BINNENLAND GEMENGD NIEUWS LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 20 Februari 1941 „CERLSNO DOORNNAALD' H. G. V. LUIJKEN De Nederlandsche Unie Mr. A. A. Cnopius overleden Algemeen Nederlandsch Onderwijzersverbond Een dierenbeschermingswet! Activiteit in de Nederlandsche filmindustrie AGENDA Winterhulp Nederland Voor de Vrouw Pannekoeken van havermout en bloem VERKLARING VAN HET DRIEMANSCHAP. Moeilijkheden zijn overwonnen. Het Driemanschap van De Nederlandsche Unie deelt in het jongste nummer van „De Unie" aan de leden het volgende mede: „De laatste weken zijt Gij verontrust door geruchten omtrent moeilijkheden, welke tusschen ons waren gerezen Die geruchten waren deels onjuist en zeker alle verkeerd gekleurd. Vandaar onze verklaring. „De verschillen in inzicht, die tus- sdhen ons gerezen waren, betroffen geenszins onze beginselen, zooals neer gelegd ln ons program. Daarin zijn wij van den beginne af eensgezins geweest en gebleven. Zij waren ook niet van persoonlijken aard. Wij kunnen U thans zeggen, dat wij de moeilijkheden welke wij te overwinnen hadden, inderdaad hebben overwonnen. „Gij hebt ons in het vorig jaar Uw vertrouwen gegeven, dat wij U vroegen, toen wij als ploeg nog moesten bewij zen, wat wij waard waren. Daarvoor zijn wij U erkentelijk. Thans vragen wij Uw vertrouwen en Uw steun om ons werk in het belang van land en volk te kun nen voortzetten." In den leeftijd van 75 jaar is te Groene- kan (Utrecht) overleden mr. A. A. Cnopius, oud-procureur-generaal bij het gerechtshof te Arnhem. Mr. A. A. Cnopius werd den 27sten No- cember 1865 geboren te Dalfsen en stu deerde, nadat hij het gymnasium te Arn hem had afgeloopen, aan de rijksuniversi teit te Leiden, waar hij in 1889 promoveer de op het proefschrift „Analogische toe passing der strafwet." In 1893 werd hij be noemd tot ambtenaar van het O. M. te Roermond en in 1902 werd hij substituut officier van justitie bij de rechtbank te Alkmaar en daarna te Roermond. In 1913 volgde zijn benoeming tot officier van ju stitie te Winschoten. In 1916 werd hij be noemd tot advocaat-generaal, bij het ge rechts te 's-Hertogenbosch. Vier jaar later ging hij ih dezelfde functie naar Arnhem, waar hij ln 1927 werd benoemd tot procu reur-generaal, welke functie hij tot 1935 bekleedde. Van zijn hand verschenen vele publica ties op gebied van het strafrecht, de re- classeering enz. in het Tijdschrift voor Strafrecht, Het Weekblad voor het Recht en het Maandblad der Reclasseering. De overledene was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, commandeur in de orde van Oranje Nassau en comman deur ln de orde van de Eikenkroon. De begrafenis geschiedt morgen om twee uur op de eerste algemeene begraafplaats te Utrecht. Dezer dagen is te Utrecht gesticht het Algemeen Nederlandsch Onderwijzers- verbond, een federatie van het Katho lieke Onderwijzersverbond, het Neder landsche Onderwijzersgenootschap en de Unie van Christelijke Onderwijzers. Het verbond, staande op den grondslag van artikel 200 der grondwet (gelijkstelling tusschen openbaar en bijzonder onderwijs) stelt zich ten doel bij de overheid de ge meenschappelijke belangen van de leden der aangesloten organisaties en alle aan gelegenheden betreffende de zorg voorgoed onderwijs te behartigen. Ook in zaken, be trekking hebbende op het verleenen van sociale hulp aan d£ze leden zal zooveel mo gelijk worden samengewerkt. Het dagelijks bestuur bestaat voor 1941 uit de heeren L. F. Kleiterp te Amster dam, voorziter, Wiltschut te Arnhem, vice- voorzitter