De krant voor de Jeugd 81ste Jaargang LEED5CH DAGBLAD, Zaterdag IS Februari 1941 Vierde Blad Ho. 24814 Rosamunde en haar ridder CORRESPONDENTIE Het avontuur van een moderne jonkvrouw Oplossingen Goede oplossingen RAADSELS ANEKDOTEN Beste raadselnichtjes en -npefjes. Nu ik dit schrijf, is het goed uit met sheeuw en ijs. Ik hoop maar, dat het zo blijft en we de nadering van het voorjaar gaan voelen. Jullie ook? In raadsel VII waren twee woorden wegge vallen; het gezochte woord moest aangeven: de naam van „een hoofdstad" van een onzer pro vincies. Natuurlijk hebben jullie, knapperds, dat zelf al ontdekt! Ik begin direct aan de beantwoording; er wacht een gezellige dikke stapel brieven. En daar ik ook nog aan jullie verhaaltje wil den ken. maak ik mijn voorwoordje nu kort. Grietje Deegenaars Ik hoop, dat js een ander jaar weer bollen krijgt, om te verzorgen. Je hebt er pleizier in gehad. Loesje Sloos Jij kunt dus nog niet genoeg krijgen van ijs en sneeuw. Er komt weer een winter! Bedankt voor je raadseltje. Jopie den Hartog Hartelijk welkom in onze kring. Jullie vormen een mooi klaverblad van drie. Jettle Goudsmit Nu ben je er haast! Alvast hartelijk gefeliciteerd en een heel prettige dag. Ik zal maar gauw vergeten, wat je mij van die Franse les schrijft! Elsje Verhoef Je hebt je Ouders leuk ver rast. Marijke mag ook alleen de raadsels instu ren, zonder briefje erbij. Gerda Teljeur Is je grote pop heelhuids bij je terug? Nu krijgt al je speelgoed weer eens een goede beurt. Groeten voor Ella. Frank van Ofwegen Hartelijk welkom. Het is best, wat je vraagt. Prettig voor ons beiden, dat je zo'n aardige „post" gevonden hebt. Je oplossingen mogen op hetzelfde briefje. Jij hebt verstand van postzegels! Drietal Groene wegen Hartelijk welkom, en bedankt voor jullie raadsel; nu kan ik jullie meteen thuisbrengen. Maar het is niet direct aan de beurt; ik heb er meer! Peter Westerbeek Je hebt goed gezien; lees boven. Stientje de Ru Je hebt een fijne avond in het vooruitzicht. Helaas kan ik dan niet van de partij zijn. Nellie Dorrepaal Jij zult blij zijn, als je weer elke dag op je fiets kunt stappen. Dat is mü ook naar de zin, Plonle de Geus Jij ziet de nadering van de lente dan aan je sneeuwklokjes. Het 2e sneeuwpak was gauw verdwenen. Het is te hopen dat jullie onderwijzeres geheel beter wordt. Jopie en Freddy Susan Gelukkig weer beter en present. Zo is Reyer je vriendje en neefje nu! Deze brief is extra mooi geschreven. Ter ere van de beterschap? Corrie van Weizen Alleen een hartelijk groetje. Dik van Weizen Bij zo'n mooie brief be hoort een afzonderlijk antwoordje! Je toont me alle vriendjes van Bruintje Beer. Ria de Nie Jij geniet alvast van je crocusjes. En schieten de bollen nu beter op? Geertje en Hannie Linschoten Hannie, gefeliciteerd met je overgang. En wat jullie willen weten? Nog één weekje, dan is het zover; op Zondag. Coba van Duyvenboden Nu sneeuw en ijs weg zijn komt de legkaart extra goed van pas- Steeds je leeftyd er bij schrijven. Marietje van Vliet Jij zit niet stil! Wat komt er veel uit je handen: bijna je eigen garderobe. Ik ben heel blij. daarbij je raadsels nog te ontvangen. Evert van Dijk Dat vrolijke gele bloemen- kleurtje springt overal in het oog. Ik begrijp best. dat je daar een voorliefde voor hebt. Jullie genoten met je slee. Johan van Dijk Wel kleine tuinman, jh hebt een leuk tuintje te verzorgen. Je hebt al ed gekeken, hoe het met je bollen en bloemen staat. Hanny Ykema Daar is Hanny weer eens! Bedankt voor je raadsels. Lydia Botermans Je hebt een practisch cadeau gekocht; en nodig, voor zoveel boeken! Is Cobi al gewend aan haar