BRANDHOUT STADSNIEUWS ZATERDAG 22 FEBRUARI 1941 No. 24820 Geen bemiddeling door Japan BONNEN VOOR BRANDSTOF BIJ ONS NIET. Verduisteren: Slsfe Jaargang De verklaring van Italië en de algemeene Matsoeoka Berlijn's strategisch plan toestand Fa. DE CLERCQ v. LENNEP Korte Diefsteeg Ga - Tel. 22332 Griekenland vraagt hulp Verklaring van jhr. mr. D. J. de Geer Uit Amerika Verspreide berichten 19.06 uur 8.41 uur 19.07 uur 8.39 uur EERSTE BLAD Feiten van den dag IS UW RADIO DEFECT? LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad zyn gevestigd. Andere advertenties 37 ets. per regel. Minimum 5 regels. - Verplicht bewijsnummer 5. ets. - Incassokosten volgens postrecht. „Kleine Advertenties" (hoogstens 30 woorden) uitsluitend by vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets. berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden2.35 per weekƒ0.18 Franco per post ƒ2.35 per 3 maanden 4- portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) In zijn uiteenzetting voor de Japansche pers, heeft de minister van Buitenlandsche Zaken, Matsoeoka, nog verklaard, dat er teekenen zijn, die er op wijzen dat de Ver. Staten, Engeland, Australië, Nieuw-Zee- land en Nederlandsch-Indië, in Washing ton onderhandeld hebben over een „ge meenschappelijke verdediging van den Stillen Oceaan". Dit is des te onbegrijpe lijker, aangezien Japan niets ondernomen heeft wat Engeland, resp. Amerika in den Stillen Oceaan kan verontrusten. Matsoeoka betoogde verder, dat Enge land en de Ver. Staten voorzichtiger met hun propaganda moeten zijn en vooral niet de met wederzijdsch goedvinden ge schiede landing van Japansche troepen in Fransch Indo-China tendentieus inter preteeren. Japan heeft zich in Fransch Indo-Ohina gehouden aan de met Hanoi gesloten overeenkomsten. Gevraagd naar den inhoud van de nota's welke tusschen Japan en Engeland zijn gewisseld, antwoordde Matsoeoka, hierover zonder toestemming van Engeland niets te kunnen publiceeren. Nu echter de onder staatssecretaris Butler reeds in het parle ment van een beweerde boodschap gewag gemaakt heeft, wil hij het volgende zeggen De minister van Buitenlandsche Zaken, Eden, heeft tegenover den Japanschen ambassadeur beweerd, dat door Japans be middeling in het conflict tusschen Thai land en Fransch Indo-China de algemeene toestand in de Zuidzee is verscherpt. Ik, aldus Matsoeoka, heb hierop terstond de Engelsohe voorstelling rechtgezet, doch ik heb geen boodschap of iets van dien aard gezonden. Ik heb uitsluitend, verwijzende naar de door mij onderstreepte vreedzame bedoelingen van Japan, mijn meening ge uit over kwesties van den wereldvrede. Nadrukkelijk zou ik willen vaststellen, dat in mijn antwoord aan Eden niets staat, wat als een, bemiddelingsaanbod in den Europeeschen oorlog kan worden uitgelegd Ik geloof ook niet, dat Eden een derge lijke misvatting heeft begaan Ik zou hieraan willen toevoegen, dat ik voor het verzenden van mijn ant woord aan Eden maatregelen genomen heb om elk misverstand of elke ver keerde opvatting te voorkomen, die het zou kunnen doen voorkomen alsof wij een dergelijken stap met instem ming van Duitschland zouden hebben ondernomen. Onder het opschrift „BerMjn's strategisch plam" publiceert de „Dienst aus Deutsch- land" een interessant artikel. De eerste twintig dagen van Februari, zoo wordt daarin gezegd, is er volgens de Duitsche weermachtsberichten 296.000 brt. scheeps- ruimte tot zinken gebracht, weüke op weg was naar Engeland. Het werkt verhelderend wanneer men weet dat daarvan slechts 78.500 brt. door dtókfoooten tot zinken ge bracht zijn. Van Duitsche zijde wordt er op gewezen, dat dit cijfer zeer laag is, omdat vele bemanningen thans met de voorbe reidingen voor het groote offensief bezig zijn, dat Hitler heeft aangekondigd. In aansluiting op deze inleidende opmer king behelst genoemde correspondentie als „Berlijnsche berekeningen" de volgende samenvatting: 1. Men is er in Berlijn van overtuigd, dat een intensieve duikbootoorlog, vereenigd met het groote offensief van de luchtvloot en de strijdkrachten boven water, een doo- delijke isolatie van het Engelsche eiland mogelijk maakt. 