STADSNIEUWS LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 21 Februari 1941 Keel Verzachtend 5^1 VICKS HOESTBONBONS KERK- EN SCHOOLNIEUWS ^MJN/T EN LETTEREN. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Dagbladreclame is niet te vervangen Binnenland Preferentie bij faillissement Buitenland i— CHR. WIJKVEREENIGING „LEVENDAAL". Jaarverslag der Ziekenverpleging. Aan bovengenoemd jaarverslag is het volgende ontleend: Ondanks de moeilijke tijden kon de Ziekenverpleging, met haar werk doorgaan al was het dan hiet geheel zooals het Be stuur het 'gaarne had gezien. De wekelijk- sche porties soep konden niet worden uit gereikt, daar zij niet bereid konden wor den zooals het behoort. Om dezelfde reden moest het verstrekken van maaltijden be ëindigd worden. Gelukkig konden we met het verschaffen van melk op tamelijk be vredigende wijze voortgaan. In het geheel werden 1117 L. melk, .519 eieren en 80 maal tijden verstrekt. Kleeren werden ook veel minder ontvan- oi voorraad was er dan ook niet, maar toch kon het Bestuur nog heel wat pakjes maken. Hartelijk dank aan allen, die door hun steun meehielpen het werk te doen voort gaan; dank ook voor de „penningen" die wekelijks geofferd werden in de busjes, die te zamen de som van f. 85.49 opbrachten. De bus van de zuster bevatte de mooie som van f. 241,10. De Ziekenverpleging wordt opnieuw in ieders belangstelling aanbevolen! In de kliniek werden 5119 patiënten be handeld benevens 26 patiënten voor de hoogtezon. terwijl de zuster 4213 huisbe zoeken aflegde. Er werden 22 baden ver strekt. VERGADERING GING NIET DOOR. De voor gisteravond vastgestelde verga dering van „Nationaal Front", waarin als spreker zou optreden de leider, de heer Arnold Meyer, is te elfder ure op bevel der Duitsche overheid afgelast. IN HET DUISTER TE WATER. Gisteravond omstreeks halfelf is de 55- (jarlge A. H., wonende op de Volmolen gracht# In het water van de Oude Vest ge- loopen. Hij wist zich zwemmende boven water te houden, totdat hulp kwam op dagen en men hem met behulp van een roeiboot en een reddingshaak van de Leld- sche Reddingsbrigade (men ziet maar weer hoe nuttig dit materiaal kan zijn!) op het droge wist te trekken. Na bij een der aan- wonenden van droge kleeren te zijn voor zien, bracht de E.H.D. hem naar huls. GEEN WIT LICHT IN DONKER! De politie heeft in de laatste dagen ette lijke electrische zaklantaarns in beslag ge nomen, die in plaats van blauw, zooals de voorschriften luiden, wit licht uitstraalden. Men houde zich aan de bepalingen en gebruike uitsluitend lampjes, die van het vereischte keur zijn voorzien. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: N.V. Stoomhoutzagerij en schaverlj „De Vlijt", Hoorn 174. Alphen a. d.' Rijn. Over leden commissaris: J. Sprey, Alphen a. d. Rijn. N.V. Bouw-, Handel- en Exploitatiemaat schappij Stagar, Rijnsburgerweg 125, Lei den. Do zaak is verplaatst naar Gouda, Flu- weelen Singel 43. Opheffing: A. en H. Sohns, Breestraat 26, Leiden. Dameskappersbedrijf; winkel in parfume rieën. Vereff.: A. S. Sohns, Leiden. en geneeskrachtig door de ctoc"t Vicks VapoRub ingrediënten 7516 (Ingea Med.