Uit de Omstreken Vrijdag 21 Februari 1941 ledactie No. 21507 1EIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Duitsch W eer macht sber icht 'ize telefoonnummers Directie en Administratie25041 Italiaansch Weermachtsbericht SPORT RECHTZAKEN BEURSO VERZICHT MA1KT imciinN^p; F amilie-berichten ;j [«DELEGATIES NAAR DÜITSCHLAND Op uitnoodiging van den Duitschen rijks- jeiigdlelder, Axmann, zullen ln de komen de dagen talrijke delegaties van buiten- andsche jeugorganisatles een bezoek aan juitschland brengen ter versterking van de betrekkingen met de Duitsche Jeugd. Een der belangrijkste doelen van het be zoek vormen de winterspelen der Duitsche jeugd te Garmisch. De meeste gasten zul len van 25 Februari tot 2 Maart in Duitsch- land vertoeven. Jeugorganisatles uit Italië, Koorwegen, Roemenië, Hongarije, Slowakije Finland, Denemarken. Spanje, Zuid-Slavië Kederland en, Portugal zullen vertegen woordigd zijn. Tevens zal binnenkort een delegatie van Japansche jeugdleiders aan- Somen ter beantwoording van het bezoek der Hitlerjeugd aan Japan. (D.N.B.) DE HANDELSBESPREKINGEN TUSSCHEN MOSKOU EN TOKIO. De bladen van het Japansche Asahl Sjimboen-concern schrijven in een hoofd artikel, dat veel verwacht kan worden van de handelsbesprekingen, welke op 't oogen- blik te Moskou "gevoerd worden tusschen Japan en de sovjet-unie, en dat de poli tieke beteekenis van de economische sa- nenwerking tusschen de beide landen de aandacht verdient. De hervatting van de tondelsbesprekingen tusschen Japan en de aïjet-unie vormt een uiting van den «ensch der belde naties, vreedzame na buurschapsbetrekkingen te handhaven.' De Asahi Sjimboen hoopt, dat het wel- rligen der handelsbesprekingen aanzien lijk zal bijdragen tot den algemeenen vrede en het scheppen van orde in het Verre Oosten, terwijl de samenwerking tusschen Japan en de Sovjet-Unie ook zou kunnen leiden tot verdieping der samenwerking lussohen de asmogendheden gezien de geo- (raphische positie van de Sovjet-Unie. (Domei) Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: Bij aanvallen op vijandelijke convooien in het zeegebied rond Engeland heeft de luchtmacht drie koopvaardijschepen van 11.500 b.r.t. in totaal vernield en viergroo- te schepen zwaar beschadigd. De vijand heeft in een luchtgevecht bij Dover twee jachtvliegtuigen van het type Spitfire ver loren. In den nacht van 20 op 21 Februari zijn geslaagde luchtaanvallen ondernomen op havens en pakhuizen in het gebied van de Theems en aan het Bristol kanaal. Een haven aan de westkust werd met mijnen- af gesloten. In het Middellandsche-zee-gebled hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen Britsche troe penconcentraties bij El Breda en een ha ven in Libye met goed gevolg aangevallen. De vijand heeft in den afgeloopen nacht op een plaats in het bezette gebied bom men geworpen zonder schade aan te rich ten (Volgens andere D.N.B.-berichten zijn speciaal Swansea en Ghathan getroffen). EEN FUNCTIE VOOR HOPKINS. De Zondag j.l. uit Londen teruggekeerde fpeciale afgezant van Roosevelt, Harry Hopkins, Is benoemd tot lid ran het nieuwe bureau voor industrieele plannen. De taak van deze instelling, waarin tal- njke prominente persoonlijkheden van het bnerikaansche economische leven zitting tobben, bestaat er in de nationale verde digingscommissie advies te geven in pro blemen der productieleiding en der fa- brieksplannen. Het bureau zal vandaag voor bet eerst bijeenkomen om de ln den we reldoorlog opgedane ervaringen op indus trieel gefbled te bespreken. (D.N.B.). TEGEN DE PACHT- EN LEENWET. De democratische senator Wheeler heeft een redevoering, die hij heeft uitgespro- :eri