BINNENLAND lEIDSCH DAGBLAD Tweede Blad Maandag 10 Februari 1941 Duitsche orders voor de Nederlandsche industrie Arbeidsdienst brengt allen bijeen Jaarbeurzen en streekbeurzen Toewijzing van vleèsch aan slagers Reizen en avonturen van Mijnheer Prikkebeen DUITSCHLAND DRAAGT ZORG VOOR DE HIER TE LANDE TE VERWERKEN GRONDSTOFFEN In de eerste maanden na de bezetting werden de opdrachten, welke van Duitsche zijde werden verstrekt aan de Nederland sche industrie uitgevoerd met behulp van grondstoffen, welke zich hier in het land bevonden. Toen echter in de laatste maan den van het vorige jaar deze voorraden sterk verminderden, werd de maatregel ge troffen, dat Duitschland zelf zou zorg dra gen voor de hier te lande te verwerken grondstoffen, in hoofdzaak ijzer en staal en non-ferro metalen. Deze maatregel werd uitgevoerd in het belang van beide landen. Nederland kon daardoor immers zelf verder van eigen grondstoffen profiteeren, terwijl Duitschland de zekerheid had, dat geen stagnatie zou optreden doordat op een ge geven oogenblik de noodige grondstoffen zouden ontbreken. De grondslag voor de nieuwe regeling is dus, dat geen opdrachten hier komen, waarvoor geen grondstoffen beschikbaar zijn. Met grondstoffen worden hier bedoeld zoowel grondstoffen in natura als docu menten, op grond waarvan het materiaal uit Duitschland kan worden betrokken. Om nu een doelmatige verdeeling van Duitsche opdrachten in Nederland te be reiken, verstrekt het bemiddelingsbureau in Den Haag aan Duitsche bestellers op aan vraag gegevens omtrent de hiervoor in aan merking komende Nederlandsohe onderne mingen. Als opdrachten in dézen geest gel den alle opdrachten van Duitsche firma's en openbare lichamen (waaronder de Weer macht) aan Nederlandsche ondernemin gen. Bestaan er reeds relaties tusschen een Duitschen besteller en een Nederlandsche onderneming, of stelt de Duitsche besteller prijs op uitvoering van de opdracht door een bepaalde Nederlandsche onderneming, dan zal het bureau hiermee zooveel moge lijk rekening houden. Om nu aan deze nieuwe regeling betere bekendheid te geven, wordt in het land een aantal bijeenkomsten belegd, waarop een en ander voor industrieelen en handelaren nader zal worden verduidelijkt. Ter inlei ding hiervan gaat heden aan deze reeks bijeenkomsten vooraf een door het bemid delingsbureau georganiseerde vergadering, in het Paleis aan den Kneuterdijk^ te 's-Gravenhage. De reeks vergaderingen, waarvan hier voor sprake is, heeft plaats: Utrecht: morgen 10 uur in het Jaarbeurs gebouw: Amsterdam: Woensdag, 10 uur in Krasnaipolsky: Dordrecht: Donderdag 11 uur in Americain: Groningen: Vrij'dag. 2 uur in de Harmonie; Maastricht: Vrijdag, 2 uur in den Stadsschouwburg: Hengelo: Zaterdag om 10 uur in het" Amstelhotel. In andere plaatsen in het land zullen ook dergelijke bijeenkomsten worden ge houden en wel in de dagen van 1015 Kaart. GEMEENSCHAPS AV OND VAN DEN STAF. Het A.NP. meldt: De arbeidsdienst wil onze Nederlandsohe jeugd uit de college zalen, de kantóren, de fabrieken en de boerderijen bij elkaar brengen tot een sa menwerkende en zich samen ontspannende gemeenschap. Dan mogen ook degenen, die bij den staf van dezen dienst werkzaam zijn, elkaar niet alleen maar tijdens de bureau-uren leer en kennen. Op persoon lijk initiatief va nden commandant is de zer dagen dan ook een begin gemaakt met het leggen van een algemeen kameraad schappelijk contact tusschen het geheele personeel van den staf van hoog tot laag, dat daartoe bijeen kwam in de groote zaal van het Gebouw Excelsior te 's-Graven hage. Deze eerste avond werd geopend meteen persoonlijk woord van den commandant, den heer J. H. Breunese, tot ieder van zijn medewerkenden. De heer Breunese ontvouwde nog eens in den breede zijn in zichten