DE MAASTUNNEL Binnenland Gewichtig! 81 sfe Jaargang LEEDSCH DAGBLAD, Zaterdag 22 Februari 1941 Derde Blad No. 24820 Teelregeling voor de pluimveehouderij Jachtwet wordt gewijzigd Vele Nederlanders verloochenen hun milddadigheidsgevoel Rechter en Linker Oever reiken elkaar de hand. Kellners ontvangen f.6.— per week minder Gemengd Nieuws Een verrassende ontdekking Dr. Wimmer in Noord-Brabant Naar het rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd ons mededeelt ruimt onder normale omstandigheden ieder pluimveehouder in het najaar een aantal kippen op om deze te vervangen door jonge hennen, welke in het voorjaar van datzelfde jaar zijn geboren. De kippen, welke in het najaar als-slachtdieren van de hand worden gedaan, zijn hoofdzakelijk overjarige hennen, die meer dan één leg- periode achter den rug hebben. Als gevolg van de inkrimping, welke dp pluimveestapel in het najaar van 19^'0 heeft moeten ondergaan, zijn op de meeste pluimveebedrijven alle een- en overjarige hennen verwijderd. Hierdoor bestaat de pluimveestapel, welke thans nog aanwezig is, vrijwel geheel uit jonge hennen broed 1940. Met uitzondering van de fok- en ver meerderingsbedrijven, voor welke in het al gemeen is voorgeschreven, dat een deel van den stapel uit overjarige dieren moet be staan, zullen er derhalve op de gewone pluimveebedrijven dit jaar bijna geen over jarige hennen aanwezig zijn. Vernieuwing van den pluimveestapel, althans op de ge wone pluimveebedrijven, is daarom dit jaar niet direct noodzakelijk te achten. In verband hiermede en gelet op de omstandigheid, dat althans op het oogenblik, nog niet met zekerheid kan worden beoordeeld, hoe de veevoeder- positie in ons land het aanstaande na jaar en in 1942 zal zijn, is besloten, dat er dit jaar, ten behoeve van de gewone pluimveebedrijven, niet zal worden ge broed. Zooals reeds is opgemerkt, bestaat de pluimveestapel op de fok- en vermeerde ringsbedrijven voor een deel wel uit over jarige dieren, zoodat vernieuwing van den stapel op deze bedrijven wenschelijk is. Waar bovendien de basis voor een verbe tering van den pluimveestapel bij de fok- en vermeerderingsbedrijven ligt en het wenschelijk moet worden geacht, dat deze bedrijven ook in de gegeven omstandighe den de door hen opgenomen taak zoo goed mogelijk blijven vervullen, is bepaald, dat fokbedrijven en houders van vermeerde ringsbedrijven dit voorjaar een aantal kui kens zullen mogen betrekken en in voor raad hebben. Dit aantal bedraagt zoowel voor fok- als vermeerderingsbedrijven, voor zoover vrou welijke kippenkuikens betreft 60% van het toegestane aantal kippen en voor zoover vrouwelijke eendenkuikens betreft 80% van het toegestane aantal eenden. Hieruit blijkt, dat er dit voorjaar alleen op de fokbedrijven zal mogen worden ge broed. Het broedseizoen vangt aan op 24 Februari,, a.s. en eindigt met ingang van 27 April ai. Algemeen is voorgeschreven, dat de fokkers aan houders van vermeerderings bedrijven slechts vrouwelijke kuikens zullen mogen afleveren. SCHERPER BEPALINGEN TEGEN STROOPERIJ Naar de „Tel." verneemt is op het oogen blik een ingrijpende wijziging van de Jacht wet in voorbereiding, welke er op gericht zal zijn het jagen in het algemeen op een hooger plan te brengen. Het ligt in de be doeling het lidmaatschap van een alge- meene Nederlandsche jagersvereeniging verplicht te stellen. Deze vereeniging zou dan den burgemeester advies uitbrengen in alle gevallen, waarin een jachtacte wordt aangevraagd. Tevens denkt men aan de benoeming van een eereraad, voor welken alle overtredingen zullen worden gébracht. Het zal dan verder uit zijn met de z.g. kantjesjagers. Ook is het niet uitgesloten, dat scherpere bepalingen tegen de stroo- perij zullen worden uitgevaardigd. TAL VAN ARMEN HIERVAN DE DUPE. De offervaardigheid1 en de milddadigheid is altijd in de Nederlanders geprezen, en terecht. Er is altijd veel in ons land zoo wel in geld als in natura