STADSNIEUWS LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 24 Februari 1941 Autobus bij Moordrecht te water Elf menschen vonden den dood zes meter onder water Afscheid van ds. D. J. Vossers te Vlissingen Door defect aan het stuur van den dijk gestort Laatste Berichten Binnenland De onregelmatigheden bij de voedselvoorziening in Utrecht Onregelmatigheden te Abcoude A.S. ZONDAG INTREDE TE LEIDEN. Na een verblijf van 8 jaar, heeft ds\ D. J. Vossers, Ned. Hérv. predikant te Vlissingen, die een beroep naar- hier aannam, gisteren afscheid genomen van zijn gemeente. De groote Sint Jacobskerk was tot de laatste plaats bezet en uit deze belangstel ling, ook van officieele zijde betoond o.m. was de burgemeester van Vlissingen tegen woordig bleek wel, welk een vooraan staande plaats ds. Vossers in het gemeente lijk leven heeft ingenomen. De scheidende predikant bepaalde zijn gehoor bij de woorden uit Romeinen 15 13 ,,De God nu der hope ver vuile Ulieden met alle, blijdschap en vrede in het gelooven". In zijn inleiding herinnerde ds. Vossers aan veel wat in de thans afgesloten ambts periode is geschied, waarbij hij in het bij zonder stilstond bij wat zich na den lOden Mei in Vlissingen heeft afgespeeld, hoe hij zelf ternauwernood aan den dood ontkwam en hoe in deze stad van den arbeid een achteruitgang en een verslapping op ieder gebied valt waar te nemen. Deze vindt haar weerspiegeling in het kerkelijk en gemeen telijk leven. Wij hebben dit aanvaarden als een beschikking in het bewustzijn, dat er een Heer der gemeente is, die ook haar tot in Zijn hand houdt. Komende tot zijn tekst ontwikkelde spr. een drietal gedachten „Dit woord geeft ons een blik op de gemeente," „Het doet ons het oog slaan op God en verschaft een uit zicht op de toekomst." Paulus spreekt van sterken en zwakken in de gemeente van Rome, in den zin van een partij verdeeldheid. Zij zijn ook hier, de sterken en de zwakken in maatschappelijk, geestelijk en zedelijk opzicht. Tegenover de machten rondom gevoelen wij ons klein en de Kerk, die thans haar eenheid prijs geeft, gaat ten onder. Maar Paulus spreekt van den God der hope; dat is de heerlijkheid van het Evan gelie. dat het ons hoop geeft op de toe komst. Dat geldt voor de Kerk ook voor de wereld, wier plan in Gods hand ligt. In dat besef mag de blik worden gericht op de toekomst wetend, dat God ook nu het laat ste woord zal hebben. Dit laat zich niet bewijzen, net is de ze kerheid van het geloof; een vaste grond der dingen, die men hoopt. Dit geloof geeft durzame blijdschap en vrede; dat wil niet zeggen de afwezigheid van oorlog, maar de aanwezigheid van God. Bij het uit elkaar gaan zullen wij elkan der niet verliezen, wanneer wij gemeen schappelijk uitzicht hebben op den God der hope. Na de predicatie volgden de gebruike lijke toespraken tot autoriteiten en kerke lijke colleges en personen. De gemeente zong ds. Vossers toe Ps. 121. VEREENIGING VAN MATHESIANEN. Film -bijeenkomst. Bovengenoemde vereeniglng heeft Zater dagavond J.l. in de kleine Stadszaa.1 een fllmbijeenkomst gehouden waarvoor, zoo als uit de vrijwel geheel gevulde zaal bleek, zeer groote belangstelling bestond. Nadat de voorzitter, de heer J. Freeke de aanwezigen verwelkomd en zijn vo?.".oening had uitgesproken over de groote opkomst, nam de voorstelling een aanvang en werd vertoond de geluidsfilm getiteld: „Het be drijf der Nederlandsche zoutindustrie te