bril? Tweetal Rienstra Die Westenwind stond mij wel aan. Ik zal jullie maar niet beklagen, al schiet er nu geen middag ijsvrij meer over! Atze v. d. Kooi Uit het opstel, dat je maakte, kunnen we allen een lesje trekken. Boontje komt om zijn loontje! Bea v. d. Kooi Ik ben blij dat jij je Tante :o'n lange brief schreef. Juist nu, doet zo n vrolijk woord haar goed. Jaap Haasnoot Bedankt voor raadsel en anekdoten. Lenie Brocaar Het moet een rebus zijn zonder tekeningen, dus met tellers, cijfers, te kens, enz. De verf verfde meer, dan je lief was! Wat veel pechjes op één schooldag. Hannie Brocaar Jij bent in je sas met de foto. Een fijn bezit, vooral voor later. Jtf bent al een handig naaistertje. Mijntje Mol Beterschap voor je zusje, ze moet die hond gauw wegsturen! Fini de Lange Hoop jij ook. dat Koning Winter nu voor een jaar vertrokken is? Natuur lijk best. dat jullie met elkaar insturen. Jan Kooien Er is de laatste t\jd geen plaatsruimte in de krant voor wat jij vraagt. Er zijin toch wel boekjes met voorbeelden? Kyk maar eens goed in de winkels! Is het examen alKoosWFlaman Al lag de sneeuw verleden week maar kort. jij hebt er nog uit gemaakt, wat er uit te maken was. Daan en Plet Oudshoorn Bedankt voor Jullie raadseltje. Maar: Geduld! Nettie Boerendonk Hartelijk welkom. Ga zo door met oplossen. Loes Horstmann Ik wed. dat je bollen al weer een paar c.M. verder zijn; het gaat hard, als zij eenmaal voor het raam staan. Ja, ik heb al gehoord van de fijne muziekmiddag, die jullie krijgen. Bianca Horstmann Jij hebt nu ook een mooi aandenken aan de verhuizing. Het is droe vig. wat je verder schrijft. Weet je, hoe het nu gaat? Joop Schalks Het boek. waarover je schr«ft heb ik vroeger meermalen gelezen. Ik was er ook dol op. Hoor ik goed rapporten nieuws?- Beppie V. d. Hart Jullie schrijven samen niet of samen wèl! Echte tweelingen! Annie v. d. Hart Gelukkig, dat jvj weer beter bent. en jullie belden weer present zijn. Wat een fijn feest verleden week: kabouter ziln. en vrij hebben Joke de Vos —Nu krijg ik dan vrolijk feest- nleuws van de zangvereniging. Jullie konden nu beter zien op weg naar huis. Voor het 5-minu- tenspelletje ben ik ook te vinden! Rudi Arkeveld We hebben samen genoten van je leuke postpapier. Heb je het kunstje van dit plaatje ook geprobeerd met je broertje en Je vriendjes? Binnenkort heb je gewichtig nieuws van school. Beterschap voor Robbie. Gé de Jong Ik begrijp, dat jij je voldaan, en moe voelde, na die grote ijstocht. Voor jonge benen een heele prestatie! Ga nu je fiets maar alvast nakijken. Dan komen er weer andere tochten met Vader. Aukje v. d. Walle Je ziet: ook van sneeuw en ijs kun je genoeg krijgen. Die Donderdag en Yrbdag verleden eek leken meer op vacantie-, dan op schooldagen. De foto geeft een mooie herinnering voor later. Ja, nu ga ik me ver heugen. Marietje Lagerwij Nu zien we, liever dan ijsbloemen de echte bloemen te voorschijn komen. Henkie bofte bij jouw vrije middag. Bij je eigen raadsel bofte je nu dus niet! Prettig dat Sofietje weer eens van de partij was. Olga Derksen Is jullie achteruitgang nu weer te gebruiken? Ja, dat was de na-pret van de sneeuw. Leuk, dat je een goede schoolfoto hebt. Afke Neuteboom Ik ben blij. dat je geniet van je boek. Lees pleizierig. Toni Neuteboom Zo genieten jullie allen van Afke's prijs. Goos Knol Hartelijk welkom als nieuw raadselneefje. Zorg maar. dat ik elke week een drietal uit de brief te voorschijn haal. Rietje Brandt Ik ben benieuwd, of je het stelletje zelf in elkaar hebt gekregen. Des te meer voldoening voor je! Pim Metselaar Het raadselnichtje van het le raadsel van verleden