De krant voor de Jeugd LE1D5CH DAGBLAD, Zaterdag 22 Februari 1941 Vierde Biad No. 24820 Elsie Jaargang CORRESPONDENTIE Michiel en zijn goudgdnzen De berggeest en de ontevreden mannen Oplossingen Goede oplossingen RAADSELS 4 0 3132 H33 B a36 a, Beste raadselnichtjes en -neefjes, Deze keer vergast ik jullie weer op een kruis woordraadsel. Of eigenlijk ik niet, maar twee persoontjes uit de raadselkring, die dit netjes in elkaar hebben gezet. Jullie weten nu wel met een kruiswoordraadsel om te gaan, dus geef ik geen uitleg. Alleen één woordje zal ik zeggen, omdat het Latijn is, en ik denk, dat de meesten van jullie niet meer kennen dan potjes-Latijn! Dat woord vind je dan bij 45 horizontaal: ara. Ver der mogen jullie alles zelf uitzoeken. Het raadsel telt natuurlijk dubbel. De kleineren, die er zich nog niet aan willen wagen, vinden keuze genoeg bij de 6 andere raadsels. Ik begin maar weer direct aan de beantwoor- ding. Het kruiswoordraadsel neemt ook een flink stuk van onze krant in beslag en ik wil toch graag, dat ieder een antwoord krijgt op zijn briefje. Want er zijn weer veel brieven, prettig! Ook weer nieuwelingen, die steeds hartelijk wel kom zijn. Paul Blangé Nu zeg. jij bent ingespannen. En ik een beetje door jou. Wat verwende je broertje je met zo'n mooi cadeau! Truusje en Pim v. Weizen Goed rapporten- nieuws lees ik graag. Ja, nu krijg ik de prettige beurt; dat hebben jullie goed onthouden. Pret gehad bij je neefje, Pim? Joop Schalks Ik hoop. dat ik mooie cijfers te lezen krijg. Riekje Leemans JU heb je verdienstelijk gemaakt met breien. Je hebt veel en prettige af wisseling in je werk. Ik wacht maar weer ge duldig af. Willy Wiggers Naar welke klas ga je nu? Is de foto mooi geworden? Er nadert dus weer een fijne dag voor jullie. Jan de Mooy Ik feliciteer je met je nieuwe neefje. Jij vindt het wel leuk, al viermaal „Oom Jan" te zijn. Bedankt voor je mooie kaart; ik vind het aardig te zien. waar jij woont. Rever Bolderdfjk Wat heb ji) nu een leuk zangvriendje! Nu is het dubbel gezellig thuis. Ik zie nu ook liever tulpen en sneeuwklokjes dan ijs. Je blijft vandaag, ook in de krant, bij je vrindjes in de buurt. Jopie en Freddy Susan Een mooi rapport en een prècht-rapport! Ik denk, dat jullie ogen te kort kwamen Zaterdagmiddag. Bedankt voor je mooie kaart en gelukwensen. Kora Key Je zult toch blij z\jn met de foto, al Is deze wat groot. Je broertje heeft ook voor jaarsweer nodig. Nelly BraggaaV Je „schrijft" ook netjes. Verder een groetje. Fini De Lange. Blijf jij een trouwe raadselnicht. Dan krijg jij ook een klein gedicht; Zorg, dat je steeds zo vriendelijk bent, Als ik in je briefjes ben gewend! Haartje Stavleu Bedankt voor je aprdig ^Johanna v. d. Zwan - Ik vind het- Jeuk ie weten, hoe jullie de raadseluurtjes indelen en doorbrengen met elkaar. Jullie besteden dat uurtje goed; alle oplossingen in orde. Marytje v. RUn - Zo zie je maar hoe goedhet is. dat je mee bent gaan doen aan het oplossen Nu kun je er niet meer buiten. Hartelijke groe- "mS Schaart - Het was juist echt raad- vlv.'cer: guur buiten, gezellig bmnen. Jullie s'raat weet ik ongeveer. Zusjes Schipper Jij bent er evenS»uw b« sis ik bil jou. Ook alvast hartelijk bedankt, ik ben benieuwd, wat jij te vertellen hebt. Aliny. Pietje v. d. Berg - Btj een raadselnicht be hoort een Tante, dus nu weet je het wel. Het was echt