Boekelo". In deze prachtige film werd een beeld gegeven van de wijze waarop het zout uit den bodem wordt gewonnen en vervol gens tot de verschillende producten wordt verwerkt. In de tweede film werd in versneld tem po de groei- en bloeiwijze van eenige plan tensoorten in beeld gebracht, waardoor men in staat was de ontwikkeling van Flo ra's kinderen te volgen op een wijze zooals deze zich in de natuur vanzelfsprekend nimmer voordoet. Een prachtige film aan welker samenstelling groote zorg moet zijn besteed. Na de pauze vroeg de Jubileum film der Nederl. Spoorwegen de aandacht. Hierin kwam tot uiting, hoe het bedrijf der Spoor wegen zich in den loop van zijn bestaan heeft ontwikkeld. We zien b.v. het verschil tusschen het simpele treintje, dat als eerste Nederlandsche trein voorthobbelde over het spoorlijntje Haarlem—Amsterdam en de prachtige gestroomlijnde spoorwa gens van heden, die de passagiers in kor ten tijd over het uitgebreide spoorwegnet naar de plaatsen van bestemming vervoe ren. Ook in dit onderdeel ontwikkelde de techniek zich met rassche schreden. Een geestig teekenfilmpje vormde het einde van deze geslaagde vertooning, wel ke, na een woord van dank aan den heer Reys, die namens het Instituut voor Cul- tureele Films de voorstelling verzorgde, door den voorzitter werd gesloten. WERELDGEBEDSDAG VOOR VROUWEN. Vrede! Zou er één mensch zijn in de geheele wereld, die niet met vurig ongeduld het oogenblik verbeidt, waarop het wapenge weld zal verstommen en het rampspoedige tijdperk van onderlingen strijd en haat plaats maakt voor een periode van weder- keerig begrijpend waardeeren en van vruchtbare samenwerking? A.s. Vrijdag, de eerste Vrijdag in den Lij denstij d, vereenigen zich over de geheele wereld vrouwen van alle nationaliteiten en gezindten, van allen rang, stand en leeftijd met geen ander doel dan gemeenschappe lijk te bidden voor een spoedigen en recht vaardigen vrede, die een langdurig tijdvak van rust en welvaart moge inluiden. Hier te lande wordt deze Wereldgebedsdag sedert ">30 beleden; de bijeenkomsten, welke in dit kader hier ter stede en te Oegstgeest wor den gehouden, dragen het karakter van een liturgischen dienst. Deze liturgie is voor Nederland opgesteld door Jkvr. C. M. van Asch van Wijck, tot voor kort presidente van den Wereldbond van Christen Jonge Vrouwen, terwijl voorts zang en muziek elkaar afwisselen. Een aantal Hervormde Jongeren heeft zich bereid verklaard om hen. die zulks mochten wenschen, na afloop naar huis te geleiden. DE VIOOLSONATEN VAN MOZART. Lezing met muzikale illustratie door prof. Carl Flésch. Zaterdagmiddag heeft de vermaarde vio list prof. Carl Flesch, op uitnocdiging van de Ned. Toonkunstenaarsvereeniging en de Leidsche Studenten werkgemeenschap voor Muziek in de Kleine Stadszaal een lezing gehouden over de vioolsonaten van Mozart, waarvan hij, getuige zijn uitgave der be kende „Auswahl" in samenwerking met Schnabel, zulk een groot kenner is. Flesch heeft zijn interessante voordracht telken male met gedeelten of passages uit de Mo- zart-son aten muzikaal geïllustreerd met groot meesterschap, nobele visie en in vol strekte beheersching. Zijn bekwame en toegewijde partner was de pianist Hans Brandts Buys, die in de Sleutelstad ook als dirigent een goeden naam bezit. Talrijke aneodoten, deskundige bijzon derheden en persoonlijke ervaringen maak ten de voordracht van Carl Flesch. die in een