ï den dierentuin van Londen. De Engelsche regeering wist zijn verdiensten voor het land toch te waardeeren en verleende hem den titel van Sir. Maar bij zijn dood was hij nog weinig bekend en waardeering had hij bijna niet genoten. Thans vereert Engeland hem als een zijner grootste zonen. In tal van steden zijn straten en pleinen naar hem genoemd. Vanzelfsprekend is dat vooral in Singapore zelf het geval, waar men steeds weer den naam van Raffles tegenkomt. Het is merkwaardig hoeveel belangrijke punten in Singapore den naam. Raffles dragen. Niet alleen een groot plein, maar ook een straat, een kade, een haven, een bibliotheek, een museum, stoombooten, een vuurtoren en zelfs'het grootste hotel van de stad. Merk waardig is het, dat de naam Raffles ook in Nederland zeer bekend is. Maar niet als de man, die Singapore in Engelsch bezit bracht, doch als de groote onbekende.de gentleman- inbreker! Geweldige groei. De enorme groei van Singapore komt het best tot uiting in de bevolkingscijfers. Om streeks 1820 telde het eiland ongeveer 10.000 inwoners. In 1840 had alleen de stad Singa pore reeds 40.000 zielen, welk aantal in de laatste jaren der vorige eeuw was gestegen tot bij de 170.000. Voor den wereldoorlog be droeg het aantal inwoners reeds omstreeks 235.000, terwijl het volgens de laatste, in 1931 gehouden volkstelling omstreeks 360.000 beliep. Het eiland Singapore telt ver over de half millioen zielen. Merkwaardig voor de ontwikkeling van Singapore is. dat de bevolkingsstatistieken leeren, dat de groei volkomen op rekening komt van vestiging. Want een geboorte overschot is er niet. Integendeel. Ongeveer 10 jaar geleden stierven er meer mënschen, dan er kinderen geboren werden. Singapore schijnt een ongezonde stad te zijn: vooral de kindersterfte is er groot. Op hygiënisch gebied hebben de Engelschen dan ook wei nig in Singapore gepresteerd. Het gering aantal geboorten is ook een gevolg van de wanverhouding tusschen mannen en vrou wen Van 1920 zijn de cijfers b.v. bekend. Er waren toen 275.000 mannen tegen 141.000 vrouwen op het eiland, d.i. ongeveer 2 mannen tegen 1 vrouw. Een Chineezenstad. Met recht kan Singapore een Chineezen stad worden genoemd. De immigratie uit China is steeds buitengewoon groot ge weest en het is dan ook geen wonder, dat de zonen van het Hemelsche Rijk in Singa pore's straten domineeren. Zij verrichten er alle mogelijke werkzaamheden, evenals de Britsch-Indiërs. De Maleiers, die de oor spronkelijke bevolking vormen, zijn naar het schijnt voor zwaarder werk geheel onge schikt. Ze zijn teruggedrongen. De Chinee- ïen vormen liefst ongeveer 75 pet. der be volking. Het aantal blanken bedraagt niet meer dan 7 a 8000. Van groote beteekenis voor Singapore zijn de tinwerken op Pulo Branl, een eilandje, in de nabijheid van de stad, waar zich de grootste tinsmelterij ter wereld bevindt', daar wordt o.m. al het tin van het schier eiland Malakka uitgesmolten. Singapore is een mooie stad met vele groote openbare gebouwen, tal van kerken en haast ontelbare Chineesche tempels. De nieuwe stad is in tegenstelling met de Chi- neezenwijken ruim aangelegd. Bij het stad huis bevindt zich de Victoria Memorial Hall met het standbeeld van Raffles. Vroeger meerden de schepen aan de prachtige reede, maar later is ook uit stra tegische redenen meer Zuidwaarts de zeer beschutte moderne haven aangelegd. In April 1925 heeft het Engelsche parlement besloten vele millioenen ponden sterling uit te trekken om Singapore tot een zeer sterke vesting te maken. Een moderne oorlogsha ven werd ingericht met een dok, waarin zelfs de allergrootste linieschepen kunnen worden gerepareerd. Het is vooral deze oor logshaven, welke Singapore tot een belang rijk strategisch punt heeft gemaakt en dat in deze dagen van spanning in het Verre Oosten de aandacht is gevestigd op de stad welke Sir Stanford Raffles in Engelsch bezit bracht. UITVOERING MET HET TRAUTONIUM. Een electrisch muziekinstrument. Het electrische orgel, Trautonium ge naamd, is ook in ons land niet nieuw. Het werd reeds in 1930 ten gehoore gebracht. Sindsdien heeft het echter een opmerkelijke ontwikkeling doorgemaakt. Het resultaat dezer ontwikkeling heeft de