raadselweer Zondag. Het is niet pret- 'VoosjeKnof - Bedankt voor je raadsels; het tweede is echter al te bekend. Nu zijn Koos en Wim vriendjes, en neefjes er bij' Toni Neuteboom De gewone schuoltijden zijn veel prettiger. Het zal dubbel je zijn. het nieuwe jumpertje aan te tiekken. Dank je voor raadsels. Annie de Ridder Hartelijk welkom, val gende week krijg ik dus je raadsels. Leni en Trieneke v. Loef Jullie hebben ge noten verleden Dinsdag. oP vele J^nieren Aukje v d. Walle - Ja. ik tref het dit jaar Alvast bedankt voor je lieve wensen. Ju bent weer met een mooi rapport thuis gekomen. Ga 70 door! t j. i Corry de Roon Hertoge Je wee., toch altijd weer een babbeltje te verzinnen En als het tens niet lukt, ben ik met oplossingen alleen ook tevreden. Olga Derksen Ik geloof ook wek dat je rapport mooier kan. Ga nu maar stevig wer ken voor het volgende. Anny en Joop Everink Je poézie-album moet nog even wachten, Anny. Biyf je mee doen. dan mag je er binnenkort op terug komen. Tiny de Goederen Allemaal prettig nieuws Gr. zo door op school. Heel veel genoegen op de uitvoering. Joke de Vos Het was een echte feest avond. Wat is er heerlijker dan poppenkast, film en tr acta tie? Het was veel te gauw naar jullie zin half acht! Piet en Daan Oudshoorn Bedankt voor jullie anekdote. Rudolf David Hoe prettig het ook was. dat Vader voor je schreef, het is toch maar het allerprettigst, het weer zelf te kunnen doen Plonin Humme Vertel nu bij je Ingezon den raadsel, wat het geheel moet worden: zoals het nu is, onvolledig, kan het niet geplaatst worden. Nettle Boerendonk Ja, nu zit in een grote familie! Volgende keer heb je dus belangrijk nieuws voor me. Adi en Mijntje Mol Jullie doen het om dc beurt; nu MUntJe ziek Die rode hond slaat Seen kind over. Volgende keer beiden gezond, tn present! Lenie Brocaar Je rapport mag gezien wor den! Heerlijk, die eerste bloemen; echte lente boden. Ik hoop voor je, dat het doorgaat met. het abonnement. Hannie Brocaar Jij had ook een goed rapport. Biyf zo je best doen; vooral veel lezen. Koos Flaman Bedankt voor je beide raad sels; inderdaad aardig. Har iet je Lagerwij Een pracht-rapport, bravo! Daar vaart je spaarpot weer goed by. Jullie hebben gezellig gespeeld met elkaar; het slot was lekker! Annie v. d. Hart Het voorjaar begint jullie kriebelen en lokt naar buiten. Geniet er aiaar van Beppie v d. Hart Jullie hadden een echte feestavond verleden week En daarna heb je Senoten van ..Brammetje". Hannie de Wekker Ik dacht wel. dat je zo J.ui het feestvieren was. dat er geen raadsel- ujd overschoot Alles op zijn tijd dan maar! Het was bij jou dan ook een aaneenschakeling Jn heerlijkheden de laatste weken. Jullie hadden een prettige schrik in het zwembad. Suusje de Wekker Wat heb je pleizler ge bakt de laatste weken! En nu alweer een hit Voering in het, vooruitzicht. Zo gaan de i *Jen maar- prettig voorbij! Dik v. Weizen Ik verheug me natuurlijk °P al de mooie velletjes,die ik nog zal ont» j5^?en Maar e*bru'k het zuinig: gewoon papier 15 natuurlijk ook best. Corrie v. Weizen Weer alles in orde. Knap, Een ware geschiedenis uit Amerika. Over het algemeen zijn de New-Yorkers slimme lui, die een diepe minachting heb ben voor de „domme" plattelanders en de nieuwelingen, die pas uit Europa aangeko men zijn om in de V.S. hun geluk te beproe ven. Onder deze groentjes bevond zich