voor de te New-York wonende leden un het comité „America first" verklaard, Amerika's zonen alleen voor den mili- siren dienst worden opgeroepen om te tor den opgeleid voor massamoord. Het mi- kterie van oorlog bestelt identiteltsplaat- en wint reeds inlichtingen ln omtrent mogelijkheden van het aankoopen van Mdkisten. Het is daarom geen wonder nnncer de Amerikaansche moeders storm inden loopen op het Congres-gebouw. De republikeinsche senator Nye heeft ting gegeven aan de meening, dat met deren dag, dat de senaatsstemming over et ontwerp tot hulp aan Engeland wordt /gesteld, de mogelijkheid grooter wordt, t het ontwerp wordt verworpen. Deel- ming van Amerika aan den oorlog kan ■et land slechts de economische en sociale nine brengen. De leider der socialisten, Norman Tho- as, zeide in hetzelfde comité, dat het taerikaansche volk nu nog het ontwerp «schadelijk kan maken en door energiek {treden kan voorkomen, dat zijn zonen Singapore den dood vinden voor het Intsche rijk. Roosevelt, diens papegaai '■'illkie en anderen drijven de Ver. Staten armen van het gewapende imoeria- ume, aidus Thomas. (D.HB.). BURMA. De gouverneur van Burma heeft tegen- ter vertegenwoordigers van het parlement erklaard, dat Burma niet alleen zal staan, jinneer er gevaar opdoemt. Burma is bails een integraal en actief deel van de terdedigingsorganisatle van het Britsche 'ik in het Verre Oosten. (DU.B.) INDISCHE VROUWEN LEGGEN DEN SLUIER AF. Vijfduizend Britsch-Indische vrouwen, een betooging te Ajmer bijwoonden, ebben in het openbaar den sluier afgelegd verklaard, dat zij dien nooit meer zou- dragen. De presidente .van de vrouwen- «nferentle, mevrouw Satyavatl, constateer- dat de sluierdwang een schandelijke [»e is, handig door den man uitgevonden JH het doel de vrouw steeds in den toe- tand van huisslavernij te houden. (D.N.B.) JOEGO-SLAVISCH BEZOEK AAN HONGARIJE. Vernomen wordt, dat de Joego-Slavische Mister van buitenlandsche zaken Cincar «kowitsj aan het einde dezer maand een Micieel bezoek aan Hongarije zal brengen. (Stefani) DE TOESTAND VAN EX-KONING ALFONSO. Het bulletin, dat is uitgegeven omtrent toestand van ex-koning Alfonso, meldt zich gisteravond ernstige aanvallen van eP ademzwakte hebben voorgedaan, •eike tijdens den nacht in hevigheid toe fen. (Stefani). (2 lijnen) Het 259ste communiqué van het Italiaan- sche hoofdkwartier luidt: „Aan het Grieksche front geen enkele ge beurtenis van veel beteekenis. Onze afdee- lingen bommenwerpers hebben troepen, convooien en verdedigingswerken van den vijand op krachtige wijze met zware en lichte bommen bestookt. Onze jagers heb ben opnieuw hun stoutmoedigheid bewezen door in een gevecht met sterkere afdeelingen Gloster- en P.Z.L.-toestellen 12 vijandelijke vliegtuigen neer te schieten.Een onzer vlieg tuigen is neergeschoten, twee andere keer den terug met dooden en gewonden aan boord. In Noord-Afrika de gewone verkennings bedrijvigheid van onze snelle colonnes. In de zone van Koefra hebben onze vliegtuigen lichte bommen op vijandelijke installaties geworpen en daarna branden waargenomen. In den afgeloopen nacht hebben Duitsche vliegtuigen de basis Benghazi en vijandelijke vliegvelden en artilleriestellingen aangeval len. In de Aegeische zee hebben onze vlieg tuigen militaire objecten in een Grieksche basis gebombardeerd. Aan den benedenloop van de Joeba in Oost-Afrika duurt de strijd aan weerszijden van de rivier voort. Van de andere sectoren is niets van belang te melden. De vijand heeft eenige luchtaanvallen gedaan op plaatsen in Erythrea, Joebaland en de streek van Djavello. Er zijn slachtoffers gevallen, terwijl er eenige schade is aangericht. Twee