laatste berichten BOSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 22 Februari 1941 Binnenland nieuwe commissaris der provincie Utrecht Stadsnieuws Buitenland Uit de Rijnstreek Uit de Omstreken BEURSOVERZICHT MARKT BERICHTEN KEDE TEE GELEGENHEID VAN ZIJN AMBTSAANVAARDING. In het gebouw van het provinciaal be- aur te Utrecht heeft de onlangs benoem ende commissaris der provincie Utrecht lieer ir. F. E. Müller, vandaag een rede houden. In deze bijeenkomst waren aan- oig de beauftragte van den rljkscommis- iis voor de provincie Utrecht, leden van deputeerde- en provinciale staten, vele egemeesters en een groot aantal gasten. Ir' Müller schetste zijn opvatting ten op tie van de uitoefening van zijn ambt in :en voor ons land zoo moeilijken tijd. ontveinsde zich niet, dat hij gesteld is een moeilijke taak, te meer nog om- op het oogenblik zijn levensbeschou- ag belangrijk afwijkt van die van de leste zijner medewerkers. Van sprekers ut kan men op een royale samenwer- rekenen, maar daar staat tegenover, hij van een ieder een welwillende me- erking verlangt. Zou deze niet aan- eig zijn, dan zou alleen het werk er in ige mate onder lijden en dit kan spre- nlet toestaan, wamt zijn streven zal in eerste plaats zijn alles te doen wat in j vermogen ligt om de belangen van de jvincie en haar inwoners naar beste :en en kunnen te behartigen. Spr. zeide zijn eerste gedachte zal uitgaan naar verkrijgen van een billijke vergoeding de door de inwoners van de provincie recht geleden oorlogsschade. Het zal _arMj zijn streven zijn te voorkomen, dat malde groepen bij de schadevergoeding iden worden bevoordeeld, iij zal spoedige uitkeering dezer schade- ;cedingen bevorderen, omdat hij dit zaak van de eerste orde acht. Daar af is de toepassing van de juiste maat- ,ren voor de bepaling van de schadever- ?ding uitermate belangrijk. Ten slotte zal hij er naar streven, dat de periode, welke ligt tusschen dit oogen en den tijd, waarin de schadevergoe- zal worden uitbetaald, een billijke ïtbruggingsregeling tot stand komt. Wat in het bijzonder den herbouw van ïoffen panden -betreft, zal rekening moe- worden gehouden met het feit, dat aandeel in de hrbouwkosten dat nood- ilij'k op de eigenaren moet blijven rus- in de atgeloopen maanden aanzienlij-k ir es tegen door het oploopen van de ilcrlaalprijzen. Voor zoover deze her- nw heeft moeten wachten op maatregelen de zijde van de overheid, zal de bil- iheid vorderen, dat het grootste deel kosten ook inderdaad door deze arheid worde gedragen, aldus wil.Jiet rlijk nationaal socialisme. Spr. zal am-aast de wederopleving van het gewest algemeen metterdaad bevorderen, rsehlllende plannen, welke de welvaart land en volk kunnen ten goede komen, iben zijn actieve 'belangstelling. In het vervolg van zijn rede zeide spr., het steeds zijn streven zal zijn in goede •standhouding met de bezettende over- d zijn ambt uit te oefenen. Mocht Iemand nen, deze aanwijzing niet voor de volle oierd procent te kunnen volgen, dan doet beter thans reeds heen te gaan, want Kg of laat zal zijn houding voor spr. aan- 'iing zijin de samenwerking te verbreken, freker verklaart met volle overtuiging ionaal-socialist te zijn. Sj zal niet toestaan dat zijn medestrij- nog steeds kunnen worden aohterge- M bij de overige bevolking. Wij Neder- iders hebben allen gelijke rechten, maar gelijke plichten, en dan Is het on-so- I een bepaalde categorie hiervan uit te liten. staat verder op de bres voor al zijn iewerkers die blijk geven eerlijk het al leen belang voor het groepsbelang en persoonlijk belang te behartigen, foor de belangen van het bedrijfsleven spr. een open oog hebben. Bet probleem der ordening kan slechts 'ien opgelost door een stelselmatig ge- bedrijfsleven. 