2. Groot succes verwacht men in Berlijn, evenals tot dusver, van een luchtoorlog boven Engeland, welke gericht is op wapen industrieën, verkeerswegen en Engelsche veldstellingen. Bovendien zal Duitschland tegelijkertijd probeeren een radicale mili taire oplossing te verkrijgen van het vraag stuk der Middellandsche Zee, waar de Duit sche oorlogvoering van alle kansen van een rechtstreekschen aanval op Engeland partij ral trekken. Men acht daarbij te Berlijn de mogelijkheden voor de invasie zoo tal rijk, dat het den Engelschen zeer moeilijk ral vallen, schijnacties te doorzien. In dit verband, zoo merkt de correspon dentie ten slotte op. wordt van Duitsche rijde op de fout van Ludendorf gewezen, wien het bij de beslissing in het Westen aan menscheliike en materieele reserves voor de vorming van een zwaartepunt ontbroken beeft, omdat hij deze op afgelegen oor logsfronten verbruikte. Duitschland zal zich voor deze fout hoe den, zoo wordt in militaire kringen gezegd, waar tegenover eerst nog moet blijken, of Hngeland zijn aanvallende kracht niet op de verkeerde plaats heeft gebruikt, daar de Meinste Engelsche haven en het kleinste Engelsche dorp als bruggehoofd eener Duitsche invasie voor de beslissing van den oorlog van meer belang is dan Libyë en relfs Abessynië in Engelsche hand. (AH.P.) DE MILITAIRE, MOREELE EN POLITIEKE POSITIE VAN HET LAND. In vooraanstaande kringen te Rome, zoo schrijft de diplomatieke redacteur van Ste- fani, wordt de algemeene toestand met ab solute rust en vastberadenheid gevolgd. Vooraanstaande Italiaansche kringen vat ten den algemeenen toestand sis volgt samen: 1. Met mathematische zekerheid kan ge zegd worden, dat de as de overwinning be haalt. Dezelfde redenen die Engeland toe stonden in 1918 de overwinning te behalen, veroordeelen het thans tot de nederlaag, ondanks alle hulp welke het zal kunnen ontvangen. 2. De solidariteit tusschen Italië en Duitschland solidariteit der twee even wijdig loopende revoluties is onwrikbaar 3. Het binnenlandsche front van Italië is zeer stevig en er is niets gebeurd, dat het tegendeel kan doen ontstaan. De ge beurtenissen in Afrika worden met het ge zonde Italiaansche verstand beoordeeld als episodes en elke speculatie van den vijand op het moreel van Italië is tot een armza lige mislukking gedoemd. 4. Italië gaat er trotsch op thans met zijn strijdkrachten den zwaarsten druk van het Britsche rijk te verduren en dit nood zaakt Italië tot een zeer zware inspanning welke het land vastberaden en met toene mende geestdrift, doorstaat. De militaire voorbereiding van Italië is in volle ontwik keling en de vijand zal daarvan op de toe komstige slagvelden het gewicht voelen. 5. In Afrika en in het Oosten zal Italië zijn militaire taak vervullen met ontem bare energie tot de uiterste consequenties en met den onwrikbaren wil om het den vijand zoo moeilijk mogelijk te maken in dé zekerheid, dat de oplossing van het conflict niet zal plaats hebben aan secon daire fronten, maar aan de hoofdfronten, waar Engeland onverbiddelijk veroordeeld is om verslagen te worden. 6. Er bestaat jn Europa een anti-Britsch bewustzijn en dit bewustzijn begint de ge- heele wereld te winnen. Voor de recht bank van het menschdom is Engeland ver oordeeld om zichzelf te veranderen of te verdwijnen. heeft iedereen noodig. Wij hebben nog een ruimen voorraad Gemengd (50 °/o hard, 50 °/o zacht hout) a 4.20 P» kS* franco huis. Electr. Brandhoutzagerij 7574 (Ingez. Med.) VOORAL BEHOEFTE AAN VLIEGTUIGEN. De Grieksche regeering heeft, naar Asso ciated Press meldt, opnieuw een beroep op de Vereenigde Staten gedaan met het ver zoek zoo spoedig mogelijk oorlogsmateriaal en in het bijzonder vliegtuigen beschikbaar te stellen „voor het te laat is". Ambtenaren van het Amerikaansch defensiebureau, zoo vervolgt Associated Press, zijn op zoek naar vliegtuigen, die aan Griekenland zouden kunnen worden afgestaan. Het