vijandelijke vliegtuigen zijn door de luchU verdediging neergeschoten. In den vroegen ochtend van den 2-lsten hebben vijandelijke vliegtuigen eenige bom men op Catania geworpen. Zes personen werden gewond. Er is eenige onbelangrijke schade aangericht". IJSHOCKEY. A.IJ.H.C. VERLIEST MET 19—0 VAN ZWITSERLAND. Zweden slaat Italië met 103. Op den derden dag van het Internationale ijshockey-toumooi te Garmisch speelde Neder land tegen Zwitserland. Onze landgenooten kregen geen kans door de hechte Zwltsersc'ne verdediging heen te breken en verloren kans loos met 190. In de eerste periode konden onze landge nooten zich nog vrü goed handhaven met een resultaat van 20 voor de tegenstanders. Daar na werd het overwicht der Zwitsers allengs grooter, zoodat in de tweede periode een score van 9—0 tegen ons werd geboekt en in het. derde gedeelte van 80. Individueel waren de Zwitsers een klasse beter. Slechts Lammerts en de doelverdediger Van Os konden het peil van de Zwitsers eenigszins benaderen. Gisteravond speelde Zwedén tegen Italië, welke wedstrijd in een buiten verwachting vrij hooge zege van Zweden met 103 eindigde. DAMMEN. L.D.V.D.C.L. 11—13. Schreven wij bij de eerste ontmoeting van deze Leidsche damvereenigingen, dat zij in spelsterkte niet voor elkaar behoeven onder te doen, we zouden dit nu wéér kunnen herhalen, al kwam ditmaal D.C.L. als overwinnaar uit den strijd, zij het ook met minimaal verschil. L.D.V. en D.CX. staan nu quitte, zoodat men doende is nog een 3de ontmoeting tot stand te brengen Op 5 Maart komt een combinatie van de damvereenlging „Voorschoten" op bezoek bij D.CL. in een der zalen van de muziekschool, Rapenburg 22. Het is verheugend te constateeren, dat de activiteit in de dambeweging weer gaandeweg grooter wordt! L.D.V. D.C.L. W. Hulsman—W. F Olivier 2—0 N. N.—N. N0—2 J. KlinkenbergP. Olivier 02 M. OptendreesH. Brouwer (regl.) 0—2 I. Teleng—W F. v. d. Blom 02 A. C. KlinkenbergL. F. v. Steenbergen 02 A. ter HaarW. Nijenhuis 02 H. de WaterN. Wassenaar 20 W. Heemskerk—F Schild 2—0 J Hulsman—A. de Bezemer 2-M) C. Klinkenberg—E. Klein 1—1 W. de RoodeM. van Niehoff 2—0 11—13 HILLEGOM. De Zondagsdienst voor doktoren. De Zondagsdienst der doctoren wordt Zondag a-s. waargenomen door dr. Versluys. De Bloembollenbeurs. De beurs in hotel Flora werd gisteren door 146 personen bezocht. Door de firma N. Meemskerk werd Inc. Fortuna getoond; door de firma Jonk- heer's Bloembollenbedrijf was D.v.t. Scot land en Inc. La Riante ingezonden. Jaarvergadering Chr. Burgerschool. Alhier vergaderden bestuur en leden van bovengenoemde school in het gebouw Pa trimonium aan de Van den Endelaan. Na dat de voorzitter, de heer J. Hylkema, met een kort woord geopend had, volgde het jaarverslag van het hoofd der school, den heer de Vries. Hieraan zij het volgende ont leend: Over het algemeen kan gezegd wor den, dat de school bloeit; het leerlingen tal beweegt zich in stijgende lijn; de resul taten van het onderwijs zijn goed. Vorig jaar slaagden alle 11 leerlingen met goede cijfers. Ook in het afgeloopen jaar werd voortgegaan met de moderniseering der leermiddelen. Van den oorlogstoestand heeft het onderwijs gedurende het cursusjaar '39- '40 niet geleden, al hebben de omstandig heden natuurlijk haar invloed op de leer lingen doen gelden. Van Nov. '39 tot Maart '40 was de school gedeeltelijk in gebruik door Hollandsche militairen; dank zij de welwillende houding der militaire leiding, ondervond het onderwijs hiervan geen noe menswaardig nadeel. Uit het hierna uitge brachte financieele verslag bleek, dat de geldmiddelen der school gezond zijn. De heer P. Duys ging tenslotte in