LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 20 Februari 194) Kerk - Gezin - Jeugd Ds. J. de Wit en ds. F. J. Pop spreken in de Marekerk De uitreiking der persoonsbewijzen Binnenland Nieuwe voorzitter van den Bioscoopbond mers met u van overtuigd, dat dit de waar de als mensch onzer leerlingen niet anders dan ten goede zou kunnen komen. Een andere bij den aanvang van den bouw onvervuld gebleven wensch is inmid dels reeds bevredigd. Reeds eenige jaren geleden opperde Ik de wenschelijkheid on derwijs in lichamelijke ontwikkeling in ons leerprogramma op te nemen; ware het mij liever geweest, dat het inzicht in de alge- meene noodzakelijkheid hiervan op nor male wijze in ons volk zou zijn gegroeid; nu deze kwestie op andere wijze tot een beslissing is gebracht hebben wü goedkeu ring gekregen ons voormalig schaftlokaal tot gymnastieklokaal om te bouwen, waar mede wij - dan- ook op het oogenblik nog bezig zijn. Na nog een overzicht te hebben gegeven van het onderwijs, zooals dat op de Am bachtsschool wordt verstrekt, besloot .spr. met den wensch, dat de vereeniging on der Gods zegen tot in lengte van jaren de beginselen van het ambacht, .volgens de daartoe door onze regeering te geven richt lijnen, zal mogen leeren aan tal van Ne- derlandsche jongens en tot heil van ons dierbaar Vaderland. (Applaus). LOF VOOR DÉN VOORZITTER. Het bestuurslid, de heer ir. J. M. Rade- maker herinnerde aan de groote moeilijk heden, welke zich tijdens den bouw hebben voorgedaan en bracht namens zij,n mede bestuursleden hulde en dank aan den voor zitter, die een zeer groot werkzaam aandeel heeft gehad in de oplossing daarvan en voor wiens energie en vasthoudendheid het be stuur de grootste waardeering koestert. Aan mej. Milot van Hoek, die gelijk be kend een muurversiering aanbracht, bood spr. uit erkentelijkheid een bouquet bloe men aan. DIRECTEUR BIEDT GESCHENK AAN. De directeur, de heer G. E. E. Kiuijntjes, bracht hulde aan de opeenvolgende bestu ren, die zloh sinds 1883 in hooge mate ver dienstelijk hebben gemaakt jegens het vak onderwijs in onze stad en dat talloos vele jongens tot zegen is geweest en nog is. Het huidige bestuur dankte spr. voor het wel willend oor, dat het steeds verleent aan de voorstellen van spreker of zijn staf van be kwame leeraren. Moge, aldus spr,, de goede verstandhouding en de vruchtbare samen werking tusschen allen, die aan deze school verbonden zijn, ons onderwijs doen groeien tot heil van de jeugd van Leiden en omge ving, die om goed vakonderwijs vraagt. Tenslotte bood spr. namens het geheele onderwijzend personeel aan het bestuur een perspeotiefteekening in lijst van het nieuwe gebouw aan, vervaardigd door den heer Geels, een der medewerkers van den heer Buurman. ANDERE SPREKERS. De heer J. de Waal, voorzitter van den Bond van vereenigingen tot het geven van Nijverheidsonderwijs, zeide met belangstel ling gehoord te hebben, dat de verhouding tusschen bestuur, directeur en leeraren hier zoo voortreffelijk is. Met gróote voldoening heeft spr. voorts vernomen, dat de licha melijke opvoeding eerlang in het leerplan zal worden opgenomen; dit is ook steeds het streven van den Bond geweest. En ten slotte beluisterde hij met veel genoegen, dat de belangstelling voor de toepassing van het leerlingenstelsel in onze stad groeiende is. Spr. besloot met het uitspre ken van den wensch, dat aan deze school nog vele jongens tot goede ambachtslieden zullen worden gevormd tot heil van het ge heele Nederlandsche volk. De heer C. Brilman schetste als vertegen woordiger van de afdseling Leiden van den Ned, Bond van leeraren en leeraressen bij het N.O. de beteekenis van deze uitbreiding voor de leerlingen en hoopte, dat hier nog vele generaties