'hngezien Utrecht als een der oudste lïersiteitssteden een middelpunt vormt het wetenschappelijk en cultureele le- tal spr. deze belangrijke peilers van de dlectueele opvoeding met al zijn krach- steunen. Hij hoopt en verwacht, dat t in deze bewogen tijden professoren en Anten zich slechts in hoofdzaak zullen óghouden met de hun toegewezen taak: belangen van wetenschap en cultuur op beste wijze dienen. ïoortgaande maakte spreker zijn ge- e'nten kenbaar over de stichting Winter- 'P Nederland. Hij zou willen, dat allen, alleen in denken, maar vooral ook in ben, zich krachtig achter de Winterhulp ellen. Been reeds in de provincie Utrecht wo- II 54.000 behoeftige mensehen. Elf pro- van de bevolking verkeert in nood. Mterhiulp vraagt nu van de andere 89 Kent cm op te komen voor deze land roten, niet door te geven, maar door te eren. [o het slot van zijn rede sprak spr. het 'rouwen uit, dat allen, die in door hem bietsten zin het goede willen, een on- tailceHjKe bijdrage zullen leveren in ons vikbaar geloof in een Nederland, waar- kunnen wonen als een vrij en fier J maar dan in goede nabuurschap met taland. Deze zekere overtuiging Is tade m] ons allen de last van zware verantwoordelijkheid en da-ar- •r oen hoogste verplichting. DE N.S.B IN DE MEI-DAGEN. f'ithonderd klachten zullen worden behandeld. Op het adres Dief stee? 6a opende de firma de Clercq van Lennep heden een brandhoutwinkel De opzet van deze zaak is, brandhout, waar in dezen tijd groote vraag naar bestaat, te leveren, zoowel zacht als hard hout, terwijl thans doorgaans alleen zacht hout voor verwarmingsdoel einden beschikbaar is. Heden is de eerste voorraad, ongeveer 10.000 kg., gearriveerd, zondat zij, die zonder kolen of met een bescheiden voorraad zitten, niet ongerust behoeven te zijn. Ook hout voor genera toren zal hier worden verkocht. VAN DE GEVECHTSTERREINEN. Naar het D.N.B. verneemt, zijn gister avond opnieuw door afdeelingen Duitsche gevechtsvliegers aanvallen gedaan op de havenstad Swansea aah den Ingang van het kanaal van Bristol. Men kon eenige ontploffingen en verscheidene groote en kleine branden waarnemen. Nog aan de Zuidkust van Engeland was de vuurgloed te zien. De actie van het Britsche afweer geschut was opnieuw gering. In den afgeloopen nacht zijn, naar het DN3. verneemt, eenige Britsche vliegtui gen boven het Duitsche kustgebied en de Duitsche Bocht verschenen. Door. brand bommen ontstond brand in een boerderij. Andere bommen kwamen op het open veld of in zee terecht, zonder schade aan te richten. Een bommenwerper van het type Vickers-Wellington werd door marinege- schut neergeschoten. DE BEROEPSORGANISATIE IN FRANKRIJK. Voor vertegenwoordigers der Parijsche pers heeft de propagandachef der nationale volkspartij, Fontenoy, de oprichting van speciale economische en beroepsorganisa ties aangekondigd. Die organisaties hebben de taak, voorstellen uit het publiek ter ken nis te nemen en na overleg met de