dankzegging voor. LiSSE. JAARVERSLAG SCHOOLTANDVERZORGING. Laat de kinderen vroeg behandelen. Het tweede jaarverslag van de school- tandverzorging is verschenen. Hieruit blijkt dat volgens de hier toegepaste methode van dr. Foners en dr. Kautowitz, waarbij ieder jaar de nieuwe klas in de schooltand- heelkunde opgenomen wordt, tot gevolg heeft, dat nu de twee laagste schoolklassen gecontroleerd en behandeld werden. Alle scholen waren aangesloten, uitgezonderd de school der Geref. Gemeente aan de Schoolstraat. Vele ouders, die tot nu toe niet aangesloten waren, hebben zulks in den loop van het verslagjaar wel gedaan. In vele gevallen geschiedde dat 9P advies van den schoolarts dr. Zeij er veld,'die krach tens zijn functie met alle kinderen in aan raking komt en de ouders een beteren kijk deed krijgen op de' schooltandheelkunde. Het is een feit van belang om de kinderen van het eerste schooljaar af te doen behandelen en niet op lateren leeftijd, omdat de kiezen dan vaak al zóó slecht zijn, dat zij in de school- tandverzorging niet meer behandeld kunnen worden. De schooltandarts deelt voorts mede, dat de ouders vaak niet de geringste zorg be steden aan de moridverzorging. De hoof den van scholen en personeel verleenen alle medewerking. In andere gemeenten ismen jaloersch op dit instituut te LLsse. Door den tandarts werden 157 kinderen uit de le klasse en 156 kinderen uit de 2e klasse behandeld; totaal 313. Het percentage behandelde kinderen is gelijk aan het vorig jaar. Van de openbare school werden &Ue kinderen behandeld uit de le én 2e klasse, dank zij de propaganda die gemaakt werd door het hoofd den heer Hulsebos. Van de 313 kinderen werden na eerste controle behandeld 186 kinderen met 249 vullingen en 65 extracties. Na tweede con trole 178 kinderen met 301 vullingen en 31 extracties. In totaal 550 vullingen en 96 extracties. Een respectabel aantal dus. Een 30-tal kinderen werd buiten de schooltijden bezocht wegens ziekte. Op een enkele uitzondering na werden alle kin deren twee maal gecontroleerd. voor de leden. Het hoofdbestuur meende na rijpe overweging, dat het beste geschenk zou zijn den kinderen een genoeglijke va- cantie te bereiden. Kampen werden geor ganiseerd waaraan de deelneming zóó groot werd, da<t meerdere kampen moesten wor den georganiseerd. Voor de jonge leden werd een vierdaagsch reisje naar Brussel georganiseerd waarvoor de belangstelling overweldigend was. Voor de oudere leden werd besloten dat zij hun vacantie met hun echtgenooteh aan zee zouden door brengen. Van de film der Maastunnelwerken deel de spr. mede. dat deze in overleg met den bond tot stand was gekomen. Tot slot dankte de heer S. Verloop den opérateur en den heer Stam. Burgerlijke Stand. Geboren: Jozef Adrian us Maria, Z van A. J. v. d. Berg en M. C. Rotteveel Johannes Theo- rus. Z van P. A. Rodenburg en A. M. Wouters. Getrouwd: E. H. Janssen en M. v. d. Hoff P Schouten en J. v. d. Wiel. Overleden: Pauline Kuntz 82 j., wed. van L. L. H. Friedmann. WARMOND. De rattenbestrijding. De rattenbestrijding ls hier thans weer .krachtig ter hand genomen. Op alle deelen rond de Kagerplassen is het rattenvergif vermengd met aaTdappelen neergelegd; zonder twijfel zal men dezen zomer weer merken, dat deze bestrijding een nuttig effect heeft gehad. Een tiental personen ls aangewezen om zich met deze bestrijding bezig te houden. Nieuw hoofd der Chr. School. Naar de in deze gemeente vaceerende be trekking van hoofd van de Christelijke School mét den Bijbel hebben gesolliciteerd 102 onderwijzer^. Benoemd ls de heer A. Morèt utt Voorschoten, Opbrengst collecte Winterhulp. De collecte ten bate vaii de stichting