eens een rasechte Middelburgsche jongen, Michiel Timmer geheten. Met een flink spaarduitje en een hele massa lucht kastelen en goede voornemens zette hij in Amerika voet aan wal. Enal dadelijk werd hij aangeklampt door een agent in huizen en landerijen, die alle mogelijke moeite deed, hem een pracht van een boer derij aan te praten. Bij de farm behoorden eiken- en beuken wouden met veel wild, eetbare aarde, water, waarvan men kerngezond werd en er waren bovendien steenkool- en goudaders op het terrein. Terwijl Michiel nog stond te aarzelen, kwam een andere man erbij staan en bood di jend dollar meer voor de prachtfarm. Dit gaf de doorslag: de groene Hollandse jongen liep erin en werd eigenaar van de goudfarm, die hij contant betaalde. De volgende dag, heel in de vroegte, kocht Michiel een paard en reed naar zijn nieuwe woning de boerderij „de Waterlelie". Maar wie schetst zijn verbazing en zijn woede, toen hij zag, dat het huis een ver vallen krot was en het land niet veel meer dan een eindeloos moeras, waarin honder den wilde ganzen rondzwommen. MaarMichiel was een jongen, die niet zo gemakkelijk de moed opgaf. Hij mocht dan eens een domme streek uitha len, de volgende zet was dubbel slim. Reeds de volgende dag begon hij een reu- zenkooi te bouwen en zette een Indianen- jongen aan het werk om zoveel mogelijk van deze lieve diertje te vangen, terwijl hijzelf zich naar de stad begaf en met een geheimzinnig pakje terugkwam. En daarna werden de ganzen wekenlang door Michiel zelf gevoerd. Na vier weken spande hij zijn paard voor een grote boerenwagen, die tot aan de rand gevuld was met snaterende ganzen, reed naar New York en deed de beestjes voor een spotprijs van de hand. Veertien dagen later kwam hij met een nieuwe lading en dit keer werden hem de ganzen gewoonweg uit de handen gerukt, hoewel hij tien dollar per stuk vroeg. En weer kwam Michiel met een geheim zinnig pakje thuis. Toen hij na een week voor de derde maal met de wagen vol gan zen de stad binnenreed, werd hij met ge juich ontvangen. „Daar heb je den boer met de goudgan zen" riepen de mensen en zelfs Michiel's magerste gans bracht nog over de honderd dollar op. Met een grote zak vol bankbiljetten kwam Michiel die dag thuis en reeds die zelfde avond kwam de agent, door wiens bemiddeling hij de hoeve gekocht had, bij hem op bezoek. „Weet u wel, meneer, dat er in de wagen van uw ganzen goudklompen gevonden zijn?" riep hij al uit de verte. „Wel" zei Michiel kalmpjes „dan moet er goud in mijn moerassen zitten, maar de ganzen drinken alleen maar dat beroemde water, waarvan men zo kerngezond wordt." Een half uur later had Michiel zijn boer derij voor achthonderdduizend dollar ver kocht. Maar hoe men ook zocht, goud werd er op de farm nooit gevonden! Eerst toen Michiel al lang en breed aan boord was op weg naar Europa, vertelden de Indianen in den omtrek, dat de vreem deling zijn ganzen metstofgoud ge voerd had. Er was eens en misschien is die er nog wel! een hoge berg, waarin een geest woonde. Niemand had 'm nog ooit gezien, maar iedereen in het dorp sprak over hem. Als de kinderen stout waren, werden ze met hem gedreigd; „Pas op, ik zal den berggeest roepen!" dat je raadsel V vond; dat lukte maar aan enkelen. Jan Kooien Waarschijniyk heb je wel tekenvoorbeelden; die zijn er te kust en te kern-. Je kunt een geschikte tekening op het