van leerlingen hun oplei ding zullen ontvangen. De heer G. N. Meurs bracht namens het hoofdbestuur van dezen bond de gelukwen- schen over en sprak de hoop uit, dat het bestuur spoedig den weg moge vinden, welke leidt tot herstel van den driejarigen cursus. m De heer van Hengeveld, bestuurslid van de Ver v. directies van nijverheidsscholen, sloot zloh bij die goede wensohen aan en bracht in het bijzonder hulde aan den di recteur, den heer Kuijntjes van wien spr. reeds vóór zijn benoeming te Leiden heeft voorspeld, dat de Leidsche Ambachtsschool aan hem veel vreugde zou beleven, een voor spelling, welke ten volle in vervulling is ge- WETHOUDER TEPE SPREEKT. Mr. Tepe, loco-burgemeester, zeide, dat de groote opkomst te dezer plaatse van het college van B. en W. getuigt van de groote belangstelling, welke het college jegens deze instelling koestert. Deze blijkt trou wens ook uit de groote mate van medewer king, welke de opeenvolgende colleges steeds aan de Ambachtsschool hebben verleend en waartegen zelfs de wethouders van finan ciën nooit bezwaar hebben gemaakt! De totstandkoming van deze uitbreiding is voor spreker een symbool van den tegenwoordi- ron tijd. Immers naast het nieuwe, waaraan geen weldenkend mensch zich zal willen en mogen onttrekken, is hier in het oude be waard gebleven wat goed en bruikbaar was. Het is niet zonder meer verworpen, neen, het is verbeterd en aangepast aan de eischen welke het heden stelt. De heer Tepe ein digde met de hoop uit te spreken, dat door deze belangrijke uitbreiding de voortreffe lijke faam der Leidsche Ambachtsschool no» zal toenemen tot heil van tallooze jongelieden en tot zegen en roem van de gemeente Leiden en ons geheele vaderland. Ten slotte dankte de architect, de heer Buurman voor de tijdens den bouw van vele zijden ondervonden medewerking, waarna de heer van Hoek de verschillende sprekers afzonderlijk bedankte. Hierna werd een rondwandeling door het gebouwencomplex gemaakt, terwijl leerlin gen van de Vakschool voor Meisjes aan het Rapenburg ververschingen ronddienden. Hedenmorgen omstreeks 9 uur is de 48-jarige wielrijder D. H op het Leven- daal nabij de Kraaierstraat tengevolge van de gladheid geslipt, waardoor hij viel en vermoedelijk het linkerbovenbeen brak. De E.H.D. vervoerde het slachtoffer naar het Academisch Ziekenhuis. Gisteravond vond in de geheel bezette Marekerk de laatste der drie samen komsten plaats, welke door den kerke- raad der Ned. Herv. Gemeente te dezer stede waren belegd en waarin het thema „De Kerk in dezen tijd" door verschillende predikanten is belicht. Ditmaal spraken ds. J. de Wit, Ned. Herv. predikant te dezer stede en ds. F. J. Pop van Delft over „Kerk-Gezin- Jeugd." Ds. de Wit las allereerst Ps. 78 18 om er dan op te wijzen, dat de Kerk met haar boodschap tot het volk moet gaan. Zij moet de markt van het publieke leven op om te getuigen: land, land, hoort des Heeren Woord! Zij zal daarbij Gods critiek over het volksleven niet hebben te ver zwijgen. Spr. merkte vervolgens op, dat ieder mensch door Gods hand in een gezin is geplaatst. De samenhang man, vrouw, kind welke wij in ieder gezin vinden is niet van mechanlschen maar van organi- schen aard. Het gezinsverband is dan ook Gods bestel en niet van menschen hand. Uit het gezinsverband wordt een volk op gebouwd. Rampzalig, aldus spr., is die macht, die het gezinsverband wil vervan gen door Iets anders. Vervolgens wees spr. er op, dat de huis deur, die het straatleven van het gezins leven scheldt, geen hermetisch gesloten scheepsschot is. De beginselen en theorieën, die op straat worden verkondigd, dringen door de gesloten deur het gezin binnen. Daarom moet ook de Kerk de gezlnsdéur binnengaan. Zij zal hebben te