over den Nederlandschen Arbeids dienst, die boven den partij-politieken strijd moet staan, veeleer de op dit ge bied bestaande tegenstellingen moet hel pen overbruggen.. Het woord „Kameraad schap" moet in den arbeidsdienst levenden inhoud krijgen: als kameraden moeten onze Nederlandsche jongens allen arbeid, hoe eenvoudig deze ook moge zijn, met elkander verrichten. Wanneer die geest van kameraadschap den heelen staf heeft doordrongen het is daartoe dat avonden als deze worden georganiseerd en wan neer ieder lid van den staf, op welke plaats hij ook staat, bezield is met een groot vaderlandsch idealisme, dan alleen is het mogelijk dat van dit centrum uit een sterke invloed uitgaat naar de geheele Ne derlandsche jeugd, en dat deze er spon taan toe wordt gebracht zich met enthou siasme aan de eeretaak te wijden: een half jaar van haar leven arbeid te ver richten op Nederlandschen bodem voor het eigen volk! Het devies van den arbeidsdienst „lek Dien" moet het advies zijn van ieder, die voor dezen dienst werkt, ook voor hen, die bij den staf een taak te vervullen hebben. Het moet het devies van allen zijn, van hoog tot laag, van den afdeelingschef tot den eenvoudigen werker. De rede van den commandant oogstte een instemmend applaus. Na dezen ern- stigen inzet nam de avond verder een ge zellig verloop Kapitein Tiggers liet alle aanwezigen zingen, meezingen met de leerlingen van het centraal muziek-insti- jfcut, die ook afzonderlijk onder luiden bijval eenige liederen ten beste gaven. Kapitein Tiggers oogstte ook in dit gezel schap het succes, dat hij reeds zoovele malen oogstte: hij maakte ook de stroef ste tongen los voor het „Pak Aan", en zelfs yoor de toonladder. „De Koperen Knoopen Bahd" gevormd uit leden van de voormalige marine-kapel, die zich op het podium had opgesteld, zorgde voor de begeleiding en de verdere muzikale opluistering van den avond. Het Centraal - Sportopleidings - instituut gaf eenige scherm- en Jiu Jitsu-demonstraties en een athletiek-vertooning ten beste, welke allen met gespannen aandacht volg den en die dankbaar werden begroet. En tusschen dit alles door werd in een sfeer van gezellig samenzijn het „informeele dontact" opgenomen, dat, naar wensch van den commandant tot kameraadschap moet uitgroeien. Tegen tien uur werd deze gezellige avond besloten met een spontaan zonder ini tiatief van kapitein Tiggers gezongen „Pak Aan". In het verordeningenblad is verschenen een besluit van den secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart betref lende jaarbeurzen en streekbeurzen. Dit besluit verstaat onder: Beurs: de samenkomst van fabrikanten, grootha - delaren, handelsagenten, handels reizigers, kleinhandelaren en andere koop lieden, gehouden met het doel handelsrela ties te doen aanknoopen en handelstrans acties tot stand te doen brengen. Streekbeurs: de in verband met de ver keersomstandigheden voor een bepaalde streek of stad, al dan niet periodiek geor ganiseerde beurs. Het is verboden eenige beurs, niet uit gaande van de te Utrecht gevestigde veree- niging tot het houden van jaarbeurzen in Nederland, aan te kondigen of te organi- seeren onder de aanduiding van Jaar beurs". Het is voorts verboden zonder vergunning van den secretaris-generaal van het depar tement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart een streekbeurs aan te kondigen, te organlseeren of te houden. Aan een ver gunning kunnen voorwaarden of beperkin gen worden verbonden. De voor de uitvoering van dit besluit noo dige voorschriften worden door den secre taris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart vastge steld. Hij, die handelt in strijd met het voor gaande of met eenig krachtens dit besluit vastgesteld voorschrift wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maanden