Actieve sociale politiek in Nederland ilDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 12 Februari 1941 Villkie bij Roosevelt. Een beschouwing van Duitsche zijde Duitsch Weermachtsbericht Itqliaansch Weermachtsbericht BEURSOVERZICHT MARKT fc. GEKKlITKN^f^ -.>&»• use Wendell Willkie heelt een onderhoud ge- ii met president Roosevelt, dat ongeveer jnderhalf uur duurde. In aansluiting hier- "p verklaarde Willkie, dat hij met den president heeft gesproken over den toe stand van Engeland en Ierland en over de Isemeene internationale situatie. Voorts ;eeft hij met Roosevelt gesproken over de Éngelsche productiemethodes, die hij op n reis heeft leeren kennen. Op de vraag, hij thans een functie op zich wilde ne- ;en in het bewapeningsprogram der Ver- mlgde Staten, antwoordde Willkie dat leze meening van lederen grondslag is tbloot. (D.N.B.) DE LEVENSMIDDELENVOORZIENING DER GEBOMBARDEERDE ENGELSCHE STEDEN. In Engeland ziet men zich, naar Svenska Dagbladet meldt, gedwongen vliegende iveosmiddelen-colonnes te gebruiken om voeding van de bevolking in de gebom bardeerde Éngelsche steden te kunnen ver roeren. Achttien van die vliegende le- snsmiddelencolonnes zouden in verschei- lene deelen van Engeland worden gesta- hnneerd. Iedere colonne bestaat uit een otertank met 140 liter Inhoud en twee rrachtauto's met levensmiddelen, van Elke elk voldoende is voor het uitreiken 6000 maaltijden. (D.N.B.) NEDERLAAG VOOR FORD. Het Opperste Gerechtshof in Amerika eft beslist, dat 23 leden van het perno rs] der Ford-fabrieken, die ontslagen wa- omdat zij zich bij een vakvereeniglng ingesloten hadden, weer in dienst geno- :en moeten worden en dat de firma in de oekomst zich niet meer in het recht der irbeiders om zich bij een vakverecnlging ;m te sluiten, mag mengen. In vakvereenigingskringen wordt deze he lping natuurlijk zeer enthousiast ontvan- i. Men gelooft, dat de 160.000 arbeiders Ford-fabrieken zich nu spoedig bij het rjtverbond zullen aansluiten. (UP.) JAPAN EN AMERIKA. Een nationaal Japansch genootschap. Ongeveer duizend vertegenwoordigers uit lerschillende lagen der maatschappij, heb- ren tijdens een bijeenkomst in het Oeyene- nrk te Tokio een „nationaal genootschap" gericht met het streven om het land door crisisperiode heen te helüen door nauwer inhalen der nationale eenheid en soiidari- :it Het genootschap heeft een krachtige aarschuwing doen hooren tegen „de arro- ante pogingen om tusschenbeide te komen de Japansche nationale politiek en Ja- pns leefruimte te schenden van den kant in de Vereenigde Staten, die nauwlettend wacht hebben op de gelegenheid om ge- ïuik te kunnen maken van Japan's uit- nlting." De vergadering nam verder een resolutie :n, waarin er-aan wordt herinnerd, dat de voor Japan is gekomen om zich voor te reiden om stam te houden in de ergste fbeurlijkheid Daarbij wordt er op gewezen verscheidene groote mogendheden haar Jnemende vijandigheid tegen Japan aan :n dag hebben gelegd sedert het sluiten a het drlemogendhedenpact. De resolutie Bót den premier aan zijn pogingen te dubbelen om een nieuwe nationale tinctuur tot stand te brengen door volle- I gebruik te maken van het genootschap ar dienst aan de natie en door de demo- ratische en communistische denkbeelden te aierdrukken. (Domei). AMERIKAANSCHE TORPEDOBOOTJAGERS. Het Amerikahnsche ministerie van marine reft.tot dusver geweigerd, naar de Asso rted Press uit Washington meldt, om een hndpunt te bepalen ten aanzien van S'endell Willkies eisch voor de senaatscom- iaie van buitenlandsche zaken om maan- elijks vijf tot tien Amerikaansche torpe- «tootjagers aan Engeland af te staan. Ir laats daarvan wordt in het ministerie van urine gewezen op de verklaring van tinlster Knox van 8 