verzoek van Griekenland is enkele dagen voor het tot stand komen van het Bulgaarsch-Turksche pact te Washington ontvangen. Het is echter moeilijk, vliegtuigen voor Grieken land te vinden, daar de vliegtuigfabrieken reeds overladen zijn met orders voor de Amerikaansche weermacht, alsmede voor Engeland en China. Het departement van Marine en dat voor Oorlog trachten even wel een weg te vinden om Griekenland van vliegtuigen te kunnen voorzien. In diplomatieke kringen te Washington is men van oordeel, dat Griekenland met groote moeilijkheden te kampen heeft en niet weet, hoe het den oorlog tegen Italië dat zesmaal zoo groot is als het zelf is, zal voortzetten. De allergrooste moeilijkheid is hoe Griekenland de voortzetting van den oorlog moet financieren. Griekenland heeft de goud-reserves, ter waarde van 23,5 mil- lioen dollar, die bij het uitbreken van het Italiaansch-Grieksche conflict in de Ver. Staten lagen, reeds verbruikt. De levens middelen zijn in Griekenland reeds in aan zienlijke mate gerantsoeneerd. Associated Press meldt voorts, dat men in Grieken land reeds ondervoeding der arme volks klassen heeft geconstateerd. Met uitzonde ring van geneesmiddelen heeft Griekenland tot dusver van de Vereenigde Staten nau welijks noemenswaardige hulp ontvangen. (D.N.B.) Het „Vaderland" van Vrijdagavond bevat de hieronder volgende verklaring van jhr. mr. D. J. de Geer: Van verschillende zijden is mij ge vraagd naar de beteekenis van mijn terugkeer in Nederland. In antwoord hierop kan het volgende gemeld worden. Mijn natuurlijke plaats is thans aan de zijde van mijn echtgenoote en te midden van mijn volk, welks lief en leed ik ook in dezen tijd wil deelen. Dit is de. éénige beteekenis van mijn terugkeer. Het is mijn voornemen, mij van alle politiek te onthouden en slechts als een vergeten burger te leven. (w.g.) DE GEER. OM DE PACHT- EN LEENWET. Vijf vooraanstaande tegenstanders van de leen- en pachtwet, de senatoren Nye, Walsh, Wheeler, Taft en Bennett Clark, hebben Donderdagavond gelijktijdig in een radio rede, die zij over verschillende radiostations uitspraken, een aanval op deze wet gedaan. Zij waarschuwden het Amerikaansche volk, dat dit voorstel- niets anders dan een oor- logsvoorstel is. Het volk moet zijn stem tegen dit voorstel verheffen, de aanneming zou de Vereenigde Staten in den oorlog be trekken. Allen verklaarden dan nog, dat de Vereenigde Staten noch van Engeland, noch van de Engelsche vloot afhankelijk zijn. Engeland, zoo zeiden ze: strijd niet onzen strijd. (United Pressl. VERKLARING VAN WELLES. Onderstaatssecretaris Welles heeft als vertegenwoordiger van den minister van buitenlandsche zaken, Cordell Huil, die we gens verkoudheid zijn kamer moet houden, tegenover persvertegenwoordigers bevestigd, dat de Grieksche regeering de Ver. Staten opnieuw om hulp in den vorm van materiaal heeft verzocht. Welles verklaarde, dat .de principieele bereidwilligheid van de Ameri kaansche regeering in dezen bekend is, doch dat hij niet kon zeggen in hoeverre hulp verleening inderdaad te verwezenlijken is. Vervolgens dementeerde Welles een ge rucht, dat de Engelsche regeering de Ver. Staten heeft verzocht om bemiddeling bij Ierland in zake afstand van steunpunten. Welles bevestigde, dat de Amerikaansche regeering zich evenals de meerderheid van de Pan-Amerlka-staten heeft aangesloten bij het Braziliaansche protest tegen de schending van de neutraliteitszone in de Mendoza-affaire. Volgens de opvatting van de Amerikaansche regeering komen bij schending van de neutraliteitszone uitslui tend diplomatieke stappen in aanmerking, doch geen sancties, zooals b.v. een verbod tot het gebruik maken van Pan-Ameri- kaansche havens. (D.N.B.). DR. DIETRICH OVER DE DUITSCHE OORLOGSCORRESPONDENTEN. De Duitsche rijksperschef dr. Dietrich, heeft het woord gevoerd in een in het be zette Frankrijk gehouden vergadering van de Duitsche oorlogscorrespondenten. Hij zeide o.m.: De Duitsche oorlogsberichtgevers hebben vergeleken met de totale verliezen der Duitsche weermacht, het groptste percen tage aan gesneuvelden. Het Duitsche volk is doordrongen van de zekerheid der over winning. Wij hebben niet alleen de sterkste weermacht en de beste soldaten ter wereld wij hebben niet alleen het grootste oor logspotentieel en de beste leiding, wij heb ben ook het beste denkbeeld. In de kracht van dit denkbeeld ligt de diepste recht vaardiging voor de zekerheid van onze overwinning. In de soldaten van het nat.