bevoegde instanties eventueel in practijk te brengen. Fontenoy wees er op, dat men te Vichy ver tegenwoordigers der trusts met de organi satie der beroepen heeft belast. Van hen kan men echter niet aannemen, dat zij onpartijdig zijn. Door deze politiek te Vichy zal men het Fransche ambacht ver nielen en daarmede precies het tegendeel bereiken van hetgeen Petain in zijn pro gramma als doel heeft gesteld. Dit bewijst, dat Petain door zijn omgeving bedrogen wordt. (D.N.B.) VERTREK VAN ENGELSCHEN UIT THAILAND. Naar Domei uit Bangkok meldt, heeft de Engelsche vereeniging in Thailand, besloten, dat alle Èngelschen met uitzondering van die, welke met speciale opdrachten belast zijn, Thailand binnen twee maanden moeten verlaten. POTOCKI WIL AMERIKAAN WORDEN. Als eerste der in ballingschap levende diplomaten heeft de vroegere Poolsche am bassadeur, Potocki, stappen gedaan ter ver krijging van de Amerikaansche nationaliteit. De „Times Herald" meldt, dat Potocki een bezoek heeft gebracht aan Roosevelt, die daarop den bevoegden autoriteiten opdracht heeft gegeven de vervulling der formalitei ten te bespoedigen. Potocki heeft tegenover een verslaggever verklaard geen hoop meer te hebben, dat Polen weer zelfstandig zal worden en dat hij ooit weer op zijn landgoed zal kunnen terug- keeren. (D.N.B.). DE AMERIKAANSCHE WAPEN OPDRACHTEN. De militaire senaatscommissie heeft den Senaat een resolutie voorgelegd, volgens welke een commissie zou worden ingesteld, die een onderzoek moet instellen naar de wijze van verstrekking der wapenopdrach ten aan Amerikaansche ondernemingen. De senator Vaiidenberg had, zooals ge meld, verklaard, dat talrijke personen heb ben getracht provisie te krijgen voor het verstrekken der opdrachten. (D.N.B.) DE LUCHTBESCHERMING IN DE VEREENIGDE STATEN. Op de conferentie van burgemeesters, te St. Louis gehouden, heeft de vertegenwoor diger van de commissie van advies voor de verdediging, Hoan, medegedeeld, dat het ministerie van oorlog plannen heeft ont worpen voor den bouw van schuilgelegen- heden in de steden. Verder zijn maatrege len voorbereid voor de bescherming der burgerbevolking tegen gifgas. (D.N.B.) ALPHEN. Sluitingsmiddag voor Slagerswinkels. Door de slagersvereeniging is aan den Raad een verzoek ingediend, om den Woensdagna middag, ingevolge art. 6 der winkelsluitingswet 1930, aan te wijzen als sluitingsmiddag voor de slagerswinkels. B. en W. stellen den raad voor dit adres in hun handen te stellen om prae- advies. VOORSCHOTTEN AAN WONINGBOUWVEREENIGINGEN. Voor den bouw van 10 arbeiderswoningen stellen B. en W. den raad voor het reeds toege zegde en aangevraagde voorschot van f. 35.500 te verhoogen tot f. 45.400 aan de woningbouw- vereeniging „Volksbelang" in verband met het feit, dat na eerstgenoemd besluit de prijzen van de voor den bouw benoodigde bouwmaterialen dusdanig zijn gewijzigd, dat het toegestane voor schot niet voldoende is. Bovendien is gebleken dat door het Rijk geen voorschotten meer wor den verstrekt tegen een rente van 2 V* en dat thans 4 wordt berekend. Aanvankelijk werd op de exploitatie-rekening geen verlies ver wacht. Nu echter voorschot en rente verhoogcL moeten worden, is het exploitatietekort becij ferd op f900. Naast de toekenning van een ver hoogd voorschot dient derhalve rekening te worden gehouden met het verleenen van een