Januari, waarin hij -de, dat moeilijk meer torpedootjagers Mnen worden afgestaan zonder nadeeli- ta invloed uit te oefenen op de trefkracht rr Amerikaansche vloot. Voorts wordt in srinekringen verklaard, dat de Vereenigde 'aten in het loopende jaar waarschijnlijk schts 15 torpedobootjagers gereed kunnen taken In 1942 hoopt men op een jaarlijk se productie van 45 torpedobootjagers te «men. (D.N3.) CHINEESCHE ZEELIEDEN IN ENGELSCHEN DIENST. Het A.N.P. meldt: De Rlieinische Landeszeitung publiceert onder bovenstaand opschrift een hoofdar tikel van de hand van den president der „Reichsknappheit" (de rijksorganisatie van mijwerkers), Reinhard Jakob, die als leider van de afdeeling sociale zaken bij den Rijkscommissaris voor de bezette Neder- landsche gebieden de rechterhand is van commissaris-generaal dr. Wlmmer. De schrijver herinnert* eraan, dat, toen in Juni 1940 het Duitsche burgerlijke bestuur onder leiding van Rijksminister dr. Seyss- Inquart in de bezette Nederlandsche gebie den terstond den wederopbouw ter hand nam, een der eerste zorgen van den Rijks commissaris was, onverwijld een actieve sociale politiek te organiseeren. De uitvoe ring van deze belangrijke taak is in han den van de afdeeling sociale zaken van het rijkscommissariaat. Dat zij hierbij van de zijde der Nederlandsche autoriteiten in het algemeen een tegemoetkomende hou ding en loyale steun ontmoette, moet reeds aanstonds als verheugend feit gememo reerd worden. De heer Jakob vervolgt dan: Voor bijzon der groote moeilijkheden zag het Duitsche bestuur zich geplaatst op het gebied van de tewerkstelling.1 Kier ging net er niet slechts om te verhinderen, dat de na de bezetting van Nederland aangetroffen massale werkloosheid nog verder steeg, doch onverwijld moesten de noodige maat regelen genomen worden, waardoor zij zou kunnen worden verminderd én zoo mogelijk geheel opgeheven. Reeds voor het uitbreken van den oorlog telde men in Nederland ruim 180.000 werk- loozen. Midden Juni 1940'waren bij de ge meentelijke arbeidsbeurzen 300.000 manne lijke en 22.000 vrouwelijke, tezamen rond 322.000 werkloozen ingeschreven. Hierbij kwamen nog ongeveer 70.000 gedemobili seerde soldaten, zoodat het aantal officieel bekende werkloozen rond 400.000 bedroeg. Dit beteekent, dat er tengevolge van den oorlog nog eens ongeveer 220.000 werkloo zen bij waren gekomen. In deze cijfers zijn niet begrepen de zoo genaamde onzichtbare werkloozen, die om verschillende redenen hadden nagelaten, zich bij de arbeidsbeurzen te melden. Hun aantal is met 25 tot 30 procent van de te boek staande werkloozen zeker niet te hoog geschat, zoodat men zeker niet teveel zegt, wanneer men het aantal na den oorlog zonder werk zijnde menschen in Nederland op een half millioen stelt. Den eersten December 1940 was het aantal der werkloozen gedaald tot 138.901. Dat beteekent, wanneer men ook hier nog rekening houdt met een zeker aantal onzichtbare werkloozen, dat tot genoemd tijdstip minstens 300 tot 500.000 Nederlanders weder aan arbeid en brood waren geholpen. Juist de tewerkstelling heeft op het ge bied van den herbouw en het opruimings- werk in verwoeste steden en dorpen, voor het weder op gang brengen van het be drijfsleven en het verkeer aanzienlijke re sultaten opgeleverd. De straf georganiseer de tewerkstelling der aanwezige werkloo zen waarborgde zeer spoedig den terugkeer tot normale verhoudingen, zoodat men de oorlogsschade spoedig te boven zal zijn ge komen. In dit verband vormde een verdere be langrijke ontlasting de zeer groote behoefte aan arbeidskrachten der Duitsche bouw diensten, die zich uiterst actief en leiding gevend in de wederopbouw-maatregelen hebben ingeschakeld. De enorme behoefte van het Duitsche be drijfsleven