Duitsche con structeur, Oskar Sala voor een aantal be langstellenden gedemonstreerd in de.lokali teiten van het Rijkscommissariaat te Den Haag. Het electrische orgel is feitelijk een snaarinstrument, uitgevonden door prof-, dr. Ing. Fr. Trautwein. Oskar Sala, de eerste bespeler van het instrument is tegelijk de voltooier er van geworden. Een mechanisch instrument is het Trautonium geenszins. Niet de electrische energie brengt den toon voort, maar de hand van den speler. De electriciteit levert slechts de kracht, welke noodig is om de toonsterkte te regelen. Men zou, evenals bij de viool, kunnen spreken van een snaarinstrument met vrije toonvor- ming. De bespeler kan door een vernuftig systeem van schakelingen tonen van bijna onbegrensde hoogte en laagte voortbrengen. Schakeeringen en karakter van den klank legt de bespeler eveneens in het instrument, evenals hij dat door den vingerdruk doet met de toonhoogte. Het spreekt vanzelf, dat de speeltechnische mogelijkheden van dit instrument enorm zijn. Problemen bestaan hier feitelijk niet. Wij konden constateeren aldus het A. N. P. dat de toon van het Trautonium bijzonder mooi is. Het Nederlandsche pu bliek zal spoedig een oordeel kunnen vor men want het Utrechtsch stedelijk orkest zal zich de volgende week laten hooren met het Trautonium, ook door de radio. Uitge voerd zal dan worden het concert voor or kest en Trautonium van den jongen Duit- schen componist Harald Genzmer. Daar mede verschijnt het Trautonium voor de eerste maal in Nederland in het groote sym- phonieconcert. De heer Sala zal zijn instru ment zelf bespelen. De bovenbedoelde con certen staan onder leiding van generaal- musikdirektor Zaun, uit Berlijn. TIJDSCHRIFTEN. „Caeollia en de Muziek". Het maandblad „Caecilia en de Muziek" wijdt een bespreking aan den dirigent Henri Her mans te Maastricht, wiens 25-jarige leiding van het Stedelijk Orkest in die gemeente onlangs herdacht is. W. L. Zalsman schrijft over den dirigent Johannes Verhulst, die in de vorige eeuw zulk een voorname plaats in het Neder landsche muziekleven innam. Willem Zonder land schrijft over „Rariteiten in de 19de eeuw" (prae-historische programma's) en Lou van Strien wijdt een beschouwing aan ..Heroriën teering der muziek?" GEBOREN: Hendrik Johannes, Z. van W. F Flaman en M. M Dreef Wybo, Z van P. Th. Oosterhoff en R. R. Baldow Jacobus Josef. Z. van A. D. Mossel en A. A Hövelmeijer Froukje Her- mina Hendrika. D. van W. D. v.,Muijen en H. Timmerman Franciscus Johannes, Z. van J. A. v. d. Hulst en B. Veenswijk Clasina, D. van P. 'tHart en M, Koppert Maria Hen drika. D' van J. R. Regeer en J. Meijers Christina Maria. D. van C. M. Langerak en S. v. d. Waals Alfred. Z. van J. Blom en E. C. Binnendijk Jenneken Jutta Waldrant Vera, D. van J. W. Jongman en J M. v. d. Pluijm Anthony. Z. van P. Imanse en C. v. Groen Anna Maria. D van W. J. Gertenbach en M. van Ginhoven Maria Gerarda Johanna. D. van L. R Kallenberg én L J. v. Seggelen, Willem Daniël zn. van J. D. Crama en E. Fuchs. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 23 FEBRUARI. Bodegraven Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 u., ds. Klüsener; nam.' 4 uür, ds. M. Verkerk van Moercapelle. Géi-ef. Kerk: Vóorm 10 en nam. 3 uur, ds. Dam. Evang. Luth. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. J. N. Bieger van Lelden. Geref. Gem.: Voorm 10 en nam. 4 uur, lees-, dienst. -- Evangelisatiekring „Bodegraven" Beursge bouw, nam. 3% uur, de heer J. Kits te Zeist. Haarlemmermeer Ned. Herv. Gem.: Hoofd dorp: Voorm. 10 en nam. 3 uur, ds Salverda. Badhoevedorp: Voorm. 10% uur, de heer P. 'v. d. Berg. Aalsmeerderweg: Voorm. 