bedenken, dat het gezin de cel ls, waaruit het volks leven wordt opgebouwd. Verder wordt ook in de gezinnen de jeugd gevonden. Daar om moet juist ook daar beleden en gepre dikt worden, dat Jezus Christus de eenige Heer is. Een Kerk, die leeft, mag de jeugd niet buiten het beslag van het evangelie hou den. Wat zouden wij, aldus spr., aan de oude ren hebben als er geen jeugd achter stond? Als de Kerk naar de jeugd grijpt, dan heeft zij dat niet te doen uit machtsbe geerte, maar omdat God het haar gebo den heeft. De jeugd, de toekomst van ons volk, heeft niet alleen te weten wat er in den loop der tijden met landen en volken is geschied, maar zal ook nauwkeurig weten wat erin Gods Woord en geboden geschreven staat. De Kerk zal zich ernstig hebben af te vragen hoe zij de jeugd geestelijk wakker, verdraagzaam en fier houdt, maar bovenal hoe zij de jeugd houdt onder het evangelie, opdat zij de knie niet voor andere goden buigt. De Kerk heeft de jeugd te roepen tot de gehoorzaamheid aan Gods geboden. De Kerk zal daarbij niet wachten totdat de jeugd zelfstandig kan beslissen want dan zijn anderen haar reeds voor geweest. Van vele kanten wordt immers een appèl op de jeugd gedaan als die jeugd nog jong is? Dit heeft ook de Kerk te doen. Het wordt haar in.het boek van den Prediker reeds gezegd: „En gedenk aan Uwen Schepper in de dagen uwer jongelingschap Bij den doop, aldiis spr., heeft God reeds een greep naar ons gedaan. In en door den doop wil God ons verzekeren, dat Hij Zijn handen boven ons hoofd houdt. De doop is het teeken en zegel van het verbond der genade. God wil door den doop zeggen, dat de gedoopte kinderen niet behooren aan de goden van dezen tijd. Broodnoodlg is~ het voor het volk van Nederland, aldus spr., dat liet Zijn doop leert verstaan. Het zal zich échter niet op dien doop verheffen, want wie roeme, roeme in den Heere. Nadat ds. De Wit gewaarschuwd had voor die machten, die ons volk een geheel nieuwe religie willen geven, zeide hij, dat wij ons dienen te houden aan het woord van onze vaderen, die zeiden, dat de doop afzondert van alle andere religies. Vervolgens wees spr. op de groote ver antwoordelijkheid der ouders, die zij bij den doop van hun kinderen op zich nemen, om daarna te spreken over de plaats en de waarde van het Christelijk gezin. In verband met dit laatste wees spr. er op, dat een gezin dan pas Christelijk is, als Christus het centrale middelpunt inneemt. In het Christelijk gezin is de taak der Kerk ten deele beperkt, daar de ouders hier de grootste verantwoordelijkheid dragen. Zij hebben in de allereerste plaats er voor te zorgen, dat al wat het gezin binnenkomt van een Christelijken geest doordrenkt is. Gods Woord zal bij al de, handelingen de grootste plaats innemen. De catechisatie, de Christelijke school, het Christelijk ver- eenigingsleven zullen bij ouders, die hun verantwoordelijkheid kennen, groote be teekenis hebben. Wat wij uit het Christelijk gezin moeten meenemen is te vergelijken met het Olym pisch vuur. Gelijk dit indertijd door snelle loopers werd overgebracht, zoo zullen ook de jongeren uit het gezin den brandenden fakkel van de ouderen overnemen, opdat zijzelf een leesbaren brief van Christus ^jn- Een gezin, aldus spr., is niet Christelijk, omdat er gebeden wordt of omdat er 's Zon dags naar de Kerk wordt gegaan, maar een gezin is pas dan Christelijk als Christus zelf Heer in zulk een gezin is. Ds. De Wit eindigde met de ernstige ver maning: Ouders, let op uw zaak! Laten wij onze ffezlnnen hliiven zien vanuit het evangelie en de Kerk en bedenken wii: in Vot houden van Gods geboden is grooten loon". Nadat Gez. 2481-4-5 gezongen was, voerde ds. Pop van Dieft het woord. Spr. begon met er op te