aan arbeidskrachten, in het bij zonder aan vaklieden van lederen aard, is een bekend feit. Het ligt dus voor de hand, dat een verdere zeer belangrijke vermnin- dering van het groote aantal werkloozen ook bewerkstelligd kon worden door op roote schaal bemiddeling te verïeenen voor de tewerkstelling van Nederlandsche werk loozen in Duitschland. Deze bemiddelings actie werd dan ook terstond met kracht ter hand genomen. De resultaten hiervan zijn neergelegd in een statistiekje, waaruit blijkt, dat het aantal Nederlandsche werkkrachten in Duitschland gestegen is van 23.572 per eind Juli tot 107.705 tegen het einde van Januari. De schrijver zet dan uit een, dat dit resultaat van de bemidde lingsactie als bevredigend moet worden beschouwd, te meer, daar de aanwer ving geschiedt op den grondslag van vrijwilligheid en verder rekening ge houden moet worden met de groote moeilijkheden, welke te overwinnen zijn, waarvan genoemd worden de uitgespro ken familiezin van den Nederlander en de gehechtheid aan zijn geboortegrond, alsmede het wantrouwen tegen het nieuwe Duitschland. Op de scholing van vaklieden, zoo ver volgt Jakob, is in het algemeen weinig de nadruk gelegd. Reeds zijn echter de eerste stappen gedaan op het gebied van opleiding 1,5 «t tot groote ontevredenheid onder de I ^eesche zeelieden geleid heeft. van vaklieden. Dsze maatregelen zullen evenwel nog worden uitgebreid. Om de nog aanwezige reserves aan onzichtbare werk loozen op groote schaal te mobiliseeren en voor de tewerkstelling te winnen, werd door het uitschrijven van de bij verordening van den Rijkscommissaris in Nederland inge voerde identiteitskaarten de mogelijkheid geschapen een overzicht te krijgen van alle nog niet ingeschreven werkloozen. Ook is men bezig de nog aanwezige werkloozen grorjdig op lichamelijke ongeschiktheid te onderzoeken en te ziften. Op het oogenblik worden onder Duit sche leiding alle werkloozen aan een grondig onderzoek onderworpen. Tot December 1940 zijn meer dan 100.000 personen volgens DuitscH voorbeeld ge neeskundig onderzocht. De uitslag hier van is tegen de verwachting ongunstig. Slechts ongeveer 40 tot 45 procent van de aanwezige, werkloozen is ten volle tot werken in staat en geschikt om in Duitschland aan werk te Worden gehol pen Niet minder dan zevqn procent moet hetzij als blijvend, hetzij als tijde lijk invalide worden beschouwd. Het plan is deze onderzoekingen voort te zetten en nog uit te breiden. De re sultaten er van zullen een waardevolle basis zijn voor verdere maatregelen ter verruiming van de werkgelegenheid. Bij de uitvoering van deze maatregelen zullen de volgens Duitsche aanwijzingen grootsch opgezette maatregelen voor open- 'bare werkverschaffing een steeds belang rijker rol spelen. Mogelijkheden tot werk verschaffing zijn, in Nederland in zndzaam rijke mate aanwezig, het winnen van nieuw land uit de zee, verbetering van den grond, het reguleeren van den waterstand, net aanleggen van dijken en het opruimen van fortificaties zijn slechts enkele groepen uit de ruime keuze van bestaande mogelijk heden. Daarbij gaat het uitsluitend om werkzaamheden van de grootste beteekenis voor de uitbreiding en het in stand houden van de grondslagen der levensmiddelen voorziening, die daarenboven nog het voor deel van groote arbeidsintensiviteit hebben. Op het oogenblik zijn bij zulke werken rond 40.000 werkloozen ingeschakeld. Het plan is, deze maatregelen zoo uit te breiden, dat hier 120.000 werkloozen te werk kunnen werden gesteld. Om ook den Nederlandschen autoriteiten op het gebied van arbeidsaangelegenheden het noodige gezag en de noodige bevoegd heid te. geven voor de uitvoering van een van staatswege geleide /arbeidsverruiming, moest aanstonds tot