Singapore, Amerika's steun aan Engeland VRIJDAG 21 FEI No. 24819 Engelcrnd's vlootbasïs in het Verre Oosten Verduisteren: 81ste Jaargang De pacht- en leenwet Van de gevechtsterreinen Darlan terug te Vichy Uit Engeland Uit het Verre Oosten Verspreide berichten Sir Stanford Raffles vestigde de Engelsche macht 19.04 uur 8.43 uur J EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad zyn gevestigd. Andere advertenties 37 ets. per regel. Minimum 5 regels. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. - Incassokosten volgens postrecht. „Kleine Advertenties" (hoogstens 30 woorden) uitsluitend by vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets. berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zyn: per 3 maandenƒ2.35 per weekƒ0.18 Franco per post 2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) D© republikeinsche senator Nye ver klaarde, dat de Vereenigde Staten binnen dertig dagen, in oorlog zouden zijn, aLs de wet tot hulpverleening aan Engeland werd aangenomen. Aanhangers der regeering weerspraken de verklaringen van Nye en beweerden, dat de hulpwet den oorlog tot Europa zou beperken. Slechts een Duitsche overwinning zoo beweerden zij zou voor de Ver. Staten oorlog beteekenen. Het D.NJ3. meldt uit Washington, dat het debat over Roosevelt's voorstellen gisteren met een verrassing is geëindigd, daar de democraat Reynolds, die tot dusver tot de regeringsmeerderheid behoorde, zich scherp tegen de wetten tot hulpverleening keerde. Hij noemde de wet ëen maatregel tot ver dediging van het Engelsche imperium op kosten van Amerikaansche menschen- levens- en belastingbetalers. Reynolds noemde de verklaring van Willkie, die hij heeft afgelegd voor de commissie voor de buitenlandsche politiek en waarin hij zeide. dat met de ineenstorting van Enge land ook Amerika binnen zeer korten tijd in oorlog zou zijn, belachelijk. Zijn bewe ring, dat een Britsche superioriteit in de lucht met den steun van Amerika zou lei den tot een herovering vain alle door Duitschland bezette gebieden, wordt door deskundigen dwaas genoemd. ACTIE IN DE LUCHT. In aansluiting op het Duitsche Weer- machtabericht van gisteren, meldt het P.N.B.: Zeven Engelsche schepen met een totale tonnage van 33.500 b.r.t. zijn alleen gisteren al zoo zwaar beschadigd door Duitsche ge vechtsvliegtuigen, dat met hun algeheel verlies rekening gehouden moet worden. Dit blijkt uit de reeds gemelde afzonder lijke successen, die Duitsche gevechtsvlieg tuigen in de naaste en ruimere omgeving van de Britsche eilanden hebben behaald. Luitenant-kolonel Moelders heeft bij een luchtgevecht boven het Kanaal in de nabijheid van Dover twee vijandelijke vlieg tuigen neergehaald. Hij behaalde daarmede zijn 57e en 58e overwinning in de lucht. De Britsche admiraliteit heeft bekend gemaakt, dat het gewapende hulpschip van de Britsche marine, Crispin, tot zinken is gebracht:- Het hulpschip had een water verplaatsing van 5.051 ton en was in 1935 gebouwd. DE VERSPERRING VAN HET SUEZ-KANAAL. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De door Duitsche verkenningsvliegtuigen gemelde versperring van het Suezkanaal door twee tot zinken gebrachte vracht schepen, wordt door het vooraanstaande Arabische blad van Kairo, Al Ahram, be vestigd. Dit bladi meldt, dat het scheepvaartver keer in het Suezkanaal sedert 15 Februari volkomen stilgelegd is. Sedert twaalf dagen trachten de Britsche scheepvaartautoritei ten de gezonken schepen twee transport schepen van 10.000 en 6.000 brt. uit de vaargeul te verwijderen, tot dusverre ech ter zonder succes. De reeds veertien dagen durende ver sperring van het Suezkanaal, zoo verklaart men in welingelichte kringen, beteekent een harde dag voor de Britsche oorlog voering in de Middellandsche Zee. Voor de beide versperringen ligt reeds een opeen- hooping van schepen. Aangezien de ravi tailleering van het Britsche leger in Noord- Afrika een dringende zaak is, zijn de Engelschen, zoo de versperring van het Kanaal nog lang zou duren, gedwongen, hun transporten door de straat van Gibral tar over de Middellandsche Zee te leiden, waar zij de gevarenzone van de Duitsch- Italiaansche luchtmacht- moeten passeeren. In politieke kringen te Vichy zijn na den terugkeer van Darlan uit Parijs geen in lichtingen omtrent doel en resultaat van' reis te verkrijgen, aldus het D.N.B. Men neemt aan, dat Darlan zonder nauw keurig omlijnde opdracht naar Parijs is ge reisd en men heeft ook na zijn terugkeer den indruk, dat hij geen welomlijnde resul taten heeft meegebracht. In de onmiddellijke omgeving van den admiraal werd gisteravond verklaard, dat omtrent Darlans reis naar Parijs nóch een officieus communiqué, nóch een officeuze commentaar is gepubliceerd. Men kan slechts zeggen, dat admiraal Darlan am bassadeur De Brinon heeft ontmoet en dat bij ook met een aantal vakvereenigingslei- Jers in verbinding getreden is. United Press meldt nog: Het feit, dat de minister van financiën Bouthillier gisteren van deiri aanvang af de besprekingen tussohen Darlan en Pétain bijwoonde, en het rapport aanhoorde, dat Darlan den maarschalk over zijn Parijsche jois uitbracht, vat men hier op als een Jocken, dat het voornaamste doel van Darlan's besprekingen te Parijs verband bleld met zijn pogingen een vermindering dor kosten voor het onderhoud der Duit ss bezettingstroepen te bereiken. %n officieel communiqué is evenwel niet Afgegeven. EDEN TE CAÏRO. De Engelsche minister van Buitenland sche Zaken, Eden, is, naar uit Cairo ge meld wordt, in de Egyptische hoofdstad aangekomen. Hij is vergezeld door den chef van den Britschen generalen staf, sir John Dill. Volgens United Press Is het doel van deze reis bestudeering van de Britsdie strategische mogelijkheden in het Midden- Oosten en in het Balkangebied. Aan de reis wordt in Londen gTOote politieke en militaire beteekenis toegekend. WEER ZWIJGZAAM! De voorzitter van het Britsche vakveree- nigtmgscongires, Gibson, heeft Woensdag avond voor de radio het woord gevoerd. In zijn toespraak zeide Gibson, dat het pu bliek in Engeland in de toekomst nog zwijgzamer diende te worden dan. het reeds is. Men dient er onder alle omstan digheden voor te zorgen, zoo zeide hij, dat geenerlei inlichtingen over de Britsche in dustrie doorsijpelen en zoodoende misschien den vijand zouden kunnen worden over gebracht. Hij verzocht vervolgens nog maals vooral die personen in Engeland, die met breede lagen van de bevolking In contact komen, zooals b.v. winkeliers, be dienden van openbare verkeersmiddelen, houders van cantines, bij het geven van in lichtingen uiterst voorzichtig te zijn en nooit onnoodig veel met vreemde personen te spreken. Zelfs dingen, die ieder afzon derlijk zeer onbeduidend voorkomen, kun nen voor den vijandelijken berichtendienst van nut zijn. (A.N.P.). DE UITVOER NAAR ZUID-AMERIKA. De Engelsche regeering heeft, zoo meldt het D.N.B. uit