- socialistische Duitschland, zoo besloot dr. Dietrich zijn betoog, bestormt de jeugdige bemanning van den nieuwen tijd de bol werken van de plutocratische reactie. De bolwerken vallen, want wie met de denk beelden der toekomst optrekt, dien zal de toekomst behooren. (D.N.B.) KOHT AFGETREDEN. Naar Reuter meldt, is de minister van Buitenlandsche Zaken van de Noorsche re geering te Londen, professor Koht, afge treden. Zijn aftreden werd in de vergade ring van den z.g. Noorschen Raad van Sta te te Londen aangenomen. Tot zijn opvol ger is benoemd Trygve Lie, die in 1935 mi nister van Justitie was, vervolgens in 1939 minister van Handel en sinds October 1940 minister van Voedselvoorziening en Scheep vaart in de uitgeweken z.g. Noorsche regee ring te Londen. VIJFTIENJARENPLAN IN RUSLAND. Overeenkomstig de richtsnoeren van de 18de pansovjet-partijconferentie heeft het centrale comité van de. partij aan den raad van volkscommissarissen opdracht gegeven een algemeen economisch plan voor de Sovjet-Unie gedurende de komende vijf tien jaar op te stellen. (D.N.B.) HET AUTOVERKEER IN ITALIC. Met ingang van 1 Maart mogen in Italië op feestdagen ook auto's die op methaan of andere brandstof loopen, niet meer rij den. De benzinedistributie wordt op dien datum opnieuw geregeld. De politie heeft opdracht de auto's te noteeren, die voor schouwburgen, bioscopen en andere inrich tingen van vermaak geparkeerd zijn. (A.N.P.) MUSSOLINI ONTVANGT DR. CLODIUS. Mussolini heeft den Duitsohen gevol machtigden minister dr. Clodius ontvan gen, die hem rapport uitbracht over de economische besprekingen tusschen Italië en Duitschland. De Duce gaf uitdrukking aan zijn voldoening over de gunstige ont wikkeling der onderhandelingen en in het bijzonder aan zijn erkentelijkheid voor de activiteit van Clodius, die niet alleen wordt beheerscht door de behoeften van de As, maar ook door gevoelens van hartelijke vriendschap jegens het fascistische Italië. (Stefani). van een huisvestingsbureau, voogdij en na zorg voor meisjes, die steun behoeven en het algemeen bekende stationswerk. In het clubhuis wx>rdt bovendien een groot aantal cursussen gegeven, die zich in een druk be zoek mogen verheugen evenals de biblio theek. Nadat nog een aantal vragen was ge steld en beantwoord, sloot mevrouw Roze- mond de bijeenkomst met woorden van dank aan de spreekster, wie als blijk van erkentelijkheid een boekwerk werd aange boden. J. BOEHMER t. In den ouderdom van 65 jaar is overleden de heer J. Boehmer, een bekende figuur in de kringen der Ned. Herv. Gemeente te dezer stede. De heer Boehmer, die de diaconie dezer gemeente sedert 1897 als boekhouder heeft mogen dienen, aanvankelijk alleen in de avonduren en later in vollen dienst, is van zijn jeugd af steeds in het Prediker-ver band opgenomen geweest. In de verschil lende afdeelingen van „Prediker" heeft hij actief aan het jeugdwerk deelgenomen. Op ouderen leeftijd nam hij zitting in de Com missie van Toezicht en was lid van de Commissie voor het Bouwfonds. Als oudere wist hij zich met enthousiasme te geven waar het de belangen der jeugd betrof. Op de Prediker-vergaderingen was hij dan ook steeds een welkome gast. Eeni- gen tijd heeft de heer Boehmer de functie van directeur van het Kinderhuis Voordorp te Leiderdorp waargenomen. De teraardebestelling zal a.s. Maandag om één uur op „Rhijnhof" plaats vinden. NED. VER. TOT BEHARTIGING VAN DE BELANGEN DER JONGE MEISJES. De jaarvergadering. In de bovenzaal der sociëteit „Amicitia" hield gistermiddag de afdeeling Leiden der Ned. Ver. tot behartiging van de