een grondige reorga nisatie worden overgegaan. Jakob herinnert er aan, dat het stelsel van gemeentelijke arbeidsbeurzen vervan gen is door een allesomvattend staatsbu- reau waartoe de noodige wettelijke basis geschapen werd door de verordening van 24 September en vervolgt dan: Hoewel ook de ervaringen van de Duit sche autoriteiten bij dezen maatregel ten nutte gemaakt zijn, is toch 't nieuwe stel sel der arbeidsbemiddeling gegrond op de bijzondere verhoudingen in Nederland. Er is rekening gehouden met de economische omstandigheden in de verschillende deelen des lands. Bij strenge centralisatie van dc leiding is de uitvoering dermate gedecen<- traliseerd, dat overal rekening gehouden wordt met de belangen van de scheppende bevolking eenerzijds en de landbouw- en gemeentebelangen anderzijds. Na het tot stand komen van de reorganisatie zullen ook in Nederland alle voorwaarden geschar pen zijn voor regeling van het gebruik der arbeidskrachten overeenkomstig de staats- polifcieke behoeften en de daarboven staan de belangen van het algemeen en daar mede voor blijvende opheffing van de werkloosheid. Op het gebied van de loonpolitiek, zoo gaat Jakob voort, had na de bezetting van Nederland in de eerste plaats het scheppen van stabiele loon- en arbeidsverhoudingen de aandacht der Duitsche autoriteiten. Na te hebben herinnerd aan het verbod van loons- en salarisverhooging, dat gevolgd werd door het verbod van loons- en salaris verlaging, wijst de schrijver er op, dat een principieele en voor Nederland ook geheel nieuwe regeling van het peil der loonen en salarissen en van de andere arbeidsvoor waarden werd ingevoerd met de verorde ning van den rijkscommissaris van 28 No vember. In deze verordening is het principe dat slechts partijen bevoegd zijn. looncon- tracten te sluiten, gehandhaafd. Echter s£eld heeft met de Duitsche arbeidskame raden. Voorts kon bereikt worden, dat Neder landsche arbeiders, die ziek uit Duitsch land terugkeeren of tijdens verlof in Neder land ziek worden, dezelfde verzekerings rechtelij ke behandeling genieten als wan neer zij in Duitschland zouden verblijven. Deze sociale maatregelen hebben zeer aan zienlijk bijgedragen tot het welslagen der groote bemiddelingsactie voor tewerkstel ling in Duitschland. Op het gebied der ouderdoms- en Invali diteitsverzekering is een regeling in voor bereiding, op grond waarvan de in Duitsch land werkzame Nederlanders hun aanspra ken en reckten in de Nederlandsche inva- liditits- én ouderdomsverzekering behou den. De zeer nauwe economische betrekkingen eri banden tusschen het groot-Duitsche rijk en Nederland, die niet in de laatste plaats ook afhankelijk zijn van de voorwaarden voor een gemeenschappelijk gebruik van arbeidskrachten, zoo besluit Jakob, maken een uitgebreide samenwerking ook op het gebied van de sociale verzekering en de be vordering der gezondheid absoluut noodza kelijk. De eerste hoopgevende,maatregelen zijn hiertoe reeds in belangrijk aantal getroffen. Er wordt met alle krachten aan gewerkt, opdat deze zooveel mogelijk bevorderd en steeds verder uitgebreid worden. SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT. DE WINTERHULP IN BELGIË. De Belgische winterhulp heeft maatrege len getroffen voor de verstrekking van cho colade, levertraan en melk op de lagere scholen. (A.N.P.) ENGELAND EN ROEMENIË. Officieel wordt medegedeeld, dat de Ame rikaansche gezant te Boekarest, Dumper, Is belast met de behartiging der Éngelsche belangen In Roemenië, nu de diplomatieke betrekkingen tusschen Londen en Boeka rest verbroken zijn. (A.NP.) Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: „Een duikboot heeft 21.500 ton vijande lijke koopvaardijscheepsrulmte tot zinken gebracht. Bij geslaagde aanvallen op scheepsdoelen In de zeeën om Engeland hebben gevechtsvliegtuigen een koopvaar dijschip van 7000 ton tot zinken gebracht en twee andere schepen zwaar beschadigd. Gisteren overdag mislukte weer een poging van den vijand om aan de Kanaalkust het bezette gebied binnen te vliegen. De vijand verloor hierbij vier vliegtuigen, en wel twee in een luchtgevecht, een door luchtdoelge schut en één door marinegeschut. In den afgeloopen nacht heeft de vijand in Noordwest- en midden-Duitschland een klein aantal brisant- en brandbommen op woonwijken laten vallen. Onder de burger bevolking Is een gering aantal dooden te betreuren. Er is verder slechts geringe schade aangericht. Bij nauwkeurige waarnemingen is geble ken. dat bij den op 10 Februari gemelden aanval van bommenwerpers met grooten actieradius op een Britsch convooi ten Wes ten van de Portugeesche kust in totaal zes vijandelijke koopvaardijschepen met een totalen inhoud van 29.500 ton tot zinken gebracht zijn. Bij den vijandelijken aanval op Duitsch gebied ln den nacht van 10 op 11 Februari zijn nog vijf vijandelijke vliegtuigen neer geschoten, zoodat het aantal Éngelsche vliegtuigen, dat op 10 Februari en in den nacht van 10 op II Februari vernietigd werd, tot 38 is gestegen. Het 250ste communique van het Italiaan- sche hoofdkwartier luidt: „Aan het Grieksche front gevechten van patrouilles en bedrijvigheid der artillerie.. Gedurende de gevechten van de laatste da gen hebben het Albaneesche vliegercorps en het vierde luchteskader zich bijzonder onderscheiden door hun steun aan de ope raties op den beganen grond en hun voort durende en succesvolle ondernemingen. Gisteren overdag hebben luchtmachtfor maties wederom de vijandelijke verbindin gen, verdedigingswerken en troepen be stookt met lichte en zware bommen en ma chinegeweervuur. Ook militaire objecten te Prevesa en Larissa zijn getroffen. Formaties hebben in scheervlucht het vliegveld van Janina aangevallen en acht tien op het veld staande Gloster-toestellen vernield. Twee toestellen van hetzelfd0 type, die tegen onze jagers trachtten op te treden, werden neergeschoten. Een onzer viegtuigen is niet teruggekeerd, de bestuur- vj.«ui^n uw Ö1UIUV11, ÊViicmuiicvaiu. ^wiuvMder kon zich redden door van zijn val- heeft de staat thans in vérstrekkende mate scherm gebruik te maken. het recht in te grilpen. Evenals het bedrijfsleven van een volk zich aan belasting door den staat moet onderwerpen, wanneer zij aan de belangen van het algemeen geheel ten goede dient te komen, zoo kan. aldus Jakob, oók de be paling van het peil der loonen en de andere arbeidsvoorwaarden de leiding van den staat niet ontberen. De nieuwe verprdening biedt den staat de mogelijkheid, in' het ar beidsleven de noodige veiligheid, orde en rust te brengen. De uitvoering is volgens de instructies van den secretaris generaal van het ministerie van sociale zaken de taak van de rijksbemiddelaars. Zij zijn voortaan verantwoordelijk voor het bewaren van den arbeidsvrede. De arbeidsvreugde is en blijft dus in Ne derland gewaarborgd. De noodige juridische grondslagen zijn thans geschapen om alle maatregelen te kunnen nemen, die noodig zijn, om, met in achtneming van de sociale belangen der scheppende bevolking, het evenwicht tusschen loonen en prijzen tot stand te brengen. Daarmede is de mogelijk heid van storingen in het economische en openbare leven, waarvan ten slotte ook de werknemer slechts nadeelen ondervindt, voor goed uitgeschakeld. Op het gebied van de sociale verzekering is reeds bereikt, dat de Duitsche rijksminis ter van arbeid de in Duitschland werkzame Nederlanders ook met betrekking tot het geen gedaan wordt op het gebied der ge zinshulp in de ziekteverzekering