hout natekenen en dit uitzagen. Dan ben je ook klaar. En op de nieuwe school, na .1 April, zal er genoeg voor je zyn. Bedankt voor raadsel en anekdote. Koos en Wlmmie Jiigel Beiden hartelijk welkom. Jullie behoren nog by de kleineren (711 jaar), dus nu minstens drie oplossingen. Maar als je er meer weet, zoals nu, is het nog -beter! Jullie mogen zelf ook raadsels inzenden. Rudi Arkeveld Nu biedt de Ryn een ander vroiyk gezicht. Beter een Robbedoes dan een zieke Robbie. Wat heb jy het visje lang gehad; jy bent een nieuw goudvisje waard Frank v Ofwegen We zyn allen bbj, dat het voorbü is met sneeuw en ijs. Bij jullie ook! Je hebt al een aardige verzameling, dunkt me. Zorg, dat je goed nieuws hebt met 1 April. Je voornaam en leeftyd er bii onder je raadsels. Coba Heusen Je hebt, behalve je raadsels nog iets anders goed geraden! Pim Metselaar Zo ls het; eerst verlangen jullie naar het üs, nü verlangen jullie, dat het weg is. Je had een fijne Zaterdagmiddag. Elly Punt Nu werkt de raadseljeugd op jullie maaksel. Prettig voor hen en voor jullie! Mooie proefwerken maken! Je hebt weer leuk postpapier. Ali en Koos Stikkelorum Ik ben ook te vreden over je rapportennieuws, Ali. Zo moet het doorgaan. Koos. bedankt vnor je raadsel Ansje EIchhorn Met zo'n rapport mag Je voor den dag komen. Wat heb jy nu leuk post papier Ria en Nini de NIe Dat is gezellig. Nini, jij ook harteiyk welkom. Nu zie ik je op, een leuke manier terug. Nanny Nauta Ook een kort woordje Is welkom. Een harteiyk groetje terug. Evert v. Dijk Je voelt en ziet de nadering van de lente als je buiten loopt. Was het rap port mooi? Johan v. Dfik Je hebt nog wel even de tyd met het besluit wat je worden wil Maar het begin is goed: zorgen voor mooie rapporten. Je hebt je tuintje zyn winterklced uitgetrokken. Bernard v. Vliet Je hebt weer twee dagen, om met verlangen naar uit te kijken: een ver jaardag en de overgangsdag. Wim Nieboer Je kunt je schaatsen nu vei lig wegbergen. Hier is nu je raadsel! Marti Bakker Wat gezellig, dat jii zoo'n aardig .vriendinnetje hebt gekregen! Jullie heb ben er samen lustig op los gestapt. Een leuke film Peter Westerbeek Vet jy je "schaatsen maar in; we keren de winter nu de rug toe. Simon v. Meygaarden Je hebt met aard rijkskunde een mooie sprong gemaakt. Nu mag je wel vooruit springen, maar niet meer achteruit. Loes Horstmann Dank zy jouw Moeder, staat Je naam hier. Bedank M. voor haar schrij- ven en zeg haar, dat ik het met haai- eens ben! Bianca Horstmann Ik ben biy, dat je Mijn heer een brief schreef. Daar heb ik graag een kort briefje voor over. Weet je. hoe het nu gaat? Willy Feyn Hartelijk welkom. De kleineren (71 jaar) moeten minstens drie oplossingen hebben; meer is ook goed, minder niet. Ik feli citeer je meteen met je verjaardag. Ans Voorma Een groetje en bedankt voor je ingezonden raadsels. Zusjes Hartevelt Er staat een grote veran dering voor de deur, Comy. Nu volgt, wat je vraagt: jy maakt reeds menig prettig jaar, De raadsels netjes voor my klaar. Moge al je werk. groot of klein, Steeds even keurig in orde zyn. Ineke en Hans Kriek Wat een heerlijk feest! Jullie wilden wel, dat M. en V. elk jaar 12V> ja ar getrouwd waren Hannie en Geertje Linschoten Geertje moet eens extra aan het handwerken. Verder bedankt voor jullie raadsels. Anny Bekooy Ja, je rapport is mooi op dat ene cijfer na. Maar je