New-York, den uitvoer van alle goederen naar Brazilië. Chili. Columbia en Peru verboden, zonder buitengewone toestemming. Dit verbod treedt 6 Maart in werkingen het wordt daarmede gemotiveerd, dat op deze manier de nog beschikbare scheeps- ruimte zoo goed mogelijk aangewend wordt en de* uitvoer met de betalingscapaciteit van de betrokken landen in overeenstem ming moet worden gebracht. VAN DEN BALKAN. Van Duitsche en Italiaansche zijde gaan nog geregeld stemmen op, die het Bul- gaarsch-Turksche verdrag schetsen als een nederlaag voor Engeland. Volgens het .Giornale d'Italia" zou dit pact wel eens gevolgd kunnen worden door andere uitin gen van pacificatie en saamhoorigheid op den Balkan. Het D.N.B. meldt uit Istanboel: Het blad „Aksjam" publiceert in verband met de Bulgaarsch-Turksche verklaring een artikeltje van den afgevaardigde Sa- dak. Daarin wordt o.m. gezegd, dat het accoord van Ankara» ook de vriendschaps betrekkingen tusschen Turkije en Grieken land bekrachtigt. Bulgarije heeft zich ver plicht, niet alleen Turkije, doch ook Grie kenland niet aan te vallen. Schending van dit accoord, aldus het artikel, zou de ge- 'heele verklaring haar kracht doen verlie zen. Overigens dient men het accoord van Ankara geen overdreven beteekenis toe te kennen. JAPAN S BEMIDDELING. Het A.N.P. meldt uit Berlijn: In politieke kringen in de Rijkshoofd stad wijst men op de onjuistheid van be paalde combinaties, die in het bijzonder door Amerikaansche nieuwsbureaux, doch ook door de Britsche propaganda verspreid zijn en welke waarschijnlijk gegrond zijn op de verklaring van den Britschen onder- i staatssecretaris Butler voor het Lagerhuis, volgens welke Japan aan Engeland zijn diensten heeft aangeboden om de tegen woordige conflicten in de wereld bij te leggen, In dezelfde kringen heeft men op grond van de berichten, waarover men hier be schikt. vooral ook die uit Japan zelf, den indruk, dat Japan als onderteekenaar van het drie-mogendheden-pact niet anders heeft gedaan dan bij monde van zijn j woordvoerder op «de buitenlandsche pers- 1 conferentie te Tokio nogmaals nadruk te leggen op zijn vreedzame bedoelingen. Blijkbaar heeft men te Londen, zoo zegt men hier, aan bedoelde verklaringen van den gezant Isjii een diepere beteekenis toe- gekend dan de bedoeling van Japan was. Van een nota of iets dergelijks, die Tokio, naar beweerd wordt, tot Londen zou heb ben gericht, is in politieke kringen te Ber lijn niets bekend. Men wijst er hier o.a. op, dat de Engelsche en Amerikaansche versies van dit thema elkaar sterk tegen spreken en geeft als zijn meening te ken nen, dat het streven van Japan, nogmaals nadruk te leggen op zijn vreedzame be doelingen, niet als een ..formeel vredes voorstel" kan worden beschouwd, waarom de door Londen verkondigde meening on juist is. VERKLARING VAN MATSOEOKA. In verband met de berichten, volgens welke de Japansche regeering een aanbod zou hebben gedaan aan Engeland om een vredesbemiddeling te ondernemen, heeft de minister van buitenlandsche zaken, Mat- soeoka, woordelijk aan de pers verklaard: „als minister van buitenlandsche zaken der Japansche regeering heb ik nooit aan wel ke natie ter wereld ook een bemiddeling aangeboden voor het herstel van den we reldvrede. Ik heb antwoord gegeven op een vraag van den Britschen staatssecretaris Eden in aangelegenheden, die betrekking hadden op de Japansche bemiddeling in het Thailandsch-Fransch Indochmeesche