geofferd voor liefdadigheidsdoeleinden en voor de armen. Waren er straatcollectes, en die waren er in het verleden zeer veel, steeds weer<: tastte men in den zak en in de inzame lingen werden meestal een groot succes. Zoodoende kon in talrijke huisgezinnen, waar bittere armoede heerschte, veel schrijnend leed worden verzacht. Dat wil echter geenszins zeggen, dat er Ar> het óógenblik geen armoede meer in ons land bestaat. Daarvoor heeft er te lang crisis en werk loosheid geheerscht en waren de ruime giften van liefdadige volksgenooten nog lang niet toereikend. Daarbij komt nog. dat vele huisgezinnen, die vroeger al was het dan niet ruim in hun levens behoeften konden voorzien, door de oor logsomstandigheden have en goed verloren hebben en thans aangewezen zijn op hulp ^an buiten. Nu doet zich echter het 'bedroevende ver schijnsel voor, dat vele Nederlanders hun reputatie van milddadigheid en liefde voor den medemensch gaan verliezen. Wat dit beteekent? Daar kunnen de meesten zich geen voorstelling van vormen en men denkt er ook niet verder over na. Doch de armen In de achterbuurten van de groote steden zouden het u kunnen vertellen. Dat betee- xent, dat vele gezinnen, welke in deze buur ten wonen onder veelial betreurenswaar de omstandigheden, niet meer geholpen pinnen worden aan de meest elementaire ^vensbehoeften en niet kunnen worden opgeheven uit toestanden, waar hygiëne e.d. ver of geheel niet te zoeken zijn. Hoe komt het dan, dat de collectes, en we hebben hier speciaal dan het oog op be Winterhulp-collectes, niet evenveel of nog meer opbrengen dan vroeger de vele andere collectes? Om de doodeenvoudige ^den, dat de geruchten hier te lande nog "p VAU P in het voorjaar: Je Inwendige organen, bloed en darmen zui veren, VERSTOPPING, overtollig vet, aambeien rheumatische pijnen doen verdwijnen, slakker sn giftstoffen uit het lichaam verwijderen dooi aen grondige kuur met Dr. Schleffer's stofwissell ngzout. De weldadige wer- ring is verrassend. Macon t 1.05, Dubbete flacon t 1.75 bij apothekers et vatcdroglsfen 7551 (Ingez. Med.) steeds opgeld doen. De één warmt den ander op en dikt een praatje, dat een derde heeft verzonnen, aan. met het gevolg, dat velen hun nationalen plicht van gemeen schapszin voor hun arme medebewoners verzaken en eenvoudig niets meer geven. Tienduizenden vragen den laatsten tijd steun bij winterhulp, doch velen zullen niet geholpen kunnen worden, indien niet iedere Nederlander in de toekomst daad werkelijk medewerkt. Op 28 Februari en 1 Maart kan veel worden goedgemaakt, want dan zal weder een collecte in ons land worden gehouden voor de hulpbehoevende Ne derlanders. Dezen keer zullen de speldde? vijf verschillende scheepsmodellen uit beelden. ii.l. een vikingschip, een schoe ner, een Oost-Indië-vaarder, het vlag- geschip van Michiel de Ruyter en een mailboot. Ook het vervaardigen van deze speldjes geeft weer velen handen werk. Zoo waren bij het vervaardigen van de speldjes voor de vorige collecte 640 werklieden ingeschakeld, die te zamen 126.000 uren v.erk aan deze speldjes hebben gehad. Toont u dus op 28 Februari en 1 Maart oprecht Nederlander door de collecte, wel ker opbrengst zooveel levensvreugde kan brengen, niet te vergeten. DOOR DE PRIJSVERHOOGING VAN KLEINE CONSUMPTIES. Zoo langzamerhand is het publiek ge wend geraakt aan de kleine prijsver- hooging van kleine consumpties in café's. Men weet nu, dat het kopje kof fie van twee dubbeltjes thans 21 cent kost en dat men voor een glas bier van een kwartje 26 centen moet betalen, of liever: zou moeten betalen. Want in vele gevaljen betaalt het publiek die cent niet. Die betaalt de ober dan voor hen. zoodat die eene cent prijsverhoo- ging een cent loonsvermindering be teekent voQr den gkeller van ongeveer zes gulden .per week. Dat kan, zoo schrijft „De tTijd," de be doeling niet zijn geweest van de overheid, toen zij besliste, dat de nieuwde omzetbe lasting ten aanzien