wijzen, dat sinds jaren het vraagstuk „Kerk en Jeugd" voor de Kerk een vraagstuk van diepgaande betee kenis is geweest. De Kerk heeft met ont steltenis kennis genomen van de ontkerste ning van de jeugd. Met bezorgdheid heeft zij zich afgevraagd wat er op deze wijze van de jeugd terecht mogt komen. Heden ten dage, nu allerlei machten een aanval, op de jeugd doen, is dit vraagstuk nog klemmender dan voorheen. Wat zal de Kerk daar tegenover hebben te doen? De Kerk, die steeds bereid is geweest de verantwoordelijkheid van haar taak t.o.v. de jeugd te dragen, zal ook thans haar boodschap tot jong Nederland richten. Zij zal zich aan die boodschap niet onttrekken, omdat zij die van haar Heer ontvangen heeft. Met kracht en klem zal zij hebben te getuigen, dat het haar ten volle aangaat hoe en in welken geest de jeugd wordt op gevoed. Zij zal de jeugd hebben te zien als de lammeren van Christus' kudde en alles doen om die kudde voor den Goeden Her der te houden. De Kerk heeft zich vóór alles te herinneren, dat zij zich nimmer verzet als de opvoeding der jeugd door anderen geschiedt,- maar hierbij geldt één voorwaarde: die anderen megen niets lee ren, wat in strijd is met hetgeen Jezus Christus ons leert en gebiedt. De groote allesbeheersohende vraag is: Wat hebben zij, die zich thans opmaken de jeugd op te voeden in den zin? Zijn zij bereid Jezus Christus te erkennen als eenige Heer. en dat op alle terreinen des levens? Mocht dit. aldus spr., niet het geval zijn, dan zal de Kerk het op een conflict moe ten laten aankomen, Openlijk zal zij er voor hebben uit te komen, dat de kinderen der gemeente opgevoed worden naar het geen zij zijn en dat is: het eigendom van Jezus Christus. De Kerk moet waken over haar jonge leden en ze bewaren voor een opvoeding, die niet is naar de geboden Gods. Daarnaast is het de roeping der Kerk om niet alleen haar zorg te laten gaan over de gedoopte kinderen, maar over heel de jeugd. Jezus Christus heeft recht opheel de jeugd Hij roept niet alleen de jongeren der Kerk. maar de jongeren der wereld. De Kerk kan niet anders doen dan vlak bij de jeugd gaan staan en te zeggen: Jezus Christus is de eenige Herder, die veilig leidt. De Kerk moet verklaren, dat de .ieugd van Nederlandalleen dan zered is. als zij onder den eeni"en en werkelijken Verlosser der wereld, Jezus Christus, is bijeenge bracht. Ondanks veel weerstand mag de Kerk cr niet aan denken de jeu-ed van Nederland prijs te geven. Alle krachten moet zij in zetten om de jeugd uit die levensinstellin gen weg te halen, die trachten God uit alles weg te laten. Hiertoe, aldus spr.. die nen predikanten, gemeenteleden, ja ieder, actief te zijn. Nooit zullen wij de jeugd prijsgeven, om dat ook aan ons eens gevraagd,zal worden: Wat hebt gij met de jeugd gedaan? Een Kerk, aldus eindigde ds. Pop, die haar roeping verstaat, zal het gedoopte en nlet-gedoopte jeugd duidelijk laten hooren: Jezus Christus heeft recht op u! Gij zult geen andere goden hebben! Hoort Hem en gij zu-It zalig zijn! Begint in onze stad medio April. DAGELIJKS WORDEN 400 PERSONEN OPGEROEPEN. Naar wij bij informatie te bevoegder plaatse vernamen zal in onze stad ver moedelijk tusschen 1 en 15 April een aanvang worden gemaakt met de uitrei king van de persoonsbewijzen, welke iedere burger (es) boven de 15 jaar met ingang van 1 October in zijn of haar bezit moet hebben. In totaal zullen in onze gemeente onge veer 59.000 personen een dergelijk bewijs moeten bezitten. De uitreiking zal geschie den in een der lokalen van het nieuwe Stad huis, waarheen de afdeeling Burgerlijke Stand in den loop van -de volgende maand zal worden overgebracht. Aangezien men met de uitreiking ver scheidene maanden den tijd heeft, is de