gelijk ge In Noord-Afrika niets bijzonders. In Oost-Afrika hebben zich in den sector Cheren gisteren den geheelen dag hard nekkige gevechten afgespeeld, waaraan de luchtmacht aan weerskanten deelnam. Over de Joeba heeft een vijandelijke gemecha niseerde colonne, gesteund door de lucht macht, Afmoeda bezet. In Kenya heeft onze luchtverdediging op 9 en 10 Februari vier vliegtuigen neergeschoten. In den Soedan is nog een Gloster neer geschoten. De vijand heeft aanvallen ge daan op^het vliegveld van Addis Abeba. Negen personen, onder wie twee inboorlin gen, werden gedood, eenlge gewond. De schade is zeer gering. In den nacht, van 11 op 12 Februari heb ben vijandelijke vliegtuigen eenige bom men op Catania geworpen, zonder ernstige schade aan te richten. KATWIJK A D. RIJN. 11 Febr. Boerenkool 2030 ct. "jier 6 k.g.; Roode Kool f.66.50; Gele Kool f.55.20; Groene Kool f.45.20; Uien f. 5.40—5.50 oe-t 100 k.g.; Waspeen f. 1.70—2.30; Breekpeen '/0 ct.; Kroten 5562 ct. per 20 k*. AMSTERDAM, 12 Februari. De beurshandel geeft nog niet de minste teekenen van opleving en ware het niet, dat de belegglngsafdeeling. den laatsten tijd eenlg leven in de brouwerij bracht, dan zou de markt een doodsch aanzien hebben. De hoofdschotel van de markt hebben dezer dagen de 4 obllgatiën uit de nieuwe staatsleening gevormd. Waar zich liquiditeitsmoellijkheden, in verband met de storting op de nieuwe leening voordeden, is klaarblijkelijk in verscheidene gevallen tot rea lisatie der betreffende stukken overgegaan en deze zijn dan ook, zooals trouwens gevoegelijk verwacht kon worden, onmiddellijk met een klein dis-agio verhandeld. Zoolang de stortings datum niet verstreken is, kan niet worden ver wacht. dat deze papieren hun natuurlijke even wichtspunt zullen vinden. Toch zijn er teekenen welke er op wijzen, dat de realisaties, voort spruitende uit liquiditeitsoverwegingen, grooten- deels zijn afgeloopen. Tenminste brak zich gis teren onder beurstijd een vaste stemming baan en liepen de obligaties in kwestie naar boven van 971/8 tot 97 3/8 Op het bestaande koerspeil Verpen deze stukken, rekening hou dende met. den gemiddelden looptijd, rendement af van omstreeks 4% en voor beleggers, die investeering voor niet te langen termijn zoeken, vormen zij een uitstekend beleggingsmiddel. Over de koersontwikkeling in de naaste toekomst kunnen uiteraard geen voorspellingen worden gedaan, omdat er vooral tegenwoordig zooveel factoren plotseling uit den hoek kunnen komen schieten. Logischerwijze gesproken echter mag men veronderstellen, dat de nieuwe 4 obllgatiën zich niet ver beneden het tegenwoordige peil zullen wagen, maar integendeel een neiging tot oploopen aan den dag zullen leggen, niet in het minst in verband met de faciliteiten uit hoofde van de betaling van successierechten, welke fa ciliteiten automatisch een aantrekkingskracht naar den kant van den pari-koers uitoefenen. Nu een papier op de markt is gekomen, dat zonder twijfel uit beleggingsoogpunt de noodige aantrekkelijkheid bezit en zeker uit hoofde van het rendement, is de veronderstelling niet ge waagd. dat andere eerste klasse papleren zooals b.v. de Oude Schuld, waarvoor geen gedwongen aflossing bestaat, van een en ander een llchte- lfjken druk kunnen ondervinden. Daar staat echter tegenover, dat een gunstige tendens voor een staatspapier, dat tijdelijk op de beurs aan den kop gaat. dikwijls tot gevolg heeft, dat de geheele belegglngsafdeeling daardoor op voor- deelige wijze wordt beïnvloed. De middagbeurs. De lust om op de effectenbeurs iets te ondernemen schijnt nog volkomen te ont breken en de markt moet het dan ook stellen met een minimum aan orders. De affaire was vandaag wederom gering en daarbij bestond een ongeanimeerde