van café-verteringen verhaald kon worden door prijsverhooging van 5 pCt. met afrondingen naar beneden tot geheele centen. En ook niet van de werkgevers, en zeker niet van het publiek, dat ten slotte- de oorzaak is van deze loons vermindering: Maar een kwartje is nu een maal een rond getal en men betaalt in het algemeen gemakkelijker de tot op vijf cent afgeronde bedragen. En tegenover de tal- looze menschen, die den kellner het zijne gunnen, en boven de gebruikelijke fooi nog de cent prijsverhooging betalen, staan tai- looze anderen- die uit onachtzaamheid, uit gewoonte, of omdat iedere cent er een is, per consumptie een cent "minder fooi be talen. De heer J. F. van Bijsterveld, secretaris van liet hoofdbestuur van den R.-K. Bond van Hotel-, Café- en Restaurant-geëm ployeerden St. Antonius, tot wien wij ons in deze aangelegenheid wendden, verzeker de ons, dat de kellner door de kleine prijs verhooging een salaris vermindering van zes gulden per week heeft gekregen. Tot deze conclusie was St. Antonius gekomen na tal van informaties In den lande. Natuuilijk komen er ook gevallenvoor, waarin de klan ten in plaats van minder, meer betalen dan voorheen. Doch hun aantual is in verhou ding tot de groote groep, die de prijsver hooging door den kellner laat betalen, zoo gering, dat het nadeel in doorsnee een gul den per dag bedraagt. Wat dit voor den kellner beteekent, zal men duidlelijker begrijpen, Indien men be denkt. dat verreweg de meeste werknemers in het café-bedrijf geen salaris ontvangen, doch uitsluitend bestaan van de fooien. Zelfsbestaan er gevallen, waarin de kell ner aan den café-houder moet betalen om zijn beroep te mogen uitoefenen. Daarb ij komt nog, dat de fooien niet meer even hoog zijn als vroeger: men is zuiniger geworden. Een en ander is voor den R.-K. Perso- r.eeLsbond aanleiding geweest om zich tot den directeur van het Rijksbureau voor het Hotel-, Café-, Restaurant- en Pensionbe- drijf te wenden, met het verzoek om maat regelen te nemen, waardoor aan de onge- wenschte en onbillijke inkomstenvermin- dering een einde komt. Of deze stappen effect zullen sorteeren blijft nog een open vraag, temeer waar de groote druk der om zetbelasting de prijsverhooging dringend noodig maakt. SPERTIJD-REGELING INGEVOERD. De staatscourant van gisteren bevat een beschikking van den secretaris-generaal van het departement van handel, nijver heid en scheepvaart betreffende uitvoering van de vestigingswet kleinbedrijf 1937. Artikel 1 daarvan luidt: Het is verboden een inrichting, bestemd of mede bestemd voor de uitoefening van den kleinhandel in electrotechni^che an- oaraten en -materialen, onderscheidenlijk van het electrotechnisch-installateursbe- drijf, voorzoover die uitoefening betreft, te vestigen zonder vergunning van den secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart. De eigenaar van een vrij benedenhuis in d'e Rosmarijnsteeg te Amsterdam ging gis termorgen eens in dit huis kijken of alles nog in orde was. Tot zijn groote verbazing bleken onbekende personen zijn eigendom als opslagplaats te hebbèn ingelicht. Niet minder dan 1500 pond melkpoeder lag in» een der kamers opgeslagen. De politie heeft de geheele partij in beslag genomen. VAN EEN WAGEN GESLINGERD. In de Torensche Allee is te Brummen de melkwagen van B. uit Leuvenheim in bot sing gekomen me t een auto, zoo dat het zoontje van B. van den wagen werd ge slingerd en met een ernstige hersenschud ding naar het ziekenhuis te Zutphen moest worden vervoerd. Het paard1 voor den wageni werd1 op slag gedood. DOOR EEN TREIN GEGREPEN. Gistermiddag is het 16-jarige landbou wersknechtje J. J. de V. op den onbewaak- •ten overweg onder Armhoede, in de ge meente Lochem door een goederentrein van Zutphen naar Hengelo (O.) gegrepen. De jongen was op slag dood. Hij was verpleegde van de stichting ..Hoenderloo" bij Apeldoorn en uitbesteed.' bij een landbouwer onder Markelo. BUITENLANDSCH