regeling zoo gemaakt, dat dagelijks onge veer 400 Leidenaren van een dergelijk be wijs worden vóoTzien. Alle ingezetenen ont vangen ongeveer vijf dagen tevoren een persoonlijke oproeping op welken dag en op welk uur zij moeten verschijnen, zoodat het wachten tot een minimum zal worden beperkt. Niettemin zal met het verstrekken der noodzakelijke gegevens, het plaatsen der vingerafdrukken e.d. toch ongeveer 12 minuten zijn gemoeid, zoodat het nood zakelijk is, ten einde de afgifte der bewij zen zoo vlot mogelijk te doen verloopen, dat de opgeroepenen alle bescheiden bij zich hebben, welke zij noodig hebben om de verschillende gegevens te verstrekken. Van zelfsprekend zullen daarover t.z.t. nadere mededeelingen volgen. Wel kunnen wij reeds thans niede- deelen, dat de uitreiking zal geschieden in alphabetische volgorde der geslachts namen, zoodat eerst degenen, wier ge slachtsnaam met een A begint zullen worden opgeroepen, daarna volgen B, C, enz. Ten einde de fotografen niet op het laatste oogenblik met werkzaamheden over te belasten, verdient het dringend aanbeveling, dat men reeds nu zorgt de beschikking te hebben over de ver- eischte foto's, welke aan de eerder ge melde voorwaarden moeten voldoen. „LITTERIS SACRUM" 85 JAAR. Een 85-jarig jubileum behoort niet tot de dagelijiks voorkomende gebeurtenissen en zeker niet in de- vereenigingswereld. Vandaag herdenkt de in onze stad zoo welbekende tooneel vereeniging „Lltteris Sacrum" haar 85sten geboortedag. De om standigheden laten een feestelijk herden ken niet toe, doch niettemin moge een enkel woord van hartelijken gelukwensch aan de krasse jubilaresse" op dezen dag niet ontbreken. Moge een volgend lustrum onder bldjder omstandigheden worden ge vierd' 1 TOMATENSOEP IN BLIK. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat. een geringe hoeveelheid tomatensoep in blik ten behoeve van werkloozen en arm lastigen tegen afgifte van de daarvoor uit gereikte bonnen bij de winkeliers verkrijg baar is gesteld. 7501 A. TEPE. Weth. lo. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Wasch- en Strijkinrichting „Rhijinzicht", Morschweg 130, Leiden. Nieuwe eigenaresse: Wed. C. C. H. Gadri—wan Wijngaarden, Leiden^ C. Vreem, Mare 94, Leiden. Nieuwe eige naresse: Wed. M. B. VreemBouwmeister. Leiden. F. A. de Groen, Haarlemmerstraat 38, Lei den. Café. Vestiging filiaal: Haarlemmer straat 26. Leiden, o .d. naam: „Münchener Hóf, dd. 1 Nov. 1940. LEIDSCHE CHR. JONGENS-VER. „WEES GETROUW" (PNIËL). Viering van het eerste lustrum. Bovengenoemde vereeniging had gister avond een feestavond georganiseerd, ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan. De avond werd geopend met het zingen van Ps. 103 1 en gebed. De voorz. de heer J. Ar bouw, las Ps. 103 113. Daarna ver welkomde hij de leden, donateurs, de hee ren dr. J. Riemens, J. Los, H. J. Matheüs en den heer Van Huschen, die het wijkbe- stuur van „Pniël" vertegenwoordigden, de afgevaardigden van de K. V. „Samuël", „Rehoboth", „Irene" en „Prediker'.' bene vens den heer A. v. d. Velden leider van K. V. „Irene", en de musici oi.v. den heer Brandt. In verband met droevige omstandigheden had de Meisjesvereeniging „Wees een Ze gen" zich niet laten vertegenwoordigen, maar een gelukwensch met een boekwerk voor de bibliotheek gezonden. De voorz. hield een korte toespraak, waarin hij het verleden schetste en iets zeide over de toe komst der vereeniging. Men zong daarna: „Werk, want de nacht zal dalen". Hierop volgden nog toespraken van den heer Los, namens het wijkbestuur, den heer v. d. Velden namens K.V. „Irene" en van den heer P. A. v. d. Burg; namens K. V. „Sa muël." Nadat er ververschingen rondge diend waren, werd door eenige leden een pantomime „Een