belangen der jonge meisjes „l'Union" haar jaarlijk- sche algemeene vergadering, welke slechts matig was bezocht. De presidente, mevrouw Rozemond-Tja- den sprak een kort welkomstwoord en her innerde eraan hoe de vorige jaarvergade ring was vastgesteld op 10 Mei van het vo rige jaar. Op die bijeenkomst zouden voor stellen aan de orde worden gesteld, inhou dende een uitbreiding van de werkzaam heden der afdeeling door haar zorgen ook uit te strekken over het verwaarloosde kind onder de fabrieksmeisjes. Als ideaal staat het afdeelingsbestuur voor oogen de stichting van een eigen clubhuis met daar aan verbonden een vaste kracht. Spreek ster is er ten volle van overtuigd, dat de volksopvoeding een zeer zware taak is, wel ke veel geduld eischt; er zullen vele voor- oordeelen moeten worden overwonnen en zelfs wanneer de stichting eenmaal tot stand is gekomen, moet een dergelijke in richting eerst nog haar bestaansrecht be wijzen. De tijdsomstandigheden hebben ons intusschen verder van dit ideaal gebracht dan ooit tevoren; mogen volgende jaarver gaderingen in dat opzicht blijder perspec tieven openen! Het zwaartepunt der werk zaamheden viel dientengevolge op het le denhulpwerk, het bijeenbrengen van meis jes, die uit den vreemde naar de stad zijn gekomen en daar geheel alleen staan. Zoolang „l'Union" niet de beschikking heeft over een eigen clubhuis met een eigen kracht, blijft alles half werk, maar. toch, aldus spr., zijn wij er steeds in ge slaagd onderdak te vinden. Na nog een be knopt overzicht te hebben gegeven van het werk, dat in de afgeloopen jaren werd ver richt, wekte spr. op om juist in deze moei lijke tijden de vereeniging metterdaad en financieel te steunen en zij besloot met een dringend beroep op de leden om de schuld ten opzichte van de gemeenschap en den naaste te betalen en te doen wat in ons vermogen ligt. De secretaresse mevrouw A. M. H. Korff- Adrian las vervolgens de jaarverslagen over 1939 en 1940 voor. In het eerste jaar wer den 399 meisjes bezocht en met andere in contact gebracht, in het tweede jaar 217. Dit contact werd op verschillende manie ren bewerkstelligd, o.a. door het organi- seeren van instuifavonden, wandelingen, een filmvoorstelling e.d. De behoefte aan een eigen tehuis dc:t zich echter sterk ge voelen, terwijl vooral na de opheffing van het Tehuis voor Vrouwen in de Nieuwsteeg een logeergelegenheid voor vrouwen en meisjes op doorreis zeer gewenscht zou zijn. Beide jaarverslagen werden onder dank goedgekeurd evenals dat van de pen- ningmeesteresse, mevrouw Schallenberg van Huffel, dat melding maakte van een batig saldo van ruim f. 30. De kascommis- sie, bestaande uit de dames Pera en Kruyt adviseerde tot het verleenen van décharge, waartoe werd besloten. Mevrouw de Vries en mevrouw Heering zullen de nieuwe kas- commissie vormen. Na de pauze hield mej. L. von Löben Seis, directrice van het Sterhuis in Den Haag een vlotte causerie over deze inrich ting, haar werkwijze en indeeling, waarbij zij een uitvoerig overzicht gaf van het ar beidsterrein der Haagsche afdeeling, dat o.m. omvat het verleenen van bemiddeling voor het verrichten van huishoudelijk werk het verstrekken van informaties over per soneel en adressen, gegevens over maat schappelijk werk, regelmatig bezoek aan nieuw ingekomen meisjes, de exploitatie van hedenavond tot morgenochtend en van Zondagavond tot Maandagmorgen De maan kwam heden op te 6.18 uur en ging onder te 15.29 uur. Voor morgen zijn deze tijdstippen: op 6.59 uur; onder 16.34 uur. .J Dit nummei bevat VIER Bladen Binnenland Teeltregeling voor de pluimveehouderij (Binnenland, 3e Bladl. Wijziging der jachtwet in voorbereiding (Binnenland, 3e Blad). Rede van den nieuwen commissaris der provincie Utrecht (Laatste Berichten, le Blad). Buitenland Geen bemiddeling van Japan (le Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAGINA 2 VAN HET DERDE BLAD. Bel 24244 De Radiotechnische Dienst fEMCO n.fi NIEUWE RIJN 32. 6798 (Iagez. Med.)

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1