en A. P. Jungcurt te 's-Graven- hage, secretaris. Het verbond telt ruim 22.000 leden. De Nederlandsche vereenging tot be scherming van dieren heeft zich reeds ge- ruimen tijd beijverd om het tot stand ko men van een wettelijke regeling ten aan zien van de dierenbescherming te bevorde ren. Met name haar z.g.n. wettencommLs- sie, heeft ln de organisaties veel voorbe reidend werk verricht. Een opsomming van verschillende desi derata, die richtlijnen aangeven voor de samenstelling van een dierenwet. is kort geleden voltooid en in geschikten vorm ter kennis van de Nederlandsche autoriteiten gebracht. Na overleg met het college van secreta rissen-generaal, dat het hoofd van het de partement van sociale zaken heeft aange wezen voor de verdere voorbereiding van een wettelijke regeling, zijn deze desiderata aan den secretaris-generaal van genoemd departement doorgezonden. Hij heeft de samenstelling van een wetsontwerp aan de hand van deze richtlijnen opgedragen aan den directeur van den Veeartsenijkundigen Dienst. Thans nadert dit wetsontwerp zijn vol tooiing. DE OPGRAVINGEN TE RHENEN. In de fotopagina van ons blad van gis teren was opgenomen een foto van de op gravingen, die thans te Rhenen plaats vin den Het onderschrift vermeldde, dat prof. van Giffen de leiding heeft van deze werii- zaamheden, doch dit is niet juist. Dr. Bursch, conservator van het museum van oudheden alhier heeft deze taak op zich genomen. EEN FILM „TROPISCH NEDERLAND,, OP KOMST. Men is zoo meldt het A.N.P. bezig met de synchronisatie van een film over Nederlandsch-Indië, die binnenkort in vele Nederlandsche bioscooptheaters zal worden vertoond, onder den titel „Tropisch Ne derland". Men zal het vreemd vinden, dat onder de huidige omstandigheden nu de verbin ding met Nederlandsch-Inië reeds zoolang verbroken is, er een Nederlandsch-Indische film in bewerking is. De oplossing is echter eenvoudig. Polygoon beschikte over een schat van filmmateriaal, verzameld gedu rende verschillende reizen in den archipel, en wat is logischer dan dit materiaal juist nu, gezien de belangstelling voor Neder land overzee, voor vertooning voor het pu bliek beschikbaar te stellen. Men heeft dus een selectie gemaakt uit de aanwezige filmstrooken, hetgeen op zichzelf al geen eenvoudige taak was. Im mers uit niet minder dan 40.000 meter film strook .moest de keus worden gedaan. Gezegd kan worden, dat men geslaagd is bij het selecteeren, want het resultaat is alleszins de moeite waard. Binnen korten tijd zal het publiek in de bioscopen de film kunnen bewonderen, een film van on geveer 2600 meter lengte, met een speel- duur van circa anderhalf uur. In deze film krijgt men een volledig overzicht van In- dië. Men ziet er de gfoote bevolkingscen tra, maar ook de kleinere eilanden zijn niet vergeten. Naast veel interessants uit het leven der bevolking is een plaats inge ruimd voor vrijwel alle cultures, suiker, rubber, thee, enz. Tegenover folkloristisch interessante beelden staan er die een in druk geven van het moderne Indië, kortom in deze anderhalf uur krijgt de toeschou wer een volledig overzicht van onze schoo- ne overzeesche gewesten. De film zal voorts worden voorzien van een gesproken tekst, ter toelichting van het vertoonde, die zal worden uitgesproken door den bekenden acteur Kommer Kleyn. MEJ. A. J. I. VAN DEINSE. f In den ouderdom van 95 jaar is te Oost- kapelle overleden mej. A. J. I. van Deinse, oud-directrice van het Kinderziekenhuis te Den Haag. Zij was ridder in de orde van Oranje Nassau. Zaterdag