Winterhulp heeft f57.17 opgebracht. SCHAKEN. R. K. SCHAAKCLUB „HILLEGOM". Voor de wintercompetitie zijn nog de volgende uitslagen bekend geworden: M. v. d. PollR. J. J. Heerman 1—0: R. J. J. HeermanE. Th. La Feber 1—0. De eerste uitslagen van de voorjaarscompe titie zijn: A. Heerman—E. Th. La Feber 1—0: J. Schra- maP. Schrama 10; J. LangeveldTh. War merdam 1—0; S. LieverseJ. v. d. Zwet, afge broken. Zondag a.s wordt om 2 uur een wedstrijd ge speeld tegen Sfc. Bavo uit Heemstede. Volgende week is de clubavond op Woensdag 8 uur. Burgerlijke Stand. Geboren: Hendrlcus Antonlus, Z. van F Ver dijk en C.,Halfsohepel. Overleden: Jan Karl Rothweiler 5 j. Ger- ritje Struik, echtgen. van J. Zwetsloot 68 J. Theodora van den Berg, weduwe van J. P. Tem pel 77 j. Lodewijk de Vries. wed. van M. Broekhuizen 89 j Anthonie Hageman, echt genoot. van E. de Zeeuw 58 j. Jan Blanken 3 mnd, Marijtje Hulsbos, weduwe van M. van Nieuwkoop 71 j. Ondertrouwd: P. Bouma en R. den Butter. Gehuwd: H. C. Schulte en J. A. Leljten HAAGSCHE RECHTBANK. De onbeheerde fiets. Een landbouwer te Leimuiden had zijn fiets een poosje op een erf onbeheerd laten staan. Van die gelegenheid had A. D. uit Leiden, die thans is gedetineerd ln het Huis van Bewaring, gebruik gemaakt om de fiets te stelen. Voor dat feit heeft D. zich voor de rechtbank te verantwoorden gehad, waarbij hij het feit erkende. De Officier had tegen D. acht maanden gevangenisstraf geëischt. De rechtbank heeft verdachte veroor deeld tot zes maanden gevangenisstraf. Fietsen verduisterd. Op den 2den Kerstdag van het vorig jaar zou de opkooper G. H. Z., uit Noordwijk, ■twee rijwielen hebben verduisterd. Eén had hij in zijn woonplaats weggenomen en de ander te Sassenhelm. De Officier had tegen verdachte negen maanden gevangenisstraf geëischt. De rechtbank heeft thans vonnis gewezen en verdachte veroordeeld tot zeven maan den gevangenisstraf, terwijl de gestolen rijwielen teruggegeven zullen worden ringen. Bij de opening werd op de meest» afdeelingen boven de prijzen van gisteren gehandeld en ln verscheidene gevallen kon zelfs een flink herstel worden waargeno men. Wel had nadien een kleine inzinking plaats, doch de markt vertoonde toch de noodige veerkracht en per saldo was het slbt van de meeste rubrieken hooger dan gisteren. Van de Petroleummarkt werden Olies wel iswaar ln een open hoek verhandeld, doch de omzetten waren toch niet hoog. Na goed prijshoudende opening liep de koers een paar punten naar boven, doch later op den middag werd toch voornamelijk gehandeld omstreeks het pell van den Inzet. Van de Amerikaansche PetroleumafdeeMng gaf de Shell Union kleine teekenen van aanwezig heid. Cultuuraandeelen waren goed van toon. De Suikermarkt was vast voor H.V.A.'s, en de brug naar de 400 procent grens werd ge makkelijk gepasseerd, zij het dan ook dat naderhand weer de terugweg werd aan vaard. Aan het einde van de rekening bleef echter nog een voordeellg verschil van eenige procenten over vergeleken met het vorige slot. De Rubberafdeellng was stil. Amsterdam Rubbers werden in vaste hou ding ingezet, maar konden zich op het ver hoogde peil niet geheel handhaven. De minder courante soorten waren door elkan der genomen prijshoudend. In Tabakken ging weinig om. Oude Dfll's liepen na gedrukte opening eenige pro centen naar boven. Senembah's vertoon den een overeenkomstig verloop. De handel in Scheepvaartpapieren was stil. De stem ming was echter veer beter en helder kwam dit tot uiting in de koersen van Scheep vaartunies, Oude Booten en Japanlijnen. De affaire in Industrleelen was onbetee- kenend. De bekende toonaangevende aan- deelen bewogen zich