keer, ken jij dus goed. Elke week je leeftijd onder de oplossingen ver melden. All Stikkelorum Ik ben al weer benieuwd, dat begrijp je. Koos Stikkelorum,Jij bent ingespannen. De schaatsen wachten' alvast op volgende winter. Nu ben je druk aan het puzzelen en verven. Je postzegelverzameling groeit gestadig. Coba Verlind Na al de jjspret kun je met een voldaan gevoel je schaatsen opbergen. Elsje Verlind Wat veel felicitaties moeten er naar jullie toe: allereerst voor jou (jij boft, evenals ik, dit jaar!), dan voor je Ouders en ten slotte voor Wim. Ik verlang al naar zijn eerste brief! Heel prettige verjaardag. En be dankt voor je raadsel. Nanny Nauta Jij bent niet bang voor sneeuwballetjes. Nu wordt het tijd, om naar de sneeuwklokjes te kijken. Annie v. d. Vos Jullie hebben het voorjaar al in de kamer met de bloeiende tulpen en crocussen. Een gezellig werkje, die poppecape. Herman. Verlind Hartelijk welkom. En meteen gefeliciteerd met je verjaardag. Mientje Uitdenboogaard Hé. die woordjes kwamen verleden week net te laat in jullie ge dachten. Maar nu weet ik toch, dat jullie het nog gevonden hebben. Anny Bekooy Jij had ook een weekje va cantie tegen wil en dank. Voor jou. en voor de meesten uit onze raadselkring, was het carillon geheel nieuw. Tini Rekers Je had nog net bijtijds de schaatsen ondergebonden. Bedankt voor je raadseltje. Elly Punt Die Zaterdagavond van jullie samen verliep niet zonder schrik en ongelukken. Maar: Eind goed. al goed, moet je maar denken! Eveline Doorn Wat een mooie naam kreeg die nieuwe kleine wereldburger! Jij bent weer op de been; dat is beter, dan in bed liggen. Tiny de Goederen Het is helemaal niet naar, om voor zo'n feestelijke reden de raadsels over te moeten slaan! Ik dacht, dat je ziek was, maar dit was heel wat plelzieriger. Ik denk, dat Je 's avonds in bed alles nog eens nageniet. Leni v. Loef Vertel me maar gauw. hoe het is gegaan Dinsdag en of je niet in de lange rok van je Moeder bent gestruikeld! Was Trlneke al zó opgewonden, dat zij de raadsels vergat? Rudie Bos Het is niet prettig, Vader zo lang te moeten missen. Wanneer komt hij weer? Willy Roest Het is uit, voor je met het schaatsen. Voor jou een hard gelag. Nu moot je het van de gymnastiek hebben. Je anekdoten vind ik niet geschikt. Drietal v. d. Pluym Wij moeten ons houden aan de leeftijdsgrens: 716 jaar. Dit geldt voor allen en ik kijk dan ook vreemd op van wat jullie me schrijvenr Gelukkig "geen zieken meer: Nico, je maakte een aardig raadsel, dank je wel. Rietje Goutier £ls je geregeld wekelijks in zendt, behoor je bij de getrouwen. Wat had Loesje een fijne dag! Dat bevalt haar best, als jij wat voor haar maakt. Bedankt voor je anekdote. Simon v. Meygaarden De woorden waren per abuis weggevallen in raadsel VII: de in zendster had het wel goed gedaan. Prettige be richten over je Vader en Grootvader. Maartje Schaart Ik moet je teruggroeten van je drie raadselnichtjes. Ik zal onthouden wat je schrijft. Bedankt voor je mooie versje. Johanna v. d. Zwan Je ziet: het is in orde met je raadsel VII. Marijtje v. Rijn Voor jou hetzelfde als voor Johanna. En een groet voor jullie beiden. Corry de Roon Hertoge Ik begrijp, hoe jij uitkijkt naar voorjaar en beter weer. Natuurlijk verlang je naar jullie gezellige samenkomsten. Nellie Braggaar Nu krijg ik een ..grote mensen-brief". Je hebt jezelf het typen goed geleerd. Een bof. zo'n groote broer te hebben met een schrijfmachine! Ella Melnema Dank voor je hartelijk briefje, ïk zal aan jullie denken, als jullie op een af stand mij een lied toespelen. Gelukkig, dat het bij lichte griepjes bleef. Zusjes Schipper