111/4 uur. de heer W. Koudstaal. Vijfhuizen: Voorm. 10 en nam 3 uur, de heer Brörens. Nieuwe Meerdtjk: Voorm. 10% uur, de heer J. Martens van Amsterdam. Hazerswoude Ned. Herv. Kerk: Voorm 10 en nam. 2 3/4 uur, ds. Klehl. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 2uur, cand. A. W Bol. Hillegom Ned. Herv Kerk: Voorm. 10 en nam. 3 uur (Jeugddienst), ds. Eerhard. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 3 uur, ds. Krabbe. Chr. Geref. Kerk: Voorm 10 en nam. 4 uur, leesdienst. Ned. Prot. Bond: Voorm. 10% uur, dr. H. Faber van Schiedam. Hoogmade Ned. Herv, Kerk: Voorm. 10% uur, ds. Van Sinderen. Katwijk-aan-den-Rün Ned. Herv Kerk: Voorm. 10 en nam. 3 uur, ds. E. Warmolts. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 3 uur, ds. J. G Aalders. KatwUk-aan-Zee Geref. Kerk: Voorm. 10 ,en nam. 5 uur, ds Gilhuis. Koudekerk Ned. HerV. Kerk: Voorm. 10 en nam. 2% uur. ds. Van Binsbergen. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 2% uur, ds. Haspers. Leiderdorp Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 u., J. P. Cannegieter van Oudshoorn; nam. 2% uur, dr. Schoneveld van Den Haag. Kinderkerk: Voorm. 10% uur, de heer C W. Corts. Geref. Kerk: Voorm. 9% en nam. 2% uur, ds. Df]k. Leidschendam Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 3 uur, ds. Vermet. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 3 uur. ds. Boukema Leimuidcn Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10% uur, ds. Van Veenen, Geref. Kerk: Voorm. 10% en nam. 3 uur, de heer W. C. P. Boer. cand te Bodegraven. Lisse Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 4 uur, ds. J. Th. v. Veenen Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 4 uur, dr. Th. Ruys Jr. Chr. Geref Kerk: Voorm. 10 en nam. 4 uur, ds. A. Ponstein. Geref. Gem.: Voorm. 10 en nam. 4 uur, lees dienst. Oud-Geref, Gem.: Voorm half tien en nam. halfdrie, leesdienst. Ned. Prot. Bond (O. L. School): Voorm. 101/4 uur, prof. dr. G. H Sevenster van Leiden. Nieuwveen Ned. Herv. Kerk: Nam. 3 uur, ds. Kater. Gëref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 2% uur, ds. Speelman. Evangelisatie: Voorm. 10 en nam. 3 uur, de heer A. v. Scherpenzeel. Niéuw-Vennep Ned. Hen'. Kerk: Voorm. 10% urn*, ds. Lazonder; nam. 3% uur, ds. Sal verda. Geref. Kerk: Voorm. 10% uur en nam. 2% uur, ds. Smilde. Chr Geref. Kerk: Voorm. 10% en nam. 4 uur, leesdienst. 1 Noordwükerhout Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10-uur en nam. 6 uur (De Zilk), ds. Den Hertog. Öegstgeest Groene Kerkje: Voorm. 10.15 uur, de heer A. P. van der Haas Pauluskerk: Voorm. 10.15 uur, ds. T. J. Jan sen Schoonhoven; nam. 3 uur (Jeugddienst), ds. H. E. Beker van Haarlem Ver. van Vrijz. Hervormden (W. de Zwijger- kerk) Voorm. 10% uur. dr. Boersema. Sassenheim Ned. Herv.' Kerk: Voorm. 10 en nam 3 uur, ds. Krijkamp. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 4 uur, ds. Kuiper. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 4 uur, student H. W. Eerland v Apeldoorn. Voorhout Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Klomp. Voorschoten Ned. Herv Gem.: Nam. 5 u, ds. J. Roodenburg uit Voorburg. Warmond Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 2% uur, ds. De Bel. Wassenaar Ned. Prot. Bond: Voorm. 10.35 uur, ds. A. Keuter van Den Haag. Ned. Herv. Gem.: geen opgave. Zoetermeer Ned. Herv. Kerk: Voorm 10 uur en nam. 2.30 uur. dr. J. J. Woldendorp. Geref Kerk: Voorm. 10 en nam. 2.30 uur, ds. H. Verslufjs. Geref. Gem.: Voorm. 10.30 en nam. 2.30 uur. leesdienst Ver. tot verbreiding der Geref. Waarheid: Voorm. 