jaarlijksche bijdrage van voornoemd bedrag, aangezien de betrokken vereeniging niet daar voor kan opkomen. Aan de Nutsstichting tot verbetering van de volkshuisvesting welke vereeniging het voorne men heeft 14 woningen te bouwen op een ter- rin aan de Goeman Borgeiusstraat en de Jan Nieuwenhuijzenstraat stellen B. en W. den raad voor tot het verleenen van een voorschot van f. 50.700 en bijdrage in het jaarhjksch exploitatietekort van f.780. B. en W. motiveeren hun voorstel uit overwe ging, dat momenteel van particuliere zijde op onvoldoende wijze in de behoefte aan arbei derswoningen wordt voorzien en mede, omdat moet worden voorzien in de behoefte aan wo ningen, ontstaan door opruiming van krot woningen. Verkoop bouwgrond. B. en W. stellen den raad voor, aan de Nuts stichting tot verbetering van de volkshuisves ting alhier, overeenkomstig een ingekomen ver zoek te verkoopen een perceel bouwgrond groot plm. 990 M2. gelegen aan de J. Nieuwenhuizen- straat tegen een prijs van f.5.per M- voor den bouw van 14 woningen. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornelia, D. van Hendrik Hermanus van der Ster en Johanna Hendrika v. Wilgen. Gehuwd: Albertus Hoogeveen 28 j. en Adriana de Wilde 26 j. Barend Jansen 28 j. en Cor nelia Kramer 22 j Johan Jacobus Boot 26 j. en Elisabeth Arlman 25 j. Ondertrouwd: Arie Pols 26 j. en Antje de Roode 24 j. Overleden: Hendrik Turkenburg 73 j., we duwnaar van Gerritje van Driel. De heer C. J. v. d. Bijl, heeft zijn benoe ming tot gedelegeerde der gemeente in de bestu ren van de Nutsambachtsteekenschool en tee- kenschool der Martha-Stichting aangenomen. BODEGRAVEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Adriana Maria Hendrica, D. van A. J. v. Veldhuijzen en A. C. Bunnik Albert, Z. van'j. Manschot en C M. Botterop Anna. D. van H. Bergsma en P. Oudshoorn Josepha Maria, D. van G. Roos en A. de Lange, Gehuwd: A. Schipper 46 j. en K. Oudshoorn 40 j. J. Steenbrink 32 j en G. M. Pijnakker 31 j. N. v. d. Berg 36 j. en G. A.. Stolwijk 36 j. Overleden: A. van Wijk 76 j. G Burger 77 j. J. Heemskerk 81 j. M. v. d. Wielen 85 j. L. van Dam 71 j. M, L, v. d. Heden, echtg. van J. H. Verburg 69 j. M. de Boer, weduwe van J. Veldhuizen 70 j! G. F Boelen 10 maanden. Onze plaatsgenoot, de heer J. G. Steijn slaagde voor het examen Surnumerair der Registratie en Domeinen en werd onmid dellijk als zoodanig aangesteld. BOSKOOP. JAARVERGADERING VER. BOOM- EN PLANTENBEURS. Velerlei besprekingen. f ,^-^1 ij- De voorzitter, de heer B. Bunschoten, gaf in zijn openingswoord te kennen, dat 1940 voor de vereeniging allesbehalve rustig was. Het be stuur zag zich geplaatst voor een aantal moei lijke problemen, van welke er velen nog een oplossing vragen. De uitzonderlijke tijdsomstan digheden zijn mede oorzaak, dat veelal niet Kon worden bereikt, wat men zich voor oogen had gesteld, maar steeds zal getracht worden het beoogde doel te benaderen, t.w. verbetering van het levenspeil van den kweeker. Met den wensch, dat 1941 voor de leden een goed Jaar moge zijn, verklaarde spr. de vergadering voor geopend. De notulen der vorige ledenvergadering wer den onder dankzegging aanvaard. De heeren B. Bunschoten, D. van Gelderen en J. C. Heijmans, werden als bestuurslid herkozen. De secretaris las de jaarverslagen van het Scheidsgerecht en de Boskoopsche Beurs