gemoedelijken en dikwijls humoristi- schen trant gehouden werd, tot een leer zame, zoowel voor vakman als leek, wier musicologische kennis door een en ander ten zeerste versterkt werd. De Hongaar Flesch, die zijn causerie in; de Duitsche taal hield, heeft er in een. uit voerige karakteristiek o.a. op gewezen, dat men Bach en Beethoven meer met het tellect, Mozart echter met het gevoel be-: luistert. Is Beethoven de onverstoorbare in den loop der tijden, Beethoven de groote' revolutionnair, Mozart is ons aller lieveling, het „enfant ohéri", dat men liefheeft, zon der te weten waarom. Moeiteloos is zijn talent uit den hemel gevallen. Toch is Mo zart niet zoo gemakkelijk te begrijpen; het zuiver begrip komt eerst als men ouder wordt. Spr. schetste Mozart vervolgens als een goed vlolist en wees er o.m. op, dat de waardeering voor diens sonaten eerst zeer laat ontstaan is. Toen Flesch bijv. van 1887 1894 aan de conservatoria te Parijs en Weenen studeerde, heeft hij nimmer een Mozart-sonate gespeeld of beluisterd. Talrijk waren de interessante opmerkin gen van Flesch over het vioolspel in het algemeen, waaruit o.m. bleek, dat de uit- vceringspractijk ook van de orkesten eertijds lang niet zulk een hoogen vlucht had genomen als tegenwoordig. Zelfs een Paganini moet volgens onze begrippen zéér slordig gespeeld hebben; Sarasate was eigenlijk de eerste, die zuiver speelde. Na tot een juist begrip in het bijzonder het boek van Eduard Reeser: „De klavier-, sonate met vioolbegeleiding" in de aan dacht-van zijn talrijk gehoor te hebben aanbevolen, volgden vele gedeelten uit MoZartsonaten, verduidelijkt door toe lichtingen, die Flesch de verzuchting deden slaken, dat het hem leed deed. telkens te moeten ophouden. Het toen opklinkende ajpplaus was wel het overtuigend bewijs, hoezeer men met het spel van dezen vio list. wiens perfecte techniek en hoog gees telijk niveau evident zijn. was ingenomen. Doch ook heit gesprokene zou men. gezien, het persoonlijke karakter, niet gaarne ge mist hebben. De climax van dezen in ieder opzicht ge- notvollen en hoogst artistieken middag, waarvan de organisatoren neg eens èen herhaling mogen bewerkstelligen, was on getwijfeld de laatste Satz uit de A dur' sonate (K. V. 526), terzelfdertijd als de .Don Juan" gecomponeerd en waarvan het middendeel een opera-karakter draagt. De virtuoze en brillante vertolking, zoo wel van den violist als van den pianist, •die hier een zware opgave met wel talent volbracht, oogstte een stormachtig applaus. De uren, waarin Flesch ons in Mozart's wonderwereld deed vertoeven, blijven in cle dankbare herinnering van he.n die ervan mochten genieten. Met zijn subliem snel en opmerkingen heeft hij het volle licht doen schijnen op Mozart's onuitputtelijke vin dingrijkheid, fantasie en groote vrucht baarheid. RESIDENTIE ORKEST. Dirigent: Willem Schuurman. SolisteHcnriëtte Bosmans. Een over het algemeen voortreffelijke middag: zonder reserve mag dat voor diri gent, orkest en niet in de laatste plaats de soliste Henriëtte Bosmans gelden! (Foto-archief L.D Gistermorgen is met de autobus van de onderneming Gebr. Van Gog te Cap- pelie aan den IJssel, die een uurdienst onderhoudt tusschen Gouda en Rotter dam, een ernstig ongeluk gebeurd, dat niet minder dan 11 dooden heeft ge- eischt. De chauffeur T. Redelijkheid uit Cappelle, die om 9.45 uur uit Gouda vertrok, heeft verklaard, dat een defect aan de stuurinrichting