of met geldboete van ten hoogste vijfduizend gulden. Deze strafbaar gestelde feiten worden beschouwd als overtredingen. Indien het feit wordt begaan door af van wege een rechtspersoon wordt de strafver volging ingesteld en de straf uitgesproken tegen de leden van het bestuur of tegen hen die feitelijk de leiding hebben. Geen straf wordt uitgesproken tegen hem Van wien blijkt dat de overtreding buiten zijn toedoen is geschied. NEDERLANDSCHE ARTSEN NAAR BERLIJN. .Naar het A.N.P. verneemt, is eergisteren een gezelschap van ongeveer 30 Neder landsche artsen, .waarbij zich enkele tand artsen en apothekers voegden, naar Ber lijn vertrokken. De deelnemers zullen ruim drie weken de gast zijn van de Reichs- arztekaimnier. THANS SLECHTS IN VERHOUDING TOT DE INGELEVERDE BONNEN. Naar het Vaderland verneemt, Is deze week uitvoering gegeven aan een voorne men, dat reeds van den beginne af heeft bestaan, t.w. om ook den slagers "vleesch te verstrekken in verhouding tot het aan tal bonnen dat zij hebben ingeleverd. Het is toevallig, dat deze invoering sa menvalt met den maatregel van de distri butie, die enkele bonnen heeft laten ver vallen, om een einde te maken aan het voortijdig gebruik ervan. Slagers, die vo rige week meer hebben verkocht dan zij mochten, krijgen nu dus minder vleesch. Het publiek zal er niet onder te lijden hebben, want de totale hoeveelheid vleesch, die beschikbaar is gesteld, is dezelfde ge bleven. Het resultaat is alleen zoo verzekerde men van deskundige zijde dat de slagers, die te veel verkocht hebben, tot hun reëelen omzet worden teruggebracht. Het Centraal Bureau voor vee en vleesch deelde aan den handel o.m. het volgende mede: In de practijk is gebleken, dat de toewij zing van vee op basis van den omzet dei- slagers in het 4e kwartaal 1939 heeft geleid tot onjuiste verhoudingen, waardoor in de eene plaats meer vleesch per hoofd der bevolking beschikbaar is dan in een andere plaats. Teneinde deze ongelijkheden op te hef fen, heeft de Nederlandsche Veehouderij Centrale besloten de toewijzing van vee op een nieuwe basis te stellen. De N.V.C. heeft van het Centraal Distributie Kantoor een opgave gevraagd van het aantal uitgereikte vleeschkaarten; deze gegevens zijn nu ver zameld per kring van iedere plaatselijke toewijzingscommissie en het aantal vleesch kaarten is verrekend in kilogrammen vleesch en vervolgens in het aantal run deren, hetwelk per week voor een kring van de commissie beschikbaar moet zijn. Het Centraal Bureau heeft aan dezen maatregel een waarschuwing vastgeknoopt geen vleesch of vleesohwaren zonder bon te verkoopen, noch op den bon van de vleeschkaart, die nog niet geldig is ver klaard. De slager, die zich aan overtreding der voorschriften schuldig maakt, stelt zich bloot aan zware straffen en aan uit sluiting van toewijzing van vleesch. De sla gers, die zonder bonnen verkoopen, komen in hun verantwoording te kort. Door het grooter beenderenpercentage komt de sla ger met zijn verantwoording reeds krapper te zitten. Wie dus tekort aan bonnen inlevert, krijgt minder toegewezen en langzaam maar zeker werkt hü zijn omzet weg. ÉÉN ORGANISATIE VAN SPOORWEG PERSONEEL. Heden is de fusie tusschen de drie Spoor wegorganisaties. „De Nederlandsche Ver- eeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel" den „Centralen Bond van Spoor-, Tram- A.T.O.- en Van Gend en Loospersoneel" en den „Bond van Ambtenaren in Dienst bij de Nederlandsche Spoorwegen" tot stand gekomen. De naam van de nieuwe organi- satite zal zijn: „Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel". De nieuwe bond krijgt zijn zetel te Utrecht. Het bestuur bestaat uit de heeren: Voorzitter: G. Joustra (N.V.)secretaris C. Cramer (Centrale Bond) ;pênningmees- ter: F. Landskroon (N.V.) en vijf onder voorzitters: R. Verdam (B.R.N.S.), R. v. d Weerdt (N.V.), L W. Peters© (N.V.), G. F. Kramer (C.B.) en H. J. Kanne (N.V.) LUIT.