schap van het Fransche volk en noemde hij de ineenstorting van Frankrijk de defini tieve nederlaag van een oud overleefd sy steem. Namens de oudstrijders sprak Jean Goy, Deze zelde: Engeland is het land, dat ons 11 den oorlog heeft getrokken. Waar zijn zijn vliegtuigen gebleven, die het ons be loofd had? Duitschland en zijn Fuehrer koesteren na dezen oorlog geen haat en hebben ons de hand tot samenwerking toe gestoken, zoo verklaarde Goy onder geest driftige toejuichingen der aanwezigen. Na Goy spraken la Gatinais en Dayde. Beide hekelden vooral den verderfelijken invloed van het internationale Jodendom en de vrij metselarij. Bij de opening en het sluiten der vergadering sprak Marcel Déat. Hij gaf een beeld van de doelstellingen en de opgaven van den Rassemblement Nationale Popu laire, die het Frankrijk van de toekomst in het nieuwe Europa zal leiden. (D.N.B.) Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: Een duikboot onder bevel van kapitein luitenant Möhle heeft vier vijandelijke ge wapende koopvaardijschepen met een ge- zamenlijken inhoud van 53.110 ton tot zin ken gebracht. In totaal heeft kapitein-lui tenant Möhle thans 19 vijandelijke koop vaardijschepen met een inhoud van 111.943 ton tot zinken gebracht. Een andere duik boot meldt het tot zinken brengen van twee gewapende koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 7000 ton. In de Middellandsche Zee hebben Duit sche gevechtsvliegtuigen ten Noorden van Derna een vijandelijk koopvaardijschip van 10.000 to-" in den grond geboord. Ten Zuiden van Ierland is een groot koopvaar dijschip zwaar beschadigd. Het, bleef met s^szij liggen. Bij een aanval van sterke afdeelingen jachtvliegers op de Britsche Zuidkust ver meed de vijand den strijd. In den afgeloo pen nacht hebben afdeelingen gevechts vliegers opnieuw voor den oorlog belang rijke doelen te Hull met goed gevolg aan bevallen en een vliegtuigen fabriek in Zuid Engeland, alsmede docks en wapenfabrie ken te Londen gebombardeerd. Overdag noch des nachts zijn vijandelijke vliegtuigen boven Duitsch gebied versche nen. In het bezette gebied, waar onbetee- Kenende schade werd aangericht, is een klein getal personen gedood of gewond door nachtelijke aanvallen van enkele vijandelijke vliegtuigen. SCHAKEN. Het 262ste communiqué van het Italiaan- sche hoofdkwartier luidt: ,Aan het Grieksche front bedrijvigheid van patrouilles en artillerie aan weerszij den. Onze luchtmachtafdeelingen hebben militaire installaties, wegen, bruggen en achterwaartsche verbindingen van den vijand met succes gebombardeerd. In ge vechten met vijandelijke jagers hebben onze jachtvliegtuigen vijf glosters neergeschoten. Drie onzer bommenwerpers zijn niet terug gekeerd. In Noord-Afrika zijn hevige vijandelijke aanvallen op Dzjaraboeb opnieuw gestrand op den hardnekkigen tegenstand onzer heldhaftige troepen. Onze vliegtuigen heb ben met goed gevolg vijandelijke troepen en strijdmiddelen in de zone van Koefra gebombardeerd. Afeelingen van het Duitsche vliegercorps hebben eenige vijandelijke bases in Libye aangevallen. Verscheidene zware auto's van den vijand raakten in'brand, een vlieg tuig werd op den grond vernield. Een vij andelijke vlootbasis is op doeltreffende wijze gebombardeerd. Een andere aldeeling Duitsche vliegtui gen heeft in het Oosten der Middellandsche Zee een opstoomend vijandelijk