kunt niet meer doen dan je best! Maak je stalen paardje maar alvast klaar! Ik hoop, dat het je spoedig naar A. zal dragen. Coba Verlind Wat prettige dagen; alleen jammer, dat ze voorbij zyn! Een hele verande ring over 2 weken. Zijn er al verdere plannen? Elsjes Verlind Zorg voor goed schoolnieuws volgende week. En nu; Ik schryf oen woordje jou op rym, Waarvoor? Dat is nu ons geheim! Maar als je 't weer leest, neem dan aan: Met goede moed zal heel veel gaan! Wim Verlind Hartelijk welkom! We kennen elkaar al een beetje? Jy kunt nu „brommen", zonder dat je boos bent. Een raadseltje voor dc anderen! Piet Brussee Ook hartelijk welkom. Gerard Lina Van harte welkom; het gaat je meteen goed af. Rie Smittenaar Ik weet nog goed, wat je schreef. Dacht je, dat ik zoiets zou vergeten? Als Je het graag wilt weten: deze Zondag is het zover. Corrie Kronenberg Kom er maar gauw by; harteiyk welkom. En met je vriendin (nu ook Je nichtje!) samen, is het dubbel gezellig! Dient je Veendorp Je moet nog een maand geduld hebben. Maar het zyn ook wèl dagen, om Je op te verheugen. Tweetal v. d. Kooi Je Grootvader mag zich verheugen in een gezegende ouderdom. Jullie gaan al weer feest vieren. Paul Rienstra De tijd gaat vlug genoeg om; ik zou het maar niet gauwer wensen. Wim Rienstra jy natuurlijk eens stukje apart. Want ik wil je hartelijk feliciteren met je verjaardag. Prettige dag; in gedachten zyn je Ouders by' je. Grietje Deegenaars Je was nog op tyd, zo als je ziet. Marijke Verhoef Je moet Elsje maar eens een klein standje geven, dat zy je alle .nieuwtjes afsnoept! Poesen kunnen er zo haar geheimen op na houden, waar we nooit achter komen! GerdaJ Teljeur Je treft het met je cadeau van je Tante. Die heeft goed geraden, wat jij graag wilde hebben. Dat geeft weer prettige uur tjes. Plonie de Geus Nu kom ik jou feliciteren met je feestdag. Ik wens je een heel prettige dag toe. Het was een vroiyke avond verleden Dins dag. Jo Harteveld Wat ben jy alleen aan het reizen geweest! jy kunt Ie best redden, dat merk ik al. Je hebt veel gezien op één dag. Stientje de Ru Deze keer dan alleen een hartelijk groetje. Flip Stouten Dat was een vervelende lastige tyd voor Henk. Ik bedank jou, als oudste, voor je anekdoten, die jullie met je vieren inzenden. Nellie Stouten Ik begrijp, hoe jy je op het Zondagsuurtje verheugt. Wat een mooi verhaal was dat! Hoe is het met allen? Gerard Stouten Wat snoezig zyn die kleine konijntjes! Ze weten al precies wie hun wat komt brengen. Willy Roest Bedankt voor je ingezonden raadsel. Je handtekening ziet er geheimzinnig uit; ik vind de letters niet terug! Rudie Bos Foei, foei, wat een gevaarlijk spelletje! Daar.ben ik ook niet over te spreken! Drietal v. d. Pluym Stel je gerust: ik ben helemaal niet boos. Ik begrijp best, dat Ch. te leurgesteld was. Ik verlang ook naar het voor jaar. net als jullie allen. Voor het kleine broer tje zal het ook heerlyk zijn. En nu vooral beter schap voor Vader en bedank hem voor het schrijven van de brief. Jettie Goudsmit Nu is de heerlijke dag voorbij. In onze raadselkring ben je bevorderd: naar de groteren. Veel nieuws voor my? Elsje Verhoef Als je elke week instuurt, be hoor je tot de getrouwen. Een raadsel van je zelf telt natuurlijk niet mee; dan los je nog vier an dere op. Coba v. Duyvenboden Jy had een gezellig uurtje met je vriendinnetje. Lientje