-GENERAAL P. A. SPAAN y Eergisteren is te Vel^op 87-jarigen leef tijd overleden gepens. luitenant-generaal tit. P. A. Spaan. Hij werd op 11 December 1853 geboren. In 1875 werd hij benoemd tot tweede luitenant bij het 3e regiment infan terie. In 1911 werd hij op zijn verzoek ge-, pensionneerd. Hij was toen kolonel, com mandant van het 10de regiment irtfante- rie. Tot 1922 was hij daarna militie-com mandant van de provincie Utrecht. Luit.-generaal Spaan is verscheidene ja ren plaatsvervangend Raad in het Hoog Militair Gerechtshof geweest. Hij was of ficier in de Orde van Oranje-Nassau. De crematie geschiedt morgen op Wes- terveld te Velsen na aankomst van trein 13.14 halte Westerveld. N.R.Crt. VISUM NOODIG VOOR REIZEN NAAR NEDERLANDSCH-INDIË. Het D.N.B. meldt uit Tokio: De Nederlandsche autoriteiten hebben, naar uit Batavia gemeld wordt, een veror dening uitgevaardigd, volgens welke in het vervolg de onderdanen van alle naties voor het binnenreizen van Nederlandsch-Indië een visum noodiig hebben. De onderdanen van Japan, de Ver. Staten, Nieuw Zeeland, Thailand en verschillende andere landen hadden tot dusver geen visum noodig. „NATIONAAL FRONT" MAG VERGADEREN Naar het Nederlandsche Dagblad mee deelt, heeft de Rijkscommissaris in het be zette Nederlandsche gebied „Nationaal Front" (leider Arnold Meyer), toestemming verleend tot het houden van openbare ver gaderingen. In dit verband kondigt het blad een groote propaganda-aotie van deze beweging aan, welke op Vrijdag as. met een ver gadering in den Dierentuin te 's-Graven hage wordt ingezet. 111 Teekening van Aart van Ewljk. Naar J. J. A. Gouverneur, (Reizen en avonturen van. Mijnheer Prikkebeen). Als Prikkebeen het schip verlaat, Is 't of hij op een schommel staat, Hij ziet de wereld om zich draafen 111 Hij voelt een kouden luchtstroom waaien Hij hoort een vreemd en ver geluid, Een nevel breidt zich voor hem uit. DE ARBEID IN DEN LAND- TUINBOUW. EN Men schrijft ons van bevoegde zijde: Na dezen langen winter zal straks het werk in den landbouw veel aandacht ver gen, zoodat de vraag naar landarbeiders ongetwijfeld belangrijk zal zijn. Uit de werkloosheidscijfers blijkt al, dat het aan bod van landarbeiders niet zoo groot is als andere jaren, zoodat de verwachting, dat landarbeiders dit -'oorjaar niet werkloos behoeven te zijn, gerechtvaardigd is. Zelfs zal wel de noodige zorg aan de verdeeling der beschikbare krachten moeten worden besteed. Om te bereiken, dat iedere werk gever kan beschikken over de krachten, die hij noodig heeft, is het noodzakelijk, dat de werkgevérs in het landbouw-, tuinbouw - en veenbedrijf, die arbeidskrachten zullen noodig hebben, tijdig aan de arbeidsbeur zen of de agentschappen der arbeidsbe middeling mededeeling doen van het aantal en de soort arbeiders, die zij in dienst wil len nemen, benevens de tijdvakken, waarin deze arbeiders noodig zijn, alsmede de ar beidsvoorwaarden Zoowel in het belang van de werkgevers en werknemers in den landbouw als in het algemeen belang, wordt de medewerking van de werkgevers verzocht. Het arbeids bureau wil alle medewerking verleenen, doch het moet, om doelmatig te kunnen werken en allen zoo goed mogelijk te die nen, tijdig over voldoende gegevens be schikken. Slechts dan zal het mogelijk zijn op afdoende wijze hulp te verleenen bij de voorziening van landarbeiders. DE PRIJSREGELING IN DEN TUINBOUW. De Nederlandsche Groenten- en Fruit- centrale heeft met ingang van heden maatregelen getroffen, waardoor de voor een aantal groenten vastgestelde maxi mumprijzen tegelijk minimumprijzen voor het binnenland zijn geworden. Er