voornamelijk om streeks het niveau van de vorige topprijzen De minder courante soorten waren onre gelmatig. Door de Amerikaansche fondsen werd het voorbeeld van Amerika gevolgd, vooral wat de Staalaandeelen betreft, die zich niet onaardig konden herstellen van de Inzin king van gisteren. De omzetten waren ëdhter van geringe afmetingen. Spoorwegshares waren weinig veranderd. Op de afdeellng der Staatsfondsen was de stemming aanvankelijk weifelend voor de Nederlandscihe Staatspapieren, maar la ter op den middag werd de toon vaster. Een goed voorbeeld hiervan werd gegeven voor de Gestaffelde Leening, die opliep van 83 15/16 tot 841/8. De nieuwe 4 procent obligatiën waren ln doorsnee onveranderd en bewogen zich rondom 97 procent, waarbij de beste prijzen later op den middag werden gemaakt. Voor het overige kwamen geen mutaties van be teekenis voor. Gemeentelijke en Provinciale obligatiën waren zeer stil en nauwelijks veranderd. Pandbrieven verwaarloosd. Prolongatie 2 3/4 procent. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. Valuta's (schriftelijke eD teL transacties). New York 1.88 3/16, 1.88 9/16; Berlijn 75.28, 75.43: Brussel 30.11, 30.17; Helsinki 3.81, 3.82; Stockholm 44.81. 44.90: Ztlrlch 43.63, 43.71. Bankpapier. Berlijn 75.19, 75.34; New York 1.86t4, 1.901/4; Brussel 30.08, 30.20; Stockholm 44,76, 44.94; Ztlrlch 43.59, 43.75. NOORDWIJK. Vergadering Alg. Ned. Bouwarbeiders- Bond afd. Noordwijk. De afd. Noordwijk van den Ned. Bouw- arbeidersbond hiled in Hotel Royal alhier een filmavond. Vertoond werd de documen taire film „Onder Water Door", een film der Maastunnelwerken te Rotterdam. Voor dezen avond bestond zeer veel be langstelling. De zaal was geheel bezet toen heer S. Verloop opende en mededeelde dat de burgemeester wegens familieomstandig heden verhinderd was aanwezig te zijn. Hierna werd vertoond een klein teeken- filmpje en kreeg men te zien hoe de kin deren der bouwarbeiders een week hun va cantie doorbrachten. De Bond zorgt, dat zij een week naar de voor hen ingerichte kam pen kunnen gaan, waar zij de zoo noodige gezondheid opdoen. Vervolgens kwam een vierdaagsch uitstapje naar Brussel van de jonge leden op het doek en zagen wij hoe de ouderen hun vacantie aan de zeekust doorbrachten, waarna de clou, de prach tige film „Onder wdter door" werd. ver toond. Voor de pauze heeft het hoofdbe stuurslid de heer Stam een korte toespraak gehouden naar aanleiding van deze film. Bij het 20-jarig bestaan van den Bond i zocht men naar een blijvende herinnering AMSTERDAM, 21 Februari Door de storting op de jongste staatsleening is de schatkist in een gunstiger positie komen te verkeeren en duidelijk is dit weerspiegeld door de gegevens omtrent den jongsten week staat van de Nederlandsche Bank. De cijfers betrekking hebbende op de opbrengsten van de belasting welke deze week in het licht zijn gegeven hebben doen uitkomen, dat de bronnen waaruit het Rijk zijn financieele kracht moet putten in de achter ons liggende maand lang niet slecht hebben gevloeid. Hierbij dient in aanmerking te worden genomen, dat de loon belasting bij de opbrengst van de rijksmiddelen practisch geen rol heeft gespeeld, maar in de toekomst waarschijnlijk een flink gewicht ln de schaal zal leggen. Het Rijk heeft echter nog geregeld groote uitgaven te doen en het staat te vreezen. dat de inkomsten nog niet ge heel toereikend zullen zijn om de uitgaven te dekken. Het is dan ook niet onwaarschijnlijk, dat de vlottende schuld binnen afzienbaren tijd wederom zal toenemen. De opbrengst van de jongste staatsleening heeft natuurlijk de gele genheid geopend om een gedeelte van de schul- ?inJ?p korten