wordt zij te Haar lem begraven. PRIJSVERHOOGING IN HET PENSIONBEDRIJF. De Nederlandsche vakbond van Pension houders deelt ons het volgende mede: De omzetbelasting mag volgens het nieuwe besluit niet meer afzonderlijk in re kening worden gebracht. Voor het verhaal van deze belasting op den 'gast werd het dus noodzakelijk den prijs te verhoogen, waarvoor van den directeur voor het rijks bureau voor het hotel-, café-, restaurant- en pensionbedrijf toestemming werd ver kregen met de volgende percentages: a. bedrijven, die vroeger de tarieven ex clusief omzetbelasting berekenden mogen de prijzen met 5% verhogen; b. bedrijven, die vroeger de tarieven in clusief omzetbelasting berekenden en op langen termijn verhuren mogen deze tarie ven met 2V2% verhoogen; c. bedrijven, die vroeger de tarieven in clusief omzetbelasting berekenden en op korten termijn verhuren mogen deze tarie ven met 3y2% verhogen. NATUURPRODUCT Voor gramofoon en pick-up - 10 stuks f. 1.25 Spaart Uw dure platen. BREESTRAAT no. 39 7485 TELEFOON 20035. flngez. Med.) HUISSLACHTING VAN VARKENS. Maximaal zooveel bonnen in te leveren als recht geven op het koopen van 200 K.G. vleescli. Bij beschikking'van den secretaris-gene raal van landbouw en visscherij is een aantal wijzigingen gebracht in het Huis- slachtingsbesluit 1940 varkens. Het maxi mum aantal in te leveren bonnen Is vast gesteld op het aantal, dat recht geeft op het koopen van 200 K.G. vleesch. Genoemd besluit beperkt het aantal te slachten var kens tot een zoodanig totaal als waarvoor door den distributiedienst tot 1 December 1941 bonnen zullen kunnen worden inge houden. Van de bepaling, dat de slachtingen plaats moeten hebben in tegenwoordigheid van een vertegenwoordiger van den pro vincialen voedselcommissaris kan in be paalde. aangewezen gevallen worden afge weken. Aan het voorhanden of in voorraad houden van vleesch, dat afkomstig is van huisslachting, zijn nu bepaalde voorwaar den gesteld. De directeur-generaal van de voedselvoorziening is gemachtigd van een of meer bepalingen van het onderhavige besluit ontheffing te verleenen. SPREKENDE KLOKKEN. Eén regeling voor het geheele land. In verscheidene steden, zooals te Amster dam, Rotterdam, 's-Gravenhage, Hilversum en Bussum kan men telefonisch den juis- ten tijd vernemen door middel van een z.g. „sprekende klok". Hiertoe moet dan een voor elk van de genoemde steden ver schillend telefoonnummer opgebeld worden. Thans is bij den technischen dienst der te legrafie en telefonie een plan in uitvoering, dat beoogt om deze sprekende klokken voor het geheele land bereikbaar te maken. Waar men zich ook in het land bevindt, kan men dan, mits de telefoondienst ter plaatse geautomatiseerd is. door K 02 te kiezen voor 3 cent de sprekende klok be luisteren. Een uitzondering hierop vormen de drie telefoonnetten, Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage, waar men een afzonderlijk nummer moet draaien om den juisten tijd te vernemen. Als eerste is deze tijdmelddienst als proef in het telefoondistrict 's-Hertogen bosch in dienst gesteld. In den loop van dit jaar zullen de telefoondistricten Amster dam, Maastricht, Utrecht en Zwolle volgen. De overige telefo'ondistricten komen, zoo zegt de N.R.Crt., aan de beurt, zoodra de automatiseering van het telefoonbedrijf ver genoeg gevorderd is, ;;s Bij informatie vernamen wij dat er te Leiden nog niets van deze plannen bekend is. (Red. L. D.) DE TUNNELVERBINDING ONDER HET IJ. In de gisteren gehouden vergadering van den Amsterdamschen gemeenteraad