10 en nam. 2 uur, de heer v. d. Hoeven v; Waddihxveen. Ver. van Vrijz, Herv.: Nam 6.30 uur, onbe kend. Zoeterwoude Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10% uur. ds. Eykman. NED. HERV KERK. Beroepen: TeWartena en Warstiens, ds. J. Visser te Midsland op Terschelling. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt: Voor Meliskerke, ds. B. van Neer bosch te Rilland. ONDERTROUWD: w: Sip jm. 25 j. en M. H. de Ruljter jd. 21 j. D. J. Zierikzee jm. 26 jr. en Th. C. Zandber gen jd. 18 jr. —F. J. M. Chaudron jm. 20 jr. en L. Velthufjsen jd. 22 jr. GETROUWD: F. J. Buis jm en H. C. M. Singeling jd. H' - Holswilder jm. en J. Seller jd. A. Th. v. Leeuwen jm en H. J. Sinteur jd. E. G. Taubert jm. en H. Hageman jd. OVERLEDEN: S. Biom, Dr. 5 maanden J. Leemans, Dr. 24 'j. G. Hakker, wed. van C. v. Dorsten 78 jaar. W. M. Bruïne vr.. 79 jr. J. Velthuijzen van Zanten m., 66 jr. A. van Mastrlgt wedn. 73 jr. DE VORDERING VAN EEN GENEESHEER ERKEND. Te Boxtel overleed in 1934 notaris N„ wiens nalatenschap failliet verklaard werd De behandelende geneesheer, dokter H„ elschte bij den curator preferentverklaring van zijn vordering van ruim f. 2500.—wel ke preferentie hij grondde op art. 1195 van het burgerlijk wetboek. De curator erkende de vordering, doch bestreed de preferentie, waarop een pro cedure geyoerd werd voor de rechtbank te 's-Hertogenbosch. De rechtbank beperkte de preferentie tot f. 346.Als ratio dei- bepaling. waarvan alle kosten van de laat ste ziekte preferent worden verklaard, zag de rechtbank deze, dat het overlijden van den patiënt zoo min mogelijk van invloed mag zijn op de betaling van de kosten van de geneeskundige behandeling en verple ging, maar dan ook deze strekking de be perking inhoudt, dat zij niet geldt voor die kosten waarvan de daartoe gerechtigde tijdens het leven van den patiënt betaling had mogen verwachten. De vordering van f. 2500.was namelijk gegrond op een behandeling gedurende twee jaren. De rechtbank kwam tot de slotsom, dat het voorrecht voor geneesheeren dus niet geldt over dat tijdvak, waarover zij, overeenkom stig het ter plaatse geldende gebruik reeds tijdens het leven van den patiënt betaling had kunnen reclameeren. De arts kwam van dit vonnis in hooger beroep bij het hof te 's-Hertogenbosch. Dit heeft geoordeeld, dat de ratio van voor noemde wetsbepaling door de rechtbank niet volledig is weergegeven en daar daar aan behoorde te worden toegevoegd, dat itie verleend wordt opdat de patiënt niet in zijn laatste ziekte van die '-^deling en verpleging verstoken zij. Dan is echter aldus het hof ook dui delijk, dat de strekking der bepaling ls te bevorderen, dat geneesheeren zonder dat zij bevreesd behoeven te zijn, dat bij over lijden van den patiënt wellicht het ver haal van het hun toekomende minder ze ker zal worden, hun hulp gedurende een geheele ziekte zullen verleenen, wetende dat zij In geval van overlijden van hun patiënt althans bevoorrecht zijn. Dit doel zou zeker niet worden bereikt wanneer de behandelende medicus zich voor oogen zou moeten houden, dat zijn preferentie tel kens na eenige maanden vervalt. Ook achtte het hof niet aannemelijk, dat de wetgever de zieken langer of korter zou willen doen profiteeren van de gunstige gevolgen, welke het toekennen der prefe rentie beoogt vóór hen in het leven te roepen naar gelang van de plaats, waar zij wonen in verband met ter plaatse gelden de gebruiken. Op grond van bovenstaande heeft het hof het vonnis der rechtbank vernie tigd en den arts als preferent schuld- eischer toegelaten voor zijn geheele vordering. Hierop kwam de curator in cassatie en heden heeft de Hooge Raad dit be roep verworpen, na te hebben overwo gen, dat de wetgever in art. 1195 b.w. de vraag onder oogen heeft