is n.l. be paald, dat, indien een bepaald product in den binnenlandschen handel den maximum prijs niet opbrengt, automatisch het voor export bestemde gedeelte van den aanvoer moet worden vergroot. Dit voor den export bestemde gedeelte is voor sommige producten willekeurig, doch van roode- en savoyekool moet 50, van wit- tekool 60 en van kroten, uien en breekpeen 50 procent ten minste voor den export worden gereserveerd. Voor slultkool be stond sedert enkele weken verplichte leve ring, welke thans ook voor kroten zal gel den. Tevens wordt voor het eerst in de ge schiedenis van den tuinbouw de levering voor drogerij en zouterij verplicht gesteld. Van roode- en savoyekool moet 10% voor de drogerij worden gereserveerd; van witte kool 25%, terwijl van laatstgenoemd pro duct bovendien 10% voor de zouterijen be stemd wordt. Aan deze maatregelen gaat een verhooging van den maximumprijs voor sluitkoolsoorten en veldsla gepaard. DISTRIBUTIE VAN PLANTAARDIGE VEZELS. In het verordeningenblad is opgenomen n beschikking van den secretaris-generaal van het departement van handel, nijver heid en scheepvaart ingevolge de distribu- tiewet 1939 betreffende distributie van plantaardige vezels. Blijkens deze beschik king worden plantaardige vezels, alsmede weefsels en andere producten van plant aardige vezels, aangewezen als distributie- goederen in den zin van artikel 4 van de distributiewet 1939. DUITSCHE KAMERAADSCHAPSAVOND. Naar men ons mededeelt is op uitnoodi- ging van den weermachtsbevelhebber in Nederland, den generaal der vliegers Fr. Christiansen, in Den Haag een Duitsche kameraadschapsavond gehouden. Tot de aanwezigen behoorden ook de rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche ge bied rijksminister Seyss-Inquart, zijn naaste medewerkers en officieren van den staf van den weermachtsbevelhebber. Tij dens den gemeenschappelijken maaltijd hield de rijkscommissaris een toespraak, waarin hij wees op de bijzonder hartelijke verhouding en de kameraadschappelijke samenwerking welke tusschen de weer macht en zijn instanties bestaat. CREDIETEN VOOR OPBOUW OF HERSTEti VAN ONROERENDE GOEDEREN EN SCHEPEN. In het verordeningenblad is verschenen een besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van financiën en van justitie betreffende credieten voor opbouw of herstel van onroerende goederen en sche pen. Bepaald is daarin: Stichtingen, die uitsluitend of mede ten doel hebben oorlogsmolestcredieten te ver strekken kunnen voor rekening en risico van het rijk zoodanige credieten ook ver strekken: Voor opbouw of herstel van tengevolge van defensiemaatregelen of oorlogsgeweld beschadigde boerderijen; voor opbouw of herstel van andere door oorlogsgeweld ge troffen onroerende goederen. Tot zekerheid van oorlogsmolestcredieten voor opbouw of herstel van onroerende goe deren en voor herstel of aankoop van sche pen kunnen inschrijvingen in de hypothe caire- of scheepsregisters worden bewerk stelligd. Hetzelfde geldt voor credieten, wel ke worden verstrekt voor opbouw of herstel van door defensiemaatregelen beschadigde boerderijen. De inschrijving geschiedt ten behoeve van het rijk of van de stichting. Zij kan ook ge schieden ten behoeve van een gemeente, in dien deze het crediet in het belang der volkshuisvesting uit rijksvoorschotten ver strekt. Deze inschrijvingen hebben gelijke kracht als ingeschreven hypotheken. Een inschrijving, als in dit besluit bedoeld kan niet worden bewerkstelligd, indien de algemeen gemachtigde voor den wederop bouw ten aanzien van het onroerend goed of het schip in verband met een plan tot herbouw, een regeling heeft goedgekeurd of zelf heeft getroffen. STRAFBAARHEID VAN HANDELINGEN IN STRIJD MET MILITAIRE OF POLITIE- VOORSCHRIFTEN. In het verordeningenblad is