Anny, al vast hartelijk ge feliciteerd met je verjaardag. Ik ben er wel vroeg bij, hé? Het clubje geeft nog meer gezelligheid dan handwerken alleen! Ineke en Hans Kriek. Wat een domoortje was I. verleden week! Je had zeker het feest al te veel in je hoofd. Feliciteer je Ouders hartelijk en ik wens allen heel prettige dagen toe. Jo Harteveld Ziehier: Je raadsels krijg ik graag op tijd, Schrijf in je album, beste meld. En zorg, dat je dit altijd ziet: Johanna-llef, vergeet mij niet! Ans Voorma Het was een gezellige Zondag. En nu je beste beentje voorgezet op school! Coba v. d. Meys Je waarschuwt me maar, als je je poëzie-album hebt. De meesten hebben nu genoeg van ijs en sneeuw. Ik ook! Jan de Mooy Ik waardeer het dubbel., dat je me nog schrijft na zo'n drukke dag. Schrijf enkel de oplossingen, niet het hele raadsel er bij. Rudolf David Jij had het ook al goed ont dekt bij raadsel VII. Weer verdere beterschap. Wim Nieboer Nu ijs en sneeuw weg zijn, is het dubbel prettig, een mooi boek te lezen tc hebben. Paul Blangé Nu is de heerlijke feestdag voorbij en kom-je mij zeker gauw vertellen, wat je gekregen hebt? Niek Bakker Jongen, wat schrijf jij mooi! Ik geniet er van. Nu bloeien de sneeuwklokjes haast. Zo worden de schooltijden weer prettiger. Truusje v. Weizen He verlang nu niet meer naar sneeuw en ijs, evenmin als jij. Pim v. Weizen Jij hebt nog op een bijzon dere wijze van de sneeuw genoten. Dat kun je een buitenkansje noemen. Dient je Veendorp Het antwoord op je vraag zie jè bij de nieuwe raadsels. Willy v. Kampenhout Dank voor je goede wens; 'ik hoop het ook. Beterschap met je ver koudheid. Janny v. Kampenhout Nu het ijs weg is. komen de raadsels weer aan de beurt. Je vestje heeft een echt zomerkleurtje: snoezig. Riek v. Kampenhout Je raadselnichtjes hier hebben ook allen een beurt gehad. Nu hopen we, dat verkoudheden en rode hond zich voor lopig niet meer tonen. Maartje v. d. Voort Het is heel- verstandig, je boek 'tot de vacantie te bèwaren. Maar moei lijk. om er af te blijven! Geertje v. d. Voort Bij jou is het: Geen tijding, goede tijding! Anny Feynenbuik Jij ziet nu, evenals ik, liever de puntjes van de tulpen boven de grond in je tuin, dan sneeuw. Zusjes Hartevelt Het zachtere weer Is wel kom bij ons allen. Het is voor Adrie een grote gebeurtenis; geen wonder, dat zil er vol van is! Kora Key Deze week had je tijd voor lezen; geen sneeuw en geen ijs meer. Nel Boon Zo breng je het elk jaar wat verder in de kunst van schaatsen rijden. Na de Ouderavond krijg je de handwerkjes zeker mee? Annie Boon Nu gaat het de goede kant op. hè! Verdere beterschap. Natuurlijk best, dat jullie met je drieën gelijk inzenden. Krijntje Kinkel Van harte welkom. Schrijf je leeftijd er bij. Willy Wiggers Nu wordt alles weer pret tiger: vroeger naar school, geen ziekte, weer naar de club. We wensen geen natte sneeuw meer! Joop Schouten Ik kan niet beloven, wan neer; zo gauw mogelijk. Plonia Humme Bedankt voor het ingezon den raadsel, Rie Smlttenaar He keek inderdaad vreemd, maar ook blij verrast, toen ik je briefje er weer bij ontdekte. Natuurlijk ben je weer welkom. Jij bent wèt dol met je kleine zusje; nu een leuke babbelkous! Lientje Mokkenstorm Er ls nog afwisseling in de hondjes op Je postpapier. Jij bent verder op je schaatsen dan ik. Bedankt voor je anekdote. Annetje Mokkenstorm Jantje zorgt er wel voor, dat er geregeld wat te lachen valt! Tineke v. Straten Weer welkom. Je begint met mooi postpapier. Het oplossen ben je nog niet verleerd. Henny v. Driel Jij hartelijk gefeliciteerd met je feestdag. Dat wordt een heerlijke Zondag. Fietje v. d. Berg Natuurlijk