Mokkenstorm Ja, steeds je leeftijd er bij. Ik moet kunnen zien, of je by de groteren of by de kleineren behoort. Je wilt toch niet vergen, dat ik van de hele Raadseljeugd de leef tijden uit mijn hoofd weet? Het gaat by my niet zo goed, nieuwsgierig Aagje; jij moet het naadje van de kous weten! Beterschap voor Jantje. Annetje Mokkenstorm Het duurt nog wel even, voor je raadsel aan de beurt is. Bedankt voor te anekdote. Lydia Botermans Feliciteer je Grootvader van mil met zijn hoge ouderdom. Is Cobiweér in orde? Jij kunt goed sjoelen; gefeliciteerd met, je prijs. Bep en Jan Crama Kan Jan nog niet alleen schrijven, als Bep geen tyd heeft? Be dankt voor raadsel en anekdote. Marianne Kleyn Harteiyk welkom. Je hebt de smaak van het raadseloplossen al te pakken. Je leeftyd er by schryven. Jopie den Hart-og -» Nu breng je weer een ander vriendinnetje mee. Zo wordt het een klaverblad van vier. Ik zie de sneeuwklokjes ook. Goed rapportennieuws? Nu eindig ik vlug! Werk pleizierig aan de raadsels en tijdig inzenden. Tot de volgende keer. Allen harteiyk gegroet door jullie Raadsel tante, Mevr. M. J. BOTERENBROOD. De mannen van het dorp werkten hard, maar eens op een dag toen het slecht weel was begonnen ze te mopperen. De lonen waren laag, je had niks aan je leven, alle mensen werden ziek met dit weer, enz., enz. Toen kwam de berggeest opeens uit zijn hol in de berg opduiken. Hij stond met een geweldige sprong midden tussen hen in en riep: „Ik wil jullie helpen, arme stumperds. Kom maar hier en wens, wat je wilt!" De mannen staken hun hoofden bij el kaar en toen trad een van hen naar voren en zei: „Berggeest, we zijn arm en moeten dag in dag uit werken. Eindelijk willen we nu weieens ruilen met iemand, die rij ker is." „Dat kan gebeuren," zei de berggeest. „Kolenbrander, vertel «jij maar, met wien Je ruilen wilt." De kolenbrander woonde met zijn jonge vrouw in een klein, armoedig hutje. Hij be zat geen cent op de wereld. „Ik wil rullen met den rijken bierbrouwer," riep hij. „Best," zei de berggeest, „maar denk er aan, dat je ook zijn verdriet erbij krijgt." Het verdriet van den bierbrouwer was zijn brommerige, booze vrouw, die hem al tijd uitschold en hem niets gunde. De kolenbrander dacht aan zijn eigen lieve vrouw en trad zwijgend terug. ,Ik zou met den commissaris van politie willen ruilen," zei de loodgieter. „Goed," zei de berggeest, „die zal zeker wêtt blij zijn, als hij eindelijk zijn nietsnut van een zoon kwijtraakt." De loodgieter keek den berggeest ver schrikt aan. Zijn eigen zoon was een brave Jongen, de vreugde van zijn ouders. Vhig kroop hij weg achter de anderen. Maar de bezembinder wilde toch nog een kansje wagen. „Ik zou met den burgemeester willen rui len," zei hij. „Ik zal dan zeker wel geen slechte ruil doen!" „Als je er zoo erg op gesteld bent, aan rheumatiek te lijdenbegon de berg geest. Toen trad ook de bezembinder terug. Het werd stil op het marktplein. En de berg geest was verdwenen, even snel als hij ge komen was! Jantje schreef een brief aan Keesje: Beste Kees, wat ls dat saai Dat je nou ineens de griep hebt! 't Is op school nou reuze-taai Nu 'k zo heel alleen moet zitten! 