willen zien in hoever beperking van voorrecht bij bepaalde vorderingen gewenscht ware. Die beperking is in een aantal gevallen gevonden in een begrenzing naar tijds duur, terwijl voor het onderhavige ge val zij aldus is geschied, dat voor de kosten van alleen de laatste ziekte maar dan ook voor alle kosten daarvan het privilege is toegekend. De wet biedt dan ook voor een beperking gee nerlei steun. RADIODISTRIBUTTE-AANSLUITINGEN WORDEN NIET VERZEGELD. Distributieluisteraars, die hun radio-aan sluiting willen opzeggen, hebben niet an ders te doen dan hiervan zoowel aan de distributie-centrale of -dienst, waarbij zij zijn aangesloten, als aan een postkantoor, poststation of postagentschap kennis te geven. Het luidsprekerkastje bij deze distributie-abonné's thuis behoeft dus nooit verzegeld te worden. Hun, die onder voorwendsel het luid sprekerskastje te komen verzegelen, bij eën diistributieluisteraar toegang tot de woning vragen, kan men derhalve zonder meer dien toegang weigeren en de deur wijzen. HET IJS OP HET IJSSELMEER. De stoombooten „Friesland" en „Zuider zee" van de N.V. Reederij Koppe te Amster dam, die gistermorgen van Lemmer waren vertrokken met bestemming Amsterdam, zijn gisteravond om acht uur te Lemmer teruggekeerd. Tot dicht onder Urk ging de reis naar wensch, doch daarna schoof het kruiende ijs zóó krachtig op, dat de booten dadelijk moesten terugkeeren om niet in het kruiende ijs te worden meegesleurd en naar alle waarschijnlijkheid te worden plat gedrukt. ACHTTIEN METER OMLAAG GESPRONGEN. Uit schrik voor de politie. Vanmorgen vervoegde zich de recherche van de Rotterdamsche politie aan het hotel Central te Rotterdam, teneinde den 28-ja- rige E. K. wonende te Groningen te spre ken voor een simpele overtreding. De man kreeg den schrik beet en snelde naar het dak, van waar hij 18 meter omlaag sprong. In ernstigen toestand werd hij met een bloedende hoofdwonde, twee gebroken bee- nen en kneuzingen aan het ruggemerg in een der ziekenhuizen ter verpleging opge nomen. ONDERZOEK OP TRICHINEN. In den iaatsten tijd en in elk geval vóór 1 Mei wordt in een aantal Nederl. steden het onderzoek op trichinen Ingevoerd, dat wil zeggen: dat in de bedoelde steden voort aan alle geslachte varkens niet slechts op de vleeschkwallteit, maar op het voorkomen van trichinen gekeurd worden. Hierdoor zullen ook in dit opzicht eventueele schaden voor de menschelijke gezondheid worden voorkomen. Om de inrichtingen hiervoor te bestudee- ren en de bedrljfstechnlsche inschakeling van dezen dienst te leeren kennen, zal een aantal Nederlandsche directeuren van abattoirs in gezelschap van de directie van den staatsveeartsenijkundlgen dienst een onderzoekingsreis naar Duitschland maken en verschillende abattoirs alsmede andere ter zake van belang zijnde inrichtingen be zoeken. HET IN BESLAG NEMEN VAN DEENSCHE SCHEPEN. Door Chili. De president der Chileensche republiek heeft vertegenwoordigers der pers een ver klaring gegeven omtrent het in beslag ne men van Deensche schepen door Chili. Hij gaf uitdrukking aan de opvatting, dat deze maatregel gerechtvaardigd wordt door twee beginselen, n.l. door de normen van het nationale enhet internationale recht en door het moreel© recht, dat niemand kan ontkennen. Hij wees er op, dat het toch al moeilijke scheepvaartverkeer van Chili door den oorlog nog meer beperkingen heeft on dergaan en daardoor het leven van Chili in gevaar brengt. De president der repu bliek legde er den nadruk op, dat men niet meer schepen in beslag heeft genomen dan volstrekt noodig is voor de beveiliging- van het nationale leven. (D.N.B.) DE NAAR ENGELAND UITGEWEKEN GEALLIEERDE