vlooteska- der aangevallen en een groote eeniheid, waarvan het type niet kon worden waar-, genomen, zeer ernstig getroffen. Dit schip is waarschijnlijk tot zinken gebracht. In de Aegelsche Zee hebben onze vliegtuigen met succes vijandelijke militaire installaties op het eiland Mytylini gebombardeerd. In Oost-Afrika hebben twee onzer compagnieën ten Westen van Zilnïani in den Soedan een aanval gedaan op numeriek sterkere vijandelijke afdee lingen, die zich na hardnekkigen te genstand moesten terugtrekken met zware verliezen aan menschen en materiaal. Aan den beneden loop van de Joeba duurden de gevechten voort. Onze vliegtuigen hebben vijandelijke in stallaties en troepen in de Joebazone ge bombardeerd. Onze jagers hebben een vliegtuig van het type Hurricane neerge schoten. VERGADERING LEIDSCH SCHAAKGENOOTSCHAP. Het Leldsch Schaakgenootschap hield in „Het Schuttershof" zijn jaarvergadering. De op komst was sleohts matig, toen de voorzitter, de heer Ir. J. J. G. van Hoek de bijeenkomst opende met een woord van welkom tot de aanwezigen In zijn openingswoord herdacht de voorzitter in de eerste plaats wijlen den heer S. v. d. Reek. die in den strijd voor het Vaderland het leven had gelaten en memoreerde daarna enkele andere belangrijke gebeurtenissen uit het afge loopen jaar, de club betreffende. Hierna werd begonnen met het afhandelen der agenda, die niet minder dan 13 punten telde. De notulen der vorige vergadering werden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Hier na bracht de secretaris, de heer A. E. J. Mod derman een uitvoerig jaarverslag uit. Onder applaus der vergadering bracht dc voorzitter hem dank voor dit interessant overzicht der lotgevallen van L. S. G. in het afgeloopen veree- nlgingsjaar. Ook aan den penningmeester, den heer M. M. Segaar werd dank gebracht voor het goede beheer der financiën, nadat de kas- commissie bestaande uit de heeren D. de Jong en A. F. G. A. Zandvliet de rekening en verant woording had nagezien en alles in uitstekende orde had bevonden. De kas sloot met een klein batig saldo. De commissaris van materiaal, de heer M. J. Dieben gaf daarna een overzicht van dit materiaal en den toestand waarin het zich bevond. Hierna volgden eenige mededeelingen van het bestuur, die weinig aanleiding tot discussie ga ven. Met den wensch, door één der leden uit gesproken, dat het Bestuur bU belangrijke voor- stollen naar buiten eerst de ledenvergadering behoort te raadplegen, zal zooveel mogelijk rekening worden gehouden. Op voorstel van de heeren W. A. Kasteleyn en Bosscha werden alle bestuursleden bij acclamatie herkozen. Als nieuwe leden der kascommissie werden benoemd de heeren W. A. Kasteyn en A. Prins. Na korte bespreking zijn enkele wijzigingen gebracht in Statuten en Huishoudelijk Regle ment. Bij de rondvraag deed men nog enkele vragen o.m. over de plaatsing der spelers in de tientallen, die door het bestuur werden beant woord. Daarna sloot de voorzitter de vergade ring met een woord van dank aan allen voor de opkomst. Na de sluiting namen 17 leden verdeeld in 3 groepen, nog deel aan een gongwedstrijd. Het bestuur is wederom op dezelfde wijze samengesteld n.l. voorzitter Ir. J. J. G. van Hoek" vice-voorzitter; Dr. J. F. Sirks, secretaris; A. E. J. Modderman, penningmeester; M. 