termijn om te zetten ln een ver plichting met een langeren looptijd, maar dit neemt niet weg dat de vlottende schulden van het rijk ook op het oogenblik nog zeer hoog zijn Volgens de jongste opgaven inzake de kaspositie van het Rijk stond per 15 Februari alleen aan schatkistpromessen en schatkistbiljetten nog uit voor een bedrag van f. 1.221.047.000, terwijl aan zilverbons in omloop waren voor een bedrag van ruim f.49 millioen. De schuld aan gemeenten bedroeg niet minder dan ruim f.6 millioen. De rekeningcourant met P.T.T. wees bijna f.136 millioen en met staats bedrijven ca. f.20 millioen aan. Diverse reke ningen-courant beliep bijna f. 228 millioen. Hoe wel op de beleggers thans een flink beroep is gedaan moet men toch rekening houden met de mogelijkheid, dat t.z.t. we'derom een gedeelte van de kortloopende schulden zal moeten worden geconsolideerd. Intusschen heeft de geld markt de spanning, welke met de storting op de jongste staatsleening gepaard ging, gemak kelijk opgevangen. Op de discontomarkt zijn de koersen wel even naar boven gegaan, maar de prolongatiekoers kon, niettegenstaande zich een goede vraag naar prolongatie gedurende korten tijd openbaarde op 2 3/4 worden gehanhaafd, en op de geldmarkt is de rust dan ook reeds weer teruggekeerd. De middagbeurs. Hoewel de handel op de Amsterdamsche effectenbeurs van beperkte afmetingen bleef, was de stemming verbeterd. Voorna melijk moest dit worden toegeschreven aan het herstel van Wallstreet, wat, zooals reeds eerder was uiteengezet, voor de Amsterdam sche beurs tegenwoordig weer van behoor lijke beteekenis is. Het verbeterde sentiment kwam op de locale markt tot uiting in hoogere notee- HOOFDDORP, 20 Febr. OTanen en Zaden (Boerennoteering) Per 100 K.G.: B Witter tarwe 12.05; Rogge 11.05; Brouw Chevalier Gerst 10.95; Wintergerst 10.55; Haver 9.05; Duiveboo- nen 14,55; Paardeboonen 12.80; Bruine boonen 23.05; Schokker erwten 15.55; Groene erwten 13.05; Wijker vale 15.55; Vale erwten 19.65; Gele mosterd 18.55; Kanariezaad 12.55; Karwfjzaad 31.55; Blauwmaanzaad 43.44; Koolzaad 17.05. Zonder Baal. KATWIJK AAN DEN RIJN, 20 Febr. Groen - tenveiling Per 25 K.G.: Knolselderie A f. 11.70 —12.00; Idem B 5.00—6.00; per kist van 6 K.G.: Boerenkool 2327 ct.; Per 100 K.G.: Roode kool 6.006.50; Gele kool 5.005.20; Groene 5.00— 5.20; Spruitkool 13.00—17.00; Uien 5.10—5.50; Per kist van 20 K.G.: Waschpeen 1.20—1.90; Kroten 0.52—0.62. RIJNSBURG, 20 Febr. Groentenvelling Gele kool 4.90—5.20; Roode kool 6.50; Boeren kool 2.00—3.50; Knolrapen 2.80—3.10; Knolsel derij 12.00; Witlof 16.00—21.— per 100 K.G. Kro ten 0.62; uien 1.001.10; Waschpeen 1.101.80 per kist, RIJNSBURG. 20 Februari Bloemenveiling Copland rose 33—37; Bartigon 48—52; Pitt 42 —46; Edith Eddie 48—54; Albion 44—52; Witte Valk 28—32: La Reine 22—26: Goudvink 36— 42; Golden Harvest 46—48; Gele Prins 2832; Yellow 18—26; Fred Moore 18—21; Lady Moore 20—22; Due de Berlin 1820; v. d. Hoeff 36—42; Murilo 24—28; Electra 34—40; Theeroos 34—40; Peach Blossom 3036; Freesia's geel 4244. VOORHOUT, 20 Febr. Slachtkonijnen 1.80 —3.25; jonge konijnen 0.40—0.80; kippen van 0.45—0.75; hanen tot 0.85; duiven tot 0.20. Alles per stuk. De Heer en Mevrouw VAN DOOREMAAL-v. d. LELIE geven met blijdschap kennis van de geboorte van hun Dochter 7507 MARIJKE. Batavia, 5 December 1940. Verloofd: BEP SLINGERLAND en CASPER. VAN DER NAT Leiden, 22 Februari 1941. Transvaalhof 15. Trompstraat 40 8159a Thuis: 23 Februari van 35, Transvaalhof 15. Verloofd: TOOS VAN DER WILK en KEES STUTVENBERG. Leiden, 23 Februari 1941. Mare 58. 7508 Jan Llevemsstiaat 13.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3