opgenomen een verordening van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied be treffende de strafbaarheid van handelin gen in strijd met militaire of politie-voor- schrlften. K'erin wordt het volgende be paald: Handelingen in strijd met algemeene in structies, bevelen en officieele aankondi gingen, welke gedurende den oorlog in mi litair of politie-belang door den weer machtsbevelhebber in Nederland of door den commissaris-generaal voor de openbare veiligheid bij den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied onder verwij zing naar deze verordening worden uitge vaardigd en welke door middel van aan plakking, de pers of de radio worden be kend gemaakt, zijn overtredingen en wor den met hechtenis van ten hoogste zes maanden en met boete van ten hoogste duizend gulden of met een dezer straffen bestraft, voor zoover niet op grond van an dere bepalingen een zwaardere straf is ver beurd. HYPOTHEKEN IN VERBAND MET DEN WEDEROPBOUW. Verschenen is een besluit van de secreta rissen-generaal van de departementen van justitie en van financiën betreffende hypo theken in verband met den wederopbouw. Bepaald is het volgende: De hypotheken, welke onmiddellijk rang nemen na een inschrijving als' bedoeld in het vorige bericht, of welke ingevolge een door den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw goedgekeurde of vas'tgestelde regeling onmiddellijk volgen op een eerste hypotheek; worden geacht eerste hypothe ken te zijn en alle bedingen te kunnen be vatten, welke het burgerlijk wetboek toe staat aan eerste hypothecaire schuld- eischers, met dien verstande echter, dat zij onmiddellijk na de boven hen gaande in schrijving of hypotheek gerangschikt wor den. Omtrent deze hypotheken zijn in ver schillende artikelen van dit besluit nadere bepalingen vastgesteld aangaande verkoop en beslag. SCHADELOOSSTELLING VAN DUITSCHERS TER ZAKE VAN SCHADE AAN GOEDEREN DOOR OORLOGS GEWELD. Het verordeningenblad bevat een veror dening van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende het schadeloosstellen van Duitschers ter zake van door oorlogsgeweld veroorzaakte schade aan goederen. Hieraan wordt ontleend: Duitschers worden ter zake van door oorlogsgeweld veroorzaakte schade aan goederen, welke zijn in het bezette Neder- lanlsche gebied geleden hebben of lijden, onder overeenkomstige toepassing van de desbetreffende in het Duitsche rijk gel dende bepalingen, schadeloos gesteld. Onderdanen van andere staten kunnen bij beschikking van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (commissaris-generaal voor financiën en economische zaken) met Duitschers wor den gelijkgesteld. Deze beschikkingen kun nen zoowel afzonderlijke gevallen als groe pen van gevallen betreffen. Met het opnemen der schade, alsmede met het vaststellen en uitbetalen der schadeloosstellingen, is belast het hulp comité voor Duitschers in Nederland. Deze werkzaamheden worden verricht onder toezicht van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (com missaris-generaal voor financiën en eco nomische zaken), die tevens de controle op het gevoerde geldelijke beheer uitoe fent, en in overeenstemming met diens aanwijzingen. De bedragen der schadeloosstellingen en van de daarmede samenhangende kosten komen ten laste van het „herstelfonds 1940". P. GOOSEN OVERLEDEN. Te Bergen op Zoom is te zijnen huize overleden de heer P. Goosen, oud-burge meester van de gemeente Wouw. De nu overledene, die als zoodanig in 1927 werd benoemd als opvolger van wijlen burge meester Juten en aan wien in 1938 on zijn verzoek eervol ontslag werd. verleend, was voor zijn benoeming jarenlang secretaris der gemeente. De heer Goosen bereikte den leeiftijd van 67 jaar. 3—2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 7