heeft wethouder Boissevain de toezegging ge daan, dat B. en W. praeadvies zullen uit brengen op de voorstellen van den heer Meewezen om alsnog een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid tot verbetering van het scheepvaartverkeer door verbree ding van het IJ en om daarmede bij de uitwerking vdn de tunnelplannen rekening te houden. HAARLEMSCHE KANTONRECHTER. Knoeierijen met vleesch. Voor de Haarlemsche kantonrechter stonden tal van verdachten terecht wegens clandestien slachten of clan destien geslacht vleesch in voorraad hebben. In totaal beliepen de vonnissen f.2690.subs. 26 maanden. De kaashandelaaar G. W. v. D. uit Hoofd dorp had zulk vleesch vervoerd en hoorde deswege f. 100 subs. 1 maand tegen zich eischen. Het vonnis luidde dienovereen komstig. De slager C. K. uit Aalsmeer had te zware varkens in voorraad gehad en werd ver oordeeld tot f. 250 subs. 1 maand. De varkenshandelaar P. A. N. D. uit Aalsmeer had zonder vergunning een var ken geslacht. De eisch van f. 100 subs. 40 dagen werd in het vonnis verlaagd tot f. 80 subs. 30 dagen hechtenis. Verdachte wilde de straf dadelijk gaan uitzitten, aangezien hij niet betalen kon. De veehouder J. de H. uit Aalsmeer werd wegens het in voorraad hebben van varkens tot f. 200 subs. 1 maand en f. 175 subs. 1 maand veroordeeld, conform den eisch. De los arbeider G. K. uit Aalsmeer werd tot 5 maal f. 75 boete subs. 5 maal 1 maand hechtenis veroordeeld wegens het voorhan den hebben van 5 varkens. De bloemist P. S. uit Aalsmeer had var- kensvleesdh in voorraad, dat niet gekeurd was. Eisoh en vonnis luidde f. 100 subs. 50 dagen hechtenis. De bloemist C. J. S. uit Aalsmeer had clandestien een varken geslacht en werd daarom veroordeeld tot f. 75 subs. 30 dagen. W. K., slager te Nieuw-Vennep kreeg f120 boete subs. 4 weken hechtenis wegens het' voorhanden hebben van ongekeurd var- kensvleesch. De los werkman D. J. uit Haarlemmer meer had zoander vergunning 4 varkens ge slacht en werd veroordeeld conform den eisoh tot 4 maal 150 subs. 4 maal 1 maand hechtenis. Wegens het in voorraad hebben van deze varkens werd hij veroordeeld tot 4 maal f.10 subs. 4 maal 1 maand hechtenis. De slager P. J. J. V. te Aalsmeer kreeg 3 maal f. 75 boete su/bs. 3 x 14 dagen en f50 subs. 4 weken wegens slachten en in voor raad hebben van varkens. Th. W. uit Haarlemmermeer werd ver oordeeld tot f300 subs. 2 maanden hechte nis wegens uitlokking tot slachten en ver voeren van varkens. HAAGSCH GERECHTSHOF. Bonnen gekocht. Terzake van heling heeft zich" voor het Gerechtshof te verantwoorden gehad een slager uit Alphen. Bij verdachte in den winkel was iemand gekomen, die hem bonnen te koop aanbood. Daarop had hij voor f5 totaal 100 .bonnen gekocht, doch later is gebleken dat die van diefstal afkomstig waren. De bonnen waren bovendien reeds gebruikt. De rechtbank had verdachte vrijgesproken van hetgeen hem ten laste was gelegd, omdat verdach te ontkende te hebben geweten dat de zaak niet in orde was. De officier ging in hooger beroep, waarna de proc.-generaal 1 maand gevangenisstraf eischte. Het Hof heeft thans uitspraak gedaan, en het vrijspre kend vonnis der rechtbank bevestigd. Leger des Heils: Inzegeningssamenkomst b 7 te uur nam J Stadszaal: Nationaal Front. Spr. Arnold Meye- 1 7.45 uur nam. BIOSCOPEN t 18 jaar; .14 Jaar; 5 alle* leeftijden. Luxor-theater: „Jij bent mijn leven" Dagelijks nam. 2 en 8 uur. 's Zondags 2-7 uur doorl. voorstelling. Lido-theater: „De wildernis roept" t. Dagelijks 7te utu aam.; s Zondags te 2, 4^0 en 7te u Woensd eD Zaterd matinée 230 u. Trlanon-theater: „Haar prlvé-secretaris" Dagelijks 2 en 8 u. 