stem ming. De afwezigheid tfkn opdrachten komt aan het marktverloop niet bepaald ten goede en bovendien werkt het teleur stellende verloop van Wallstreet niet sti- muleerend. Evenals de laatste dagen ging de aandacht voornamelijk weer uit naar de beleggingsmarkt, meer speciaal naar de Ne derlandsche staatsfondsen. Voor onze na tionale schuldbrieven uit de jongere emis sies bestond ook thans weer een goede stemming en daarnevens ontwikkelde zich nogal wat affaire in de nieuwe 4 obll gatiën cn de nieuwe gestaffelde leening. De nieuwe obligatiën waren goed van toon en bewogen zich bijna aanhoudend, een kleinigheid boven de topprijzen van gisteren. Onder beurstijd werden slechts geringe schommelingen meegemaakt en vrijwel aanhoudend werd gehandeld om streeks 97'A °/o. Voor de gestaffelde leening openbaarde zich vooral wat later op den middag nogal wat vraag. Bij de opening werd afgedaan tegen 84 3/8 maar reeds dadelijk legde de koers een neiging tot op loopen aan den dag en ten slotte werd een, noteering van 85 bereikt. De overige Jongere soorten, alsmede Ned.-Indië, waren prijshoudend. De Oude Schuld was niet veel veranderd, maar eerder toch aan den ongeanimeer- aen kant. Op bescheiden voet werd voor gemeentelijke en provinciale obligatiën eenige kooplust getoond, zonder dat dit echter aanleiding gaf tot mutaties van be teekenis. In pandbrieven was weinig te deen. De omzetten op de locale markt waren van zeer kleine afmetingen. Op de meeste atdeelingen was eenig materiaal aan de markt en hoewel dit zich beperkte tot maar weinig stukken, was het aanbod toch vol doende om lager koersen te voorschijn te roepen. Op de Rubberafdeeling zagen Am sterdam Rubbers aan het einde van de re kening een vijftal punten verloren gaan. Diverse minder courante soorten werden lager genoteerd. De Tabaksrubriek lag bij na geheel verlaten. De Sumatra soorten wa ren moeilijk verhandelbaar, aangezien koo- pers en verkoopers niet onmiddellijk tot elkaar waren te brengen. Deli Batavia's waren overigens prijshoudend. De handel in de Suikeraandeelen bleef voornamelijk beperkt tot H.V.A.'s, die wederom een paar punten verloren zagen gaan. De Petroleum- afdeeling was kalm; in Olies ging evenvteh iets meer om dan de laatste dagen het gvf val was. Er was eenig aanbod, maar daartegenover waren kooplimites in de markt in verband waarmede het toonaangevende Petroleum- aandeel, hoewel aanvankelijk eerder iets lager, toch een behoorlijk weerstandsver mogen aan den dag legde. De affaire in' Scheepvaartpapieren was klein; de toon aangevende aandeelen kwamen over het algemeen iets lager te liggen. In Indus- trieëlen was weinig te doen, zelfs de toon aangevende aandeelen trokken nauwelijks attentie. Ook hier kwamen kleine nadeelige koers verschillen te voorschijn. De minder couran te soorten waren onregelmatig, waarbij in. de meeste gevallen toch geringe verliezen moesten worden opgeteekend voorzoover het tenminste tot affaire kon komen. De kleine inzinking in Wallstreet kwam aan het koersverloop van de Amerikaansche fondsen vanzelfsprekend niet ten goede; in de Staalaandeelen ontstond een kleine be weging. De koersen waren lager, doch naar verhouding van de ontwikkeling in Wall street vielen de noteeringen hier betrekke lijk nog. mee. Prolongatie 2 3/4 procent. OFF'ICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERIAMDSrHE 8ANK Valuta's «schriftelijke en tel transacties). New York 1.88 3/16 1.88 9/16: Birlijr -"28, 75.43; Brussel 30.11. 30.17; Helsinki 3.8 32; Stockholm 44.81, 44.90; Zürich 43.63, 43.71. Bankpapier: Berlijn 75.19, 75.34; New York 1.86%. 1.901/4; Brussel 30.08, 30.20; Stockholm 44.76, 44.94t Zürich 43.59, 43.75.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3