Huisknecht gevraagd" opgevoerd. Hierop volgde een samenspraak: ,,Hup Holland 4—1". Na de tweede rond gang volgde nog een schimmenspel „De Maagoperatie". Na de pauze volgde nog de vertooning van een speelfilm, getiteld: „Levende Spo-, ken." Na deze vertooning sprak de vooiz. een woord van dank aan allen, die meege- merkt hadden, om dezen avond te doen slagen. Men zong nog het Avondlied: ,,'k Wil U, o God, mijn dank betalen", waarna dr. Riemens in dankgebed voorging. De dames M. A. Blusé, J. J. C. de Goede, M. A. Lutz, M. J. Oude—-Groeneger, Th. G. E. Schenk en de heer dr. J. J. van Eek, allen alhier, zijn bij beschikking van den secretaris-generaal van het Dep. van opvoe ding, wetenschappen en cultuurbescherming benoemd tot leden van de commissie, belast met het afnemen van de examens ter ver krijging van de akten van bekwaamheid tot het geven van nijverheidsonderwijs N VU, NVTII en NXX en van de.aante keningen op de akten NVII en NVni. Gistermorgen omstreeks elf uur is het 14-jarig schildersknechtje H. wan der K., uit Oegstgeest, terwijl hij staande op een ladder in de Nieuwsbraat werkzaamheden verrichtte, met ladder en. al omgevallen, ver. moedelijk doordat de ladder op onoordeel kundige wijze was neergezet. Hij brak het linkerbovenbeen en werd door den E.HD, naar het Academisch Ziekenhuis overge bracht. Gisteravond is de 34-jarige onderwij zer A. C. B., wonende in de Valdezstraat, in de duisternis in het water van den Apo- thekersdijk geloopen. Onbekend gebleven voorbijgangers schoten op zijn hulpgeroep toe en slaagden er in den drenkeling, die oogenschijnlijk geen letsel had bekomen, behouden op het droge te trekken, waarna hij bij omwonenden van droge kleeren werd voorzien. De E.H.D. bracht hem vervolgens per auto naar huis. In den afgeloopen nacht zijn wederom vier personen aangehouden, die in het ver boden tijdvak tusschen 12 en 4 uur op straat vertoefden. DE „FRIESLAND" EN DE „HOLLAND" HEBBEN DEN TOCHT OVER HET IJSELMEER VOLBRACHT. De stoomschepen „Friesland" en „Hol land" van de n.v. reederij Koppe te Am sterdam, die gisterochtend om v{jf uur van Amsterdam vertrokken zijn met bestemming resp. naar Lemmer en Zwolle, hebben hun doel bereikt. Te zamen zijn ze naar de Ketel gevaren, waar de „Zuiderzee" van dezelfde reederij wachtte. De „Holland" is doorgevaren naar Zwolle, terwijl de „Zuider zee" en de „Friesland" gezamenlijk den tocht naar Lemmer voortzetten. Daar zijn zij om kwart over acht gisteravond aange komen. De tocht viel niet mee. Het ijs was taaier dan men had verwacht, vooral op het traject AmsterdamUrk. Van Ketel naar Lemmer is het IJselmeer aan de Noordzijde tamelijk ijsvrij. Het is de be doeling dat een regelmatige dienst wordt hervat. BRAND IN EEN KOLENLOODS TE ROTTERDAM. Vermoedelijk door brandend afval uit een houtgasgenerator is vanmorgen om zeven uur te Rotterdam brand ontstaan in een houten loods van de n.v. Internationale Anthraciethandel aan den Schiehavenweg. Met het oog op het gevaar voor uitbreiding waren de Rotterdamsche beroepsbrand weer en de Feuerschutzpollzei spoedig met groot materiaal aanwezig. De loods brandde echter vrijwel af. De schade is betrekkelijk gering. JUWEELEN VAN GROOTE WAARDE GESTOLEN. Inbreker te Leeuwarden aangehouden. In den avond van 24 Januari is in een vil ia aan een der singels te Groningen ingebroken. Door het openschuiver, van een raam wist de inbreker zich toegang te ver schaffen tot de badkamer, waar hij uit een doosje een aantal juweelen van groote waarde bemachtigde. Dezer dagen werden bij verscheidene juweliers te Groningen deze kostbaarheden te koop aangeboden, doch de reoherche werd helaas te laat gewaarschuwd. Een dag later gebeurde hetzelfde in Leeuwarden en dank zij het