's Zondags van 2—6.30 uur doorl voorstelling. Casino-Theater: „Singende Jugend" Dagelijks 8 uur; Zaterdags ook 2te uur. Zon- dags te 2 4 te en 8 uur. Rex-theater: „La Jana" t. Dagelijks 2 en 8 uur nam.; 's Zondags van 2—6.30 uur doorl voorstelling. Nova-theater (Katwijk aan Zee)Nam. 7te uur (Zondags gesloten) „Goud in Nieuw Friso". De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 15 Februari 20 uur. tot Zaterdag 22 Februari 8 uur waargenomen door: de Apotheek „Tdt Hulp der Menschheid", Hooigracht 48. teL 21060; de Doeza-Apotheek Doezastraat 31, tel. 21313. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waarge. nomen door de Oegstgeestsche Apotheek, Wil- helminapark 8, tel 26274. LU CHTTEMPER ATUUR. 9 uur voorm.: IV* gr. C. (35 gr. F.). OP ZOEK NAAR ZIJN VRIEND. Over daken en muren. Surveilleerende agenten ontdekten bij nacht in de Haagsehe binnenstad een der tigjarigen man, die onder den invloed van drank uitgeput op een stoep zat. Zijn beide polsen bleek hij tot bloedens toe verwond te hebben. De beide agenten brachten één en ander in verband met een opengebroken deur van een kantoorlokaliteit, die zij even te voren hadden ontdekt en namen den man mee naar het bureau. Het onderzoek, dat de Centrale Opsporingsdienst instelde leverde echter wel verrassende feiten op. maar de man bleek volkomen onschuldig aan de opengebroken deur. Er had zich echter iets afgespeeld, dat zeker de moeite van het vermelden waard Is. De man in kwestie had n.l. in een restaurant zeer co pieus gedineerd en had zich daarbij een voortreffelijk fleschje wijn zeer goed laten smaken. Na de eerste flesch kwam er in de zelfde gelegenheid een oude kennis van hem binnen en gezamenlijk hebben zij onder het genot van geestrijk vocht, oude herin neringen opgehaald. De hernieuwde ken nismaking viel zoo in den smaak, dat het tweetal besloot den verderen avond bij den eerstgenoemde door te brengen en ook daar werd de flesch nog eens terdege aange sproken. De stemming werd steeds beter, totdat de politiek ter sprake kwam. Toen sloeg de stemming in een om en er ont stond een groote ruzie, die echter, het zij met eere vermeld, spoedig beslecht werd. De eerste vriend ging echter zoo in het nakaarten op, dat hij niet merkte dat zijn kennis hem ln den steek had gelaten en uit het huls verdwenen was. Wie schetst dan ook zijn verwondering, toen hij ontdekte, dat hij tegen een leegen stoel zat te praten. Hij was zoo ontsteld over het plotselinge verdwijnen, dat hij aan het zoeken sloeg, niet op straat, maar op het dak! Hij ging aan het klimmen, over schuttingen, schoor- steenen en over een muur, die bezaaid was met glasscherven, tegen indringers. Daar aan heeft hij zijn beide polsen zoo ernstig bezeerd, dat de wonden in het ziekenhuis aan den Zuidwal gehecht moesten worden. Uitgeput is de man ten slotte op een stoep gaan zitten, waar de politie zich over hem ontfermde. Den vriend heeft hij niet ge vonden. (Vad.) MEISJE DOOR TREIN OVERREDEN EN GEDOOD. Gistermiddag om half zes kwam het veertienjarige meisje H. W. uit Kolderveen van familiebezoek uit Meppel. Op den onT bewaakten overweg te Oosterboer werd zij door den sneltrein uit Groningen gegrepen en op slag gedood. BUITENLANDSCH GEMENGD. DE STORM OVER SPANJE. In de Spaansche provincie Badajoz heeft de orkaan gisteren bijzondere hevige vor men aangenomen. In een der wijken van de provinciale hoofdstad werden alle straat lantaarns omver