voor. Aangaande het scheidsgerecht zij medegedeeld, dat dit in het afgeloopen jaar slechts in enkele gevallen uitspraak behoefde te doen, terwijl in de toekomst alleen diegenen een zaak bij het scheidsgerecht aanhangig kunnen maken, welke lid zijn van de federatie, t.w. C.B.T.B., L.T3, en N.TH. Ondanks het ongunstige jaar konden door dc Boskoopsche Beurs in 1940 nog 20 beursdagen worden gehouden; het bezoek was vrij goed. Dc levendige handel op Duitschland was hiervan wel de hoofdoorzaak. Uit het verslag van de Rozencommissie bleek, dat deze onderafd. der vereeniging dit jaar haar 25-jarig jubileum hoopt te herdenken. De secretaris der Rozencommissie, de heer J. de Vink, heeft in een overzicht van 'de werk zaamheden dezer commissie gedurende een tijdvak van 25 jaar een uitstekend overzicht ge geven van het belangrijke werk, dat door deze commissie in deze jaren is verricht. De voor zitten dankte namens de vereeniging voor alle moeite en vaak ook kosten, die de leden der Rozencommissie zich hebben getroost, om het sortiment en de kwaliteit der Boskoopsche ro zen te vergrooten. Na het jaarverslag van den secretaris volgde het financieele verslag. De subsidies aan Tuinbouwwintercursus, Rozen commissie en Scheidsgerecht, alsmede de ver antwoording van den penningmeester, werden goedgekeurd. Aan het collectief contract tusschen werk gevers. en werknemersorganisaties ontleenen wij, dat het loon van volwaardige arbeiders van 22 jaar en ouder f. 18,50, van 21 jaar en ouder f. 16,25 en van 20 jaar en ouder 1.14,80 per weeK zal zijn, terwijl beneden de 20 jaar geen rege ling is getroffen. Voor de losse arbeiders is het loon iets hooger en is de regeling tot 18 jaar uitgebreid. Aangaande den afkoop boomkweekerij -arti kelen deelde de voorzitter mede, dat deze vrij zeker zal komen. Het wachten is nog op de goedkeuring der bezettingsautoritelten. Spr. hoopte, dat dit binnenkort zijn beslag zal krij gen. Al is dan ook voor het a.s. voorjaar een flink contingent voor Duitschland te verwach ten, de afkoop kan voor vele kweekers niet worden gemist; speciaal voor hen, die voor Duitschland moeilijk verhandelbare artikelen kweeken. Hoe deze afkoop zal zijn en tegen welke prijzen, kan nog niet worden gezegd, maar het bestuur is in deze diligent. Door de vereeniging zijn in samenwerking met CJ3.F.B. en L.T.B. en den Bond van Plan- tenh andelaren de'nieuwe handelscondities vast gesteld. Het is niet mogelijk gebleken de beta ling per 1 Februari aan te houden, zoodat deze definitief op 1 Maart is vastgesteld. Het kweeken van groenten vormt nog steeds een punt van bespreking. Bij het. bepalen van de oppervlakte, welke met boomkweekerij-arti kelen beplant mag worden, is men uitgegaan naar de meting van September 1940. Kweekers, die tengevolge van verblijf in mi litairen dienst hun kweeker ij niet geheel heb ben kunnen beplanten, zouden hiervan de dupe kunnen worden, maar voor deze is bij aan vraag bij de Ned. Sierteelt Centrale tegemoet koming mogelijk. Na een geanimeerde rondvraag volgde slul- -ting. Burgerlijke Stand- Geboren: Cornells Hermanus, Z. van KI. Ko ning en J. Alblas Cornells Johannes Gerar- dus, Z. van J. de Lange en B. H. Droog Willem Arie, Z. van J. H Jaarsma en N. C. Verloop. Getrouwd: H. de Vos 24 j. en J. N. de Borst 24 jaar. Overleden: Cornells Verlaan 8 maanden. KOUDEKERK AAN