'M. Segaar en commissaris van materiaal M. J. Dieben. HAAGSCH GERECHTSHOF. Diefstal met geweldpleging. In den nacht van 22 op 23 Maart van het vorige jaar werd te Monster ten huize van de alleenwonende bejaarde weduwe Van der N. ingebroken. Toen de vrouw den Inbreker trachtte te verjagen, greep deze haar beet, duwde haar een prop in den mond en dwong haar tot aanwijzing van de plaats, waar zij haar geld had geborgen. Op die wijze gelukte het den inbreker een bedrag van f.90.te rooven, doch reeds enkele dagen daarna viel hij in handen van de politie. Het was de 25-jarlge koopman J. H. uit Den Haag en hij werd door de Haagsche rechtbank tot twee Jaren gevangenisstraf veroordeeld. Bewerende, dat een meisje met wie hij omgang had, hem tot de Inbraak had aan gespoord en dat hij niet ten volle zijn daad had beseft, kwam de veroordeelde in hoo- ger beroep bij het Haagsche gerechtshof. Thans heelt het gerechtshof overeen komstig den elsch van den procureur-gene raal het vonnis bevestigd. CAMPINCHI OVERLEDEN. Op 58-jarlgen leeftijd is te Marseille de Fransche oud-minister van marine Coni- pinchi overleden. Hij is jarenlang voorzit ter van de radicaal-socialistische partij ge weest. In de vooroorlogsche kabinetten w Campinohi te zamen met Mandel, Reynaud en Sarraut een ijverig oorlogsapostel. (D.N.B.) Het Turksche telegraaf agentschap ver spreidt een onderhoud dat de Turksche mi nister van buitenlandsche zaken, Sarad jogloe, het officieuze blad Oeloes heelt toe gestaan. Saradjogloe zelde in dat onder houd, dat ln de Turksche politiek geen en kele wijziging is gekomen. Turkije blijft trouw aan zijn bondgenootschappen. Het wenscht goede betrekkingen met alle mo gendheden en vooral met de buurstaten. Men kan echter geenszins onverschillig blijven tegenover zekere buitenlandsche werkzaamheden binnen de Turksche vel- ligheidszone.Turklje zal zich met de wape nen verzetten tegen iederen aanval op zijn territoriale onafhankelijkheid of onschend baarheid. Het Turksch-Bulgaarsche ac- coord ls een overeenkomst tusschen twee staten, die den vrede willen bewaren en el kander hartelijk de hand hebben toegesto ken met de verklaring, dat zij nergens aan valsdoelen hebben. Turkije zou overigens met dezelfde bereidwilligheid kennis ne men van iedere bedoeling, die eenzelfde streven inhoudt. (D.N.B.) PATROUILLEBOOTEN VERGAAN. Terwijl de Britsche admiraliteit het ver lies meldt van de patrouilleboot Ormonde, deelt de Zuid-Afrlkaansche regeering het verlies mede van de patrouilleboot Southern Flow. LIRD BEAVERBROOCK VRAAGT CANADA OM HULP. De Britsche minister voor de vliegtuig productie, lord Beaverbrook, heelt voor de radio een oproep tot Canada gericht, waar in hij verklaarde, dat Engeland op zeer groote verliezen aan vrachtschepen heeft geleden. Het is thans de beurt aan Canada om evenals de andere dominions Engeland te helpen. Men verwacht van Canada, dat het niet alleen levensmiddelen en wapens voor Engeland ter beschikking stelt, doch dat het tevens deze producten met eigen schepen naar Engeland vervoert. (D.N.B.) TERAARDEBESTELLING VAN DEN HEER J. BOEHMER. Hedenmiddag vond op de begraafplaats „Rhljnhof" onder groote belangstelling de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer J. Boehmer, een bekende figuur in de kringen der Ned. Herv. Gemeente te dezer stede. De over ledene heeft sedert 1897 de diaconie als boekhouder mogen dienen. In versohlllende afdeelingen van „Prediker" heeft hij actief aan het jeugdwerk deelgenomen. Ook had hij zitting in de Commissie van Toezicht van Prediker en de Commissie voor het Bouwfonds. Bovendien heelt de heer Boehmer eenigen tijd de functie waarge nomen van directeur van,het Kinderhuis! „Voordorp" te Leiderdorp. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op: het bestuur der Diaconie der Ned. Herv. Kerk, het bestuur van het kinderhuis .Voordorp" te Leiderdorp, het bestuur van het Tehuis van Ouden van Dagen ln de Kaarsemakersstraat, het bestuur der jon gelingsver. „Pred. 12 la, het bestuur van het Bouwfonds van „Prediker" (van het ge bouw „Prediker" in de Janvossensteeg hing de nationale vlag halfstok) den heer C. J. Kromwijk uit Woerden, bestuurslid van het Koningshof alhier, den heer J. P. Mul der, voorzitter der Gemeente-Oommissie der Ned. Herv. Gemeente, dr. L. den Houter uit den Haag, de heer en mevr. J. Wil brink, vader en moeder van het Tehuis van Ouden van Dagen in de Kaarsenmakers straat, den heer G. E. E. Kuyntjes, direc teur der Ambachtsschool, van welke school de overledene 40 jaar als boekhouder van den penningmeester ls verbonden gewep*' en vele vrienden en kennissen van den overledene. Toen de kist ln de aula was geplaatst trad dr. G. Brouwer, voorzitter van het Col lege van Diakenen der Ned. Herv. Gem. naar voren. Spr. schetste den overledene als een trouw boekhouder, die een vraagbaak was voor velen. Hij werd zeer gewaardeerd om zijn vriendschappelijkheid en hulpvaardigheid. Hierna werd het woord gevoerd door den heer W. Korswagen, voorzitter der Chr Jong. Ver. Pred. 12 la, die zijn groote er kentelijkheid uitte voor alles wat hij voor Prediker heeft gedaa.n. Hij zal ln Prediker een leege plaats achterlaten. Namens het bestuur en personeel der Am bachtsschool werd het woord gevoerd door den heer G. E. E. Kuyntjes. De volgende spreker de heer J. Wilbrink dankte voor de veeljarige vriendschap. De heer de Wolf, concierge der Diaconie sprak een woord van afscheid en dankte eveneens voor de ondervonden vriendschap evenals de heeren Jb. Haasnoot Gzn. uit Katwijk aan Zee en H. v. Clttert alhier. Hierna werd het stoffelijk overschot graf waarts gedragen. Toen de kist ln de groeve was nedergelaten trad naar voren ds. Jansen Schoonhoven, Ned. Herv. Pred. te Oegstgeest, die sprak naar aanleiding van eenige verzen uit ps. 90. Spr. ging hierna voor in gebed, waarna bloemen in het graf werden gestrooid. De zoon van den overledene, de heer J. W. Boehmer van Rozenburg (Z.H.) dankte namens de familie voor de betoonde be langstelling. AMSTERDAM, 24 Februari. De overgang van de oude week naar de nieuwe, had ten opzichte van de beurs- sltuatle geen nieuwe gezichtspunten ge opend en het gevolg hiervan was, dat te genover de fondsenmarkt wederom een ge reserveerde houding werd aangenomen. De omzetten waren klein en de markt had een kalm verloop. De stemming was echter ge drukt en klaarblijkelijk was dit een voort zetting van de koersbeweging, die zioh ver leden week openbaarde. De koersen legden meerendeels ,een neiging tot achteruitgang aan den dag en dit sproot niet zoozeer voor' uit groot aanbod, dan wel aan gebrek aan kooplust. Er was zelfs weinig materiaal aan de markt, maar dit was toch toereikend om het koerspell naar beneden te brengen. En wel omdat niemand er klaarblijkelijk iets voor voelde, om het aanbod op te nemen. Op