geworpen, eenige huizen zwaar beschadigd en vele daken afgerukt. De dakloozen werden door den civielen gou verneur in openbare gebouwen onderge bracht. Te La Albuera werd de deur van de hoofdkerk door den storm uit haar heng sels gerukt en op het altaar geslingerd. Te La Horer Is tien procent van de olijfboomen en te Higuera en Vargas 25 pet. der olijf- hoornen omgewaaid. Ook uit Marokko komen berichten bin nen over een hevige tornado. Te Rabat en Casablanca zijn verwoestingen aangericht. Door het instorten van een huis is te Ra bat een man om het leven gekomen. Ver- s*ieidene personen werden gewond. Men schat thans dat de totale schade, welke door den geweldigen brand in San tander, tengevolge waarvan een derde van alle gehouwen der stad verwoest werden, werd veroorzaakt, meer dan een milliard pesetas zal bedragen. De vernielde gebou wen hebben alleen al een waarde van onge veer 200 mülioen pesetas. Negentig procent van den handel en industrie van Santan der zijn vernietigd. Nu de brandweer er in geslaagd is het vuur volledig te blusschen, ccncentreeren de autoriteiten haar bemoei ingen op het leenlgen van den versohrik- keiijken nood, welke door de catastrophe is veroorzaakt en op de plannen voor den wederopbouw van de verwoeste stadsdeelen. Uit geheel Spanje stroomen van binnen- en buitenlandsche zijde giften aan levens middelen, medicamenten en geld voor de getroffen bevolking binnen. Sedert Zondag zijn dozijnen vrachtauto's en geheele trei nen met hulpmateriaal in Santander aan gekomen. (U. P.).' HAAGSCHE POLITIERECHTER. Verboden hulp. De hulp die een slager uit Noordwijk had verleend, was verboden. Volgens de ver dachte wist hij dat niet, want hij dacht dat de zaken wel in orde waren. Hij had varkens helpen slachten, voor welke bezig heid evenwel geen vergunning was gege ven. De verdachte bekende de hulp te hebben verleend, en daarna zei de officier dat hij wel met een geldboete wilde volstaan, die dan hoog zal moeten zijn, zoodat spr. f. 100 boete subs. 100 dagen hechtenis vroeg. De politierechter .was het in deze met den of ficier eens, en hij veroordeelde conform den eisch. HAAGSCHE RECHTBANK. Poging tot oplichting. Een inwoner van Leiden was beschuldigd van poging tot oplichting door middel van een ongeldig Duitscli bankbiljet van 500 mank. Hij was op 12 November ƒ.1. met dit biljet gekomen bij de Ned. Bank te Leiden, waar hem werd medegedeeld, dat dit niet kon worden ingewisseld. Den volgenden dag gaf hij het biljet ln betaling aan een kleermaker, wien hij geld schuldig was voor eenige coupons stof voor heerencoztuums. De officier van Justitie aohtte het ten laste gelegde bewezen en eischte op 6 Februari j.l. vier maanden gevangenisstraf. Heden heeft de rechtbank den man overeenkomstig dezen eisoh veroordeeld. Gironummer van de W. H. N. 5553. De Bank van de W.H.N. is Kas- vereeniging N. V. Amsterdam, Postgironummer 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler leven. VOOR VRIJDAG 21 FEBRUARI EEN HEERLIJK GERECHT. Het Voorlichtingsbureau van den Voe dingsraad deelt mede: „Onze broodbonnen zijn niet toereikend en pannekoek kunnen wij tegenwoordig niet meer bakken", zucht menige huisvrouw op de voorlichbingscursussen, wanneer het brood- en koffierantsoen besproken wordt. Kunnen wij nu heelemaal geen pannekoek meer bakken? Wij probeerden het beslag dikker te maken, geen resultaat. Het be slag op een harder of zachter vuur, met meer of minder vet, het ging niet. Een be slag werd gemaakt van rijst en bloem. Dit gaat wel, maar geeft toch geen