conflict. Ofschoon ik in dit antwoord mijn opvatting ten aanzien van het herstel van den wereldvrede tot uitdrukking heb ge bracht, heb ik nooit aan welke natie ook eenigérlei boodschap gezonden, die een Ja pansche bemiddeling voor den wereldvrede vormt, zooals bij geruchte is beweerd." (D.N.B.) AMERIKAANSCHE TROEPEN NAAR MANILLA. Aan boord van het Amerikaansche mili taire transportschip Grant, zijn in de hoofdstad der Philippijnen ruim 500 solda ten aangekomen. Van officieel? zijde is niet medegedeeld, of het hier gaat om verster kingen of om aflossing. In Manilla heeft het groot opzien gebaard, dat tegelijk niet minder dan 142 officieren in de haven aan land zijn gegaan. (D.N.B.) STAKINGEN IN AMERIKAANSCHE FABRIEKEN. In twee groote Amerikaansche fabrieken, die bewapeningsopdrachten hebben, zijn gisteren stakingen uitgebroken. Arbeiders en kantoorbedienden van de Willard Sto rage Battery Company in Cleveland legden het werk neer om daarmede te protesteeren tegen de onvoldoende hygiënische inrich ting van het bedrijf. De fabriek heeft be langrijke opdrachten in uitvoering voor de vliegtuigindustrie. Voorts gingen 1000 arbei ders in staking bij de hemdenfabriek Troy in New York, die legeropdrachten in uit' voering heeft. (D.N.B.) DE ILE DE FRANCE IN SINGAPORE. De correspondent van de International News Service in Sjanghai meldt, dat een Britsch kapitein heeft medegedeeld, dat het Fransche s.s. „Ile de France" in Singapore wordt vastgehouden. De scheepsleiding had tevergeefs getracht na de ineenstorting van Frankrijk het schip zelf tot zinken te bren gen. De Fransche bemanning bevindt zich met uitzondering van 147 geïnterneerde „weerspannigen" aan boord van het schip. (D.N.B.) PROCES TEGEN VOORMALIGE STAATS LIEDEN VAN TSJECHO-SLOWAKIJE. Na een geheime zitting van drie dagen heeft het Slowaaksche Hooggerechtshof vonnis gewezen in de zaak tegen den voor- maligen gezant der Tsjecho-Slowaaksche republiek te Parijs, dr. Stefan Osusky, den oud-minister-president dr. Milan Hodza, den gewezen hoofdredacteur van de „Na- rodnie Noviny", dr. Pauiiny-Toth en den vroegeren leider van het Slowaaksche pers bureau, Peter Pridavok. Zij hebben terechtgestaan wegens misda dige activiteit tegen het Slowaaksche staatsbestel en wegens militair verraad. Osusky werd veroordeeld tot levenslange tuchthuisstraf. Hodza tot 18 jaar tuchthuis, Pauiiny-Toth en Privadok tot 15, resp. 11 jaar tuchthuis. Het vonnis was o.a. gegrond op de stenografisch opgenomen redevoerin gen der beklaagden en op getuigenverkla ringen van personen, die na de bezetting van Frankrijk door Duitsche troepen uit Parijs naar Slowakije waren teruggekeerd. (DH.B.) eeuwen had Singapore nogal beteekenis als handelsstad gehad, speciaal voor den Indi- schen Archipel, maar langzamerhand was het in verval gekomen. Een vrijhaven. Raffles maakte van Singapore een vrij haven, waaruit opnieuw zijn groot inzicht bleek. De meeste Aziatische havens waren Foto archief. Van armzalig visschersdorp tot wereldhandelsstad. Aan de Zuidkust van Malakka, vlak tegen over Sumatra, ligt het schiereiland Singa pore met de stad van denzelfden naam. In deze dagen, nu aller aandacht op het Verre Oosten is gevestigd, staat Singapore in het middelpunt der belangstelling. Daar is n.l. de belangrijke Engelsche vlootbasis gevest tigd met welker aanleg betrekkelijk weinige jaren geleden een aanvang is gemaakt. Al lerlei geruchten hebben omtrent Singapore de ronde