mag jij ook meedoen. Stuur maar gauw je raadsels in vol gende keer. Dan wordt Toni je nichtje! Nu ben ik er! Tel maar eens, met hoeveel nichtjes en neefjes ik wel gepraat heb. Maar je weet: het is mij nooit te veel; integendeel! Allen dus present volgende keer. Tot zolang weer. Allen hartelijk gegroet door jullie Raadsel tante, Mevr. M. J. BOTERENBROOD. Rosy zat op haar bed, doodstil, met het boek op de knieën. Een prachtig boek was het, een boeknee maar zó iets moois had ze nog nooit gelezen! Het ging over dappere ridders en schone jonkvrouwen, die op de valkenjacht gingen. Ridders met fluwelen wambuizen en lange krullen onder hun grote gepluimde baret ten. Jonkvrouwen met hoge suikerbroden op de aanminnige hoofdjes en met parel- bestikte slepende gewaden en met ragfijne sluieTs. Het was een ouderwets boek vol lange, Ingewikkelde zinnen, vol wonderlijke be leefdheidskrinkels en vol suikerzoet gepraat over Liefde (met een hoofdletter). Wanda,,.haar zus met de korte jongens kop, die al veertien was en zich verbeeldde, dat ze beslist nóg sportiever dan een jon gen moest zijn omdat ze een modern meisje was, had het malle boek op zolder gevon den, er met luider stem een stuk uit voor gelezen en het toen onder daverend gelach in een hoek gegooid. Maar Rosy van elf had het stilletjes op geraapt en het onder haar kussen gestopt. En nu zat ze er telkens als ze maar eventjes de kans schooi, zag in te lezen. Rosy ge noot! Dat was nu juist iets voor haar, al dat beeldschone, fijne en tere, die heel an dere wereld, zo oneindig verschillend met het alledaagse leven in huis en op school! Dat Wanda dit alles niet begreeo. was niet meer dan gewoon. Die had nu eenmaal geen gevoel voor iet hogers. Die jakkerde 's mor gens op haar fiets naar school, om het hardst met Henk hun oudsten broer. Die holde om twaalf uur binnen, haalde kolen voor moeder, dekte de tafel en wipte alweer weg om boodschappen te doen! Die had beslist nérgens anders gevoel voor dan voor „het stoepje schrobben" en „het kinder wasje strijken". Logisch, als je er zó uitzag als Wanda met haar woeste, zwarte krullen en kattige ogen' Dan kón je geen zachtere gevoelens hebben. Dan kon je beslist niet leven in tere dromerijen van violen en rozemarijn. Maar zij, Rosy, was een heel ander meisje! Ze was blond en had lange dikke vlechten, grijze ogen en fijne wenkbrauwboogjes. Wat een bof, dacht Rosy nu, dat Moeder inder tijd, jaren geleden, had doorgezet, dat ze heur haar liet groeien en er niet, zoals Wanda, een jongenskop van liet knippen! Ja. daar had ze vroeger heel wat traantjes om gelaten, maar nublij was ze erom, trots was ze op haar lange, blonde vlech ten! Net als de jonkvrouw Geneviève en de jonkvrouw Adelaide, die droegen het haar ook gevlochten. En dan nog bovendien dóór- vlochten met zijden linten, Geneviève met blauwe en Adelaide met zachtgroene, pre cies passend bij heur verschillende gewa den. O, het was een verrukkelijk -boek! En dan te bedenken, dat die jonkvrouwen nu letter lijk de hele dag de tijd hadden om te wan delen, te spelevaren, in rozetuinen te zitten, te borduren met paarlen en edelstenen en hoofse gesprekken te houden met de rid ders, die haar het hof maakten! Rosy smolt bijna weg van verrukking, als ze zich verbeeldde, dat zij zo'n jonkvrouw was. Meestal 's avonds in bed, voor ze sla pen ging, lag ze er over te soezen en don breide ze telkens weer een nieuw, ver heffend hoofdstuk aan het wonderschone verhaal. Nu, na maandenlang gekwijnd te hebben door een liefde, die hopeloos scheen, begon Rosamunde met haar blonde vlech ten en haar fijne wenkbrauwen boven de peinzende grijze