DEN RIJN. Burgerlijke Stand. .Geboren: Abram Herman, zoon van A. Gulde- mond en J. A. Wolvers. Overleden: C. de Groot, oud 51 jaar, echtge noot van A. Blom. NIEUWKOOP. Uitvoering zangvereeniging „Amicitia". De zangvereeniging „Amicitia" gaf onder lei ding van haar directeur, den heer Marks uit Alphen a/d. Rijn, haar Jaarl. uitvoering in de zaal van hotel „Sportlust" alhier. Nadat eenige zangnummers ten gehoore waren gebracht, die, zooals we van „Amicitia" gewend zijn, goed werden uitgevoerd, verschenen na de pauze voor het voetlicht de humoristen WilJo uit Alkmaar. Met eenige komische nummertjes wisten dezen er al gauw een allergezelligste en vrooliJke stemming in te brengen. De zaal was goed bezet en de avond slaagde goed. Burgerlijke Stand. Geboren: Margie, D. van F. Woelders en G. C. de Vlieg Bemardus Gijsbertus, Z. van A. de Beer en M. D. Hoogeveen. NIEUWVEEN. Opbrengst collecte „Winterhulp." De collecte voor Winterhulp Nederland, heeft alhier opgebracht de som van f38.04. Burgerlijke Stand. Overleden: J. Wagenmakers, 49 jaar J. de Haan, 74 jaar G. van As, 77 jaar. RIJNZATERWOUDE. Door B. en W. werd aan den heer A. Kempenaar vergunning verleend tot het bouwen Yan een woonhuis. TER AAR. Opbrengst Winterhulp-Collecte. Opnieuw is van de centrale instantie der Winterhulporganisatie een flink bedrag n.l. f.400 ontvangen, ter verdeeling onder de hulp behoevenden in deze gemeente. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornelis Hubertus Gerardus, Z. van C. van Dam en J. C. Wesselman. Overleden: Marinus Borst 43 j. WADDINXVEEN. JAMMERLIJK VERDRONKEN. Gisteravond is aan de Zuidkade alhier de ongeveer 60-jarige J. Alphenaar te water ge raakt en jammerlijk verdronken. Burgerlijke 'Stand. Geboren: Bastiaantje Stijntje, D. van H. Bikker en P. Honkoop Johannes Jacobus, Z. van J. J. van Es en J M. Fiek Johanna, D, van P. Noorlander en J. Bulk. Overleden: W. van Eijk 87 j. M. B. van Ree, weduwe van P. van der Zwaard 87 j. Opbrengst collecte Winterhulp. De inzameling van 14 en 15 Februari heeft opgebracht f. 158.86. WOUBRUGGE. Kaas in beslag genomen. Door ambtenaren van den crisis-opspo ringsdienst en de politie is, wegens over treding van de Distributie- en Prijsopdrlj- vingswet, proces-verbaal opgemaakt tegen den caféhouder K. den B. en de veehouders M. van E. en A. C. van S„ allen alhier. Bij laatstgenoemden is de voorraad kaas in be slag genomen. Dit product werd verhandeld tegen een prijs van 100% boven den vast- gestelden prijs. De veehouder P. deed bij de politie aangifte van diefstal van zijn kippen. HAARLEMMERMEER. BEBOUWING VAN DEN GROND. Talrijke werkobjecten. Uitbreiding van het bouwland, is de leuze van den tijd! Het bestuur van den Haar lemmermeerpolder ging over tot het In ge bruik nemen van „stilliggende" velden, waar dit mogelijk bleek. Met het z.g. „Tochtenplan" wordt bo vendien door den polder op tweeërlei wijze de landbouw bevoordeeld. In den bijna voorbijen winter werden weer talrijke toch ten uitgediept en verbreed. Hierdoor be reikt men, dat de laagliggende landen het overtollige water ondanks het inklinken van den' bodem kunnen loozen, terwijl de vrijkomende grond dient voor ophooging van de landerijen. Vele landen werden op nieuw gedraineerd met het gevolg, dat het zoo ruimschoots neergevallen water met snelleren spoed het land ontvliedt. Op