'k Verveel m'n eigen 'n ongeluk 't Was gezellig met z' beidjes Al vond meester 't al te druk! Weet je Kees, hoeveel er ziek zijn? Zeker acht in onze klas In de vijfde zijn 't er negen. Jouw griepje kwam je goed te pas Voor die nare repetitie Van de Nederlandse taal Mijne was dik onvoldoende Trouwens an ons allemaal Uitgezonderd dan natuurlijk Die van Pietje "ossebol Maar ik schei er uit nu Keesje Want mijn blaadje is haast vol Kees ik zou je haast benijden Jij ligt lekker in je bed Kom maar gauw terug op school zeg, Dan begint opnieuw de pret! Keesje schreef een brief aan Jantje: Beste Jan, ik dank je wel Voor je reuze-fijne brief zeg! 'ii Heel vel vol, geen kinderspel! Jan, ik kan 't me best begrijpen Dat je dacht: die Kees boft fijn! 'k Zat ook net zo erg te knijpen Maarhet heeft niet mogen zijn! Jan, je moet me niet benijden Want ik voelde me echt naar! Nif weer heet en dan weer ijskoud En m'n hoofd zo drtai'rig zwaar! Nee, zo'n griepje is geen grapje! 'k Had de koorts, wel veertig plus! 'k Hoorde.'t dokter zeggen, snap je 't Was een erge ziekte dus Maar nu gaat het alweer zakken Moe zegt; fijn, hij wordt weer stout. Zusje Lies heeft 't nu te pakken, Maar ik lust weer havermout. Nou aju Jan, hou maar moed zeg! En bedenk vast flink wat jool, Nog drie daagjes en dan zit ik Vast weer naast 'e in de school! der raadsels uit het vorige nummer. 1. Regenboog; oog, ree, Goor, been. 2. a. In een muizennest. b. Door er over te lopen. 3. Eibergen; ei, bergen. 4. De sneeuwvlok. 5. Venlo; V (vijf) en L (vyftig) o. 6. Roomtaart; oom, tor, rat, tram, raar. 7. Arbeid adelt. Naast, Laren, kabel, Trees, Frits, adder, naald onder, steek, palen, kater, 8. Voor. Moor, koor. Noor, boor, Goor. uit- en ingangen, halen voedsel, voeren de poppen en dragen ze in de zon. Kortom: ze gedragen zich als gehoorzame slaven. der raadsels ontvangen van: Anny Everink, Joop Everink, Olga Derksen, Tiny de Goederen, Joke de Vos, Coby Schouten, Joop Schouten, Annie Schouten, Daan Ouds hoorn, Piet Oudshoorn, Rudolf David, Plonia Humme, Nettie Boerendonk, Mijntje Mol, Adie Mol, Lenie Brocaar, Hannie Brocaar, Koos Flaman, Marietje Lagerwij, Sofietje Lagerwy, Annie v. d. Hart, Beppie v. d. Hart. Hannie de Wekker, Suusje de Wekker, Gé de Jong, Corrie v. Weizen, Dik v. Welzen. Jan Kooien, Koos Jügel. Wimmie JUgel, Rudi Arkeveld, Nico Optendrees, Dickie Optendrees. Frank v. Of- wegen, Tini Rekers. Herman Vorlind, Coba Heusen, Pim Metselaar, Elly Punt, Ali Stikke lorum. Koos Stikkelorum, Ansje EIchhorn, Ria de Nie, Nini de Nie, Truusje v. Weizen, Pim v. Welzen, Mientje Uitdenboogaard, Nannv Nauta, Annie v. d. Vos, Nellie Trap. Paiil Blangé, Jopie v. Heuven, Betsy v Heuven, Henny de Bree, Rietje Brandt, Joop Schalks, Jan de Mooy, Reyer Bolderdyk, Jopie Susan, Freddy Susan, Fini de Lange, Nellie Braggaar, Jaap Haasnoot, Maartje Stavleu, Johanna v. d. Zwan, Maartje Schaart, Marijtje v. Rijn, Kora Key, Anny Schipper, Adri Schipper, Ric v. d. Laan, Bep v. d. Laan, Afke Neuteboom, Toni Neuteboom, Goosje Knol, Fietje v. d. Berg, Leni v. Loef, Trieneke v. Loef. Nellie Dorre- paal, Aukje v. d. Walle, Corry de Roon Hertoge, Evert v Dyk, Johan v Dijk. Marietje v. Vliet, Boterenbrood, Hansje Boter enbrood, Ineke Boterenbrood, Tansje Boterenbrood. Wim Nie boer, Nlek Bakker, Marti Bakker, Piet Beugel, Peter Westerbeek, Simon v. Meygaarden, Loes Horstmann, Bianca Horstmann, Ans Voorma, Janny Hartevelt, Co Hartevelt, Ineke Kriek, Hans Kriek, Hannie Linschoten. Geertje Lin schoten, Anny Bekooy, Coba Verlind, Elsje Verlind, Wim Verlind, Piet