gedaan en er is beweerd, dat de Vereënigde Staten dit belangrijke steunpunt voor hun vloot zouden gaan gebruiken. Singapore ligt in velerlei opzichten, niet in het minst vanuit een strategisch stand punt bezien, uitermate gunstig. In het begin der vorige eeuw heeft Engeland op het eiland beslag weten te leggen en daarna geleidelijk zijn macht in Malakka uitge breid, waardoor de Straits Settlement wer den gevormd. Het bezit van Singapore heeft Engeland te danken aan Sir Stanford Raffles, een man, die tijdens zijn leven niet de waardee ring heeft genoten welke hij verdiende. Raffles was de man die in den Franschen tijd het eiland Java, dat toen met andere Nederlandsche bezittingen door Engeland in beslag was genomen, bestuurde. Hij was geen vriend van de Nederlanders, voortdu rend openbaarden zich tegenstellingen, maar zelfs zijn ergste vijanden moesten toegeven, dat hij over bijzondere capaciteiten beschik te. Hij was een geboren bestuurder en door zijn knap beleid zijn in Java en ook in Sumatra ontegenzeggelijk goede dingen tot stand gekomen. Raffles heeft vele tegensla gen in zijn vrij korte leven hij werd 45 jaar oud ondervonden. In Nederlandsch- Indië verloor hij vrouw en kinderen, wier zwakke gezondheid niet tegen het tropisch klimaat was bestand. Maar hij liet zich zelfs niet door de ergste rampen terneer slaan. Toen hij in Bengkoelen op Sumatra resideerde werd zijn aandacht gevestigd op het eiland Singapore, waar zich toen een armelijk visschersdorp bevond. Raffles was een man van groot doorzicht en kennis; hij begreep onmiddellijk welke enorme voordee- len het bezit van Singapore voor Engeland zou kunnen opleveren. Hij knoopte onder handelingen aan met densultan van Lahore, die hem de Zuidpunt van Malakka ver kocht. Van dien tijd af dateert de opkomst van Singapore, welke plaats uitgroeide van een simpel visschersdorp tot een wereldhandels stad. Vele eeuwen had Singapore reeds be staan; zijn oorsprong gaat terug tot een ver verleden en de geleerden hebben uitge maakt, dat de naam van de stad Sanskrit is en Leeuwenstad beteekent. In de middel- Foto archief. Sir Stanford Raffles. in die dagen gesloten en aan een vrijhaven bestond de grootste behoefte. De beteekenis van Singapore steeg zienderoogen en lang zamerhand werd het een der belangrijkste havenplaatsen voor den wereldhandel. Alle naties kwamen hier bijeen en met recht kreeg Singapore den naam van een cosmo- politisch centrum. Sir Raffles heeft tijdens zijn leven weinig voldoening ondervonden van zijn werk. Toen hij naar Engeland terugkeerde leed hij schipbreuk. Zelf werd hij gered, maar zijn kostbare wetenschappelijke verzamelin gen, waaraan hij gedurende een lange reeks van jaren had gewerkt, gingen verloren. Toen Raffles in Engeland kwam was daar om allerlei onbenullige redenen de stemming tegen hem. Maar ook daar werkte hij door en legd e rden grondslag voor den beroem- van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam heden op te 5.30 uur en ging weer onder te 14.28 uur. Dit Nummei bevat TWEE Bladen Binnenland Nieuwe distributiebonnen aangewezen. (2e Blad) Een avond bij den Nederlandschen Arbeids dienst. (Binnenland, 2e Blad) Veldra distributie van rijwielbanden. (Binnenland, 2e Blad) j Buitenland De pacht- en leenwet in Amerika. (Ie Blad) Situatie in het Verre Oosten blijft verwarcL (Ie Blad) ZIE VOORTS „LAATSTE EERSTE BLAD. BERICHTEN"

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1