de Petroleumafdeeling werden Olies een vijftal punten lager ingezet en onder kleine schommelingen zakte de koers onder beurstijd nog Iets ln. De cultuur fondsen waren gedrukt. De handel op de Suikermarkt was stil en alleen ging iets om ln H.V.A.'s .die ten slótte vergeleken met Zaterdag een zevental punten verloren zagen gaan, welk verlies werd veroorzaakt door het aan de markt komen van maar weinig stukken. Ook Vorstenlanden werden lager genoteerd. Op de Rubberafdeeling was het verloop van zaken niet anders. Amsterdam Rub bers debuteerden op een lichtelijk verlaagd peil en zagen zich vervolgens nog een vijf tal punten ontgaan, zoodat per saldo een verlies van een achttal punten moest wor den opgeteekend. Voor diverse incourante soorten kwamen lager noteeringen tot stand De affaire ln Tabakken was gering. Senem- bah's waren weinig veranderd. Oude Deli's en Dell Batavia echter een paar punten lager. De omzet in Scheepvaart fondsen had ook niet veel te beteekenen, maar ook hier kwamen de noteeringen over vrijwel de geheele Unie beneden die van Zaterdag te liggen. Oude Booten moesten zich een opoffe ring van een vijftal punten getroosten. Scheepvaart Unies zagen een goede viertal punten verloren gaan. Voor Industrieelen bestond weinig belangstelling. Aku's, Uni levers en de Philips aandeelen werden Iets lager afgedaan. De incourante soorten waren verdeeld. Hoewel de beurs te New York Zaterdag gesloten was en Amsterdam dus niet kon beschikken over de gebruikelijke gegevens, konden de Amerlkaansche fondsen -zich niet onttrekken aan den Invloed uitgaande van de gedeprimeerde beurstendenz. De omzeten waren beperkt. Staalaandee- len liepen onder beurstijd echter regel matig naar beneden en de koersontwikke ling werd nog het best weerspiegeld door de gedragingen van Bethlehem Steels. Ook de Spoorwegshares verkeerden lichtelijk in reactie, evenals de Koperaandeelen. Terwijl het meer dan eens gebeurt, dat de belegglngsma-rkt zich op tegengestelde wijze gedraagt aan de aandeelenmarkt, zoo kon heden toch worden vastgesteld, dat ook de beleggingsfondsen aan den gedrukten kant waren. Van de Nederlandsche staatspapieren zakten de nieuwe 4»/» obllgatiën in tot 96 3/4 waarna echter een kleine verbete ring intrad. De gestaffelde leening kwam beneden 84°/o. Ook de Oude Schuld was iets lager. Gemeentelijke en Provinciale obli- gatiën waren stil en ongeanimeerd. Pand brieven hier en daar Iets luier. Prolonga tie 2 3/4"/». OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. Valuta's (schriftelijke eu teL transacties). New-York 1.83 3/16—1,88 9/16; Berlijn 75,28—75,43; Brussel 30,11—30,17; Helsinki 3,81—3,82; Stockholm 44,81—44,90; Zürich 43,63—43,71. Bankpapier. Berlijn 75,19—75,34; N.-York 1.86'/*— 1,901/4; Brussel 30,08—30,20; Stockholm 44,76—44.04; Zürich 43,59—43,75. KATWIJK a. d. RIJN, 21 Febr. Knolselderie A 10.00—12.00, Idem B 6.00—7.00 per 100. Boeren kool 0.14—0.28 per 6 kg. Roode kool 6.00—6.50, Gele kool 4.40—5a.20, Groene kool 4.50—5.20, Spruitkcol 13.00—17.00 per 100 kg. Waschpeen -u—1.9j, Kroten 0.600.62 per 20 kg. TER AAR. 21 Febr. Andijvie 0.34—0.81, Boeren kool 0.240.26 per kist. Waschpeen 2.30—3.90, Uien 5.50, Prei 11.00—12.00, Roode kool 4.90, Witte kool 2.90, Witlof 17.00—22.00 per 100 kg. Kroten 3.10, Selderie 4.90—5.20 per 100 bos.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3