GEMENGD. HULP VOOR SANTANDER. De opperbevelhebber der Spaansche ma rine, admiraal Basterreche, is aan boord van den kruiser Canailas te Santander aangekomen. De kruiser voert een groote hoeveelheid technisch materiaal voor den herbouw en voor het herstel der electrische installaties aan. Het technische personeel van het schip zal bij de herstelwerkzaam heden behulpzaam zijn. De Bank van Spanje heeft een millioen pesetas voor den herbouw der stad beschik baar gesteld. De handelsbank van Santan der heeft eveneens een millioen pesetas geschonken om de getroffenen te helpen. De Duitsche gezant te Madrid, von Stohrer deelde mede, dat het opperbevel der Duitsche weermacht, teneinde het zwaarbezochte Santander hulp te verlee- nen, een volledig veldlazaret met een com pagnie personeel, een compagnie tech nisch personeel, een compagnie pioniers, een gemotoriseerde transportcolonne met veldkeukens en 30.000 voedselrantsoenen ter beschikking van de Spaansche autoriteiten heeft gesteld. In gezelschap van den gevolmachtigde voor de provincie Noord-Brabant, kring leider Ritterbusch, bezooht de commissa ris-generaal staatssecretaris dr. Wimmer van 1719 Februari j.l. de provincie Noord- Brabant en vertoefde o.a. te 's-Hertogen- bosch, Tilburg, Breda en verschillende klei nere plaatsen. Bij het begin der rondreis gaf de gevol machtigde van den rijkscommissaris voor den commissaris-generaal in zijn bureau te Vught een kort overzicht aangaande zijn arbeid en de organisatie van zijn bureau. De commissaris-generaal reed vervol gens naar de provinciale griffie, waar de commissaris der provincie jhr. mr. dr. van Rijckevorsel hem over land en volk, de ge schiedkundige en staathuishoudkundige ontwikkeling der provincie en haar tegen woordige bestuursorganisatie uitvoerig in lichtte. Den volgenden morgen werden de mid delbare technische school en de ambachts school te 's-Hertogenbosch bezocht, waar bij de leiders der scholen den commissaris- generaal over ontstaan en ontwikkeling, taak en toekomstplannen dezer inrichtin gen mededeelingen deden. Voorts bracht de commissaris-generaal een bezoek aan de lagere school te Helwirt waar hij zich door de leerkrachten mede deelingen liet doen over de vatbaarheid der leerlingen en de resultaten van het onderwijs en ten slotte bezocht hij den Nederlandschen schilder R. Pijnenburg te Vught in zijn atelier en kocht het olieverf portret van een Brabantschen visschers- jongen aan. Mede werd de merkwaardige bloemkweekerij van den heer van Beunin- gen bezichtigd. Den volgenden dag vond de bezichtiging plaats van de veemarkt te 's-Hertogen bosch en het technisch en hygiënisch uit stekend ingerichte stadsabattoir te Breda. Aan deze bezichtigingen werd ook deelge nomen door jhr. Van Rijckevorsel en de burgemeesters mr. Van Lanschot van 's-Hertogenbosch en Van Slobbe, van Bre da, alsook door den directeur van het abattoir in Breda. Op den terugrit naar Den Haag werd Rotterdam aangedaan en het aldaar zich bevindende rijksseruminstituut, directeur dr. B. J. C. te Hennepe, bezocht. STATIONS TE ROTTERDAM WORDEN VERBETERD. Nadat de treinreizigers in Rotterdam het eenigen tijd hebben moeten stellen met voorloopige voorzieningen aan de stations is wthans een begin gemaakt met herstel werkzaamheden van meer definitieven zij het altijd nog tijdelijken aard, waarmede de N.V Spoorwegbouwbedrijf is belast. Op het station D P. word o.a. een geheel nieuwe, zij het gedeeltelijke, gevel opge trokken en ten gerieve van de reizigers een wachtkamer gebouwd. Het station Maas krijgt de beschikking over een nieuw stee- nen gebouw, dat voor den tijd van eenige jaren wordt neergezet. (N.R.Crt.) VERSPREIDE BERICHTEN. De heer J M H. Klardie is met ingang van 16 Maart benoemd tot burgemeester van de gemeente Gilze en Rijen, met ge lijktijdig eervol ontslag als burgemeester van de gemeenten Bergeijk en Luijksgestel»

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 9