tijdens het ne men van een bc-cht onder Moordrecht, er de oorzaak van werd, dat de bus van den zeven meter hoogen dijk in den Hollandschen IJssel stortte. Het voertuig draaide een keer op zijn zijde geheel om en kwam zes meter onder water onder een schip op zijn wielen op den rivierbodem terecht. De plaats, waar het ongeluk geschiedde, is een bocht van den Schielandschen Hooge-Zeedijk binnen de gemeente Nieu- werkerk aan den IJssel. De dijk maakt daar ter plaatse een vrij scherpe bocht en de bus is hier van den dijk afgereden. Diepe wielsporen in den wegberm en eén krom gebogen ijzeren bermpaaltje zijn stille ge tuigen van het vreeselijke ongeluk. Uit de sporen blijkt, dat de chauffeur ge probeerd heeftden wagen te remmen, hetgeen echter tengevolge van de snelheid en de steile helling van den dijk niet ge lukte. Even verder maakt de dijk een bocht in tegenovergestelde richting, zoodat zich tusschen beide bochten eeli soort in ham van de rivier bevindt. Hier lag. enkele meters van den kant, een groot schip en juist naast dit vaartuig verdween de bus in het water. Door de snelheid is de bus onder water nog enkele meters doorge slipt. zoodat de wagen juist onder het schip terecht kwam. Voorbijgangers, die het ongeluk hebben zien gebeuren, stelden direct reddingspogingen in het werk. Leden van de E.H.B.O. en het Roode Kruis uit Nieuwerkerk en Moordrecht waren spoedig ter plaatse. Twaalf inzittenden, w.o. de chauffeur, konden zich redden. Zij werden in Nieuwerkerk liefdevol verzorgd. Enkelen konden, na van droge kleeren te zijn voor zien, naar him woning terugkeeren, an deren echter moesten in het gemeentezie kenhuis te Gouda worden opgenomen. De burgemeesters van Nieuwerkerk en Moordrecht, de heeren Jas en Brandt, wa ren spoedig op de plaats des onheils aan wezig, evenals de gemeentepolitie van die plaatsen. Spoedig was ook personeel van de rijksveldwacht aanwezig, terwijl in den loop van den morgen ook een speciale on gevallenauto van de Rotterdamsche politie arriveerde. Later kwam een motorboot van de rijkspolitie langszij van de boot, waar van de schipper de vlag 'halfstok gehesohen had. Het duurde niet lang of het dreggen had tot resultaat, dat acht lijken werden opgehaald. Zij werden per auto naar de gymnastiekzaal in Nieuwerkerk gebracht, waar de gemeente-geneeskundige, dr. Hage, lijkschouwing verrichtte. Intusschen had men met lange stokken getracht de ligging van de bus te vinden en het bleek, dat de wagen meer dan vijf meter diep lag. Men kon dus geen ber- gingspogingen* in het werk stellen, maar moest wachten, tot een drijvende bok en een duiker zouden komen. De Rotterdam sche rivierpolitie was terstond van de ramn in kennis gesteld en trachtte telefo nisch enkele Rotterdamsche duikers te be reiken. Van hen was ongelukkerwiize nie mand thuis, waarna aan de firma Van der Tak's Bergingsbedrijf opdracht gegeven werd. .zoo snoedjg mogelijk voor een"bok en een duiker te zorgen. De bok werd uit Lek- kerkerk gereauireerd. terwijl de duiker per sleepboot uit Dordrecht moest komen. Het duurde tot vier uur, eer de bok arriveerde en een half uur later kwam 7626 (Ingez. Med een sleepbootje met een duiker. Nadat de noodige maatregelen getroffen wa ren, werd om vijf uur met het duiken een aanvang gemaakt. Om zeven uur gisteravond is de bus, met behulp van den drijvenden bok op gehaald en op den dijk gezet. In het voertuig werden nog drie lijken