ogen, eindelijk hoop te koesteren, dat Ottokar, de edele ridder met de zwarte banier, haar eveneens be minde. Morgen zou hij haar ouders komen bezoeken. Ze nam zich voor, op de toren van het kasteel te klimmen en door het kleine raampje van de bovenste omgang uit te kijken, of ze hem zag komen op zijn vu rige schimmel, de rode vederbos op de helm Zo peinsde Rosy over haar ridder en dan las ze weer een eindje in het boek over Geneviève en Adelaide... en ze merkte he lemaal niet, dat het geducht koud was op haar slaapkamertje! Of ja, zo nu en dan merkte ze het eens even, maar dan trok ze de zware gewatteer de deken wat vaster om haar knieën. Ze wist heel best, dat moeder volstrekt niet hebben wou, dat ze boven zat te lezen. Ze wist ook, dat ze juist op deze Woensdag middag, nu Wanda les had, beloofd had. moeder eens flink te helpen. Ja, maar... och, weet je, Rosamunde was hu eenmaal geen gewoon huis-, tuin- en keukenmeisje! Ze had het gezicht èn het zieltje van een echte jonkvrouw. En daaromja, daarom had ze hier, op dit kamertje, zo haar eigen wereldje. Mooie platen hingen er, een hele verzameling was er van lintjes en gedroogde bloemen. En eens op een dag waren de twee koperen kandelaartjes, die geharnaste ridders voor stelden, opeens uit de logeerkamer verdwe nen en die stonden nu bij Rosy, midden tus sen een .ongeloofelijk rommeltje! Mooi waren ze wèl, die riddertjes met hun glanzend harnas, die de kaarsenhou ders in hun geheven armen hielden. Prach tig waren ze vroeger geweest, toen ze nog in de salon stonden en iedere week blin kend gepoetst werden. Maar sinds ze naar de logeerkamer waren verhuisd om plaats te maken voor een vaas en een mooi beeld je, hadden ze er nooit meer zo vrolijk uit gezien. En nu, bij Rosynee, ik vertel er maar niet te veel van, maar een verhef fend schouwspel was het geenszins, die doffe harnassen, groen uitgeslagen, die sombere, zwarte gezichten! Maar Rosamunde hield nu eenmaal meer van verhalen bedenken dan van koper poetsen, dat was de kwestie! Ze keek naar de riddertjes, half dromend boven haar boek, en wal zag ze? De eene had een papiertje in de hand! Wat stond daar op? Met een boos gezicht begon Rosy te lezen: „Ik word nooit gepoetst. Bah, wat een vuilpoes is die Rosy!" Flauw! Zeker weer een grapje van Wan da. En Rosy verfrommelde het papiertje en verdiepte zich weer in de avonturen van Geneviève en Adelaide, die stellig nooit koper poetsten! En toen „Rosy! Rosy!" Bijna had ze geroepen „Ja, Moeder!" Maar ze zweeg eventjes, uit pure weerzin tegen „het dagelijks leven". En toen ze even gezwegen had was het, of ze heele- maal niet meer antwoorden kon. „Rosy, ben je boven?" Het meisje hield haar adem in. Ze hoor de, hoe Moeder de trapdeur opendeed en luisterde. „Rosy!" Neen. ze kon nu toch geen antwoord meer geven, nu ze Moeder zo lang tever geefs had laten roepen! Ze hoorde Moe der teruggaan naar de kamer. Het boek lag op Rosy's schoot en dus ging ze werktuigelijk weer lezen. Maar het was net, of de jonkvrouwen haar niet meer interesseerden. Ze had zo'n akelig gevoel in haar maag, zo'n weeë pijn.... Kon ze nu maar opstaan en heel gewoon naar be neden gaan! Maar wat een vreselijk stand je zou ze dan krijgen! Nee, ze had zich nu eenmaal stilgehouden nu moest ze ook Haar ogen dwaalden weg van het boek, rillend trok ze de deken om zich heen. Rosamunde mocht lezen zoveel ze wou! Die hoefde geen boodschappen te doèn en geen vervelende werkjes. Die stond nu op de bovenste torentrans en keek uit naar haar Ottokar De zon ging onder, schemering viel over de landouwen. Keel klein, als een donker stipje, zag ze een ruiter te