Brussee, Gerard Lina, Corrie Kronenberg, Rie Smittenaar, Dientje Veendorp, Jannle v. Kampenhout, Atze v. d Kool, Bea v d. Kooi, Wim Rienstra, Paul Rienstra, Grietje Deegenaars, Maryke Verhoef, Loesje Sloos, Gerda Teljeur, Henny Favier, Plonie de Geus, Stientje de Ru. Jo Har tevelt, Flip Stouten, SJaantje Stouten. Nellie Stouten, Gerard Stouten. Willy Roest, Rudle Bos. Jannle v. d. Pluym, Nico v d. Pluym, Koos v. d. Pluym, Jettie Goudsmit. Elsje Verhoef. Coba v. Duyvenboden, Lientje Mokkenstorm. Annetje Mokkenstorm, Lydia Botermans. Bep Crama, Jan, Crama, Jopie den Hartog, Md- rianne Kleyn, Anny Feynenbuik. voor allen om uit te kiezen; de groteren vier, de kleineren drie goede oplossingen Let wel:De oplossing van raadsel I mag voor twee goede oplossingen tellen. Zie ook begin correspondentie. I. Ingezonden door Gerard en Elly Punt. Kruiswoordraadsel. 112 3 4 i' 'H 9 m 10 1" 13 14 is j ié H17 1 u Q.22 i ;23 ■V i i :25 26 i j nT mvi 29 3°j B 34 j - 39 40 42 43 ;44 45 ü"48"x ■i 47 Horizontaal. 1. tentje op de kermis; 5. versterking; 9. geeft een kip; 10. zwarte vloeistof, waarmee o.a, fietsen zwart worden gemaakt; 12. maand van het jaar; 13. Bijbelse vrouwennaam; 15. zitten in een korenhalm; 17. op dit ogenblik; 19. niet vrolijk; 20. waarin men vissen vangt; 22, plaatsje tussen Apeldoorn en Hattem; 24. wagen, beho rend bij locomotief; 26. een mens heeft twee 27. verkorte meisjesnaam; 28. dier; 30. muziek noot; 31. wintervoertuig; 33. verdieping; 35. twee medeklinkers, bij elkaar behorend, in de oude spelling vaak achter s voorkomende; 36. vrucht bare plaats ln de woestijn; 37. wanneer; 38. lengtemaat; 39. venster; 42. betekent hetzelfde; 45. altaar (latijn); 46. dubbele klinker; 47. flinke vent; 48. boom. Verticaal. 1. Jongensnaam; 2. waterweg; 3. reeds; 4. hemellichaam; 6. de 15e, 13e en 14e letter van het alfabet; 7, muzieknoot; 8. metaal; 11. Grieks eiland; 14. vrucht; 16. wat we allen graag doen; 18. provincie in Nederland en tegelijk een stad in die provincie; 21. verkorte jongensnaam (ook wel meisjesnaam); 23. voegwoord; 25. dubbele klinker; 26. familielid; 29. hemellichaam; 30. Zweedse meisjesnaam; 32. stadje in Drente; 33. bouwland om een Drents dorp; 34. de aard appels moetenzijn; 38. boom; 40. dubbele klinker; 41. nuttig beest (vooral voor zuivel); 43. bijwoord; 44. andere vorm voor „ik"; 49. voorzetsel. n. Ingezonden door Jan Bronsgeest. Wie loopt altijd in opgewonden toestand? m. Ingezonden door Jettie Goudsmit. Mijn geheel zit in een sigaar. Mijn eerste gedeelte is een jongensnaam, mijn tweede een meisjesnaam. IV. Ingezonden door Mientje van Essen. Ik ben een plaats in Friesland van 10 letters. 1, 2, 3. 4, 5 i6 een windstreek, 6, 7, 8, iets, waarmee men breit, 9. 10 een lidwoord. V. Ik ben een stad in Nederland. Snijdt men mij de staart af dan wil ieder mij graag hebben. VI. Ingezonden door Atze v, d. Kooi. Mijn geheel ls een vogel van 10 letters. 1, 2, 7, 5, 10 is een verfrissende drank, 1, 2, 3, 4, is een zwaar, vloeibaar metaal. 1. 7, 8, 5 eet men op de boterham, 1, 7, 5, 6 dient, om iets ln op te bergen, 9 is een medeklinker, VII. Ingezonden door Wim Nieboer. Tweemaal o en eenmaal t, M en b en letter p, Eenmaal 1 en eenmaal e, Welk woord bedoel 'k hiermee? Voeg bovenstaande letters saèm, Dan tref je me aan voor menig raam.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 13