echte pan nekoek, het zijn rijstkoeken. Nu gaan wij de rij langs van de andere grutterswaren. Havermout. Wij nemen 1/3 havermout en 2/3 bloem en krijgen hiervan panne koeken, welke gemakkelijk gebakken kun nen worden en heerlijk van smaak zijn. Hilversum I, 415 M. Nederlandsch Pro gramma NCRV 7.30 Gram .muziek 7.45 Ochtendgymnastiek 765 Grammuziek 8.00 Schriftlezing en Meditatie 8.15 Zang met orgelbegeleiding (opn.) 8.20: Ochtendgym nastiek 8.30 Nieuwsber. ANP 8.45 Gram muziek 9.30 Spaarne-sextet en gram muziek 10.15 Grammuziek 10.30 Morgendienst 11.00 Spaarne-sextet 11.40 Zang met piano begeleiding en grammuziek 12.15 Gram.- muziek 12.42 Almanak 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 NCRV- orkest en grammuziek 2.00 Grammuziek 2.30 Reportage 2.45 Viool en piano 3.15 Huisvrouwenpractijk 3.45 Molto Cantabile 4.15 Voor de kinderen 4.45 Marcando-ensem- ble (5.155.30 Nieuws-, economische en beurs- ber. ANP.) 6.00 Berichten 6.05 Land- en tuinbouv/causerie 6.25 Grammuziek 6.42 Almanak 6.45 Actueele reportage of gram.- muziek (7.307.45 Berichten, Engelsoh) 8.00 Nieuwsber. ANP. 8.15 Reportage 8.30 Be richten (Engelsch) 8.45 NCRV-Harmonie- orkest (opn.) 9.15 Declamatie 9-35 Orgel concert (opn.). Hierna: Schriftlezing 9.45 En- gelsche berichten ANP. 10.00 Nieuwsber. ANP en sluiting. Hilversum Iï, (alleen voor radiocentrales met lijnverbinding) AVRO 7.30 Grammuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 7.55 Grammuziek 8.20 Ochtendgymnastiek 8.30 Nieuwsber. ANP. 8.45 Grammuziek 10.00 Morgenwij ding 10.15 Grammuziek 10125 Voor de vrouw 10.30 Ensemble Jack der Kinderen cn solist (11.0011.20 Declamatie) 12.00 Berich ten, eventueel Grammuziek 12.15 Gram muziek 12.45 Nieuws- en economische be richten ANP. 1.00 AVRO-Musette-ensemble en soliste 1.35 Orgelspel 2.00 „Sociaal- economische evolutie", lezing 2.20 Amabile- sextet 3.05 Grammuziek 3.20 Omroep orkest en soliste (4.004.15 Reportage) 5.00 VPRO: Gesprekken met luisteraars 5.15 j Nieuws-, economische en beursberichten ANP. 5.30 AVRO-Amusementsorkest en solist 6.15 Zang met pianobegeleiding en toelichting 6.45 Actueele reportage of gram.muziek 7.007.15 Economische yragen van den dag ANP. en sluiting. GEM. RADIODISTRIBUTIEBEDRIJF. Vrijdag 21 Februari. lstc Programma: 7.30—22.00 NCRV 22.00 24.00 Duitsch Programma. 2de Programma: 7.30—17.00 NCRV 17.00- 17.15 VPRO 17.15—19.15 AVRO 19.1523.00 AVRO (Programma uitsluitend voor Radio Cen trales) 23.0024.00 Duitsch Programma. 3de Programma: 7.30—24.00 Duitsch Pro gramma. 4de Programma: 7.30—24.00 Duitsch Pro gramma. Pannekoek, welke een grootere voedings waarde bezit dan de vroegere, die uitslui tend van bloem gebakken werd. Vergelijkt u de voedingswaarde eens van een portie ouderwetsche pannekoek met die van een zelfde hoeveelheid van deze nieuwe. Met bloem: call. 469, eiwit 105, vet 2,6, koolh. 221, kalk 2.922, phosphor 2.265, ijzer 4.85, vit. a. vit. bl 30, vit. c. Met bloem en havermout: cal. 556, eiwit 108, vet 4.8, koolh. 216, kalk 2.949, phosphor 2.415, ijzer 6.10, vit. a. vit. bl l*8- vit. c. Het groote verschil is te vinden in de zouten en vitamines, de voor ons zoo be langrijke voedingsstoffen. De cijfers spre ken hier voor zich en men zal er toe over gaan gebruik te maken van de op de bons verkrijgbare hoeveelheid havermout oi gortmout. Smaakt boerenkoolstamppot of raap- stelenstamppot niet heerlijk met '^ver mout er door? Probeert u daarom ook eens pannekoek met 1/3 havermout er door. 2-2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 6