gevon den, zoodat pas toen bleek, dat het on geluk m totaal 11 dooden had geëisebt. De namen van de slachtoffers zijn, op één na, vastgesteld. De 10 geïdentificeerden waren de 69- jarige mevrouw D. Maree—Maters en de heer J. J. Maree (61 jaar), beiden uit Gouda; de 15-jarige mej. G. van den Heuvel uit Moordrecht; de 54- jarige mevrouw J. M. Peterson en haat 21-jarige dochter H. Peterson, uit Rot terdam; de 76-jarige wed. G. Kerver— Van Hersum uit Moordrecht én haar 43-jarige zoon A. Kerver; dé 30-jarige mevr. M. de HaanVan Vliet uit Rot terdam; de 60-jarige heer N. Nebbeling uit Linschoten en de 30jarige mevr. A. van LoonTuinenburg uit Moordrecht, wier man en twee kinderen waren gered. Henriëtte Bosmans. Allereerst Brahms' bekende melodieuse en geenerlei problemen meer stellende Derde Symphonie, in een geacheveerde weergave, waarbij wij het ons nog eens be wust werden, hoe verkeerd eigenlijk de veelgehoorde bewering is, als zou Brahms niet kunnen instrumenteeren en het orkest bij hem niet „klinken" In déze symphonie klinkt en zingt, al thans voo rden geoefenden hoorder, het orkest toch zéker wel! Natuurlijk: in vergelijking tot een Richard Strausz, wiens werk na de pauze de meest uiteenloopende, kleurige, glans rijke en karakteristieke effecten voortoo- verde, vormt de instrumentatie van Brahms een groot contrast. Maar de bijwij len min of meer ascetische orkestratie van den laatste behoort geheel bij de stylisti- sche zuiverheid van zijn muziek. Deze met den machtigen blazersinzet aanvangende symphonie, munt vooral uit door den gevarieerden stemmingsvollen inhoud, waarin poëtische gedachten, innig heid, lieflijkheid en melancholie wedijve ren. Maar ook de ernstige mensch met zijn strijd en zijn zorgen is weer. aan het woord, totdat deze een vredige oplossing vinden in een verstild en verklaard slot. Weliswaar wordt in deze symphonie niet de hoogte bereikt van de geladen spannin gen in de van origineele scheppingskracht getuigende Eerste, of de volkomen rijpheid der Vierde, maar ook in de Derde is men zich opnieuw terdege bewust van Brahms' waa' rdigen, ccntemplatieven geest. Het Andante en Poco Allegretto zijn vër- rukkelijke, geniale rustpunten in dit werk en vereischen van het orkest de teederste expressie. Dat nog niet steeds de meest Ideale kleur en doorzichtigheid bereikt werd, doet weinig af aan de blijkbaar zeer nauwlettende voorstudie, waardoor als ge heel een toch uitnemend resultaat bereikt werd. In het bijzonder waren de tempi juist aangevoeld. Henriëtte Bosmans, de gevoelige artiste, ziet nimmer tegen de zwaarste opgaven, die een haast mannelijke kracht vereischen, op! Zoo ook nu weert zij schroomde niet voor de voordracht van de weinig gehoorde Burleske van Richard Strausz, diens reeds op 2è-jarigen leeftijd geschreven jeugd werk, en gaf daarvan een meesleepende, brillant-virtuose vertolking, bewonderens waardig in haar lenige techniek, geïnspi reerd en warm bewogen in de lyrische pas sages, puntig en duidelijk in de kernach tige en rijkwisselende rythmiek. Strausz openbaart hier op-lange-na nog niet zijn sterke individualiteit van later werk. Voortdurend zijn reminicensen hoor baar aan groote romantische voorgangers, al komt de échte Strausz af en toe reeds om den hoek kijken. Toch is het interes sant deze Burleske uit pianistisch oog punt in hooge mate dankbaar! eens te hooren en haar inhoud te vergelijken met de zooveel