STAATSLIEDEN. Volgens een bericht uit Londen is giste ren in het Lagerhuis in tweede lezing een wetsontwerp behandeld, op grond waarvan aan de in Engeland verblijvende geallieerde regeeringsvertegenwoordigers diplomatieke immuniteit zal worden verleend. De onderstaatssecretaris van het Brit-sche ministerie van' buitenlandsche zaken Butler heeft bij deze gelegenheid verklaard, dat men in Engeland een „miniatuur-Europa" herbergt. Hiervoor komen in aanmerking de vertegenwoordigers van Polen, Noorwegen, Nederland, Bélgfë, Tsjecho-Slowakije, Lu xemburg en de „vrije Franschen". (D.N.B.) DE TOESTAND IN HET ZUIDZEEGEBIED. De woordvoerder van het Japansch bu- reua van voorlichting Isjii heeft vanoch tend in de persconferentie verklaard, dat Japan van de Britsche admiraliteit geen waarschuwing verwacht en dat Japan door de Britsche admiraliteit niet gewaarschuwd behoeft te worden. Dit was een antwoord op een vraag betreffende een persbericht uit Washington, volgens hetwelk de Brit sche admiraliteit Japan gewaarschuwd heeft, dat de Ver. Staten handelend zou den optreden als Singapore zou worden aangevallen. Toen een vraag gesteld werd betreffende de beweringen van Amerikaan- sche congresleden, dat de Ver. Staten Ja pan zouden moeten aanvallen als dit land een aanval op Singapore zou ondernemen, antwoordde de woordvoerder met de weder vraag, of iemand zich kon voorstéllen, dat de Japanners Singapore zouden aanvallen. Op de vraag, of de spanning in. het Zuid zeegebied, waaromtrent zooveel geruchten de ronde hadden gedaan, verminderd was, antwoordde Isjii, dat zijn. verklaring, van 18 Februari, waarin hij den nadruk had gelegd op de ongegrondheid vari de g nichten omtrent een, gespannen toestand in Oost-Azië, eenige uitwerking had ge had. Zijn verklaring, aldus Isjii, had een veel grootere reactie teweeggebracht dan hij verwacht had. (Domei). PARTIJCONGRES TE MOSKOU. De achttiende partij conferentie te Mos kou is gisteravond gesloten. De genomen besluiten hebben betrekking op personeels- veranderingen in dë hoogste commissies der partij. Zoo werden uit het centraal comité der partij, dat in totaal 71 leden telt, uitge sloten de vroegere volkscommissaris voor buitenlandsche zaken Litwinof, de vroegere volkscommissaris voor de houtindustrie Antselowitsjde vroegere volkscommissaris voor de middelzware machinebouwindustrie Lisjatsjef en de vroegere volkscommissaris voor de mijnbouw- en hoogovenindustrie Merkulof. Deze maatregelen werden getrof fen onder het motief, dat de betrokkenen hun verplichtingen als leden van deze com missie niet waren nagekomen. Uit de krin gen van functionarissen van het "centraal comité zijn 15 personen uitgesloten, voor het meerendeel personen, die hooge partij- functies bekleedden of volkscommissarissen, die de laatste twee jaar waren afgezet. In het centraal comité nemen zes nieuwe leden zitting, o.m. de ambassadeur te Berlijn, Be- kanossow, de president van den stedelijken raad van Moskou, Pronin, en de voorzitter van den oppersten sovjet van de Karelo- Finsche bondsrepubliek, Kuusinen. Ten slotte richtte de partij conferentie tot eenige volkscommissarissen welker ressorts den Iaatsten tijd slechte prestaties vertoo- nen, vermaningen en waarschuwingen. De vroegere, voor een jaar van zijn functie ont heven volkscommissaris voor de luchtvaart industrie der Sovjet-Unie, Michael Kaga- nowitsj, kreeg een strenge vermaning. Waarschuwingen kregen o.m. de volkscom missaris voor de chemische industrie, De- nisow, de volkscommissaris voor de muni tie-industrie, Sergejef, en de volkscommis saris voor de zeevaart, Dukelskl. (D.N.B.) 2—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2