andere wijze wordt nieuw land onder den ploeg genoemen. Jaar In jaar uit werd de uitgegraven modder van de Genievaart opgehoopt op moerassige rietvelden, waar door deze velden langzaam aan geschikt werden voor de bewerking met den ploeg en het in gebruik nemen als nieuw land- bouwland. Zelfs de kleinste stukjes nieuw land leverden winst. Elders ging de polder over tot den aan koop van de oude spoorbaan, die na de opheffing renteloos bleef liggen. De groote verwildering op deze banen toonde aan, welk een vruchtbare grond deze verwildering voedsel gaf. Terwijl de provin cie Noord- en Zuid-Holland enkele gedeel ten van deze spoorbaan aankochten voor het aanleggen van snelwegen voor auto verkeer, kocht het polderbestuur het ge deelte in het laagst liggende deel van den polder, in dat deel, waar de nadeelige In vloed van overvloedig water zich het langst doet gelden, n.L tusschen Venneper- en Bennebroekerweg. Het doel gold dan ook hoofdzakelijk een betere afwatering te krijgen. De oude Spoorsloot, voor den landbouw van geen belang, werd aanzienlijk verbreed en uitgediept en zal voortaan gelden als een zeer belangrijk afwateringskanaal, waarbij alle boeren uit deze omgeving zijn gebaat. Het tweede groote voordeel is, dat enkele hectaren vruchtbare bouwgrond vrijkwam en aan de eigenaren van de aangrenzende landerijen werd verkocht. Deze stukken aangewonnen land zullen straks de eerste 'bewerking ondergaan van den ploeg en de oogst van den polder helpen vergrooten. Ten slotte vinden deze werkobjecten nog een derde voordeel van groot maatschap pelijk belang. Meer dan honderd man vin den bij de verdiepingswerken gedurende den winter een werkkring. Gevonden voorwerpen: twee sleutels; een benzinedop (auto); een actetasch; een horloge. Inlichtingen bij de politie. AMSTERDAM, 22 Februari. Ter beurze van Amsterdam werd de week op zeer kalme wijze besloten. Er waren geen nieuwe perspectieven en in verband hier mede was er een groot gebrek aan orders. Een bepaalde stemming viel niet op te ge ven. Op de locale markt waren de koersen niet of niet noemenswaardig veranderd, zij het dan ook dat de noteeringen onder beurstijd een kleine neiging tot inzakken aan den dag legden, hetgeen klaarblijkelijk moest worden toegeschreven aan de afwe zigheid van affaire. De markt had een echt Zaterdagsch verloop en in enkele rubrieken konden voor de toonaangevende aandeelen slechts weinig noteeringen tot stand komen en hier en daar bleef het zelfs tot een en kele transactie beperkt. Op de Petroleumafdeeling werd nog iets gedaan in olies, waarvoor eenig aanbod be stond, zoodat de koers na weifelende ope ning reageerde tot. 221'/2%, waarna echter gemakkelijk weerstand werd geboden. Voor Olies valt den laatsten tijd trouwens meer dan eens eenig aanbod waar te nemen; over het algemeen wordt dit gemakkelijk geabsorbeerd, maar desniettemin staat het koerspeil toch menigmaal onder lichten druk. In Scheepvaartpapieren was zoo goed als niets te doen. Scheepvaartunies waren on- vêranderd. Voor Oude Booten kon het slechts ln de laatste tape tot een noteering komen, waarbij de koers iets lager kwam te liggen. Met Suikerfondsen was het niet beter gesteld. Ook in H.V.A.'s werd slechts in enkele tapes zaken gedaan; ook hier ging de koers een kleinigheid naar beneden. De Rubberafdeeling was stil. Amsterdam Rubbers