rijpere Symphonische Dichtung „Till Eulenspiegel's Lustige Streiche". Hoe origineel en geraffineerd gaat het in deze bij uitstek illustratieve en suggestieve programmamuziek toe in een orkestraal gewaad van hoogste verscheidenheid. Men volgt geboeid Uilenspiegel's ongeëvenaard raak uitgebeelde tragï-komsiche belevenis sen op den voet. De vindingrijkheid der melodische, motivische en thematische structuur wordt in ander werk van Strausz nauwelijks overtroffen! Met feillooze in tuïtie zet Strausz zijn bedoelingen volgens de zuiverst denkbare typeering in voorbij flitsende klanken oni. Aan het orkest, dat van dit meesterlijke „Rondo" een levendige en felgespannen uitvoering gaf onder Schuurman's duide lijke en aanvurende directie, worden hier enorme eischen gesteld. Maar gelukkig was iedereen op zijn post in deze moeilijke partituur. En al bleek de hoornist even wat onzeker, wat deed dat er toe, in een uitvoering, waarin overigens elk zoo veelbeteekenend détail met loffelijke precisie en exactheid tot zijn recht kwam? Het enthousiaste applaus na afloop noopte terecht den dirigent zijn mannen tot op staan. Ook Henriëtte Bosmans, die volko men tegen haar moeilijke taak opgewas sen bleek, heeft een hartelijk succes, onder aanbieding van bloemen, geoogst. LIJK OPGEHAALD. Gistermorgen is uit het Oegst-geester- kanaal nabij de brug in den Rijksweg het lijk opgehaald van den 62-jarigen J. H. B., gewoond hebbende in het Joost van der Lindenhof alhier, die sedert 26 December werd vermist. Vermoedelijk is de man in de duisternis te water gelbopen. TRAGISCH ONGEVAL. Zaterdagmiddag was een twaalftal jon gens aan het spelen bij en op een in de Leuvenstraat staanden Magirusladder van de Stedelijke Lichtfabrieken. De jongens maakten een pal los en draaiden aan den slinger, waardoor het op een noodlottig oogenblik kon gebeuren, dat de ladder, die als wipplank werd gebruikt, los geraakte en een van de jongens, de 9-jarige P. J O wonende in de Pieter de la Courtstraat door het zware contragewicht aan het hoofd werd getroffen. De knaap moet daardoor op slag zijn ge dood. De deernis met de zwaarbeproefde ouders is algemeen. MISDRIJF? In het uit onze stad afkomstige huisvuil; dat Vrijdag J.l. iri Nieuwkoop is aangeko- hien, is het lijkje van een pasgeboren kind van het manhelijk geslacht aangetroffen^ dat in eenige kranten was gewikkeld. Aangezien misdrijf wordt vermoed, ver zoekt de Commissaris van politie allen, die meenen inlichtingen dienaangaande te kunnen verstrekken, zich te willen melden aan het Politiebureau, afdeeling Recherche HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen De Haan en Goddijn, Lange Vrouwen- steeg 14, Leiden. Reparatie Inrichting kan toormachines; copieerinrichting. Bijvoeging uitgeoefend bedrijf: handel in kantoorma chines. A. Lepelaar, Haven 34, Leiden. Winkel in radio, stofzuigers, electr. artikelen. Bijvoe ging uitgeoefend bedrijf: electrotechnisch installatiebureau. Gebrs. Kromhout, Rhljngeesterstraatweg 159, Oegstgeest. Bloembollenhandel. Procu ratie verleend aan: D. L. Kromhout, Oegst geest. Alphensche Bank N.V., Schoolstraat 2, Alphen a. d. Rijn. Overleden commissaris: J. Sprey, Alphen ad. Rijn. Spaarbank van de Alphensche Bank, Schoolstraat 2, Alphen a. d. Rijn. Overleden Commissaris: J. Sprey, Alphen a. d. Rijn Zaterdagmiddag is de 34-jarige gla- zenwasscher I. L. van B., terwijl hij staan de op een ladder in de sigarenfabriek