voortvarende optreden van de recherche werd de man op het station al daar gearresteerd. Hij was in het bezit van 360 gulden en bekende, dit geld voor den verkoop van juweelen te hebben ontvangen. Hij ontkende echter de inbraak te hebben gepleegd en trachtte, door het opdisschen van fantastische verhalen, de politie te misleiden. De aangehoudene is de 29-jarige W S. uit Groningen, die reeds eerder gearres teerd is in verband met het stelen van sieraden De man is van Leeuwarden naar Groningen overgebracht. W. H. PETERS OVERLEDEN. Gisteren is te Nijmegen op 78-jarigen leef tijd overleden de heer W. H. Peters, oud directeur van de vroegere rijkskweekschool voor onderwijzers aldaar. De overledene was in Nijmegen vele jaren voorzitter van de volksuniversiteit en voorzitter van de commissie van toezicht op het lager onderwij». DE HEER H. M. VAN TRIET OFFICIEEL AANGEWEZEN. In het bestuur van den Nederlandschen Bioscoopbond zijn eenige wijzigingen ge bracht, waarbij de secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten tot voorzitter den heer H. M. van Triet te Gouda heeft benoemd. Zooals be kend, werd het bestuur van dezen bond voorheen gekozen door de ledenvergadering, terwijl daarin evenredig de vakgroepen filmproductie, verhuur en theaters waren vertegenwoordigd. In October van het vo rige jaar werden de rechten van de leden vergadering en den ledenraad bij verorde ning overgedragen op den secretaris-gene raal van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dié het bestuur van den bond uit zijn functie onthief en de heeren C. S. Roem, directeur van de film fabriek ..Profilti" en Joh. Miedema, directeur van een reizende bioscoop en enkele thea ters tot resp. voorzitter en onder-voorzitter benoemde. Dezen heeror. werd de reorgani satie van den bond in handen gegeven, welke thans reeds zoover is gevorderd, dat de secretaris-generaal Van het departement van volksvoorlichting en Kunsten heeft ge meend, de heeren van hun functie onder dankzegging te ontheffen en tot voorzitter te benoemen den heer H. M. van Triet. In afwachting van een nieuwe regeling betreffende den Nederlandschen Bioscoop bond zal de functie van onder-voorzitter niet worden vervuld. De secretaris-generaal van het depar tement van volksvoorlichting en kun sten heeft bij de nieuwe beschikking overwogen, dat de verdere reorganisatie dient te geschieden onder leiding van een voorzitter, die geen nevenfunctie bekleedt en dus geheel vrij staat van het filmbedrijf. MAATREGELEN TEGEN DE JODEN IN AMSTERDAM. In een vergadering te Amsterdam van het Agrarisch front, deelde de heer Hartog mede. dat de uitschakeling van de Joden uit het Amsterdamsche slachthuis in de volgende week zal worden voltrokken. De Joden zullen dan niet meer 65 pet., doch 13 pot. van het beschikbare vleesch ter ver werking toegewezen krijgen. In het bedrijf zullen de Joden zich niet meer met ariërs mogen ophouden. De hou ding. welke jarenlang van die zijde tegen over de nationaal socialisten, inzonderheid in Amsterdam werd aangenomen, zal een einde nemen aldus spreker en binnen twee maanden zal het geheele hoofdstede lijke zakenleven van Joodsche overheer- sching bevrijd zijn. DOOR KOLENDAMP BEDWELMD. Toen de melkboer zich vanmorgen meldde bij de woning van mej. Van Zuuk, aan den Tongerschenweg te Epe, kreeg hij geen ge hoor. Hij waarschuwde een broer van Van Zuuk. die timmerman is en deze forceerde de deur. Men trof de vrouw in bewuste- loozen toestand aan. Het bleek, dat zij door kolendamp buiten bewustzijn was geraaid. Bij haar konden de levensgeesten worden opgewekt. Een twee-jarig zoontje was ech ter reeds overleden. Van Zuuk werkt Duitechland. 2-1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2