paard aanko men. Zou hij het zijn? Rosamunde tuurde en tuurde Daar klonk hoefgetrappel. De brug over de slotgracht viel met een donderend ge raas neer De ridder reed het slotplein op, gevolgd door zijn page, eveneens te paard. Rosamunde's hart beefde. Op verderlichte voetjes, haar ragdunne sluier wapperend achter zich aan. snelde zij de vele, kronkelende trappen af. In de grote ontvangzaal hoorde zij stemmen.... daar wist ze haar vader, de strenge burcht heer en haar zachte, voorname moeder, gezeten in hun troonzetels. En een andere stem hoorde ze, de stem van Ottokar, de bronzen stem, die zij zo vurig liefhad! Voorzichtig beurde Rosamunde de zwa re, fluwelen gordijnen op en keekDaar knielde de ridder eerbiedig voor haar ouders neder en zijn page knielde achter hem. En hij sprak Rosamunde hield de adem in om ieder woord te kunnen ver staan! „Het is geen blijde tijding, waar mede ik thans tot u kom, edele heer graaf. Maandenlang, ja bijkans een jaar heb ik gehoopt, dat uw edele dochter, de jonk vrouw Rosamunde, een slotvrouwe zou worden, mijn oude naam waardig. Helaas het heeft niet mogen zijn! Ziet u hoe ze mijn harnas en dat van mijn dienaar heeft verwaarloosd? Ziet u. hoe we beiden verroest en beschimmeld zijn? Dat gaat zo niet langer, edele graaf, wij staan hier voor u als twee schooiers! Ik heb de eer u te verzoeken om de hand van uw dochter Wanda." Wanda? Wanda met haar woeste krul len; Wanda met haar kinderwasje en haar kolenkit? Rosamunde sperde haar ogen wijd ppen van ontzettingze greep het zware gordijn on niet te vallen. En toen „Moeder, ze is hier toch! Moeder ze ligt hier te slapen, kijk maar" riep Wanda en ze knipte het licht aan en schudde Rosy wakker. „Och kindje, kindje! Wat zul je koud zijn" klaagde moeder. „Hoe kun je zo in slaap vallen!" En Rosy werd beneden bij de kachel ge zet en vertroeteld. Ze zat zich diep en héél diep te schamen, terwijl Moeder en Wanda de tafel dekten. En de volgende dag waren ridder Otto kar en zijn page blinkend gepoetst. Ze prijkten op Rosy's keurig opgeruimd tafel tje. En het boek van Geneviève en Adelai de lag vergeten in een hoek. En de twee jonkvrouwen waren malle spoken zei Rosy. Of je ook vlug veranderen kunt als je elf jaar bent! R. DE RUYTERV. d. FEER. der raadsels uit het vorige nummer. 1. Wie een kuil graaft voor een ander, valt er zelf in. Ui. eend. kwik, feeën, riool. zand. Terneu- zen, eilanden, graaft, ar, in, lor, vin. 2. Een potlood. 3. Sneeuwklokjes. 4. Beverwijk; beer, Wijk, IJ. v, eer. 5. Papier; Pa. pier. 6. Een zwarte kip. want deze kan witte eieren leggen, maar een witte kip geen zwarte. 7. Maastricht; maasbal, appel, Anton, sleutel, trompet, rover, iris, Cato, havik, teugel. der raadsels ontvangen van: Lenie Brocaar, Hannie Brocaar, Mijntje Mol, Fini de Lange. Jan Kooien, Koos #Flaman, Nettie Boerendonk. Daan Oudshoorn, Piet Oudshoorn, Loes Horstmann, Bianca Horst mann. Joop Schalks, Joke de Vos, Beppie v. d. Hart, Annie v. d Hart, Nico Optendrees, Dickie Optendrees, Rudl Arkeveld, Gé de Jong, Aukje v. d, Walle, Marietje Lagerwij, Sofietje La gerwij. Olga Derksen, Afke Neuteboom. Toni Neutebcom, Goos Knol, Ineke Boterenbrood, Elsje Boterenbrood, Hannie Boterenbrood. Rietje Brandt. Nellie Trap. Pim Metselaar. All Stikkelorum, Koos Stikkelorum, Coba Verlind, Elsje Verlind, Nanny Nauta, Annie v. d..Vos, Jettie Goudsmit, Elsje Verhoef. Jopie den Har tog. Loesje Sloos. Grietje Deegenaars. Gerda Teljeur. Frank v. Ofwegen. Peter Groenewe- gen. Elsje Groenewegen, Tini Groenewegen, Mientje de Water, Peter Westerbeek, Stientie de Ru, Nellie Dorrepaal, Plonle de Geus, Jopie Susan, Freddy