der firma Wijtenburg werkzaamheden ver richtte, van een hoogte van 4 meter ge vallen. doordat de ladder onderuit gleed. Hij bekwam een kaakwonde en verschei dene verwondingen aan het hoofd en is door den E.H.D. ter behandeling naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. De politie alhier heeft den 26-jarigen Amsterdamschen chauffeur J. W. aange houden, die zich hier ter stede heeft schul dig gemaakt aan diefstal van een rijwiel. Onze stadgenoot, de heer J. Rijnbende won gisteren op de clubmatch van „De Hof stad" te Den Haag met zijn beide ruwha rige terriers „Monroe" en „Terma" de hoog ste kwalificatie 1ste prijs Uitmuntend, resp. een tweeden prijs met het predikaat „zeer goed". Zaterdagavond heeft de Ver. van oud leerlingen der Ambachtsschool in ,,'t Schut tershof" een drukbezochten en zeer geslaag de dansavond gegeven, welke onder leiding stond van den heer Alphenaar. i MEERDERE AANHOUDINGEN. Naar wij vernemen is ln de zaak van de onregelmatigheden bij het bureau voor dè voedselvoorziening in de provincie Utrecht in zooverre een wending gekomen, dat de aanvankelijk gearresteerde voedseicommls- saris A. J. G. op vrije voeten is gesteld, het geen echter niet wil zeggen, dat deze vóed- selcommissaris geheel vrij uit gaat. In deze zaak is thans gearresteerd de waarnemend voedselcommissaris, de heer T. In den loop van de vorige week zijn voorts in verband hiermede nog enkele aanhou dingen verricht. EEN VEEVOEDERTOEWÏJZIZNG MAAR GEEN VEE. Bij de graancoöperatie „Abcoude" te Ab coude hebben zich onregelmatigheden voor gedaan. Buiten de distributie om verkocht de coöperatie veevoederproducten tegen te hooge prijzen. Voorts werden lijnmeel, mais, gerst, en haver, welke producten niet in ongemengden staat mogen worden vervoerd, door de coöperatie ongemerkt verkocht en vervoerd. De directeur van de coöperatie, de heer B., heeft niet minder dan 15000 K.G. veevoeder op ongeoorloofde wijze in handen weten te krijgen. Hoewel de man over geen veestapel beschikte, wist hij het toch -klaar te spelen voor een tijdvak van niet minder dan acht maanden een veevoedertoewij zing te ontvangen. Toen ongeveer een jaar ge leden iedere veehouder een beschrijvings biljet bij den commissaris voor voedselvoor ziening in oorlogstijd moest inleveren, stuurde B. eveneens een beschrijvingsbiljet in. Op dit biljet vulde hij in vijftig stuks vee te bezitten. Drie zusters van B. dreven onder de gemeente Weesperkarspel een boerderij en B. was zoo vriendelijk ook voor dezen een biljet in te vullen. De veestapel van de gezusters B. gaf B. aan Noord-Hol land en denzelfden veestapel gaf hij als zijn bezit op aan Utrecht. Aldus kon het ge schieden, dat bij de periodieke controle de tellers om den tuin werden geleid en een veestapel tweemaal werd geteld. Behalve deze misdrijven waarvoor B. jus titieel vervolgd zal worden, zijn niet minder dan acht delicten geconstateerd, waarvoor B. en de coöperatie, waarvan hij directeur is, tuchtrechtelijk zullen worden vervolgd. WINTERHULP NEDERLAND. In onze fotopagina publiceeren wij be den foto's van de speldjes voor de nk.'-ve Winterhulpcollecte. De onderschikten daarvan zijn echter niet geheel juist. Deze moeten luiden: 1. Noormannenschip. 2. Linieschip uit den tijd van admiraal de Ruyter. 3. Oost-Indiëvaarder. 4. Negentiende eeuwsch zeilschip. 5. Modem mailstoomschip. 2—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2