bewogen zich op ongeveer het peil van de laagste koersen van gisteren. Voor de incourante soorten bestond hoegenaamd geen animo. De Tabaksafdeellng was zeer stil. Voor Oude Deli's en Senembah's be stond eenig aanbod, en de koersen kwamen beneden het vorige slot. De affaire in In- dustrieelen was minimaal. De Philipsaan- deelen zakten een kleinigheid in. Aku's en Unilevers waren nauwelijks gewijzigd; aan de incourante soorten werd blijkbaar geen aandacht geschonken. De omzetten op de Amerikaansche markt waren zeer klein. Bij de opening werd voor zoover handel mogelijk was, even beneden het vorige slot afgedaan, waarbij de koersen onder beurstijd zich meerendeels iets kon den verbeteren. Op de beleggingsafdeeling ging het zeer kalm toe. De nieuwe 4% obligatiën werden echter geregeld in een open hoek verhan deld en waren bij de opening goed prijs houdend. Onder beurstijd kwam echter eenig materiaal aan de markt, tengevolge waarvan de koers weer beneden 97% daalde De gestaffelde leening daarentegen was goed van toon en kon zich gemakkelijk handhaven op het peil van de vorige top- noteering. Voor het overige kwamen geen mutaties van beteekenis voor. Gemeente lijke en provinciale obligatiën waren stil en prijshoudend. Pandbrieven verwaarloosd. Prolongatie 2 3/4%. LEIDEN, 21 Februari. Ter veemarkt aange voerd: 2 stieren, 81 kalf- eri melkkoeien, f.300 —530, iets vlugger; 87 varekoeien e.a., f.200 360, mat.; 20 pinken, f.170230, tam; 10 gras kalveren, f. 110200, mat; 14 vette kalveren; 252 nuchtere kalveren; 532 weideschapen, f.3338, mat; 5 zeugen 164 mestvarkens, f.24—40, 322 biggen, f. 10—15, mat. Aan de kaasmarkt aangevoerd 8 partijen, waarvan 5 Goudsche en 3 Leidsche Prijs Goud- sche 1ste osort f. 41.50; Leidsche 1ste f.39 per 50 KG. Handel goed. BOSKOOP, 21 Febr. Coop, vereeniging „De Bosk. Veiling". Prunus-trilobatakken 1ste soort 95—120 ct.; idem 2de soort 4558 ct.; Balrozen 7595 ct.; Andromeda 1322 ct.; Cerasus Hisa- kura (sierkers) 130180 ct.; Idem Rosea 1ste soort 170260 ct.; idem 2de soort 86140 ct.; Mahoniablad 11 ct.; Azaleamollusbloemen 1ste soort 170280 ct.; idem 2de soort 120 ct.; Rho- dodendronbloemen (Pink Pearl) 35 ct.; Forsy- thiatakken 130180 ct. Alles per bos van 10 stuks. RIJNSBURG, 21 Februari. Bloemenveiling - Peacn Blossom 3238; Theeroos 3642; Electra 36—40; Murillo 24—30; Van der Hoeff 38—44; Due de Berlin 2022; Lady Moore 2024; Frcd Moore 20—24; Yellow 2028; Gele Prins 28 32; Golden Harvest 4850; Goudvink 3844; La Reine Max 24—28; Witte Valk 30—34; Al bino 46—54; Edith Eddie 50—56; Pitt 44—48; Bartigon 5054; Copland 3540. RIJNSBURG. 21 Februari Groentenvelling. Gele kool f.55,20; groene kool f.23,50; roode kool f. 6,50; boerenkool f. 2,503.50; knolrapen f. 2,20—3,20; witlof f. 16—20 per 100 KG. Kroten 5062 ct.; uien f.11,10; waschpeen f. 1,20 1,80 e UTRECHT, 22 Febr. Veemarkt. Totaal aan gevoerd 520 stuks runderen De prijzen waren: vaarzen f.300430; melkkoeien f.330—530; kalfkoeien f.350550; varekoeien f.240380; handel kalm, onveranderde prijzen. 100 magere kalveren, f. 140220, handel matig, zelfde prij zen; 625 nuchtere kalveren; 230 schrammen, f.19—33; 180 biggen, f.12—19; handel flauw, gelijke prijzen. Kleinhandel: boter 100 KG., prijs f. 2,40 per KG.; kaas 250 KG., prijs f. 1,20 —1,40 per KG.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3