Susan, Marietje v. Vliet, Ber nard v. Vliet, Evert v. Dijk, Johan v. Dfjk, Ria de Nle, Hanny Ykema, Lydia Botermans, Wim Rienstra, Paul Rienstra, Atze v. d. Kooi, Bea v. d. Kooi. Coba Heusen, Anny Bekooy, .Tini Rekers. Geertje Linschoten, Hannie Lin schoten, Coba v. Duyvenboden. Mientje Uit- denbozaard, Elly Punt, Eveline Doorn, Tiny de Goederen. Jannië v. d. Pluym. Nico v. d. Pluym, Koos v. d. Pluym, Leni v. Loef, Willy Roest, Ru- die Bos, Rietje Goutier, Corriie.v. Weizen. Dik v. Weizen, Simon v. Meygaarden. Rie v. d. Laan, Bep v. d. Laan, Maartje Stevleu, - Maartje Schaart, Marijtje v. Rijn, Johanna v. d. Zwan, Jaap Haasnoot, Corry de Roon Hertoge, Nellie Braggaar, Ella Melnema, Nelly Melnema, Anny Schipper. Adri Schipper, Ineke Kriek. Hans Kriek. Coba v. d. Meys. Jacques de Geus. Suze de Geus, Jo Harteveld. Ans Voorma. Piet Beu gel, Jan de Mooy. Rudolf David, Wim Nieboer, Paul Blangé, Ansje Eichhorn, Niek Bakker, Marti Bakker, Truusje v. Weizen, Pim v. Wel- zsn. Dientje Veendorp. Riek v. Kampenhout, Janny v. Kampenhout, Maartje v. d. Voort, Geertje v. d. Voort, Anny Feynenbuik, Co Hartevelt. Janny Hartevelt. Kora Key, Nel Boon. Annie Boon, Krijntje Kinkel, Joop Schouten, Annie Schouten, Cobi Schouten, Plonia Humme, Rie Smlttenaar, Lientje Mok kenstorm. Annetje Mokkenstorm, Frans Blonk, Rietje Blonk, Tineke v. Straten. Marietje Laman. Willem Laman, Paulus Laman. Vorige keer te laat ontvangen van: Willy Wiggers, voor allen om uit te kiezen; de groteren vier, de kleineren drie goede oplossingen I. Ingezonden door Nellie Trap. Mijn geheel is een natuurverschijnsel van 9 letters. 7. 8, 9 is een lichaamsdeel, 1. 2. 4 een hert, 3, 7, 8, 1 een plaats in Overijsel, 6, 2, 4, 5 nog een lichaamsdeel, II. Ingezonden door Anny Bekooy, a. In v/elk nest heeft nog nooit een vogel een ei gelegd? b. Hoe komt een haas over een wipbrug? III. Ingezonden door Elsje Verhoef. Mijn geheel is een plaats in Gelderland. Mijn eerste is een voedingsmiddel, mijn tweede vindt men veel in Zwitserland. IV. Ingezonden door Rie en Bep v. d. Laan. "k Ben helder writ van kleur, En heb geen smaak, noch geur. Hoog in de lucht geboren, Ga ik op de aard' verloren. Eerst dwarrel ik In 't rond, Dan rust ik op de grond.. Koud ben ik van natuur, En meestal kort van duur. V. Ingezonden door Afke Neuteboom. Vijf en vijftig en een o, Welke stad noemt men zo? VI. Ingezonden door Dientje Veendorp. Mijn geheel van 9 letters noemt een lekkernij. 2, 3, 4 is een familielid, 5, 2, 1 een insect, 1, 7 9 een knaaglier 9, 8, 6. 4 een vervoermiddel, 1, 6, 7, 1 betekent zonderling. VII. Ingezonden door Coba v. d. Meys. Plaats onder elkaar 11 woorden elk van 5 letters, welke achtereenvolgens betekenen: 1. Heel dichtbij. 2. Plaats in Noord-Holland. 3. Dik toutf. 4. Meisjesnaam, 5. Jongensnaam. 6. Slang. 7. Onmisbaar' bij het naaien. 8. Niet boven. 9. Driekantig hoofddeksel. 10. Staan soms langs de weg. 11. Mannetje van een huisdier. De derde letters van deze woorden vormen, van boven naar beneden gelezen, een spreek woord. vin. Ingezonden door Mien de Jager. Met v ben ik niet achter, met m een zwarte man, met k een zangclub, met n iemand uit het Noorden, met b een gereedschap, met g een plaats in Overijsel. Ingezonden door Cobi Kleer. Jantje heeft te veel gesnoept en moet over geven. Zijn kleine broertje holt naar Moeder toe en roept: „O, Mamma, kom gauw; Jantje kookt over". Ingezonden door Beppie v. d. Hart. Ook een mening! „Paps, moet ik wel leren lezen?" vroeg "aatst leuk de kleine Willy. „Oma noemt, als ze wil lezen, heel eenvoudig maar haar bril."

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 13